fZ)e ihmttetidie U tiaadig, heeft! ZATERDAG 10 MEI 1941 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 12 Land- en Tuinbouw VEREEN!GING „DE HYACINTH". Vrijdagmiddag hield de Vereeniging „De Hyacinth" groep Hyacinthenkweekers der Alg. Vereeniging voor Bloembollencul tuur haar jaarvergadering in café-restau rant „de Nachtegaal" te Lisse onder voor zitterschap van den heer J. M. van Til. De voorzitter deelde mede, dat de heer D. W. Lefeber ernstig ongesteld is en wenschte hem een spoedige beterschap toe. De secretaris, de heer H. J. Voors, las de notulen. De heer Limburg, directeur van den Keuringsdienst bracht vervolgens het rap port uit van het keuringsseizoen 1940, waaraan we het volgende ontleen en: Weinig jaren zullen nog zijn voorbijge gaan, dat de gezondheidstoestand van de hyacinthencultuur zoo gunstig is geweest, althans in zijn 6-jarige periode als direc teur van den keuringsdienst. Het ligt voor de hand, dat tengevolge van de 60 pet. in krimp, het goed waar maar iets aan man keerde, niet voor opplant is gebruikt, het geen hierop van gunstigen invloed is ge weest, doch het is uit ervaring bekend, dat dit nog niet alles is. Trouwens men moet niet meenen, dat de gevreesde ziekten die onze culturen be dreigen, in het geheel niet aanwezig zijn geweest. Het groote verschil echter b.v. met het jaar daarvoor, is hierin gelegen, dat, toen door het meer optreden van zwartrand, bij vele kweekers een gering percentage geel voorkwam, dat dank zij het krachtig ingrijpen geen groote schade tengevolge had, doch nu werd in de meeste kramen geen enkele geelzieke bol aangetroffen. De enkele gevallen echter, die zich als het ware bij verrassing voordeden, waarvan sommigen van ernstigen aard, moeten de kweekers tot waarschuwing zijn en manen de voorzichtigheid in acht te blijven ne men. Ditzelfde dienst gezegd te worden ten opzichte van het oud- of aaltjesziek. Er bestaat echter ook hier geen reden tot on gerustheid, doch gedurige waarzaamheid blijft geboden. Het Virus, dat ook in de Hyacinthen voorkomt, is bij de kweekers misschien van minder urgentie als bij de narcissen- telers, aan de bestrijding hebben echter velen bewust of onbewust deelgenomen, door bij het hollen en snijden, te velde reeds het allerbeste daarvoor uit te kie zen, hetgeen van zeer groot belang is. De ervaring is hier ook een goede leermeester gebleken en we mogen gerust aannemen, dat mede daardoor de gunstige resultaten werden verkregen die grooter zijn naar de mate men zich intensiever aan dit werk heeft gegeven en het lijkt haast overbo dig allen op te wekken, met dit noodzake lijk werk voort te gaan, Dank zij de goede brandstoffenvoorzie- ning konden onze bollen ook behoorlijk verzorgd worden, zoodat huidziek slechts weinig voorkwam. Dat deze brandstoffen- voorziening vooral voor den hyacinthen- kweeker, die niet alleen zijn plantmate- riaal, doch ook zijn leverbaar in goede conditie heeft te houden, een belang is van de eerste orde, moge bij de bevoegde instanties, voldoende besef vinden. Gevolg van deze in alle opzichten gun stige gezondheidstoestand het product was, dat aan de veilingen door de con troleurs nagenoeg niets behoefde te wor den afgekeurd, evenmin door de ambtena ren van den Plantenziektenkundigen Dienst, bij de keuring voor export. Ook het bodemziek kwam in mindere mate voor dan in 1939, wat toen vrij ern stig was en velen blijkbaar heeft doen be sluiten de teelt van de variëteit Branting niet meer voort te zetten. Het jaarverslag van den secr., den heer H. J. Voors, vermeldt o.a. het volgende: Uit de cijfers, die wij in Februari j.l. kon den publiceeren blijkt, dat onze hyacin then teelt no gslechts ruim 180.000 Rijnl. Roede beslaat, dus nog geen 265 H.A. Het voorjaar 1938 liet nog 419, het jaar nog 424 H.A te velde zien. Intusschen het laagste punt is blijkbaar bereikt, omdat vergeleken bij Februari 1940 10.000' R.R. méér hyacinthen werden geteeld. Moge het spoedig opwaarts kunnen gaan. De soortenstatistiek waaruit behalve deze cijfers, ook het verloop der in de kramen voorkomende variëteiten is af te lezen, kwam ook ditmaal in de eerste week van Febr. uit. Dankbaar zijn dat de deelname zooveel beter was dan vo rige jaren. Van onze leden zorgden 97 pet, ervoor, dat wij tijdig hun opgaven had den (al was daarvoor zeer veel aandrang noodig) vorig jaar was dit 91 pet., een be wijs, dat de aanhouder wint, als het er om gaat té overtuigen, dat het afgeven van de gegevens méér nut opgeeft dan het ver zwijgen ervan. De soortenstatistiek over 1941 geeft de volgende verhouding: Wit: 73 HA. 28 pet. Blauw: 60 H.A. 24 pet.; Rood en Rose 101 H.A, 40 pet.; Geel 15 H.A. 6 pet.; Paars en Violet en dubbele variëteiten 6 H.A 2 pet. Geconstateerd kan worden, dat wat de kleuren betreft, de inkrimping tengevol ge van den oorlog, de verhouding weinig heeft verstoord. Het wit is nog wat meer toegenomen, ten koste van blauw en geel. Het aantal kweekersbedrijven, waarin die van exporteurs-kweekers natuurlijk zijn begrepen, dat in 1940 als en aangeslo ten bij den Keuringsdienst stond inge schreven was 471 tegen 484 in 1939 (thans 460). Het aantal handelaren-aange slotenen beliep 100 tegen 102 het vorig jaar. De exploitatierekening over 1940 geeft een financieel gezond beeld van het beheer van den keuringsdienst. Aan de orde was vervolgens bespreking exploitatie-rekening over 1940. In de com- R.K. DIOC. VROUWENBOND Afdeeling Lelden Officieele mededeeling. Dinsdag, 20 Mei 1941, des avonds te 7 uur zal er een feestelijke bijeenkomst gehouden worden in ,,'t Schuttershof" aan den Stationsweg. Door het welbekende gezelschap Roomsch Tooneel" uit Rotterdam zal een blijspel worden opgevoerd, waarvan de titel nog nader zal worden bekend ge maakt. leden hebben toegang op vertoon van haar lidmaatschapskaart. De gelegen heid tot introductie, ook voor heeren, staat op vertoon van die kaart open tegen betaling van den zeer uitzonderlijk vast- gestelden introductieprijs van slechts 0.25. Op elke kaart kan slechts één intro ductie worden toegestaan. Ook de leden van de afdeelingen, die aangesloten zijn bij den kring Leiden, dit zijn de afdeelingen Bodegraven, Boskoop, Sassenheim, Voorschoten en Zoeterwou- de, hebben toegang op vertoon van de lid maatschapskaart van haar eigen afdee ling. Ook voor dezen is introductie toege staan. 1NTERPAROCHIEELE ST. JOSEPHSGEZELLEN VEREENIGING TE LEIDEN JEUGD EN ARBEID. Het jaarprogram voor de mannelijke Jeugdvereenigingen heeft dé arbeids- gedachte aangegeven ter beschouwing. Wij hebben in onze verplichte bijeen komsten deze gedachte in de katholieke levensbeschouwing ontwikkeld in onze in leidingen over: godsdienst en arbeid; arbeid, Gods opdracht a. d. mensch; arbeid, een Gods-gelijkenis; arbeid en gemeenschap. Nog meerdere inleidingen zullen wij houden over de arbeid in de katholieke levensbeschouwing. Nu echter hebben we al onze aandacht «ver over voor onze arbeids-ten- toonstelling, die hedenmiddag is ge opend. Een der zuilen waarop de Gezellenver- eeniging is gebouwd is de arbeidzaamheid. tentoonstelling getuigt ervan dat de Gezellen hun program getrouw zijn. Maar niet de Gezellen alleen. Van eenzelfde ac tieve geest zyn de Kath. Jonge Midden standers bezield en mèt de Gezellen s a- m e n hebben zij één van streven en één van opvatting de vak- en bloemententoon stelling opgebouwd. Wie de tentoonstelling beziet, ontdekt welk een heerlijke gedachten door de ex positie wordt vertolkt. Eéne gedachte in het bijzonder wil ik even onder de aan dacht brengen: Elke Gezel, elke K.J.M.V.-er en elke L.T.-er weet uit de beschouwing van het bestudeerde jaarprogram, dat arbeid godsdienst tweelingen zijn, dat elke daad, elk werk, elke handeling met goede intentie gericht, altijd is: een gods- vereering, d.i. een daad die God ver heerlijkt en altijd is een sociale daad, d.L een daad van maatschappelijke betee- kenis, een daad van naastenliefde, den naaste ten dienste. Immers: „Ieder mensch is in zijn eigen werk en arbeid geplaatst door Gods Voor zienigheid, ter vervulling van eigen le vensdoel en in dienst van de maatschappij waarin hij zijn positie bekleedt. Want God is in eerste instantie de oorzaak dat de menschen op elkaar zyn aangewezen. Ieder vervult een stuk werk, opdat door het veelvoudig verdeelde werk van allen te samen, het geheel volwaardig kan le ven". En zie de tentoonstelling: de jongens van verschillende maatschappelijke posi tie: Land- en Tuinbouwer: dus kweeker en boer; K. J. Middenstander: bedrijfslei der, winkelier, e.d.; St Josephsgezel: handwerksman, bakker, timmerman, enz., hebben elk hun eigen vak-werk door hun eigen bijzondere bekwame ar beid gepresteerd. En al dat „veelvou dig verdeelde" is tezamen gebracht tot één geheel. In het maatschappelijk organisme be- hooren de diverse beroepen thuis, ieder op eigen plaats. Maar wanneer ieder z'n eigen taak goed vervult, dient hij niet alleen zijn eigen levensmogelijkheid, maar ook de gemeenschap, volbrengt een so ciale plicht, door God zoo gewild en ge ordend. Zoo is de speciale arbeid van ieder mens weer een stuk Gods-dienst De katholieke jongeren van alle gele dingen willen zóó hun arbeid begrijpen en liefhebben. Zóó is het mogelijk, dat èn Gezellen èn K.J.M.V.-ers met hun L.T.- groepen, zonder dat daarvpor „concen tratie" noodig is, één van gedachte één van streven, deze tentoonstelling or- ganisseerden. God ziet onze intentie! Wij bidden: de jeugd houdt de belofte in voor de toekomst. Moge het arbeids begrip zooals de katholieke levensbe schouwing het verstaat, de jeugd van nu maken tot de degelijke katholieke sociale werkers van morgen. H. C. A. P. VAN DRUNEN, h V.-Praeses, missie werd benoemd de heer M. Beelen en J. Zonneveld. Bij de bestuursverkiezing waren aftre dend de heeren J. Vreeken en A. J. Hooge- veen en een vacature. Na stemming wer den resp. de heeren S. Verdegaal, J. W. v. d. Marei en R. Veldhuyzen v. Zanten Jzn. gekozen. GEMEENTERAAD VAN ZOETERWOUDE Nadat Donderdag de raadsvergadering wegens onvoltalligheid niet gehouden kon worden, had deze gisteravond plaats. Af wezig waren de heeren Meijdam, de Groot wegens ongesteldheid en de heer van der Ploeg door verblijf buiten de gemeente. Na de vaststelling van de notulen doet de voorzitter mededeeling van een groot aan tal ingekomen stukken, die allen zonder verdere bespreking voor kennisgeving wor den aangenomen. Door het Departement van Binnenland- sche Zaken is aan de gemeente ontheffing verleend voor de maatregelen voorgeschre- op de verordening betreffende de be strijding van wandgedierte. Ged. Staten hebben machtiging verleend tot den bouw van een veldwachterswoning, brandweergarage en lijkenhuis, waarna aan A. H. J. Paardekooper opdracht is gegeven de plannen verder uit te werken en ook toestemming is verkregen van den Alg. Ge machtigde voor den Wederopbouw en ook de goedkeuring van het Instituut „Stad en Landschap" aan de plannen is gehecht, zoo dat binnenkort de aanbesteding zal plaats hebben. B. en W. deelen mede, dat „de Er- A. Paardekooper" naar dit werk niet zullen inschrijven. De voorzitter deelt mede, dat B. en W. niet geslaagd zijn voor den Nieuwe Weg boomen te koopen, inmiddels is de plant- tijd voorbij, zoodat de weg tot den volgen den winter zonder boomen zal blijven. Op den Schenkelweg zijn 23 lijsterbes- boomen geplant en voor den oprit van den Nieuweweg-brug is een heg geplaatst. Ingekomen is een verzoek van het be stuur van de R. K. Jongensschool om be schikbaarstelling van de noodige gelden voor aanschaffing van schoolmeubelen. Het leerling-aantal is toegenomen tot 225 waar door een zesde leerkracht moet aangesteld worden en nieuwe schoolbanken noodig zijn, waartoe een bedrag van f 1031.22 be schikbaar wordt gesteld. Hierna komen eenige voorstellen van B. en W. aan de orde met betrekking tot in voering van het vak lichamelijke oefenin gen op de lagere scholen. De voorzitter geeft zijn groote tevreden heid te kennen voor de zeer goede samen werking met de schoolbesturen. Door de instemming van het bestuur van de Bijzon dere scholen is het mogelijk geworden de leerlingen van O. L. school gezamenlijk gymnastiekonderwijs te geven hetgeen een belangrijke besparing van het aantal les uren geeft. De Patronaatscommissie is bereid gevon den het gebouw te verhuren voor 550. per jaar. Op een vraag van den heer Wes- sel antwoordt He voorzitter, dat de 21 les uren daar te geven verdeeld zijn over alle dagen. Z. h. st. wordt tot het huren van het Patronaatsgebouw besloten. Het gymnastieklokaal van het schoolbe stuur aan den H. Rijndijk vraagt eeen ver hooging van de huur van 150.op f 275. De heer Wessel maakt bezwaar, dat de gemeente van het schoolbestuur een gym nastieklokaal dat bestaat moet huren. Na eenige uiteenzettingen, waarbij wordt aan getoond dat het schoolbestuur de gymnas tiekzaal zelf gesticht en alzoo ook in eigen dom heeft en dat het aantal lesuren door de uitbreiding van het gymnastiekonder wijs aanmerkelijk verhoogd wordt, en dat de huur zeer billijk is, worden de bezwaren opgeheven en ook dit voorstel van B. en W. z. h. st. aangenomen. Bij stemming werd de heer J. J. Penders Jr te Den Haag met algemeene stemmen tot gymnastiekleeraar benoemd. In verband met de instelling van het Rijksbureau voor de Arbeidsbemiddeling wordt de verordening op het agentschap van de Arbeidsbemiddeling opgeheven en aan den heer H. J. M. Sieverding als agent, met toestemming van wachtgeld ontslag verleend. Aan de volontairs ter secretarie wordt een verhooging toegekend tot resp. 25. en .30.per maand. Waar ook de heer Mank betrekking heeft gekregen op de secretarie te Monster zal een nieuwe volontair aangenomen worden waartoe 10.per maand wordt toege staan. Voor de uitvoering van de nieuwe bepa lingen van de vaccinatie het eens per maand zitting houden om belanghebbende te hooren wordt dr. J. B. Kortmann als ge neeskundige benoemd voor een vergoeding van 60.per jaar. Een bedrag van 700.wordt beschik baar gesteld voor werkzaamheden in ver band met het maken van een gelegenheid van storting van vuil en asch aan de Noord-A. De heer Zwetsloot deelt mede, dat het raadslid de Groot een goedkoopere gele genheid aan den H. Rijndijk zou kunnen aanbieden waar wel voor 2 jaren het vuil zou gestort kunnen worden. De voorzitter deelt mede, dat de Hinder wet zich zou verzetten en dat aan de Noord- A voor een zeer groot aantal jaren ruimte voor vuilnis is gevonden. Het crediet wordt toegestaan. B. en W. krijgen een blanco crediet voor aanschaffing van een wagen of inrichten van een oude brandspuit-kar voor het ver voer van vuilnis langs den H. Rijndijk nu de auto bij benzinegebrek niet meer kan rjjden. In de andere gedeelten geschiedt het ophalen per schuit. B. en W. worden gemachtigd tot het be schikbaar stellen van grond voor tuinbouw- gewassen. Dit geldt het z.g. kampje nabij het Dorp. Aan de gegadigden die zich heb ben opgegeven is deze grond reeds beschik baar gesteld tegen den prijs van 1 ets. per vierk. M. Nu volgen nog eenige hamerstukken, be treffende kadegeld, winkelsluitingwet op den Maandagmiddag voor slagerijen enz. Voor het maken van het voetpad langs den H. Rijndijk worden een paar perceelen in eigendom van de gemeente aan het Rijk overgedragen. De voorzitter deelt mede, dat successievelijke overdracht-contracten binnenkomen, maar dat nog niet alle per ceelen beschikbaar zijn gesteld. Aan de ge stelde voorwaarde, dat bij een bepaald aan tal perceelen kan begonnen worden is nu bijna voldaan. De ontruimingstermijn van onbewoon baar verklaarde woningen wordt weder met een jaar nu tot 28 Mei 1942 verlengd. De heer Wessel keurt deze verlenging af omdat eertijds deze woningen absoluut voor bewoning ongeschikt werden geacht, mocht echter door de huizennood geen wo ning aan de bewoning onttrokken kunnen worden, dan houdt elk bezwaar op. De voorzitter bevestigt zulks. Ingekomen is de balans van het water leidingbedrijf waarbij een winst van 2524.54 kan bepaald worden waarmede de noodige afschrijving en ook de achter stallige afschrijvingen kunnen gedaan wor den. Waar de rondvraag niet meer gehouden mag worden, wordt de vergadering na een duur van ruim een uur gesloten. VOETGANGERS, laat U in Uw belang toch raden: Maakt gebruik van rijwielpaden. Vereeniging voor Veilig Verkeer. DE SUIKEROOGST OP JAVA Europapress meldt uit Tokio: Volgens schattingen van den bekenden Amerikaanschen suikermakelaar B. W. Dyer Co. bedroeg de Javasche suiker- oogst in 1940 in totaal 1.576.511 lt., hetgeen in vergelijking met 1939 een stijging van 1.7 beteekent. De schattingen voor den suikeroogst zijn van maand tot maand hooger, geworden, daar de grootere op brengst van een nieuw soort suikerriet, die men verleden jaar voor de eerste maal heeft aangeplant, niet kon worden over zien. Bovendien was de weersgesteldheid verleden jaar zoo gunstig, als sinds jaren niet was voorgekomen. De vooruitzichten voor den suikeroogst van het loopende jaar worden bij gunstige weersgesteldheid als zeer gunstig beschouwd. De voorloopige schattingen bewegen zich tusschen 1.722.000 en 1.870.000 lt. Daar de suikerafzet van Java in het laatste jaar sterk is gedaald, hetgeen voor al moet'worden toegeschreven aan het wegvallen van de Europeesche markten, ziet de suikerindustrie van Java zich dit jaar voor een zware taak gesteld en men kan aannemen, dat het suiker-egalisatie fonds van de Nederlandsch Indische re geering geheel zal moeten worden aange sproken. Verder verneemt men, dat de suiker- kringen in Nederlandsch Indië trachten, den uitvoer van suiker naar Nieuw Zee land, die in het laatste jaar geheel stil stond weer op gang te brengen. De suikerbehoef te van Nieuw Zeeland bedraagt ongeveer 100.000 ton per jaar. 19 18 01 15 15 31 16 14 30 65,75 86 28 23 21 27 24 HOEVEELHEID Brood of gebak 11—17 Mei (21 Mei) (bon 16 t.m. 14 Mei) 4—24 Mei iBloemkaart) Meel, brood enz. (Vetkaart) Boter, Margarine Koffiesurr. Thee Peulvruchten Rijst enz. (21: Boter- en vetkaart) Maïzena enz. 25 26 K 29 01 k.f. v. M.enN Per. 4 Per. 4 Havermout enz. Macaroni enz. Brandstoffen Generator-anthr. Generator-turf 12—18 Mei (21 Mei) (bon 17 tm. 14 Mei) 21 April—18 Mei. 25 Mei (28 Mei). 8—25 Mei (28 Mei). 12 Mei8 Juni 7—14 Mei (17 Mei) 5—25 Mei (bon 18 t.m. 11 Mei) 5—18 Mei (1 Juni) 64, 74 t.m. 18 Mei 12—18 Mei (21 Mei) (bon 95 t.m. 18 Mei) 21 Apr.18 Mei. 21 Apr.15 Juni. 21 Apr.15 Juni. 21 Apr.15 Juni. 21 Apr.15 Juni. 1 kMei31 Aug. t Apr.31 Mei 100 gram brood, gebak. 1H Kg. (kinderen beneden 4 jaar 3/4 kg.) gram tarwe-meel of -bloem, roggemeel of 50 gram wittebrood of 1/2 rantsoen gebak 250 gram boter 250 gram boter of margarine gram vleesch, vleeschwaren. half rantso 250 gram koffie-surrogaat of 40 gram thee. Elk der bonnen 100 gram kaas. 250 gram 250 gram 100 gram (op 2 bonnen 1 pakje] ?C gram scheerzeep 120 gram Huishoudzeep, enz. voor de keuken 2 liter 1 hectoliter 50 stuks baggerturf LIED VAN DEZEN TIJD MIJN WEKKER. Al zou ik het ook heel graag doen, Toch kan ik jou niet prijzen; Je kent geen meêlij of fatsoen. Steeds op dezelfde wijze, Haal jij mij 's morgens uit mijn bed. Mij, slaperige stakker; 'k Heb jou dan op zes uur gezet, Dus, maak je mij dan wakker. Mijn liefste wensch is steeds, dat ik Jou nooit had leeren kennen; Aan jouw geratel en getik, Nooit zal ik daaraan wennen. Als 'k 's avonds 't hoofd terneder vlij, Dan sta jij luid te tikken, En 's morgens vroeg dan laat je mij Een hartverlamming schrikken. Wijsgeerlge overpeinzingen van een slaapkop. Want ied'ren nieuwen morgen was Jij klaar om mij te grieven, En eerst na vijf minuten pas Was 'k bij mijn positieven. Dan schold en foeterd' ik jou uit, Maar dat kon jou niet schelen, Totdat jouw bellen tot besluit Mij eind'lijk ging vervelen. Dus kwam ik zuchtend uit mijn bed. En bracht jouw tot bedaren, En als ik jou had afgezet, Dan streek ik door mijn haren. Jij had dan weer je plicht gedaan, Dacht jij dan bij jezelve; En stil mocht jij daar blijven staan Tot 's avonds omtrent elven. Toch ben ik een ondankbaar mensch, Jij deed toch was ik zeide; Want jij vervulde steeds mijn wensch Heel opgewekt en blijde. Toch schold ik jou, da's vaak geschied, Ik wil dat nu vermelden, Enschelde jij maar één keer niet, Och, dan zou ik gaan schelden. TROUBADOUR.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 12