STADS NIEUWS RECHTZAKEN' Laatste berichten Marktberichten r MAANDAG 5 MEI 1941 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 DE WINTERHULP-COLLECTEN Met de op Vrijdag en Zaterdag j.l. ge houden huis-straat-collecte is de collecte voor Winterhulp Nederland voor dit win terseizoen geëindigd. Ter inluiding van de laatste collecte maakte het Leidsch Politie Muziekgezel schap Vrijdagmorgen een rondgang door de stad, terwijl Zaterdagmiddag de Muziek- vereeniging Werkmans Wilskracht haar vroolijke klanken door Leidens straten in verband met de collecte deed hooren. Ook zagen wij Zaterdag een met bloemen ver sierden reclamewagen voor W. H. N. door Leiden rijden, met het opschrift „Koopt bloemspeldjes voor Winterhulp Nederland". Rijkelijk met bloemen versierd, stond deze wagen zeer zeker in het teeken der bloempjes-collecte W. H. N. Voor de collectanten, die op de verschil lende collectedagen hun medewerking had den verleend, was Zaterdagavond in de kleine zaal der Stadsgehoorzaal een intie me avond georganiseerd, waar de burge meester de collectanten heeft toegesproken en dank heeft gebracht voor hun medewer king aan de collecten; ook bracht de bur gemeester een woord van dank aan de beide muziekcorpsen voor hun medewerking op Vrijdag en Zaterdag en aan de firma Vroom en Dreesman en de firma Gerzon o.m. voor de inrichting van Winterhulp-stands bij vo rige collecten. Muziek, het optreden van eenige artisten en de uitdeeling van versnaperingen ver hoogden de feestvreugde van den avond. De opbrengst van de huiscollecte bracht den laatsten keer 1109.95 op, de bloempjes verkoop op straat 180.80, tezamen dus 1290.76. R.K. WIJKVERPLEGING. Aan het 42ste verslag van de R.K. Ver- eeniging tot Wijkverpleging hier ter stede, over het jaar 1940, ontleenen we het vol gende: Het is merkwaardig, dat meer en meer de Zusters-verpleegsters worden gevraagd. Stemt dit tot zonnige blijdschap, het werpt echter ook een schaduw over den arbeid. Het komt n.l. veelvuldig voor, dat tot schade van de Gemeenschap, zieken pro- fiteeren van het verpleegsterswerk, maar daarbij vergeten, wanneer zij niet arm lastig zijn, het volbrachte werk naar ver mogen te vergoeden. Dit is juist het fijne in het werk der Leidsche wykverplegin- gen: Een ieder, arm en rijk wordt gehol pen, terwijl wij hopen, dat de meer gegoe den het werk zullen beloonen. 1940 bracht ook voor twee van de drie wijkgebouwen de beëindiging van noodza kelijke hernieuwingen, terwijl inventaris werd aangevuld en grondig herzien. Hoewel de donaties en giften terug lie pen met ƒ217.07 in vergelijking met de giften van 1939, kon het bestuur gelukkig aan de financieele verplichtingen voldoen, zoodat het allen, die de vereeniging trouw bleven, bijzonder dankzeggen, vooral het Gemeente-Bestuur. In het geheel werden in de wijkgebou wen en aan huis 78376 gevallen en 2562 personen behandeld. In de wijkgebouwen: Middelstegracht 5193 verplegingen aan 474 personen: Oostdwarsgracht 14181 verplegingen aan 1126 personen; 1ste Binnenvestgracht 6962 verplegingen aan 478 personen. Totaal 26336 verplegingen aan totaal 2078 per sonen. Aan huis: Middelstegracht 15097 ver plegingen aan 121 personen; Oostdwars gracht 17145 verplegingen aan 143 perso nen: 1ste Binnenvestgracht 19798 verple-, gingen aan 220 personen. Totaal 52040 ver- plesingen aan totaal 484 personen. Hoogetezonbehandelingen: Middelste gracht 401 bestralingen aan 23 person ep; lste Binnenvestgracht 1370 bestralingen aan 47 personen. .Totaal 1771 bestralingen aan totaal 70 personen. MAATSCHAPPIJ DER NED. LETTERKUNDE. In de maandelijksche vergadering van Zaterdag heeft prof. dr. N. A. Donker sloot een voordracht gehouden over Ne- derlandsch volkskarakter, weerspiegeld in de litteratuur. Hij zeide o.a. dat de beschouwing van. dit onderwerp door verschillende facto ren wordt bemoeilijkt. In de eerste plaats is het bijzonder moeilijk vast te stellen, wat men onder volkskarakter kan verstaan, al moet het mogelijk zijn kenmerken te bepalen ,die aan het volk als geheel gezien opvallen en alleen daarbij in die bijzonde re verhouding, doseering en accentueering voorkomen. In de tweede plaats weerspie gelt de litteratuur dit volkskarakter slechts gedeeltelijk. Vele buitenlandsche stroomingen hebben er op ingewerkt, die men overigens in de litteratuur soms weer op zeer eigen wijze verwerkt vindt. Ver der dateert een deel der vaderlandsche letterkunde van voor den tijd, dat de na tie vasten vorm had gekregen. Maar ook dan zijn reeds trekken van den volksaard er in waar te nemen, die later in de na tionale cultuur geestelijke gestalte heb ben gekregen. Ten slotte is het voornaam ste kenmerk van het kunstwerk aan de persoonlijkheid van den schrijver te dan ken, maar ook in het persoonlijke blijven wel algemeene trekken te herkennen en het ontstaan van litteratuur is niet te den ken zonder een wisselwerking van het per soonlijke en het algemeene. De taal is in principe gemeengoed, de schrijver uit zijn volk en diens geestesgeschiedenis voortge komen. VEREENIGING VAN MATHESIANEN. Lezing over ultraviolet-licht en fluorescentie. Op uitnoodiging van het V. v. M.-be- stuur sprak Zaterdagmiddag j.l. de heer D. H. van Leeuwen, electrotechn. adviseur te Leiden, in de goed gevulde Collegezaal van het Kamer]Onneslaboratorium over het onderwerp „Ultraviolet licht en Fluo rescentie in de practijk". Nadat de voorzitter de aanwezigen had verwelkomd en den spreker had ingeleid, ving deze zijn lezing aan met een duide lijke uiteenzetting van de atoomtheorie, welke in nauw verband staat met de Fluo rescentie. Vervolgens werden eenige proeven ge demonstreerd betreffende het ultraviolet licht, hetgeen geschiedde met behulp van het Argonlampje, de kwiklamp en de hoo- ge- lage druklamp. Na de pauze toonde spr. aan, op welke wijze met door middel van analysatie het verschil kan waarnemen tusschen b.v. kof fie en surrogaat evenals tusschen wol en kunstwol en liet hiervan de aanwezigen eenige voorbeelden zien. Ook de vervalsching van bankbiljetten en zegels kan op deze wijze worden ge constateerd. Bij het mengen van kleuren, zooals b.v. rood en groen, krijgt men een zeer don kere tint, bij fluoresceerende kleuren daarentegen verkrijgt men juist een zeer lichte tint, waarvan spr. verschillende voorbeelden toonde. Hierna konden de aanwezigen waarne men welk een verrassende en buitenge woon fraaie effecten kunnen worden be reikt bij de belichting van fluoresceeren de materialen, zooals kunstbloemen en decoratieve voorwerpen. Nadat door verschillende toehoorders gebruik was gemaakt van de gelegenheid tot het stellen van vragen, besloot de heer van Leeuwen zijn rijk geïllustreerde en met groote belangstelling aanhoorde le zing. Uit het applaus der toehoorders na het dankwoord van den voorzitter bleek wel hoezeer het gebodene door hen op prijs werd gesteld. ZEVEN JONGENS IN EEN OUDE SCHUIT Het mooie jongensboek van den onver- getelijken schrijver de Vletter heeft het lot gedeeld van zoovele boeken in onzen modernen tijd, n.l.: het is verfilmd en het mooie van deze rolprent is, dat het echt ge moedelijk op zijn Hollandsch is gebeurd. Zeven jongens uit Haarlem en omgeving hebben in hun vrijen tijd na school „voor de film gespeeld" en een teekenleeraar, sportief van opvatting, vond nu zijn arbeid nog best gelegenheid om de red van den kapitein te vervullen, die ervoor zorgt, dat de ouwe schuit met de zeven jongens in veilig vaarwater blijft. Men kan zich in denken dat regisseur Bakos heel wat heeft te stellen gehad om dit stel stoeilustige ronde Hollandsche jongens te kneden tot bruikbare acteurs en daarom alle lof voor hetgeen de heer Bakos met hen heeft bereikt. Zaterdagmiddag hebben wij deze film in den Stadsgehoorzaal mogen aanschouwen en als wij het bezien van het standpunt de: jeugd, hebben de talrijke jeugdige be zoekers volop genoten. Het is een heerlijk leventje, dat de jongens aan boord van de schuit leiden. We zien hen „schransen" (en dat in den tegenwoordigen tijd!), dat het een lust is. En dan de avonturen, een ferme kloppartij ontbreekt nier, zou ooct niet mogen ontbreken in het verhaal van een stel ronde jongens. Bovendien komen er inbrekers aan boord en wordt een weg- geloopen meisje opgespoord en ook zien we de jongens tijdens deze speurtocht een be zoek aan den dierentuin brengen en als alles goed afgeloopen is hun hart ophalen aan de geneugten van een kermis. De jon gens spelen hun rollen heel aardig en het tweetal dikkerds slaagt er meermalen in zelf de ouderen aan het lachen te brengen, door de komische" scènes als de „schoon maak" of de „Hollebollegijs", deze zijn allergrappigst. De camera-man Frits Lemaire zorgt er voor, dat wij in deze film veel van het schoone Hollandsche landschap, dat de zeven jongens te zien krijgen, mogen aanschouwen. Een prach tig filmwerk voor onze Hollandsche jeugd. Tot leden van de commissie, aan welke in 1941 wordt opgedragen het examinee- ren van hen, die een akte van bekwaam heid verlangen tot het geven van middel baar onderwijs in de wis. en natuurkundi ge wetenschappen is bij beschikking van den secretaris-generaal van opvoeding, wetenschap en cultuurbescherming, te vens opgedragen het examineeren van hen, die dit jaar de akte van bekwaam heid wenschen tot het geven van lager on derwijs in de beginselen der wiskunde, zijn benoemd: tot lid en voorzitter dier commissie: J. van Andel, inspecteur van het gymnasiaal en het middelbaar onderwijs te 's Graven- hage; tot lid en ondervoorzitter: dr. ir. C. E. Biezono, hoogleeraar aan de Technische Hoogeschool te Delft; prof. dr. A. E. van Arkel, prof. dr. J. Drosten, G. A. Jansen, prof. dr. W. H. Keesom, dr. H. D. Kloosterman, prof. dr. J H. Oort en prof. dr. W. van der Woude allen alhier. in de sub-cemmissie K IV te Leiden zijn benoemd: tot lid en ondervoorzitter: prof. dr. B. G. Escher, Leiden; tot leden: prof. dr. H. J. Lam en prof. dr. H. Boschma te Leiden. Muziek PULCHRI STUDIO IN ZIGEUNERLEVEN. De operette „Zigeunerleven" van de hand van Emmanuel van Niekerk heeft groot succes gehad. Bovengenoemde zar.gvereeni- ging voerde een le uitvoering dezer ope rette uit onder leiding van den vader van den componist, den heer H. van Niekerk. Na een kort welkomstwoord door den geestelijk adviseur, kapelaan Bende, zette het begeleidende Leidsch Symyphonie-or- kest met Emmanuel van Niekerk aan den vleugel in 't doek ging op en dadelijk worden wij geplaatst in het kamp van een Zigeunerbende. De tekst is geschreven door Lou van Leeuwen en is ons inziens niet zoo bijster geslaagd. Het verhaal is wat mak, niet pak kend genoeg en wij kunnen ons niet voor stellen, dat Zigeuners zóó plechtig elkaar toespreken en het niet herkennen van een volwassen dochter door den vader na kor ten tijd is nogal onwaarschijnlijk. De Zigeu ners dan vieren feest wegens het zilveren huwelijk van den hoofdman en zijn vrouw Miria. Steeds duidelijker wordt de feest roes, die zich uit in zang en dar.s totdat de burgemeester van de gemeentè, waarin ge- statipnneerd werd, bevel geeft tot opbre ken. Uit wraak wordt door Azorro diens dochter geschaakt. Opgenomen in het ge zelschap van de Zigeuners blijkt de ont voerde jongedame nogal romantisch te zijn en, verliefd op Orelli, broer van haar ont voerder, zou ze zelfs haar lot wel aan 't zijne willen verbinden. Helaas, zoo zal 't niet zijn. Een contract voor een engagement aan 't Kurhaus moet door haar geteekend worden en in plaats van haar Zigeuner schuilnaam teekent zij haar waren naam. Alles komt uit. Het happy end, een trouw partij van de burgemeestersdochter met den Zigeuner blijft achterwege, 't Komt tot harde woorden tusschen haar vader en de Zigeuners, maar ten laatste wordt 't toch weer vredig. Papa heeft een harde les ge had, heeft geleerd wat gastvrijheid betee- kent. De jonge van Niekerk schreef bij dit ge geven dankbare muziek. Als thema heeft hij de Zigeunertoonladder genomen. Hy gebruikt de moderne toonsoort, terwijl ook de fuga niet ontbreekt. Van Niekerk studeerde eerst bij onzen stadgenoot van Velzen, toen bij Hans Franco Mendes; daarna ging hij naar de Kerkelijke Muziekschool te Utrecht, om vervolgens instrumentatie bij Sem Dresden te studeeren. Met eenvoudige middelen heeft hij de stemming wel benaderd en tegenstellingen gevonden in koren en soli. Veelal is de mu ziek weemoedig, maar hier en daar toch ook dartel en vroolijk. Het karakter van de handelende personen in recitatief en aria beeldt eveneens een en ander uit. Dan ruimt hij een royale plaats aan de koren in en het orkest heeft gelegenheid zijn kracht aan de begeleiding te besteden. „Pulchri"' gaf aan de voorbereiding veel zorg. De dirigent moet natuurlijk roeien met de riemen, die hij heeft, en al waren de solisten weinig of niet geschoold, de hoofd rollen vielen bij de menschen in den smaak. Wat het koor betreft: Er werd met aplomb gezongen. Alles zat er goed in, zoo dat nooit gehaperd werd. De sopranen kun nen zich zelfs wat temperen. Ongetwijfeld wordt de toon hierdoor fraaier en de uit spraak gespierder. „Pulchri" is vooruitgegaan sinds ik haar een jaar of drie geleden hoorde. Van Nie kerk Jr. aan het klavier gezeten, voerde het orkest met succes langs 't doornig pad van de kunst. De taak van begeleiden is moeilijk maar er werd actief gespeeld en men beproefde zoo goed mogelijk te onder steunen. Mej. Klarenbos als Zigeunerkoningin heeft niet onaardige dingen gedaan. Zij heeft een lieve stem, die door wat goede lessen meer stabiel zou worden, wat de zui verheid ten goede komt. De heer Hoppezak als Azorre is vlot. bij het overmoedige af. De heer Pijnakker als Orelli deed ook aar dig werk en sloeg zich er dapper doorheen. Mejuffrouw van Leeuwen die debuteerde in de rol van burgemeestersdochter, vol deed weer wat minder. De forsche verschijning van den heer Lou van Leeuwen als Zigeunerhoofdman mocht er wezen. Wellicht kan hij zich eigen maken de zinnen vlot achtereen door te spreken. Ook werden er enkele malen taalfouten gezegd, die vermeden moeten worden. Deze bemerkingen zijn louter voor den groei van „Pulchri" bedoeld. Het pu bliek had plezier in de voorstelling. Aan de massa-actie had de regisseur van Leeuwen (J. B.) zijn aandacht gewijd en de costu mier Hoppezak had de kleurcombinatie goed gekozen. Natuurlijk kan een amuse ments vereeniging niet gelijk gesteld wor den met een "beroepsgezelschap, maar „Pul chri" heeft goed haar best gedaan. Volstaan wij met te zeggen, dat van Nie- kerk's eerste werk bij zijn auditorium groot succes had. Men had hem heusch wel eens op het podium mogen roepen. Niettemin werd hij hartelijk toegejuicht en met bloe men bekranst wat een welverdiende hulde was voor den jongen componist. Zijn vader, de enthousiaste koorleider, heeft hard gewerkt, en wij meenen, dat hij zeer tevreden was over de uitvoering van „Pul chri". Ook hij ontving een bloemkorf en aan elk der dames solisten werd een fris- sche tuil anjelieren geoffreerd. Vergeten wij niet te vermelden, dat de heer Theelen en het onder zijn leiding staande symphonie-orkest voor vroolijke muziek in de pauzes zorgde. De voorzitter sprak, een aardig dank woord tot alle medewerkenden. J. K. VEERTIGJARIG JUBILEUM. Dinsdag 13 Mei a.s. herdenkt de heer P. Sier, hoofdmonteur bij de Haagsche Tramweg Maatschappij LeidenWassenaar Den Haag, den dag, dat hij vóór 40 jaar bij genoemde Maatschappij in dienst tTad. BUURTVEREEN. „EENSGEZINDHEID.'* Twee uitvoeringen. In den Foyer van de Stadsgehoorzaal or ganiseerde de buurtvereeniging „Eensge zindheid" Zaterdag twee uitvoeringen. Andere jaren was het steeds de gewoonte, één enkelen avond te doen plaats vinden, waar ouderen en kinderen een vroolijk programma geboden werd, doch om ver schillende redenen werd ditmaal de voor keur gegeven aan een splitsing in twee groepen. Zoo kwamen des middags ruim 350 kinderen bijeen om eenige gezellige uurtjes door te brengen. De bekende goo chelaar, Koos Banning, nam hierbij <>P zich, het jeugdig publiek te amuseeren, waarin hy uitstekend slaagde. Niet alleen als goo chelaar doch ook in andere hoedanigheden bleek hy het puibliek te kunnen boeien. Een aardige poppenkastvertooning oogstte o.a. veel succes. Een aardige attractie was de uitdeeling var een versnapering, waarvoor de jeugd zich zeer erkenteiyk betoonde. Om half acht des avonds vulde zich de Foyer andermaal, nu met de ouderen van de buurtvereeniging, die op hun beurt wer den onthaald op een aardig programma. Aanvankelyk was deze avond er op inge steld, dat tusschen de nummers door ge danst zou worden, doch door het dansver- bod moest dit voornemen worden gewij zigd. De voorzitter van de vereeniging, de heer F. Simons, opende de by eenkomst en heet te allen welkom, in het bijzonder de heeren Herfkens, hoofd van de Chr. schoo. aan de MunnikkenstTaat en G. Mulder, eerelid van de vereeniging, die door hun aanwezig heid biyk gaven van hun belangstelling. De humorist Harry Nyhuis uit Den Haag, bracht daarna enkele vlotte nummertjes ten tooneele. De liedjes en humoristische geschiedenissen, die hy voordroeg, werden met een dankbaar applaus beloond. De oogenblikken tusschen het optreden door werden door Gé Hofenks Melody Ma kers benut, om vlotte wysjes ten gehoore te brengen. Oo-k tydens het optreden ver leende de band haar medewerking. Er heerschte een vroolijke stemming, totdat laat in den avond allen voldaan huis waarts keerden. Door de politie hier ter stede werd Za terdag in arrest gesteld de 20-jarige C. S. uit Lisse. Deze jongeman wilde in een ry- wielzaak een fiets beleenen, hetgeen het wantrouwen opwekte van een rechercheur, die toevallig in den winkel was. Hy nam hem mee haar het politiebureau, waar na onderzoek en verhoor bleek, dat het rij wiel in Den Haag gestolen was. Hedenmor gen is de aangehoudene naar Den Haag overgebracht. Duitsche Landgerecht DUITSCH-VIJANDIGE GESCHRIFTEN VERSPREID. Drie Amsterdammers hebben zich voor iiet Landsgerecht moeten verantwoorden wegens verspreiding van geschriften met een voor Duitschland vyandige strekking. Een van het drietal had in October een verhaaltje onder den titel „vry Nederland" en een gedicht in resp. tien en vyf exem plaren aan de beide andere mannen gege ven, welke schrifturen kennelijk schim pend voor de bezettingsoverheid waren, Hy had in totaal 55 exemplaien van dit ge schriften in bezit gehad, erkende dat de inhoud beleedigend was en wilde er daar om maar af zyn, doch beging de fout deze .geschriften ter hand te stellen aan derden, *n plaats van ze te verbranden of op andere wyze te vernietigen. De tweede van het drietal had vyf exemplaren verspreid en was wel zoo verstandig geweest de rest te verbranden, de derde had de exemplaren niet verder verspreid. Nadat Staastanwalt dr. Seiler straffen van resp. 8, 8 en 6 maanden had geëischt, veroordeelde rechter Joppich de mannen onderscheidenlijk tot 6, 6 en 5 maanden, onder aftrek van voorarrest. De rechter wees nog op de domheid, met zulke ge dichten en verhaaltjes een papieren oorlog te willen voeren. Binnenland ENGELSCHE LUCHTAANVALLEN OP ONS LAND. In het afgeloopen weekeinde vlogen wel enkele vliegtuigen boven ons land en wier pen bommen omlaag, doch noemenswaar dige schade werd niet aangericht en doo- den of gewonden zijn niet te betreuren. PORTEFEUILLE MET KOSTBAREN INHOUD VERLOREN. De kwitantielooper K. uit Ede was op weg met zyn fiets, waarop een dubbele rywieltasch was bevestigd, inhoudende een portefeuille met 2700.en een girobil jet (chèque aan toonder) op de coöpera tieve deviezenbank te Utrecht Op de plaats van bestemming gekomen bemerkte de man, dat de kostbare portefeuille uit zyn rijwieltasch was verdwenen. OPLICHTER GEPAKT. Een 33-jarige koopman, in Indië gebo ren, is vele jaren geleden naar ons land gekomen. Maar hy deed er zich door aller lei oplichtersstreken niet van zyn* beste zijde kennen. Veroordeelingen volgden: één jaar van de Rctterdamsche Rechtbank in 1937 en één jaar van de Arnhemsche in *939. Zondagavond zag een rechercheur den man biljarten in een café aan den Ry'swykschenweg. Maar daar hy wegens nieuwe practijken gesignaleerd stond, werd hy gearresteerd. By een dame vertelde hij, dat zyn vader resident is, dat van zyn eigen bezit 10.000.geblokkeerd was, dat hy dure lessen narfi om na den oorlog zich in Indië te vestigen als accountant, en dat hy daar voor geld noodig had. De dame gaf hem 190.—. Bij een ander vertelde hy, een vriend te willen helpen en daarvoor in de Bank van Leening zynde goederen te moeten inlos ten. Of hy dischte een verhaal op, c»:n be trekking te kunnen krygen doch zich eerst goede kleeding te moeten aanschaffen. De man werd ook gezocht door de poli tie te Dordrecht, Delft en Zwyndrecht. Bollenland HET DUITSCHE WEERMACHTSBERICHT BERLIJN, 5 MeL (D. N. B Het opper- bevel xvan de weermacht maakt bekend: Sterke Duitsche formaties gevechtsvlie gers hebben in den afgeloopen nacht een doeltreffenden aanval ondernomen op de belangryke opslaghaven Belfast in Noord- ierland. Geweldige ontploffingen, vele groote branden en branden over een groote oppervlakte, vooral In de installaties van ce vliegtuigbewapingsindustrie, alsmede ln de Vickers-Armstrong werf wedden waar genomen. Vier in de haven liggende sche pen geraakten in brand. Andere formaties gevechtsvliegers bombardeerden de werven van de Britsche marine en levensmiddelen- bedryven in Barrow en Furness en de Britsche Westkust en plaatsten in de voor een deel door de aanvallen van den vori- gen nacht nog brandende voor den oor log belangryke installaties van het Mer- seygebied nieuwe voltreffers. Andere lucht aanvallen waren gericht op de wapenfabrie ken by Hartlepool, alsmede op de haven installaties van Ipswich en Plymouth. In het zeegebied rondom Engeland brach ten gevechtsvliegtuigen vier koopvaardy- schepen met tezamen 21.000 brt., alsmede een torpedojager tot zinken. Zy beschadig den met bommen vijf andere groote koop vaarders zwaar. By een aanval overdag van lichte ge vechtsvliegtuigen op het vliegveld Man- fton in Zuid-Oost-Engeland werden ver scheidene vliegtuigen op den grond ver nield en branden in kwartieruimten en ben- benzineopslagplaatsen veroorzaakt. In Noord-Afrika werden Britsche tegen aanvallen voor Tobroek reeds by het be gin door artillerievuur afgeslagen. De marine heeft met de Donauflottllje den scheepvaartweg op den Donau van mynen bevryd. Gevechtshandelingen van den vijand bo ven het Duitsche Ryksgebied vonden over dag noch des nachts plaats. HET ITALIAANSCHE WEERMACHTSBERICHT. ERGENS IN ITALIë, 5 Mei (Stefanil Weermachtbericht no. 334 luidt als volgt: In den nacht van 4 Mei hebben forma ties van het Duitsche vliegercorps in op eenvolgende golven aanvallen gedaan op de vloot- en luchtbases van Malta, waarbij branden en ontploffingen werden veroor zaakt en ernstige schade werd aangericht in de militaire inrichtingen. In den loop van den dag schoten Duitsche vliegtuigen twee vyandelyke jagers neer tydens een gevecht boven Malta. In Noord Afrilea worden onze operaties voortgezet in den sector van Tobroek. Luchtformaties hebben opnieuw de forti ficaties der sterkte gebombardeerd. In Oost Afrika hébben onze dappere troepen in den sector van Alagi een vijan delijken aanval afslagen, waariby iden vyand aanzienlijke verliezen werden toege bracht, Onder de dooden bevonden zich tal- ryke Joden uit Palestina. DE RIJKSCOMMISSARIS IN DEN RIJKSDAG. BERLIJN, 5 Mei. De rykscommissaris /oor de bezette Nederlandsche gebieden, ryksminister Seyss-Inquart heeft de groo te zitting van den Rijksdag op Zondag 4 x\tei, waarin de Fuehrer heeft gesproken; bijgewoond. OLIETOEVOER VAN IRAK NAAR HAIFA STOP GEZET. NEW YORK, 5 Mei. (D. N. B.). Volgens een bericht van de Associeted Prsse uit Londen wordt daar toegegeven, dat Irak den olietoevoer naar Haifa stopgezet heeft. DE TOESTAND IN PALESTINA. BEIROET, 5 Mei. (D. N. B.). Volgens de laatste hier aangekomen berichten is in Palestina de afweerbeweging der Arabische bevolking tegen de Joden opnieuw opge vlamd. Eenige leidende Zionisten zouden zyn ontvoerd. In verscheidene deelen des lands is het tot bloedige botsingen geko men. VERKLARING VAN SMUTS. NEW YORK, 5 Mei. (D. N. B.). Volgens een bericht uit Kaapstad heeft minister president Smuts in het parlement ver klaard, dat de Zuld-Afrikaansche regeering er mede accoord gaat, dat de in Abessinië vrijkomende Zuid-Afrikaansche troepen naar Egypte worden gestuurd. LEIDEN, 3 Mei Boter. Aanvoer 280 kg. prima boerenboter f 1.75 per kg. Handel matig.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 3