Momentje Granen, zaden en peulvruchten Verdwenen ZATERDAG 10 MEI 1941 32ste Jaargang No. 9945 S)e ÊekAóch^Sou/fcotit Telefoon: Redactie 200X5* Administratie 20935» Rnreanx Panencracht 32. Giro 103Ó03. Postbus 11. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: Th. Wilmer, Lelden. Bonaanwijzing sfaolie V Katholieke gemeenschapszin Het meest tyipeerende in de christelijke levenspractijk is: de naastenliefde. Het meest in strijd met de christelijke levenspractijk is: de haat tegen personen. Het kwaad mogen, móeten wij haten en daadwerkelijk haten. Naar per sonen gaat altijd en onder èlle omstandig heden uit de christelijke liefde. Zeker, ook christenen, katholieken, ma ken zich schuldig agm haat-gevoelens. Maar: christelijk is dat allerminst; integen deel! Wij moeten veroordeelen de wijze, waarop ook christenen, ook katholieken spreken over persoonlijke tegenstanders of menschen van b.v. andere politieke overtui ging, bij wie zij, vaak zonder éénig zakelijk gegeven, kwade bedoelingen veronderstel len; de wijze, waarop zij dezulken bejege nen, waarbij hen klaarblijkelijk de haat leidt en inspireert, is in strijd met het christelijk beginsel. De christelijke naastenliefde voor èlle mede-menschen kan vragen zware offers van zelfbeheersching en onderdrukking van opdringende gevoelens, maar in het licht der christelijke beginselen is zij redelijk en in die redelijkheid zoo intens mooi! De naastenliefde van den christen, van den katholiek reikt tot over het graf. Op de herdenkingsdagen van den oorlog i n Nederland gaat die liefde uit in het bij zonder naar de toen gesneuvelden. Naar alle gesneuvelden. De van Duitsche zijde bij de uitoefening van de hun opgelegde taak gevallenen herdenken wij eveneens in christelijke liefde. De „Nieuwe Koerier" schreef gisteren: Het spreekt vanzelf, dat op de aller eerste plaats onze gedachte gaan naar de soldaten uit ons volk, die hun leven hebben gelaten voor het geliefde va derland en thans in vrede rusten in zijn grond. Onze handen vouwen zich als vanzelf tot een gebed voor die gevallen, in de vaste overtuiging, dat God zich bij hun offer, zoo edelmoedig gebracht, in edel moedigheid niet zal laten overtreffen. In christelijke ruimheid des harten en in eerbied voor den dood, omvatten onze gebeden ook allen, die met hen vielen, en allen die, waar dan ook, in dezen oorlog het offer van him leven hebben moeten geven. Dit is een christelijke gedachte, die ook de onze moet zijn: onze gebeden omvatten allen.... Op deze wijze kan een stille herden king, een Ingetogen overweging in gebed, onder een heilige Mis, ons, men schen, weer dichter tot elkaar brengen in oprechten gemeenschapszin. De heerlijke katholieke leer over de „ge meenschap der heiligen" kan rijk bevruch ten het streven naar een gemeenschapszin; kan krachtig helpen verwezenlijken een ge meenschapsideaalwaarvan allen vooral in dezen tijd de noodzakelijkheid zoo klaar inzien, maar dat wij ook werkelijk, kracht dadig moeten willen. Artikelen, die moeten worden geprijsd In de staatscourant is het nieuwe prijs- aanduidingsbesluit gepubliceerd. Zooals reeds werd medegedeeld, is hier in de bepaling opgenomen, dat bepaalde groepen van artikelen in etalages en uit winkelvoorraad zullen moeten zijn ge prijsd. Deze bepaling geldt voorloopig alleen voor voedings- en genotmiddelen, textiel- waren en leüerwaren. De gemachtigde voor de prijzen zal de plicht van prijsaanduiding ook tot andere groepen kunen uitbreiden. Het besluit treedt 14 dagen na de af kondiging in werking, dit is dus 24 Mei as. Art. 8 van de prijsopdrijvings- en ham- sterwet 1939 waarin reeds in het algemeen het prijzen van artikelen was voorgeschre ven, treedt op dien dag buiten werking. HULP AAN SLACHTOFFERS BOM INSLAGEN WESTEINDE TE 's-GRAVENHAGE Afgezien van andere hulp heeft de Rijkscommissaris een bedrag beschikbaar gesteld voor hen, die schade hebben ge leden door de bominslagen in Den Haag aan het Westeinde op 2 Maart 1941. Giste ren heeft de gemachtigde voor Zuid-Holland van den Rijkscommissaris, in tegenwoor digheid van den waarnemend burgemees ter, met een hartelijke toespraak dit be drag ten stadhui ze aan belanghebbenden uitgereikt. Komende belasting verzwaring Kort geleden heeft dr. Fischböck ver klaard, dat, als Nederland naar verhou ding even zwaar was belast als de Duit sche bevolking, hier in plaats van 900 mil- lioen gulden de belastingopbrengst in 1940 2300 millioen zou moeten worden opgebracht. Of het inderdaad zóó ver zal komen staat gelukkig nog niet vast. Zeer zeker mogen we hopen, dat de druk beduidend minder zal worden en dat ook het Duit sche volk weldra een vermindering van zijn wel zeer zware lasten zal kunnen te gemoet zien. Maar hoe het ook zij, aan verdere verzwaring van den belasting druk ten ontzent zal ook ons inziens niet zijn te ontkomen. Waaruit zal die verdere verzwaring be staan? Mr. dr. Van Brucken Fock licht in het „Nationale Dagblad" een tip van den sluier op, die nog over de plannen der nieuwe belastingen hangt. Hij deelt o.a. mee, dat het onderwerpen van de naamlooze vennootschappen aan een vermogensheffing reeds aan het de partement van Financiën in de maak schijnt: het zal wel meer dan schijn zijn. Hij wil de pas begraven doode-hand- belasting doen herleven en de doode hand zien betrokken in een aanzienlijk te ver- hoogen winstbelasting. Hij gewaagt van de op komst zijnde in komstenbelasting voor hen die niet in de loonbelasting zijn aangeslagen of, daar in wel aangeslagen, een totaal inkomen hebben van meer dan ƒ4000. Hij verzekert, dat de belastingwetgever ongetwijfeld het oog zal werpen op de in de naamlooze vennootschappen aanwezige, nog nimmer belaste reserves, wier totaal bedrag wel op rond 2500 millioen zou te schatten zijn. ♦Hij zegt, dat we bovendien spoedig een tantièmebelasting mogen verwachten, om te besluiten, dat met deze belastingvcrhoo- gingen en -heffingen een belangrijk groo- ter deel der staatsuitgaven zal kunnen worden gedekt, en tevens een aanpassing zal worden verkregen aan den in Duitseh- land bestaanden belastingdruk. Rooskleurig is dit belasting-toekomst beeld zeker niet. Het Rijksbureau voor de Voedselvoor ziening in Oorlogstijd brengt onder de aandacht van alle landbouwers, dat het in het voornemen ligt maatregelen te tref fen, volgens welke het verboden is om na 1 Juli a.s. nog granen, zaden en peul vruchten, hetzij gedorscht, hetzij onge- dorscht in voorraad te hebben op de be drijven of elders. Dit verbod geldt yoor alle granen met inbegrip van boekweit; voor peulvruch ten: voor koolzaad, karwyzaad, kanarie zaad, geelmosterdzaad en lijnzaad; er voor alle producten, waarvan één of meer der bovengenoemden een bestanddeel uitma ken met uitzondering van mengvoeder, dat op regelmatige wijze door den land bouwer is betrokken. Het verbod geldt dus ook voor die hoe veelheden enkelvoudige producten als bo vengenoemd, welke van eerder verstrekte toewijzingen als veevoeder eventueel rijn overgehouden, alsmede voor de hoeveel heden van 25 kg. per persoon en de voor zaaidoeleinden bestemde hoeveelheden, welke ingevolge het landbouwinleverings- reglement 1940 II mochten worden behou den. Men dient er dus rekening mede te houden, dat het in voorraad hebben van bovengenoemde producten na 1 Juli a.s. zal worden gestraft, terwijl dan tevens tot inbezitneming dezer producten zonder eenige formaliteit zal worden overgegaan. Alle aanwezi ge hoeveelheden dienen dus vóór de zen datum bij de P.I.C.A. te» worden ingeleverd. Het bovenstaande geldt niet voor het op 1 Juli a.s. nog aanwezige restant van de hoeveelheid tarwe en rogge welke de te ler voor eigen gebruik en voor gebruik van de tot zijn gezin of inwonend perso neel behoorende personen tegen inleve ring van het broodbonboekje, volgens de bepalingen van het landbouwinleverings- reglement 1940 II, mag behouden. Indien door één der P.I.CA's aan de landbouwers een vroegeren datum dan bo vengenoemde voor de inlevering van één of meer der genoemde producten is ge steld, dan zijn de desbetreffende landbou wers te dien aanzien aan dezen vroegeren Verzamelen van afvalstoffen Wenken voor de huisvrouw Binnen afzienbaren tijd zal in bijna alle plaatsen met ongeveer 20.000 inwoners en meer de organisatie van de ophaaldiensten voor oude materialen en afvalstoffen, voor- zoover deze voor de Nederlandsche indus trie waarde hebben, haar beslag hebben gekregen. Weet nu dehuisvrouw wat straks van haar wordt verlangd? Wat wel en wat niet in de vuilnisemmer mag worden gegooid? In de overtuiging, dat vele huismoeders deze vragen noch niét of slechts ten deele kunnen beantwoorden, wendde een redac teur van het A.N.P. zich dezer dagen tot den directeur van het rijksbureau voor oude materialen en afvalstoffen, den heer J. H. P. van Haaren. In de dagbladen zoo begon de heer van Haaren zijn uiteenzetting hebben den laatsten tijd reeds uitvoerige berich ten en artikelen over de organisatie en het wezenlijke doel van deze ophaal diensten gestaan. Ook is reeds meermalen over de nuttige en noodzakelijke toepas sing van afvalstoffen en oude materi?_^n in de industrie geschreven. Het publiek is dus reeds ingelicht, maar natuurlijk zal op dezen weg worden voortgegaan. Naast deze manier van voorlichting zullen fol ders worden gemaakt, waarin op aan schouwelijke wijze de beteekenis van af valstoffen voor de industrie zal worden weergegeven en verteld zal worden welke afvalstoffen wel en welke niet in den vuilnisemmer moge nworden gegooid. Deze folders zullen in de plaatsen, waar de ophaaldienst zal gaan werken, huis aan huis worden verspreid. Dezer dagen is be sloten aan deze folder een bon te beves tigen. Door deze bon op te sturen komt met geheel gratis in het bezit van een brochure, welke door mijn bureau wordt uitgegeven en waarin op zeer aantrekke lijke wijze wordt uiteengezet wat er pre cies met de ingeleverde „oude rommel" gebeurt en welke industrieproductie er van gemaakt worden. In het algemeen zal de huisvrouw vijf soorten afval niet mogen wegwerpen, maar aan den leurder, die regelmatig aan huis zal komen, moeten afgeven. Uiteraard in de eerste plaats het oude papier (kranten, tijdschriften, corton, doozen, pakpapieraf- val, papiersnippers en verder allerlei pa- pierafval), men doet het beste en tevens het gemakkelijkste door dit soort afval in een speciaal daarvoor bestemd kistje of mandje te verzamelen. Oud papier, dat vet of erg smerig is geworden, alsmede cello- phaanpapier heeft voor de industrie geen waarde en behoeft dus niet bewaard te worden. Dit waardelooze papier kan men intusschen heel goed voor andere doelein den gebruiken, b.v. voor het aanmaken van de kachel. Een tweede mandje of kistje bestemd men voor lompen. Zelfs het kleinste en vuilste stukje linnen, katoen, wol, zijde, kunstzijde, jute, kortom elk stukje weef sel heeft voor de industrie waarde. Niets mag dus verloren gaan. Van groote betee kenis is, dat de afvalstoffen, welke door den leurder worden meegenomen, niet door elkaar worden gehaald. Oud Ijzer, zink, lood, koper, ton enz. vormen de derde soort, welke verzameld moet worden, hiertoe behooren ook leege conservenblikjes. Ook deze afvalstoffen en alle daaruit vervaardigde voorwerpen, die niet meer gebruikt worden, moeten apart bewaard worden. Men bestemme hiervoor dus een vierde mandje of kistje. Bestem tenslotte een vijfe mandje of kistje voor al de andere „oude rommel", zoorals b.v. gebruikte of versleten fiets en autobanden, veeren, linoleum, kortom alles wat voor de huishouding geen waar de meer heeft. Laat de huisvrouw nu niet zeggen zoo zeide de heer van Haaren „waar haal Ik die mandjes of kistjes vandaan en waar moet ik ze neerzetten". In de groo- tere plaatsen, waar men meestal met meer gezinnen in één huis woont, in flatgebou wen b.v. kunnen de mandjes of kistjes in de gang of in de kelder worden neergezet. Dat is ook gemakkelijk voor den leurder. Tenslotte is het goed er nog eens op te wijzen zoo besloot de heer van Haaren dat wat in de afvalmandjes of -kistjes geborgen moet worden niet in de vuilnis bak of aschemmer wordt weggeworpen. Dit mag beslist niet. Het is in het oude materialen- of afvalstoffenbesluit uitdruk kelijk verboden. Wordt deze raad niet op gevolgd, dan kan er procesverbaal worden opgemaakt. De reinigingsdienst zal bo vendien weigeren de vuilnis- of aschem- mers te ledigen, indien daarin oud goed of afvalstoffen voorkomen, die in de genoem de mandjes of kistjes thuis hooren. Tegen werkelijke onwilligen zal onverwijld pro cesverbaal worden opgemaakt. Indien de leurder den inhoud der afval- kistjes komt halen, kan men hem vragen of er iets bij is, waarvoor hij geld kan ge ven. Voor oud papier en lompen is dat in den regel wel het geval. Laat de leurder De secretaris-generaal van het departe ment van landbouw en visschery maakt het volgende bekend. Zooals reeds eerder werd bekend ge maakt, zal wederom sla-olie op een der 'bonnen van de boter- en vetkaart verkrijg baar worden gesteld. De bon, welke recht geeft op slaolie is •bon „17" van de boter- en vetkaart, welke geldig zal zijn van Maandag 26 Mei tot en met Woensdag 11 Juni a.s. Op bon „17" van de boterkaart zal in bo vengenoemd tijdvak 250 gram boter of 200 gram slaolie of raapolie verkrijgbaar zijn en op bon „17" van de vetkaart 250 gram boter of 250 gram margarine of 200 gram slaolie of raapolie. In verband met de bevoorrading van de winkeliers dient men de bonnen, waarop men slaolie, raapolie of margarine wenscht te betrekken, reeds van te voren bij de winkeliers in te leveren. Degenen, die op bon „17" van de boter kaart slaolie of raapolie op bon „17" van de vetkaart slaolie, raapolie of marga rine wenschen te betrekken, dienen deze bonnen in het 'tijdvak van Maandag 12 Mei tot en met Zaterdag 17 Mei bij de Winke liers in te leveren, die hiervan een eenvou dige administratie dienen bij te houden en desgewenscht een ontvangstbewijs aan den klant behooren af te geven. Wanneer men verzuimd heeft vóór 17 Mei de bonnen by de winkeliers in te leveren, kan hierop in de geldigheidsperiode van 26 Mei tot en met 11 Juni uitsluitend boter worden ge kocht, editer zonder dat daarbij op de bon nen van de vetkaart reductie wordt ver leend. In verband met het feit, dat 'het rant soen slaolie of raapolie 200 gram bedraagt en de inhoud van de slaolieflesschen in het algemeen geen veelvoud van 200 gram vormt, zullen de winkeliers de hoeveel heid, waarop hun klanten tegen inlevering van een of meer bonnen recht kunnen doen gelden, als regel niet in haar geheel in fa- brieksverpakiking kunnen afleveren. Zij zullen dus in dat geval de per heele of hal ve flesch afgeleverde hoeveelheid buiten de fabrieksverpakking om dienen aan te vullen. Wie b.v. vier bonnen heeft ingele verd en daarvoor een heele flesch slaolie met een inhoud van 720 gram heeft ont vangen, zal, daar de ingeleverde bonnen recht geven op 4 X 200 800 gram, nog 80 gram slaolie apart kunnen ontvangen. In een publicatie zijn de voorschriften voor het inleveren van de bonnen door de taillisten bekend gemaakt. DE NIEUWE BONNEN Vyf nieuwe bonnen zijn gisteren aan gewezen. Men lette op het verschil tus- schen de verbruiksperiode en die, waarin men op de bonnen mag koopen. Aan een voorbeeld geïllustreerd: Heden moogt U al aardappelen koopen op den nieuwen bon, hoewel het rantsoen pas Maandag ingaat. Het rantsoen is bedoeld voor de week van Maandag 12 tot en met Zondag 18 Mei (de verbruiksperiode) maar de gelukkige, die Zondag zyn bon 01 nog niet behoefde aan te spreken, kan daarop nog tot en met Woensdag 21 Mei aardappe len krijgen, hoewel dan het nieuwe rant soen al is ingegaan. Zoo geldt voor brood en gebak: bon 19, geldig van 10 tot en met 21 Mei voor een rantsoen, bedoeld voor de week van 11 tot en met 17 Mei. Voor melk: bon 16, geldig van 10 tot en met 18 Mei voor een rantsoen bedoeld voor de week van 12 tot en met 18 Mei. Ons éi vooi de week van 12 tot en met 18 Mei kunnen we den tienden al en den 21sten nog koopen, en het kilo suiker, waarop we recht hebben van 12 Mei tot en met 8 Juni, mag Zaterdag 10 Mei al gekocht worden. Maar vóór 8 Juni zullen we den bon in gewisseld moeten hebben. Wie het ver geten mocht, zal er wel aan herinnerd worden, doordat tegen dien datum de bodem van den suikerpot al wel zichtbaar zal zyn! „Vaderland" DE VERJAARDAG VAN MUSSERT. Men meldt ons: De leider der nationaal socialistische be weging, wetende dat de dagen van thans voor velen treurdagen zyn, heeft uitdruk kelijk den wensch te kennen gegeven, dat morgen, op den dag zijner verjaring, niet door de leden der N.S.B. zal worden ge vlagd. daarby niet te lang wachten, want hij kan met het ophalen slechts een behoorlijk weekloon verdienen, indien hij vlot zijn werk kan doen. Hij is dus in zijn brood winning mede op de hulp van zijn klanten aangewezen. Wanneer men eventueel klachten heeft over het optreden van een der leden van den ophaaldienst, dan wel over het feit, dat niet regelmatig de kistjes worden ge ledigd, dan wendt men zich tot den ge meentelijken reinigingsdienst of tot het rijksbureau voor oude materialen en af valstoffen, Paleisstraat 7, den Haag. VREUGDE. Eigenlijk hebben wij vandaag den dag niets te klagen en leven wy in een paradijselyken toestand. Reeds dikwyls heb ik hier betoogd, dat iedere toestand hier op aarde zijn deel aan vreugde heeft. Het is slechts zaak die vreugde te vinden. Zij ligt immers niet altijd aan de oppervlakte en de mensch is nu eenmaal gemak zuchtig, hij plukt het eerst de vreug de, welke voor de hand ligt. Maar dan ontgaan hem ook de vreugden in donkere dagen en vooral dan is het de moeite waard deze te ontdekken. Zoo ook nu. Wij leven in oorlog en distributie, in gevaren uit de lucht en op het land, het nieuwe alphabeth der vitaminen kost ons veel hoofdbrekens en zuchten en de arbeid in de keu ken is een moeilijke en abstracte we tenschap geworden, d.w.z. een weten schap, waarin alleen met begrippen wordt gewerkt. Zoo gaat het met de vreugde ook. De vreugde is een be grip, dat gestimuleerd wordt door onze eigen gedachten en deze gedach ten moeten trachten in den chaos der tijden iets te vinden, dat de vreugde opwekt. En om nu op het punt van uitgang terug te komen dat iets is er altyd, ook nu. Het is eenvoudig dit: wij leven in een paradijselijken toestand, nu veel meer nog dan in vredestijd. Want nu komen wy iederen dag dichter bij den vrede, terwijl in vredestijd iedere dag ons dichter bij den oorlog brengt. Het is maar, hoe wij het willen zien.... v.z' KOSTELOOZE FOTO'S VOOR IDENTITEITS- EN PERSOONSBEWIJZEN De Staatscourant bevat een besluit van den secretaris-generaal van binnenlandsche zaken, waarbij wordt bepaald, dat de kos ten van de foto's voor identiteitsbewijzen, indien zij niet of bezwaarlijk door de be langhebbenden kunnen worden gedragen zulks ter beoordeeling van den burge meester geheel of gedeeltelijk ten laste worden genomen van de 'gemeente, waar bet bewijs is of zal worden uitgereikt. Dit besluit wordt geacht in werking te zijn getreden met ingang van 1 September 1940. Een Uitvoeringsbesluit Persoonsbewijzen II bepaalt dat de kosten van de kosten van de foto's voor het persoonsbewijs, in dien het bewys kosteloos wordt uitgereikt, voor zooveel noodig zulks ter beoordee- lii.g van den burgemeester geheel of gedeeltelijk ten laste van de gemeente wor den genomen, in welker bevolkingsregister de belanghebbende op den dag der uitrei king van het bewijs is opgenomen. Ingeval een persoon in het centrale be volkingsregister is opgenomen, komen vo renbedoelde kosten voor zooveel noodig ge heel of gedeeltelijk ten laste van het rijk. Ook dit besluit wordt geacht in werking te zijn getreden met ingang van 1 Sept. 1940. Een nieuw feuilleton met een be langwekkende PRIJSVRAAG. Om ook dengenen, die van iets min der liefelijks houden en gaarne eens de sensatie ondergaan van spannende ge beurtenissen hun deel te geven, heb ben wij als nieuw feuilleton een detective-verhaal gekozen, dat speelt in de hoogere kringen van Londen en tevens in de onderwereld van deze groote metropool. Het gaat er om, dat een voornaam Londensch heer op den avond voor zijn huwelijk eenvoudig verdwijnt. Het zou lijken op den toer van een goochelaar, als er niet tegelijk in de appartementen van dien heer een moord was geschied. Wie heeft dat gedaan? De Londensche politie is er om deze zaak op te lossen. Maar.de lezers mogen er aan medewerken. Als onge veer de helft van het feuilleton is ge publiceerd zullen de lezeressen en le zers hun speurderstalenten kunnen toonen en zeggen, wie de moordenaar is. Onder degenen, op wier speurders talent niets valt aan te merken en die den juisten persoon als moordenaar aanwijzen, zullen twaalf prijzen wor den verloot De prijswinnaars mogen zelf keuze maken uit een dameshorlo ge, een heerenarmbandhorloge of een fietsklokje. Men leze dus het spannende nieuwe feuilleton VERDWENEN als een hoofdinspecteur van Scotland Yard. V

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 1