N.VJeerpoel|Ka|m. Bedrijf,.. Academienieuws RIJNSTREEK Laatste berichten MARKTBERICHTEN ZATERDAG 10 MEI 1941 CE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 (ou, j man, m n lauiaann doet I fijii hoor 1 BREESTRAAT 171, LEIDEN DDODENHERDENKINGS-CONCERT. Het Doodenherdenkingsconcert, dat ge houden zou worden op Donderdag 15 Mei, is uitgesteld tot Dinsdag 20 Mei. Den leden van het R. K. Alma Mator Koor en het Leidsch a Cappella Koor, wordt hierbij medegedeeld, dat de repeti tie op Zondagmiddag te half 4 doorgaat. De repetitie op Maandagavond in de Pieters kerk vervalt echter. BEGRAFENIS M. P. HOOGEVEEN. Gistermiddag vond onder groote belang stelling op de algemeene begraafplaats te Heemstede de teraardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van wijlen den heer M. P. Hoogeveen, oud-directeur der Leidsche Kweekschool, die dezer dagen te Haarlem op 80-jarigen leeftijd overleed. Onder de vele aanwezigen merkten wij o.a. op: dr. A. M. H. Schepman, directeur van J. B. Wolters-Uitgevers My. te Gro ningen, Gilles van Hees, Hoofd der Dag- Openluchtschool uit Haarlem, W. v. d. Laan, oud-leeraar der Kweekschool alhier en H. Teunissen, oud-secretaris der Kweekschool voor Onderwijzers, die vele jaren met den overledene heeft saamge- werkt, J. F. H. A. de la Court uit Wasse naar, oud-leerling van den overledene en oud-collega en tevens gep. directeur van de Gouvernementsschool te Bandoeng, H. Marwitz, leeraar Kweekschool te Haarlem en vele vrienden en kennissen van den overledene. De organist speelde het Slot koor uit de Matthaus-passion van J. S. Bach en „Ruhe in Friede" van Schubert. Toen de kist in de aula was geplaatst, bedekt met vele kransen, sprak de heer Gilles van Hees, hoofd der Dag-Ouen- luchtschool, eenige woorden ten afscheid. Hoewel het de wensch der familie was, dat bij dit uitgeleide niet gesproken zou wor den, was het spr. toegestaan een afscheid uit te spreken. Zoo mogen dan thans, al dus spr., de gevoelens van vrienden ach terwege blijven en ook de waardeering van corporaties, waarin de Heer Hooge veen verkeerd heeft en ook zijn imponee- rende dienststaat blyve thans onbespro ken. Op dit plechtig moment mag ik mij de tolk weten van het schoolkind, de school kinderen uit alle milieus, van de ongetel de duizenden van na 1900, die in hun eer ste schooljaar hebben mogen leeren lezen op de unieke manier als door Hoogeveen ons is aangewezen. Een leerwijze, baan brekend in haar soort, die de activiteit in de klas bracht, en vreugde enpoSzie. Elke Hollander, de Nederlandsche en de Indische jeugd eert u bij uw uitvaart en brengt u eerbiedig dank en hulde voor uw arbeid. Hierna werd het stoffelijk overschot grafwaarts gedragen en in het familiegraf neergelaten, waarna de zoon van den overledene namens zijn moeder en verdere familieleden dank zegde voor de betoonde belangstelling. VAARDIGHEIDSPROEVEN H. L. O. De afdeeling Leiden-Oegstgeest van de Nationale Vereeniging tot Bevordering van Harmonische Lichaamsontwikkeling (H. L. O.) deelt ons mede, dat het secretariaat thans wordt waargenomen 'door den heer C. J. J. van Ekeris, Boonstraat 9 te Oegst geest. Voorts ligt het in de bedoeling om in de 3de week van Juni a.s. de proeven ter ver krijging van het H. L. O.-diploma af te ne men. Zij, die zich aan het examen willen onderwerpen, gelieven zich vóór 15 Juni a.s. op te geven aan-de navolgende adres sen: dr. P. J. Gaillard, Nassaulaan 24, Oegstgeest; C. J. J. van Ekeris, Boonstraat 9, Oegstgeest; Jac. J. Vos, Nassaulaan 35, Oegstgeest; G. H. van der Ham, Rooden- burgerstraat 48, Leiden; E. Binsbergen, Brederodestraat 37, Leiden. N.V. NATIONAAL VEEM. In de gisteren gehouden algemeene ver gadering van aandeelhouders der N.V. Na tionaal Veem werden de jaarstukken goed gekeurd en besloten tot het uitkeeren van een dividend van ƒ20 per aandeel. De aftredende commissaris, de heer J. de Graaff te Wassenaar werd herkozen. GEVEILDE PERCEELEN. Ten overstaan van notaris B. H. Stumpel alhie: De huizen en erven Prinses Wilhelmina- straat 30, 32, 34, 36 en 38 tezamen in bod 12.000.kooper de heer J. W. Goddijn q.q. alhier voor 12.400. Het huis en erf Oude Vest 149 alhier in bod ƒ3700.—, kooper de heer J. van Wyk q.q. alhier voor 4000. Ten overstaan van notaris J. Fuhri Snethlage alhier: Het huis en erf Pieterskerkhof 12 hoek Muskadelsteeg alhier in bod 144Ü. kooper R. de Jong q.q. alhier voor 1570 Het huis en erf Maredijkhofje 5 alhier in bod 800.kooper de heer D. A. Smit q.q. alhier voor ƒ900. Handelsregister K. v. K. W ij z i g i n g: 1210. Maatschappij tot Ex ploitatie van het Hotel, Café en Restaurant Paviljoen „de Leede", Warmond, Dorp straat 322 B. Het kantooradres dezer N.V. is verplaatst naar 's-Gravenhage, Wasse- naarscheweg 39. In het kader van de Voortgezette Studie van de Academie voor Lichamelijke Op voeding te Amsterdam, werden testimonia uitgereikt voor Paedagogiek, Speciale Psychologie, Physische Anthropologic en voor de praktische beoefening der Anthro pometric aan den heer A. J. J. Duindam, leeraar M.O. Lichamelijke Oefening hier ter stede. Bioscopen Trianon. DE VROOLIJKE VROUWTJES Er zijn massa's vroolijke vrouwtjes, maar dè vroolijke vrouwtjes wonen, sinds Shakespeare zyn beroemd blijspel schreef, in Windsor. Op het Shakespeariaansch gegeven com poneerde de Koningsberger: Nicolaï een opera. Hoe hij daartoe gekomen is, vertelt in een opgewekt verhaal deze film. Het is de vraag, of de geboorte van de opera zich werkelijk aldus heeft toegedragen, maar in ieder geval is 't aardig bedacht. In de bioscoop wordt het met de strenge lijnen der geschiedvorsching meestal niet zoo nauw genomen, en er is niemand, die daarover valt. Nicolaï beleeft zijn opera in eigen om geving. Er is een jaloersche echtgenoot en een heet-gebakerde zanger er is een aller liefst jong zangeresje en een verliefde edel man, en dan is er Nicolaï, die plotseling ge grepen wordt door het lachwekkende van alles, wat zich in zijn bijzijn afspeelt, naar de pen grijpt en zyn opera schrijft, die, om dat de stof ervoor zoo luchthartig was, een opera buffa werd. De bioscoop-bezoekers treffen alle personnages weer aan bij de première van de opera: de heetgebakerde zanger is een flauwte nabij als hy zichzelf in Falstaff herkent; de jaloersche echtge noot komt er achter, welke poets zyn vrouw hem gebakken heeft, het zangeresje ont dekt in een van de loges haar verlóren-ge waande minnaar en Nicolaï die in de liefde het onderspit delft troost zich met het eclatante succes van zijn opera. De door-eenmengeling van het werkelijke leven en de ensceneering van de opera is origineel ontworpen. Aanvankelijk loopt de film wat stroef, doch als de handeling eenmaal op dreef is, heeft de toeschouwer over leuke afleiding en spannend amuse ment niet te klagen, en de vlotte wijsjes van Nicolaï's opera zullen hem nog lang in de ooren blijven klinken. Paul Hörbiger, Lizzi Holzschuh, Wolf Retty en vele onge- noemden spelen het klaar van deze dubbele film één prettig geheel te maken. Casino MARIONETTEN. De bewonderaars(sters) van den beroem den zanger Benjamino Gigli kunnen deze week weer eens genieten van den zang van dezen beroemden tenor. Want in de film „Marionetten" heeft hij volop gelegenheid om zijn talent te toonen. Buiten dezen zan ger spelen in deze film nog mee Paul Kemp en Theo Lingen, die voor de vroo lijke noot zorgen. Gigli speelt hier de rol van den beroemden zanger Mario Rossi, die, omdat hij volkomen rust wil hebben zich schuil houdt en zich uitgeeft voor wijnboer. Bij toeval ontmoet hij daar zijn ouden zang- leeraar, die nu zijn opera failliet is, een ma rionetten-theater is begonnen. Maria spreekt af, dat hy bij de eerstvolgende voorstelling zal zingen. Een journaliste (Gloria Bakerman) aangetrokken door de prachtige stem van Mario ziet, wanneer het doek per ongeluk valt, dat er echt iemand zingt Zy gaat naar Mario toe en vertelt hem dat zy een groot zanger van hem wil maken. Mario, die haar een lesje wil ge ven, stemt daarin toe en zoo begint Gloria met haar lessen. Mario wordt echter ver liefd op haar, maar wanneer hij haar dit laat blijken, lacht ze hem uit. Den volgen den dag echter weigert hy te zingen en dan liegt zij hem iets voor. Wanneer een impressario door Gloria overgehaald wordt om naar haar ontdekking te komen luiste ren, ontdekt deze direct hoe de vork in den steel zit, want hy is n.l. Mario's impres sario. Hy doet evenwel net of het een nieu- de zanger is, en zegt, dat hij hem 16 Sep tember wil laten optreden. Op het oogst feest vertelt Gloria, dat zy indertijd come- die heeft gespeeld, maar dat zy niet van Mario houdt. Deze besluit nu wraak te ne men en niet te zeggen wie hij is. Wanneer Gloria bij de voorstelling met Mario ten tooneele verschijnt, herkent men hem als den zanger Rossi. Wanneer Gloria dit hoort, verdwijnt zij beschaamd van het tooneel. Ijlings keert zij huiswaarts, maar onder weg hoort zij plotseling zyn stem en ziet ze hem weer zingen in het Marionetten theater. Dan komt ook zij tot andere ge dachten en achter het scherm van het ma rionetten-theater vinden ze elkaar. Voor de pauze een goed verzorgd voor programma waarin men o.a. het sprookje „De gelaarsde kat" kon zien, niet als tee- ken- maar als silhouettenfilm, iets nieuws, wat zeer zeker de moeite waard is. Lido DRIE WENS CHEN. Er was eenseen sprookje. Sprookjes zyn voor kleine kinderen, maar dit sprook je is voor grootere menschen. Het gaat om het liefdespel tusschen een gewoon ver pleegstertje (Annie van Duyn) en een jongen autoconstructeur zonder werk (Ju les Verstraete). De liefde komt, de liefde gaat, al naar gelang de zaak floreert, maar uiteindelijk vinden de gelieven elkaar na tuurlijk toch weer terug, ondanks er zoo nu en dan harde noten gekraakt worden. Leerzaam is het verhaal zeer zeker, want een goede baan' alleen brengt niet altijd het ware geluk. Te velen toch raken er door van de kook, doen dingen, welke zij niet behooren te doen en dingen tevens, waarvan ze later spijt hebben. Het is een Nederlandsche film in de Cine Citta Studio's te Rome opgenomen, oor spronkelijk door de City-film hier te lan de uitgebracht, doch maar heel weinig ver toond. Annie van Duyn, Jules Verstraete, Mimi Bosnach, Herman Bouber, Piet Bom, Aaf Bouber, A. M. de Jong, enz. Men kent ze allen van het Nederlandsch Tooneel. Te veel tooneel nog zouden we van deze film willen zeggen, maar overigens een uurtje amusement. Op het tooneel treden de vier Stenley's op, een vermaard athleten-kwartet, die verbluffende staaltjes van behendigheid, lichaamsbeheersching en zenuwencontrole aan den dag leggen. Zeldzaam werk laten deze athleten zien en met zulk een ge mak, dat zy ieders bewondering afdwin gen. Luxor. GEVAARLIJKE VROUWEN De liefde is een enorme kracht. Zij kan den mensch tot heroieke daden brengen, tct de schoonste prestaties van kunst sti- muleeren. Wordt deze kracht minder goed gericht, dan kan zij den krachtigsten mensch ook ten verderve leiden. In de Italiaansche film „Gevaarlijke vrouwen", welke in de Duitsche versie thans draait in het Luxor-theater, dreigt de carrière van een jongen bokser eraan ten gronde te gaan. Masetto is in den ring een opkomende ster, een onder de leiding van zijn vader hard werkende en stug trainende jongen met stalen spieren, die het weldra brengt tot kampioen van Italië. In het eerste gedeelte van de film dreunt het derhalve doorloopend van het doffe beuken van gehandschoende vuisten en trilt de spanning van de boks-arena. De eerzucht van den vader is het, zijn zoon tot kampioen van Europa te maken en misschienMaar dan komt de vrouw in het spel; de jongen wordt beu van het eeuwige trainen, niet rooken, niet drinken, vroeg naar bed enz. enz. Het komt tot een conflict tusschen vader en zoon; Masetto verlaat het ouderlijke huis met het voor nemen nooit meer-den ring te betreden. Hij reist naar Milaan, maar het geflirt en de vele sportpretjes hangen hem al spoe dig den keel uit. Hij wil trouwen met de vrouw, die hij liefheeft. Maar op dit moment komt de krach. De vrouw weigert; zij speelt met de liefde. Zulke vrouwen zijn gevaarlijk; zij breken carrières. Gekrenkt wendt Masetto zich van haar af; tijdig ge noeg om in te zien, dat zijn weg naar zyn vacjpr leidt, die hem met open armen ont vangt. En weer dreunt de doffe slag van den gehandschoenden vuist. De kampioen is weer in training; de vader glundert en het lieftallige bescheiden buurmeisje is weer gelukkig. De film is een pleidooi voor de gezonde sport en een waarschuwing tegen onge zonde avonturen. Vóór de pauze een paar kleine filmpjes, over Holland als waterland en over Fin land, waar de waterpartijen al evenmin ontbreken. Met de bekende journaals vormt alles bij elkaar een programma, waarbij vooral liefhebbers van de boks- sport hun hart kunnen ophalen. LEIDEN. Geslaagd: Candidaatsexamen rechten: de heeren W. C. S. v. d. Brandeler (Den Haag), J. J. L. Bonjer (Rotterdam), W. A. Winchel (Lei don), W. G. Ph. v. d. Heyden (Leiden), P. Beukenhorst (Winterswijk) en mej. A. H. v. d. Feen (Den Haag); doctoraal examen Rechten: J. Schreuder, Leiden, W. van Ulsen, Delft, A. W. L. v. Haersma Buma, Den Haag, mej. H. Dekker, Den Haag; voorbereidend kerkelijk examen: A. B. Bekius, Leeuwarden, J. J. Goorhuis, Arn hem, W. G. O verbosch, Leiden; doctoraal Wis- en Natuurkunde hoofdvak Sterrekunde: J. de Kort. Oegstgeest; candidaatsexamen Wis- en Natuurkunde letter K: J. Kristensen, Leiden. Doctoraal examen Rechten: H. E. Phaff, Den Haag; H. F. van Panhuys, Den Haag. LEIMUIDEN K. J. M. V. Dinsdag J.l. werd er een tafeltennis wedstrijd gehouden tusschen een viertal leden van de Treffers uit Roelof- arendsveen en een viertal K.J.M.V.'ers, welke eindigde in een 133 overwinning voor de Treffers. Aanstaande Dinsdagavond na het Lof bijeenkomst, waarin de mode rator enkele boeken zal bespreken. Kruisvaart. Zondag onder de vroegmis Alg. H. Communie voor alle Kruisvaarders in uniform. Woensdag gaan de Kruisvaar ders om 8 uur naar de Meimaand-oefening in de kerk en daarna Tarcisius banuur met oefeningen voor ons Meifeest Vrijdag na de Meimaandoefening Godfriedban. „St. Genesius". Door buitengewone omstandigheden buiten de vereeniging om, heeft „St. Genesius" zich genoodzaakt ge zien, de gepubliceerde uitvoering op Zon dag 11 Mei een week uit te stellen. Zij wordt dus gegeven op Zondag 18 Mei des avonds te 8 uur in de zaal van mej. de Wed. J. Snee'ooer. Duim afgerukt. Onze plaatsgenoot G. van As, die bij een heimachine werkzaam heden verrichte bij het werk van de Am- sterdamsche Ballastmaatschappij, geraakte met zijn recherduim bekneld tusschen een staaldraad, waardoor dit lichaamsdeel in zyn geheel van zijn hand werd gerukt. NIEUWKOOP Kruisvaart. Hedenavond (Zaterdag) na het Maria-lof cohortschouw. Na afloop bespreking met de Godfriedban. Zondag wegens plechtige Geloofsbelij denis geen bijeenkomsten. Alle kruis vaarders vieren dit feest met diepen zin mede. Dinsdag 7 uur: Aspirantengroep, Woens dag 7 uur: Willibrordusban. Wachtwoord: voor Moeder. ZOETERWOUDE-LEIDERDORP St. Josephsgezellenvereeniging. De St Josephsgezellen te Leiden hebben een tentoonstelling georganiseerd. Gaarne spoor ik u allen aan, daar eens 'n kijkje te gaan nemen. Tevens is 't goed, dat wy wat spoed maken met de diverse clubs. Woensdag avond om 8 uur (precies) houden wy onze verplichte bijeenkomst. Wie het dan nog niet gedaan heeft zorge er voor, dat hij dan zijn besluit om deel te nemen aan de fietsen-, wandelclub, gymnastiek-, retraite- club enz. meedeelt. Dezer dagen herdenken wij allen ook onzen medegezel B. Tyssen. Wy doen dit op waardige wijze, door onze gebeden en door een algemeene H. Com munie. Zaterdagavond is er in de zaal prijsbiljarten en ook pry staf eltennissen. Binnenland ONZE TABAKSVOORZIENING. Het weekblad van den economischen voorlichtingsdiens bevat een artikel over de werkzaamheden van het Rijksbureau voor Tabak en Tabaksproducten, hetwelk besluit als volgt: Het laat zich aanzien, dat de voorraden sigaren tabak, in hoofdzaak tabak van Nederlandsch-Indischen en Zuid-Ameri- kaansche oorsprong, zoolang de oorlog duurt, niet zullen kunnen worden aange vuld en de sigaren industrie dus op den duur haar werktijden nog meer zal moeten inkrimpen dan thans reeds het geval is en mogelijkerwijze zelfs geheel zal moeten worden stilgelegd. Met het oog hierop heeft het Rijksbureau dan ook medewer king verleend aan de instelling van een wachtgeldfonds voor arbeiders in de siga-" ren-industrie. De sigarenindustrie beschikt thans nog over voldoende grondstof om tot einde 1941 te kunnen doorwerken. Voor de sigaretten- en de kerftabakindustrie zijn de perspectieven iets beter. De mogelijkheid is namelijk geopend tot aanvoer van tabak. HET BUITEN OMLOOP STELLEN EN HET INNEMEN VAN RIJKS- CREDIETKASMUNTEN. Het nieuwe verordeningsblad bevat een verordening van den Rijkscommissaris van het bezette Nederlandsche gebied betref fende het buiten omloop stellen en het in nemen van rijkscredietkasmunten. In deze verordening wordt bepaald, dat de rijkscredietkasmunten van 10 en 5 reichspfenning na afloop van 15 Mei 1941 Laar hoedanigheid van wettig betaalmid del in het bezette Nederlandsche gebied, verliezen. Deze munten, worden ingevorderd om uit den omloop te worden genomen. De munten worden door de „Reichskreditkas- se" te Amsterdam alsmede door de Neder landsche Bank te Amsterdam en door haar bijkantoren, nog tot en met 31 Mei 1941 in betaling aangenomen of ingewisseld. Na 31 Mei 1941 kunnen de munten niet meer worden ingewisseld. De uit den omloop genomen rijkscrediet kasmunten zijn na afloop van 31 Mei 1941 ongeldig. Voor ongeldig geworden rijks credietkasmunten wordt geen vergoeding gegeven. Deze verordening treedt heden in wer king. DISTRIBUTIEKAARTEN EN -BONS VOOR DE DUITSCHE WEERMACHT. Verordeningenblad No. 19 bevat de vijf de verordening van den rijkscommissaris ter aanvulling van de verordening no. 51/1940 betreffende het invoeren van dis tributiekaarten en distributiebons voor de Duitsche weermacht voor den aankoop van levens- en voedermiddelen, welke onder de distributie vallen of waarvan het ge bruik in het algemeen verboden is. Blijkens deze vijfde verordening worden de rose bons bleesch- en vleeschwaren ver vangen door rose militaire distributiebons met rooden opdruk voor 50 gr. vleesch of vleeschwaren, terwijl voorts zijn ingevoerd rose bons met zwarten opdruk voor 1/4 K.G. aardappelen. MEISJE DOOR VRACHTAUTO OVERREDEN. Vrijdagmiddag is in de buurtschap Hier- den, onder de gemeente Harderwijk, een ernstig ongeval gebeurd, dat het leven ge- Kost heeft aan een elfjarig kind. Omstreeks vyf uur bracht in de Lok- "orststeek een chauffeur zijn vrachtauto -ie met zand geladen was, op gang. Aan .veerszyden van den wagen liepen twee meisjes, die spelenderwijze op de treeplan. ken sprongen. De chauffeur, die toen juist ging rijden, joeg hen er af. Een der an deren, de elfjarige Johanna Hoeven, uit Hierden, kwam echter te vallen, waardoor zy het achterwiel over zich heen kreeg. De chauffeur bracht terstond zijn wagen tot stilstand en waarschuwde een dokter, die alleen den dood kon constateeren. Gemeentel. Aankondiging De Burgemeesi kend dat autoritJitei mingen of inste^in, ren, die hem tei bezoeken, daai gelegenheid zu afspreken van tot de Secretai telefoon No. iden maakt be- rs van onderne- :mede particulie- .king wenschen te door hem in de gesteld. Tot het inde men zich en Burgemeester, 1, apparaat No. 65. De Burgemeester voornoemd, STEVENINCK. Agenda LEIDEN. De Zondagsdienst der huisartsen te Lei den wordt waargenomen door de dokters: Jasperse, Meyboom, Nieuwzwaag, Hovens Gréve, Stoffers en Veldhuyzen. De Zondagsdiensten der Huisartsen te Oegstgeest wordt waargenomen door dr. Hugenholtz. Tel. 390. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 10 Mei 20 uur tot Zaterdag 17 Mei 8 uur, waargenomen door: de Apotheek van Driesum, Mare 110, Tel. 20406 en de Zui- der Apotheek, Lammenschansweg 4 Tel. 23553. Te Oegstgeest door: de Oegstgeestsche Apotheek, Wilhelminapark 2, Tel. 26274. Buitenland OPROEP AAN DE ARABISCHE VOLKEREN. BEIROET, 10 Mei. (D.N.B.) In een door den zender Bagdad verspreiden oproep van de Iraksche regeering worden de Ara bische volkeren aangespoord, hecht bijeen te staan. De thans begonnen oorlog tegen Engeland is de vrijheidsstrijd van de Ara bische wereld. Voorts heeft de zender Bagdad ^en door tien Arabische stamhoofden aan minister president Kailani gerichten brief voorge lezen, welke als volgt luidt: „Jaren heb ben wij op dit oogenblik gewacht. In 1929 waren wij nog niet voldoende bewapend en ook het Iraksche leger was toen niet zoo goed georganiseerd en uitgerust. Niet temin gingen wij toen tot den strijd tegen Engeland over. Thans zijn wij besloten, dezen oorlog tegen den grootsten vijand van ons volk tot aan de bevrijding voort te zetten". BERLIJN, 10 Mei. (D. N. B.). „Het be drog van Washington". Deze titel zet de Voelkischer Beobachter" boven een hoofd artikel, waarin het toonaangevende nat.- socialistische orgaan de opvatting verkon digt, dat president Roosevelt de grootste verantwoordelijkheid draagt voor dezen oorlog. Niemand, zelfs Churchille niet. zoo meent het blad, heeft een zoo zware schuld in de zen oorlog op zich geladen als de Ameri- kaansche president en zyn kliek. Roose velt's schuld is daarom historisch nog groo- ter dan de schuld van Churchill, omdat de vroegtijdige heimelijke beloften tot hulp verleening van Washington in Engeland zelf de oorlogskliek aan het roer gebracht hebben. Wij weten van de in Polen gevon den documenten, met welke drukmiddelen de vertrouwde van Roosevelt, Bullitt, voor al na Muenchen, den aarzelenden Cham berlain naar de omsingelingspolitiek ge dreven heeft, en het staat thans reeds vast, dat Churchill nooit in het Britsche kabinet gekomen zou zijn en nooit de opvolger van Chamberlain geworden zou zijn, wanneer Roosevelt niet met de macht van de Ver. Staten gewenkt en met den toorn van de Ver. Staten gedreigd had. WERK AAN SPOORLIJN DOOR DE SAHARA BEGONNEN. VICHY, 10 Mei. (D. N. B.). De werk zaamheden voor den aanleg van een spoor lijn door de Sahara zijn begonnen. De spoor lijn wordt een woestijntraject van 1750 ki lometer. De treinen zullen door electrische cieselmotor-locomotieven van 3000 p.k. ge trokken worden. Er zullen voornamelijk goederen vervoerd worden, doch er zal ook de noodige zorg besteed worden aan het Vervoer van passagiers LEIDEN, 9 Mel Groentenveiling. Per 100 kg.: prei 17.10—22.30, rabarber f 7.20 9.00, peen 7.2028.20, andyvie 2325, sla 1118, raapstelen./ 12 witloof 517, postelein 2230, spinazie 68, per 100 stuks: komkommers Z330, bloemkool 10.70—25, salade 1.40—7.00, per 100 bos: pieterselie 5.4010.40, radijs 1.802.20, selderie 4.1012.80. UTRECHT, 10 Mei. Vee. Totaal aange- /oerd 2255 stuks vee, o.a. 800 runderen. Prijzen: Vaarzen 310450, Pinken 230—300, Melkkoeien 330—530, Kalf- koeien 350550, Varekoeien 260380 per stuk, handel kalm, prijzen onveranderd; 275 nuchtere kalveren, 350 schrammen 22 --36, 480 biggen 1522, handel kalm, prijzen onveranderd. 350 weidelammeren 1725 perf stuk. Handel redelijk. Kleinhandel: kaas 200 kg. 1.201.50 per kg., 5000 eieren 1.051.07 per 100 1 stuks.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 3