Weerbericht Burgerlijke Stand Toerisme NIEUWS ZATERDAG 10 MEI 1941 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 Abonnementsprijs: voor Leiden 20 cent per week; 2.63 per kwartaal. Bij onze agenten 21 cent per week; 2.73 per kwartaal. Franco per post f 3.10 per kwartaal. Geïllustreerd Zondagsblad 0.52 per kwartaaL Losse nummers 6 cent, met geïll. Zondagsblad cent Advertentiën: 32 cent per regel. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 55 cent per plaatsing, alléén Woensdag en Zaterdag. ZONS OP- EN ONDERGANG. Zon onder 9.20 uur Zaterdagavond, Zon op 5.52 uur Zondagochtend. Zon onder 9.22 uur Zondagavond. Zon op 5.50 uur Maandagochtend. MAANSTANDEN. 10 Mei: De maan komt Zaterdagavond te 8.23 uur op en gaat Zondagochtend om 6.22 uur onder. (Volle maan) 11 Mei: De maan komt Zondagavond te 9.43 uur op en gaat Maandagochtend te 7.06 uur onder. 12 Mei: De maan komt Maandagavond te 10.56 uur op en gaat Dinsdagmorgen te 7.57 uur onder. 13 Mei: De maan komt Dinsdagavond te 12 uur op en gaat Woensdagmorgen te 8.56 uur onder. 14 en 15 Mei: De maan komt Donderdag nacht om 12.54 uur op en gaat Donderdag ochtend om 10.01 uur onder. 16 Mei: De maan komt Vrijdagnacht om I.38 uur op en gaat Vrij dag vormiddag om II.09 uur onder. 17 Mei: De maan komt Zaterdagnacht om 2.15 uur op en gaat Zaterdagmiddag om 12.16 onder. 18 Mei: De maan komt Zondagnacht om 2.44 uur op en gaat Zondagmiddag om 1.24 onder. (Laatste kwartier). WATERTEMPERATUUR: Poelmeer 10 gr. C. |OIIC3IIOIIOIIOIIOIIOMOIIC3IIC^ - 0 0 Verduisteringstijden 0 Er is bepaald, dat er verduisterd moet worden tusschen zonsonder- 0 0 gang en zonsopkomst. 0 Deze tijden zijn voor hedenavond r en morgenochtend: U U ZONSONDERGANG 9.20 uur. U JT ZONSOPKOMST Q y 5.52 uur. Q Q Tusschen deze beide tijden dient Q n er dus verduisterd te worden. - J *_3 M OIIC3II OII OII CD II OII Oil Oil Cj Mr. M. SLINGENBERG OEVERLEDEN. Nadat hij Donderdagmiddag nog een zit ting had bijgewoond van het college van gedeputeerde staten, is gistermorgen op 59-jarigen leeftijd plotseling overleden mr. M. Slingenberg, oud minister van so ciale zaken en oud-wethouder van Haar lem. Mr. Slingenberg werd geboren in Beer- ta, 21 October 1881. Hij doorliep het gym nasium in Winschoten, studeerde vervol gens aan de Groningsche universiteit rechtswetenschappen en promoveerde in 1905 tot doctor in de rechtswetenschappen op stellingen. Daarna was hij advocaat procureur en notaris in Haarlem en sedert 1913 lid van provinciale Staten. Van 1920 tot 1935 was hij lid van lid van gedepueerde staten van Noord- holland. Van 1919 tot 1934 was hij wethou der van Haarlem, eerst van openbare wer ken en later van financiën. Terwijl hij van 1920 tot 1935 lid was van de eerste kamer en van 1935 tot 1937 mi nister van sociale zaken. Na zijn ministerschap vatte mr. Slingen berg ook de notarispractijk weer op. PRIJZEN VAN GEVOGELTE. Het Rijksbureau voor Voedselvoorzie ning in Oorlogstijd maakt het publiek er nogmaals op attent, dat door den secreta ris-generaal van het departement voor Landbouw en Visschery d.d. 20 Decem ber 1940 in het prijzenbesluit 1940 „gevo gelte" werd bepaald, dat het te koop aan bieden, verhandelen en afleveren van ge vogelte aan consumenten, respectievelijk het afnemen van gevogelte door consu menten slechts geoorloofd is tegen prij zen, die niet hooger liggen dan 1.50 per k.g. geslacht gewicht, zonder darm. Onder gevogelte wordt verstaan: kip pen, hazen, kuikens, eenden, kalkoenen en ganzen. Voorts is bepaald, dat een ieder, die gevogelte aan consumenten verhan delt en aflevert, verplicht is op een dui delijk zichtbare plaats in zijn winkel een prijslijst aan te brengen, waarop de prij zen, waartegen hij gevogelte verhandelt, vermeld staan. NEDERLANDSCHE VEREENIGING VOOR VOLKSCREDIETWEZEN EN WOEKERBESTRIJDING. In een in het Jaarbeursrestaurant te Utrecht gehouden vergadering van de Ne- derlandsche Vereeniging voor Volkscre- dietwezen en Woekerbestrijdinge welke onder leiding stond van haar voorzitter, mr. Th. A. Fruin, te Amersfoort, is door den secretaris, den heer P. A. van Aggelen, te Leiden, het jaarverslag over 19391940 uitgebracht. Aan dit verslag is het volgende ont leend: De werkzaamheden der vereeniging zijn in de eerste plaats gericht gev/eest op het bekend maken en doen doordringen van haar inzichten omtrent betere inrichting en uitbreiding van het sociale volkscrediet- wezen. Bevorderd wordt de oprichting of reor ganisatie van bestaande instellingen tot volkscredietbanken, die al dan niet in samenwerking met borgstellingsfondsen in alle verantwoorde behoeften aan klein- crediet voorzien, zoowel koopcrediet als noodcrediet geven en daarmede een onder zoek naar de persoonlijke omstandigheden van de credietnemers gepaard gaan, hun geldelijk evenwicht handhaven of herstel len, eventueel ook door het verleenen van bemiddeling bij het treffen van schuldre gelingen. Ook wordt gewezen op de wen schelijkheid om het sparen der leeners ef fectief te bevorderen, verbetering van de technische inrichting der volkscredietban ken en uitbreiding van haar werkings sfeer van de gemeente van vestiging tot over de omgeving. In onderscheidene sterken van ons land zijn of worden sociale volkscredietbanken opgericht. Het streven der vereeniging om tot een statistiek van het volkscredietwe- zen te komen werd met succes bekroond. Het aantal leden der vereeniging neemJ steeds meer toe en omvat het meerendeel van de sociale volkscredietinstellingen, zooals gemeentelijke volkscredietoanken, banken van leening, andere hulpbanken, philanthropische credietinstellingen, voor schot verstrekken-''-' werknemersorganisa ties, bedrijfsfondsen en borgstellingsfond sen. De vereeniging heeft studie gemaakt van betaalzegelwezen, terwijl verder in het verslag melding wordt gemaakt van spaar- credietfondsen, de nieuwste vorm van schadelijk volkscrediet. Door de vereeniging is ook het afbeta lingsstelsel in studie genomen. De aftredende bestuursleden, mr. J. Everts te Amsterdam, J. Kolkman te Utrecht en mr. P. Fuhri Snethlage te Haarlem, werden herbenoemd. Vervolgens had een bespreking plaats van practijkmoeilijkhcden van algemeenen aard. De heer J. Melles, directeur van de Ge meentelijke Leen- en Voorschotbank te Rotterdam, heeft de vraag behandeld, in hoeverre bij de sociale credietverschaf- fing rekening dient te worden gehouden met de huidige omstandigheden. De heer P. A. van Aggelen, directeur der Gemeentelijke Volkscredietbank te Leiden, heeft de vraag beantwoord omtrent de wenschelijkheid van huisbezoek bij het so ciale volkscredietwezen in de z.g. proble matische gevallen, waarbij hij speciaal de wenschelijkheid naar voren bracht van het verbinden van een maatschappelijke afdeeling aan een sociale volkscredietin- stelling. Er volgde een zeer geanimeerde bespre king, waarbij nog verschillende andere vragen naar voren werden gebracht. HET SCHILLEN VAN AARDAPPELEN. Van vele zijden rijzen klachten over ver hooging van de prijzen, welke door groen- tenhandelaren in rekening worden ge bracht voor het schoonmaken van groen ten, in het bijzonder voor het schillen van aardappelen. De gemachtigde voor de prijzen wijst er met nadruk op, dat verhooging van de voor het schillen berekende prijzen boven die, welke 9 Mei 1940 algemeen geldend waren, als overtreding der prijsvoorschriften zal worden beschouwd. De overtreders zullen uiteraard worden bestraft. BURGEMEESTER UIT ZIJN FUNCTIE ONTHEVEN. Burgemeester C. J. Eyma van Egmond aan Zee heeft bericht ontvangen, dat hij uit zijn functie is ontheven. „Volkskrant." LEIDEN. Geboren: Hendrik z. van H. Zierikzee en N. v. d. Weijden Willem Gerrit z. van J. Veldkamp en H. W. v. d. Brink Lily Louise d. van M. Prins en L. J. A v. Veg- gel Maria Beatrix Irene d. van L. K. de Bel en J. G. Nucolet Jennigje d. van M. Postma en H. J. Evers Theodora Maria Antonia d. van P. L. Zwetsloot en E. M. Kerkvliet Gerrit z. van A Vleter en A. Hogewoning Daniel Hendrik z. van D. A. Jansen en C. Koets Hendrica Maria d. van P. J. van der Raadt en A. H. Hille- naar. Ondertrouwd: J. van Duijnhoven wedn. 40 j. en J. Kraan jd. 43 j. H. W. van der Vlugt wedn. 63 j. en J. C. van Hoorn jd. 47 j. A. Hooghiemstra wedn. 55 j. en E. A M. Vogels jd. 46 j. Overleden: M. B. Mulders hsvr. van J. H. Putman, 68 j. IN DE NOORDELIJKE BUITENWIJKEN (Ds St.-Joseph-kerk) De Rijnsburgerweg, de levensstreng, die het moederlijke Leiden samenbindt met het dochterlijke Oegstgeest, werd in het laatst der 14e eeuw aangelegd. Het Academisch Ziekenhuis is een stad apart. „Het rijden met auto's en andere voertuigen geschiedt uitsluitend voor rekening en risico der gebruikers'", wordt op een bord langs de inrij gewaarschuwd. Het ziekenhuis heeft het druk genoeg met verkeers-ongelukken en stelt geen prijs op eigen terrein daartoe gelegenheid te geven. De waarschuwing is niet overbodig; langs de kronkelende en zich splitsende straten van de cité medicale is het druk van auto's, fietsers en wandelaars. De enorme gebouwen zijn door Rijksbouwmeesters op de loopende band gemaakt, zonder een snuifje fantasie en zonder een greintje idealisme. Een paar grove torentjes, een erkertje hier, een verandaatje ginds, en eenvormige toepassing van zeegroene glazuurtegels tot breking van de baksteen zijn de kunstzinnige uitspattingen van deze kunstlooze kazernes. Als artistieke prestatie is het onmatig groote ziekenhuis beneden de maat en diep onder nul. Wat hadden be gaafde architecten hier niet een boeiend geheel kunnen wrochten! Het meest domi- neerende bouwsel is de lange sla-dood van den schoorsteen, die, op een monumentaal- gelede voet staande, veel weg heeft van een eere-kolom, met in de plaats van het victorie-beeld een zwart-beroete toet en rook-brakende muiL Weldadig doet in deze stad der zieken het gezonde, frissche groen van de flinke plantsoenen aan: de eenige luxe. De door- rit onder het hoofdgebouw met de ge- beeldstormde gothieke baldakijnen is daardoor een aangename verrassing. De overwulfde, door hardsteenen en zwart- omtegelde pijlers gedragen, doorgang opent op een parkplein. Op dat plein een bronzen kop (copie van een antiek voorbeeld) van Hippocrates, den Griekschen vader der oude geneeskunde (t 377 vóór Christus), die vis vis staat met het standbeeld van Boerhaave, vader en grondlegger van de moderne geneeskunde. Plet bronzen standbeeld van Boerhaave, die het ziekenhuis niet in de steek liet en van de Steenptraat naar den Rijnsburger weg trok, is gemodelleerd door Stracké en onthuld in 1372. In een moderne trapgevel, even voorbij Boerhaave, interessante gepolychromeer de gevelsteenen (1614), van een afgebro ken huis te Koudekerk: Adam en Eva met de Paradijsboom en het opschrift: Ontkenne ende mia aecken dat openbaer is om dat men niet en kan begrijpen dat verborgen is. J. Wille heeft in het Leidsch Jaarboek je van 1940 een proeve gedaan de duis ternis van dezen zin te Schilderen, (mia aecken is een latere verknoeiing van mis- saecken) en ziet er een toespeling in op de religie-twisten van het Twaalfjarig Be stand. Aan de Mariënpoelstraat het flinke ge bouw der Kath. H. B. S., door Theunissen en Hendriks. In de hoofd-ingang beeltenis sen van St. Pieter en St. Bonaventura, den patroon van de stad en van de school. De kapel van het klooster is een mooi bak- steenen kruiskerkje met open dakstoel; de bogen dalen af op draagsteenen, gebeeld houwd met visch- en vogel-motieven. Er is een aangrijpend, doch in 't geheel niet sentimenteel beeld door Biesiot (door wien ook de beelden in den voorgevel) van een jongeman aan de voeten van Christus neer geknield, en een lieftallige Madonna, van pater Randag. Plet hei-witte tafelaltaar doet wat onrustig aan door den schokkeri- gen opstand van tabernakel en expositie- troon. Het middeleeuwsche Mariënpoel-kloos- ter stond niet aan deze straat, maar in de vork van Wassenaarsche en Rijnsburger weg. Het werd bij het beleg in 1574 ver woest en afgebroken. De Lakenhal prijst zich gelukkig met twee beroemde altaar stukken van Cornelis Engelbrechtsz. uit de kapel van het klooster gered. De Was senaarsche weg voert naar medische labo ratoria in dezelfde futlooze stijl neerge- plompt als het Academisch Ziekenhuis. Een brug over de Poelwetering voert van deze naar gene zijde of, wanneer de ge neeskunde en de teedere zorgen der ver pleegsters er niet in geslaagd zijn een ster veling een korte wijle in dit tranendal op te houden, in omgekeerde richting, van Diesseits naar J e n s e i ts. Aan de ach terzijde van een der laboratoria ligt na melijk de rouwkapel en in de verte Rynhoff, het einde van alle leed. Aan de Kagerstraat de sobere Christ H B. S. boven den ingang handen op den By bel tot gebed geheven (aardewerk); aan de Paulus Buysstraat de Chr. Kweek school; aan de Merel-straat het gele front van de Anna-kliniek. Een verademend hè-hè: we kunnen wat op verhaal komen in de dreven van den Hout, die Leidsch genoemd wordt, maar zoo ver uifc de stad ligt, dat Oegstgeest er het eerst van profiteert. Het was koud in den Hout (begin Mei) De herten liepen te niezen in hun de haren ten berge gerezen pelzen; de poelepetaten zaten kouwelijk te kleumen in opgehusselde veeren en de rose boschanemoontjes rilden bij iedere striem van den guren wind. Maar de tuin- fluitertjes, de optimisten!, trokken zich van den „onspoed der tyden" niets aan. Zij kwinkeleerden melodieus tusschen de zil veren berkestammetjes van ons laagveen- park. Het landelijke Maredijkje (vóór den aan leg van den Rynsburgeweg de eenige ver binding met Oegstgeest), is de geliefkoos de zomer-promenade van de benauwde burgery. Bij de gele spinnekop van het mo lentje, dat de Kikkerpolder boven water houdt, is een zijweg naar de kloeke hout zaagmolen „De Harder", die op zijn baard vertelt hoe oud hij wel is: 17551884. Het silhouet van de in de eindelooze groene polderzee wegzakkende stad wordt aan de Noordzijde ferm opgemonteerd door de Joseph-kerk officieel getiteld de pa- rochieekrk van O. L. Vrouw van Hemel vaart en St. Joseph (Mon Père). Dit breed- sprakerige, lang-ademige patronage is sa- mengelascht door de versmelting van twee afzonderlijke parochies, die, ieder op één been wandelend, financieel aan het hin kelen waren. De vermoede aanwas van de stad, waarmede door pastoor Leusen bij de grootte-bepaling van de St- Joseph-kerk rekening was gehouden, ging door de ontsluiting van den Rooden- fcurger-polder een andere richting uit. Het godshuis ontworpen in 1924 door ir. Jan van der Laan is gebouwd op het grondplan van een dalmatiek (zoo zien wij het ten minste) en bestaat uit een immens schip, met twee „mouwen", die te kort zijn om 'een dwars-schip te kunnen heeten, en zonder noemenswaardige altaar-schelp. (De Haagwerk-kerk is in dezelfde gedachte op getrokken). De eerste aanblik voor dengene, die, uit het donkere portaal tredend, plotseling on der den breeden opzwaai van de betonnen bogen staat, is overweldigend. De verheven ruimte is door de kleurige kleine vensters in lichtende avondstemmin waarmede ir. heerlijk contrast staat de dageraad ach ter het hoogaltaar, de in zonnige gouden en oranje glanzen gehouden schildering van de H. Drisëenheid. Alex Asperslagh heeft van zijn werk nooit veel waardeering ondervonden, en al kunnen ook wij niet vatten, waarom de blauw-gevlerkte engelen, die de teekenen van Christus' passie en symbolen aanbie den, zoo houterig en aanstellerig zijn, al is de gelaatsuitdrukking van Christus vrou welijk verweekt, toch nemen we een handschoentje op, om dit kunstwerk te ver dedigen. Wilde de schildering deze groot- scheepsche hal, die door het bonte bios coop-glas van de venstertjes nogal pro faan aandoet (het zou evengoed" de hal van een beurs kunne zijn) wijden en heiligen, dan moest zij in grootsche lijnen geteekend en in helderlichte, lokkende tinten gepen seeld worden. Aan deze alles-overstem- mende doelstelling beantwoordt de schil dering volkomen. Het is of achter het al taar de hemel zich opent in etherisch^ nuances. De kunstenaar heeft begrepen naar de bovenmenschelijke taak: de eeuwi ge liefde van de Goddelijke Drieëènheid in lijnen en kleuren weer te geven. Hij zal zelf niet de aanmatiging hebben gehad daarin ook maar bij benadering te kunnen slagen, doch een zwakke schemering van het „grondelooze licht" straalt in zijn schil dering heimweewekkend uit. Aldus is de indruk, achter in de kerk staand. Dichter bij worden de lijnen, door te lage plaatsing, zwaar vergroofd en onmatig vergroot. Het somber-marmeren altaar zinkt on der deze lichtende hemelpoort vrijwel in het niet Het is tamelijk gecompliceerd op gebouwd en loopt blokkedoozerig op naar een marmeren kruis met een bronzen Chris tusfiguur. Er zijn kleuren, die elkaar niet verdragen, maar ook materialen. Zoo'n bronzen lichaam op een glimmend- marmeren kruis harmonieert niet Het is zoo onbarmhartig en koud. Het priesterkoor, eigenlijk een vooruit geschoven podium, is, met de uitbouwen, die er één geheel mee vormen, indruk wekkend, ongewoon ruim en van kathe dralen luister. De onbeduidende beelden van Maria en Joseph (doordat de zijkapel len in deze kerk,zelfs geen figuranten-rol letje meespelen, was het noodig deze beel den naast het hoogaltaar te plaatsen) en 't op kaneelpijpen geschraagd baldakijn bo ven de verschijning van het H. Hart aan de H. Margaretha Maria Alacoque een erfstuk uit de Mon Père! doen er eenige afbreuk aan, doch mettertijd zal hierin wel verbetering komen. Met een smaakrijke aankleeding van de kerk is door deken A. H. M. J. Homulle reeds een goed begin gemaakt door de preekstoel, naar teekening van ir. Van der Laan uitgevoerd door de gebroeders van Remmen (1938). Op de kuip reliefs in brons: de apostel Philippus meerijdend op den wagen van den Aethiopischen hofbe ambte om hem de profetieën aangaande Christus te verklaren (Hand. VIII 26-31) en de zending van den profeet Isaias, wiens mond door een engel met een gloeiende kool wordt gereinigd. (Is. VI 65 e.v.). Het doopvont reliek van de Mon-Pè- re staat op zwart-marmeren voet: een bronzen bekken in een bladerkroon, afge sloten door een koepel-deksel met een pijn appel er op. We zullen maar geen aandacht schenken aan het altaar van O. L. Vrouw van Lour- des, doch liever onder de juichende galm van de gecaissoneerde gewelven naar bui ten treden, en de toren opklauteren in ge zelschap van den koster, den heer J. C. Ouwerkerk. Vanaf de muezzin-balconnetjes aan de ranke minaret zagen wij op deze rond wandeling voor de laatste maal de gan- sche stad met al haar torens, schoorstee- nen, spitsen en piekjes voor ons uitgelegd. De dekenale pastorie heeft vele beziens waardige schilderijen: portretten van eeni ge Fransche pères (vandaar de naam Mon Père) en andere pastoors, een landschap door Abraham van Rande en een „Geboor te van Christus" door J. de Wit. Hekkesluiter van een anderhalf-jaar be dreven huiselijk toerisme was de Ned. Her vormde Kooikapel, en de laatste, die ons een vriendelijke en voorkomende ontvangst bereidde was de koster daarvan, de heer B. J. Favier. De Kooikapel, gebouwd in '36 door architect G. v. Hoogevest, is een pret tig, klein bedehuis, niet zoo klein als u wel zoudt denken. Er kunnen en die komen er ook trouw 700 menschen in. Een kerk- je-op-z'n-Zondagsch, in den alledag van deze arbeiderswijken een rustpunt rus- tig-landelijk van buiten, rustig in gele steen en donker-bruin dakbeschot van binnen. Het ronde raam met de hokus-pokus van schelle kleuren is daarmede niet in over- enestemming. In het aansluitende gebouw van wijk VII der Ned. Herv. gemeente een bronzen plaquette voor ds. Groot Enzerink, een bemind en tijdens zijn leven alom-be- kend predikant. DE ARBEID ZIJ EEN VREUGDE ST. JOSEPHSGEZELLEN EN K. J. V. TOONEN HUN KUNNEN. Niet zonder reden heeft Adolf Kolping, de groote Gezellenvader, zijn stichting als eerste devies meegeven: arbeidzaamheid. De vreugde van den arbeid is eenschat, welken men niet gaarne verliest. En wordt er wel eens geklaagd over te veel werken, te langen arbeid of iets van dien aard, grooter zijn de weeklachten van hen, die ■van het arbeidsproces zijn uitgesloten. De werkloosheid is een ramp, een geesel der menschheid, arbeid beteekent voor den rnensch een roeping, de vervulling van een taak, welke hem van het begin der wereld af is opgelegd. Wat de St. Josephsgezellen en de K. J. M. V. vermag op arbeidsgebied zien we de zer dagen gedemonstreerd in het gebouw der St. Jospehsgezellen aan het Rapenburg, waar de verschillende districten van beide vereenigingen en hare L. T.-groepen uit Leiden en omgeving vanaf heden een ar- beidstentoonstelling hebben georganiseerd, welke er wezen mag. „Jeugd en Arbeid" gaan hier samen. De arbeidsplicht .moet echter meer zijn dan een plicht alleen. Men most er arbeids vreugde van maken en dat kan, indien men zijn arbeid in dienst stelt van ontwik keling en cultuur. Wat de jeugd presteert, ziet men op deze tentoonstelling in beeld gebracht Men vindt er z.g. knutselwerk, in den vorm van huisvlijt en tijdpasseering hetwelk op zichzelf even goed vak- en zelfs kunstig vakwerk kan zijn, naast het meer speciale vakwerk, dat wel in het bijzonder de aan dacht verdient. Immers, hier kunnen de arbeidzamen zich ten volle uitleven en daarin werden zij zeer terecht ge steund door hun patroons, die er slechts een vermeerderden arbeidslust en een be tere arbeidsprestatie door kunnen aan- kweeken. De onschatbare waarde van den arbeid komt in deze expositie wel duidelijk tot uitdrukking, als men ziet hoer in een be trekkelijk kleine ruimte zoo velerlei vak ken tot uitbeelding worden gebracht. Wij zien er een grooten stand uit het dagbladbedrijf, genaamd van copie tot dagblad. Daar vinden we allereerst copie, letertypen, voornamelijk handzetsel, wyl opstelling van een zetmachine heel groote bezwaren meebracht, de A. P. L.-gietma- chine voor advertenties in foto maar met de producten ter tafel, de bewerking der matrijzen, de linoleumsnede, enz. De Wassenaarsche afdeeling bracht pro ducten der Luchtvaartclub, Roelofarends- veen laat ons tuinbouwgewassen en bloe men zien, de Sassenheimers geven in hun stand het bloembollenbedrijf in zijn geheel te zien door een aanschouwelijke voorstel ling van den arbeid in het bloemballenvak van den plant- tot den rooitijd met alle be- noodigde gereedschappen erbij. Daar is een kaasmakerij en een melk fabriek uit Hazerswoude, terwijl voorts uit verschillende districtsafdeelingen al of niet gezamenlijk werk tentoongesteld wordt. We noemen b.v. stands van een timmer man, van een schoenmaker, een zilversmid, een bakker, een schilder, een stand, waar in de bewerking van het glas tot bril wordt gedemonstreerd, enz. enz. Het geheel getuigt van den onvermoel- den arbeidszin der jeugd, een verblijdend verschijnsel in dezen tijd, die meer dan ooit roept om de jeugd, die later als man nen der maatschappij de taak der oude ren zullen moeten overnemen, die zullen moeten arbeiden aan een nieuwe toekomst. In dien geest doen Gezellen en K. J. M. V. voprtreffelijk werk en een woord van lof voor het streven in de richting mogen we den betrokkenen niet onthouden. Voor de juryleden, die hun oordeel over dit alles zullen hebben uit te spreken, zal het geen gemakelijke taak zijn. Hedenmiddag te 5 uur heeft de opening plaats. Daarop komen we Maandag nader terug. VOOR DE ZIELERUST DER GESNEUVELDEN. De K.J.M.V. en de Sint Josephsgezellen- vereeniging laten morgen in alle vier de Parochiekerken van Leiden een H. Mis opdragen voor de zielerust der gesneuvel den. Deze H.H. Missen zijn: te 7.15 in de kerk van den H. Leonar dos, Haagweg; te 7.30 in de kerk van den H. Petrus, Kamerl. Onneslaan, op zij-altaar; te 9 uur in de kerk van O. L. Vr. Onb. Ontvangen, Ha-rtebrug; te 11.45 in de kerk van O. L. Vr. He melvaart en den H. Joseph.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 2