WOENSDAG 14 MEI 1941 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 6 OMGEVING HILLEGOM Gevestigd: B. A. M. Baten-Förster, Brouwerlaan 1 J. J. van Beek, Burg. Pontstr. 112 L. Bras en echtg., Krocht 11 G. J. Godée, Ambachtstr. 4 F. A. Goemans, Weeresteinstr. 52 W. J. A. Hornman, Molenstr. 22 C. E. Heemskerk- Mesman, Haarlemmerstr. 56 M. Minnaar en gezin, Loosterweg 2 no. 52. Vertrokken: H. J. van Benten naar Noordwijkerhout J. R. Bloot en gezin naar Heemstede H. M. Gevers naar Wolvega A. H. Hommerson naar Heerlen J. Hopman en echtg. naar Haarlem J. Imanse Bergh naar 's Heerenweg J. P. Emmen J. M. Langelaan naar Oe Bilt A. B. van der Mey naar Bloemendaal G. Siecker naar Haarlem Th. Siecker naar Haarlem A. Swets naar Lisse W. van Vuren en echtg. naar Haarlemmer meer. LEIDSCHENDAM Opening nieuwe raadhuis. Op Dinsdag 20 Mei a.s. zal het nieuwe raadhuis aan de Koningin Wilhelminalaan officieel in gebruik worden genomen. 's Middags om half vier wordt een open bare vergadering gehouden, waarin door het comité uit de ingezetenen de gemeen te een schilderstuk van Leidschendam zal worden aangeboden, dat vervaardigd is door den bekenden kunstschilder D. Nij- land te Wassenaar. Hierna zal het gemeentebestuur van half vijf tot half zes recipieeren. 's Avonds om half acht is door het ge- imeente-personeel een voetbalwedstrijd ge organiseerd, De aftrap zal gescheiden door burgemeester Banning, op het A.V.V.- terrein aan de van Ruijsdaellaan. Op Zaterdag 24 Mei a.s. van 3 tot 6 uur en op Dinsdag 27 Mei a.s. van 6 tot 9 uur n.m. zal het nieuwe raadhuis ter bezichti ging voor de ingezetenen worden openge steld. Onthulling gedenksteen. Op Zaterdag middag 17 Mei a.s. om 4.30 uur zal door het bestuur van de afd. Leidschendam van het Ned. Roode Kruis, zulks in overleg met het gemeentebestuur, op het nieuwe raad huis aan de gemeente worden overgedra gen een gedenksteen, die vervaardigd is voor 2 leden van de mobile colonne van de afdeeling n.l. de heer en J. Romijn en H. de Vries-Daniel, die in Mei van het vo rig jaar voor het vaderland zijn gesneu veld. De gedenksteen zal in de muur van het nieuwe raadhuis worden aangebracht. LISSE Aan de gevolgeh overleden. De heer I. van Rijssel, die Maandagmiddag door een tram is aangereden en hierbij een schedel- basisbreuk opliep, is in den nacht daarop aan de gevolgen overleden. LEIDSCHENDAM Twee stamkaarten. De politie van Leidschendam heeft den boerenarbeider v. d. H. gearresteerd, die er in was geslaagd zich zoowel in Leid schendam als in Pijnacker, waar zijn ouders woonachtig zijn, een stamkaart te doen uitreiken. Terwijl hij in Leidschen dam op de eene stamkaart alle distributie bescheiden ontving, bekwamen zijne ouders deze nog eens op de andere kaart in Pij nacker. LISSE Pluimvee- en Konijnensport. De Pluimvee- en Konijnensportvereeniging „Lisse en Omstreken" hield gisteravond in „De Vereeniging" een tamelijk goedbezoch te vergadering onder presidium van den heer W. F. Daudeij. Na opening en notu len volgde ballotage van een vijftal nieu we leden, welke werden aangenomen. Na mens de kascommissie bracht de heer A, Veldhoven rapport uit. Aan de orde is bespreking tentoonstel ling. De voorzitter deelde mede, dat de heer A. de Wit het penninmeesterschap der tentoonstelling heeft aanvaard. Voorts wer den in de commissie benoemd de heeren Th. Hoogkamer, P. de Boorden, M. v. d. Aart, J. v. *t Wout, A. Veldhoven, P. A. v. d. Zwet en J. de Roode. Voorloopig werd besloten de tentoonstelling te houden in de laatste week van November. Als keurmees ters voor de konijnen zullen worden aan gezocht de heeren v. Kooten te Rotterdam, Ant. Dekker eveneens te Rotterdam en C. Otto de Vroomen te Voorhout. Het bestuur stelde voor ook een B-klasse in te voeren voor konijnen, welke in Juni geboren zijn met dien verstande, dat ze getatoueerd zijn; alle leden gingen hiermede accoord. Staande de vergadering werden ver schillende eerepryzen aangeboden, waar voor de voorzitter hartelijk dankte. Na de rondvraag werd een verloting om kamer planten gehouden. NOORDWIJK Gemeenteraad. De Raad dezer ge meente komt Vrijdag 16 Mei a.s. des namid dags te half drie in openbare vergadering bijeen, ter behandeling van o.a. de vol gende op de agenda vermelde punten: Voorstel tot goedkeuring van huren van woningwetwoningen. Voorstel tot herzie ning keurloon voor vee en vleesch. Voor stel tot herziening van de verordening tot sluiting van slagersbedrijven op den Woensdagmiddag. Voorstel inzake wijzi ging van den incassodienst der gemeente bedrijven. Voorstel inzake wijziging van de organisatie ter secretarie. WASSENAAR Tuinbouw. In café van der Zalm ver gaderde de tuinbouwvereenlging Wasse naar en Omstreken. Nadat de voorzitter met een kort woord allen had welkom ge- heeten, werden door secretaris D. van Bar- neveld de notulen gelezen, die onder dank zegging werden vastgesteld. Nadat een groot aantal ingekomen stukken ter kennis van de vergadering was ge bracht werd door den heer T. A. N. Pansse, lid der jury, een leerzame opbouwende cri- tiek gegeven over de ingezonden ontwerp tuinteekeningen. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd door velen bo vendien nog een dankbaar gebruik ge maakt, zoodat het geheel zeer leerzaam was. Tot juryleden werden vervolgens aan gewezen de heeren de Rooy, van Dordt en Kelderman. Bij het uitbrengen van het resultaat deelden zij mede, dat de jury vol lof was over een inzending prachtige aza lea's van het landgoed „De Vrije Bliek", die ter opluistering waren ingezonden. Voorts dat voor de prijsvraag 3 bloeiende heestertakken aan den heer G. Verlind een len prijs werd toegekend, verder voor de prijsvraag „Calceolaria's" de heeren Aartse en Verlind resp. een eersten en tweeden prijs behaalden en dat voor de prijsvraag 1 vaas Lathyrus van 25 stengels een eer sten prijs werd toegekend aan de inzen ding van den heer D. de Gans. Nadat nog was besloten op Vrijdag a.s. een excursie te houden naar het Zuider park te Den Haag, volgde de vragenbus en rondvraag, waarna sluiting van dezen gezelligen avond. ERH n 11 mmw fsS3 iwrj '-;"j Q3L Jew LESSEN AANGEBODEN Plaatst een Telefoontje RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN Het avontuur geëindigd. Zooals we reeds eerder hebben vermeld, had in April j.l. de 16-jarige B. v. H. met medeneming van pLm. 30 gulden ten nadeele van zijn patroon de plaat gepoetst. Hij en een vriend zouden naar Frankrijk gaan. De vriend is thans evenwel teruggekomen en eerstge noemde is door de politie te Amsterdam aangehouden. Op verzoek van den burge meester zal hy naar hier op transport wor den gesteld. Geboren: Wilhelmina Stoffelina d. v. Pieter van der Laken en Stoffelina Wil helmina van Apeldoorn. Olga Irma, d. van Johannes Dekker en Wiggertje de Boer. Overleden: Berendina Hendrika Baart 76 j. Adrianus Gerardus Radema ker 55 j. gehuwd met Wilhelmina Apolo- nia Hofman. Jacobus van Alphen 92 j., weduwnaar van Maria Elisabeth van der Pluim (wonende te Rotterdam). Pieter Johannes Wilhelmus van Leer 57 j., ge huwd met Nisina Maria Punt. Ingekomen: Willem van der Mark, van Apeldoorn. Adrianus Verkaik en gezin, van Hazerswoude. Hendrik de Graaf en gezin, van Maasland. Maartje Schruijer, wed. L. M. Bos, ,van Maasland. G. Tuijn, van Leiden. Vertrokken: Hendrica H. van den Bosch, naar Bodegraven. Hendrik van der Veen en gezin, naar Heinenoord. Adriana Domlburg, naar Amsteradm. Theodorus M. Baker, naar Amsterdam. Neeltje Vrolijk, naar Koudekerk aan den Rijn. Johanna Graafland, naar Bode graven. BOSKOOP Tuinbouw en Plantkunde. Verslag van de bijeenkomst der leden van de Ned. My. van Tuinbouw en Plantkunde afd. Boskoop op Maandagavond 8 uur in Hotel „Neuf". onder voorzitterschap van den heer G. J. van Noord t. Ingekomen was een schrijven van het hoofdbestuur met de mededeeling dat vanaf 30 April het praedicaat „Konink lijk" alsmede de toevoeging „Onder be scherming van H. M. de Koningin" moet komen te vervallen. Verder nog een schrij ven van de afd. Veluwezoom en afd. Lei den betreffende het puntenstelsel voor het medegebracht materiaal. Na voorlezing de zer beide reglementen blijkt dat deze voor de afd. Boskoop niet geschikt zijn. Nu komt ter tafel een reglement dat de heer H. J. Grootendorst voor Boskoop geschikt ge maakt heeft, en waaruit art. 3 hier volgt: „Maatstaf bij het toekennen der punten". A. Waarde van het materiaal 05 punten. B. Groep of verzameling van het materiaal 03 punten. C. Botanische waarde 01 punt. D. Groepeering of opstelling van het materiaal 01 punt. Art. 4 De punten der inzenders, die niet voor een prijs in aanmerking komen, tellen voor de helft mee voor inzendingen van het volgende jaar. Nu is aan de orde de bespreking van het aanwezige plantenmateriaal en noodigt de voorz. de heeren H. J. Grootendorst, J. de Vink, G. Boer Pz. en K. Verboom als plaats vervanger de keuringscommissie voor de zen avond te vormen. De heer J. Mossel toont een plant van Chaenomells (Cydonlia) Simonii, donker rood, rijkbloeiend en gedrongen groeier en verkreeg hiervoor 2 2/3 punt. De heer K. Verboom verwierf 7 2/3 punt voor takken van Raphiolepis umballata en Hedera helix chrysocarpa met gele bessen en planten van Primula Barrowby Gem, groot geel en zeer welriekend, Primula pu- bescens zaailing, nieuw en mooi blauw, Viola corruta Amathyst, een eigen zaailing en winterhard en verder nog takken van Rubus spectabilis, Chaenomelis Mawlii Knaphil scarlet; Chaen. jap. var. Mesman, donker rood gr. bl.; Chaen. jap. umblllcata, donker rose gr. bl.; en Chaen. jap. superba, donker rood kl. bl. De firma W. Hardijzer behaalde 2 2/3 punt met takken van Ribes aurem., Ribes Gordonianum, Ribes diacantha Pallas, Ribes nigrum, de wilde zwarte bes en Andromeda glauconhylla, blauwbladig, rose bloemen. De firma F. J. Grootendorst verkreeg 8 2/3 punt voor takken van: Rhododendron hiopophaeoldes, donkerblauw zeer bloem rijk, kl. bl. en winterhard: Fothergilla mon- ticola; Berberis Julianae; Berberis Linaeari- folia, Amelanchier canadensis, de grenten- boom en takken van Japansche kers, in de variëteiten: albo-plena, Blereiana, affinis (Jo-nloi) en Taihaku. De heer J. de Vink behaalde 4 punten voor de volgende dwergrozen: Baby Gold Star, geel op elk takje een roosje; Baby Plxil een kruising van Ellen Poulsen Peon; dubbel bloemig komt In 't voorjaar rose uit en wordt bij zeer warm weer, wit met rose hart en nog een kruising van Eblouissant X Peon, donker rood. De heer J. de Hengst toonde bloeiende takken van de'volgende Japansche kers: Hisakura, Kwanzan, Temari, Kojina, Sie- boldii, Gioiki, Yonioi en verkreeg biervoor 4 1/3 punt. De heer J. Boer Gz. bracht ter tafel een mooie buiten-Orchidee Bletia Hyacinthima, Prunus Bleriana, Pr, Hokusai, Horinjii, Shirotea, Cerasus plena, en Hisakura, Cyti- sus Battandieri, wollige takken en blade ren, groote gele staarten bloemen; Berberis Thunbergi atro-purpurea, en eenlge tak ken Azalea mollis In schitterende kleuren met bloemkelken van 811 c.M.; hieraan werden 6 punten toegewezen. Ten slotte toonde de firma Vuyk van Nes een viertal exemplaren van haar nieuwste aanwinsten in de Vuyks hybriden, een kruising van Japansche Azalea X Azalea mollis en wel de nos. O.N., K.W.; P.J., P.I. Deze kruisingen verwierven op de keu ring der My. v. T. en P. reeds de hoogste onderscheidingen en verkreeg nu 6 2/3 pnt. De heer Vuyk hield nog een interessante beschouwing over het ontstaan van deze kruisingen. Bij de rondvraag stelt een der leden voor om eenige avondexcursies .te houden om bij eenige kweekers de Azalea mollis zaailingen in bloei te zien. Hiertoe wordt besloten. Op voorstel van een ander lid wordt be sloten om Zaterdag 17 Mei een excursie te maken naar het Zuiderpark in Den Haag, waaraan elkeen kan deelnemen. Ieder reist zooals hem het beste past en het punt van samenkomst Is om 2 uur n.m. bij den tioofd- zooals hem het beste past, het punt van lijn 13. BODEGRAVEN Sportvereeniging „Esto". Na het Lof kwamen de leden van de sportvereeniging in het parochiehuis bijeen, teneinde onder leiding van den heer W. van Es de jaar vergadering te houden. Allereerst her dacht de heer van Es met een kort woord de gesneuvelde oud-voorzitter B. Riet veld en zeide voorts, dat het bestuur ge meend had om als blijk van waardeering voor de vele werkzaamheden voor Esto ge daan, een vergroot portret te zijner ge dachtenis aan de vereeniging aan te bie den. Na lezing van het jaarverslag werd het reglement herzien. De contributie werd als volgt vastgesteld: De junioren be talen, indien lid van de Kruisvaart, 7.1/2 cent, indien lid van St. Josephsgezellen of K. J. M. V., 10 cent. Niet-leden betalen 12 1/2 cent. De senioren betalen, indien zij bij een vereeniging zijn aangeslotene vijf tien cent, terwijl niet-leden twee dubbel tjes verschuldigd zullen zijn. Indien de con tributie voor sommige leden te hoog zou zijn, dan gelieve men zich tot de bestuurs leden te wenden. De terrein-commisie bestaat thans uit de leden F. van Pelt, C. Voordouw, W. Ver- mey, J. Eppin en J. Voordouw. Na de pauze, waaronder een consump tie aan de leden werd aangeboden, volgde de bestuursverkiezing, waarbij de heer van Liempt tot secretaris werd herkozen, ter wijl de heer W. Voordouw tot commissaris werd gekozen. Aan het einde der vergade ring sprak de geestelijk adviseur nog eeni ge aanmoedigende woorden tot de leden. HAZERSWOUDE Gouden Jubileum. Op 19 Mei a^. hoopt het echtpaar Jo hannes Gerardus v. d. Haas en Johanna Kuipers, wonende Beukenlaan 189, den dag te herdenken, dat zij voor 50 jaar getrouwd zijn. De bruidegom is 80, de bruid 71 jaar. Beiden zijn nog volkomen gezond. De brui degom verricht nog op dezen hoogen leef tijd dagelijiksoh zijn werkzaamheden als schipper. LEIDERDORP Geboren: Zacharias Johannes, zoon van J. W. F. v. Kesteren en A. C. Kwik. Johannes Gerardus Maria, zoon van M. J. Volwater en W. M. v. Leeuwen. Jo hanna Wilhelmina Maria, dochter van J. P. v. Rijn en J. G. Wildenburg. Eliza beth Martina, dochter van H. Hoogemboom en S. J. Deegenaars. REEUWIJK Geboren: Petronella Maria d. van J. Hoogeveen en C. J. Verlaan. Wilhel mina Maria d. van J. A. v. d. Werf en M. J. Egberts. Neeltje d. van J. de Ruiter en S. A. Rijlaarsdam. Getrouwd: C. Jongeneel 48 j. en G. de Goede 40. O v e r 1 e d en: Johannes Theodorus Mou- rits 5 j. z. van C. Mourits en J. G. War merdam. D. T. J. van Kersen 62 j. echt genoot van G. Kool. Johanna Balvert 70 j. wed. van W- Schinkel. Ingekomen: T. T. N. Poot uit 's-Gravenhage. J. J. Alorserjj uit Rot terdam. C. van Spengen uit Zwammer- dam. G. Verwije, uit Zwammerdam. J. L. van Zoeste uit Zegveld. B. Aron- sohn uit Waddinxveen. Wed. Hoogeveen uit Eindhoven. Vertrokken: G. A. Wijnen, naar Bo degraven. J. Siegers, naar 's-Gra venhage. C. Schlingman, naar Bos koop. P. van Leeuwen, naar Bodegra ven. WADDINXVEEN Uitvoering KJ.C. Maandagavond wa ren vele ouders en belangstellenden in het R.K. Vereengingsgébouw aanwezig om te genieten van datgene, wat de jongens van de K.J.C. ons zouden laten h'ooren. De verwachting was, zooals altijd, gericht op de mondharmonicaclub van de Kruisvaart, die door haar prestaties de verwachting ver heeft overtroffen, want allen stonden verbaasd wat deze 10 jongens in hun voor treffelijke pioolo-pakjes, ons allen hebben laten hooren. De directeur, kapelaan J. Warmerdam, sprak een welkomswoord. Nadat de mondharmonicaclub eenige num mers hadden gegeven, welke bijzonder zin ver en goed waren gespeeld, bewijze het luide handgeklap wat telkens weerklonk, speelden 'de jongens een klein tooneelstuk- je, getiteld; „Straatmuzikanten", waarvan 'het eerste bedrijf op straat en het tweede bedrijf bij een theater-directeur plaats had op zyn kamer. Ook dit werd kranig ver tolkt, en werd luide gehuldigd. In de pauze was een attractie, met een loterij in eenige series, welke loten spoedig waren ver kocht; vele aanwezigen gingen met een prijs en eenige met meerdere prijzen naar huis. Na de pauze gaf de mondharmonica- cluib nog eenige nummers, welke aandach tig en met verbazing over het zuivere spel werden gevolgd. De kapelaan dankte nog maals voor de steun in het afgeloopen jaar en hoopte dat hij mag rekenen op aller steun in het nieuwe jaar; want het is voor onze jongens, om ze groot te maken voor Kerk en ZOETERWOUDE-LEIDERDORP R.K. parochiale leesbibliotheek. Tot nu toe was het de gewoonte, dat de R.K. pa rochiale leesbibliotheek alleen in de herfst- en wintermaanden voor de uitleen van boe ken geopend was. Het bestuur van de bibliotheek deelt hierbij aan de parochianen mede, dat het in de bedoeling ligt, voortaan de biblio theek het geheele jaar door geopend te houden, zoodat de parochianen ook gedu rende de zomermaanden in de gelegenheid zijn van de bibliotheek gebruik te maken. Het bestuur hoopt, dat de parochianen dit op prijs stellen en dat dit moge blijken, doordat ook deze zomermaanden veel boe ken ter lezing kunnen uitgereikt worden. In het begin van dit jaar zijn weer enkele nieuwe werken aangeschaft en binnenkort zullen weer enkele mooie boeken worden aangekocht. Naast de reeds aanwezige ontspannings lectuur zal er ook voor nuttige en leerzame boeken gezorgd worden, terwijl een spe ciale afdeeling voor de jeugd in voorberei ding is. Doch boeken zijn duur. En om meer boe ken te kunnen koopen, is de steun en me dewerking van alle parochianen noodzake lijk. Het bestuur vertrouwt dan ook op een blijvende en steeds groeiende belangstelling voor de parochie-bibliotheek. In den loop van dit jaar zal er een cata logus worden samengesteld, die tevens een parochiegids zal zijn. Hierin zullen ver schillende bijzonderheden over het paro chieleven vermeld worden. Het boekje zal voor iederen parochiaan een waardevol be zit- zijn en om ieder in de gelegenheid te stellen, dit boekje aan te schaffen, zal de prijs zoo laag mogelijk gehouden worden. Deze week nog zullen de parochianen door een circulaire bekend gemaakt wor den met de zeer gemakkelijke voorwaarden, waarop zij boeken uit de bibliotheek kunnen leenen. Moge het getal der leden en lezers steeds grooter worden, dan zal de inhoud van de parochie-bibliotheek groeien en zullen de parochianen ervaren, welk een rijke zegen een eigen bibliotheek voor een parochie is. GEMEENTERAAD VAN ZEVENHOVEN Onder voorzitterschap van burgemeester Bocxe. kwam de raad Maandagmorgen bijeen. Na opening met ambtsgebed pas- seeren verschillende ingekomen stukken de revue, waaronder tal van goedkeuringsbe sluiten. Op voorstel van B. en W. worden voor steun B aan werkloozen weder gelden toe gestaan. Besloten wordt van de stichting „Vreemdelingenverkeer-Zuid-Holland" geen lid te worden. De voorz. zegt, dat B. en W. gezocht hebben naar een goedkoope oplos sing voor ophalen van huisvuil, maar daar in niet geslaagd zijn. In hoofdzaak is dit bedoeld ter voorkoming van vervuiling van de ringsloot door het dorp. De voorz. heeft huis aan huis kaartjes laten bezorgen, waarin gewezen is op de slechte gewoon te om van alles en nog wat in die sloot te werpen. Er zijn maar weinig menschen, die met een beetje goeden wil geen gelegenheid bij huis kunnen maken, om huisvuil enz. een geschikt plaatsje te geven, zoodat de ophaaldienst weinig beteekenis zou hebben. Uit de gevolgde bespreking blijkt, dat ook de raad geen oplossing ziet, waarom de voorz. op bepaalde tijden de aandacht van de aanwonenden weer zal vestigen op de slechte gewoonte, teneinde te trachten ze op deze wijze af te leeren. De algem. politieverordening wordt ge wijzigd met een bepaling inzake ruimen van sneeuw en ijs. Vastgesteld wordt een arbeidsovereen- komstenbesluit, met bepaling dat deze niet zal gelden voor de vaste kern van den Luchtbeschermingsdienst. Na enkele stemmingen en tenslotte bij loting wordt tot plaatsvervangend lid van het algemeen bestuur van de Duinwaterlei ding „de 11 Gemeenten" de heer G. Kool benoemd. Tot het sluiten van een molestrisico-ver- zekering zal niet worden overgegaan daar men de risico klein en de premie te hoog acht. Rijneken vraagt verlenging van den ont ruimingstermijn van zijn onbewoonbaar verklaarde woning. De voorz. is voor inwilliging, omdat er geen andere woning is en bouwen uitge sloten; de woning is slecht en eigenlijk geen geschikt huis meer, maar we moeten van de nood een deugd maken en daarom het verzoek inwilligen, waarmede de raad het algemeen eens is. De voorz. leest het rapport van den Z.- HolL Brandweerbond inzake brandweer voorzieningen, dit naar aanleiding van een verzoek van Ged. Staten, gedaan bij de be grooting 1939. In dit rapport wordt gezegd, dat aanbrengen van meerdere brandkranen op de waterleiding en aanschaffing van enkele slangen wag entjes met elk 150 meter slang, gewenscht is, terwijl contract met Nieuwkoop en Nieuwveen gewenscht is. Dit laatste bestaat al sinds jaren, terwijl wij met de Brandwaarborg-Mij. te Noorden al jarenlang een zeer goed in de praktijk voldoende overeenkomst hebben. Op 't oogenblik is aanschaffing van alles zeer duur, waarofti de voorz. voorstelt, het rapport in handen van B. en W. te stellen ter nadere overweging en informatie, waar toe wordt besloten. Op verzoek van de R. K. en Christ, bij zondere scholen om beschikbaarstelling van géiden ingevolge art. 72 der L.O. wet tot aanschaffing van leermiddelen voor het geven van onderwijs in de gymnastiek, resp. voor 94.50 en f 171.— wordt gun stig beschikt De Inspecteur L.O. keurde beide begrootingen goed. Besloten wordt te betalen uit den kapitaaldienst en in tien jaar te dekken uit de gewone dienst. De voorz. brengt ter tafel het voorstel van B. en W. om te besluiten tot het instel len van een vleeschkeuringsdienst (volamb- telijk) Alphen a. d. Rijn, met de gemeenten Ter Aar, Nieuwkoop, Nieuwveen, Leimui- den, Woubrugge en Rijnsaterwoude. Hij leest enkele van de meest belangrijke ar tikelen uit het ontwerp voor. Van belang voor onze gemeente is de plaats voor bouw van de noodslachtplaats, welke wij met Nieuwveen gezamenlijk zullen krijgen. Eén centrale slachtplaats te Alphen zal onder bepaalde voorwaarden kunnen worden ge bouwd. De heer G. Kool had hoop, dat er nu een voordeeliger regeling zou komen, maar die indruk krijgt hij er niet van. De voorz. gelooft ook niet, dat dit het geval is, want hij geeft het ontwerp ook de keurloonen worden gewijzigd en dat beteekent voor hier een kleine verhoo gd g. Bij den heer G. Kqol rijst de vraag, waar om in Z.-Holland wel de vleeschkeurings dienst moet worden gecentraliseerd en niet in Utrecht, waardoor in de aangrenzende Utreschtsche gemeenten de voordeelen grooter zijn dan hier. Waarom regelt men dit niet landelijk? De voorz. heeft dit al eerder betoogd. Plannen daartoe schijnen wel eens te heb ben bestaan. Hij gevoelt 't meest voor ge lijke regeling in het geheele land; het is niet een bepaald gemeentelijk, maar alge meen belang. Er zijn natuurlijk bepaalde financieele bezwaren voor de gemeenten, maar hij voelt het als een onbillijkheid, dat de keurloonen in de eene gemeente veel hooger zijn dan in een andere. Spr. hoopt, dat er nog eens een landelijke regeling komt, maar daar wij die tot heden nog niet hebben, blijft ons niets anders over dan de voorstellen te aanvaarden. Daartoe wordt dan ook algemeen besloten. Een in concept aangeboden begrootings- wijziging 19401941 wordt vastgesteld.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 6