De strijd tegen Engeland De toestand op liet Eilandenrijk Diplomatieke actie te Ankara Duitsch-Kroatische grens vastgesteld Uit het Verre Oosten fZk Hanneti, die 11 ttaadig Heeft! Land- cn Tuinbouw WOENSDAG 14 MEI 1941 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 5 HET LAGERHUIS IN NIEUWE VERGADERZAAL BIJEEN. Het Britsche Lagerhuis is gisteren in een nieuwe vergaderzaal bijeengekomen. Churchill zeide, dat het oude gebouw zoo veel schade heeft opgeloopen, dat het her stel waarschijnlijk zeer lang zal duren. Voor het geval, dat ook de nieuwe zaal mocht worden getroffen, zijn reeds maat regelen getroffen voor de verhuizing naar een ander gebouw. DE LEVENSMIDDELENVOORZIENING IN ENGELAND. Volgens de „New York Journal" heeft de Amerikaansche minister van land bouw, Wiskard, in een vertrouwelijke me- dedeeling gezegd, dat de voedseltoestand van Engeland aanzienlijk slechter is dan tijdens den wereldoorlog, terwijl de toe stand in Duitschland beter is. Engeland heeft slechts voorraden voor enkele we ken. Het zou binnen enkele maanden ver hongeren, indien de leveranties uit de Vereenigde Staten zouden worden afgesne den. Hoe het met deze Amerikaansche le veranties gesteld is, blijkt het best uit de Engelsche pers zelve. Juist de schepen met levensmiddelen, die zonder bescherming varen, lijden bijzonder groote verliezen volgens de Britsche bladen. Waar volgens Amerikaansche berichten naar schatting minstens 40 procent der Amerikaansche wapentransporten niet in Engeland aan komt, kan men gemakkelijk nagaan, hoe groot het verlies bij de levensmiddelen- transporten moet zijn. Ook de aanvoer uit de Dominions komt voor het grootste deel op den bodem der zee terecht. Reeds op 16 Maart schreef de „New York Times": De Engelsche hoop, dat men zonder een ernstige levensmidde lencrisis door den oorlog kan komen, ver zinkt even gestaag als de Engelsche sche pen. Intusschen zijn twee maanden ver streken en op den Atlantischen Oceaan zijn groote transporten levensmiddelen tot zin ken gebracht, terwijl voorraden in de ha vens en het binnenland van Engeland door de Duitsche luchtmacht vernitigd zijn. On ze ha ven voorraden zijn gereduceerd en worden nog meer gereduceerd, klaagde de Britsche minister voor de voedselvoorzie ning eenige maanden geleden en sedert dien is alles behalve een stilstand ingetre den. In den wereldoorlog was het gevaar geweken, wanneer de transporten buiten het bereik der duikbooten waren gekomen, thans passeeren de goederen in de havens en op de Engelsche spoorwegen een twee de gevaarlijke zone, waarna zij in de der de komen, de pakhuizen. Zoowel in de Vereenigde Staten als Engeland is men zeer bezorgd over de verdere ontwikke ling van het Engelsche voedselvraagstuk. DE VERLIEZEN DER ENGELSCHE MARINE. De verliezen der Britsche marine, die in April, bij de vlucht der Engelsche troe pen uit Griekenland, zeer groot waren, duurden in Mei voort. Tusschen 1 en 12 Mei, aldus verneemt het D. N. B., zijn zes Engelsche oorlogsbodems tot zinken ge bracht en vijf in gevechten ernstig bescha digd. In de zeeën rondom Engeland heb ben Duitsche gevechtsvliegtuigen een tor- pedobootjager, een wachtschip van onge veer 1000 ton, een motortorpedoboot en twee patrouillevaartuigen tot zinken ge bracht. Bij Malta is, eveneens door een luchtaanval, een Engelsche duikboot ver nield, in de Golf van Soeda bij Kreta is een Engelsche kruiser door voltreffers ern stig beschadigd. Bij de beschieting van Benghazi door een Britsche eskader zijn door den Duitschen tegenaanval, onder nomen door Stuka's, drie Engelsche krui sers en torpedobootjagers zwaar bescha digd. Bovendien is een Britsche duikboot- val door een duikboot getorpedeerd. GEHAVEND BRITSCH ESCADER TE GIBRALTAR BINNENGELOOPEN. Te Gibraltar is gisteren het Engelsche eskader, dat eenige dagen geleden door Italiaansche vliegtuigen is aangevallen, binnengeloopen. Het ging niet in de mili taire haven, maar in de baai van Gibraltar voor anker. Ongeveer de helft der vlieg tuigen van het vliegtuigmoederschip „Il lustrious" is verintietigd. Het vliegdek is zwaar beschadigd. De toren van een pant serschip is vernield, een kleine kruiser be schadigd. Talrijke gewonden werden aan land gebracht. DE ROODE ZEE TOT OPERATIE GEBIED VERKLAARD. Officieel wordt te Berlijn bekend ge maakt,* Na de ontwikkeling van den oor log in het Oosten der Middellandsche Zee moeten in de toekomst ook gevechtshande lingen der Duitsche strijdkrachten op de Roode Zee verwacht worden. Ieder schip, dat dit, daarmede tot operatiegebied ge bied geworden, zeegebied bevaart, stelt zich bloot aan vernietiging door mijnen en andere oorlogsmiddelen. De Duitsche regeering waarschuwt der halve dringend voor het bevaren van het in gevaar gebrachte gebied, dat als volgt is begrensd. Het Noordelijke deel van de Roode Zee met inbegrip van de Golf van Suez en de Golf van Akaba tot aan den Noordelij ken keerkring. Uitgezonderd blijven de territoriale wateren van Saoedie Arabië. Een regeling voor het bevaren van het genoemde operatiegebied door speciaal ge kenmerkte pelgrimschepen blijft voorbe houden. LUCHTALARM TE ALEXANDRIA De Egyptische omroep meldt, dat giste renochtend te Alexandrië luchtalarm is gemaakt. Vijandelijke vliegtuigen hebben bommen laten vallen, die, aldus de om roep, eenige schade hadden veroorzaakt JAMES ROOSEVELT OP KRETA. Kapitein James Roosevelt is, naar Reu ter uit Beiroet meldt, teruggekeerd van een kort bezoek aan Kreta, waar hij ook den Griekschen koning een brief van zijn va der, president Roosevelt, heeft overhan digd. VON PAPEN IN DE TURKSCHE HOOFDSTAD Naar S.P.T. uit Ankara meldt is de Duit sche ambassadeur in Turkije, von Papen, te Ankara aangekomen. Op het oogenblik zijn nog geen berichten ontvangen aangaande besprekingen van den ambassadeur met de Turksche regeering, doch men verwacht dat deze besprekingen spoedig plaats zul len hebben. Diplomatieke kringen volgen voorts met levendige belangstelling de intensieve be drijvigheid, die aan den dag wordt gelegd in Ankara door den Irakschen minister van oorlog. De minister bevindt zich reeds ver scheidene dagen in Turkije. Hij is in con tact getreden met de meest invloedrijke persoonlijkheden der politieke en militaire wereld in de hoofdstad. De Iraksche minis ter zou een uitvoerige uiteenzetting hebben gegeven betreffende den toestand, die in zijn land heerscht ten gevolge van de Brit sche agressie. In dit verband wijst men er op, dat de Engelsche ambassadeur alles in het werk heeft gesteld om een onderhoud te kunnen krijgen met den Irakschen minis ter. Tot dusver heeft deze ontmoeting niet plaats gevonden en de vertegenwoordiger van Irak zou te verstaan hebben gegeven, dat hy niet het voornemen heeft den offi- cieelen vertegenwoordiger van Londen een onderhoud toe te staan. Overblijiselen uit vroager tijden Op verschillende plaatsen, in Buiksloot treit men nog de zware keien aan, welke gediend hebben, om den Noorder Ij-dijk tegen het door Zuid Westerstormen opgejaagde water van het Binnen-U te beschermen (Paz-Holland) DE NIEUWE GRENSLIJN ONGEVEER 100 K.M. LANG. Het D.N.B. meldt uit Zagreb: In het regeeringsgebouw hier heb ben de gevolmachtigden van het Duit sche Rijk en den Kroatischen staat gis teren een verdrag gesloten, waarbij de grenzen tusschen beide landen worden vastgelegd. Dit is het eerste verdrag, door Kroatië met een andere mogend heid gesloten. De nieuwe Duitsch-Kroatische grens is ongeveer 100 km. lang. Zij begint in het Oosten bij den drielandenhoek bij Varas- din, gaat dan in Westelijke richting, Zui delijk voorbij Rogitsj en Windisch-Lanz- berg, loopt daarna langs het riviertje de Sutla tot de plaats, waar die in de Save uitmondt, vervolgens verder naar het Wes ten over den berg Dorianci tot enkele kilo meters van Kalje. Daar begint de Italiaan sche demarcatielijn. In het Duitsch-Kroatische verdrag wordt onder meer bepaald, dat de Duitsch-Kroati sche grens in het algemeen overeenkomt met de vroegere administratieve grens tus schen de Oostenrijksche kroonlanden Krain en Stiermarken eenerzijds en het konink rijk Kroatië, Slavonië en Dalmatië ander zijds. Deze grens zal zoo spoedig mogelijk door een Duitsch-Kroatische commissie af gebakend worden, waarbij rekening zal worden gehouden met de oeconomische si tuatie. De ratificatie-oorkonden zullen zoo spoedig mogelijk te Berlijn worden uitge wisseld. Het verdrag werd door de onder- tepkening van kracht. Na de onderteekening en de zegeling der beide oorkonden hield de Duitsche gezant, Kasche, een toespraak, waarin hy zeide: „Het is voor het Duitsche Riik een bijzon dere voldoening, dat het vandaag dit eerste verdrag tot vastlegging van de door den Föhrer bepaalde Duitsch-Kroatische gren zen heeft gesloten. De wederziidsche sym pathie en het begrip, dat Duitschland en de onafhankelijke Kroatische staat voor elkan der hebben, hebben den weg tot dit verdrag gemakkelijk geëffend. Het is immers een oprechte wensch van het Duitsche Riik den jongen Kroatischen staat hierdoor een nieu- den grondslag te geven voor een snelle or dening van zijn binnenlandschen toestand, voor zijn buitenlandschen hetrekkin<»en en voor een gezonden bloei. Een Kroatië, dat naar binnen en naar buiten krachtig is, dat nationaal geordend is en op oeconomisch gebied bloeit, is een waardevol bestanddeel van het.nieuwe Europa". In zijn antwoord zeide de staatssecretaris Lorkowitsj onder meer: „Het verheugt ons, dat het onafhankelijke Kroatië reeds een maand na zijn stichting door het eerste ver drag, dat het Kroatische volk na een lang tijdperk van vernedering weer als drager van volledige souvereiniteit en als zelfstan dig subject der volk en-rechtelijke orde sluit, zijn eerste definitieve grenzen krijgt. Het Groot-Duitsche Rijk heeft door de be paling der grenzen het Kroatië opnieuw een grootmoedige bijdrage tot de consoli deering van het herrezen Kroatië geleverd. Wij gelooven, dat het oogenblik niet ver meer is, waarop ook de andere Kroatische grenzen vastgesteld zullen worden. Met groote dankbaarheid richten zich onze ge dachten tot den Fiihrer, Adolf Hitler". DE VOORJAARSOFFENSIEVEN VAN HET JAPANSCHE LEGER Het Mei-offensief van het Japansche le ger in China is begonnen, zoo deelde de woordvoerder van de Japansche militairen, luitenant-kolonel Akiyama mede. Hij ver klaarde, dat het ditmaal, in tegenstelling tot de vroegere operaties, gaat om gelijk tijdige actie van de Japansche troepen in vyf verschillende provincies. In het Zuiden van de provincie Sjansi, waar de operaties op 10 Mei zijn begonnen, zijn, naar de Ja pansche woordvoerder verklaarde, bijna 200.000 Chineezen omsingeld. Deze hebben tot dusver 15.000 dooden en 8000 gevange nen verloren. In de provinsie Hoepeh, tusschen Hankau en Istjang, zijn gevechten tegen het leger van generaal Litsoengjen, dat bijna 250.000 soldaten telt, aan den gang. De eerste ge vechten zijn veelbelovend. In de provincie Tsjekiang hebben Japansche troepen tien Chineesche divisies aangevallen, die bij Tsjoeki geconcentreerd lagen. Tenslotte zijn in Zuid-China in de omgeving van Hong kong operaties in vollen gang om het goede renverkeer tusschen Hongkong en Tsjoeng- king af te snijden. In totaal zijn van Chi neesche zijde op het oogenblik bijna een mililoen soldaten in strijd gewikkeld met Japansche troepen. Het Mei-offensief, zoo merkte de woord voerder ten slotte op, beoogt niet alleen het verkrijgen van terreinwinst, doch ook de vernietiging van den wil tot verzet bij den tegenstander. Met den krijtmo en aan het Noord Hollandsch kanaal bevat het landelijk gedeelte van Amsterdam bij het voormalige Buiksloot nog vele merkwaardigheden. Een typisch tafreeltje in de onmiddellijke nabijheid van de hoofdstad (Pax-Hol land) 19 18 01 15 15 31 16 15 30 65,75 86 28 23 21 27 24 25 26 K 29 Per. 10 OI k.f. v. M.enN Per. 4 Per. 4 Brood of gebak Bloemkaart) Meel, brood enz. (Boterkaart) Boter (Vetkaart) Boter, Margarine Vleesch en Vleeschwaren Koffiesurr. Thee Peulvruchten Rijst enz. (21: Boter- en vetkaart) Maïzena enz. Havermout enz. Macaroni enz. Scheerzeep Textielkaart 11—17 Mei (21 Mei) (bon 16 t.m. 14 Mei) 4—24 Mei 12—18 Mei (21 Mei) (bon 17 t.m. 14 Mei) 21 April—18 Mei. 8—25 Mei (28 Mei). 6—25 Mei (28 Mei). 12 Mei—6 Juni 15—22 Mei (24 Mei) (Bon 14 t/m. 17 Mei) •25 Mei (bon 18 hm. 11 Mei) 5—18 Mei (1 Juni) 64, 74 tJiu 18 Mei 12—18 Mei (21 Mei) (bon 95 tm. 18 Mei) 21 Apr.18 Mei. 6—25 Mei I Apr.15 Juni. 21 Apr.15 Juni. 21 Apr.15 Juni. 21 Apr.15 Juni. 1 Mei31 Aug. 28 Apr.—31 Mei Brandstoffen Generator-anthr. I Generator-turf t.m. 15 Juni HOEVEELHEID 100 gram brood, gebak. IK Kg. (kinderen beneden 4 jaar 3/4 kg.) 35 gram tarwe-meel of -bloem, roggemeel of 50 gram wittebrood of 1/2 rantsoen gebak 250 gram boter 250 gram boter of margarine 50 gram vleesch, half rantsoen vleesch waren. 250 gram koffie-surrogaat of 40 gram thee. Elk der bonnen 100 gram kaai. Nog geen nieuwe bon aangewezen. 250 gram 250 gram 100 gram (op 2 bonnen 1 pakje) ?C gram scheerzeep 120 gram huishoudzeep, enz. voor de keuken 2 liter 1 hectoliter 50 stuks baggerturf ONDERHANDELINGEN TUSSCHEN BANGKOK EN BATAVIA Het Japansche telegraafagentschap meldt, dat de leider van het Thailandsche departe ment voor propaganda tijdens zijn verblijf in Batavia met de autoriteiten van Neder- landsch-Indië besprekingen heeft gevoerd over de petroleumvoorziening van Thai land. De diplomatieke vertegenwoordiger van Thailand in Batavia voert eveneens be sprekingen over het openen van een lucht- verbinding tusschen Bangkok en Batavia. BESPARING VAN METAAL. Lezing door Prof. Kessner. Van bevoegde zijde schrijft men ons net volgende: De metaalverzorging van een land is afhankelijk van de hoeveelheid en de soort der binnenlandsehe ertsen, van de eigen hoogovenproductie en van den in voer van buitenlandsche ertsen of ruwe metalen. Volgens 'betrouwbare geologische onderzoekingen is vast te stellen, dat geen land ter wereld, ook niet de Ver. Staten uit eigen ertsvoorraden zijn gezamenlijke imetaalbehoefte kan dekken. Daarom is door den oorlog in alle landen der wereld een zekere metaalschaarschte ontstaan en is ieder thans tot zuinigheid met de grond stoffen verplicht. In Duitschland zijn reeds door het vierjaarsplan organisaties gescha pen, die een juiste verdeeiing van schaar- sche grondstoffen mo,gelijk maken. Wij moeten ons er op instellen, dat het gebruik van bepaalde grondstoffen, in het bijzonder van metalen en de toewijzing van metaal-voorraden nog verscheidene jaren zal blijven 'bestaan. De groote behoef te aan metalen bij alle takken der idustrie 'kan slechts dan zonder stagnatie worden gedekt, wanneer naast de verwerving ook een doordacht gebruik en een juiste ver deeling van metalen hier op dezelfde wij ze geleid worden als in Duitschland. Over de met het gebruik der meta len in verband staande belangrijke problemen zal prof. dr. A. Kessner van de Technische Hoogesohool te Kar&l- ruhe thans bijzonder gevolmachtigde in het Duitsche Rijksministerie voor 'bewapening en amunitie, Donderdag 15 Mei te 's-Gravenhage een lezing hou den waarin hij in het bijzonder de con structieve maatregelen tot besparing van metaal bij de algemeene machine constructie zal behandelen. Uit den inhoud der lezing citeeren wij thans reeds de volgende te behandelen on derdeden: Constructie en vervaardiging, taak van den constructeur, voorbeelden van besparing van grondstof en vervan ging van grondstof bij magazijn-organen en bij het verwerken van slakken, aandrijf- machines, werkmachines, armaturen, che mische apparaten en overige deelen van machines en vervoermiddelen, taak van den bedrijfsingenieur, blik in de toekomst. De lezing wordt in het gebouw Kneuter dijk 20 gehouden. VEILINGPRIJZEN TUINBOUW PRODUCTEN. Volgens mededeeling van de Groenten- en Fruitcentrale zijn voor de hieronder ge noemde producten de volgende maximum- veilingprijzen voor het binnenland vastge steld: Roode kool per 100 K.G. 9, Sa- voye kool (geel en groen) 7.650, Witte kool per 100 K.G. 6.70, Uien 9, Breek- peen ongewasschen ƒ6.per 100 K.G., Breekpeen gewasschen 7 per 100 K.G., Rapen 4 per 100 K.G. Deze producten zijn niet meer bestemd voor export.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 5