DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Momentje VRIJDAG 25 APRIL 1941 32ste Jaargang No. 9932 $e£eicbelie(2oii/^ct/rit Bureaux Papengracht 32. Telefoon: Redactie 20015. Administratie 20935. Giro 103003. Postbus 11. Dit nummer twee bladen. bestaat uit V De Kerk en de nieuwe tijd Zal de levensatmosfeer van morgen ge zond zijn voor de Kerk en het Katholi cisme? Deze vraag stelt prof. dr. a. Dondeyne in het Vlaamsche tijdschrift „Streven" in een artikel, waaraan wü ook reeds Woensdag een citaat hebben ontleend. Zijn antwoord op bovenstaande vraag luidt: De levensatmosfeer van morgen zal ge zond zijn, indien.... Wü citeeren: indien de maatschappüordening van mor gen op orde gegrondvest is, d.w.z. op harmonie en evenwicht, die aan elke le venswaarde de plaats toekent die haar toekomt en haar de levensruimte ver schaft die ze noodig heeft omz ich vol gaaf te ontplooien. Want geen leven zonder levensruimte en bewegingsmo gelijkheid. Dat is waar ook voor de Kerk, die door God in 't leven geroe pen werd om te leven en te groeien. Een Kerk, die alleen van op den preek stoel het volk toespreekt, is tot kwü- nenn gedoemd, omdat het apostolaat van op het altaar en op den preekstoel een eindpunt is, geen vertrekpunt. Daar komt men samen om te bidden en naar het Woord Gods te luisteren. Daar ontmoeten we hen die reeds in het geloof zy'n grootgegroeid, maar ontbreken degenen die nog tot het ge loof moeten gevormd. Een Kerk, die groeien en bloeien wil, moet staan mid den onder het volk, daar waar het volk leeft, groeit en sterft. Ze moet binnen dringen in het huisgezin door priester bezoek en drukpers. Ze moet de opko mende volksjeugd kunnen bereiken daar waar de jeugd leeft, n.l. in school en jeugdbeweging. Ze moet de volwas senen kunnen steunen op den werk winkel en in de fabriek, dank zü het katholieke leekenapostolaat. Ze moet aan de intellectueele wereld het le vende bewijs kunnen leveren van de synthesis van wetenschap en gods dienst: het is de taak van de katholieke universiteit. Ze moet aan de sponde anwezig staan van lijdenden en ster venden met haar geestelijken steun en troost: en daarom heeft ze katholieke hospitalen van doen. De Kerk kan haar taak uitoefenen in elke maatschappelijke, sociale en politie ke ordening, die is gegrondvest op harmo nie en evenwicht. En zü kan haar taak des te beter uit oefenen naarmate die grondvesten stevi ger, harmonie en evenwicht beter en mooier zy'n. De Kerk interesseert zich daarom voor zekere fundamenten,beginselen van de politiek, niet voor den uiterly'ken vorm, niet voor de concretiseering, niet voor den opbouw. Distributie van melk De secretaris-generaal van het departe ment van Landbouw en Visscherij maakt het volgende met betrekking tot de distri butie van melk bekend: Het is gebleken, dat op de met „een rantsoen melk" gemerkte bonnen in som mige gevallen slechts een kwart liter melk is afgeleverd. De aandacht'wordt er op ge vestigd, dat een rantsoen melk 13/4 liter bedraagt. Tegen afgifte van bovenbedoel de bonnen kan dus dezelfde hoeveelheid worden gekocht als tegen afgifte van een bon van de melkkaart. Ook de met „een rantsoen melk" ge merkte bon, welke onbeperkt geldig is, kan iederen dag worden afgegeven aan den melkleverancier, die desgewenscht de volle hoeveelheid van 13/4 liter ineens, dan wel in gedeelten aflevert. NIEUWE INHOUDSMAAT VAN 1/4 LITER. Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van Handel, Nijver heid en Scheepvaart is in het reglement op de maten, gewichten, meet- en weeg werktuigen een nieuwe inhoudsmaat van 1/4 liter opgenomen. Nieuwe bonnen BROOD EN GEBAK. Gedurende het tijdvak van Maandag 28 April tot en met Zondag 4 Mei a.s. geeft elk der met „14" genummerde bonnen van de broodkaart recht op het koopen van ongeveer 100 gram brood. Voorts geeft elk der met „14" genum- meerde broodbonnen recht op het koopen van een rantsoen gebak. De op 4 Mei nog niet gebruikte bonnen blüven voorts nog geldig gedurende de pe riode van 5 Mei tot en met 11 Mei a.s., met dien verstande, dat zü gedurende laatstge noemde week niet mogen worden gebruikt in hotels, restaurants e.d. MELK. De met „14" genummerde bon van de melkkaart geeft gedurende het tijd vak van Maandag 28 April tot en met Zondag 4 Mei a^. recht op het koopen van 13/4 liter melk. EIEREN. Gedurende het tijdvak van Maandag 28 April tot en met Zondag 4 Mei a.s. geeft de met „85" genummerde bon van de „bonkaart algemeen" recht op het koopen van een ei. De bonnen, welke op 4 Mei nog niet ge bruikt zijn, blijven geldig tot en met Zon dag 11 Mei a.s., met dien verstande, dat zü gedurende de periode van 5 Mei tot'en met 11 Mei niet gebruikt mogen worden in hotels, restaurants e.d. De aandacht wordt er op gevestigd, dat op alle bovengenoemde bonnen, reeds op Zaterdag 26 April a.s. mag worden ge kocht. TOILET- EN HUISHOUDZEEP. Gedurende het tijdvak van Maandag 28 April tot en met Zaterdag 31 Mei a.s. geeft de met ,.29" genummerde bon van de „bonkaart algemeen" recht op het koo pen van 150 gram toiletzeep (nieuwe sa menstelling) of 120 gram huishoudzeep of 200 gram zachte zeep (oude samen stelling van na 1 Januari 1941) of 300 gram zachte zeeppasta of 250 gram zeep poeder of 600 gram waschpoeder. Volledigheidshalve wordt er op gewezen, dat waschpoeder niet gekocht kan worden door het publiek, doch uitsluitend wordt beschikbaar gesteld ten behoeve van was- scherüen. Voorts blijft de bepaling van kracht, dat de oude voorraden zeepvlokken, zelfwer kende waschmiddelen en vloeibare zeep, welke zeepsoorten thans niet meer worden aangemaakt, nog mogen worden uitver kocht, met dien verstande, dat elke bon recht geeft op het koopen van 125 gram zeepvlokken of 250 gram zelfwerkende waschmiddelen of 200 gram vloeibare zeep. Zeep voor wasscherijen. De bestaande regeling ten aanzien van de wasscherüen blijft onverminderd van kracht De wasscherüen zün derhalve verplicht voor elke twintig kilogram droge vuile wasch een zeepbon van het publiek in ont vangst te nemen. Zooals reeds voorge schreven is dienen de wasscherüen eerst een bon van hun klanten in ontvangst te nemen en pas daarna een hoeveelheid van twintig kilogram waschgoed, hetzü in eens, hctzü bü gedeelten in behandeling te nemen. De wasch van kantoren, hotels, café's enz., voor zoover hat handdoeken, poets en stofdoeken, servetten, tafellakens e.d. betreft, kan ter behandeling worden gege ven zonder dat daarbü bonnen behoeven te worden afgegeven. R. K. UNIVERSITEIT. Het bestuur van de Radboudstichting heeft aan prof. J. Dagens op diens verzoek per 1 Juni eervol ontslag verleend als ge woon hoogleeraar in de Fransche letteren bij de faculteit der letteren en wüsbe- geerte der R.-K. Universiteit te Ny'megen onder dankbetuiging voor de door hem be wezen diensten. NIEUWE burgemeesters. Tot burgemeester van Harderwijk is be noemd mr. H. C. Vos. De nieuw-benoemde is te Haarlem geboren 9 September 1907 en is thans commies ter provinciale griffie van Gelderland. De heer P. H. J. Spiertz is benoemd tot burgemeester van Thorn. Hij is in Februari 1912 te Ubach over Worms geboren. Sinds 1*937 is hü ambtenaar ter secretarie te Nootdorp. Daarvoor was hij gedurende een zestal jaren werkzaam in de gemeen te-administratie in Limburg, o.a. in Am- stenrade en Brunssum. Hü bezit het diplo ma gymnasium a, gemeente-administratie a en heeft daarna Staatsinrichting gestu deerd. RADIOTOESTELLEN VAN JODEN. Maatregel tegen vervreemding door ruiling of omwisseling. Ter aanvulling van wat reeds is medege deeld ten aanzien van de verplichte inle vering van radiotoestellen door Joden kan nog worden gemeld, dat in een circulaire van den waarnemend secretaris-generaal van het departement van Justitie aan de procureurs-generaal het volgende gezegd wordt: Het is den Höheren S.S.- und Polizeifüh- rer gebleken, dat een groot gedeelte der Joodsche bevolking, in verband met de verordening betreffende de inname der ra dio-ontvangtoestellen van Joden, probeert, de radiotoestellen te vervreemden. Daarbij worden dan slechtere toestellen in betaling genomen en worden deze aan de autoritei ten ingeleverd. Naar aanleiding hiervan heeft de Hö- here S.S.- und Polizeiführer beim Reichskommissar für die bezetzten niederlandischen Gebiete bepaald, dat iedere persoon bü de inlevering van een radiotoestel een verklaring moet teekenen, dat ruiling of omwisseling van het toestel na de afkondiging der verordening betreffende de inname der ontvangtoestellen niet heeft plaats ge had. De verplichting tot inlevering der radio ontvangtoestellen geldt niet ten aanzien van Joden, die de nationaliteit van staten bezitten, die zich niet in oorlog met Duitschland bevinden of bevonden hebben. LEVERINGS PLICHT VOOR EIEREN? Naar het A.NP meldt, zal het te Bar- neveld spoedig kornet tot een algeheele leveringsplicht van pluimveeproducten op de daarvoor van ouds bestemde centrale plaatsen, te weten de markthallen, waar de eieren door de daartoe bevoegde kooplie den in ontvangst zullen worden genomen en op de pluimveemarkt, waar alle soorten pluimvee moeten worden aangeboden. Deze maatregel zal, als hü tot uitvoering is gekomen, door alle bonafide kooplieden ten zeerste worden gewaardeerd. Reeds lang was de toestand, zooals die de laatste maanden was ontstaan, voor ve len een reden tot misnoegen. Het ophalen, vooral van eieren op de pluimveebedrü- ven, was in het nadeel van handelaren, die buiten Barneveld wonen. Thans zullen deze categorie weer gelijk kansen tot het koopen van eieren worden geboden. 1 MEI. Naar het „Vaderland" verneemt, zal het departement voor Volksvoorlichting en Kunsten op 1 Mei gesloten zün; bü de an dere departementen kunnen de ambtena ren op de gewone wijze verlof vragen, het geen hun zal worden verleend, mits de dienst het toelaat. Uiteraard wordt deze dag van hun verlofdagen afgetrokken. Bij de gemeente 's Gravenhage wordt gewoon doorgewerkt. SAMENVOEGING VAN GEMEENTEN. Nieuwe gemeenten Abcoude en Hardenberg. Bü beschikking van den secretaris-gene raal van het departement van Binnenland- sche Zaken is bepaald, dat met ingang van 1 Mei 1941 de gemeenten Abcoude Proostdü en AbcoudeBaambrugge wor den samengevoegd tot een nieuwe ge meente, welke den naam Abcoude draagt. Zoo spoedig mogelük na deze samenvoe ging worden de zittende raden vervangen door een nieuwen raad, waarvan deel zul len uitmaken zes leden van den raad van AbcoudeProostdij en vy'f leden van den raad van AbcoudeBaambrugge. Burgemeester der nieuwe gemeente Ab coude wordt mr. S. P. baron van Bentinck. thans burgemeester van beide gemeenten; secretaris wordt Th. J. Pepping, thans se cretaris van AbcoudeProostdy', en ont vanger wordt L. Dokkum Jr., Ontvanger van AbcoudeBaambrugge. Voorts worden met ingang van 1 Mei de gemeenten Stad-Hardenberg en Amljt- Hardenberg samengevoegd tot een nieuwe gemeente, welke den naam Hardenberg draagt. De nieuwe raad zal bestaan uit drie le den van den zittenden raad van Stad-Har denberg en veertien leden van den raad van Ambt-Hardenberg. Burgemeester der nieuwe gemeente wordt G. Oprei, secretaris J. W. Resink en ontvanger L. Sierink, thans belast met de zelfde functies in de gemeente Ambt-Har denberg. Opdracht aan de inspecteurs. Naar het „Vaderland" verneemt, heeft de secretaris-generaal van Opvoeding, We tenschap en Cultuurbescherming een aan- schrü'ving gericht tot de inspecteurs van het lager onderwüs om het verkeersonder- wijs op de school te bevorderen. Hü wijst er daarin op, dat naar aanlei ding van de reeds sedert verscheidene ja ren door de toenmalige ministers van On derwüs, Kunsten en Wetenschappen aan de leden van het Rijksschooltoezicht gege- van aanwijzingen om te bevorderen, dat bij het onderwijs aan openbare en bizondere lagere scholen aandacht wordt geschonken aan de regels van het verkeer, in het al gemeen op bevredigende wijze is voldaan aan de door de regeering gegeven aanbe velingen om in het leerplan der lagere scholen te doen opnemen periodieke en verplichte behandeling van de verkeersre gels, b.v. by' het vak aardrijkskunde. In verband echter met het feit, dat nog tal van scholen in dit opzicht in verzuim zün gebleven, heeft de secretaris-generaal den inspecteurs opgedragen bü hun eerstvol gend schoolbezoek nogmaals op het treffen van dezen maatregel aan te dringen en daarby' te wijzen op het nut van de ver- keersvoorschriften, die ook door de school gaande jeugd stipt behooren te worden na gekomen. De aanschrijving is uitgegaan mede op aandringen van den secretaris-generaal van Justitie. W. VAN DUN t. Te Buchenwalde is, 39 jaar oud, overle- de nde assistent-resident W. van Dun. HANDGRANATEN. Ik heb juist eenige dagen geleden in een soort openbare biecht eenige scan- daleuse geheimen verklapt uit mü'n jeugd en eerlük gezegd: ik schaam mü er nog over. Maar ik kan eerlük met de hand op het hart getuigen, dat ik nooit anders dan met levende muizen in mün zak naar school ben gegaan en nooit met handgranaten. En in den vorigen oor log waren die er toch ook, al heb ik het toen niet genoeg kunnen betreu ren, dat ik nou nooit eens het geluk had zoo'n ding tegen te komen. De jongeman in Den Haag was in dat opzicht gelukkiger, maar ik be- grüp niets van dat ouderlük toezicht, welke het mogelijk maakte, dat de jongen de granaat mee naar huis smokkelde, daar bewaarde en tenslot te na de vacantie mee naar school nam om hem daar te laten explodee- ren. Tot zoover echter is het een zaak van de ouders, de onderwüzers en ook een beetje van de jeugd zelf. Maar de menschen, die praten over humaniseering van den oorlog of zich bezig houden met de uitvinding hoe te zorgen, dat de melk niet meer over kookt en die koffie weten te bereiden uit dakpannengruis, zouden er goed aan doen iets tegen granaten uit te vinden. Zooiets dat zü niet kunnen ontploffen in ik zal maar zeggen onbevoegde handen. Bevoegde handen springen er al dartel genoeg mee om. Laat de kinderen tenminste leven. WINTERHULPfSNEDERlAND Gironummer van de W. H N. Stort op 5553 of 877. Kasvereeniging N.V., A'dam. Postgironummer 877. De Bank van de W. H. N. is 5553 PROF. MR. B. TER HAAR. t Zooals gisteren gemeld, is te Buchenwal- de in Weimar prof. mr. B. ter Haar over leden, buitengewoon hoogleeraar in het adatrecht aan de Rechtshoogeschool te Ba tavia. Prof. Ter Haar had te Leiden rechten gestudeerd, en was daar gepromoveerd op een proefschrift over „Het adatproces recht". Hü is daarop naar Ned.-Indië ge gaan en daar bü de rechterlijke macht ge komen. Na een anderhalfjarige werkzaam heid als substituut-griffier bij het Hoogge rechtshof verscheidene jaren werkzaam geweest als Landraad voorzitter te Jogja karta. In 1924 is hü tot zy'n functie aan de Rechtshoogeschool geroepen. Op zün voorstel heeft indertüd de Indische regee ring de inheemsche rechtspraak in de Vorstenlanden op andere grondslagen ge vestigd. Als resultaat van zün plaatselüke adatrecht-onderzoekingen zijn Wjdragen van zün hand in den Adatrecht-bundel, uitgave van de Adatrechtstichting versche nen. Ondanks de moeilijkheden, verbonden aan het verkrijgen van grondstoffen werkt de Nederlandsche textielnijverheid op volle kracht Een kijkje In een der interessante textiel-bedrljven, De ketting wordt geschoren, d.w.z.: het lengtedraad- systeem der weefsels wordt samengesteld Pax-Holland) I

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 1