Weerbericht y ft y o SPORT MAANDAG 5 MEI 1941 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 ZONS OP- EN ONDERGANG. Zon onder 9.11 uur Maandagavond. Zon op 6.01 uur Dinsdagochtend, MAANSTANDEN. 5 Mei: De maan komt Maandagmiddag te 1.48 op en gaat Dinsdagnacht oni 3.48 on der. 6 Mei: De maan kómt Dinsdagmiddag te 3.02 uur op en gaat Woensdagnacht te 4.17 uur onder. 7 Mei: De maan komt Woensdagmiddag te 4.18 uur op en gaat Donderdagochtend om 4.43 uur onder. 8 Mei: De maan komt Donderdagnamid dag te 5.38 uur op en gaat Vrijdagmorgen om 5.13 uur onder. 9 Mei: De maan komt Vrijdagavond om 7.01 uur op en gaat Zaterdagmorgen om 5 45 uur onder. 10 Mei: De maan komt Zaterdagavond te 8.23 uur op en gaat Zondagochtend om 6.22 uur onder. (Volle maan) 11 Mei: De maan komt Zondagavond te 9.43 uur op en gaat Maandagochtend te 7.06 uur onder. 12 Mei: De maan komt Maandagavond te 10.56 uur op en gaat Dinsdagmorgen te 7.57 uur onder. WATERTEMPERATUUR: Poelmeer 11 gr. C. De Zijl 10 gr. C. ,0110110 no iioiionoiioiioiicn. - Verduisteringstijden O Er is bepaald, dat er verduisterd moet worden tusschen zonsonder- U O gang en zonsopkomst. - O Deze tijden zijn voor hedenavond - en morgenochtend: U U ZONSONDERGANG 9.11 uur. r r ZONSOPKOMST ij 0 6.01 uur. Q 5 Tusschen deze beide tijden dient Q n er dus verduisterd te worden. OMOIIOIIOIIOIIPIIOIIOIIOIIO WAT ANDERE BLADEN SCHRIJVEN Hitlerjugend en jeugd storm. In het Concertgebouw te Amsterdam heeft Zondagmiddag een gemeenschappe lijke feestelijke bijeenkomst plaats gehad van de Hitier Jugend en den Nationalen Jeugdstorm, ter gelegenheid van een be zoek van den Jugendführer van het Duit- sche rijk, Artur Axmann. De hoofdstormer, C. van Geelkerken, heeft daar een toespraak gehouden. Uitgevoerd werd de kindercantate „Mi- chiel Adriaanszoon de Ruijter", onder lei ding van Adriaan Wagemaker. De Jugendführer van het Duitsche rijk, Atur Axmann noemde deze gezamenlijke vergadering, een groote gebeurtenis en een uiting van den wil der Nederlandsche jeugdbeweging. In deze cantate vinden wij, aldus spr., met de Nederlanders innerlijke aanrakingspunten. De Ruijter is niet alleen de grootste Nederlandsche zeeheld, doch de voornaamste zeeheld zonder meer. Na de toespraak van den rijks jeugdlei der bracht Hauptbannführer dr. H. Lirden burger een drievoudig sieg heil op den Führer uit, dat door de aanwezigen met een krachtig heil werd beantwoord. Met het zingen van het Deutschland- en Horst Wessellied en het zesde couplet van het Wilhelmus werd de bijeenkomst geslo ten. In aansluiting op deze jeugdbij eenkomst heeft de rijkleider van de Duitsche jeugd Arttur Axmann, een thee-receptie aange boden in het AmstelhoteL Bij deze receptie waren om. tegenwoor dig als vertegenwoordiger van den rijks commissaris de commissaris-generaal dr. Wimmer, de leider van de N.S.B. ir. Mus- sert, de vertegenwoordiger van den afwe zigen commissaris-generaal en Oberdienst- leiter Fepger, als vertegenwoordiger van het Arbeitsbereich der N.S.D.A.P., in den Niederlar.den Kriesleiter Paustian, de lei der van den Nationalen Jeugdstorm van Geelkerken, de gevolmachtigde van den Rijkscommissaris voor de stad Amsterdam senator Böhmker, en verschillende andere Duitsche en Nederlandsche gasten. DE INSTALLATIE VAN DEN BUR GEMEESTER VAN LEIDEN. Evenals wij heeft de Volkskrant met voldoening geconstateerd, dat de nieu we nationaal-soCialistische burgemees ter van Leiden, mr. De Ruyter van Steve- ninck, verklaard had, gaarne de hand tot samenwerking te reiken aan allen, die, on geacht hun politieke overtuiging, geloof of leeftijd, bereid zijn, het algemeen belang, iftet achterstelling van persoonlijk of groepsbelang, te dienen. De Volkskrant komt op de bedoel de verklaring terug, naar aanleiding van een artikel in „Volk en Vaderland" en schrijft o.m.: „Dit was een loyale verklaring, en ze werd dan ook door de Leidsche vroedschap met dezelfde loyauteit beantwoord. Die loyauteit zou er niet zijn geweest, in dien de woordvoerders der vroedschap had den verklaard, dat zij, omdat de burgemees ter nationaal-socialist was, ook nations al- socialist waren geworden. Zij zouden dan een farce hebben opge voerd, die hen zelf had geblameerd en waarvoor de burgemeester slechts verach ting had kunnen over hebben. Wat zegt nu „Volk en Vaderland" naar aanleiding van de verklaring van den Leidschen burgemeester in verband met onze opmerking? Dit: „Nationaal-socialistische burgemeesters willen met iedereen samenwerken, dieden nationaal-socialistischen geest wil bevorderen en nationaal-socia listische maatregelen wil mede helpen tot stand brengen. Zoo wil het het al gemeen belang. Maakten de nationaal- socialistische burgemeesters dit laatste voorbehoud niet, dan dienden zij het groeps- of persoonlijk belang van die „andersdenkenden". En daar zijn zy geen burgemeester voor. Zij zyn bur gemeester om de burgers der gemeen te de rechtvaardigheid van het natio naal-socialisme te brgengen en hen met het nationaal-socialistisch ideaal te be zielen". Moeten wij hier aan een woordenspel den ken, aan een bedekte réprimande aan het adres van den Leidschen burgemeester, of aan wat anders? Het is geen fraaie figuur, iemand, wien ook, en zeker een ambtsdrager, een voorbe houd toe te dichten, wil hij voor betrouw baar in de leer worden genoteerd. Een voorbehoud maken strookt al heel slecht met het Nederlandsche karakter, dat openhartigheid en rondborstigheid betoont en verlangt". En de Volksxrant vervolgt dan: „De practische vraag, die te Leiden en elders aan de orde is en in nog meer plaat sen zal komen, is: is samenwerking tus schen een nationaal-socialistischen burge meester en een andersgezinde vroedschap mogelijk, ja of neen? Wy beantwoorden die vraag bevestigend. De burgemeester staat het algemeen be lang voor; tot het tegendeel blijkt moet men dit ook van de vroedschap willen aon- nemen. Nu kan er verschil van meening rijzen over de aan te wenden middelen en de weg die moet worden Ingeslagen. Gedachtenwisseling en overleg moet dan tot een oplossing leiden. Bedoelt men het anders, wil men den burgemeester als alleenheerscher laten re- geeren, dan moet men de vroedschap naar huis zenden, maar dit lijkt in ons land niet het geëigende middel om de burgers der gemeente „met het nationaal-socialistische ideaal te bezielen". In ieder geval zouden wij willen voor stellen, een proef met de samenwerking te nemen. Wij zyn allen Nederlanders en willen, met weinig uitzonderingen, het beste in het belang van de gemeenschap, groote en kleine. Als men nu eens minder met woorden schermde en daden de toetssteen liet zijn? Nationaal-socialistische burgemeesters kunnen meevallen, maar „andersdenken den" kunnen het ook. Er is een groot Nederlandsch belang bij betrokken, de samenwerking van allen die van goeden wil zijn tot stand te brengen". Dat is ook onze vaste overtuiging: het is een groot Nederlandsch belang, de samen werking van allen, die van goeden wil z ij n, tot stand te brengen. Men stelle de opvatting van den Leid schen burgemeester naast die van „Volk ex Vaderland", uitgedrukt in het hierboven door de „Volkskrant" gegeven citaat! Het verschil in de breedheid van opvat ting is hier wel erg duidelijk. DE BENOEMING VAN ONDERWIJZERS. Uit de Utrechtsche Courant: „Wij achten gegeven het feit, dat de verordening nu eenmaal bestaat de aan wijzing der irspecteurs als instanties, die de voordrachten moeten beoordeelen, een gelukkige oplossing, omdat zy van nabij op de hoogte zijn van de onderwijstoestanden in hun gebied. Een toepassing van het be noemingsbesluit naar de geest van zijn op zet zal aldus wel het best verkregen kun nen worden, zonder dat tevens het bijzon der karakter der scholen practisch schade zou lijden". NEDERLANDERS TEGEN NEDERLANDERS. Men .deelt het A.N.P. van bevoegde zij de het volgende mede: Opmerkelijk is, dat in den laatsten tijd meermalen Nederlandsche vliegtuigen of Engelsche vliegtuigen met Nederlandsche bemanning tegen de bevolking van ons land gebruikt worden, zoodat Nederland sche mannen, vrouwen en kinderen ge dood of gewond worden door bommen uit vliegtuigen, die of zelf de Nederlandsche kenteekenen dragen óf Nederlandsche be manningen hebben. Dit Is weerzinwek kend. Het toont aan, hoe weinig gevoel bij de Engelsche autoriteiten voor hun dus genaamde bondgenooten bestaat en hoe weinig kiesch zij hierbij Nederlanders te gen Nederlanders gebruiken en het toont eveneens aan, hoe weinig gevoel bij de Nederlanders, die zich in Engelschen dienst hiertoe laten misbruiken, voor hun eigen volksgenooten is overgebleven. In dit verband vermeldt het A.N.P. te vens een officieel communiqué van de Duitsche weermacht, dat aldus luidt: „Bij gelegenheid van een Engelschen luchtaanval 's avonds 1 Mei j.l. door elf Bristol Blenheim machines op Den Helder met zekerheid kunnen worden vastge steld, dat het leidende Britsche vliegtuig naast het Britsche ook het Nederlandsche officieele kenteeken droeg. Bij dezen aan val, die zoodoende bok in het teeken der Nederlandsche kleuren stond, werden 6 Nederlanders gedood en 8 gewond, 4 hui zen vernield en voorts nog verdere schade teweeggebracht. Een op 3 Mei 's morgens boven Neder landsch gebied neergeschoten vliegtuig droeg het voormalige officieele kenteeken van het Poolsche leger". DE NEDERLANDSCHE ARBEIDS DIENST. Afscheid van de opleidingskampen. Dezer dagen zijn de adspirant-leiders van den Nederlandschen Arbeidsdienst, na" zich tegen het einde van den cursus aan een examen te hebben onderworpen, in af wachting van de resultaten hunner beoor deeling en van hun definitieve benoeming, uit de opleidingskampen huiswaarts geto gen. Nog eenmaal is hun bij het afscheid voorgehouden, dat zij, ieder op hun eigen plaats, in de leiders-hierarchie moeten me de werken aan de opvoeding van de jeugd en de opheffing en de eenwording van het Nederlandsche volk. De voormalige opleidingskampen zul len voor het. grootste deel worden omgezet in gewone arbeidskampen, waarvan de be zetting op 5 dezer is opgeroepen uit de vele duizenden jonge mannen, die zich vrijwillig voor den Nederlandschen ar beidsdienst hebben aangemeld. Twee dezer kampen, Nunspeet én Baexem, blijven voor de opleiding van het lager kader be stemd. Intusschen worden in verschillen de plaatsen van ons lartd, met name in de noordelijke provincie, zoo in de nabijheid van Drachten, van Staphorst, Steenwijk, van Laren (Gelderland), Valkenswaard, Almelo en Hoorn, geheel nieuwe kampen gebouwd en ingericht. De nieuwe uniform. Zooals reeds bekend is de nieuwe uni form van den Nederlandschen Arbeids dienst thans algemeen ingevoerd. Van 1 Mei af is het een ieder in den Arbeids dienst verboden nog de oude uniform van den opbouwdienst met het blauwe koord te dragen. De nieuwe uniform is olijfgroen van kleur en wordt voorloopig met been windsels, later met laarzen, gedragen. Er hoort een veldmuts van dezelfde kleur bij, waarop een rood-wit-blauwe cocarde is aangebracht. De distinctieven van den Ne derlandschen Arbeidsdienst worden gedra gen op den kraag. Zij bestaan voor den gewonen man uit twee elkaar kruisende bronzen korenaren, aangebracht op een bordeaurooden spiegel. De rangen van het lagere kader worden aangegeven door strepen terzijde der gekruiste korenaren, De leden van het middenkader krijgen evenwel op den bordeaurooden spiegel gouden korenaren, met ertusschendoor voor adspiranthopman 1, onderhopman 2 en hopman 3 sterren. De leden van het hoogere kader zijn kenbaar, doordat de spiegel, waarop de korenaren zijn aange bracht, met goud is omrand. De rang is eveneens door 1, 2, 3 en voor den com mandant door 4 sterren aangegeven. VERHOOGD DIVIDEND VEROORDEELD. Voor een groot aantal vertegenwoordigers van industrieele bedrijven uit Limburg heeft de commissaris-generaal voor finan ciën en economische zaken, minister dr. H. Fischböck, Zaterdag een rede gehouden over Die Wirtschaft in den Niederlanden im Kriege. Onder meer heeft dr. Fischböck over ver hoogde dividenden gesproken en hij maakte daarbij enkele opmerkingen, die wij hier onder de aandacht brengen. ,Ik kan absoluut niet begrijpen, aldus dr. Fischböck, dat er in Nederland tal van vennootschappen zijn, die de winst, die zy maakten over 1940, gebruikt hebben, om een verhoogd dividend uit te keeren. Dat is niet te verantwoorden in 'n tijd, dat loons- verhooging onmogelijk is. Door deze ver hoogde uitkeeringen wordt het inkomen der aandeelhouders vergroot. Afgezien van het sociale en sociaal-politieke standpunt, heeft dit een negatieve uitwerking op de economische positie van het land. Juist in die kringen zitten de klagers over het ge vaar voor inflatie en-over een te groote circulatie van bankpapier, terwijl zij door hun handelwijze de koopkracht nog ver- hoogen. Terwijl de ondernemers klagen over bestaande of nog dreigende gevaren, houden zij vast aan de verhoogde dividend- uitkeering, waardoor zij deze gevaren zelf verhoogen. Deze politiek begrijpen wij niet. Hier bestaat gevaar voor een misverstand, waarvan de betrokkenen zelf de conse quenties moeten dragen. Wij zullen maat regelen treffen om er voor te zorgen, dat deze verhoogde winsten op een behoorlijke wijze'worden besteed". Gemeentel. Aankondiging UITREIKING AARD APBÉLKAARTEN DISTRIBUTIE VAN BOTER EN MARGARINE. Het centraal distributiekantoor heeft voor de inlevering van bonnen van de boterkaart en de vetkaart door winkeliers, die boter of margarine verkoopen, een re geling voorgeschreven, welke afwijkt van de tot dusverre geldende. De aandacht van belanghebbenden wordt in dit ver band gevestigd op een in de bladen opge nomen officieele publicatie van den secre taris-generaal van het departement van Landbouw en Visscherij. DE LOONBELASTING. Andere uitkeeringen dan pensioen. De secretaris-generaal van Financiën heeft het volgende bepaald: Artikel 1. Regelingen, krachtens welke een werkne mer of ander gerechtigde tegenover een werkgever, een fonds of een verzekerings maatschappij aanspraak of mede aanspraak heeft op eenige andere uitkeerlng dan pen sioen in de zin van artikel 6, letter c, van het besluit op de loonbelasting, kunnen desgevraagd voor de toepassing van de let ters c. en d. van genoemd artikel door den secretaris-generaal van het departement van Financiën, onder door hem te stellen voorwaarden, worden aangewezen als pen sioenregelingen in den zin van genoemde letter c. Artikel 2. Indien krachtens een overeenkomstig ar tikel 1 de aangewezen regeling eenige an dere uitkeering dan pensioen in den zin van artikel 6, letter c, van meergenoemd besluit plaats vindt, wordt die uitkeering als loon aangemerkt en is op die uitkeering artikel 10 van het besluit van toepassing. UITVOERING KINDERBIJSLAGWET. Waar zijn inlichtingen te krijgen? Dengenen, die meenen krachtens de Kin derbijslagwet aanspraak te kunnen maken op kinderbijslag of op een hoogere uitkee ring dan hun is toegekend, wordt er op ge wezen, dat zij ter zake inlichtingen kunnen inwinnen bij de instelling, waarbij hun werkgever zijn personeel heeft verzekerd ingevolge de- ziektewet, dus bij den Raad van Arbeid of by een bedrijfsvereeniging. Mochten zy, ook nadat hun de gevraagde inlichtingen zijn verstrekt, meen'en verdere aanspraken op uitkeering door een bedrijfs vereeniging te kunnen maken, dan kunnen zij zich met een klacht wenden tot het col lege van toezicht, Raamweg 90, te 's-Gra- venhage. DE PROPAGANDA VAN DE N.S.B. Naar de „Gemeentestem" meldt, heeft de commissaris-generaal voor bijzondere ge vallen (hoofdafdeeling volksvoorlichting en propaganda bij het rijkscommissariaat) bepaald, dat de N.S.B. in alle gemeenten in Nederland gerechtigd is, alle soorten van vlakten voor haar propaganda te ge bruiken. Allen autoriteiten en politieorganqiï wordt daarom opgedragen, aan de N.S.B. voor haar propaganda zoowel de aan de gemeenten behoorende als de andere vlak ten ter beschikking te stellen. Zij, die aanplakbiljetten van de N.S.B. wenschen aan te plakken moeten zijn voor zien van een fotocopie van den brief van het rijkscommissariaat aan de propaganda- afdeeling van de N.S.B. [hebbenden wordt t morgen Diilsdag p aardappel- De aandacht van beli gevestigd op het Veit, 6 Mei de laatste i ag is, kaarten uitgereik Ieder zorge du avond om halfze want een vinden. Leiden, 5 Mei 941. De Bu|Bemeester van Leiden, STEVENINCK kaar t|n morgen- afgehaald fce hebben, reiking zal niet plaats 7524 BELOONING UITGELOOFD. De procureur-generaal bij het gerechts hof te 's-Gravenhage heeft een belooning uitgeloofd van 250 gulden voor hem (hen) die inlichtingen kan verschaffen, welke leiden tot de veroordeeling van den da der (de daders) die in den laatsten tijd in het Westland zich schuldig hebben ge maakt aan sabotagedaden aan spoorlijnen 'en veilingloodsen. „Vaderland". R.K. Sportver. „AW" Op eigen terrein speelde AW III tegen KRVC III uit Rijswijk. In een van beide zijden slecht gespeelden wedstrijd wist AW met 103 te winnen. Het le elftal speelde te Den Haag tegen Gr. Willem-II II en verpletterde Gr. W. met niet minder dan 170. Door deze over winning is AW kampioen harer afdeeling, waarmede wij de le elftallers, die een schitterend seizoen achter zich hebben, van harte proficiat wenschen. Er resteeren nog 2 wedstrijden, doch deze kunnen geen invloed meer hebben op het kampioenschap Het 2e elftal speelde te Ryswyk tegen KRVC II en wist met 3—2 te winnen; uit de 3 nog te spelen wedstrijden moeten nog 2 punten gehaald worden, dan kan ook hel 2e elftal de kampioensvlag heischen. Radio-programma DINSDAG 6 MEI 1941 HILVERSUM L 4.15.5 M. Nederlandsch Piogramma. 6.45 Gramofoonmuziek 6 50 Ochtendgymnastiek 7.00 Gramo foonmuziek 7.45 Ochtendgymnastiek 8.00 BNO: Nieuwsberichten 8.15 Schrift lezing en meditatie (uitzending voorbereid door de Christ. Radio Stichting) 8.25 Gewijde muziek (gr. pl.) 8.45 Gramo foonmuziek 9.15 Voor de huisvrouw 9.17 Gramofoonmuziek 10.20 Declamatie 10.40 Orgelspel 11.15 Zang met pianobegeleiding en gramofoonmuziek 12.00 Musiquette 12.30 Vor den boer 12.42 Almanak 12.45 BNO: Nieuws- en economische berichten 1.00 Gramofoon muziek 1.15 Omroeporkest 2.10 Voor de vrouw 2.30 De Ramblers en ensem ble'Bandi Balogh 3.45 Gramofoonmuziek 4.00 Cyclus „Ons geloof en ons werk" (uitzending voorbereid door het Vrijz. Protest. Kerkcomité) 4.20 Gramofoon muziek 4.30 „De jonge Beethoven", cau serie (met gramofoonmuziek) 5.00 Gra mofoonmuziek 5.15 BNO: Nieuws-, eco nomische- en beursberichten 5.30 Amu sementsorkest 6.15 Lezing „Het rassen vraagstuk" 6.30 Ensemble Erika Helen 7.00 BNO: Vragen van den dag 7.15 Gramofoonmuziek 7.30 Duitsche les 8 00 BNO: Nieuwsberichten 8.15 Spiegel van den dag 8.30 Omroeporkest en solist 9.10 Causerie „Nederland voedt zichzelf: Productieslag 1941. 9.25 Avondwjjding (uitzending voorbereid door het Vrijz. Protest. Kerkcomité) 9.30 BNO: Engel sche berichten 10.00 BNO: Nieuws berichten, sluiting. HILVERSUM IL 301.5 M. Nederlandsch Programma. 6.45 Gramofoonmuziek 6.50 Ochtendgymnastiek 7.00 Gramofoon muziek 7.45 Ochtendgymnastiek 8.00 BNO: Nieuwsberichten 8.15 Gramofoon muziek 10.20 Pianovoordracht en gramo foonmuziek 11.00 Declamatie 11.20 Ensemble Amende 12.00 Berichten 12.15 Omroeporkest 12.45 BNO: Nieuws- en economische berichten 1.00 De Melo- disten en soliste 1.45 Gramofoonmuziek 2.00 Arnhemsche orkestvereeniging, solist en gramofoonmuziek 3.30 Voor de zieken 4.00 Orgelconcert 4.30 Voor de jeugd 5.00 Gramofoonmuziek 5.15 BNO: Nieuws-, economische- en beurs berichten 5.30 Orkest Eloward 6.00 Voor amateur-filmers 6.15 Orkest Elo ward 6.45 Gramofoonmuziek 7.00 BNO: Vragen van den dag 7.15 Gramo foonmuziek 7.30 Ensemble Bart Ekkers 8.00 BNO: Nieuwsberichten 8.15 Spie gel van den dag of gramofoonmuziek 8.30 Radiotooneel 9.15 Gramofoonmuziek 9.30 Kees Veening en zijn ensemble 10.00 BNO: Nieuwsberichten, sluiting. GEM. RADIO DISTRIBUTIEBEDRIJF le Programma: 6.4522.00 Hollandsch Programma 22.00—24.00 Duitsch Pro gramma. 2e Programma: 6.4522.15 Hollandsch Programma 22.15—23.00 Hollandsch Programma, uitsluitend voor Radio Cen trales 23.00—24.00 Duitsch Programma. 3e en 4e Programma: 6.4524.00 Duitsch Programma.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 2