DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN - Momentje. DINSDAG 6 MEI 1941 32ste Jaargang No. 9941 S)e Êcid-óckeSoii/tai/rit Bureaux Papengracht 32. Telefoon: Redactie 20015. Administratie 20935. Giro 103003. Postbus 11. V Méér overheidsbemoeing 't Is van groot belang, ons te bezinnen op wat de eischen zijn van de beginselen, die wij willen beleven. Wy hebben al meer uiteengezet, dat er een gevaar ligt in het verklaren tot een beginsel, wat geen beginsel is. Men moet dus beginnen met goed te onderscheiden tusschen het beginsel en de toepassing van het beginsel. Als wy dan klaar vóór ons hebben, wat het beginsel is, dan komt de vraag, of be paalde theorieën en bepaalde practijken al dan niet in strijd zijn met dat beginsel, dat princiep. In dezen tijd vooral kan 't gebeuren, en gebeurt het, dat men al te gauw klaar is imet zijn conclusie hetzij dat iets niet hetzij dat iets w e 1 in strijd is met een aan. Vaard, beleden en beleefd beginseL Wij willen er vandaag 'ns op wijzen, dat meerdere overheidsbemoeiing met de uitin gen van cultuur, met film, radio, pers, met vereenigingen, hetzij mèt hetzij zónder economisch doel, zéker niet per se in strijd is met óns beginseL Wél in strijd met het beginsel van den li beralen staat. Maar dat is het onze niet, al hebben wij ons tegen de toepassingen van dat beginsel niet altijd verzet. Meer overheidsbemoeiing op de bedoel de terreinen, dan in het verleden, is zéker niet per se in strijd met ons beginsel. Het hangt er van af, hoe de overheids bemoeiing is. De overheid mag in de persoonlijke vrij heid niet dieper ingrijpen, dan door het ware. algemeen belang, het ware volks! belang wordt geëischt. Maar zij mag ook niet de vrijheid b.v. in film, radio, pers ongebreideld laten voortbestaan, als deze wordt gebruikt in strijd met het alge meen belang, met het volksbelang. De overheid moet, voor zoo ver mogelijk, nog verder gaan en positief het gebruik van de hier bedoelde persoonlijke vrijheid rich ten op het algemeen belang. Zoo is 't ook met het persoonlijk bezit In de liberale opvatting kan men met het persoonlijk bezit het bezit van een na tuurlijken persoon of van een rechtsper soon (vereeniging) doen en laten wat men wil zonder dat de overheid zich er mede mag bemoeien. En 't is zeker niet uit gesloten, dat ook katholieken aan deze op vatting zóó gewend geraakt zijn, dat zij haar, helaas, hebben aanvaard als vormde zij het katholiek beginsel inzake het per soonlijk eigendomsrecht. Niets is echter minder waar. Herhaaldelijk hebben ook de Pausen voor deze dwaling gewaarschuwd. Als wij een tijd gaan beleven, waarin de overheid zich meer, negatief en positief, be moeit met het gebruik van de persoonlijke vrijheid, het persoonlijk bezit dan mo gen wij, katholieken, dat zéker niet per se afkeuren. Als de wijze waarop goed is, dan moeten wij dat toejuichen, van harte toe juichen als een ware principieele verbete ring van wat in het verleden geschiedde. Dat de liberale opvatting omtrent de be voegdheid, omtrent de taak van de over heid, van den staat, totaal verouderd is dat laat de nieuwe tijd wel héél duidelijk zien. Het moet buiten het bestek van dit arti keltje liggen, om te concretiseeren, wat wij hier principiëel aanduiden. Maar 't komt ons voor, dat 't niet zoo moeilijk is, om con crete dingen te toetsen aan het hier uiteen gezette princiep, teneinde aldus te kun nen beoordeelen, of deze dingen al dan niet principieel goed of slecht zijn. NIEUWE BOUW EN HERBOUW VAN WONINGEN Van de gemeentebesturen opgaven gevraagd Het is den algemeenen gemachtigde voor den wederopbouw en voor de bouwknij- verheid gebleken, dat de uitvoering van verschillende bouwplannen belangrijk ach terblijft bij het aantal goedgekeurde aan vragen. Het is daarom noodzakelijk hierop een nauwkeurige controle uit te oefenen. Dr. Ringers heeft in verband hiermede een circulaire aan alle gemeentebesturen gebonden, waarin hij mededeelt, dat in den vervolge voorloopig alleen voor nieuwen bouw en herbouw van woningen de ge meenten een opgave moeten inzenden be treffende den voortgang van den bouw en wel voor iedere bouwvergunning afzonder lijk. Voorschriften voor maaltijden in hotels enz. De directeur van het rijksbureau voor het hotel-, café-, restaurant- en pensionbe- drljf heeft een aantal bepalingen, welke met ingang van heden in acht moeten wor den genomen door inrichtingen, waar voor het publiek gereedgemaakte spijzen af of niet voor gebruik ter plaatse verkrijgbaar worden gesteld. Hieraan wordt het volgende ontleend: ONTBIJT: Het ontbijt moet worden verstrekt zon der bijlevering van boter, margarine of vet en zonder vleesch of vleeschwaren Indien de gast zulks uitdrukkelijk ver langt, mogen genoemde artikelen worden verstrekt, doch uitsluitend tegen inleve ring van de daarvoor verschuldigde consu- mentembonnen. Deze leveringen gelden als extra-verstrekkingen tegen afzonderlijk vast te stellen tarief. VASTE MENU'S. In elk restaurant moeten gedurende de daarvoor geldende oren maaltijden naar z.g. vaste menu's van beperkten omvang verkrijgbaar zijn. Er moet voor lunch, diner of souper ver krijgbaar zijn zoowel een menu ZONDER verplichting tot afgifte van consumenten- bonnen, als tenminste één MET die ver plichting. De verplicht gestelde vaste menu's mo gen ten hoogste omvatten: a. Zonder consumentenibonnen: één voorgerecht of magere soep, een gang, toe spijs of compote of fruit. b. Met consumenten bonnen: één voor gerecht of heldere of gebonden soep, een gang, toespijs of compote of fruit (in te le veren ten hoogste 4/50 rantsoen vet, bo ter of margarine en ten hoogste één rant soen vleesch of vleeschwaren). DAGKAART. Naast het verstrekken van z.g. vaste me nu's kunnen in restaurants spijzen uit een dagkaart worden verstrekt, waarop moeten voorkomen. a. Vleeschlooze of nagenoeg vetlooze schotels (geen bonnen). b. Nationale stampotten of -soepen (2/50 boter of vetbon en 1 vleeschibon) en c. gekookt vleesch met toebehoor en 2/50 boter of vetbon en 1/2 vleeschibon). Voorts mogen op de dagkaart ter keuze van den ondernemer, de volgende gerech ten worden aangeboden: d. Gebraden vleesch met aardappelen, groente of compote (4/5 boter- of vetbon en een vleeschibon); e. vischsehotel met toebehooren (geen vleeschbon en bij gekookte visch 2/50 en bij gebakken visch 4/50 boter of vetbon. f. Wild- of gevogelteschotels met aard appelen en groente of compote (4/50 bo ter of vetbon en voor zoover gedistribu eerd één vleeschbon). g.- eierschotels tegen inneming van eierbonnen, 2/50 boter of vetbon en facul tatief een halve vleeschbon. De dagkaart mag in geen geval meer dan tien van bovengenoemde gerechten vermelden. Boven en behalve deze geoorloofde scho tels mogen op de dagkaart voorkomen: eenige voorgerechten, eenige magere soe pen, eenige tusschengerechten, eenige toe spijzen, twee kaassoorten, fruit en beleg de broodjes. Voor zoover in deze gerechten artikelen zijn verwerkt of daarbij artikelen worden verstrekt, waarvoor consumen tenbonnen moeten worden ingeleverd, moet de verschuldigde bonnen waarde op de dagkaart vermeld zijn. VERPLICHTING OM BINNEN TE NEMEN. De consumentenbonnen moeten door of vanwege den ondernemer gelijktijdig met de bestelling in ontvangst worden geno men. Van de consumenten mogen niet meer bonnen in ontvangst worden genomen dan op menu of dagkaart zijn vermeld. De vleeschlooze en nagenoeg vetlooze maaltijden en schotels, waarvoor geen bon nen in ontvangst mogen worden genomen, dienen niettemin van behoorlijke samen stelling te zijn. De daarvoor benoodigde minimale hoeveelheid boter, margarine of vet wordt door den ondernemer verkregen uit de hem toegekenden overslag boven de hoeveelheid, waarop hij tegen inwisseling der overeenkomstige bonnen aanspraak kan maken. Bij een kadetje (opengesneden dubbel broodje) of per twee sneden brood mogen ten hoogste in ontvangst worden genomen 1/2 rantsoen brood en 2/50 rantsoen boter en voor de belegging 1/4 rantsoen kaas, 1/2 rantsoen vleesch of vleeschwaren of 1 ei- bon. PUBLICATIE VAN MENU EN DAGKAART. De kaart, waarop de vaste menu's zijn vermeld, en de geldende dagkaart, voorzien van datum, prijzen en een aanduiding van de door de consumenten verschuldige bon nen, moeten aan de buitenzijde van de in richting naast de hoofdtoegangsdeur, ge makkelijk zichtbaar voor het publiek, wor den opgehangen en voorts in de inrichting in voldoend aantal ter raadpleging voor handen zijn. VEGETARISCHE RESTAURANTS. Vegetarische restaurants zijn ontheven van de verplichting tot het geven van ge rechten met vleesch, vleeschwaren, visch, wild en gevogelte. PENSIONS. Het bepaalde in dit voorschrift is niet van toepassing op pensions. VLEESCHLOOZE DAGEN IN EETGELEGENHEDEN Dinsdag en Vrijdag De directeur van het Rijksbureau voor het hotel-, café-, restaurant- en pension- bedrijf heeft bepaald, dat met ingang van heden voor inrichtingen, waar voor het pu bliek gereedgemaakte spijzen al of niet voor gebruik ter plaatse verkrijgbaar worden gesteld, de Dinsdag en de Vrijdag van iedere week als vleeschlooze dagen gelden. Op die dagen mogen geen gerechten wor den verstrekt met vleesch en/of vleesch waren dan wel gerechten waarin vleesch en/of vleeschwaren zijn verwerkt. Deze bepaling is mede van kracht voor het verstrekken van wild en gevogelte. De verkoop van schoenen. De Secretaris-Generaal van het Departe ment van Handel, Nijverheid en Scheep vaart maakt bekend, dat met ingang van Zaterdag 10 Mei 1941 de vrije verkoop van een groot aantal soorten schoenen, welke tot dusverre zonder bon mochten worden verkocht, niet meer is toegestaan, en hier voor derhalve een ai-hoenenbon dient te worden ingeleverd. Voor deze soorten schoenen zullen aaprte schoenenbonnen worden uitge geven, welke van de gewone bonnen zijn te onderscheiden, doordat op de bonnen een cijfer „2" is gedrukt en zij een andere kleur hebben. Deze „bon nen 2" kunnen op de gebruikelijke wij ze bij de plaatselijke distributiedien sten worden aangevraagd. Met nadruk wordt er echter de aandacht op gevestigd, dat de „bonnen 2" uitsluitend recht geven op het koopen van open san- daletten, opanken, vlechtschoenen, riempjes, of biesjesschoenen, witlederen schoenen, Samoa's, raffia's, alle schoeisel met een bo ventuig van leder en een onderwerk van hout of ander vervangingsmateriaal (even tueel met een aohterlap van leder of rub ber), alle huispantoffels, waaraan leder is verwerkt, alle textielschoeisel met rubber of lederzooi, rubberlaarzen en overschoe nen, klompsokken, echt reptiellederen schoenen, avondsohoenen van zilver-, goud en goudtorrenleder, laklederen heeren- avondschoenen met wasdoek hiel, kinder schoenen tot en met maat 23 en dat het koopen van gewone schoenen op deze bon nen verboden is. Een beperkt aantal soorten schoenen kan echter ook thans nog zonder inlevering van een distributiebon bij een kleinhandelaar worden gekocht. Dit zijn uitsluitend de volgende soorten: spikes, raceschoenen, boksschoenen en korfbalschoenen, voorts schoenen, welke door of namens den di recteur van het Rijksbureau voor huiden en leder gestempeld zijn met de woorden: afgekeurd schoeisel r. h. 1. en schoeisel, waaraan geen leder of rubber, noch afval van leder of rubber is verwerkt, alsmede strandsandalen met een houten zool en een boventuig van ten hoogste vijf lederen riempjes (welke niet breeder mogen zijn dan 1J^ cm.). De vrijstelling van de distributieregeling van de na verkregen machtiging van den directeur van het Rijksbureau voor huiden en leedr met de woorden „vrij van bon" gestempeld schoeisel komt dus met ingang van 10 Mei 1941 te vervallen. Voor dit met de woorden „vrij van bon? gestempelde schoeisel zal dus in het ver volg een geldige distributiebon moeten worden ingeleverd UITGESLOTEN SLAGERS Het Rijksbureau voor de Voedselvoorzie ning in Oorlogstijd deelt mede, dat weder een twintigtal slagers, o.w. één te Alphen aan den Rijn, wegens frauduleuze slachtin gen of het voorhanden hebben van vleesch, afkomstig van frauduleuze slachtingen, voor toewijzing yan vee en vleesch door de Nederlandsche Veehouderij-centrale zijn uitgesloten. WAT ANDERE BLADEN SCHRIJVEN EEN KEREL VAN STAVAST De Volkskrant schrijft: „De heer A. J. Loerakker is heengegaan als voorzitter van den R.K. Landarbeiders- bond, die hij 28 jaren als gesalarieerd be stuurder heeft gediend. Het woord „dienen" hooren we thans dag aan dag men zeurt er me de oofen doof mee, zou de heer Van Anrooy zeggen maar van Loerakker kan worden getuigd, dat hy inderdaad zijn bond heeft gediend, acht en twintig jaren lang, zonder ooit in werkzaamheid en toewijding te verflauwen. Het besluit van Loerakker moet worden geëerbiedigd en gebillijkt, maar het zal in breeden kring levendig worden betreurd. Er is van Loerakker wel eens gezegd, dat hij ruig was op salontaal heeft hij zich nooit toegelegd en salonmanieren waren hem vreemd maar die ruigte had hij van den vaderlandschen bodem, waaraan hij met al de vezels van hoofd en hart gebonden was en gebonden bleef. De mannen die den bodem bewerken, had hij lief, en voor hen ging hy door liet vuur, bij den minister, bij den landheer, bij den rentmeester en ook bij de boerenbon den. Bij al dezen zal maar één roep zijn over Loerakker: hij was een kerel van sta vast. Zóó zal zijn beeld in erkentelijke her innering blijven bij al degenen die hem hebben gekend. Gekend wil dan tevens zeggen: hoog gewaardeerd". BEGRAFENIS VAN PROF. DR. J. R. SLO- TEMAKER DE BRUiNE. Gistermiddag is onder zeer groote belang stelling op de Ned. Hervormde Begraaf plaats te Wassenaar het stoffelijk overschot van prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine naar zijn laatste rustplaats gebracht. Onder de aanwezigen in de kerk en op de begraafplaats bevonden zich dr. A. A. L. Rutgers, lid van de Raad van State, de oud-ministers de Graeff, Colijn, Patyn, van Dyk, Deckers, van Buuren, Gelissen en Romme; mr. J. R. H. van Schaik en mr. W. L. baron de Vos van Steenwijk, resp. voorzitter van de Tweede en Eerste Kamer, dr. J. Schokking, oud-lid van de Raad van State, prof. G. A. van Poelje, oud secreta ris-generaal van het departement van So ciale Zaken, de secretaris-generaal van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, dr. H. M. Hirschfeld, die ver hinderd was, had zich doen vertegenwoor digen door zijn plaatsvervanger dr. T. P. van der Kooy; voorts dr. S. baron van Wijn bergen, burgemeester van Wassenaar, Ph. Loggers, gemeente-secretaris van Wasse naar, mr. A. baron van Wijnbergen, curator aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, mr. A. v. d. Sande Bakhuyzen, president-curator der Universiteit te Leiden, eenige leden en oud leden van de Staten-Generaal, talrijke ver tegenwoordigers, vooral uit Chris. Hist, en Ned. Herv. kringen, talrijke predikan ten en oud-predikanten. Tegen kwart voor twee arriveerde de stoet bij het kerkgebouw De rouwdienst in de kerk werd geleid door ds. W. A. B. ten Cate. Deze schetste de vele verdiensten van den overledene, die zijn leven zoo goed mogelijk heeft ge bruikt. Velen kunnen getuigen hoezeer hy den Heer heeft gediend en zij zijn hem dan ook dankbaar voor hetgeen hij voor hun geestelijk leven heeft beteekend. De aanwezigen zongen vervolgens eeni ge psalmen, waarna ds. ten Cate de Apos tolische Belijdenis bad en eenige gedeel ten uit de H. Schrift voorlas. Hierna werd de kist met het stoffelijk overschot uitgedragen. Aan de geopende groeve ging ds. ten Cate voor in gebed. Dr. M. C. Slotemaker de Bruine, een zoon van den overledene, heeft voor de belang stelling bedankt. EXPORT VAN TUINBOUWPRODUCTEN Voor den export van tuinbouwproducten zijn met ingang van vandaag nieuwe be palingen getroffen. Op de exportlijst komen niet meer voor de verschillende koolsoorten, doch voor het binnenland zijn toch nog maximumverlin^prijzen vastge- gestel. Deze zijn gelijk gebleven aan die, welke gedurende de laatste weken hebben gegolden, zoodat de gewone veertiendaag- sche verhooogingen niet verder voortgezet zijn. De roode kool zal dus niet boven f 9. per 100 kg. mogen worden verkocht, do gele kool voor 7.60 en de Deensche witte kool voor 6.70 per 100 kg. Ook de prijs der uien is op 8.per 100 kg. gehand haafd. Voor ongewasschen breekpeen is de maximumveilingprijs op 6.per 100 kg. vastgesteld, voor aewasschen breekpeen op 7.—. De rapen hebben nog nimmer op een exportlijst geprijkt. Nu zijn ze wel opge nomen op de maximumprijzenlijst voor het binnenland, en wel met 4.per 100 kg. Voor den export zijn nieuwe prijzen vast- gegesteld. Voor de rabarber, met stelen van 30 cm. lengte en 15 mm. dikte, zonder blad, is de mAximumprys f 9.per 100 MINNEBRIEVEN. Ik moet het vandaag met u hebben over de liefde en meer speciaal over liefdesbrieven. Dit is dus een geval voor de jeugd en zij moge het ter harte nemen. Ik ben namelyk van meening, dat de cultuur van het brievenschrijven ten onzent op een zeer laag peil staat Laat ik het aldus zeggen: Onze brie ven ademen meer verstand dan hart En zelfs een verliefde jongeling, die niet meer schrijft maar telefoneert, hoor ik het zeggen: Hallo, schat, ga je mee een bioscoopje pikken? Oké! Hoeveel zoetvloeiender zou een verliefde Chinees het zeggen: „Als gij mijn nederige drempel overschrijdt, o Lotusbloem, geurt mijn huis naar de lente". En als hij zou schrijven, zou het nog bloemrijker zijn. Deze bloemrijke taal is echter niet het eigendomsrecht der Chineezen al leen, ik kan u verzekeren, dat de cul tuur van het brievenschrijven in Hon garije bijv. zeer hoog ontwikkeld is. Maar zelfs in 2200 voor Chr. deed men het al beter dan wjj, blijkens een ge vonden steenen tafel met een minne brief. De schrijver woonde te Babel en de lieftallige schoone te Sepharvani (te genwoordig Sippara), waar de brief ook werd gevonden. Zij luidt ongeveer als volgt: „Aan de hoogedele Oasbuya richt Gimil Marduk de volgende woor den: Moge de Zonnegod uw leven eeuwig laten duren! Ik schrijf, omdat ik zou willen weten, hoe het met u gaat. O, zend my bericht! Ik leef te Babel en heb u zoo lang niet gezien, waarover ik zeer treurig ben! Zend mij bericht, wanneer gij naar mij toe komt. Dan zal ik gelukkig zyn. Kom in de maand Marcheschwan (Mei maand). Moge gij om mijnentwille leven in eeuwigheid". Ik wil maar zeggen, dat de Babel- sche spraakverwarring toen blijkbaar reeds achter den rug was. kg. De rabarber zal zoowel voor export als voor het binnenland in bossen van 2'A kg. moeten worden aangevoerd. Voldoet men hieraan niet, dan zullen ze voor afwijkend moeten worden geveild. Voor spinazie, ook winterspinazie, is de maximumprijs 8.— per 100 kg.; raapstelen ongewasschen 12.— per 100 kg. Raap stelen, waarvan alleen de wortels zyn ge spoeld, zullen als opgewasschen worden be schouwd. Wanneer het echter geheel ge- wasschen wordt, zal het als afwijkend moeten worden geveild. Kaskomkommers A, 50 kg. en zwaarder per 100 stuks 23.B, van 4550 kg. per 100 stuks 17.50, C, van 3545 kg. per 100 stuks 11.50 per 100 stuks. Glassla: LA 16 en 20 kg. per 100 stuks 7.I, 13 en 17 kg. per 100 stuks 5.50. Gelichte sla met een gewicht ven 17 kg. komt voor export in aanmerking. Bloemkool I meer dan 20 cm. doorsnede 25.per 100 stuks; II, 1620 cm. door snede 18.80 per 100 stuks. Radijs 2.20 per 100 bos. Burgemeester Jbr. van Foreest is op zijn verzoek, als burgemeester van de gemeente Heiloo eervol ontslagen. Directeur der Academie voor Beeldende Kunsten te Tilburg overleden Maandagmorgen is na een kortstondige ziekte, 55 jaar oud, in het St. Elisabeth- ziekenhuis te Tilburg overleden de heer H. C. Bonsel, in leven directeur van de Academie voor Beeldende en Bouwende Kunsten van de R.K. Leergangen. MARECHAUSSEE MET MOTOR VERONGELUKT Bij uitwijken tegen boom gebotst Vanmorgen omstreeks half elf is op den Apeldoornschen weg even buiten het dorp Epe, een zeer ernstig ongeluk gebeurd, waarbij de ongeveer 30-jarige marechaus see P. uit Apeldoorn het leven heeft ver loren. P. reed in een motor met zijspan in de richting van Epe. Van de tegenoverge stelde zijde kwam een paard en wagen. P., die hiervoor wilde uitwijken, verloor, mede ten gevolge van de gladheid van den weg, de macht over dep zwaren motor en reed tegen een langs den weg staanden boom. De motor sloeg over den kop en P. werd weggslingerd. Dr. Mijs, die zeer spoe dig aanwezig was, kon slechts den dood constateeren. De motor werd zwaar bescha digd. Het paard sloeg van schrik tegen den grond, maar kon gauw weer op de been worden gebracht.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 1