Letteren Kunst Wilt U iets weten? Burgerlijke Stand Laatste Berichten Marktberichten WOENSDAG 14 MEI 1941 DE LETOSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 IN LEIDEN GEVESTIGD. A. J. H. Bauer, aid. chef Gew. Arb. Baar. Lorentzkade 52. A. M. Bemelman, win- keljuffr., Morschweg 132a. L. T. Beugels- dy'k en fam., vliegtuigmonteur, v. Speijk- straat 45. D. E. Bosch, 11. verpleegster, Rijnsburgerweg 10. L. Buchholz, pen sionhoudster, Kapteynstraat 22. E. W. Cretier en fam., Lijsterstraat 36. B. H. L. Daams, winkel juf fr. Leeuwerikstraat 45. J. van Dyk, G. Doustraat 29. A. M. van Ewijk, hulp i. d. huish., Vliet 25. L. van Oijen-Gorsler en fam., Rapenburg 45. A. E. Gregori, ijsfabrikant, Nw. Bees tenmarkt 23. A. de Haan en fam., schei kundige RZS, Franchimontlaan 43. A. G. M. van der Haar, dienstbode, Meidoorn- straat 42. H. Hazelhoff en fam. dir. Gew. Arb. Bur. Lorentzkade 56. K. van Helle mond, arts, Boerhaavelaan 34. J. M. A. A. Heunks en fam., verwarmingsmonteur, Coornhertstraat 56. A. G. van Hienen, dienstbode, Nieuwe Rijn 46a. W. D. Hoeksema, kweeker, Koninginnelaan 9. W. F. Jung boerenknecht, Mauritsstraat 44 W. F. van Klaveren, Resedastraat 24. G. A. E. Klinkenberg, H. Rijndijk 67. T. Kroon, hulp i.d. huish. Burggravelaan 7 H. van der Kwartel, slager Heerensingel 13. Wed, Teunissen-Lucas, Leeuwerik straat 2. L. Mathot, dienstbode, Bloem- straat 8. C. M. van der Meer, dienstbode, HaarLstr. 139a. S. H. M. van der Meer, 11. verpleegster, Boerhaavelaan 13. D. de Miranda en fam, kok, Gangetje 14. P. F. Oosterhof en fam, chef arb. bur. Plant soen 57. H. J. Oostrom en fam., koopman in sigaren, Janvossensteeg 16. F. K. Or- sel en fam., betonwerker, Franchimont laan 29. J. M. Quellhorst, Junianastraat 7 A. J. Rotteveel, vertegenwoordiger, Lijsterstraat 13. A. J. Scheer, winkel juffrouw, Hooge woerd 74. P. W. Schrier, buffetjuffrouw, Musschenbroek- straat 9a. G. G. Serier, 11. verpleegster, Witte Singel 27. J. P. Spijker, huishoud ster de Sitterlaan 99. H. Stafleu, tuin man, H. Morschweg 134. M. Tamboer, dienstbode, Stationsweg 6. A. Tissing, verpleegster, Rijnsb.weg 10. M. C. J. Vis- scher en fam. afd. chef Gew. Arb. Bur., Witte Singel 9. C. de Vriend, magazijn bediende, Haarlemmerstraat 152. M. van de Water en fam., chauffeur, Brederostraat 23. A. E. Zijlstra, winkelbediende Kap teynstraat 47. UIT LEIDEN VERTROKKEN. G. Aalbersberg en fam., Enschede, Brink straat 255 C. W. van Benten, Sassenheim, Warmonderdam 31 M. van Benterr, Noord wijk, Hotel Kijkduin M. G. Berman, Den Haag, Geraniumstraat 271 J. P. Boers- ma en fam., Den Helder, Burg. v. Houwe- lingsingel 67 A. J. Selier—van den Broek 's Hertogenbosch, Acaciastraat 27 W. K. Broekhuizen, Voorschoten, Leidscheweg 453 M. A. MielooBruggemann, Lisse, Eroekweg 58 N. J. Demmenie, Haarlem, Bar tel j orisstraat 28 M. A. Frederiks, Amsterdam, Weteringschans 72 J. van Gellecum, Amsterdam, v. Spilbergenstraat 64 I H. A. Frederiks—Gödden, Gouda, Markt 15 B. Greiner, Deventer, Zwol- scheweg 142 C. P. Hartveld, Hazerswou- de, Groenendijk A 120 Wed. T. van Stralende Heer, Den Haag, Ostadestraat 141 H. J. A. Hilders, Heemstede, Camp- laan 47 C. A. Hogeveen, Amsterdam, Spuistraat 126 I J. M. Hoying, Utrecht, v Sandenburglaan 39 A. H. Huijsman, Amersfoort, Hobbemastraat 11 L. Jan sen, Hillegom, Stationsweg 130 N. J. de Koning en fam., Valkenburg Z.H. Middel weg 5b Jkh. F. G. L. O. van Kretsch- mar van Veen, Nederhemert B 3 M. J. Kuijpers, Amersfoort, Stationsstraat 16a M. J. van Leeuwen, Wassenaar Kerkdam 44 K. Loomans, Hazerswoude, D 26 T. J. van Maarle, Voorburg, Park Vronesteijn f0 Wed. Satter—Maassen, Oegstgeest, Rhijngeesterstr.weg 40 L. van der Mast, Vlaardingen Callenb.str. 60b Wed. Hom. hergenMetscher en familie, Sassenheim, Meidoornlaan 27 J. B. Meursing, Emmen. Stad 27 C. P. T. van Noort, Oegstgeest, Wilhelminapark 31 J. A. Peeters, Hoorn, Achterom 15 M. Bleys—Penseel, Bre men Did., Hans Thomasstraat 6 A. Zirk- zeePlaisier en fam., Hillegom, Stations weg 130 T. M. F. van der Plas, Den Haag Hoek v. Hollandlaan 21 W. van Ryn, Rotterdam, Groenezoom 252 W. M. Rijs. terborgh, Zeist, P. v. Wieldrechtlaan 1 H. J. Schakenbos, Alkemade, Rijpwetering D 15h S. Schalekamp, Eindhoven, Gaai- jaan 11 M. M. Schoonderwoerd, Wasse naar, Oostdorperweg 194 L. P. Schouw- stra, Delft, Oostblok 12 E. M. Schreurs, Wassenaar, Buurtweg 109 A. W. Spaan, Deventer, Oude Goedstraat 47 F. H. van der Tas en fam., Den Haag, Thorbeckelaan 393 A. G. Tuijn, Alphen aan den Rijn, Noordstraat 55 A. J. Verwaijen en fam., Jutphaas, Oostdijkstraat 25 Wed. M. J. HoekstraVisser, Oegstgeest, Oranjelaan 2 P. D. de Visser, Oegstgeest, Oranje laan 2 J. L. A. Vrijmoed, Den Haag, Parkstraat 67a G. J. Water, Lisse, Hee- reweg 275 C. van der Wel en familie, Westervoort, Dorpstraat N. Wessel, Oegstgeest, Oranjelaan 19 A. van Wie- ringen en familie, Voorburg, Parkweg 70d L. C. van Winkel. Alphen aan den Rijn, Oudshoornscheweg 74 T. van Beusekom, Ermelo, Nieuwlaan 13 OFFICIEELE VALUTAKOERSEN DER NEDERLANDSCHE BANK. 14 MEI. Valuta's (schriftelijke en tel. transacties): New York 1.88 3/16—1.88 9/16 Brussel 30.11—30.17. Stockholm 44.8144.90 Zuerich 43.63—43.71 Bankpapier: Dollars 1.86 1/2—1.90 1/4. Belg. Francs 30.0830.20 Zweedsche Ki'onen 44.7644.94 Zwitsersche Francs 43.5943.75 EEN BEWAARDE SCHUILKERK. Men schrijft ons uit Den Haag: Daar staat 'n mensch toch eventjes raar van op te kijken! Ik ben geboren vlak bij de Nobelstraat om precies te zijn: in de Papenstraat heb in diezelfde Nobelstraat jarenlang een betrekking vervuld en nu ik al 70 jaar ben verneem ik pas, dat in deze straat, in 't hart der oude stad gelegen, nog altijd een schuilkerk bestaat. Ze is natuurlijk sinds lang niet meer in gebruik, maar des te merkwaardiger mag het geacht worden, dat ze er nog steeds is. De eerst R.K. statie, reeds in 1602 alhier opgericht, was die in de Oude Molstraat, gesticht door den eersten Haagschen pas toor na de Reformatie, Engelbert Kennip- hove. Van deze schuilkerk is nog alleen de voorgevel over, thans onderdeel van een Zusterklooster. Sinds 60 jaar is de kerk vervangen door de monumentale St. Jacobuskerk in de Parkstraat, die dus te recht de Dekenaatskerk van Den Haag is. De tweede statie en daarover heb ik 't nu kwam tot stand in 1627 en was die van de Jezuieten. Een medewerker van het weekblad „Haagsch Parochieleven" schrijft dienaangaande in het nr. van 27 April: „Ze werd opgericht in de Nobelstraat, of liever tusschen de huizen tusschen No belstraat en Juffrouw Idastraat. De „kerk" is n.l. van de straatzijde niet te zien, maar ligt weggescholen op een zolderverdie ping. Schrijver dezes heeft het heiligdom gezien en zich eens te meer verbaasd over ons aller gemis aan piëteit, dat wij een dergelijke reliquie uit den heldenstrijd van onze Haarsche voorvaderen onbekend laten liggen. „Ik heb aangebeld op Nobelstraat lb en werd er door den huisheer zeer vriende lijk ontvangen. Het huis bestaat eigenlijk uit twee huizen, maar het voorste (aan den Nobelstraatkant dus) is van veel later datum dan het achterhuis, dat er door een onooglijk binnenplaatsje van gescheiden is. Toen de kerk werd ingericht, bestond dan ook het eerste huis niet, dat is eerst later gebouwd in den tuin van net oude huis. Mijn gastheer liet mij duidelijk dé restan ten van Gothischen bouwzien in eenige kamers van het oude huis (eenige ribge welven). Toen zijn we naar-den zolder ge trokken en ik vond daar tot mijn groote verbazing het kerkje vrijwel ongeschon den terug. Pater Albers heeft er een kiekje van gegeven in zijn interessant boek: „De Teresiakerk aan het Hooge Westeinde" welnu de toestand is nog juist zooals 25 jaar terug. De huisheer, hoewel niet-Ka- tholiek, had piëteit genoeg gehad om niets te veranderen, terwijl de Haagsche Katho lieken zelf zich er niets meer aan geleger, lieten liggen „Duidelijk is nog het tongewelf te zien, dat nog ongeschonden ligt als een cache- misère voor de dakspanten. Men komt op den zolder eerst op een soort verhoog (koor?), dat men verlaat door een mooi houten hekje open te duwen en eenige treden af te dalen, waardoor men in het schip van de kerk komt. Daarboven was dan de vliering, die benut was als galerij en waar men op kwam door vanaf het verhoog eenige treden op te klimmen. Die galerij is aan de altaarzijde afgezet door een houten balustrade. Heelemaal aan de uiterste achterzijde stond dan het altaar, dat natuurlijk verdwenen is. Het moet daar goed gestaan hebben tusschen twee groote ramen. Al bij al een plaats om stil te worden als wij denken, hoe onze voor vaderen daar in angst en vrees dikwijls voor schout en schepenen mis hebben ge hoord. Maar daarover een volgende keer wel eens". De schrijver in „Haagsch Parochieleven" vraagt: Is hier geen taak voor de vereeni- ging Katholiek 's-Gravenhage? 't Is te ho pen, dat met deze vraag niet aan doove- mansdeur geklopt is. De Hagenaars echte zijn er niet zoo bijzonder veel hebben minder belangstelling voor de ste delijke oudheden dan b.v. de Amsterdam mers voor die der hoofdstad, zoodat deze opwekking niet overbodig is. Er valt hier werkelijk iets goeds te doen. Vraag: Betreffende reis per fiets naar Witteveen. Antwoord: Uw vraag werd reeds voor het grootste gedeelte beantwoord in ons nummer van 13 Mei. Alleen nog dit. De boot AmsterdamZwolle heeft lig plaats aan de De Ruyterkade. De prijs be draagt enkele reis 1.50 le klasse. 2e klas se 1.00; retour 2.25 le klasse, 2e klasse 1.50. Rijwielen f 0.25. Of er nog mijnen op zee drijven? Vermoedelijk wel. Vraag: J. V. of het geoorloofd is, van betrekking te veranderen. Antwoord: Zeer zeker is dat geoor loofd. Het is echter zonder vergunning een werkgever niet geoorloofd een arbeids kracht te ontslaan. Daarvoor moet hij zich wenden tot de Arbeidsinspectie. LEIDEN. Geboren: Hendrica, dochter van I. van Eljgen en P van Rossum. Jacobus Wouter, zoon van J. Schouten en C. J. Koet. Antonie, zoon van W. A. Kooren en W. Bandell. Maria, dochter van B. Verbeek en M. C. von Ronnen. Jacobus zoon van G. de Jong en S. van Schoonder woerd den Bezemer. Ondertrouw d:W. Vreeken jm. 29 jaar en T. van der Vegte jd. 24 jaar. De instelling van een economischen rechter In de heden gehouden persconferentie hebben de heeren dr. H. M. Hirschfeld en mr. J. P. Hooykaas, resp. secretaris-gene raal van het Departement van Handel, Nij verheid en Scheepvaart en den Secretaris- Generaal van het departement van justitie een uiteenzetting gegeven van twee nieuwe veroordeningen met betrekking tot het instellen van een economischen rechter en het strafrechtelijk onderzoek in bepaalde economische strafzaken. Dr. Hirschfeld onderstreepte met den meesten nadruk, welke belangen verbon den zijn voor het Nederlandsche volk aan een juiste uitvoering en naleving van de wettelijke maatregelen, welke in deze bij zondere omstandigheden op economisch gebied moeten worden getroffen. Het is niet alleen een groot economisch belang, dat ons bedrijfsleven in al zijn ge ledingen in deze moeilijke tijden zijn taak lean blijven vervullen, doch daarbij zijn te vens sociale belangen van de allergrootste orde betrokken. Tot sprekers leedwezen heeft hij moe ten constateeren, dat in het bijzonder op het gebied van de distributie van levens middelen en andere verbruiksartikelen veelal totaal verkeerde denkbeelden heer- schen, waardoor velen zich laten verleiden tot daden, die in feite hel Nederlandsche volksbelang schaden, terwijl de overtreders in hun naïviteit, die vaak geen grenzen kent, meenen, dat zij een heldendaad heb ben verricht. Het zou stellig mogelijk ge weest zijn, enkele distributiemaatregel'en hetzij achterwege te laten hetzy op bevre digender wijze te nemen, indien deze af keurenswaardige mentaliteit niet bestaan zou hebben. Ook tallooze vaak hinderlijke administratieve maatregelen moesten ge troffen worden om ontduikingen, die in het welbegrepen volksbelang niet toelaat baar waren, te keeren. Spr. acht het van het grootste belang langs dezen weg nog eens met allen na druk erop te wijzen, dat voor scherpe maatregelen niet teruggedeinsd zal worden en dat deze maatregelen zoo zullen worden toegepast, dat degene, die de belangen van het volk niet in het oog houdt, daar onverbiddelijk het slachtoffer van zal worden. Het is dwaas en getuigt van een onbe grijpelijke naiviteit om te denken, dat ont duiking van Nederlandsche distributie- maatregelen of prijsvoorschriften ten na- deele zou komen van de bezettende macht. Alles wat op dit gebied gebeurt komt uit sluitend en alleen ten nadeele van ons eigen land en volk. De ervaring heeft dit reeds geleerd. Dit geldt niet alleen voor de maatregelen op het gebied van de voedsel voorziening, doch wellicht in even sterke mate op het gebied van de dekking, de kleeding en de verwarming. Spr. zou in dit verband in het bijzonder nog eens de vleeschpositie willen onder strepen. Deze maakt het noodzakelijk, dat met alle kracht tegen het euvel van de frauduleuze slachtingen moet worden op getreden. Spr. weet, dat dit voor de met de opsporing belaste ambtenaren geen ge makkelijke taak is, doch de nieuwe be voegdheden zullen ook in het bijzonder op dit gebied met de meest mogelijke kracht gehanteerd worden. Spr. eindigde zijn uiteenzettingen met een ernstig beroep te doen op alle landge- nooten door loyale positieve medewerking het welslagen der maatregelen voor het levensonderhoud van ons volk te bevorde ren. Uiteraard zullen de betrokken ambtena ren met groote zorg worden uitgezocht. Het doel van de instelling van den eco nomischen rechter is tweevoudig. In de eerste plaats rechtspraak door een gespecialiseerden rechter, die door zijn dagelijkschen ervaring op dit bijzondere gebied, door contact met collega's en door speciale voorlichting, welke hem zal wor den verstrekt, volledig in staat zal zijn het belang van de economische delicten te be- oordeelen. Ten tweede: versnelling van de proce dure in deze zaken, ten einde te berei ken, dat in geval van schuldigverklaring de straf zoo snel mogelijk volgt op het strafbare feit. De geheele bevolking zoo besloot mr. Hooykaas wordt met aandrang verzocht, de in aanmerking komende voorschriften in het algemeen belang en in haar welbe grepen eigenbelang nauwgezet na te le ven. Mr. Hooykaas, hierna sprekendee betoog de dat de beide nieuwe verordeningen de strekking hebben een belangrijk stuk wet geving beter te handhaven en daarmede beter tot zijn recht te doen komen. Het gaat hier allereerst om wettelijke re gelingen, deels van voor den lOen Mei, deels van na dien datum, op het gebied van de voedselvoorziening. Voorts om de voor schriften ten behoeve van de prijsbeheer- sching, welke voorschriften een ruimer ge bied dan de voedselvoorziening omvatten. Dan om het deviezenrecht. En ten slotte om een aantal andere regelingen van so cialen aard, betreffende het beperken van werk, het verbod van verlaging van loo- nen en salarissen, ontslag van arbeiders, enz. De nieuwe regelingen bevatten tweeër lei: 1. Instelling van een eigen econo mischen rechter, optredend op het ge heele bovenvermelde gebied; 2. uitbreiding van de mogelijkheid van preventieve hechtenis en van het recht, huiszoeking te doen in strafza ken, rakende de voedselvoorziening. Om met het laatste te beginnen: Bij de voedselvoorzieningsdelicten zal de verdachte in den vervolge steeds, dus ook buiten het geval van ontdekking op hee- ter daad, door iederen opsporingsambtenaar kunnen worden aangehouden. De opspo ringsambtenaar voert hem ten spoedigste voor een hulpofficier van justitie, die in daarvoor in aanmerking komende gevallen den verdachte voor tweemaal vier dagen in verzekering kan stellen. In aansluiting aan de in verzekeringstelling is preven tieve hechtenis mogelijk, te bevelen door den economischen rechter. Het recht om huiszoeking te doen is voorts aldus aangevuld, dat de moge lijkheid is geopend bepaalde ambtena ren te machtigen in het belang van de opsporing van deze delicten overal on derzoek in te stellen, dus niet alleen in openbare gelegenheden, op de open bare straat, op erven, doch ook in de woningen van particuiieren. HET DUITSCKE WEERMACHTSBERICHT BERLIJN 14 Mei. (D. N. B Het opper bevel van de weermacht mssKt bekend: Het luehtwapen heeft in don afgeloopen nacht in het zeegebied ten Oosten van Sunderland drie koopvaard'jschepen met tezamen 14.000 brt tot zinken gebracht en verscheidene belangrijke havens in Zuid en' Middon-Engeland gebombardeerd. In Nocrd Afrika is een door pantserwa gens gesteunde Britsche aan al op een deel eener Italiasnsche afdeeling mislukt. Daar. by werden zes vijandelijke pants er wagens vernietigd. Andere gevechten levtiden den Duitsch Italiaanschen troepen plaatselijk successen op. In het gebied van Solloem drongen ver kenningstroepen van het Duitsche Afrika- corps ver naar het Oosten en Zuid-Oosten door. Op het eiland Malta deden Duitsche for maties gevechtsvliegtuigen overdag en des r.achts weer aanvallen op het vliegveld Lucca. De aanval had een goede uitwer king. De vijand bombardeerde gisteravond met zwakke strijdkrachten het eiland Helgo land. Er ontstond geen militaire schade. Alleen woonhuizen werden vernield. Ver scheidene burgers werden gedood of ge wond. Luchtdoelartillerie schoot twee der aanvallende Britsche gevechtsvliegtuigen neer. Boven het gebied van het Duitsche Rijk vonden vannacht geen gevechtshandelin gen plaats. De bemanning van een verken ningsvliegtuig met kapitein Pritzel, Feld- webel Heinemann, Feldwebel Hoppe en onderofficier Haus heeft zich bij de uit voering van moeilijke foto-verkenningen boven Engeland bijzonder onderscheiden. Bij de gevechten in Noord-Afrika heeft de eerste luitenant Schultze zich onderschei den door voorzichtigheid en dapperheid. HET ITALIAANSCHE WEERMACHTSBERICHT. ROME, 14 Mei. (Stefani). In zijn weer- machtbericht no. 343 maakt het Italiaan- sche opperbevel het volgende bekend: Formaties van het Duitsche luehtwapen hebben op Malta de vlootbasis La Valetta aangevallen en een vliegveld, waarbij branden veroorzaakt werden en een vlieg tuig op den beganen grond vernield werd. Tijdens een gevecht tegen vijandelijke jachtvliegtuigen werden twee Hurricanes neergehaald. In Cyrenaica probeerde de vijand vanuit Tobroek met steun van pantserwagens een hevigen aanval te ondernemen, welke door onze troepen op dappere wijze werd afge slagen. Wy brachten den vijand aanzienlijke ver liezen toe aan manschappen en pantserwa gens, maakten gevangenen en bemachtig den machinegeweren. Tydens optreden aan het front van Solloem, waarvan melding gemaakt is in het weermachtsbericht van gisteren, werden krijgsgevangenen ge maakt en pantserwagens alsmede zes ka nonnen buitgemaakt. Twee vliegtuigen van het type Hurricane werden door onze luchtdoelbatterijen neer gehaald. Een vijandelijke luchtaanval op Benghaci veroorzaakte onaanzienlijke ma- terieele schade aan woonhuizen. Onder de bu'gerbevolking werden eenige personen gewond. In het Oostelijke bekken van de MiddeL landsche Zee overvielen onze vliegtuigen een vijandelijk konvooi. Een schip van gri ote tonnage werd getroffen Een van on ze luohlfoimaties overviel de vlootbasis Alexandrië en trof militaire doelen in de haven. In Oost-Afrika: Activiteit van de artille rie in den sector Amba-Alad.ii, waar een n:"euwë vijandelijke aanval wera afgesla gen. AMBASSADEUR VAN AMERIKA EN ENGELAND BIJ MATSOEOKA. TOKIO, 14 Mei. (Domei). De Amerikaan sche ambassadeur Joseph Grew en de Brit sche ambassadeur Sir Robert Craigie heb ben vanochtend afzonderlijk een eerste on derhoud gehad met den Japanschen minis ter van buitenlandsche zaken, Matsoeoka, na zijn terugkeer uit Europa. Grew bracht om 10.30 uur een bezoek aan Matsoeoka, terwijl Craigie om 11.30 uur in het minis terie aankwam. Goed ingelichte kringen gelooven, dat ue Engelsch-Amerikaansche afgezanten getracht hebben de Japansche houding te peilen ten aanzien van een nieuwe rege ling der betrekkingen tusschen Japan, En geland en Amerika en andere hangende kwesties. IN INDISCHEN OCEAAN GETORPEDEERD. SJANGHAI, 14 Mei. (D. N. B.). De Brit sche regeering te Simla heeft bekend ge maakt, dat het gewapende s.s. „Barbati" van 5.000 ton door een vijandelijk oorlogs schip in den Indischen Oceaan tot zinken is gebracht. De „Barbati" deed dienst tus schen Bombay en Karatsji. ENGELSCHE AANVALSPOGINGEN OP HELGOLAND EN ST. NAZAIRE. BERLIJN, 14 Mei. (D. N. B.). In de vroege avonduren van den dertienden Mei hebben tien Engelsche bombardements vliegtuigen het eiland Helgoland met een aantal brisantbommen bestookt. Er werd slechts geringe schade aan gebouwen aan gericht. Onder de burgerbevolking werden zeven personen gedood en verscheidenen gewond. Er ontstond geen militaire schade. In den middag van denzelfden dag heb ben zes Bristol-Blenheim machines de Fransche haven St. Nazaire aangevallen. Er werd geen schade aangericht. Drie der Engelsche bommenwerpers werden neerge schoten. HET UITSTEL DER REDEVOERING VAN ROOSEVELT. NEW YORK, 14 Mei. (D. N. B.) Het uit stel der redevoering van president Roose velt noemt de New York Post in een be richt uit Washington buitengewoon opmer kelijk. De Amerikaansche regeering, aldus het blad, staat op een keerpunt van zijn buitenlandsche politiek. De meening over- heerscht, dat Roosevelt dit tijdstip niet ge schikt acht voor een redevoering. Hy staat onder zwaren druk van tegenovergestelde buitenlandsche politieke beschouwingen, en het wordt hem steeds moeilijker, het met deze richtingen klaar te spelen. Het heeft er allen schijn van, dat de noodpositie van de Engelschen met den dag erger wordt Officieel en officieus onderstrepen de Engelschen, dat zij den strijd niet lang meer zonder de hulp der Amerikaansche vloot kunnen uithouden. De jongste po gingen om de openbare stemming voor de hulpverleening aan Engeland te winnen, zijn teleurstellend geweest. Overigens is be kend geworden, dat Roosevelt uit de jong ste rede van een lid van het kabinet den eisch tot een onverwijlde oorlogsverklaring en tot onverwijlde samenstelling van kon vooien geschrapt heeft. Op het protest van den minister heeft Roosevelt verklaard: „Wij zullen den oorlog niet verklaren en zullen geen konvooien samenstellen. Elke handeling van een gewapenden aanval moet van Duitsche zijde komen". Deze verkla ring, zoo meent het blad, duidt erop, dat eerder het patrouillesysteem wordt uitge breid dan dat werkelijke konvooibescher ming geboden wordt. Roosevelt probeert thans tijd te winnen. VERKLARING VAN MEVROUW ROOSEVELT. NEW YORK, 14 Mei. (D. N. B.). Mevrouw Roosevelt heeft, volgens een door Associa ted Press verspreid bericht van de New York Daily News verklaard, dat president Roosevelt met zijn indertijd afgelegde ver klaring, dat hij het Amerikaansche volk niet in den oorlog zou voeren, geenerlei blanco toezegging heeft willen doen. Het is haar onbegrijpelijk, hoe men de inder tijd afgelegde verklaring van den presi dent als een vaststaande verzekering heeft kunnen uitleggen. STAKING IN AMERIKAANSCHE WAPENFABRIEK. NEW YORK, 14 Mei. (D. N. B.). In de Gols-wapenfabrieken is een staking uit gebroken, waardoor het werk in een groote en twee kleine fabrieksgebouwen stil ligt. De staking is voor de bewapening der Ver. eenigde Staten daarom zoo voelbaar, om dat de Calts-fabrieken de eenige producent van machinegeweren en kleine vuurwape nen zijn. Men raamt de loopende orders der firma op drie millioen dollar. Koorts achtige pogingen worden in het werk ge steld om het conflict bij te leggen. Voorts dreigt opnieuw een groote staking uit te breken in de bruinlcoolmynen. De leider van de C. I. O. deelde mede, dat hij 400.000 mijnwerkers tot de staking zal ouroepen, indien niet voor het weekeinde een oplos sing voor de loonkwesties in de Zuidelijke districten tot stand is gekomen. KATWIJK a. d. RIJN, 13 Mei. Groenten- veiling. per 100 kg.: waschpeen 21.00 25.10, kroten 5—8, witlof f 10—17, prei 12—20, spinazie f 68, per 100 bos: ra- tarber f 7.008.50, raapstelen f 1112. LEIDSCHENDAM, 13 Mei. Groentenvei- llng. Kropsla le soort f 6.—, idem 2e soort 4.50, idem uitschot f 1.003.50, stoofsla 1012, andijvie per 5 kg. 0.801.12. spinazie per 4 kg. 1628 cent, raapstelen 9 cent, rabarber per 100 kg. 1Lradijs 2.selderie 6.508.00. VINKEVEEN, 12 Mei. Groentenveiling. Spinazie f 8.stoofsla 1 9.4010.60, pos telein 25, rabarber 9.00, raapstelen f 12 per 100 kg.: Bloemkool f 6—25, komkom mers 16—23 en kropsla f 2—7 rer 100 stuks, tomaten 1530 per 100 pond, ra dijs f 2.20 per 100 bos, aardbeien 42.— per 100 doosjes. WOERDEN, 14 Mei. Kaas. Aanvoer 113 rartyen kaas. Prijzen met rijksmerk le kw. 40.50—41.50 en 2e kwal. f 39—40 per 50 kg. Handel flauw.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 3