DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Verstrekt juiste opgaven I Een ernstige waarschuwing Momentje WOENSDAG 30 APRIL 1941 32ste Jaargang No. 9936 $e£eid&^Soti/fca/nt Bureaux Papeugracht 32. Telefoon: Redactie 20015. Administratie 20935. Giro 103003. Postbus 11. De rechten van den arbeid In vele landen wordt morgen gevierd „de dag van den arbeid". Dat de beteekenis van den arbeid wordt gezet in het ware licht, moet door ons allen worden toegejuicht. Dat aan den arbeid wordt gegeven, de eer, waarop hij aanspraak maakt, moet ons aller sympathie hebben. Als christenen, als katholieken, moet het ons zijn een plicht, om daar, waar de ar beid is ontrecht, dien arbeid zijn rechten te hergeven. In ons land was voorheen de eerste Mei een feest van den arbeid, dat werd gevierd door de S.D.A.P.; 1 Mei was dè partijdag van de sociaal-democratische arbeiders partij, en 't was daarom óók de klassen strijd-dag. Dat is veranderd. Het nationaal-socialis- me, in ons land speciaal de N.S.B., heeft nu den 1 Mei-dag gemaakt tot den „dag van den arbeid1". In bet „Nationale Dag blad" worden de leden der N.S.B. opge wekt „de nationale vlag en/of de vlag der Beweging op dezen feestdag uit te han gen". Mogen spoedig allen over alle ver scheidenheid heen gezamenlijk kunnen vieren de machtig-grootsche beteekenis van den arbeid. Zooals men weet hebben ook de katholieken in Mei hun feest van den arbeid. Zij herdachten aanvankelijk de uitvaardiging van de encycliek Rerum Novarum van Paus Leo XIII, na 1931 te vens de encycliek Quadragesima Anno van Paus Pius XI. Beide magistrale zendbrie ven waren aan den arbeid en den arbeider gewijd. Wie voor de rechten van den arbeid, de rechten van den arbeider opkomt, moet de katholieken aan zijn zijde vinden. Wij willen wéér citeeren de velen véél te weinig bekende encycliek „Quadragesimo Anno". In het begin van deze encycliek herin nert Paus Pius XI aan de uitvaardiging van de. „Rerum Novarum" door Leo XIII, *>n hfj schrijft: „Tegen het einde der 19de eeuw had het nieuw-opgekomen economisch stel sel en de ongekende vlucht der indus trie bij de meeste volkeren geleid tot een onmiskenbare en steeds grootere splitsing der menschengemeenschap in twee klassen: de ééne klasse, gering in aantal, kon genieten van nagenoeg alle gemakken, door de moderne uit vindingen in zoo overvloedige mate igeboden; de andere echter, die de groote massa werklieden omvatte, ging gedrukt onder een rampzalige armoe, en deed vergeefsche pogingen, om zich te ontworstelen aan de nooden, waarin zij verkeerde. Begrijpelijkerwijze konden zij, die overvloed hadden aan aardsche goede- ren, zich zonder bezwaar bij dezen stand van zaken neerleggen: zij wa ren van meening, dat die verhoudingen het onvermijdelijke gevolg waren van de wetten der economie, en heel de zorg voor de leniging der nooden wil den zij dan ook uitsluitend aan de lief dadigheid zien opgedragen, alsof het de taak was der liefdadigheid, de door den wetgever niet slechts gedulde maar soms zelfs bekrachtigde schen nis der rechtvaardigheid te bemantelen. De arbeiders daarentegen, door hun harde levenslot gedrukt, verdroegen dit slechts met de grootste weerzin en weigerden, langer hun nek te buigen onder het zeer harde juk". En wü doen nog een greep uit genoemde enöycliek, die zoo krachtig opkomt voor de rechten van den arbeid: „Maar al te lang heeft het „kapitaal" zich te veel kunnen toeëigenen. De tota le opbrengst, de geheele winst, werden geregeld' door het „kapitaal" opge- eischt, terwfil het den arbeider ternau wernood datgene liet wat tot herstel en vernieuwing van zijn arbeidskracht voldoen de was. Want krachtens een on vermijdelijke economische wet zoo heette het stapelde het kapitaal zich op, uitsluitend bij de gefortuneerden, terwijl krachtens diezelfde wet de ar beiders voor eeuwig veroordeeld' waren tot gebrek of minstens tot een armzaligen levensstandaard. Weliswaar werd deze theorie van de z.g. Manchester-libera len niet altijd en overal in de prak tijd doorgevoerd: maar 't valt toch niet te ontkennen, dat de economisch-sociale instellingen een gestadige neiging daar toe vertoonden. En 't zal wel niemand bevreemden, dat deze verkeerde opvat tingen, deze onrechtvaardige aanmati gingen, heftigen tegenstand hebben on dervonden, en dat niet enkel bij dege nen, die er door beroofd werden van De aardappeldistributie In opdracht van den directeur-generaal )or de voedselvoorziening, den heer S. L. Louwes, deelt de directeur van het Centraal Distributiekantoor, de heer S. de Hoo, het volgende mede: Er blijken hier en daar misverstanden te bestaan ten aanzien van de uitreiking van aardappelkaarten in verband met de voor raden, welke men event, zal hebben. Er is bekend gemaakt, dat ieder, die beschikt over een voorraad van 15 Kg. per persoon, geen aardappelkaarten zal ontvangen. Men heeft dit opgevat als zou bijv. een gezin van 4 personen, dat beschikt over minder dan 60 Kg. niets behoeft op te geven. Deze opvatting is positief onjuist. Want men moet een voorraad per gezins lid rekenen. Hiervoor kan het volgende staatje aangehaald worden: Indien een gezin in het bezit is van: 0 t/m. 14 Kg., wordt geen kaart minder uitgereikt; 15 t/m. 29 Kg. wordt een kaart minder uitgereikt; 30 t/m. 44 Kg. worden twee kaarten min der uitgereikt: 45 t/ra. 59 Kg. worden drie kaarten min der uitgereikt; 60 t/m. 74 Kg. worden vier kaarten min der uitgereikt; 75 t/m. 89 Kg. worden vijf kaarten min der uitgereikt. Een gezin, dat in aanmerking zou komen voor vier heele en twee halve kaarten en een voorraad heeft van 80 Kg. aardappelen, ontvangt dU6 geen kaarten. Indien dit gezin echter voor vier heele en drie halve kaar ten in aanmerking zou komen, ontvangt het slechts een halve kaart. Zeer scherpe controle. Men heeft gevraagd of er een controle zal worden uitgeoefend. In verband hiermede kan worden medegedeeld, dat er inderdaad een zeer scherpe controle zal worden uitgeoefend. Zij zal zich ook uit strekken tot particuliere woningen, enz. Afgezien van de strafvervolging, welke wordt ingesteld bij onjuiste opgaven, zullen in dergelijke gevallen niet alleen de aan wezige voorraden aardappelen in bezit worden genomen, doch alle zich in de des betreffende woning bevindende levensmid delen. Men wordt in het eigen belang drin gend aangeraden juiste opgaven te ver strekken, want er wordt zonder aanzien des hun natuurlijk recht op lotsverbete ring". Elders in „Quadragesimo Anno" zegt de Paus, dat „kracfhtig en zonder uitstel" her vormingen worden doorgevoerd, want „het noodlijdende proletariaat (is) tot een ont zaglijk getal aangegroeid en hun klachten sty gen tot God op van de aarde". Een. streven „krachtig en zonder uitstel" om den arbeid te geven de plaats, die hem toekomt, ligt dus zoo geheel en al in de op roep, die de Pausen herhaaldelijk tot de wereld hebben gericht. Als het „Nationale Dagblad" schrijft naar aanleiding van den „dag van den ar beid", dat het kapitalisme d.w.z. de dic tatuur van het kapitaal moet worden vernietigd, dan zyn wij het daarmede vol komen eens. persoons ingegrepen. Bij personen, die geen aardappelkaarten in ontvangst hebben ge nomen, zal geen huiszoeking worden ge daan. Personen, die reeds wederrechtelijk aardappelkaarten in ontvangst hebben ge nomen, kunnen deze heden en morgen (Woensdag en Donderdag) alsnog inleveren bij de plaatselijke distributiekantoren zon der zich aan een strafvervolging en andere onaangenaamheden bloot te stellen. De redenen van bovenstaande maatrege len liggen voor de hand: men is vastbeslo ten de beschikbare hoeveelheden aardappe len zoo '-pchtvsard'r' moselük te verdeelen. DISTRIBUTIE VAN KOFFIE- SURROGAAT Een half pond op bon IS Het Rijksbureau voor de voedsel voorziening in oorlogstijd maakt be kend, dat op bon 18 van de bonkaart algemeen waarvan de geldigheids duur, zooals reeds in gepubliceerd, ver lengd is tot en met 11 Mei a.s. van heden af 250 gram koffiecurrogaat re geer in gssamen stel ling) verkrijgbaar zal zijn. Dit surrogaat is kenbaar, doordat op de verpakking de aanduiding „koffie- surrogaat, vergunning no...." voor komt, welke aanduiding hieraan, met uitsluiting van alle andere vervangings middelen, voorbehouden blijft. De prijs tegen welken het surrogaat verkrijg baar is, bedraagt 0.36 per 250 gr. VERLENGING VLEESCHBON De Secretaris-Generaal van het Departe ment van Landbouw en Visscherij maakt het volgende bekend: Zooals reeds eVrder werd gepubli ceerd, is het noodzakelijk gebleken, het vleeschrantsoen te verminderen, hetgeen neerkomt op een verlenging van de geldigheidsduur der bonnen. In verband hiermede wordt de geldig heidsperiode van de met „13" genum merde bonnen van de vleeschkaart verlengd tot 16 dagen. De bonnen blij ven derhalve geldig t/m Dinsdag 6 Mei a.s. BONAANWIJZING SCHEERZEEP De secretaris-generaal van (het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart maakt het volgende bekend: Gedurende het tijdvak van Donder dag 1 Mei tot en met Zondag 31 Augus tus a.s. geeft de met „k" gemerkte bon van de textielkaart, welke uitgereikt werd aan mannen en jongens, die zijn geboren voor 2 Februari 1926, recht op het koopen van 50 gram scheerzeep, of een tube dan wel een pot scheercréme. Bovengenoemde bon van de textielkaart is aangewezen om degenen, die tusschen 5 Augustus 1940 en 1 Februari 1941 vijftien jaar geworden zijn, ook in staat te stellen scheerzeep te koopen, hetgeen niet moge lijk zou zijn geweest, indien wederom een van de van 116 tot en met 120 genummerde bonnen van hét algemeen distributieboekje, welke destijds bij de eerste uitreiking van textielkaarten aan mannen en jongens vijftien jaar en ouder werden verstrekt, zou zijn aangewezen. De van de bovenbedoelde, van 116 t.m. 120 genummerde resteerende bonnen kun nen worden vernietigd. St. Franciscus en onze tijd FRANCISCAANSCHE ZONDAGEN. Zeer onlangs heeft zich te Utrecht een comité van vooraanstaande katholieken gevormd, met het doel door leekenactie en propaganda de katholieken van geheel Ne derland tot echt werkelijke beleving van het Evangelie tot meerdere navolging van Christus op te wekken. Het comité wil dit doel bereiken door St. Franciscus van Assisië voor te stellen als de man, die ons door zijn voorbeeld in de zich thans vormende nieuwe orde den weg kan wijzen naar het gestelde doel. Om dit denkbeeld te verwezenlijken stelt men zich voor t.z.t. in het geheele land z.g. Franciscaansche Zondagen te houden waar op door Paters Franciscanen en Capucynen over dit onderwerp zal worden gepreekt. Voer de groote plaatsen denkt men zich daarbij Schouwburgvoorstellingen, waar bij het leven van St. Franciscus ten too- neele zal worden opgevoerd in den vorm van het groote tooneelwerk van Ghéon: „De Wereldveroveraar". Daarna zal de ac tie op verschillende andere wijzen worden voortgezet. Het program van actie is voor het Aarts bisdom reeds door Z. H. Exc. Dr. J. de Jong goedgekeurd, terwijl de Hoogeerw. Deken en de pastoors van het Dekenaat Utrecht verlof tot uitvoering in het tot hun jurisdictie behoorend gebied hebben ver leend. Aldus zal op Zondag 18 Mei a.s. in de Domstad de eerste van de reeks Fran ciscaansche Zondagen hier te lande wor den gehouden Tijdens de Schouwburgvertooning van Chéons's toonee'spel ,,De Wereldverove raar" die in den middag plaats vindt, zal weleerw. heer Henri de Greeve een spreek beurt vervullen, waarbij verband wordt gelegd tusschen de predicaties van 's mor gens en de tooneeluitvoering in den mid dag. Ten slotte zij nog medegedeeld, dat ver schillende vroote religieuze en sociale cha ritatieve en cultureele organisaties in den lande hun steun en medewerking bij de verbreiding van de Franciscaansche ge dachte in Nederland hebtr. toegezegd, w.o. de Katholieke Actie, de Actie voor God, de Bond Zonder Naam, de Derde Ordö-Cen- trales met hare onderafdeelingen, het R.K. Kerkliedenverbond en bet Comité „Naar de Nieuwe Gemeenschap", de Standsorga nisaties van inteïlectueelen, werkgevers, hardoldrijvenden en irdustrieelen Midien- stand, ambtenaren, leeraren, onderwijzers, Boeren en tuinders en ten slotte verscn 1- lende charitatieve en cultureele vereeni- gingen. Gezien dezen steun van kerkelijke auto riteiten en van zoovele invloedrijke organi saties, lijdt geen twijfel of de actie voor de doorvoering van de Froticiscaansche ge dachte in ons v«- dtrland zaï niet zon-'er succes blijven. HONDEN- EN KATTENBROOD. Het rijksbureau voor de voedselvoorzie ning in oorlogstijd maakt bekend, dat van 1 tot en met 31 Mei 19#| op bon No. 7 van de voederkaart voor honden beschikbaar wordt gesteld: voor groep I 10 K.G. hondenbrood voor groep H 10 K.G. hondenbrood voor groep m 8 K.G. hondenbrood voor groep IV 5 K.G. hondenbrood voor groep V 4 K.G. hondenbrood voor groep VT 3 K.G. hondenbrood SCHUILKELDERS. Er is tegenwoordig een hausse in schuilkelders. Nadat ik gelezen heb, dat de jeugd in ons land baldadigheid in schuilkelders bedrijft, hebben ver volgens nog twee berichten betreffende schuilkelders mijn aandacht getro'.- ken. De eerste schuilkelder stond onder de gevonden voorwerpen en was uit gerust met een luchtververschingsin- stallatie, een bibliotheek, een luxueuze badinrichting en een ping-pong-zaal- tje. De waarde werd geschat op 200.000 dollar. Men vermoedt, dat de schuil kelder in alle stilte is gebouwd voor een millionair in Amerika natuur lijk die in de nabijheid van een ma rinebasis woont en zich tegen alle eventueele gevaren uit de lucht heeft willen bescherrfien. Dergelijke grapjes kan men zich ver oorloven, als men millionair is. Maar denkt u zich eens in hoe goed het moet zyn in het jaar 6887 archeoloog te zijn. Wie zich dan bezig houdt met op gravingen, zal zich niet behoeven te beklagen over den slappen tijd en zal ook niet, nadat hij een heele provin cie heeft afgegraven, met een Ro- meinsche scherf of een Kaninefati- sche speerpunt tevreden behoeven te zijn. Schuilkelders, onontplofte bom men van 1000 K.G. en al de inhoud van vernielde huizen zullen dan de vondsten zijn uit dien onpleizierigen tijd, toen de menschen zulk een vreem de opvatting hadden over de genoe gens van een vroolijke keuken. En zij zullen misschien ook opgra ven het hoofd van de godin Kwannon, dat toen aan de spoorlijn naar Tokio stond en door honderden menschen als schuilplaats bij luchtaanvallen werd gebruikt. Zoo arbeiden wy nu reeds aan de toekomstige archeologie. Het is ten minste iets. EXOTISCHE TABAK AANGEKOMEN Men verwacht 8 millioen k.g. Onlangs is opgericht de Exoten Tabak- Invoer Commissie, welke zich ten doel heeft gesteld, circa 8.000.000 kg. exotische tabak ken uit Italië, Frankrijk, Algiers, Bulgarije en Joego-Slavië te importeeren. Naar de „Telegraaf" verneemt, is reeds in* Nederland aangekomen 234.000 kg. Algerijnsche, 225.000 kg. Fransche inlandsche en 110.000 kg. Italiaansche tabak. FINSCH HOUT VOOR ONS LAND. In 1941 27.000 standaard De onderhandelingen te Berlijn omtrent de uitvoer van Fins hout naar Nederland en België zijn onlangs geëindigd. In 1941 zal iFnland 27.000 standaard hout aan ons land en 30.000 standaard aan België leve- GEDENKTEEKEN GESNEUVELDEN 16e R. I. De onthulling van den gedenksteen op de begraafplaats Rusthof te Amersfoort, voor de gesneuvelden van het voormalige 16e reg. infanterie, welke 3 Mei a..s zou ge schieden, is tot een. lateren datum uitge steld. Arbeiders brengen hun Führer den gr oet bij een van zyn bezoeken. (foto P. B. Z.-Pax-Holland). Adolf Hitler temidden van zijn werkers. (foto P.B.Z.-Holland).

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 1