jEeekepstaat. Midi en de Midland* ge&em&wtde&id Jtond de JlliddMatidócfie Zee Het Suez-kanaal weer onder schot ZATERDAG 10 MEI 1941 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 5 NA TWEE WEKEN SCHEIDING. Stupido heeft een broertje dood aan preek en. Gecondoleerd!; maar Pastoor trok er zich niets van aan. En Stupido stak het preekje in zijn zak. Daar zaten ze weer gedrieën om de tafel in de kamer van Pastoor: de heer des huizes zelve, de heer Nix en de heer Stupido. Het was Mei, maar in het potkacheltje knapper den en knetterenden houtblokken. „Een ge schenk van een van mijn beminde parochia nen, die merkte, dat ik door de kolen heen was", lichtte Pastoor toe. „We hebben de wekelijksche bijeenkom sten erg gemist" verklaarde Nix, en Stupido knikte instemmend. „Niet alle herders hebben zoo weinig te doen als de Pastoor uit de Bloeyende Wijn gaard" verontschuldigde zich de gast heer „Gelukkig kwam de overrompeling van werk juist, toen we op het punt geko men waren, dat bizonder geschikt was voor een korte pauze". „Dat trof bizonder" vond ook de heer Nix „want uw laatste opmerking in de laatste leekepraat was, dat de offerhande ling der Mis met het voltooien van de canon was ten einde geloopen". „Dat hebt u goed onthouden! Prachtig, hoor!" loofde de herder. „Hij heeft het natuurlijk in de krant weer even nagelezen" smaalde Studipo, die hervomtrent niet meer wist, waar de be spreking gestaakt was. „Hetgeen nog veel attenter is" tikte Pastoor af. „We waren gekomen tot het oogenblik, dat de priester het Brood en de Kelk even omhoog tilt, als plechtig besluit van het offer. Tegelijkertijd weerklinkt de altaarschel, en begint de priester het „Onze Vader". „Ik vind het altijd vreemd" zei Stu pido „dat het Onze Vader ln de Mis voorkomt. Het stoort „Jouw wonderlijke gedachtengang" brak Pastoor bruusk af. „Het Onze Vader is overal en in iedere omstandigheid des levens op zijn plaats, maar wel heel in 't bizon der hier in de Mis. wanneer de offer handeling geëindigd is en de communie gebeden aanvangen". Studipo's gezicht bleef een vraagteeken. „De offer-maaltijd wordt nu voorbe reid" vervolgde Pastoor „en aan het begin van dien maaltijd bidt de priester (en zoo behooren ook alle geloovigen te doen) het gebed, dat vóór tafel in ieder huisgezin gebeden wordt: het Onze Vader". Studipo's gelaatstrekken ontspanden zich tot blakende tevredenheid. „Er staat in Stupido's missaal" zei de heer Nix, terwijl hij het zak-turfje doorbla derde „een kopje boven: Het gebed des Heeren. Vanwaar deze titel?" Pastoor was een weinig onthutst over deze onwetendheid en keek Stupido eens aan, maar deze gaf niet thuis. „Ja, waarom?" moedigde de herder te vergeefs aan. Beide heeren speelden voor stommetje. „Dan zal ik catechismus-les voor eerste communicantjes moeten geven" sprak Pastoor mismoedig. „Ik hoor uit dertig schelle kindermonden het antwoord op de vraag des heeren Nix: Omdat Chris tus het ons zelf geleerd heeft!" „Ik merk, dat deze leemte in mijn kennis u tegenvalt.bloosde Nix. „Eerlijk gezegd; ja" bekende de herder, maar nu u daar toch eenmaal ach ter bent gekomen, zou ik gaarne vernemen, wanneer Christus het Onze Vader heeft voorgezegd". „Met plezier" zei de herder, die zijn te leurstelling reeds te boven was. „Eigenlijk zijn er twee Onze Vaders! Het eene is weergegeven door den evangelist Mat- theus (6:914); het andere bij Lucas (11:2—5)". „Dat is wéér wat nieuws" onderbrak Stupido met een verongelijkt gezicht. „Mattheus geeft 't gebed het uitvoerigst" ging Pastoor, die zich van al die snuiten van Stupido niets aantrekt, rustig voort „en in dezen meest volledigen vorm wordt het door de geheele Christenheid gebeden". „En wanneer gaf Christus dat gebed" hield de heer Nix aan. „De eerste maal in aansluiting op de Bergrede. Zóó zult ge dus bidden; (sprak Christus): Onze Vader, die in de hemel z y tEenigen tyd later kwam, aldus verhaalt ons Lucas, een zijner leerlingen bij Hem en vroeg (deze leerling was vermoedelijk bij de Bergrede niet aan wezig geweest)Heer, leer ons bid- d e n. En opnieuw bad Christus het Onze Vader voor". „De Protestanten" merkte de heer Nix op „hidden toch een langer gebed dan de Katholieken". „Inderdaad" gaf de herder toe „de Protestanten voegen, in navolging van den Staten-Bijbel er deze lofprijzing aan toe: „Want Uw is het Koninkrijk, en de kracht, en de heerlijkheid, in der eeuwigheid". „Deze zin hangt er, naar mijn opvatting, wat losjes by" meende de heer Nix. „En is ook, volgens de algemeene over tuiging van Katholieke zowel als niet- Ka tholieke geleerden een toevoeging uit de 2e eeuw. Ze ontbreekt in de beste handschrif ten. En verwacht kan worden, als er nog eens een moderne Staten-Bijbel wordt uit gegeven, dat deze toevoeging niet meer zal worden herdrukt. „Waarom" wilde Stupido weten „maakt ^e Kerk zooveel omhaal alvorens het Onze Vader te beginnen. De priester begint: Door heilzame voorschriften aange maand en door goddelijke onderrich ting gevormd, durven wy zeggen: „Die omhaal, om je eigen woorden te ge bruiken" lachte Pastoor ironisch en ire nisch „bezigt de Kerk ora priester en ge loovigen ervan te doordringen, welk een onschatbaar voorrecht het is, dat wij door goddel yke onderrichting ge vormd den Schepper van het heelal, den oneindig-grooten God zoo vertrouwvol en trouwhartig mogen noemen: onze vader". „Je leest er zoo gemakkelijk over heen" biechtte de heer Nix op. „Dat is het treurige gevolg van heel veel wat in de kinderjaren uit het hoofd wordt geleerd. Het moest op straffe van ik-weet- niet-wat verboden worden, dat de menschen ooit het Onze Vader afraffelden". „Het is geen kwaaigheid" pleitte Stu pido, die zichzelf niet brandschoon achtte „het is sleur". „Een sleur, die gelukkig door de omstan digheden des levens dikwijls wordt gebro ken" zei Pastoor. „Ik herinner me hoe mijn goede vader, toen de narigheid en de tegenslag hem tot de lippen gestegen wa ren, altijd met grooten nadruk het U w w i 1 geschiede op aarde zooals in den hemel mompelde, vol berusting en over gave. Niet alleen deze zin, maar ieder woord van het gebed, door Christus ons ge leerd, is vol beteekenis. We kunnen er na tuurlijk geen volslagen predikatie over ge ven „Liever niet" zei Stupido „want aan preeken heb ik verschrikkelijk 't land". „....maar jullie moeten toch eens lang zaam en weloverwogen iedere zin van het Onze Vader aan jezelf voorleggen. Al zou iemand nooit iets anders bidden, dan het Onze Vader, bezorgd voor de heiliging van Gods naam, verlangend naar de komst van Zijn Rijk, overgegeven aan Zijn wil, iede- ren dag opnieuw het voedsel voor ziel en lichaam en vergeving van zonde bedelend, en vragend om sterkte in de bekoring en vryw.aring van het kwaad al zou iemand nooit -iets anders bidden, dan zou hij toch goed, ja, opperbest gebeden hebben". „Dat lijkt me wel wat overdreven" uitte Stupido zijn meenirg. „Er zijn vele en schoone gebeden. Het Is maar bij wijze van voorbeeld gezegd. Op de éérste plaats echter komt het Onze Va der, dan komen, op kilometers afstand, de andere. Het is-beter één Onze Vader over tuigd en met aandacht te bidden, dan in een heele serie vóór en na tafel af te dreu nen. In plechtige Missen wordt, zooals je weet, het Onze Vader door den priester ge zongen, om de waardigheid van het gebed te beklemtoonen". „Nou" zei Stupido „we hebben heel wat vermaningen moeten slikken". „Om de maat vol te maken" speelde Pastoor zijn laatste troef uit „wilde ik er op wijzen, zooals ik onlangs heel raak opgemerkt vond, dat het bespottelijk is om te bidden Geheiligd worde Uw naam, en telkens die Naam achteloos te gebruiken in allerlei dik-doenerige tus- schenwerpsels". „Ook dat nog!" snoof Stupido „daar steekt toch geen moedwil in". „Het ruwe bezigen van Gods naam is een hobby van zwakke menschen, die hun zwakheid verbergen achter sterke uitdruk kingen. Het is in ieder geval lomp en on beschaafd. Er steekt geen moedwil in, soit!, maar de Katholieken wanneer het „Uw Ryk kome" hun ter harte gaat moeten toch wel bedenken, welk een reusachtige ergernis zij geven aan andersdenkenden". „Die zijn ook zoo zwaar-tillend" spotte Stupido. „Toch is het beter, in dit opzicht, te zwaar dan te licht te tillen. En nu" veer de de Pastoor vroolyk op „heb ik tóch een predikatie gehouden'!' „En ik heb er nog naar geluisterd ook" beklaagde Stupido zichzelf „Maar dat lukt geen tweeden keer". „Enfin" zegepraalde Pastoor „deze zit!" ARCANUS. Levendige luchtactie HET DUIT SC HE WEERMACHTS- BERICHT. Het Duitsche weermachtsbericht van gis termiddag luidt als volgt: Een duikboot onder bevel van den lui tenant ter zee eerste klasse Kuppisch heeft in het Noordelijke deel van den Atlanti- schen Oceaan vier koopvaardijschepen met tezamen meer dan 20.000 brt., deel uitma kende van een krachtig besxdiermd con- vooi, tot zinken gebracht. Het luchtwapen bombardeerde in den af- geloopen nacht met goede uitwerking de haven van HulL In havens, opslagplaat sen en graanpakhuizen breidden groote branden zich tot een op grooten afstand zichtbaren vlammenzee uit Bomtreffers van allerlei kaliber óf fabrieken in de Mid lands, voorl in Nottingham, alsmede in ha venwerken in Zuid-Engeland, verwekten hevige verwoestingen. Gevechtsvliegtuigen deden in Zuid-Engeland een stoutmoedi- gen aanval in scheervlucht op een groo te fabriek van de vliegtuigindustrie en op een vliegveld. De aanvallen hadden by- zonder goed resultaat. In het zeegebied voor de Oostkust van Engeland en Schotland vernietigden ge vechtsvliegtuigen een koopvaardijschip van 500 brt en beschadigden zes andere groo te schepen zoo ernstig, dat nieuwe zware verliezen als vrywel zeker te beschouwen zyn. Bij aanvallen op de Britsche Zuid kust schoten jachtvliegtuigen gisteren ze ven Britsche jagers omlaag en vernietig den een vyandelyke motortorpedoboot door beschieting met boordwapens. De be manning werd door den Duitschen red dingsdienst ter zee in veiligheid ge bracht. De beide laatste nachten gelukte het vier Britsche vliegtuigen boven vijandelijk gebied omlaag te schieten. Duitsche tor pedo- en gevechtsvliegtuigen schoten in het gebied van de Middelandsche Zee drie Britsche jachtvliegtuigen van het type Hur ricane neer. In Noord-Afrika aan beide zij Sen acti viteit van artillerie en verkenners. Voor Tobroek verloor de vijand een gevechts vliegtuig van het type Bristol-Blenheim in een luchtgevecht. De vijand wierp vannacht met vry ster ke strijdkrachten brisant- en brandbom men op verschillende plaatsen van het Noord-West-Duitsche kustgebied, vooral op Hamburg en Bremen. Naast eenige indus- trieele schade, ontstonden voornamelijk verwoestingen aan woonwijken. De verlie zen van de burgerbevolking aan dooden en gewonden zyn aanzienlijk. Afzonderlijke vijandelijke vliegtuigen drongen langs de Rijkshoofdstad door tot in de streek van Posen. Nacht jagers en luchtdoelartillerie schoten elf der aanvallende toestellen om laag. De totale verliezen van den vijand op 7 en 8 Mei bedragen daarmede 30 vliegtui gen. Daarvan werden er twintig in lucht gevechten, 12 door naóhtjagers, vier door luchtdoelartillerie, twee door mijnenve gers en een door marine-artillerie neerge schoten. In denzelfden tijd gingen 22 eigen vliegtuigen verloren. EEN VREEDZAME STEMMING TUSSCHEN NEDERLANDSCHE BURRGERS EN DUITSCHE MILITAIREN. (Foto's Pax Holland) Bij verkenningsvluchten boven Enge land hebben zich twee bemanningen by- zonder onderscheiden: eerste-luitenant Matzel, eerste luitenant Wensel, Oberfeld- webel Schmidt, onderofficier Röff en ver volgens eerste-luitenant Hoffman, Oberge- freiter Netz, en Obergefreiter Ekrowski. Op 1 Mei ondernam een gevechtsvlieg tuig onder den eerste-luitenant Heinrichs met Feldwebel Karsch, Feldwebel Igener en GefreiterMandl onder moeilijke om standigheden een stoutmoedigen en succes rijken aanval op de torpedofabriek in Portland-Weymouth. VERSCHEIDENE BRITSCHE STEDEN BEStOOKT. Omtrent de aanvallen, die het Duitsche luchtwapen gisterennacht op het Britsche eiland heeft ondernomen, zijn nog ter aan vulling van het weermachtsbericht nade re bijzonderheden- bekend gemaakt. Weer traden vele honderden vliegtuigen op, wier hoofdoel Hull, Nottingham, Sheffield, Der by, Plymouth en Barrew waren. De aanval op haven- en dokinstallaties te Hull had groot succes. Ook hier werd een gasfa briek vernietigd. Te Sheffield werd een staalfabriek, te Nottingham een gasfa briek en spoorwegwerkplaatsen en te Der by de Roll Roycefabrieken zwaar getrof fen. Groote en talrijke kleinere branden hebben in alle aangevallen doelen de ver nielingen voltooid, die door de brisant bommen veroorzaakt waren. Behalve de genoemde plaatsen, die door vrij sterke groepen vliegtuigen werden aangevallen, zijn nog voor den oorlog belangrijke doe len op een groot aantal belangrijke pun ten door afzonderlijke vliegtuigen met bommen bestookt. ENGELSCHE BOMMEN OP KLINIEKEN IN DUIT SC HL A ND. In den nacht van 8 op 9 Mei hebben vrij sterke Engelsche luchtstrijdkrachten vluch ten gedaan naar Noord-West- en Noord- Oost-Duitschland. De aanvallende Engel sche afdeelingen werden door den ster ken Duitschen afweer op doeltreffende wijze verstrooid, waarbij elf vliegtuigen der R. A. F. door nachtjagers en luchtdoel geschut werden neergehaald. Twee steden in Noord-West- en Noord-Oost-Duitsch- land werden aangevallen, waarbij weer stelselmatig dicht bevolkte wonwijken in het centrum der steden met brisant- en brandbommen werden bestookt. In Bre men werd een kinderkliniek getroffen, een vrouwenkliniek geraakte in brand en in het stedelijke ziekenhuis werd de operatie zaal door bomtreffers vernield, waarvan verscheidene personen het slachtoffer wer den. Voorts werd door voltreffers in een gevangenkamp een aantal krijgsgevange nen gedood en gewond. Het zwaartepunt van den aanval op Hamburg lag eveneens op woon wy ken. Ook hier zyn door ver woestingen in woonhuizen en door bom treffers in een arbeidskamp verliezen aan menschenlevens te betreuren. In de wijde omgeving van de Tykshoofdstad vertoon den zich afzonderlijke Engelsche vlieg tuigen, die echter geen bommen konden laten vallen. Vijandelijke vluchten waren in den nacht van 9 op 10 Mei gericht op Noord-, West en Zuid-West-Duitschland. De aanvallen golden in hoofdzaak Zuid-West-Duitsch land, waar verscheidene vliegtuigen een groote stad met brisant- en brandbommen bestookten. Over de veroorzaakte schade zijn nog geen definitieve berichten be schikbaar. Wel kan als zeker worden aan genomen, dat er verliezen onder de burger bevolking ontstaan zijn. Van de tot Noord- Duitschland doordringende vliegtuigen bereikten eenigen ook de rijkshoofdstad. Hier werden bommen geworpen op een dichtbevolkte 'woonwijk. Er ontstond geen militaire schade. Wel werden woonhuizen verwoest en werden verscheidene burgers gedood en gewond. TWEE SCHEPEN GETORPEDEERD. Weer zijn twee schepen, die met oor logsmateriaal uit de Vereenigde Staten naar Engeland onderweg waren, ten Oosten van Groenland getropedeerd, zoo werd gis teren in New Yorksche scheepvaartkrin gen vernomen. De beide schepen zijn het Engelsche vrachtschip „Ixion" (10.263 brt.) en het voor Engeland varende Noorsche vrachtschip „Eastern Star" (5658 brt). AFGHANISTAN LIJDT ONDER OVERSTROOMINGEN. In een bericht uit Kaboel meldt het pers bureau Tass, dat vele districten van Afgha nistan door hevige regenbuien geteisterd zyn. Vele huizen zijn verwoest. Volgens de tot dusver beschikbare onvolledige berich ten, zijn meer dan dertig menschen omge komen. Ook de jonge aanplant heeft sterk geleden, en er is veel vee verdronken. GEMOTORISEERDE KERKELIJKE AUTO'S VOOR DEN DUITSCHE ARBEIDSDIENST. Teneinde de geestelijke belangen van de Katholieken in den Duitschen Rijksarbei- derdienst beter te bunnen verzorgen, is in Duitschland een gemotoriseerde kerkelyike dienst opgericht. In 38 automobielen zyn altaren ingericht en bevinden zich alle be- noodigdheden voor den kerkdienst. De benzine voor deze auto's wordt door de overheid ter beschikking gesteld. In Beieren en bij godsdienstoefeningen te velde hebben deze altaar-auto's reeds goede diensten bewezen. PROTESTBETOOGINGEN IN GIBRALTAR. Te Gibraltar zijn Donderdagmiddag en in den avond groote protestbetoogingen te gen de voorgenomen evacuatie gehouden. Ongeveer tweeduizend personen demon streerden in de straten en op de pleinen. De politie verspreide de menigte, waarbij zich talryke incidenten voordeden en ve len gewond werden. Op een der drie in de haven liggende schepen, die de vertrek- kenden moeten vervoeren, is sabotage ge pleegd. De machines zijn onbruikbaar ge maakt. Een delegatie der betoogers deelde den autoriteiten mede, dat de bevolking niet wenschte te vertrekken, omdat dege nen, die reeds geëvacueerd zijn, in zeer slechten doen verkeeren. DUIKBOOT TOT ZINKEN GEBRACHT. Een vyandelyke duikboot is gisteren bij een aanval van Duitsche Stuka's op een Britsch convooi, dat krachtig beveiligd werd, door oorlogsschepen en jagers, ten Zuiden van Malta tot zinken gebracht. Voorts vielen verscheiden bommen vlak naast een torpedojager en hebben waar schijnlijk, naar het D.N.B. verneemt, ook aan dit schip zware schade veroorzaakt. LUCHTAANVAL OP HET SUEZKANAAL. Afdeelingen van de, Duitsche en de Ita- liaönsche luchtmacht hebben een geslaag den aanval op het Suezkanaal gedaan. Zoo wel het kanaal zelf als de voor den oorlog belangrijke neveninstallaties werden uren lang bestookt De spoorweg langs het ka naal is op talryke plaatsen ernstig getrof fen. Electrische centrales zijn beschadigd, bovengrondsche leidingen vernield. In weerwil van het scherpe afweervuur kon den de vliegtuigen hun taak met succes volbrengen. HET VERBLIJF VAN KONING GEORGE OP KRETA. Reizigers, die uit Kreta te Istanboel zijn aangekomen melden, dat de Grieksche ko ning George vertoeft in een oud, vroeger Venetiaansch paleis te Canea. Zijn vertrek ken zyn haastig, maar waardig ingericht. De ontvangsten, die de koning gaf, en waar aan ook hooge officieren van het Britsche leger deelnamen, kenmerkten zich door glans en rijkdom. Het verblijf van het Grieksche kroon prinselijk paar ligt op het Oostelijke deel van het eiland, nabij het plaatsje Episkopi. Zij wonen daar in een eenvoudig boerenhuis, dat bewaakt wordt door Britsche geheime politie en Engel sche soldaten. DE ENGELSCHE VROUWEN EN KINDEREN TE BAGDAD. Alle Britsche vrouwen en kinderen te Bagdad zijn, naar Reuter meldt, bij het be gin der vijandelijkheden uit de Iraksche hoofdstad geëvacueerd en naar Basra over gebracht. De meerderheid hunner is intus- schen volgens het Engelsche bureau over zee naar Britsch-Indië vertrokken. ENGELSCHEN VERLATEN STRIë. De Syrische pers wijst erop, dat de En gelsche consulaten in Beiroet en Damascus hun burgers hebben aangeraden het man daatgebied te verlaten. Talrijke Engel- schen zouden reeds klaar staan om te ver trekken. De Amerikaansche universiteit heeft den Palestijnschen, Irakschen en Egyptischen studenten aangeraden, naar hun land terug te keeren. DE GEVECHTEN IN ABESSINIe. Over het verloop van den strijd in Abes- siniëë wordt in Italiaansche politieke krin gen de volgende uiteenzetting gegeven: De Italianen strijden in drie afzonderlijke groepen. De eerste groep vecht onder per soonlijk bevel van den onderkoning, den hertog van Aosta, in het gebied van Amba Alagi, op ongeveer 400 kilometer ten Noor den van Addis Abeba. Dit is de belangrijk ste sector, waar heftig gevochten wordt; de Italianen ondernemen aanvallen, de En- gelschen tegenaanvallen. De tweede groep staat in de omgeving van het Tanameer bij Gondar, de derde opereert onder bevel van generaal Gazzera in het gebied van Djim- ma en Galla in het Zuidwesten van Abes- sinië. Hier bevindt zich het uitgestrekte ge bied van groote meren en onbetreden oer wouden. Tot dusverre zijn de Engelschen hier nog niet verder opgerukt. Voorts be vinden zich hier en daar nog centra van Italiaanschen tegenstand.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 5