Economisch herstel Parijs-Berlijn Katholiek Kroatië OMGEVING ZATERDAG 10 MEI 1941 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 IN NEDERLAND, BELGIë EN FRANKRIJK De bekende economische publicist Josef Winschüh heeft gisteren op de persconfe rentie te Berlijn gesproken over het econo misch herstel in Nederland, België en Frankrijk. In buitenlandsche kringen, zoo zei hy, bestaat veelal de opvatting, dat alle ge bieden, waarover de oorlog gegaan is, thans voor een groot deel verwoest liggen. Deze opvatting is onjuist. Nog onlangs heeft een Zweedsche verslaggever, die een reis door Servië heeft gemaakt, verklaard, dat uitgestrekte gebieden, en eigenlijk zelfs het grootste deel van het land, dat hij be zichtigd had, volstrekt ongeschonken zyn en dat de bevolking voortgaat met de be werking van den grond. In het buitenland is veelal de voorstel ling ontstaan, dat de gebieden in West- Europa, waarover de oorlog vorig jaar xs gegaan, Nederland, Belgie en Frank rijk, economisch gedesorganiseerd zijn. Ook dat is niet het geval. Integendeel: in deze landen kan men in vergelijking met ver leden jaar vele teekenen van economiscn herstel opmerken. Dit herstel wordt door de Duitsche organisatie in sterke mate be gunstigd en bevorderd. Ons program im mers is een werkend Europa, dat levendig goederen ruilt, zich daarbij op het gebied van industrie en voedselvoorziening aan vult en daarmee tevens zich ontwikkelt tot de nieuwe orde, die wij nastreven. Werpen wij eerste een blik op Neder land. De intensieve, hoogstaande Neder- landsche landbouw is in volle actie. Van Duitsche zijde hecht men overigens waar de aan groote beperking van de bloemen teelt, waarin Nederland tot dusver een lei dende plaats innam, ten gunste van de groen tenteelt. In Nederlandsche tuinbouw- kringen heeft men reeds thans het plan tot deelneming aan de Herbstmesse te Leipzig. Zij willen daar een tentoonstelling van het Nederlandsche fruit organiseeren ter voort zetting van hun in Duitschland zoo succes volle reclame voor dit uitstekende Neder landsche product. In de Nederlandsche industrie valt over het geheele levendige activiteit te bespeu ren en wel voor de eigen behoefte zoowel als voor den uitvoer naar Duitschland tegen veelal gunstige prijzen. Het is inte ressant de jaarverslagen van de Neder landsche ondernemingen over het afgeloo- pen jaar door te lezen. Deze komen thans veelal uit. Men kan daarbij nog opmerken, dat door de bank zeer aanmerkelijke divi denden uitgekeerd worden. Kunstzijde b.v. kan nog 5 pet. uitkeeren. De Krom hout motorenfabriek heeft over het afge- loopen jaar haar aandeelhouders 7 pet uit betaald, in 1939 slechts 3 pet. Deze fabriek is met succes overgegaan van vliegtuig motoren, die zij vroeger in buitenlandsche licentie vervaardigde, op gasgeneratoren voor auto's. Wat de werkgelegenheid be treft: in tegenstelling tot den zomer van 1939, toen de werkgelegenheid nog zeer beperkt was, wordt in Nederland thans omtrent 46 uur per week gewerkt, zoodat men dus bijna weer op de werkweek van 48 uur komt. In België zijn mede als gevolg van de Belgisch-Russische handelsovereenkomst groote opdrachten geplaatst. Russische levensmiddelen worden bovendien in Bel gië ingevoerd. Vooral de mijnbouw heeft veel werk. Over 1940 zijn de dividenden hier even hoog als in het recordjaar 1929. Ook de uitvoer handhaaft zich. Het interessantst is de economische wijzi ging in Frankrijk. Het vroeger zoo indivi dualistische Frankrijk gaat over tot orga nisatie en „planning" op groote schaal. Door de noodzaak zekere grondstoffen en goederen spaarzaam te gebruiken bouwt Frankrijk thans een soort corporatieve organisatie op, die voorheen volkomen ont brak. De regeeiing te Vichy heeft zoojuist een tienjarenplan voor openbare werken opgesteld, dat ook voor de koloniën geldt. Vroeger was dit niet mogelijk, daar de re geeringen zoo vaak wisselden. Zoowel de industrie als handel toonen tal van voor beelden van organisatie en samenwerking. Maar het meest verheugende is wel de vooruitgang van den Franschen landbouw. De minister van landbouw heeft zoojuist bekend gemaakt, dat in Frankrijk, dat immers een zeer vruchtbaren bodem en een zeer gunstig klimaat heeft, een mil- lioen hectare meer bebouwd zijn dan ver leden jaar. NAAR BETER BETREKKINGEN? De berichten in de buitenlandsche bla den over het succes der onderhandelingen tusschen admiraal Darlan en Otto Abbetz, der, Duitschen ambassadeur te Parijs, staan t.e Berlijn in het middelpunt der politieke belangstelling. De Duitsche bladen, ge trouw aan het beginsel, dat over onderhan delingen niets' gepubliceerd kan worden, voordat een definitief resultaat is bereikt, hebben tot nu toe geen commentaar gele verd, aldus meldt de Berlijnsche correspon dent van het S.P.T. In de Wilhelmtrasse is verklaard, dat men zich op het oogenblik nog niet over de mo gelijkheid of Frankrijk de politiek van vóór 13 December 1940 zal hervatten kan uiten, maar dat men met belangstelling van de berichten over deze kwestie heeft ken nis genomen. In gewoonlijk goed ingelichte kringen is men geneigd' groote beteeken is te hechten aan de verklaring in de Petit Parisien die spreekt over een nieuwe phase in de Duitsch-Fransche onderhandelingen. Tegen de berichten, die in het buitenland EEN DUIZEND-JARIGE TRADITIE. Volgens een bericht in de katholieke Kerkbode voor het bisdom Aken is door de stichting van een zelfstandig Kroatië een tweede Balkanstaat ontstaan, die hoofd zakelijk door Katholieken bewoond wordt aldus bericht V.P.B. De eerste staat was Slowakije, dat ook onder Duitsche bescher ming in het leven geroepen werd. De Kroaten zijn trotsch op hun katholiek geloof. Het vorige jaar hebben zij met geestdrift herdacht, dat zij zich voor dui zend jaren aansloten bij de Roomsch-Ka- tholieke Kerk. Hun godsdienst is nauw ver bonden met het nationale leven. Zij hebben den godsdienst, die hun een steun was in den strijd tegen de machts aanspraken van het Slavische volk, de Ser viërs, dat steeds trachtte met steun van de Grieksch-Orthodoxe Kerk de Kroaten te onderdrukken, als een pationaal kleinood bewaard. Volgens de jongste volkstelling telde de onlangs opgeheven Zuidslavische staat, op een aantal inwoners van circa 15.000.000 zielen, 3.200.000 Kroaten. De Serviërs en Kroaten, twee stam- en taalverwante volken, woonden vroeger aan de andere zijde van de Karpathen. La ter trokken zij naar het Zuiden over den Donau en vestigden zich gezamelijk in een streek, die reeds door Christenen bewoond was. Deze Christenen werden echter, voor zoover zij niet konden vluchten, door de immigreerende volken uitgeroeid. Daar dit nieuwe gebied der Slavenvolken in de po litieke belangensfeer van den Griekschen keizer Heraclius lag, stelde deze te Rome pogingen in het werk om missionarissen voor de Slaven te verkrijgen. Deze pogin gen werden met succes bekroond. Terwijl de Serviërs later onder den in vloed kwamen van Constantinopel en daar door. toen het tot een scheiding kwam tus schen de Oostersche en Westersche Kerk, overgingen naar de Schismatieke Kerk, bleven de Kroaten de Katholieke Kerk ge trouw. Zy verloren evenmin het nauwe contact met de cultuur van het avondland. Volgens een mededeeling van keizer Con- stantijn Porphyrogenitus (rood als purper geboren), dateerend uit 949, waren de Kroaten niet makkelijk tot oorlog te bewe gen, „omdat de Paus van Rome zulks ver bood en zij bovendien den H. Petrus gezwo ren hadden, nooit landen van anderen aan te vallen en met alle nabuurstaten in vre de te leven". De Paus had him zijnerzijds beloofd, dat wanneer zij aangevallen zouden worden, God hen zou beschermen en de H. Petrus hen ter overwining zou voeren. Tot zoover het bericht, dat bijna reeds duizend jaren oud is. In ieder geval is gebleken, dat de Kroa ten een vredelievender volk vormen, dan de listige en onrustige Serviërs. De Kroa ten kunnen er zich op beroemen, dat zij het eerste Slavenvolk vormden, dat tot het Christendom is toegetreden. Onwankel baar zijn zij tot op den huidigen dag het christelijk geloof trouw gebleven. Een in 1923 gestichte secte (de Kroaat- sche Nationale Kerk), die zich aansloot bij het oud-Katholicisme, kon zich onder dit volk, dat Rome trouw was, niet ontwikke len. Zij gingf dan ook in het laatste tiental jaren hard achteruit. Deze secte, die eens 45.000 aanhangers had, heeft nooit een groote beteekenis gehad. Gedurende het vorige jaar en ook nog in het begin van 1941, betuigden de Kroa ten in verband met het jubileum, herhaal de malen hun verknochtheid aan den H. StoeL zijn verspreid, volgens welke Duitschland als tegensprestatie doortocht voor de Duit sche troepen naar de Middellandsche Zee zou hebben geëischt, is in de Wilhelmstras- se met groote stelligheid opgetreden. „Het is niet moeilijk na te gaan", verklaarde een officieele woordvoerder, „uit welke geestesgesteldheid deze berichten voortko men." De vragen van buitenlandsche jour nalisten in de Wilhelmtrasse, betroffen gis teren vooral den stand der onderhandelin gen tusschen Duitschland en Frankrijk. Men zeide, dat deze nog niet gesloten wa ren en dat te zijner tijd een officieele me dedeeling gepubliceerd zal worden, indien daartoe tenminste aanleiding bestaat. AMERIKAANS CH GRAAN NAAR FRANKRIJK. De Fransche ambassadeur te Washing ton, Henry Haye, heeft gisteren een onder houd gehad met den onderstaatssecretaris var. buitenlandsche zaken Summer Welles. Na deze bespreking deelde hij mede, dat de Amerikaansche regeering toestemming heeft gegeven tot den aankoop van twee scheepsladingen tarwe voor Frankrijk. In dien de situatie «ich niet wijzigt, kan Frankrijk voortaan maandelijks twee scheepsladingen tarwe koopen. PAUS ZAL GEEN KARDINALEN BENOMEN. In het Geheime Consistorie, dat op 12 Mei zal worden gehouden, zal Z. H. de Paus bisschoppen, dooh geen kardinalen benoemen. Voorts wordt uit het Vaticaan gemeld, de de H. Vader ter gelegenheid van het overlijden van kardinaal Kas par, een har telijk telegram van deelneming heeft ge zonden aan den metropolitaan van het ka pittel te Praag. Na het overlijden van den Tsjechisch en kerkvorst bestaat het colle ge van kardinalen nog uit, 53 leden. Daar van zijn er 31 Italiaan, terwijl 22 een an dere nationaliteit bezitten. GEVAREN VAN ONGEKEURD VLEESCH. Het A. N. J: schrijft: Op vrij uitgebreide schaal wordt nog steeds clandestien geslacht en gesmok keld vleesch aan den man gebracht. Nog steeds dringt het tot velen niet door, dat 't koopen van dit gesmokkelde vleesch een sociaal euvel is, waardoor men zijn mede- mensch tekort doet, maar het publiek ver geet ook, dat men zich door het koopen van vleesch uit den smokkelhandel blootstelt aan groote gevaren, dat men de kans loopt erg ziek te worden, daar dit vleesch niet gekeurd is. Wij hebben hierover gesproken met den directeur van het abattoir den heer R. H. Veenstra. Het groote gevaar van het con- sumeeren van ongekeurd vleesch, zoo zei- de de heer Veenstra, ligt in het feit, dat men noch kan zien, noch kan ruiken of proeven, dat men schadelijk vleesch eet'. Bacterieën zijn nu eenmaal met het bloote oog niet waar te nemen en slechts bij een nauwkeurig wetenschappelijk onderzoek kan men zeggen of vleesch al dan niet ge schikt is voor de consumptie. Dus hoe lek ker het duur betaalde stukje smokkelwaar ook smaakt, men heeft zich met op on-so- ciale wijze in den buidel te tasten, niet be schermd tegen de kans zich en zyn gezin ernstig ziek te doen worden. Een ernstige infectie is de vleeschver- giftiging, het geheele geslachte beest is ge ïnfecteerd en soms ontstaat door het ge bruik van dit vleesch een endemie in een bepaalde streek. De grootste op dit gebied, waaraan de heer Veenstra herinnerde, was die in 1937 te Harencarspel, waar tijdens de kermis een niet gekeurd veulen was geslacht en door de consumptie werd het halve dorp ziek. Doordat overal in den lande de keurings diensten hun taak vervullen, is het optre den van een endemie zeldzaam, maar door het gebruik van gesmokkeld vleesch be staat inderdaad het gevaar dat deze op treedt. Maar er zyn nog veel meer gevaar lijke parasitaire infecties, zooals de trichi- nose. In Utrecht is er in 1932 nog een klei ne endemie van trichinose voorgekomen. Indertijd was trichinose in Duitschland de aanleiding tot het instellen van de Rijksvleeschkeuringswet. Met trichinose is niet te spotten, 't Is een ernstige maag- en darmaandoening, die doodelijk kan ver- loopen en ontstaan door het gebruik van ongekeurd varkensvleesch. Ook kbmt b.v. by 40 procent van de runderen tuberculose voor, varkens zijn van 10 tot 15 procent tuberculeus. Dat beteekent natuurlijk niet, dat al dat vleesch voor de consumptie ongeschikt ls, maar het wordt voor een belangrijk deel geste riliseerd en is dan volkomen onschadelijk. Ongekeurd vleesch 'wordt natuurlyk niet gesteriliseerd. Bij koken of braden is de temperatuur niet hoog genoeg en het gevaar blijft, bestaan. Dit gevaar moet men niet onderschatten. Want het aantal gecon stateerde t.b.c-gevallen van dierlijke af komst wordt steeds grooter. Vervolgens noemde de heer Veenstra de vlekziekte, optredende bij varkens, waar mede de mensch gemakkelijk wordt ge ïnfecteerd. Zelfs een schrammetje, veroor zaakt door een bot van een varken, dat aan vlekziekte leed, kan deze vreeselijke infectie, die doouelyk kan verloopen, by een mensch doen optreden. Even gevaarlijk is het vleesch van die ren, die aan miltvuur leden; miltvuur- vleesch, dat wij aantreffen, wordt onher roepelijk vernietigd. Ook dat miltvuur kan men met het bloo te oog niet constateeren en bij consump tie kan, evenals in de vorige gevallen, de dood het gevolg zijn. Ten slotte noemde de heer Veenstra den lintworm, dien men door het gebruik van ongekeurd vleesch naar binnen kan krij gen. Hoewel niet gevaarlijk zeer lastig. HET AARDAPPELBESLÜIT V.V.O. 1940. De Staatscourant bevat een wijziging van het Aardappellbesluit V.V.O. 1940. Deze wijziging was noodzakelijk ten ge volge van een by het ontwerpen van het aardappellbesluit V.V.O. 1940 ingeslopen onjuistheid. Bij de thans geldende redactie van ar tikel 7 van dit besluit vallen op veengrond geteelde aardappelen onder die categorie van aardappelen, waarvoor het bepaalde in de artikelen 4, 5 en 6 (onder meer de inleveringsplicht) niet geldt, indien zij in de maand Juni 1940 door een teler van aardappelen niet op een grootere opper vlakte van 10 are zijn verbouwd. De veenaardappelen behooren echter, evenals de zandaardappelen, in de groep van aardappelen, ten aanzien waarvan de vorengenoemde bepalingen niet van toe passing zijn, indien zij op een oppervlakte tot ten hoogste 20 are zijn geteeld. In de categorie van 10 are moeten slechts de klei-aardappelen worden opgenomen. Deze scheiding tusschen zandaardappe len en veenaardappelen eenerzijds en klel- aardappelen anderzijds wordt ook in acht genomen by de jaarlijksche inventarisatie ingevolge artikel 7a van de landbouw-cri- siswet 1933, waarvan in het gewijzigde ar tikel melding wordt gemaakt PRESIDENT DER ST. V1NCENTTUS- VEREENIGING. In de Donderdag gehouden vergadering van de vereeniging St. Vincentius Paulo in Nederland is als opvolger van wijlen den heer F. N V. Quant, met op een na algemeene stemmen gehoord de raden en conferenties gekozen tot president mr. H. G. J. Marshuis, thans president van den Bijzonderen Raad te 's-Gravenhage en vice-president van den Hoofd raad. De gekozene is 46 jaar en werkte reeds als jong student in de vereeniging. „Tijd". DE TEELT VAN LANDBOUW- PEULVRUCHTEN IN NEDERLAND. Door dr. C. van Dillewijn, deskundige der peulvruchten-studie-combinatie. Nederland neemt op het gebied der peulvruchtenteelt een belangrijke plaats in, daar zoowel de opbrengst per HA. als de kwaliteit beter zijn dan in eenig ander land ter wereld. Peulvruchten worden hier te lande zoowel in den tuinbouw als in den landbouw geteeld; in het eerste geval worden zij in groenen, verschen toestand geplukt (b.v. princesseboonen, sny boonen, doperwten), terwijl in het laatste geval de zaden in rypen, drogen toestand worden geoogst (bruine en witte boonen, groene erwten). Het met landbouwpeulvruchten beteelde oppervlak varieerde gedurende de laatste jaren tusschen 50.000 en 60.000 H.A., d.i. meer dan het suikerbietenareaal en komt ongeveer overeen met de helft van het tarwe-areaal in Nederland.. Van de landbouwpeulvruchten nemen de erwten verreweg de belangrijkste plaats in. Men onderscheidt by de groene erwten groene erwten, vale erwten (of capucy- ners) en grauwe erwten. De groene erw ten vindt men hoofdzakelijk op jonge zee klei (Zeeland, de Zuid-Hollandsche eilan den, het westelijk deel van Noord-Brabant, Noord-Groningen) en in mindere mate op rivierklei en zandgrond. Men onderscheidt bij de groene eerwten twee soorten: de groene erwten, welke een ronden vorm hebben en de schokkers, die gedeukt en hoekig zijn. De eersten worden verreweg het meest verbouwd. De teelt van schokkers beperkt zich hoofdza kelijk tot de Zeeuwsche eilanden, waar zij indertijd door de Harissons, de vroegere eiganren der Bathpolders, uit Engeland werden ingevoerd. De belangrijkste rassen van ronde groe ne erwten in Nederland zijn de Mansholt's gekruiste extra kortstroo en Hijlkema's unica; van de schokkers wordt vrijwel uit sluitend Koopman's Zelka verbouwd. Evenals dit van andere gewassen bekend is, kan de kwaliteit van verschillende erw ten zeer uiteenloopen. Dit betreft vooral de kookbaarheid. In vroegere tijden wer den daarom uitsluitend partijen op kook- proef verhandeld, waartoe op de belang rijkste markten iemand aanwezig was, die geregeld erwtenmonsters kookte en op smaak beoordeelde. In latere jaren is dit gebruik grootendeels vervallen; men ging minder op kook en smaak letten, wat zeer te betreuren valt, daar zoowel de kook als de smaak zeer uiteen kunnen loopen naar gelang van de streek van herkomst, de grondsoort, het klimaat, de bemesting, enz. De teelt van vale erwten (capucijners) en vooral van grauwe erwten is veel ge ringer'dan die van groene erwten en be perkt zich in hoofdzaak tot Noord-Hol land. Het belangrijkste ras van vale erw ten is de Mansholt's capucijner, terwijl van de grauwe erwt, behalve Gruno rozijn- erwt, verschillende landrassen worden ge teeld, hoofdzakelijk als tuinbouwgewas. Bruine boonen treft men vooral in het Zuid-Westelijk zeekleigebied aan: Zee land, de Zuid-Hollandsche eilanden, Wes telijk Noord-Brabant en in mindere mate ook in Noord-Holland, Groningen en Friesland. Ceka is het meest verbouwde ras. Witte boonen vindt men vrijwel uitslui tend op Walcheren. Het gewas is teerder en gevoeliger, de opbrengst lager dan van bruine boonen. De prijs is echter aanmer kelijk hooger. Tot voor kort was het niet mogelyk witte boonen buiten Walcheren te telen, o.a. omdat ze neiging tot ranken vertoonden. Door ir. C. Koopman is ech ter uit een kruising van witte en bruine boon een nieuw ras verkregen (witte stamboon CB), dat de kleur der witte en de stevigheid der bruine boon in zich ver- eenigt, zoodat de mogelijkheid bestaat, dat de cultuur van witte boonen ook buiten Walcheren kan worden uitgebreid. Het onderzoek van nieuwe rassen, van verschillende cultuurmethoden, van diver se bemestingen, enz. vindt jaarlijks plaats in een aantal veldproeven, die onder lei ding van de rijkslandbouwconsulenten over geheel Nederland worden aangelegd. Aan de hand der hierbij verkregen op- brengstcyfers wordt bepaald, welke ras sen, welke cultuurmethode, welke bemes ting, enz. de voorkeur verdienen. Op initiatief van de peulvruchten stu die-combinatie wordt thans bij de beoor deeling der proefveldresultaten bovendien aandacht geschonken aan de kwaliteit, zoodat het streven thans niet meer uit sluitend gericht is op een hooge opbrengst, maar tevens op een goede kwaliteit, wel ke zoowel de voedingswaarde, de verteer baarheid, het vitaminegehalte, als den smaak betreffen. H1LLEGOM Pluinmvee-vereeniging. De pluim- vee-vereeniging hield Donderdagavond een vergadering in café „Flora" onder voorzitterschap van den heer A. Vaste- nouw. De secretaris kon wederom 6 nieu we leden voorstellen, wel een bewijs van de groeiende liefhebberij en de activiteit der leden. Vervolgens kreeg de heer L. H. Hama ker het woord over: onze konijnen. Ver scheidene meegebrachte jonge dieren wer den voorgebracht en grondig besproken, waarbij den eigenaars vele behartens- waardig wenken werden gegeven. Vervol gens behandelde spreker de voedingsleer, lijnen teelt en het kruisingssysteem volgens de theorie van Mendel. Het was een zeer leerzame avond, vooral voor de nieuwe le den. Toegezegd werd het houden van een hokkenkeuring ook door den heer Hama ker, terwijl een lezing over hoenders werd beloofd door den heer J H. v. d. Broeke te Haarlem. KATWIJK Geboren: Cornelia Dina Juliana, d. van T. Ouwehand en W. Haasnoot Nel ly, d. van G. v. d. Does en N. van der Plas Rein, z. van D. Krijsman en J. van Duyn Cornells Joannes, z. van J. J. Kroon en C. Sip Hendrina, d. van H. de Zwart en J. den Haas. Ondertrouwd: D. de Mooy en L. Hus J. Vooys en M. H. van der Hoek J. van Rijn en J. Klok J. Dijk huizen en A. Krijgsman A. P. van der Ster en A. van der Plas M. van der Marei en B. van Dijk. Getrouwd: J. de Mol en M. Plug L. Vooys en M. van Beelen A. van Duyn en J. Sneijders. KATWIJK AAN DEN RUN TUINBOUWOVERZICHT Van de winterproducten is er weinig meer aan te bieden, doch Waspeen is er nog flink wat en dit artikel heeft den laat- sten tijd de volle belangstellng en onge kende prijzen werden hiervoor betaald. In het laatst der vorige week was er eenige stagnatie door een mededeeling, dat er een maximumprijs voor dit product was vastgesteld. Zulks bleek ten slotte op een misverstand te berusten en nadien liep de prijs nog meer op zoovdat in de eerste dagen dezer week de prijs nog opliep en tot zelfs 5.75 per kist van 20 K.G. werd besteed. Dit was nog nimmer voorgekomen Andere winterproducten als uien, koolsoor ten en breekpeen zijn zoo goed als op. De eerste spinazie van den kouden grond werd aangevoerd. Er zat weinig groei in dit product vanwege het koude voorjaar en vanwege den nog geringen aanvoer moest verdeeling tegen 11.per 100 K.G. onder de kooplieden plaats hebben. De Ra dijs van den kouden grond is nog later. Vorig jaar was er in dezen tijd al volop van dit artikel. Witlof kwam er ook nog aar dig wat en de prijs was niet slecht, van 16.tot 20.per 100 K.G. Extra kwa liteit brengt nog iets meer op. Kroten ko men in zeer beperkt kwantum en noteeren tot 1.60 per kist van 20 K.G. Het wachten is nu op wat mooier, malscher weer. De vroege aardappelen komen slecht vooruit Al meermalen zijn ze afgevroren en tenzij de Meimaand bijzonder mooi wordt, zal dit product later dan gewoon geoogst kunnen worden. Hetzelfde kan men zeggen van de. vroege peen, die door de scherpe wind nogal geleden heeft en door de koude erg laat is. LEIDSCHENDAM Boerenïeenbark. Onder leiding van den heer A. V/. Hendriks hield gisteravond de Boerenleenbank haar jaarvergadering in de zaal van J. v. Rijn. De voorz. her dacht den overleden directeur, den heer C. Weerden burg. De heer W. v. d. Ham bracht verslag uit van het nazien der re kening en balans 1940. Bij monde van den heer A. Hendriks wordt door den Raad van Toezicht verslag uitgebracht, waarbij hulde wordt gebracht aan den kassier voor zijn accurate werk. Tot bestuurslid wordt met meerderheid van stemmen gekozen de heer Th. van Veen, terwijl de heer P. A. v. d. Ham met vrijwel alg. st. wordt herkozen als lid van den Raad van Toezicht. Uit het verslag over het boekjaar 1940 stipten wy o.m. aan, dat het aantal leden 100 was, het aantal spaarboekjes 466. Gedurende 1940 werd ingelegd 169.312.49 en terugbetaald 236.983.18. Aan voorschotten werd ont vangen 43.856.51,' terwijl aan nieuwe voorschotten werd uitgegeven 21.108. In loopende rekening werd in totaal ont vangen 226.995.46 en uitgeg. 184.602.07. Het reservefonds bedroeg 30.200.en de winst over het boekjaar 344.32. Tot leden van de commissie tot het nazien der reke ning en balans van het volgend jaar wer den benoemd de heeren J. Schuijt, J. Hof land en D. P. v. d. Berg. Een voorstel van het bestuur, om de winst aan de debiteuren reserve toe te voegen, werd met alg. st aangenomen. Diefstal. Door zekeren L. uit Den Haag werd ten nadeele van den timmerman H. uit Leidschendam op een werk, alhier eenig gereedschap gestolen. Op verzoek van de gemeente-politie werd L. door de Haagsche politie aangehouden en naar Leidschendam overgebracht. Na verhoor, waarbij hy een volledige bekentenis aflegde, is L. weder op vrije voeten gesteld. LISSE Inbraak. In den nacht van 7 op 8 Mei J.L is door tot nu toe onbekende daders ingebroken in het winkelpand van de N.V. Manufacturenhandel Nederland v/h E. Tissing. Uit het pand zyn ontvreemd on geveer 15 heerencostuums en 3 regenjassen De politie stelt een uitgebreid onderzoek in Geboren: Johannes Pieter z. van H. Tjarks en A. G. Geerlings Jacobus Lam- bertus z. van W. Goedemans en M. A Elferink Teunis Hendrikus z. van G. C. de Lange en E. Been Simon Petrus Maria z. van G. A. Buschman en J. M. Vink Jacob z. van J. Vledder en N. de Kooker Petrus Johannes Maria z. van P. J. Zwetsloot en H. J. van Steijn Aleida Wilhelmina Jacoba d. en B. L. Lieverse en M. W. Meeuwissen. Overleden: Helena Gysbertha van der Lans, 48 j. wed. van P. G. van Haaster Gevestigd: P. J. Kapteijn en echtg. uit Ter Aar B. Uijthoven uit Haarlem mermeer C. van der Zwart uit Sassen- heim H. A. Tiben en gezin uit Rotter dam A. Swerts uit Hillegom Th. M. van der Mey uit Hillegom Vertrokken: J. de Lange en gezin naar Blarikum M. J. Zwetsloot en gezin naar Haarlemmermeer L. Stoker naar Enschede H. A. Turnhout en gezin naar Noordwykerhout J. M. Ruigrok naar Amsterdam E. Bouwman naar Kuinre H. M. E. Vreeken naar Amsterdam H. A. Balkenende naar Enschede.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 6