Weerbericht OMGEVING SPORT STADSNIEUWS PAM BIJ DE MAANAPEN DONDERDAG 24 APRIL 1941 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 Abonnementsprijs: voor Leiden 20 cent per week; 2.63 per kwartaal. Bij onze agenten 21 cent per week; 2.73 per kwartaal. Franco per post 3.10 per kwartaal. Geïllustreerd ""-mdagsblad 0.52 per kwartaal. Losse nummers 5 cent, met geïll. Zondagsblad 9 cent Advertentiën: 32 cent per regel. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 55 cent per plaatsing, alléén Woensdag en Zaterdag. ZONS OP- EN ONDERGANG. Zon onder 8.52 uur Donderdagavond. Zon op 6.23 uur Vrijdagochtend. MAANSTANDEN. 24 April: De maan komc Donderdagoch tend om 5.49 uur op en gaat Donderdag avond om 6.46 uur onder. 25 April: De maan komt Vrijdagmorgen om 6.13 uur op en gaat Vrijdagavond om 7.49 uur onder. 26 April: De maan komt Zaterdagochtend om C-.37 uur op en gaat Zaterdagavond om 9.01 uur onder. (Nieuwe maan). 27 April: De maan komt Zondagochtend om 7.04 op en gaat Zondagavond om 8.52 uur onder. 28 April: De maan komt Maandagochtend te 7.35 op en gaat Maandagavond te 10.51 or.der. 29 April: De maan komt Dinsdagmorgen te 8.09 uur óp en gaat Dinsdagavond te 11.47 uur ondeï. 30 April: De maan komt Woensdagmor gen te 8.49 uur op en gaat Woensdagavond te 12.39 uur onder. 1 Mei: De maan komt Donderdagochtend te 9.36 uur op en gaat Vrijdagnacht om 1.26 uur onder. ^OllOIIOtlOIIOIIOIIOIiOIIOlIC^ 5 Verduisteringstijden 0 Er is bepaald, dat er verduisterd moet worden tusschen zonsonder- 0 0 gang en zonsopkomst. 0 U Deze tijden zijn voor hedenavond en morgenochtend: 0 0 ZONSONDERGANG S 8.52 uur U 5 ZONSOPKOMST Q y 6.23 uur q Q Tusschen deze beide tijden dient Q q er dus verduisterd te worden. ~l3MCDIIOIIOIIOIIOIIOIIÖIIOIlC=P PROF. MR. B. TER HAAR OVERLEDEN. Te Buchenwalde, Weimar, is overleden prof. mr. B. ter Haar, buitengewoon hoog leeraar in het adatrecht aan de Rechtshoo- geschool te Batavia. PHILIPS VERTREKT UIT BLOEMEND AAL Het kantoor van Philips' fabrieken te Eindhoven, dat ongever twee jaar geleden in het voormalige gebouw van het P. E. N. te Bloemendaal werd gevestigd, is ge sloten. Vandaag vertrekt het geheele per soneel naar Eindhoven, meldt het Hbld. LEGAAT VAN 15.000 VOOR ARTIS TE AMSTERDAM Wijlen de heer P. F. H. Keuker uit Am sterdam, heeft aan Natura Artis Magistra te Amsterdam een som van vijftienduizend gulden, vrij van rechten en kosten, gelega teerd. Het bestuur van de genootschap heeft besloten dit bedrag te storten in 't pensioenfonds voor de beambten van het genootschap. NA JAARS BEURS UTRECHT. Naar wij vernemen, wordt de Najaars- beurs 1941 gehouden van 9 tot en met 18 September a.s. RIJKSCOMMISSARIS WOONT VOORSTELLING BIJ VAN „DER ROSENKAVAL1ER". De Rijkscommissaris Rijksminister Seyss- Inquart heeft gisteravond in den Stads schouwburg' te Utrecht de voorstelling bij gewoond van Straus' „Der Rosenkavalier", uitgevoerd door de Stedelijke Opera Düs- seldorf. In de loge van den Rijkscommis saris zat o.m. dr. Joachim, de gevolmach tigde voor de provincie Utrecht. HILLEGOM Opening van het Bloemenseizoen. Gistermiddag had alhier de officieele opening van het Bloemenseizoen plaats, uitgaande van V.V.V. In hotel Sistermans waren daartoe aan wezig, behalve het bestuur van V.V.V.: J-hr. mr.'dr. Van Nispen tot Pannerden burge meester en zijne echtgenoote, weth. P. Klaver, mr. J. H. Peek, Gemeente-secre taris, de heer W. Jonkheer, voorz. van Bloembollencultuur, de directeur der NZHT, vertegenwoordigers van den Bond van Zuid-Kennemerland, van de Nieuwe Stichting van de Provinciale V.V.V. in Zuid-Holland. Nadat de thee geserveerd was, heette de heer C. Joh. Bakker Jzn, voorz. van V.V.V. de aanwezigen hartelijk welkom. Het ver heugde spr., dat zoovelen aan de uitnoodi- ging hebben gehoor gegeven en gekomen zijn naar de weelde van streek en plaats, ondanks het minder mooie weer. Bizonder heet spr. den burgemeester welkom, die bereid gevonden werd, het seizoen te ope nen. Spr. merkt op, dat hij de aanwezigen gebracht heeft in weelde. En al klinkt dit woord bijna srrcastisch, waar de beoefena ren van het hoofdbedrijf slechts met de grootste moeite zich staande kunnen hou den toch is hier weelde, daar de natuur en de vakbekwaamheid der bloemibollen- kweekers onze plaats weder verrijkt heb ben met de schoonste, rijkbloeiende bol gewassen. Die weelde komt wel bizonder uit in 't zoo mooie affiche, dat hiertegen over staat en dat aankondigt de a.s. collecte van Winterhulp, de Bloemencollectie, waar van spr. hoopt, dat zy onze minderbedeelde voiksgenooten hier en elders zal ten goede komen. Met een variant op de spreuk: „Zeg het met Bloemen" wil de voozitter alle aanwezigen aansporen er toe mede te werken, dat het eerste uitgaan in dit voor jaar moge zijn naar de bloeiende bloemen. Hierna geeft de voorzifter het woord aan den burgemeester. Deze feliciteert V.V.V. met haar groote activiteit, om tham, weder de gelegenheid te scheppen, om hier op prettige wijze te komen genieten van de bloemen. Wel zul len de buitenlanders ontbreken, zullen ook de auto's en touringcars geen deel aan het •bezoek kunnen geven, doch de bur^eihmees- tef vertrouwt, dat, bij goed weer, toch zeer velen de bloemenpracht in oogensc'nouw zullen nemen. Met den wensch, dat de ar beid van het bestuur van V.V.V. met suc ces zal worden bekroond, verklaart spre ker het seizoen geopend. Nadat aan de aan wezige dames bloemen waren aangeboden, ging het gezelschap naar den uitkijktoren aan de Van den Endelaan, om te genieten van de mooie vergezichten, die vandaar uit worden geboden. Vervolgens werd een tochtje gemaakt met de schuit, waarna het gezelschap bijeenkwam in hotel „Flo ra." Nadat ook door ververschingen waren rondgediend werd nog het woord gevoerd door den directeur en den van de N.Z.H.T. van de Nieuwe Stichting. KATWIJK AAN ZEE Boerenleenbank. Gisterenavond hield de Boerenleenbank haar jaarvergadering onder voorzitterschap van den heer L. Kruyt Na opening en het lezen der notu len, volgde financieel overzicht door den kassier. We noemen hieruit: schuld aan spaarders 721.734.Schuld aan rek. crt.- houders 95.890.Verstrekte voorschotten 370.538. Bezittingen: tegoed in loopende rekening van leden 384.161.Met een aantal dagboekposten 5447. Aantal spaar ders 1460, aantal leden 382. Totaal omzet 3.809.392.—. Winst over 1940 4572.46. Het reservefonds is groot 44.096.20. Be sloten werd de winst 1940 bij het reserve fonds te voegen. De periodiek aftredende heeren A. Haasnoot bestuurslid, en D. v. d. Marei, Raad van Toezicht werden her kozen. De Bank bestaat thans 30 jaar. Be stuursleden-jubilarissen zijn C. v. d. Rhee, Nic. Guyt en L. Kruy't. Leden der kascom- missie 1941 zullen zijn de heeren Jac. Du- rieux en J. A. Arnoldus. Na rondvraag slui ting. KATWIJK AAN DEN RIJN TUINBOUWOVERZICHT. By het vele abnormale komt zich ook de natuur nog voegen; immers het heet dat we in de Lente zijn, maar de nachten zijn koud, soms bitter koud en soms met vrij sterken nachtvorst zoodat er nog o zoo weinig groei in de voorjaarsproducten zit, nog erger, soms komen enkele vroege aard appelen boven den grond gluren en al spoedig doet de nachtvorst ze zwart in- plaats van groen woiden. Met dat al blij ven de winterproducten goed gevraagd en de prijzen hoog. De aanvoer van Waspeen was in de afgeloopen week zeer groot, groo- ter dan zulks het geheele voorjaar het ge val is geweest Niettemin was er voldoen de vraag voor en was de prijs geregeld zeer goed, varieerend van 2.10 tot 3.10 per kist van 25 K.G. Wat afwijkt kon toch nog tot 1.80 per kist opbrengen. Verwacht wordt dat de prijs voorloopig nog goed zal blyven. Voor Witlof was de laatste week ook goede vraag met steeds oploopende prijzen. Tot voor dien bleef de prijs hangen op 12.— tot 17.per 100 K.g. doch dan nam de vraag toe en de prijs liep al spoe dig op tot 25.a 30.per 100 K-g., hetgeen, al is er zeer veel arbeid aan dit product te doen, toch een goed loonende prijs is. Voor Schorseneeren bleef ook een goede vraag bestaan met goed loonende prijzen, in de A.-kwaliteit tot 17.per 100 K_g. Kroten deden in de maat 610 c.m. tot 3.70 per 100 Kg. B.-t koele weer was lang bevorderlijk voor den afzet van dit product. Als het warm weer wordt, zal, naar men verwacht, zooals gebruikelijk, de vraag hiervoor afnemen en de prijs da len. Prei is ook aan een doorsneemaat ge- bondien. Met een doorsnee var 10 m.an i» de hoogste noteering 8.50 per 100 K.g. Breekpeen die als hoogste noteering (on- gewasschen) heeft van 4.50 en gewas- schen van S 5.50 per 100 Kg. wordt graag gekocht tegen deze loonende prijs. En met uien is het nog idem als vorige weken hoogste noteerimg tot 6.per 100 K.g. Met alle koolsoorten is het hier afgeloopen; wat voor de vraag noodig is wordt uit andere oorden betrokken. Tegen den maximum prijs pl. vervoerkosten en winst voor gros- gier en kleinhandelaar kan men moeilijk spreken van niet dure kool! Maar 't wach ten is nu op wat malsoh weer en de voor jaarskoude grondproducten. Een oud ge zegde spreekt van „onweer in 't dorre hout, maakt het gansche voorjaar koud"; en vo rige week was er on weder in de lucht, des nachts en des morgens vroeg. NOORDWIJKERHOUT Gemeenteraad. De gemeenteraad ver gadert morgenavond te acht uur. De agen da bevat o.a.: Ingekomen stukken. Voor stel van B. en W. tot het voeren van een rechtsgeding tegen den heer H. van Leeu wen tot ontruiming van het aan de Ha venstraat gelegen teelland sectie B. No. 1138. Verzoek van C. Th. Warmerdam om overeenkomstig artikel 13 der L.O.-wet 1920 een tegemoetkoming uit de gemeen tekas te mogen ontvangen in de reiskos ten van zijn zoon Petrus, die de ULO- school te Sassenheim bezoekt. SASSENHEIM „De Rare." Zondagavond 8 uur zal het R.K Tóoneelgezelschap „Jong Leven" zijn 3de en laatste uitvoering van dit seizoen geven. Gezien het groote succes, dat „Jong Leven" heeft behaald bij zijn opvoering van „Amor in de Postorie" en „Mijn tante uit Indië" twijfelen wij er niet aan, dat het ook dezen keer goed zal zijn. VOORSCHOTEN Bevolking. De bevolking dezer ge meente bedroeg per 31 Maart 1940 7316 zielen, thans bedroeg de bevolking per 31 Maart 1941 7817 zielen, aldus een vermeer dering van 501 zielen. Winterhulp. De laatste collecte voor Winterhulp, welke in deze gemeente gehou den werd op 15 t.m. 19 April jl., heeft op gebracht het bedrag van 253.47. WEDSTRIJDEN VAN DE KAAG. De Koninklijke Zeil-, Roe}- en Motor sport vereeniging „De Kaag" heeft de vol gende onderlinge zeilwedstrijden uitge schreven: A. Voorkaag 1941 te houden op Zaterdag 3 Mei (één start) en Zondag 4 Mei (2 startt) B. Oefenwedstrijden 1941 te houden op Zondag 11 Mei, Zondag 18 Mei, Donder dag 22 Mei (Hemelvaartsdag) Zondag 25 Mei, iederen dag 2 starts. Ingeschreven kon worden in de volgen de klassen: 1. 45 M2 klasse. 2. Vrijbuiterklasse. 3. Drakenklasse. 4. Valkenklasse. 5. Regenboogklasse. 6. 12 M2 klasse, 7. Olympiajollenklasse A. 8. Olympiajollenklasse B. 9. 16 M2 Friesehe klasse. 10. Pampusklasse. 11. 12 voetjollen klasse A 12. 12 voetjollenklasse B. Geen inleggelden. I Inschrijvingen per briefkaart bij den Ir. J. C. van Hoolwerff Middenlaan 56 Haar- len, voor de Vóórkaag vóór of op Woens dag 30 April, voor de oefenwedstrijden vóór of op Woensdag 7 Mei. Prijsvraag voor Kaagweek-plaquette. De K.Z.R. en M.V. „De Kaag" schrijft een prijsvraag uit voor het ontwenp van een plaquette, bestemd als prijs voor de Kaagweek 1941. De beoordeeling zal geschieden door het Bestuur van de Vereen iging. Een bedrag van f 40.is beschikbaar voor prijzen door het Bestuur te verdeelen. De prijswinnende ontwerpen worden het eigendom van de Vereeniging. De inzendingen moeten voorzien zijn van een motto, waardoor de inzender anoniem blyft. In een gesloten enveloppe, voorzien van het zelfde motto, moeten duidelijk worden aangegeven, de naam en een vol ledig adres van den inzender. Inzendingen moeten vóór 1 Juni 1941 ontvangen zijn door Ir. J. C. van Hool werff, Middenlaan 56 Haarlem. ONDERWIJS EN NAZORG VOOR ZWAKZINNIGE KINDEREN. Liever een stempel op hun schooljaren, dan op hun verder leven. In het Sint Liduinahuis aan den Zoeter- woudschen Singel werd op initiatief voor de Vereeniging Zwakzinnigenzorg hier ter stede een bijeenkomst gehouden, waarin het onderwijs en de nazorg voor zwakzin nige kinderen onderwerp van bespreking uitmaakte. Als inleider trad daarbij op de heer P. de Boer, ambtenaar voor de nazorg te Am sterdam. Na het welkomstwoord van den heer P. Boet, die de vergadering presideerde, tot de aanwezigen, verkreeg de heer de Boer het woord. In de inleiding tot zijn onderwerp ziette spr. uiteen waarom het buitengewoon on derwijs noodig is. Het begin van dit onder wijs ligt in Rotterdam waar de eerste klas sen werden ingericht, later gevolgd door een school te Amsterdam. Die opzet was eenigzins anders dan het buitengewoon on derwijs van nu, omdat de doelstelling an ders was. Het doel was toen n.L het normale kind op de lagere school te beveiligen tegen de leerlingen, die dit onderwijs niet konden volgen. De groote moeilijkheid was daarbij de vraag; welke kinderen moesten uit het lager onderwijs gehaald worden. Twee Fransche doctoren, de heeren Bi- net en Simon, waren het, die volgens test systeem in groote lijnen de scheiding tus schen beide leerlingengroepen aangaven. Dit testsysteem, in 1906 ontworpen, werd vrijwel overal nagevolgd en ook voor de school in A'dam vond een dergelijke schif ting plaats. Op de vraag hoe groot het aantal kinde ren is, dat de lagere school niet kan be zoeken, antwoordde spr., dat aangenomen wordt, dat dit voor iedere plaats een per centage van ruim 2 per müle bedraagt. De heer de Boer achtte het volkomen begrijpelijk, dat een ouder probeert zijn kind zoo lang mogelijk op de lagere school te houden, omdat het zenden naar de bui tengewone school als een degradatie van het kind wordt gezien. Het antwoord op de vraag: welkt school heb je bezocht^ waarmee te kennen wordt gegeven, dat het schoolvraagstuk van veel beteeken is geacht moet worden, achtte spr. evenwel niet zoo belangrijk als het ant woord, dat daarna zal moeten komen op de vraag: Wat doe je en hoe doe je jt werk? Objectief bekeken, aldus spr., moet men heelemaal niet vragen welke school een arbeidsverlangénde heeft bezocht, waar door men het minderwaardigheidsmerktee- ken geheel zou uitschakelen. Het verschil tusschen lager en buiten gewoon onderwijs was nimmer zoo heel groot. Alleen het werkprogram voor het laatste was niet zoo uitgebreid en de klas- sei waren tot op een derde van de grootte van het lager onderwijs, waardoor de on derwijzer meer gelegenheid had zijn leer lingen individueel beter te leeren kennen en ieder meer te doen aanpassen aan het werk, dat van den leerling gevraagd werd. Spr. schetste dan de positie van het zwakzinnige kind op de lagere school. De moeilijkheden beginnen reeds in de eerste klasse. De leerling is minder vlot in het combineeren der letters, zoodat er na 3 a 4 maanden reeds achterstand is en deze wordt geleidelijk groot er al naar gelang de jaren vorderen. Daarbij doen zich twee mogelijkheden voor: öf het kind zal uit den band springen en een last worden voor den onderwijzer, omdat het niet „mee" kan, öf het wordt een dood element met verlies van alle energie. Dat werkt consequent door en het resultaat na zes jaar is: een misvormd menschenkind! Het is dan onge twijfeld voorbeschikt om menschelijk te mislukken. Daarom is het om het belang van het kind zelf noodzakelijk het uit, dat milieu te halen en naar de buitengewone school te brengen. Van d>eze school denkt men aan een ver zameling van domme kinderen, maar de tentoonstelling, welke dezen avond ter ge legenheid dezer bijeenkomst georganiseerd is, toorit ongetwijfeld anders. In Amsterdam is het zwemmen leervak op de buitengewone school. Niet minder dan 90 pet. verlaat de school met een di ploma, sommigen zelfs met drie a vier, w.o. dat voor reddend zwemmen. Er is maar één raad voor de ouders: stuurt uw kinderen, die daarvoor in aan merking komen, naar de B.O.-school. Dat is wel een merkteeken, doch dat duurt maar zes jaar, inplaats van voor het ge heele leven. In Amsterdam zijn or duizen den, die deze school bezocht hebben en nu goede burgers zijn. Herhaaldelijk zeide spr. te maken te hébben met menschen, die de lagere school •bezocht hébben, inplaats van de B.O.- school, daartoe aangezet óf door de ouders öf door de leerkrachten, die het wel met hen wilden probeeren, met als eenig ge volg, dat zij mislukkelingen werden. De B.O.-sohool toch doet veel meer beroep op de activiteit van de leerlingen dan de la gere school. Er wordt veel meer aandacht besteed aan den handenarbeid; de aard' van het onderwijs is dus andere ingesteld. Spr. komt daarna tot de conclusie, dat het van groot belang is het zwakzinnige kind niet op de lagere school te laten, maar bij het buitengewoon onderwijs te plaat sen. Men heeft maar al te lang gedacht, wanneer over achterlijke kinderen gespro ken weid', dat het imbeciele kinderen wa ren, inplaats van debielen De doelstelling moet daarom zijn: pro beeren te bereiken, dat deze leerlingen zich later zullen aanpassen en ordelijke bur gers der maatschappij kunnen worden; voorts: dat zij zoo goed mogelijk in hun eigen 'onderhoud kunnen voorzien. In het vervolg van zijn inleiding behan delde de heer de Boer de nazorg voor de zwakzinnigen, waarbij hy uit zijn veelja rige practijk als ambtenaar leerzame wen ken gaf. Hij wees er daarbij op, hoe nut tig het werk der nazorg is, want wanneer het kind de school verlaat, is zijn zwak zinnigheid niet voorbij. Het kind heeft dan nog zyn beperkt inzicht, zijn beperkt aan passingsvermogen, maar de impuls om te slagen in het leven is gebleven en talrijk ziin degenen die zich mede door een goede nazong normaal door het leven weten te slaan. Ook voör de volkomen orabruikbaren in do samenleving wordt gezorgd door mid del van werkinrichtingen, waardoor so ciaal en paed agogisch goed werk verricht wordt. Aan het slot van zijn inleiding zegde de heer Boet den beer de Boer hartelijk dank voor zijn uiteenzetting, waardoor duidelijk geworden is, dat de buitengewone school noodig is evenals de nazorg. Dat is ook de bedoeling van de vereeni ging, welke hier is gesticht en waarvoor spr. den steun van alle onderwijskrachten inriep, in het bijzonder den moreelen steun, weikei op het oogenblik nog noodzakelij ker is dan de financieele. HOOGHEEMRAADSCHAP VAN RIJNLAND. In de gisteren gehouden Vereenigde Vergadering van hetHoogheemraadschap van Rijnland werd door het bestuur me degedeeld, dat Rijnland beroep heeft aan- geteekend tegen het vonnis der Arrondis- sements rechtbank te Amsterdam in de procedure tegen den Grooten IJpolder in zake de betaling van de kosten van onder houd van den weg op den Spaarndam- schen dijk. Het verslag over de waarborg- en slik- fondsen en het jaarverslag over den wa terstaat van Rijnland werden de vergade ring aangeboden. Na onderzoek hunner geloofsbrieven werden als hoofdingelanden toegelaten de heeren O. de Kok, Joh. van Reeuwijk en jhr. G. J. Stoop (3e, 7e en 10e district) en als hoofdingeland-plaatsvervangers de hee ren mr. S. Naaijen, J. B. V. M. J. van de Mortel en C. van Galen (3e, 7e en 10e dis trict). De Dijkgraaf heeft hierbij hulde en dank betuigd aan den heer W. Los te Alphen a. d. Rijn, die zich wegens hoogen leeftijd niet meer beschikbaar stelde als hoofdin geland voor het 10e district. De heer Los was van 1911 tot 1920 hoofd ingeland-plaatsvervanger en daarna hoofd ingeland, doch tevens van 1824 af waarne mend hoogheemraad en in al deze func ties toonde hy zich een man van buiten gewone kennis en wetenschap in water staatszaken en als iemand met een onuit puttelijke belangstelling en een helder verstand tot het eind van zijn functie bij Rijnland. Besloten werd, dat namens de vergade ring en namens het dagelijksch bestuur den heer Los schriftelijke dank zal worden be tuigd voor alles, wat hij voor Rijnland heeft gedaan. Daarna werd besloten aan ir. Esscher's Ovenbouw vergunning te verleenen tot het loozen van water van buiten Rijnland op Rijnlands boezem; dit water zal wor den opgepompt op een terrein bij het Sta dion te Amsterdam ten behoeve van de winning van methaangas. Ten slotte werd besloten tot in gebruik geven van grond bij het Dieselgemaal te Gouda aan Rijnlands personeel aldaar voor teelgrond. Tot lid der financieele commissie werd in de plaats van den heer N. T. Geertzema benoemd de heer O. de Kok. 97. Het oogenblik van landen is nu aangekomen en de professor heeft al zijn aandacht voor dit belangrijk werk noodig. Door middel van tegen-explosies wordt de vaart van de raket nu zeer verminderd. 98. Het groote oogenblik Is thans aangebroken. Pam houdt zijn adem in. Wat zal er nu gebeuren?" Het valt erg mee. Een lichte schok en daar staat de raket op de maanbodem, rustend op haar zes landingswielen.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 2