De distributie van Kaas f- Momentje Distributie van Tarwebloem e.d. MAANDAG 19 MEI 1941 32ste Jaargang No. 9952 3)e £eklóelveSoti/fca/nt Telefoon: Redactie 20015. Administratie 20935. Bureaux Papengracht 32. Giro 103003. Postbus 11. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: Th. Wilmer, Leiden. Dit nummer bestaat uit twee bladen. De hamster De hamster is een knaagdier met een plutocratisch uiterlijk: wangzakken en ge vlekte bontjas. Deze beeldspraak is van de „Nieuwe Dag", welk blad constateert, dat dit dier in dézen tijd een nog kwalijker reuk heeft gekregen, dan het reeds van na ture werd toebedeeld! De hamster vormt nl. in tijden van over vloed een voedselvoorraad voor mogelijke tijden van schaarschte. Komt de nood aan de hamster, dan spreekt zij dien voorraad aan en teert daarop, maar zij tracht niet den opgedanen voorraad op peil te houden, aan te vullen of zelfs te vermeerderen ten koste en ten nadeele van anderen. En het is deze laagheid, aldus de „Nieuwe Dag", die door vele menschen in dezen tijd van nood wordt bedreven en die met krenking van der hamster eer als „hamsteren" wordt aangeduid. De hamster, die wordt geleid door haar instinct, doet niet de slechte dingen, die de mensch beraamt met zijn verstand, dat in dienst staat van een even sluw als stomp zinnig egoïsme. Het is met het geld als met de levens middelen. Geld sparen is sociaal nuttig; geld potten is sociaal misdadig. Den verstandigen spaarder eert ieder als een achtenswaardig mensch; de inhalige potter wordt dpor nie mand geacht, maar hoogstens gevleid. Wat van het geld-potten moet worden ge constateerd, moet eveneens terecht worden gezegd van het „potten" van levensmidde len, van het z.g. hamsteren. En: in nog veel sterkere mate. Geld, uit gierigheid, onthouden aan een sociaal-nuttige circulatie; geld, uit heb zucht, onttrekken aan de behoeften-verzor ging van zijn- mede-menschen het is erg. Maar erger, véél erger is het, als hetzelfde gesohiedt met levensmiddelen, die voor de mede-menschen zooveel nóódiger zijn. Daarom handelen de hamsteraars onder de menschen sociaal en moraal slecht. De hamsteraars dat wil dus niet zeggen: de voorzichtige en eerlijke spaarders,'die geen misbruik maken van geld-macht en geen wettelijke voorschriften overtreden, maar de alleen op eigen belang beluste potters verdienen de strenge maatregelen, die de Overheid tegen hen neemt. Die strenge maatregelen worden inderdaad geëischt door het volksbelang. Levensvernieuwing. Er wordt veel geschreven en gesproken ever levensvernieuwing. Dat is goed. Ook St. Paulus wekte de menschen van zijn tijd op, om „aan te trekken een nieu wen mensch"! Wij moeten er altijd en voortdurend op bedacht zijn, onszelf te vernieuwen, opdat wij niet mee-zeulen in een sleur, en opdat geen slechte gewoonten zich in ons vast zetten. Levensvernieuwing is echter heel in het bijzonder een eisch van dezen tijd, van dezen tijd, die aan 't leven andere eischen stelt, dan de verleden tijd; waarin veel menschelijke instellingen worden gewijzigd èn veranderd en waarin dus de menschen zich in die vernieuwingen moeten inleven. De echte levensvernieuwing ligt echter vroor den Christen nu, evenals altijd, veel er veel dieper. De echte levensvernieuwing is deze: dat de godsdienst in zijn geheel ons iederen dag weer opnieuw is een behoefte van ons wezen. Als dat zoo is dan is ook iedere dag weer opnieuw een levensvernieuwing! Mogen wij even openleggen deze korte gedachte over het.... zoo actueele onderwerp van levensvernieuwing. 40 PERSONEN VERDRONKEN. TOKIO, 19 Mei. (D. N. B.). Op het Ka- soemigaura-meer ten Noord-Oosten van Tokio, dat tot de meest geliefde plekjes van ontspanning behoort, is een ernstig ongeluk gebeurd. Een geheel bezette veerboot is omgeslagen, waarbij veertig personen ver-' dronken zijn. WAT ANDERE BLADEN Gedurende het tijdvak van 19 Mei tot en met 31 Mei a..s geven derhalve de geldige bonnen van de broodkaart, behalve op het koopen van brood of gebak, tevens elk recht op het koopen van 70 gram tarwebloem, tarwemeel, roggebloem, roggemeel of zelf rijzend bakmeel. In een officieele publicatie zijn de voor de detaillisten van belang zijnde bijzonderhe den vermeld. De secretaris-generaal van het "departe ment van Landbouw en Visschery deelt het volgende mede: In het laatste bonaanwijzingsbericht is medegedeeld, dat de „verbruiksperiode" dit is het tijdvak waarvoor het rantsoen is vastgesteld voor bon „66" en „76" van de „bonkaart algemeen", welke elk recht ge ven op 100 gram kaas, loopt van 19 Mei t.m. 15 Juni. Dit moet zijn 19 Mei tot en met 1 Juni a.s. De „kooptijd", d.wz. het tijdvak waarin op deze bonnen kaas mag worden gekocht, loopt zooals is medegedeeld, van 17 Mei t.m. 15 Juni aA HET PERSOONSBEWIJS. GEEN PERSONEÉLE BELASTING VOOR OPGELEGDE AUTO'S Termijn van aangifte verlengd tot 1 Juli. De A. N. W. B. meldt: Zooals bekend is, zijn aan diegenen, die den inspecteur der directe belastingen voor 20 Januari mededeelden, dat hun motorrij tuig gedurende geheel 1941 niet op den openbaren weg zou rijden (dus opgelegd was), voorloopig geen aanslagen in de per- soneele belasting uitgereik. Daar velen door onbekendheid met dit voorschrift den fatalen datum 20 Januari lieten verloop'en, heeft de Toeristenbond A.N.W.B. zich ten behoeve van dergelijke personen tot het Departement van Finan ciën gewend, om alsnog het achterwege la ten van een aanslag voor hen te bepleiten. Hierop heeft het departement medegedeeld, dat de fatale datum is verlegd van 20 Ja nuari naar 1 Juni 1941. Al de houders van opgelegde motorrijtui gen dienen dus, om alsnog vrij te blijven van een aanslag prsoneele belasting vóór 1 Juni 1941 den inspecteur der directe be lastingen van het feit der oplegging in ken nis te stéllen. KOMENDE KOSTPRIJS VAN MELK. TEXTIELMOEILIJKHEDEN. O, die geruchten! Men U weet wel, die beroemde „men" fluistert nu weer, dat de textielkaart binnenkort geen textielkaart meer is. Of eigenlijk toch een kaart, maar zonder textiel. Hoe die „men" dat toch allemaal maar weet! Laten wij eens een oogenblik veronderstellen, dat „men" deze keer niet jokt. Dan heb ik diep medelijden met de distributie-ambtenaren. Dat is toch al geen leuke betrekking. Denkt U maar eens even in, dat je 's morgens op je werk verschijnt en er staan 600 menschen op je te wachten met afge trapte schoenen, dewelke zij alle triomfantelijk omhoog heffen met het oogmerk den ambtenaar achter de tafel een bon voor nieuwe schoenen te ontwringen. En nu fluistert „men", dat de textielkaart zal worden inge trokken, en wij voor alles wat wij op dit gebied noodig hebben naar het distributiebureau zullen moeten stap pen om een extra-vergunning. Wel, dat is de spot drijven met iemands zenuwen. Nu staan er al iederen morgen onge veer 100 schoenwellustelingen. Maar dan! Voor een paar camisooltjes Op naar het distributiebureau. Voor een paar kousen Op naar het distributie- bureau! (De versleten kousen aan trekken s.v.p.!) Voor een zakdoek Op naar het distributiebureau! (Vuile meenemen!) Aan de control^ op al deze aan vragen waag ik het niet eens te denken. Ik denk er alleen aan, dat wij dan zelfs naar het distributiebureau moe ten gaan, als wij onzen neus moeten snuiten. Het gerucht is intusschen reeds achterhaald. De textielkaart blijft. En wij kunnen dus weer getroost onzen neus snui ten V formulieren, welke blijkens het poststem pel uiterlijk 24 Mei a.s. aan de post wer den toevertrouwd, als tijdig opgezonden Worden aangemerkt. Afwezigheid of onbruikbaarheid van be paalde onderdeelen, dus ook van banden, ontheft niet van de verplichting om het motorrijtuig te doen inschrijven. Slechts motorrijtuigen, die in zoodanigen staat van onbruikbaarheid verkeeren, dat dien tengevolge herstelling of wederingebruik- neming uitgesloten is, komen op dien grond niet voor inschrijving in aanmer king. Ook behooren niet voor inschrijving te worden aangegeven motorrijtuigen van bijzondere inrichting, welke niet bruik baar zijn voor vervoer van goederen of vee, zooals de brandweerauto's, reinigings auto's, reparatie-, takel- en kraanwagens en dergelijke. Personenauto's en autobussen blijven uiteraard eveneens buiten de inschrijving. SCHRIJVEN BEDRIJFSLEIDERS Het Vaderland geeft in een artikel een overzicht van een openhartige rede, welke de generaal-commissaris Fischböck in den Ned. Sociaal-Economischen Kring te Den Haag heeft uitgesproken. Deze rede, die blijkbaar een aanvulling is ran hetgeen de heer Fischböck onlangs te Maastricht heeft gezegd, gaat over het ham steren, over de kosten van den oorlog en de belastingen, maar ten slotte kwam ook de positie van burgemeesters en bedrijfs leiders ter sprake. De leider van een groot of zelfs van een middelmatig bedrijf is in vele gevallen een belangrijker man in de gemeenschap dan b.v. de burgemeester van een kleine of zelfs van een yrij groote stad. Als de burgemeesters niet handelen in» het belang van de gemeenschap zóoals de overheid dit opvat, dan gaan ze er uit. De Duitsche bezettingsoverheid is van meening, dat men ook tegenover het leidende per soneel in de bedrijfswereld aldus moet kun nen handelen. Men denke nu niet, dat er grootsche plan nen bestaan om direct al groote wijzigin gen aan te brengen in het kader van onze volkshuishouding. Minister Fischböck heeft uitdrukkelijk gewaarschuwd tegen derge lijke verkeerde interpretaties. De mogelijk heid van ingrijpen heeft hjj echter aange duid en daarbij eenige goede redenen aan gegeven, waarom het soms noodig en in geval nuttig kan zijn, dat die mogelijkheid geschapen worde. Men denke b.v. aan het systeem der fa miliebaantjes, dat in sommige vennoot schappen voorkomt, waar de leidende posL tie of althans de posities, die leidend zou den .moeten zijn, eenvoudig als de preben den van 't kapitalistische systeem aan onbe- kwamen, maar daarom niet minder geldlus- tigen vergeven worden. In dit verband vermelden wij ook nog :ven de aankondiging van een zware belas ting op de zekere financieele voordeelen van commissarissen. Het komt daarbij inderdaad weieens voor, dat er meer kameraadschap in het spel is er is een kapitalisme der kameraden zooals er een république des camarades bestaan heeft dan reëele be looning voor verrichte diensten. TIJDELIJKE BESCHIKBAARSTELLING VAN GROOTERE HOEVEELHEDEN De secretaris-generaal van het departe ment van Landbouw en Visscherij deelt het volgende mede: De detaillisten en grossiers beschikken nog over vrij groote groote hoeveelheden tarwebloem, tarwemeel, roggebloem, rogge meel en zelfrijzend bakmeel. Daar deze ar tikelen aan bederf onderhevig zijn en tot nu toe slechts op de bonnen van de bloem- kaart konden worden gekochl, zoodat de voorraad betrekkelijk langzaam afnam, is, besloten het publiek tijdelijk in de gele genheid te stellen grootere hoeveelheden van deze artikelen te betrekken. In verband hiermede zullen geduren de het tijdvak van Maandag 19 Mei tot en met Zaterdag 31 Mei a.s., ook de geldige bonnen van de broodkaart recht geven op het koopen van bovenge noemde goederen. BIJ DE RIJKSINSPECTIE DER BEVOLKINGSREGISTERS. Een redacteur van de V. P. B. heeft een bezoek gebracht aan de Rijksinspectie der bevolkingsregisters en daar een onderhoud gehad met twee deskundigen op bevol- kingsgebied, over de uitreiking der per soonsbewijzen, die thans in volle gang is. Uit mededeelingen van Mr. H. W. J. Mul der, raadsadviseur en chef der afdeeling binnenlandsoh bestuur van het departe ment van Binnenlandsche Zaken en den heer J. L. Lenfcz, hoofd der rijsinspectie der bevolkingsregister, bleek, dat thans een organisatie voor de registratie der Neder- landsche bevolking en de vreemdelingen in ons land wordt opgebouwd, welke in de toekomst zeer veel nut zal afwerpen. „Zooals u weet aldus Mr. Mulder wordt het persoonsbewijs voorzien van een vingerafdruk en een foto, die op de achter zijde eveneens een yingerafdruk draagt Maar daarmede is de zaak nog niet afgeloo- pen. Op de oproeping,' die ieder thuis ont vangt, wordt ook éen vingerafdruk ge plaatst en een foto gèhecht en deze oproe pingen voorzien van verschillende gege vens over de betreffende personen, gaan naar het archief van de rijksinspectie. Zoo doende krijgt men daar dus van ieder die binnen onze grenzen woont, een kaart met gegevens, foto en vingerafdruk. U begrijpt, welk een waardevol materiaal in dit ar chief zal komen te liggen voor statistieken bv. over werkloosheid. 6.500.000 oproepingen. „Wat is de taak van de rijksinspectie?" zoo vroegen wij den heer Lentz. Ongeveer 6.5 millioen oproepingen moe ten geordend en opgeborgen worden in het archief, aldus de heer Lentz. Tweehonderd tijdelijke ambtenaren zijn hiermede bezig en ik schat, dat in de toekomst zeker hon derd ambtenaren 'hier vast werk zullen vin den. Wij betraden de voormalige koffiekamer vai de Tweede Kamer, waar tientallen ambtenaren de binnengekomen oproepin gen zaten te controleeren. De heer Lentz wees op de stalen kasten. „Hier ziet u de 250 kasten, die over eeni- ge maanden gevuld bullen zijn met 6.5 mil lioen oproepingen. Eiken dag stroomen zij binnen, in deze lade liggen toevallig de eerste, die wij ontvingen: Rotterdam had de primeur met 1009 kaarten. Het is de eerste maal," dat in een gebouw gegevens over alle Nederlanders zijn ge concentreerd. Andere mogelijkheden. „Er zijn zeker doeltreffende maatrege len genomen om vervalschingen van de persoonsbewijzen te voorkomen, mijnheer Lentz?" „Ja, natuurlijk. Met vele papiersoorten, inkten en radeermiddelen heb ik proeven genomen, totdat een combinatie was gevon den, die aan iedere poging tot vervalsching weerstand kan bieden. Waarschijnlijk zal het persoonsbewijs in de toekomst ook dienst kunnen doen als rijbewijs, vischachte, jachtvergunning, ja, zelfs als paspoort. Hiertoe zullen op het persoonsbewijs zegeltjes van verschillen de kleur geplakt kunnen worden. Voor het publiek en voor het Rijk zou dat 'n groote vereenvoudiging beteekenen. Maar dit is voorloopig toekomstmuziek. Ik ben er van overtuigd, zoo besloot de heer Lentz, dat, als eenmaal heel Neder land zjjn persoonsbewijs bij zich draagt, dit nietige papiertje alom gewaardeerd zal worden als een nuttig hulpmiddel, als een vereenvoudiging van den papieren romp slomp, dien men nu nog voor allerlei doel einden heeft mee te dragen." Een deskundig onderzoek. Het Landbouw Econcynisch Instituut heeft een onderzoek ingesteld naar den te verwachten kostprijs voor de melk in het bedrijfsjaar 1 April 194131 Maart 1942. Het betreffende rapport vindt -behande ling in het zoo juist versohenen nummer van het Officieele Orgaan van de F.N.Z. Voor deze berekening is in hoofdzaak uitgegaan van een onderzoek op 204 boe renbedrijven in Friesland en 102 in Over- rijsel. Als basis zijn genomen de gegevens van deze boerderijen over 19391940, en als loon voor den boer is daarbij aange nomen het loon van een landarbeider. Ver der is verondersteld, dat de melkproduc tie in 19414942 30,3 pet. minder zal be dragen dan in 1939—1940 (als gevolg van de tegenwoordige omstandigheden) en dat het gemiddeld vetgehalte zal dalen van 3.30 op 3.15 pet. Als gevolg van de hoo- gtre veeprijzen, wordt de extra-winst op den verkoop van rundvee geschat op 0,35 ct. per liter mélk. Uitgaande van deze gegevens vindt het Instituut, dat wat Friesland betreft, bij eer melkprijs van 10,76 ct. 5 pet. der boe ren hun onkosten niet vergoed krijgen, ter wijl 95 pet. net het loon van een landar beider verdient of wat mee». Ongunstiger zjjn de toestanden in Over- ijsel. Bij een melkprijs van 10,87 ct. v dient daar 67 pet. van de boeren het loon van een landarbeider of iets meer, terwijl 33 pet. der boeren him onkosten niet goed gemaakt krijgen. Op grond hiervan stelt het Instituut een prijs voor van 10.75 ct., of 10 ct. in den zomer en 11)4 in den winter (dit bij een vetgehalte van 3,30 pet.). Opgemerkt moet worden, dat vóórdat de melk bij den consument is, deze kosten moeten worden verhoogd met vervoerkos ten, kosten van pasteuriseeren, koelen en verdere bewerking, distributiekosten enz. Thans bedraagt de prijs, die de boer ont vangt, in 't Westen van ons land voor drinkmelk met 3.30 pet. vet plm. 8.85 ct., in Friesland plm. 7,4 ct. (waarbij bij bo vendien 10 pet. karnemelk en 70 pet. wei atis ontvangt). Een verhooging van den melkprijs ^ou meebrengen een verhooging van de prij zen van boter, kaas en melkproducten, daar deze prijzen aan elkaar zijn gekoppeld. INSCHRIJVING VAN MOTORRIJTUIGEN VOOR GOEDEREN- OF VEEVERVOER. De aandacht van alle houders van i torrijtuigen, opleggers en óanhangwagens, geheel of gedeeltelijk ingericht tot het ver voer van goederen of vee, alsmede van motorrijtuigen, uitsluitend bestemd tot het voortbewegen van opleggers of aanhang wagens, uitgezonderd landbouwtractoren, wordt gevestigd op hun verplichting om van die voertuigen vóór 22 Mei 1941 op een bij de distributiediensten verkrijgbaar formulier aangifte te doen. Niet-nakoming van deze verplichting kan worden ge straft met hechtenis van ten hoogste één jaar of geldboete van ten hoogste 10.000, alsmede met verbeurdverklaring van het voertuig. Evenwel zullen, in verband met een bij het drukken ondervonden vertraging, alle De Amsterdamsche Betuwe in bloei. Aan den rand van de hoolds'ad in de volkstuintjes aan den Spaarndammerdijk. s'aan de vruchtboomen in bloei. De molen aan den Haarlemmerweg verhoogt het landelijk cachet van dit typisch stukje natuur onder den rook der groote stad (Pax-Holland)

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 1