Weerbericht 6 o o 0 1 0 STADSNIEUWS Burgerlijke Stand BIOSCOPEN TE LEIDÊN WOENSDAG 30 APRIL 1941 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. Z Abonnementsprijs: voor Leiden 20 cent per week; 2.63 per kwartaal. Bij onze agenten 21 cent per week; 2.73 per kwartaal. Franco per post 3.10 per kwartaal. Geïllustreerd ""ndagsblad 0.52 per kwartaal. Losse nummers 5 cent, met geïll. Zondagsblad 9 cent. Advertentiën: 32 cent per regel. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 55 cent per plaatsing, alléén Woensdag en Zaterdag. ZONS OP- EN ONDERGANG. Zon onder 9.02 uur Woensdagavond. Zon op 6.11 uur Donderdagochtend. MAANSTANDEN. 30 April: De maan komt Woensdagmor gen te 8.49 uur op en gaat Woensdagavond te 12.39 uur onder. 1 Mei: De maan komt Donderdagochtend te 9.36 uur op en gaat Vrijdagnacht om 1.26 uur onder. 2 Mei: De maan komt Vrijdagmorgen om 10.31 uur op en gaat Zaterdagnacht om 2 08 uur onder. 3 Mei: De maan komt Zaterdagvoormid dag te 11.31 uur op en gaat Zondagnacht om 2.45 uur onder. (Eerste kwartier). 4 Mei: De maan komt Zondagmiddag te 12.37 uur op en gaat Maandagnacht te 3118 uur onder. 5 Mei: De maan komt Maandagmiddag te 1.48 op en gaat Dinsdagnacht om 3.48 on der. 6 Mei: De maan komt Dinsdagmiddag te 3.02 uur op en gaat Woensdagnacht te 4.17 uur onder. 7 Mei: De maan komt Woensdagmiddag te 4.18 uur op en gaat Donderdagochtend om 4.43 uur onder. HIOIIOIIC3IIOIIOIIC3IIOIIOIIC-- Q i I CDIIOIICDIICDIICDIIOIICDIIOIIO Verduisteringstijden Er is bepaald, dat er verduisterd moet worden tusschen zonsonder gang en zonsopkomst. Deze tijden zijn voor hedenavond en morgenochtend: ZONSONDERGANG s Tusschen deze beide tijden dient er dus verduisterd te worden. EXTRA RANTSOEN MELK VOOR ZEEVISSCHERS. Met 50 pet. verhoogd. De persdienst van het N. V. V. meldt: Zeevisschers, die onder zeer moeilijke om standigheden hun bedrijf uitoefenen, heb ben zich tot het N. V. V. gewend met het verzoek te willen bevorderen, dat het hun toebedeelde en onvoldoende gebleken rant soen melk zal worden verhoogd. Het N. V. V. heeft zich daarop in verbinding gesteld met het Centraal distributiekantoor te Den Haag en weten te bewerkstelligen, dat het rantsoen melk voor bovengenoemde zee visschers is verhoogd met 50 pet., zoodat zij nu 2.625 liter per persoon per week ont vangen, tegen 1.75 liter vóór de toewijzing van dit nieuwe extra rantsoen. EXTRA MELK VOOR ARBEIDERS IN BEPAALDE BEROEPEN. Arbeiders, die glazuurwerkzaamheden verrichten b.v. komen in aanmerking, zoo wel in keramische industrie als b.v. in de dakpannenfabriek. Arbeiders van verf- en kleurstoffabrieken, maar ook schilders en verfbewerkers komen in aanmerking. Ook in vele afdeelingen van rubberfabrieken,- metaalbedrijven en natuurlijk alle loodbe- drijven, inclusief de letterzetteryen en -gieterijen, alsmede de grafische bedrijven en cliché-inrichtingen, heerscht een atmos feer, die het noodig maakt, dat'de arbei ders een extra rantsoen melk van 100 pro cent ontvangen. „Vaderland". TWEE ZAANDAMSCHE WETHOUDERS VAN HUN FUNCTIE ONTHEVEN De Zaandamsche wethouders Hallie (V. D.) en Kamphuis (R.K.) zijn met ingang van 1 Mei van hun functie ontheven. De heer Hallie, die gedurende 6 jaar het wet houderschap vervulde, was wethouder van de bedrijven, terwijl de heer Kamphuis die 14 jaar wethouder is geweest, den dienst van openbare werken onder zich had. DE PERSOONSBEWIJZEN. j Het hoofd is de hoofdzaak. r Men meldt ons van bevoegde zijde: Nagenoeg iedere postbestelling bezorgt bij de rijksinspectie van de bevolkingsre gisters brieven van gemeentebesturen, van fotografen en van particulieren, waarin vragen worden gesteld betreffende de af metingen der foto's waarmede de persoons bewijzen voorzien moeten zijn. De foto's, welke daarbij ter beoordeeling worden voorgelegd, zijn vele malen zoodanig uit gevoerd, dat moet worden geconstateerd, dat de fotografen de beoalingen betreffen de de afmetingen óf niet kennen, óf niet begrijpen, maar in ieder geval niet in acht nemen. Nu zien we wel heel goed in, dat de vak- menschen tegenover dit fotografeeren op voorschrift ietwat onwennig zullen staan. Het was tot nu toe meestal uitsluitend het eigen artistiek inzicht en de smaak en de wensch der cliëntèle waarmede de fotograaf rekening had te houden. Maar we mogen onze fotografen toch wel met nadruk ver zoeken, zich dezen keer door eigen smaak en de wenschen der klanten niet van de wijs te laten brengen, en een foto te leve ren, welke aan de eischen voldoet. Deze eischen zijn met betrekking tot de afmetingen der foto en der afbeelding toch waarlijk niet gecomoliceerd noch onbegrij pelijk. De foto moet 3 Y. cm. breed en 4ti cm. hoog zijn en mag uitsluitend het hoofd en eventueel het bovendeel van de borst van den afgebeelden persoon weergeven; de afbeelding van het hoofd moet 2 cm. in doorsnede of grooter zijn. Duidelijker en eenvoudiger kan het toch moeilijk gezegd worden. Nochtans kibbelt men over de vraag of met die doorsnede is bedoeld een horizontale of een verticale. Er is echter een antwoord, als men ten minste veiUg wil zijn, en dat is: zorg dat de kleinste doorsnede in elk geval 2 cm. is. Dan kan men zeker ziin, geen moeilijkheden te zul len ondervinden. En toch is ons gebleken, dat er zeer veel foto's in omlooo ziin, waaroo het hoof'i veel te klein is afgebeeld. Veel te klein is in dit geval niets erger dan een beetje te klein, want in beide gevallen deugt de foto niet. Maar als de foto niet deugt, deugt het per soonsbewijs ook niet. Wie echter met een ondeugdelijk persoonsbewijs in zijn zak' loopt heeft kans op een bii zond er deugde1 ijk procesverbaal en zoo krijgt de klant het verbaal maar de fotograaf de schuld. Met recht en reden. Want van iederen bona-fide zakenman. en daar willen we het liefst al onze fotografen toe rekenen mag toch worden verwacht dat hij ziin klarten levert, waar ze recht Daarmede beto -rit men geen bijzondere coulance, daardoor presteert men geen onverplichte service, maar doet wat plicht is, niets minder en in 't peheel niets meer. Vraagt echter een klant een foto voor zijn persoonsbewijs en levert men hem een foto, die niet aan de eischen v .ldoet, dan lijkt ons'dct niet in den haak Zelfs al zou men na gebleken ondeugdelijkheid der foto, deze kosteloos door een betere vervangen, dan bezorgt men zijn klant het risico van een procesverbaal, in het. allergunstigste geval onnoodige last en moeite. We nrak°n hierboven van onwennigheid en willen die zonder beden voor alle in omlooo zijn de ondeugdelijke foto's verantwoordelijk stellen. Wij begrijpen, dat iedere fotograaf zich alle redeliike moeite zal '.even om zijn klanten onnoodige last en moeite te hespa ren. Daarom aan onze fotografen een goede raad: Neem uw afmet'^"" - - -.0 uim mo gelijk. Laat od de foto van 3t< x 4V< het hoofd de hoofdzaak zijn. Liefst hpelemaal geen borst, zoo weirig mogelijk hals, maar veel hoofd: hoe meer hoofd hoe beter. MINDERJARIGE HAARLEMSCHE MEISJES 's AVONDS NIET IN CAFéS Tenzij onder geleide of met schriftelijke toestemming der ouders. De regeeringscommissaris van Haarlem heeft bepaald, dat het met ingang van-he den aan iedere vrouwelijke persoon, be neden den leeftijd van 21 jaar en van Ne- derlandsche nationaliteit, verboden is zich na 's avonds negen uur als bezoekster op te houden in eenige voor het publiek toegan kelijke localiteit, waarvoor vergunning of verlof krachtens de drankwet is verleend, dan wel zich op een bij een dergelijke in richting behoorend terras op te houden, ten zij zij vergezeld is van haar beide ouders of een harer ouders, haar voogd, haar toe- zienden voogd, of haar echtgenoot, dan wel in gezelschap is van een meerderjarige en vóórzien is van een schriftelijke toestem ming van haar ouders, haar voogd, of haar echtgenoot, om zich aldaar met dien met name genoemden meerderjarige op te hou den. Aan iederen exploitant van een boven bedoelde localiteit is het verboden een be zoekster in strijd met deze bepalingen in zijn localiteit of op het daarbij behooren de terras toe te laten, of aanwezig te heb ben. Overtreding wordt gestraft met maxi mum honderd gulden boete of maximum vier weken hechtenis, terwijl de betrokken exploitant zich voorts bloot stelt aan tij delijke sluiting van zyn localiteit en in trekking van alle verdere daarvoor ver leende vergunningen. EEN EENHEIDSFRONT? Duitsche rijksminister van Posterijen werkt een plan uit. Naar uit Berlijn aan de „N. R. Crt." wordt bericht, wordt door den rijkminister van Posterijen dr. Ohnesorge (wat een pracht- naam in deze tijd!) de uitvoering voorbe reid van een eenheidsport voor het Duitsche rijk en de bezette gebieden. GEEN JODEN IN NEDERLANDSCHE ORKESTEN Mogelijkheden voor de Joodsche Musici Met ingang van 15 Mei a.s. zullen de Joden, die volgens verordening reeds maanden geleden van hun functie hadden moeten worden ontheven, uit de Neder land gesubsidieerde orkesten worden? ont slagen. Ter voorkoming van technische moeilijkheden kunnen Joodsche orkest leden nog na dien datum gehandhaafd worden, indien het Winterspeelseizoen van het betreffende orkest eerst na 15 Mei eindigt. In verband met dezen maatregel heeft de Secretaris-Generaal van het Departe ment van Volksvoorlichting en Kunsten gezocht naar een oplossing om de ontslagen orkestleden in de gelegenheid te stellen als musici werkzaam te blijven. Daartoe is overleg gepleegd met de Joodsche coördi natie commissie, die het voorstel om te komen tot de stichting van een Joodsch orkest wil steunen en pogingen in het werk stelt de Joodsche orkestleden in een uitsluitend Joodsch orkest onder te bren gen. Met de leiding van dit orkest zal Albert van Raalte worden belast. Het zal in Amsterdam worden gevestigd: de con certen door dit orkest te geven zullen uit sluitend door Joden kunnen worden be zocht. Met deze oplossing zijn zoowel de Jood sche musici en het Joodsche publiek, als de Nederlandsche musici en het Neder- landsche publiek gebaat. ZELF BAKKEN WEER TOEGESTAAN. Op het oogenblik is het aan personen, die vroeger zelf bakten, toegestaan dit weer te doen: Zij, die wenschen te bakken, moeten een verzoek indienen bij den plaatselijken bu reauhouder van het rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd. Wordt het verzoek ingewilligd, dan wordt op de broodkaart een stempel gezet: Zelfbakker. De hierbedoelde personen kun nen dan uitsluitend bij den bakker op een broodbon 70 gram regeeringsbloem verkrij gen. „N. Rott. Crt." Het AJN.P. meldt: Een groot aantal ar beiders vindt op het oogenblik in de haven van Spakenburg werk in het sorteeren van pos, een klein vischje, dat vroeger als vrij wel waardeloos beschouwd en gebruikt werd voor het vervaardigen van vischmeel. Deze pos blijkt evenwel uitermate geschikt te zijn als voedsel voor den mensch, hoewel de vele graten wel enkele moeilijkheden opleveren. De pos wordt na gesorteerd te zijn, gezouten en gerookt, terwijl ze ook op de wijze van gemarineerde haring in potten wórdt verduurzaamd. Aan het sta tion Baarn komen th&ns dagelijks groote partijen pos ter verzending uit Spakenburg aan. Ook wordt de pos naar België uitge voerd; hiertoe wordt de visch in vaten verpakt. Nu de vangst op snoekbaars tij delijk stil staat, vormt de pos een welkome bron van inkomsten voor visschers en han delaren. VLOEREN EN DAKEN In de plaats van houtconstructies Men meldt ons van bevoegde zijde: Hout is schaarsch en duur en moet daar om meer plaats maken voor andere pro ducten. In de toekomst zal bij den bouw van vloeren, zolderingen en dakconstruc ties holle baksteen een steeds grooter toe passing kunnen vinden. De grondstoffen ervoor zijn in voldoende mate hier te lande aanwezig, het product kan bij de de huidige hooge houtprijzen concurreeren met dit ar tikel en de toepassingsmogelijkheden zijn vele. Deze holle steen dateert van lang voor den oorlog en is dus niet een kind van den. nood, maar kon toen wegens zijn hoogen prijs niet de plaats van hout innemen. Slechts in bepaalde gevallen, namelijk waar aan geluids- en warmte-isolatie hoo ge eischen werden gesteld, vond hij aan wending, bijvoorbeeld bij den bouw van ziekenhuizen. Het zijn voornamelijk dak- panfabrieken, welke het product thans ver vaardigen- Voor holle baiksteen mag worden toege past, moet hij voldoen aan wettelijk voor geschreven keuringseischen, o.m. de druk- vastheid betreffende. Er worden steenen in den handel gebracht, pseciaal geschikt voor dakconstructies. Deze zijn voorzien van groeven of uitsteeksels, waaraan de dak pannen haken. Gebruik van hout is dan overbodig. Agenda LEIDEN. Vrijdag, Derde bijeenkomst Conferenties voor niet-Katholieken door pater Wijnand Sluys, Kerk Heerensin gel, 8 uur. Zondag, uitvoering van de operette „Zi geunerleven", door „Pulchri Stu dio", Stadsgehoorzaal, 8 uur. Zaterdag, bureauzitting R. K. Reclassee- ringsver. Leiden, St. Vinc.-geb., Hoogl. Kerkgracht 32, 4 uur nam. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 26 April 20 uur tot Zaterdag 3 Mei 8 uur waargenomen door; Apotheek Herdingh en Blanken, Hooge- woerd 171, Tel. 20502. Apotheek Reijst, Steenstraat 35, Tel. 20136. Te Oegstgeest door: De Oegstgeestsche Apotheek, Wilhelminapark 8, TeL 26274. DE DIENSTREGELING DER N.Z.H.T.M. In aansluiting op ons bericht van gisteren betreffende de gewijzigde dienstregeling der N.Z.H.T.M., kunnen we thans de vol gende vertrektijden der laatste tram me- dedeelen: LeidenKatwijk en Noordwijk 21.57 uur. LeidenDen Haag 22.87 uur. KatwijkLeiden 22.35 uur. NoordwijkLeiden 22.33 uur. Den HaagLeiden 22.05 uur. De laatste stadstram naar Oegstgeest ver trekt te 22.30 uur van den Hooge Rijndijk, Oegstgeest naar den Hooge Rijndijk te 22.25 uur. Daarna loopen er nog enkele stadstrams, de laatste van den Hooge Rijndijk te 22.50 de laatste van het station te 22.55 uur. JUBILEUM BIJ ZAALBERG Heden herdacht de heer W. F. Landes- bergen den dag, waarop hij voor 35 jaar als stoker in dienst der N.V. Koninklijke Ne- derlandschen Fabriek van wollen dekens v.h. J. C. Zaalberg en Zoon trad. De heer Landesbergen werd met zijn echtgenoote op 'het privékantoor door de directie ontvangen, waar bij werd toege sproken en hem voor zijn nauwgezette plichtsbetrachting en toewijding aan de N.V. dank werd gebracht. Hierna werd hem een couvert met inhoud overhandigd, ter wijl hij tevens door het personeel met ver schillende geschenken werd bedacht. De heer Landesbergen bracht den dag verder in den kring zijner familie door. Bij beschikking van den Secretaris-Ge neraal van het Departement van Binnen- landsche Zaken is de heer B. C. Bueninck, inspecteur van politie alhier, met ingang van 1 Mei benoemd tot territoriaal inspec teur bij bescherming van de burgerbevol king tegen luchtaanvallen in de provincies Groningen, Friesland en Drente, met standplaats Groningen. NOTARIS C. J. F. DOLK. Men verzocht ons van meer dan één zij de, om in de courant te vermelden, dat no taris C. J. F. Dolk op 1 Mei 12 1/2 jaar zijn functie uitoefent. Waar wij, den notaris kennend, ver moedden, dat deze op eenig uiterlijk ver toon naar aanleiding van dit jubileum geen prijs zou stellen, hebben wij ons' tot hem gewend. Notaris Dolk verklaarde ons toen, dat het zijn Uitdrukkelijke wensch is, dat bedoelde jubileum-dag „onopgemerkt" zal voorbijgaan. Notaris Dolk is ongeveer vier jaar nota ris te Leiden, was voorheen notaris te Ber- licum, en is daarvoor ongeveer 12 jaar waarnemer geweest te Hillegom. MIDDELBAAR CHEMISCHE SCHOOL. Voor de door de Ned. Chem.-Ver. afge nomen analystenexamens zijn de volgende leerlingen der Middelbaar Chemische School hier ter stede geslaagd: Algemeene Ontwikkeling de dames M. Davidson. Den Haag; C. Verburgt. Heem stede; en de heeren A. Bosch, alhier; G. Kuperus, alhier; J. Gazan, Den Haag; Algebra de dames: H. E. Schuitenmaker, Heemstede; G. Schoo, Schiebroek, en de heer J. Bonnet, Oegstgeest; Natuurkunde, scheikunde en warenken nis:-mej. H. Gerritsen, Den Haag; Natuurkunde, scheikunde, warenkennis en algemeen practische manipulaties de da mes: M. Toepoel, Heemstede; N. Bloem, Haarlem; M. A. W. v. Haselen, Leiderdorp; M. R. Mendelson, alhier; L. C. Siddré. Noordwijk; M. M. v. Haarlem. Haarlem; M. Gemeentel. Aankondiging DE UITREIKING DER AARDAPPEL- KAARTEN RECTIFICATIE De uitreiking der aardappelkaarten zal niet op Vrijdag 9 Mei a.s. zooals hier is medegedeeld, maar op Dinsdag 6 Mei a.s. afgeloopen moeten zijn. Hierdoor is de volgorde, waarin het publiek wordt opgeroepen, op de hieronder aangegeven wijze veranderd: Op Donderdag 1 Mei a.s. zij, wier familie naam begint met A, B. C. D. Op Vrijdag 2 Mei a.s.- zy, wier familie naam begint met E, F. G. H. I. J. KI. Op Zaterdag 3 Mei a^zij, wier familie naam begint Kn, L. bf* N. Op Maandag 5 M^T a.s. zij, wier familie naam begint met g. Q, R, S. Op Dinsdag alkzij, wier familie naam beginyfnet T, U. \\w. X, IJ, Z. De kantonen vayi uitreiking zullen op alle bovengenoehidC tmgen gek op Zaterdag 3 Mei geopeim zijn wan 8 uur v.m. tot 12.30 en van 2 uur tot 5.%) uur n.m. ..In tegenstelling jpet het vroeger mede gedeelde moeten alle aardappelvoorraden worden opgegeven, tenzij zij minder dan 15 K.G. bedragen. Indien een gezin over 15 tot 29 K.G. beschikt wordt 1 kaart inge houden, bedraagt deze hoeveelheid 30 tot 44 K.G. dan worden twee kaarten minder uitgereikt, bedraagt zij 45 tot 59 K-G. drie kaarten enz. Het publiek wordt er nog eens nadrukkelijk op gewezen, dat deze opgaven gecontroleerd kunnen worden en dat het verstrekken van onjuiste mededeelingen streng gestraft zal worden. Zij, die zwaren arbeid verrichten zullen een halve aardappel kaart, extra ontvangen, (totaal 1J4) zij, die zeer zwaren arbeid ver richten één heele kaart extra totaal 2). Leiden, 30 April 1941. 7365 De Burgemeester van Leiden, STEVENINCK LEIDEN. Geboren: Rudolph Abraham Nicolaas z. v. R. Wiggers en M. Leemans. Ge h u w d: G. C. Th. van Dorp jm. en F. M. Sevensma. Overleden: J. Distelvelt m. 56 j. J. van Bendegom m. 69 j. L. Peeren z. 18 j. E. M. Strijbosch vr. 72 j. M. H. Biesiot hsvr. v. J. N. Wegman 69 j. E. Ensering, Velzen; M. E. Faes, Breda; M. M. v. GasseLt, Venlo, en de heeren: J. v. Weizen, alhier; W. Hoogendonk, Haarlem; L. v. d. Waal, Dordrecht; A. W. Wendte. Zaltbommel; M. K. Hundeshagen, Voorburg; J. J. W. Anneveldt, Heemstede; J. W. v. Til", Bennebroek; A. Bosch, alhier; W. J. de Graaf, alhier; N. M. Noom, Marken-Binnen; A. Mank, alhier; J. C. L. Schlimme, Arn hem; J. Bos. Ter Aar; G. Verkerk, alhier. De Leidsche Belasting Ophaaldienst heeft in de afgeloopen maand f 7606,18 aan den Rijksontvanger afgedragen, ben. 269,79 aan den Gemeente-ontvanger. De aandacht wordt er op gevestigd, dat aanslagen en beschikkingen zoo spoedig mogelijk, na ontvangst ten kantore van den dienst Nieuwe Rijn 22, moeten worden in geschreven. Gistermiddag te 12 uur is de 12-jarige G. K. uit de Musschenbroekstraat in de ovei-- dekte zweminrichting op een der perrons uitgegleden. Met een hoofdwonde werd hij naar het Acad. Ziekenhuis overgebracht. THEATER HOOFDFILM INHOUD AANVANGSUUR KEURING Lido: Verdachte ontkent (Olga Tschechowa). Moordproces lederen avond 8.15 u. Zondag 2.30 en 4.30 uur. Woensdag en Zaterdag matinée 2.30 uur. Toelaatbaar v. volwassenen Luxor: Congo-Expres (Wil ly Birgel). Romantisch- avontuurlijk lederen avond 8 uur. Zondag 26.30 uur. iederen dag 2 uur rnatinée. Toelaatbaar v. volwassenen Trianon: Hartstocht (Olga Tschechowa) Dramatisch Iederen avond 8 u. Zondag van 26.30 uur. lederen dag matinée 2 uur. Toelaatbaar v. volwassenen Casino: Met volle muziek (Watt en Half Watt) Klucht Iederen avond 8 uur. Zondag 2 uur, 4^ en 8 uur Zaterdag en Woens dag 2 yt uur matinée Goedgekeurd mm* Rex: De vrouw met de blauwvos. Speelfilm Iederen avond 8 u. Zundag van 2—7 uur lederen werkdag 2 uur matinée. Ontraden

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 2