RECHTZAKEN OMGEVING RIJNSTREEK 5)e hennendie U naadig heeft! LEIDERDORP BEKENDMAKING, KERKNIEUWS WOENSDAG 30 APRIL 1941 0E LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 6 Haagsche Politierechter De tuinder B. J. van D. te Zoeter- m e e r had op 23 Maart, in een verlofzaak daar ter plaatse, de orde verstoord en men had de politie gewaarschuwd. Volgens verdachte sart men hem steeds en toen was hij boos geworden. Toen er een agent van politie uit Zoetermeer achter hem was komen staan, had hij tegen deze gezegd, jy hebt hier niets te vertellen en heel Zoetermeer krijgt me er niet uit." Toen evenwel de Rijkspolitie er aan te pas gekomen was had men verdachte, die onder invloed verkeerde, er met vereende krach ten uitgewerkt en hem eenige uren in de cel gestopt. Over de geheele behandeling was ver dachte niet te spreken, maar hij gaf toch toe, dat hij den agent uitgescholden had en daarvoor had hij zich dan ook te verant woorden. De Officier achtte deze scheldpartij, door verdachtes eigen verklaring, bewe zen en eischte daarvoor een geldboete van 25 subs. 25 dagen. Hij vond dit veel te veel, te meer daar nij volgende week weer wegens beleedi- ging terecht moet staan, en hij zwaaide met de ontvangen dagvaarding. Daarmede rekening houdende werd de uitspraak 15 subs. 15 dagen. „En ik mag van den burgemeester niet meer in de lokaliteiten van Zoetermeer ko men en ik moet zooveel telefoneeren, wat moet ik dan doen", klaagde verdachte. „Het beste is zelf een telefoon aan te schaffen", deelde de Officier minzaam mede. Wat gebeurde er met de kolenbonnen? Volgens de dagvaarding had de winkelier J. D. te Leidschendam twee kolen- bonnen verduisterd toe'oehoorend aan den 7ü-jarigen J. W. te Stomp wijk. Bovendien zouden deze bonnen veranderd zijn van 6 December in die van 28 Februari. De zaak werd nogal ingewikkeld, want niemand had eigenlijk de op de bonnen gekochte twee mud cokes vermist of te kort gekregen. Om het nu eens precies uit te knobbelen zullen er nog getuigen worden opgeroepen, maar erg schuldig zal verdachte wel niet zijn. De inhoud van de zak. Op 3 Maart werd een dienstplichtige van een Opbouwdienst te Voorschoten aangehouden, toen hij een zak vervoerde. In de Schoolstraat werd de zaak eens na gesnuffeld en toen kwam er tot ieders gToote verrassing uit, geen spek of vleesch, maar twee paar militaire schoenen, twee wollen truien, twee pc\ talons enz. enz. Al deze goederen had de opbouwer gestolen. En aangezien hij reeds driemaal veroor deeld was geweest, werd hij voor dit feit tot drie maanden gevangenisstraf veroor deeld conform den 'eisch. Drie maanden voor een rijwiel. De visscher W. L. van D. te K a t w ij k a. Zee had te Oegstgeest een rijwiel gesto len. ten nadeele van den vertegenwoordiger W. C. M., die net vehikel onbeheerd op een erf aan den Terweeweg had laten staan. Het rijwiel had verdachte later te Leiden verkocht. Gezien het feit, dat verdachte eenige we. ken geleden ook al wegens diefstal veroor deeld is geworden, veroordeelde de Politie rechter hem, conform den eisch, tot drie maanden gevangenisstraf. Toen de auto niet verder wilde. De chauffeur van J. F. v. d. M. expedi teur te Leiden was door zijn baas met een zware vrachtauto naar Dordrecht ge stuurd. Op den terugweg wilde het geval niet meer verder, omdat de gasgenerator de geest gaf. Dt chauffeur kon niet ten eeuwige dage daar blijven staan en aangezien er nog wat gasolie in de tank was, had hij de Diesel motor op die manier laten draaien en was toch thuis gekomen, maar had daarmede tevens een strafbaar feit verricht waar zijn baas voor moest opdraaien. De baas draaide er voor op want hij moest tien gulden boete betalen. Hij vond zulks billijk en deed maar gauw afstand van hoo- ger beroep. Vaders wraak. M. van E. te Leiden had nog al eens ruzie met zijn dochter. Op zekeren dag was deze ruzie zoo hoog geloopen, dat de dochter onderdak gevonden had bij haar ocm, na kwaad het huis uitgeloopen te zijn. Toen zij daarna haar kleeren was komen vragen had pa gezegd, dat hij ze wel zou komen brengen. Inderdaad had hij ze ge bracht, maar letterlijk aan stukjes geknipt, gescheurd en gesneden, zoodat de kleeding- stukken totaal onbruikbaar waren. De Politierechter had den vader voor dit ergerlijke feit tot een maand gevangenis straf veroordeeld, maar de procureur- generaal had deze straf veel te licht ge vonden en twee maanden gevangenisstraf gerequireerd. Het Hof uitspraak doende veroordeelde verdachte tot twee maanden gevange nisstraf. De scheidingslijn ontbrak. A. G. F. Z. te Wassenaar had toe stemming om te Wassenaar een boom te rooien. Aangezien er op de, in elkaar loo- pc-nde terreinen geen scheiding was aan gebracht, had Z. per -"ergissing een boom gerooid, op een terrein, waar hij geen toe stemming voor had. De Politierechter had verdachte veroor deeld tot twee weken gevangenisstraf, maar in hooger beroep had de procureur- generaal het feit als een vergissing geken schetst en vernietiging van het vonnis van' den Politierechter geëischt en opnieuw rechtdoende, vrijspraak tegen verdachte gerequireerd. Het Hof ging daarmede ac- coord en sprak verdachte vrij. Diefstal van vaten benzine. H. M. S. en K. V. beiden te BosKuop hadden daar ter plaatse twee vaten benzine weggenomen, die toebehoorden aan de ge meente Boskoop en op een weiland, onder een mat lagen. In eerste instantie was S. tot drie maan den en V. tot één maand gevangenisstraf veroordeeld. In hooger beroep had de pro cureur-generaal bevestiging van dit vonnis gevraagd. Het Hof veroordeelde elk der verdachten heden tot veertien dagen gevangenisstraf. Diefstal uit een boodschappen mand. G. V. te Alphen a. d. Rijn had uit een boodschappenmand, die op een fiets stond, een hoeveelheid kruidenierswaren weggenomen en deswege was hij veroor deeld tot twee maanden gevangenisstraf. Hij was in hooger beroep gekomen om vermindering van straf te krijgen, maar de procureur-generaal had daar niets voor ge voeld, gezien het feit, dat verdachte reeds vijfmaal veroordeeld is geworden. De eisch werd dan ook bevestiging en de uitspraak conform. HAAGSCHE RECHTBANK Een jaar gevangenisstraf voor een inbreker. J. F. K., afkomstig uit Wassenaar thans gedetineerd, had eind vorig jaar eeni ge inbraken gepleegd in Den Haag alwaar hij o. a. ingebroken had in den Uniewinkel, waar een groot aantal diverse distributie bonnen de buit waren, in het gebouw van het Haagsch Crisiscomité had verdachte kleedingstukken ontvreemd, alsmede 250 paar schoenzolen en in een derde zaak bo vendien nog een partij overhemden en sokken. Alles werd volmondig bekend en reke ning houdende met het reit, dat verdachte reeds een jaar gevangenisstraf uitzit, vor derde de Officier thans weer één jaar ge vangenisstraf. Uitspraak over 14 dagen. KATWIJK AAN DEN RIJN Wedstrijd. In de gisteravond gehou den bijeenkomst der K. J. M. C. had de prijsuitreiking plaats van de in de afgeloo- pen weken gehouden biljart-, tafeltennis- en kaartwedstrijden. Hieraan namen- deel resp. 23, 18 en 22 leden. Het resultaat van de biljartwedstrijd was als volgt: le prijs C. Compeer, 2e pr. kap. H. C. de Graaf. Ie prijs verliezersronde Jac. F. Meijer. Prijs voor het hoogste gemidelde kap. de Graaf met 3.21. Prijs voor de hoogste serie C. Compeer met 16. Uitslag tafeltennis: le r. kap. de Graaf, 2e pr. J. v. Schie Azn. Uitslag kaartwed- strijd: le pr. L. v. d. Valk en P. v. d. Valk, 2e pr. Ger. Meijer en J. Remmerswaal. SASSENHEIM „Jong Leven". Bovengenoemde Kath. Tooneelvereeniging heeft Zondag j.l. haar laatste uitvoering van dit seizoen gegeven. Evenals bij de beide vorige uitvoeringen was ook thans de zaaJ tot in de uiterste hoeken bezet. Nadat kapelaan van Pol een openingswoord gesproken had werd opge voerd het stuk van den Vlaamschen schrij ver Jac. Ballings, getiteld „De Rare". Het publiek heeft genoten van het begin tot het einde. Speciaal vermeld dient het spel van „Onkel Nardus" hetgeen werkelijk puik was. Het muzikale gedeelte van den avond werd verzorgd door „The Accordeon Jazz". Pastoor de Haan sprak een slot woord waarin hij de spelers en speelsters gelukwenschte met het behaalde succes en de hoop uitsprak dat „Jong Leven" nog lang zal mogen bestaan en ons het volgend winterseizoen weer eenige prettige avonden zal bezorgen. Personalia. Onze plaatsgenoot, de heer A. Frijlink, is benoemd tot lid der commis sie van beroep inzake belastingaangelegen heden. WARMOND GEMEENTERAAD. Onder voorzitterschap van den heer A. J. L. Ketelaar, burgemeester, kwam de raad dezer gemeente in openbare vergadering bijeen. Alle leden waren tegenwoordig. Aan de orde kwam een voorstel tot wij ziging der verordening vor de benoeming en bezoldiging der gemeente-veldwachters. Blijkens een ontvangen schrijven van den Commissaris in deze provincie komt het dezen wenschelijk voor dat, nu de wettelij ke bepalingen met betrekking tot het capi- tulantenstelsel buiten werking zijn gesteld, de verordening dienovereenkomstig wordt gewijzigd. Aldus wordt besloten. Ter tafel wordt gebracht het voorstel van B. en W. tot aanvulling der verordening betreffende" de straatpolitie en de openbare vermakelijkheden. Deze aanvulling heeft betrekking op het sneeuwruimen. Door deze wijziging zal in de toekomst iedere bewo ner van een perceel verplicht zijn om de sneeuw liggende voor zijn perceel op te rui men, terwijl het bij vorst of dreigende vorst verboden zal zijn een openbare weg te schrobben of te dweilen, óf water daarop te werpen uit te storten of te doen loopen. Besloten wordt de verordening dienover eenkomstig te wijzigen. Ter tafel wordt ge bracht een voorstel van B. en W. om het in de vorige vergadering toegestane crediet van 10.000.voor den bouw van een gyymnastieklocaal en de restauratie van het oude raadhuis te verhoogen met 2500 en te brengen op f 12500.In een uitvoe rig praeadvies wijzen B. en W. er op, dat bij de aanbesteding is gebleken, dat de kos ten hiervan belangrijk hooger waren dan bij de begrooting was geraamd, terwijl ook de aanschaffing van toestellen belangrijk duurder geworden zijn. Zij merken hierbij op, dat de begrooting reeds was vastgesteld in December 1940. Nadat door enkele raads leden nog eenige inlichtingen waren inge wonnen, werd het voorstel met alg. st. aan genomen. In behandeling komt een verzoek van het bestuur van de R. K. Ziekenhuisverple- ging om de toegestane reserve die gevormd mag worden voordat deze instelling moet overgaan tot terugbetaling, van een aan haar verleend renteloos voorschot, te mo gen verhoogen van 750.op 1500. Gezien het groote nut dezer instelling ad- viseeren B. en W. goedgunstig te beschik ken. Over deze aangelegenheid ontspon zich een langdurige discussie; de heer Weyers was er voor het verleende renteloos voorschot te schrappen zoodat de instelling ten opzichte van de gemeente geen ver plichtingen meer heeft. Deze kwestie werd door den voorz. nog eens uitvoerig u'teen- gezet, waarbij hij vooral deed uitkomen, dat het groote sociale nut dezer vereeniging op den voorgrord geplaatst dient te worden en een al of niet winst maken bijzaak is. B. en W. hebben steeds hun volle mede werking verleend en zullen dit in de toe komst ook blijven doen en zullen elk voor stel dat dienaangaande binnenkomt in ern stige overweging nemen. H'ema wordt het voorstel met alg. st. aangenomen. Besloten wordt de gemeentebegrooting dienst 1940, zoomede die over het jaar 1941 té wijzigen. Bij de gebruikelijke rondvraag wees den heer Weyers nogmaals op den slechten toestand van het rijwielpad, ter wijl de heer de Greef rog enkele inlichtin gen verzocht met betrekking tot den bouw van het gymnastieklokaal, meer speciaal wat betreft het toezicht op dit werk. Nadat de sprekers door den voorz. beantwoord waren werd de bijeenkomst gesloten. ALPHEN AAN DEN RIJN Belastingen. De ontvanger der re gistratie en domeinen M. K. Minderhoud is onder opheffing van het hem opgedragen beheer van het kantoor der registratie en dpmeinen te Goor belast met het beheer van het kantoor dier middelen te Alphen aan den Rijn. Geboren: Comelis Simon z. van M. Overes en C. van Leeuwen Abraham Cornelis z. van C. van Es en P. A. Schuiling. Gevestigd: C. A. de Vogel en gezin van Nieuwerkerk a. d. IJssel G. M. van Hardeveld, echtg. van J. G. Gaillard, van Dortmund (Dl.). Vertrokken: J. Daalder naar Schijn- del ((N.B.)) M. van der Laan, wed. G. J. Spelt, naar Zegveld W. de Vries en gezin naar Haskerland. HOOGMADE „Onderlinge Hulp". Vorige week hield de vereeniging voor ziekenhuisverpleging „Onderlinge Hulp" haar jaarlijksche leden vergadering in de zaal van den heer Wit- teman, welke als steeds weer zeer slecht bezocht was. Uit het keurig verzorgde jaarverslag van den secretaris memoreeren wij nog, dat het ledental op 1 April j.l. 717 bedroeg. Ook het verslag van den penningmees ter gaf een zeer gunstig beeld van de gang van zaken gedurende het afgeloopen jaar. Inkomsten bedroegen: 1219.51; uit gaven, 946.99; een batig saldo dus van 272.52. Het totaal bezit der vereeniging bëdraagt thans: 1829.82, n.l. spaarbank boekje 1208.85. Reserve spaarbankboek je 532.94 en kasaldo 88.03. Door de kas- commissie was bericht gezonden, dat de boeken en bescheiden in de beste orde wa ren bevonden. Aan den penningmeester werd een hartelijk woord van dank ge bracht voor zijn keurige boekhouding, en de controlecommissie voor haar werk. Hier na werd door den heer P. J. v. d. Eng ver slag uitgebracht van de laatste te Utrecht gehouden Federatievergadering. De contri butie werd zonder eenige verdere bespre king voor het jaar 1941—1942 weer onver anderd vastgesteld. De vergoeding voor röntgenfoto's werd met 1.verhoogd en gebracht op ƒ2.per foto. Ook de be stuursverkiezing liep vlot van stapel, daar geen candidatenlijsten waren ingekomen en de drie aftredende herkiesbare bestuurs leden W. v. d. Laan, P. Witeman en P. J. v. d. Eng, bij enkele candidaatstelling wa ren herkozen. Als nieuw lid van de controlecommissie, wegens aftreden van C. P. Borst, werd na BON WAREN GELDIG HOEVEELHEID 14 Brood of gebak 28 April-3 Mei (11 Mei) 100 gram brood, gebak. 15 Aardappelen (Broodkaart, alle 20 bonnen). 28 Apr.4 Mei (7 Mei) ix Kg. (kinderen beneden 4 jaar 3/4 kg.) 7 iBloemkaart) Meel, brood enz. 21 April—18 Mei. 35 gram tarwe-meel of -bloem, roggemeel of 50 gram wittebrood of 1/2 rantsoen gebak 13,14 (Boterkaart) Boter £1 Apr.7 Mei (10 Mei) elk één half pond boter 13,14 (Vetkaart) Boter, Margarine spijsvet 21 Apr.7 Mei (10 Mei) half pond boter of margarine of 200 gram spijsvet (13) half pond boter of margarine (14) 21 Suiker 14 Apr.—11 Mei. 1 kilogram 14 Melk 28 Apr.4 Mei. 13/4 liter. 13 Vleesch en Vleeschwaren 21 April-^-6 Me;. 75 gram vleesch, 100 gram gekookte worst, 125 gram leverartikelen, 150 gram bloedworst. 18 Koffiesurr. Thee 17 Mrt11 Mei. 125 gram koffie, of 250 gram koffie- surrogaat of 50 gram thee. 64,74 Kaas 21 Apr.4 Mei (18 Mei) Elk der bonnen 100 gram kaas. 85 Eieren 28 Apr. 4 Mei (11 Mei) 1 ei 28 Peulvruchten Tot 11 Mei. 1 pond. 23 Rijst enz. 21 Apr.—18 Mei. X pond 27 Maïzena enz. 21 Apr.15 Juni. 1 ons (op 2 bonnen 1 pakje). 24 Havermout enz. 21 Apr.15 Juni. X pond 25 Gort enz. 21 Apr.15 Juni. X pond 26 Macaroni enz. 21 Apr.15 Juni. 1 ons 1 17 Scheerzeep 1 Jan.30 April 50 gram scheerzeep 29 Zeep 28 Apr.31 Mei 120 gram huishoudzeep, enz. Periode e Per. 10 Petroleum t.m. 31 Maart t.m. 15 Juni nog geen nieuwe bon aangewezen, voor de keuken 2 liter De uitreiking vajf aard3m>elenkaarten vindt plaats Kerkl/m 3 vanV)12.30 en van 2 tot 5 uur uitbuitend op da navolgen de dagen. JJondera^g 1 Mei d^letters A ig 2 VtorjLY' t/m K. de l$fl£er L t/m 1% Dinsdag Z. Aan elcen per- lelen in ^oorraad ide verslikt. Een in ge baf en op of irt voor el- of na 2 Mei 1937, voor iemand die t/'m E, Maand; 6 Mei soon, die geAi^arda^ heeft u\jrdt ihel volg! kaart vod^-^lkeii per: voor 1 Mei 1937.\Een ken persoon gebi een halve kaart zwaren arbeid veirirfit, 1 kaart extra voor iemand die zeer owaren arbeid verricht. Nauwkeurig moet opgaaf worden gedaan van de hoeveelheid aardappelen die men in voorraad heeft. L a letters worden gere kend naar de naam van het gezinshoofd. Bij aanmelding moeten de distributiestam kaarten van alle personen, waarvoor aard- appelenkaarten gewenscht worden over gelegd worden. Aan personen beneden den leeftijd van 18 jaar worden geen kaarten medegegeven. 7363 herstemming gekozen Chr. van der Voorn. De beschrijvingsbrief van de eerstvol gende Federatievergadering werd daarna uitvoerig besproken en over de verschil lende punten werd van gedachten gewis seld. Besloten werd ten slotte de afge vaardigde vrij mandaat te geven. Als afge vaardigde werd weer gekozen de heer P. J. v. d. Eng, terwijl resp. als le en 2e plaatsvervanger werden gekozen de hee- ren H. Hoogervegt en E. de Vreede. St. Josephsgezellen. De St. Josephs- gezellen herdachten hun tweeden verjaar dag. Na om acht uur te zijn aangetreden voor de goed bezette zaal, waarin wij o.a. ook opmerkten kapelaan von Fisenne uit Roelofarendsveen, de St. Josephsgezellen- vereeniging uit Roelofarendsveen, werd de avond begonnen met enkele toepasselijke liederen waarna door den secretaris der St. Josephsgezellen vereeniging een keurig overzicht gegeven werd van het; werk der vereeniging. Hierna kwamen weer de Josephsgezellen op de planken die in enkele zeer goed ge speelde voordrachten en tooneelstukjes het plan van de gezellen voor dit jaar, „de ar beid", uitbeeldden. Met groote aandacht werd dit alles gevolgd en het hartelijk ap plaus getuigde van waardeering. Tusschen de verschillende stukjes en in de pauze zorgden enkele gezellen uit Roelofarends veen met vroolijke muziek voor een op gewekte stemming. Aan het einde van den avond nam de praeses, pastoor J. F. Lips, nog het woord en sprak een kort maar krachtig woord van aansporing tot de niet-leden en hun ouders om zich aan te sluiten bij de vol gelingen van vader Kolping en trouw aan God en Kerk, mannen te worden waarop een nageslacht kan worden opgebouwd. ROELOFARENDSVEEN R.K. Coöp. Tuindersvereeniging „Eendracht maakt macht" In die bestuursvergadering van Dinsdag 29 April is tot voorzitter gekozen de 'heer Th. W. Schrama, De heer Schrama, die on langs in het bestuur werd gekozen, heeft reeds vele jaren zitting gehad in de Raad van Toezicht van deze vereeniging. WADDINXVEEN Kerkbestuur. Door den Bisschop van Haarlem is in de vacature van den heer Matse tot kerkmeester van St. Victor be noemd de heer J. L. Verbakei. GEBEDSACTIE S. P. L. „Dat de Oversten der seminaries diep doordrongen mogen zijn van hun verantwoordelijkheid". Voor de maand Mei beveelt het Pause lijk Liefdewerk van den H. Apostel Petrus voor de opleiding van een inlandsche gees telijkheid in de missielanden bovenstaande intentie aan. De opleiding van inlandsche priesters, uit wier midden de bisschoppen evengoed' als de gewone zielzorgers moeten voortko men, die de Kerk in hun land zullen lei den en besturen, stelt de missionarissen voor zeer groote moeilijkheden en voor groote problemen, omdat volgens de ver langens van den Paus de candidaten, in tellectueel en nog meer moreel, een vor ming moeten ontvangen, die gelijk staat met de vorming der priesters in de be schaafde landen. De verantwoordelijkheid van de leiders der seminaries in de missielanden voor de vorming van goede en heilige priesters is du bijzonder groot en is alleen te dragen met een overvloedige hulp van Gods ge nade; daarom zullen wij in de maand Mei op heel bijzondere wijze bidden tot den goeden God, opdat Hij hun de noodige wijs heid. en voorzichtigheid, tact en oordeel moge schenken voor het goed volbrengen van hun verheven taak. Nieuwe deelnemers aan deze gebedsactie kunnen op aanvrage steeds gratis intentie- formulieren bekomen bij den Nation al en Secretaris van S. P. L. Mgr. Th. M. P. BEKKERS, te Voorschoten. MGR. DR. G. C. VAN NOORT De Hoogeerw. Deken van Amsterdam en rector van het Begijnhof, Mgr. dr, G. C. van Noort, die reeds jaren kanunnik van het Haarlemsche kapittel is en zestien jaar hoogleeraar is geweest in de dogmatische godgeleerdheid aan het Groot-seminarie te Warmond, hoopt den lOden Mei zijn 80en verjaardag te vieren.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 6