Amerika aangespoord Dakar te bezetten Iraks strijd met Engeland fMamentje «v VJ MAANDAG 12 MEI 1941 32ste Jaargang No. 9946 9e- £eid6cli£(2oii/fca/tit Telefoon: Redactie 20015. Administratie 20935. Rui-mh* Panernrrnrht Giro 103003. Postbus 1L DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredactear: Th. Wilmer, Leiden. j V «VVIJ haten niet" Óp een der bijeenkomsten, die de N.S.B. Vrijdag heeft gehouden, om te herdenken de interneering van geestverwanten van 10 tot 15 Mei 1940, zeide een der sprekers: „Wij haten niet, maar wy eischen gerech tigheid". Een mooi, sympathiek woord. Maar wy hebben waarschijnlijk bij an deren geconstateerd èn in onszelf ontdekt, hoe moeilijk 't kan zijn, die schoone gedach te te beleven! Gerechtigheid te verlangen is mooi, tenzijmen zich daarbij laat be wegen door haat! Wij hadden dezer dagen een onderhoud met een magistraat, lid van de N.S.B., die ons verzekerde, dat élke haat-gedachte en èlk haat-gevoelen hem vreemd is. En wy kregen de stellige overtuiging, dat by dézen persoon de practijk van het leven niet in botsing zou komen met zijn sympathieke verklaring. Met persoonlijke haat-gevoelens, al dan niet onder den dekmantel van een streven naar gerechtigheid, kunnen wy niet aan een nieuwe toekomst bouwen. Wy moéten elkaar weten te vinden! In een artikel j.L Zaterdag schreef de „Volkskrant" zoo juist: „Er moet voor goede vaderlanders een mogelijkheid zijn, om elkander ra der te treden en tot eensgezindheid te komen. Het moet, omdat het een onmisbare voorwaarde is voor het behoud van onze zelfstandigheid. Het moet, omdat wij Nederlanders en volksgenooten zijn. Maar dan moet men niet eischen, dat het lidmaatschap van slechts één be weging het criterium zal zijn voor het ware en volle Nederlanderschap. Dan moet men zich voldaan verkla ren met de wetenschap, dat het Neder- landsche volk een sterk nationaal besef heeft en sociaal-economisch de arbeid de eerste plaats wil doen innemen. Ons volk wil zijn toekomst bouwen op de grondslag van den arbeid: daar omtrent bestaat geen verschil van mee ning. Deze grondslag is steviger dan al de leuzen, die men kan uitdenken. Bij de meeningsworsteling, waarvan we getuigen zijn, mag geen sprake zijn van overwinnaars en overwonnenen. Een afgedwongen „bekeering" zou bovendien niet echt zijn. Men aanvaarde eerlijke samen- en medewerking en scheppe geen vijan den in de eigen volkskring". Zóó is het. Wy kunnen en moeten als Ne derlanders, als volksgenooten, tot eensge zindheid komen, maar: „dan moet men niet eischen, dat het lidmaatschap van slechts één beweging het criterium zal zijn het ware en,volle Nederlandschap"! De re delijkheid en de vanzelfsprekendheid van deze conditie zal iedere Nederlander moe ten erkennen. Dat alle haat ons vreemd moet zyn, als wij gerechtigheid willen, leert de apostel Jacobus ons. Gisteren, 4de Zondag na Pa- schen, is in onze kerken in het Epistel van de H. Mis gelezen: „Een leder zij vlug in het hooren, maar traag in het spreken, traag in den toorn; want 's menschen toorn bewerkt geen gerechtigheid". Tusschen toorn en haat is een wezenlijke verwant schap. Traag in den toorn.... 't Is opvallend, hoe vlug wij juist in dezen tijd vaak zijn met ons toornig te maken. En toch: aldus kunnen wy niet bewerken de gerechtigheid, waarnaar toch èlle goed-willenden zoo ver langen! Nu wy uit het Epistel van gisteren heb ben geciteerd, willen wij ook gaarne her inneren aan de Collecta (gebed vóór het Epistel) uit dezelfde Mis: „God, Die de harten der geloovigen één van zin maakt, geef aan Uw volk de genade, datgene lief te hebben, wat Gij gebiedt, en datgene te begeeren, wat Gy in het uitzicht hebt gesteld, op dat te midden van de wisselvalligheden dezer wereld onze harten daar veran kerd mogen zyn, waar de ware vreug de is". Dit is een van die vele zinrijke gebeden uit de liturgie der Kerk, die wij tot onze leering in ons geheugen moeten vasthou den! Dit gebed wijst ons den weg naar de vreugde „te midden van de wisselvallighe- FRANSCHE PERS TEGEN DE VERKLA RINGEN VAN SENATOR PEPPER. De Amerikaansche democratische senator Pepper heeft in een Senaatsrede van 6 Mei j.l. verklaard, dat het tijd is voor de Ver. Staten om hard te worden. President Roo sevelt zou den nationalen noodtoestand moeten afkondigen, opdat de regeering volmachten zou krygen als in oorlogstijd. Voorts eischte senator Pepper, dat de Ver- Staten gemeenschappelijk met Engeland menden te verhinderen, dat de asmogend- fceden Groenland, IJsland, de Azoren, de Kaap Verdische Eilanden, de Canarische Eilanden, Singapore en Dakar zouden be zetten. Daarom dienden deze gebieden ter stond te worden ingenomen, teneinde aan vallen van de as op het Westelijk halfrond onmogelijk te maken en de toevoerwegen van Engeland met de Amerikaansche vloot en het Amerikaansche luchtwapen te kun nen openhouden. Daar Senator Pepper onder het voor wendsel als zou de as naar de bezetting van Dakar streven, heel openlijk verlangt, dat Engeland en Amerika, Dakar, dus Fransch gebied, zullen bezetten, keert de Fransche pers zich ten scherpste tegen deze uiteen zettingen van Pepper. In de „Matin" schrijft Stephan Lauzanna, dat een vriend schap van een eeuw in gevaar verkeert. Hij stelt de vraag, of deze waanzinnige po litiek de Ver Staten in conflict met Frank rijk zullen brengen. In een ander commen taar van hetzelfde blad wordt gezegd, dat de politiek van inmenging der Vereenigde Staten in het Europeesche conflict steeds bedenkelijker wordt. De Amerikaansche in. Terventionisten meenen blijkbaar met de bezetting van Dakar het beste middel in de hand te hebben om de vestiging van de nieuwe orde in Europa te vertragen. In de „Paris Soir" neemt Henry Janiè- res de rede van Pepper tot aanleiding, om met de scherpste woorden te wijzen op het oorlogsophitsende drijven van Israel en van de politici te Washington, die in Joodrchen dienst staan. De „Oeuvre" schrijf, dat Pepper die tot de regeerings- meerderheid van Roosevelt in het Congres behoort, thans de stelling weer opneemt, welke majoor Elliott in het Amerikaansche tijdschrift „Life" verdedigd heeft, die reeds over een Amerikaansche invloedszone in Afrika gesproken heeft,. Het is een schan daal, aldus het blad, dat een senator van een z. g. vreedzamen, democratischen en neutralen staat, een dergelijke rede in een parlementsvergadering heeft kunnen hou den. In Washington dient men wel te we ten. dat Frankrijk in het geheel niet be reid is, de gedachte eener bezetting van zyn groote haven in het Zuidelijke deel van den Atlantischen Oceaan te dulden. Het zal Da- Kar tegen alle aanvallen van buiten, van waar zij ook mogen komen, verdedigen: „La France au travail" schrijft boven het bericht van de rede van Pepner: „De oor logspartij in de Vereenigde Staten is bui ten zich zelf geraakt." KONING VICTOR EMMANUEL IN ALBANIë. Zaterdag heeit de Koning-keizer Victor Emmanuel voor het eerst een bezoek ge- Dracht aan Albanië, hetgeen groote geest drift teweeggebracht heeft by de geheele bevolking. De straten van Tirana waren versierd in dt Italiaansche en Albaneesche kleuren en een enorme mensehenmenigte, waaronder ook vertegenwoordigers van de bevrijde provincies Tsjamoen en Kossovo, was op de been in afwachting van de komst van net vliegtuig, waarmee de souverein de reis maakte. Bij de ontvangst waren o.a. aanwe zig de minister van buitenlandsche zaken, graaf Ciano, de commandant van de gewa- jende strijdkrachten in Albanië, generaal Cavallero en de buitenlandsche consuls in Albanië, benevens een vertegenwoordiger van de Duitsche militaire missie. Ter gelegenheid van dit bezoek heeft de premier, Verlaci, een boodschap gericht tot het volk, waarin hij verklaarde, dat de koning, die aan Albanië een statuut heeft gegeven en gezorgd heeft voor uitbreiding van het grondgebied, recht heeft op de liefde en toewijding van alle Albaneezen. POLITIEKE REGELING IN BELGIë. De Vlaamsch-nationale partij is door de toetreding van de geheele Verdinaso-bewe- ging (Verbond van Dietsche Nationaal-So- lidaristen) en de Vlaamsche afdeeling van de Rex-partij tot een eenheidsorganisatie geworden, die onder den naam Vlaamsch- Nationaal Verbond en onder leiding van Staf de Clercq voortaan de eenige politieke wildrager van Vlaanderen zal zijn. Krachtens de met den Rexistenleider Leon Degrelle gesloten overeenkomst wordt anderzijds de Rex—partij door het Vlaamsch Nationale Verbond als de eenheidspartij voor Wallonië erkend. De Belgische hoofd stad wordt tot het Vlaamsche gebied ge rekend met de beperking, dat de Fransch sprekende Rexisten van Brussel voorlooplg nog by Rex mogen blyven. De Vlamen in Walenland zullen in de toekomst in het Vlaamsch-Nationale Verbond georgani seerd worden. BERICHTEN VAN IRAKSCHE OPPERBEVEL. Aan de Iraksche legerberichten is het volgende ontleend: Onophoudelijk hevige luchtbombarde menten door den vijand hebben de Irak sche troepen, die het vliegveld Habbaniyah belegeren, genoodzaakt, zich op betere stel lingen terug te trekken. Op 7 Mei heb ben by Habbaniyah felle gevechten ge woed, waarbij de vijand zware verliezen leed. Ook de Iraksche verliezen zijn zwaar. Naar uit Bagdad verluidt, heeft de Irak sche regeering den petroleumtoevoer naar Haifa thans volkomen afgesloten. Volgens het twaalfde Iraksche legerbe- richt wordt bevestigd, dat de toestand van den vyand in het steunpnnt Sin-El Debban critiek is. Aan het Zuidelijk front is geen wijziging in den toestand gekomen. Naar het com muniqué verder mededeelt, is op 9 Mei het garnizoen Roetba aangevallen. De aanval duurde 20 uur. Na heldhaftigen tegenstand moesten de Iraksche troepen zich terug trekken. Zij zijn echter weer tot tegen aanvallen overgegaan. Volgens berichten uit Cairo hebben de in de omgeving van Basra liggende Brit- sche troepen zich op Tallaga teruggetrok ken. IRAK WENSCHT GEEN COMPROMIS. De Iraksche minister van oorlog heeft in de Taurus Express, op weg van Bagdad naar Ankara, een interview verleend, waarin hij zeide, dat de militaire positie gunstig is en dat Irak geen compromis in dit conflict zal sluiten, doch zijn recht ver langt. TURKIJE—DUITSCHL AND. De Turksche pers acht het een volkomen normale ontwikkeling, als de Duitsch Turksche handelsbetrekkingen als gevolg van de Duitsche overwinning op den Bal kan en de door de houding van Irak ver oorzaakte storing steeds nauwer worden, zoo meldt OFI uit Istanboel. Turkije streeft raar herstel van de normale betrek kingen met Slowakije, Hongarije, Roeme nië, Denemarken, Noorwegen en zelfs Grie kenland. De vertegenwoordigers van het Duitsche bedrijfsleven zijn al weer op de markt van Istanboel verschenen. De be drijvigheid in de haven van Istanboel is hervat en men merkt een ongewone drukte van Roemeensche schepen op, die dag en nacht laden. DITLOMATIKE BETREKKINGEN TUSSCHEN SOVJET-RUSLAND EN IRAK Naar het Russische persbureau Tass meldt, .leeft de regeering van Irak eind 1940 door bemiddeling van haar gezant in Turkije verscheidene malen aan de regeering der Sovjet-Unie voorgesteld, de diplomatieke betrekkingen tusschen Sovjet-Rusland en Irak aan te knoopen. Voorts heeft de Irak sche regeering de wensch geuit, dat de Rus sische regeering gelijk met het aankoopen van de diplomatieke betrekkingen een verklaring zou afleggen, waarin de onaf hankelijkheid der Arabische landen met in begrip van Irak zou worden vastgelegd. De Sovjet-Russische re geer in g, die posi tief stond tegenover het voorstel tot het aankrioopen van de diplomatieke betrek kingen tusschen beide landen, beschouw de het in tusschen niet mogelijk aan dit voorstel een clausule toe te voegen in den geest zooals door Irak gewenscht Aan de regeering van Irak werd dan ook in dezen geest geantwoord, waarna de besprekin gen werden gestaakt. Op 3 Mei 1941, zoo vervolgt Tass, deed de Iraksche regeering door bemiddeling van haar gezant in An kara, opnieuw het voorstel, de diplomatie ke betrekkingen tusschen Irak en de Sov jet-Unie aan te knoopen, zonder ditmaal daaraan de voorwaarde te verbinden over eenige verklaring betreffende de Arabi sche landen. Daarom heeft de Sovjet-Rus sische regeering haar bezwaren ingetrok ken en het voorstel van de Iraksche re geering tot aanknooping van de diploma tieke betrekkingen aanvaard. JEANNE D'ARC IN FRANKRIJK HERDACHT. In geheel Frankrijk is gisteren de dag van Jeanne d'Arc als nationaal feest ge vierd, vooral in de steden, die met de Fran sche nationale heldin in contact zijn geko men. In Orleans, Reims, Rouaan en Parys zyn plechtige herdenkingen gehouden. In de kerken in het geheele land zyn plech tige H.H. Missen gecelebreerd ter eere van de nationale heilige. In de Notre Dame werd in tegenwoordigheid van kardinaal Suhard een plechtig Te Deum gezongen. De Fransche bladen wijzen er in hun her denkingsartikelen op, dat de Fransche na tionale heilige op den brandstapel in Rouaan is gebracht, omdat zij gestreden heeft tegen Engeland. Ook in het niet-bezette Frankrijk zijn overal bijeenkomsten en plechtige kerk diensten gehouden. Maarschalk Pétain heeft per radio een oproep tot de bevolking ge richt, waarin h(j Jeanne d'Arc het symbool der Fransche eenheid noemde. ENGELSCHE LUCHTAANVALLEN. Het A.N.P. meldde Zaterdag: In den nacht van Vrijdag op Zaterdag was het Engelsche luchtwapen actiever. Men vloog echter op groote hoogte en wierp de bom men doelloos en willekeurig uit. Zoodoende werd slechts geringe schade aangericht. Ge lukkig zijn er ook geen dooden of gewon den te betreuren. In een dorp in het Wes ten van het land werd helaas een kerkhof getroffen, tal van graven en grafsteenen werden beschadigd, in de omgeving liepen ongeveer honderd woonhuizen door den luchtdruk glasschade op. Op een andere plaats werd een boerderij zwaar bescha digd, een andere licht. KASAARDAPPELEN OOK OP DE BON. De secretaris-generaal van het departe ment van landbouw en visscherij maakt het volgende met betrekking tot de distri butie van aardappelen bekend: Aangezien is gebleken, dat in eenige ge meenten kasaardappelen zonder bon wor den verkocht, wordt er de aandacht op ge vestigd, dat alle voor consumptie geschik te aardappelen onder de bepalingen van de aardappeldistributie vallen. Ook kasaardappelen mogen dus slechts tegen afgifte van de voor het koopen van aardappelen aangewezen bonnen worden gekocht. DE DUITSCHE GAATJESMUNTEN WORDEN ONGELDIG. De Rijkscommissaris voor de bezette Ne- derlandsche gebieden heeft met ingang van 15 Mei 1941 de Reichskreditkassenmunten van 10 en 15 Reichspfennig als wettig be taalmiddel uit den omloop genomen. De munten zullen nog tot einde Mei 1941 door de Reichskreditkasse Amsterdam als door de Nederlandsche Bank en haar filialen in betaling worden aangenomen of gewis seld. Nadrukkelijk dient er op te worden ge wezen, dat deze maatregelen slechts be trekking hebben op de Reichskreditkassen munten, dit zijn de Duitsche munten met een gat, welke slechts bestemd zijn voor de circulatie in de bezette gebieden, doch riet op de rijksmunten, welke in Duitschland geldig zijn. Deze laatste blijven ook in het verkeer en kunnen in betaling worden ge nomen. TACHTIGSTE VERJAARDAG VAN MGR. DR. VAN NOORT. In ongebroken levenskracht en als nog jeugdige vitaliteit heeft Zaterdag mgr. dr. G. van Noort, deken van Amsterdam, zijn 80sten verjaardag gevierd. 's Morgens kwamen tal van vooraan staanden uit het katholieke organisatiele ven van Amsterdam samen in de Begijn hofkerk, waar mgr. dr. G. C. van Noort, in naam van „Katholiek Amsterdam", een plechtige H. Mis van dankbaarheid opdroeg ter gelegenheid van zijn tachtigsten ver jaardag. Deken van Noort werd hierbij ge assisteerd door pastoor Th. H. J. Winkel man van „de Duif' als diaken en mgr. J. Th. Lagerweij van „de Posthoorn" als sub diaken. Het kerkje was tot de laatste plaats bezet; vrijwel alle aanwezigen ont vingen tijdens de H. Mis uit de handen van den tachtigjaren deken van Amsterdam de H. Communie. Zoowel de plechtige H. Mis als na afloop de gelegenheid tot gelukwenschen in de pastorie, misten elk uitbundig feestelijk ka rakter; niettemin maakte dit intiem en so ber betoon van hulde en dankbaarheid in druk op allen, die er deel aan namen. In de zaal van de pastorie vereenigde zich na de M. Mis een talrijk gezelschap, waarin alle schakeeringen van het Katholieke Amster- damsche leven vertegenwoordigd waren. Uit aller naam bood mr. G. C. J. D. Krop man, voorzitter van Katholiek Amsterdam, aan mgr. van Noort de gelukwenschen aan, dankte hem voor alles, wat hy in het be lang van Katholiek Amsterdam heeft ge daan en hoopte, dat hij nog vele jaren met dezelfde kracht en opgewektheid het de kenaat mocht leiden. Mgr. van Noort dankte voor de goede VERPLICHTE PRIJSAANDUIDING. MET INGANG VAN 24 MEI. In de Staatscourant is het nieuwe prijsaanduidirgsbesluit gepubliceerd. Zooals reeds werd medegedeeld, is hierin de bepaling opgenomen, dat be paalde groepen van artikelen in eta lages en uit winkelvoorraad zullen moeten zijn geprijsd. Deze bepaling geldt voorloopig alleen voor voedings- en genotmiddelen, textielwaren en le derwaren. De gemachtigde voor de prijzen zal den plicht van prijsaandui- iing ook tot andere groepen kunnen uitbreiden. Het besluit treedt 14 dagen na de afkondiging in werking, dit is dus 24 Mei a.s. v DEFINITIES. Ik moet toch even de draad van mijn gedachten opvatten, waar ik de ze de vorige maal heb afgebroken. Wfj hadden het over oorlog en vrede als een stimulans voor vreugde. Daar aan had eigenlijk een definitie van vrede en oorlog moeten voorafgaan. Hoe kunnen wij spreken over oorlog en vrede, als wij eerst niet nauwkeu rig vaststellen wat oorlog is en wat vrede. U zult misschien verwonderd staan bjj het vermoeden, dat U niet zoudt weten, wat oorlog is en wat vrede. Dat weten wij op het oogen- blik maar al te goed, zult U denken. En toch: indien ik U zou vragen: wat is vrede? Misschien zouden er onder U antwoorden: als er geen oorlog is. En oorlog? Als er geen vrede is. Maar dat is geen definitie. En ik vraag op nieuw: Wanneer noemen wy den toe stand, waarin wy leven oorlog en wanneer vrede? De oude Germanen meenden, dat een tyd van vrede een soort onnatuurlijke toestand was tusschen twee oorlogen. Sinsdien is er in onze begrippen iets veranderd. Wij beschouwden een tyd van oorlog juist andersom, n.l. als een onderbreking van den vrede. Feit is toch, dat wij allen streven en verlangen naar den vrede wenschen en in het bijzonder voor het feit, dat „Katholiek Amsterdam" hem dezen morgen in staat had gesteld op plechtige wyze de H. Mis op te dragen en allen zich met hem in dankbaarheid jegens God had den vereenigd. Als het Hem belieft, moge de hoop, waaraan mr. Kropman uiting gaf, beantwoord worden: Met Gods zegen zou Mgr. gaarne zijn werk voortzetten. Hierna was voor ieder gelegenheid om Mgr. per soonlijk geluk te wenschen. HET „NEDERLANDSCH DAGBLAD" De heer Arnold Meyer, leider van Natio naal Front, deelt in het „Nederlandsch Dag- zlad", orgaan dier partij, mede, het hoofd redacteurschap van genoemd blad te heb ben aanvaard. DRAGEN VAN ORDELINTEN. Naar van bevoegde zijde aan het A.N.P. wordt medegedeeld, bestaat er op dit oogenblik en zoolang geen andersluidende maatregelen worden getroffen, geen reden om de gebruikelijke linten van Nederland sche ordeteekenen voor niet-veroorloofd te houden. PROF. DR. D. J. KORTEWEG OVERLEDEN. Op den hoog en leeftijd van 93 jaar is prof. dr. D. J. Korteweg, oud-hoogleeraar in de wiskunde aan de universiteit te Am sterdam, aldaar overleden. D. WIJNKOOP OVERLEDEN. Te Amsterdam is in den ouderdom van 65 jaar overleden de heer D. Wijnkoop. De heer Wynkoop heeft tijdens zijn le ven deel uitgemaakt van den gemeenteraad van Amsterdam, van de Provinciale Staten van Noord-Holland en van de Tweede Ka mer der Staten-Generaal. Bespreking over een gewicntig onder werp m dagen van aardappelen- distributie De teelt, die met groo'e voortvarendheid in heel ons land is ingezet, geelt de beste hoop voor de toekomst (Het Zuiden)

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 1