Het meisje handschoen RECHTZAKEN PAM BIJ DE MAANAPEN DINSDAG 22 APRIL 1941 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 8 Qemen^de^Bexichten TENGEVOLGE VAN AANRIJDING OVERLEDEN. In het einde van cte vorige week is de 75- jarige landbouwer E. v. d. Scheer te Kam perveen, een bekend ingezetene dier buurt schap, bekend vooral door zijn lidmaat schap van den raad der voormalige ge meente Kamperveen en zijn ijveren voor de waterschapsbelangen. op den Kamper- straatweg door een melkautc uit Kampen aangereden. Hij kwam met de fiets te val len en werd bewusteloos naar het zieken huis te Kampen overgebracht. Daar is hij thans aan de opgeloopen verwondingen be zweken. ERNSTIGE AANRIJDING ONDER HEESCH. Gisteravond omstreeks acht uur heeft on der de gemeente Heesch bij Oss ter hoogte van het gemeentehuis een ernstige aanrij ding plaats gehad, waarvan de 55-jarige landbouwer Van Grunsven het slachtoffer is geworden. Van G. kwam per fiets uit een zijweg van de richting Oss en wilde den grooten verkeersweg oversteken, nadat hij reeds een van links komende kar had laten pas- seeren. Blijkbaar heeft hij toen niet gelet op een uit de richting 's-Hertogenbosch ko mende auto, die hem daarop in volle vaart aanreed. De bestuurder wist den wagen spoedig tot stilstand te brengen, maar het ergste was toen reeds gebeurd, want he vig bloedend en bewusteloos lag het slacht offer op den weg. Spoedig werd genees kundige en geestelijke hulp verleend, waarna de man, voor wiens leven men vreest, direct per ziekenauto naar het zie kenhuis te 's Hertogenbosch is overge bracht.'Burgemeester Offermans van Heesch leidde ter plaatse van het ongeluk het on derzoek. NOODLOTTIGE VAL. De 65-jarige heer Haverkamp uit De Bilt is op noodlottige wijze om het leven geko men. De heer H. bevond zich ter hoogte van het gebouw van den Nederlandschen Protetanten Bond te Soesterberg. Op de heide achter dit gebouw had hij het on geluk te struikelen, waarbij hü ongelukki gerwijze terecht kwam op een z.g. kurken trekker. De spijl kwam in de lies, waarbij de slagader werd doorgesneden. Even later bemerkte een toevallige voorbijganger het hevig bloedende slachtoffer. Daar het vele bloed een juiste-plaatsbepaling onmogelijk maakte, bond deze man, die helaas ondes kundig was, het been beneden den wond af. Het gevolg was, dat het slachtoffer, toen medische hulp arriveerde, reeds overleden was. WIELRIJDER VERDRONKEN. De 34-jarige wielrijder A. B. uit Honse- iersdijk (gemeente Naaldwijk) is Zondag avond nabij de brug van de groente- en fruitveiling te Poeldijk te water geraakt en verdronken. Tengevolge van de ruim twee merer hooge beschoeiing ter plaatsee duur de bet geruimen tijd voordat men hem weer op den wal had gebracht. Het toepassen van kunstmatige ademhaling bleef zondet succes. W. A.-MAN AANGEVALLEN. De constabel der W. A., A. J. Kip, begaf zich Zondagmiddag per rijwiel van zijn woonplaats Ootmarsum naar Tubbergen om daar zijn meisje op te halen, met wie hij het verjaringsfeest van den Führer te Almelo wilde bezoeken. De constabel, die in uniform was, werd op een eenzaam weg gedeelte door twee mannen per fiets inge haald en een van hen gaf hem met 'n steen een slag tegen de slaap met de woorden: „Daar hebben wij je eindelijk. Wij hebben je al zoo vaak opgewacht." De aangevallene viel van zijn fiets en sleurde de aanvallers in zijn val mede. Een worsteling ontstond, waarbij de W. A.-man, FEUILLETON met de EEN MODERNE ASSCHEPOESTER HISTORIE van MARIA SAWERSKY. 33) Dat kan me niets schelen. Ik ben nu eenmaal een onmodern mensch. Je zult het misschien dwaas vinden, maar ik ben bijvoorbeeld nog verzot op sprookjesboe ken. Vooral aan Asschepoester ben ik be paald verslaafd. Deze onverwachte bekentenis, midden in hun luchtig gesprek deed Anne het bloed naar het hoofd stijgen. Het sprook jesboek, dat Senta Bratt de gravin had gegeven, was onlangs spoorloos verdwenen. Ze had er toen op gezinspeeld, dat ze Grottkau daarvan verdacht, maar op haar verzoek was er nooit meer over de zaak gesproken om den dader niet in verlegen heid te brengen. Zou Ernst nü dat boek hebben meegenomen? Ho, meisje, rood licht! waarschuwde Grundtvig, daarmee voorkomend, dat de geheel in gedachten verdiepte Anne onder een der voorbij suizende auto's zou loopen. Vergeet het dus niet: Een geborduurd boekomslag, formaat Asschepoester! En nu die zioh dapper tegen de overmacht ver dedigde, een trap in de zijde opliep, die zeer pijnlijk aankwam. Met een fietspomp, oie hij uit zijn tasch had weten te halen, verdedigde hij zich zoo goed en zoo kwaad als het ging, maar hij kon niet verhinde- den, dat de aanvallers zijn fietstasch leeg haalden, er een electrischen zaklantaarn uithaalden en den band van het achterwiel doorsneden. Een van de mannen trok een groot zakmes en de ander viel met den staaflantaarn den W.A-man aan. Deze werd een ondiepe messteek op den schou der toegebracht. Een anderen keer gleed het mes af langs den linkerbovenarm en beschadigde alleen de uniform, die op ver schillende plaatsen tijdens de worsteling was gescheurd. De aanvallers voegden $en W.A.-man, waarschijnlijk om hun identiteit te verdoezelen, in het Duitsch enkele, woor den toe. De aangevallene slaagde er niet in zijn rijwiel te bemachtigen en begaf zich daarom loopend naar Tubbergen, terwijl de aanvallers, die ondanks de ongelijke ver houding van twee tegen een niet ongedeerd waren gebleven, hem niet achtervolgden en afdropen. Onderweg kreeg de WA.-man van voor bijgangers een rijwiel ter leen, waarmee hij zich naar de marechausséekazerne te Tubbergen begaf om daar aangifte van het gebeurde te doen. Het onderzoek is door de maréchaussée met kracht ter hand ge nomen en de daders, wier signalement be kend is, zullen hun straf wel niet ontgaan. ERNSTIGE VECHTPARTIJ. Zondagavond kregen twee mannen, de een wonende te Geesteren, de andere te West-Geesteren, ruzie over een ruil, waar toe zij hadden besloten. Een pink zou te gen een fiets plus 135 gulden worden ge ruild, doch toen het jeugdige koebeest werd bezichtigd, meende de nieuwe eigenaar een slechte ruil te hebben gedaan. Van het eene woord kwam het andere, de drank in de beide mannen verhitte de gemoederen nog meer en een handgemeen bleef niet uit. De man uit Geesteren trok een mes en bracht den ander, H. geheeten, daarmee tal van steken in hoofd en rug toe. Enkele steken waren 5 cM. diep. Een geneesheer uit Tubbergen die ge waarschuwd werd, achtte overbrenging van den getroffene naar een ziekenhuis noodzakelijk. Een agent van politie uit Tubbergen vervoerde het slachtoffer naar het ziekenhuis en nadat de man hier ver bonden was, naar huis. H. werd intnsschen van zijn bed gelicht en opgesloten. Hij zal ter beschikking van de justitie worden ge steld. De dader staat niet ongunstig be kend. JEUGDIGE AVONTURIERS. Van Rotterdam uit kwamen zij niet verder dan de Belgische grens. Een tweetal minderjarige avonturiers, een paar jongens met onbetaalbaar opti misme en thuis behoarende te Rotterdam, hadden aldaar de respectievelijke ouder lijke woningen verlaten omzonder geld en zonder levensmiddelen op zak, een vriend te gaan bezoeken, die.in Frank rijk ergens werkzaam was. Al vroeg in den morgen hadden zij on der eenige voorwendsels hun tehuizen ver laten en waren zij op stap gegaan, om met een vrachtauto, bestemd naar Roosendaal, te kunnen meerijden. Verscholen in den vrachtwagen kwamen zy aanvankelijk zon der zich te vermoeien te Roosendaal aan, waar zij even geheimzinnig als zy er in waren geklommen den auto weer verlie ten om te voet naar de grens hun weg te vervolgen. Intusschen zaten de ouders te Rotterdam in de grootste zorg over het Verdwijnen van hun spruiten, de jongens haden nl. thuis een brief achtergelaten, welke inmiddels was gevonden, waarin zy voorgaven.... naar Engeland op weg te zijn. Maar in werkelijkheid waren zy op weg naar Frankrijk, waar zij al evenmin te recht zouden komen, want toen zij van Roosendaal uit te Nispen waren gearri veerd, om daar te probeeren de grens te passeeren, kwamen zy in het vizier van het scherp wakend oog der Nispensche po litie aldaar en volgde hun aanhouding. Te- stel ik voor, dat we samen ergens thee gaan drinken. Waar zullen we heengaan? Als je 't my vraagt, m'n jongen, naar Alhambra, klonk een vergenoegde stem achter hem. Anne en Grundtvig keken gelijktijdig om. Ze zagen in het lachende gezicht van gravin Grundvig Bagesen, die, evenals zy, deel uitmaakte van de vele voetgangers, die er opwachtten, dat het verkeerssein den weg zou vrij geven. Ben jij het, tante?! dat noem ik nu nog eens een verrassing! Ik loop al een poosje achter jullie aan. Ernst heeft zeker voor zijn Kerst- inkoopen beslag op je gelegd, wat Anne? Is het niet merkwaardig, hoe hulpbehoe vend zelfs het meest volwassen mannelijke wezen wordt, zoodra hij maar een paar boodschappen moet doen? Neem me niet kwalijk, tante, protes teerde Grundtvig, maar Kerstcadeaux be- hooren nu eenmaal tot de moeilijkste din gen die er in het leven zijn. Vandaar, dat je het natuurlijk weer niet zonder een vrouwelijke raadgeefster kon stellen. Maar wat hadedn jullie eigen lijk zoo druk met elkaar te bepraten? Ik heb, met de bekende vrouwelijke nieuws gierigheid, eerlijk mijn best gedaan er wat van op te vangen, maar die afschuwelijke auto's maken zoo'n heidensch lawaai, dat men zijn eigen woorden niet verstaat. In ieder geval heb je toch wel ge hoord, dat ik Anne inviteerde om thee te gaan drinken, antwoordde Grundtvig, terwijl hij zijn tante vorschend aankeek. Had zy ook een en ander van het sprook jesboek opgevangen? Kantongerecht te Lelden Zijn knecht onrechtmatig ontslagen. De directeur cener N.V. te O e g s t- geest, S. G. J. zou zijn knecht onrecht matig ontslagen hebben. Dit was gekomen omdat de knecht, een stoker, aanmerking had gemaakt op een onrechtmatige loons verlaging. Zijn loon was plotseling ver laagd van 21.op 19.68. Verdachte zei- de, dat de knecht eenige uren minder ge werkt had en dus eenige uren loon minder uitbetaald kreeg. De knecht voerde daar tegen, dat hy niet per uur werkte, maar per week en dat zijn loon 20 per week bedroeg met 1.duurtetoeslag. Toen de knecht daar aanmerking op had gemaakt, was hij ontslagen. De ambtenaar vond, dat het vast stond, dat de knecht per week had gewerkt en niet per uur. De patroon had dan ook geen recht, om als er enkele uren niet gewerkt kon worden, wegens gebrek aan grondstoffen, enkele uren loon in te houden. De eisch werd een geld boete van 20.subs. 8 dagen. Over acht dagen zal de kantonrechter schriftelijk vonnis wijzen. Gezouten vleesch. De slager J. V. te Leiden had in zyn werkplaats 248 K.G., volgens hem ver duurzaamd vleesch, aanwezig gehad. De directeur van het slachthuis te Leiden, als getuige gehoord, was van meening, dat het geen verduurzaamd vleesch was, want er zat maar één procent zout in, terwijl, als het goed gezouten wordt, er zes procent zout in moet zyn. Verdachte gaf daar weer als zijn mee ning tegenover, dat als er zes procent zout in zit, het vleesch niet te eten is. De eisch werd een geldboete van 5. subs. 2 dagen, maar de kantonrechter vond deze straf te licht en veroordeelde ver dachte tot een geldboete van f 10.— subs. 4 dagen. Een inspecteur zat in de tram. De vrachtrijder B. de B. uit Haarlem had niet geboft, toen hij te H i 11 e g o m een stilstaande tram passeerde en daarbij haast een passagier aanreed. Immers deze passa gier was een inspecteur van politie en een bonnetje was toen gauw geschreven. Eisch 7.50 subs. 3 dagen. Uitspraak 5.subs. 2 dagen. mg ging het duo avonturiers naar Roosen daal, maar nu onder geleide, waar zij wer den voorgeleid voor den commissaris van politie en bij het gestreng verhoor, dat volgde, de juiste bedoeling van hun voor genomen reis mededeelden. Nogmaals kregen zij geleide van politie mede, thans terug naar Rotterdam, waar zij door de Rotterdamsche politie aan hun ouders werden teruggegven. „Tijd". De gravin had elk woord verstaan, maar ze was zoo verstandig dat niet te laten blijken. Ik heb het dus wel aan het goede eind gehad, dacht ze. Ernst is tot over zijn ooren verliefd. Een mooie geschiedenis! Zij is arm en hij heeft zoo goed als niets. Bovendien wie was die juffrouw Farö eigenlijk? Een jong, knap, bescheiden en buitengewoon sympathiek persoontje, daar was elkeen het wel over eens. Maar ze zou er op hebben durven zweren, dat er toch iets niet heelemaal in den haak was. Ze had er tegenover Sentra Bratt al eens op gezinspeeld en ten slotte zelfs ronduit naar Anne's familie geinformeerd, maar de schil deres had zich bij die gelegenheid onge woon gereserveerd getoond. Of ze met Ernst eens een verstandig woordje zou praten? Ach, dat zou waar schijnlijk toch niets uithalen. Bij verliefde menschen was het verstand nu eenmaal ver te zoeken. Nou, hoe staat 't met de thee in Al hambra,, Ernst? drong de gravin aan. Mijn armen zijn lam van de vele pakjes en ik versmacht van dorst. Ik ben in staat een half dozijn kopjes te drinken, als je beurs dat tenminste toelaat. Er is ook dansmu ziek in Alhambra. Ben je dapper genoeg om je met je oude tante op het parket te wagen? Het theepaviljoen van het Alhambra- hotel was meer dan vol. Vele winkelende paren bleken hier wat rust en verpoozing te zoeken. Dank zij de welwillende mede werking van een handigen kellner vond het drietal ten slotte toch nog een plaats achter een pilaar. Verblindende verlichting in de duisternis. G. S. te Voorschoten had het wel een beetje, te bont gemaakt toen hij, ter wijl er verduisterd moest worden, juist met verblindende verlichting was gaan rijden. Dit experiment kost hem thans een geld boete van 7.50 subs. 3 dagen. Twee frauduleus geslachte kalveren. Volgens de controleurs bestond er al lang vermoeden tegen P. H. van W. te Voor schoten, dat hy frauduleus slachtte. Maar hem betrappen was heel moeilijk. Op 18 Januari was het weer zoo. Er bleek aanvankelijk weer niets te vinden te zijn. Maar toen men eens in het hooi ging gra ven en wat verzetten, bleek er achter het hooi een complete slagersinventaris ver borgen te zijn. Buiten het gereedschap had men tevens twee pas geslachte kalveren, ontdekt. De twee kalveren werden door den kan tonrechter verbeurd verklaard, terwijl ver dachte bovendien nog f 20.boete moet betalen. Honden als leeuwen. Dr V. de W. II. te N o o r d w ij k e r h o u t heeft drie kinderen en elk kind heeft een hond. Volgens den vader van den twaalf jarigen L. J. G. D. te Noordwijk was zijn zoontje zoodanig door een van deze hon den gebeten, dat er een bloedende wonde ontstaan was en er een schade aan vast zat van ruim 100. Menschen en dieren worden, volgens den vader meermalen lastig gevallen door de honden, zoodat men schrikt om den weg over te gaan. Het twaalfjarige jongmensch zeide „het zijnne net leeuwe" De ambtenaar vond verdachtes honden gevaarlijke beesten, die vast gehouden moeten worden. Verdachte is hier in ge breke gebleven en spr. eischte daarvoor een geldboete van 25.subs. 10 dagen. Uitspraak 15.subs. 5 dagen. Slechte verduisteraars. De timmerman A. M. te Leiderdorp had zijn woning niet goed verduisterd, want uit drie ramen kwam licht naar bui ten. Hij vond zulks overdreven, maar de controleur vond dat niet, zoodat M. vijf gulden boete zal moeten betalen. H. M. te L e i d e n gaf de schuld aan zijn kleindochtertje, die volgens hem plotseling het licht had aangedraaid zonder dat er verduisterd was. De kantonrechter gaf verdachte den raad om voortaan beter op zijn kleindochtertje te letten en veroor deelde hem tot een geldboete van f 5. subs. 2 dagen. Gevonden in de sneeuw. De koopman A. P. van E. te Sassen- heim was aangehouden, toen hij een pakje vleesch vervoerde. Zijn excuus was, dat hy het pakje vleesch toevallig in de Nadat men zich aan een thé-complet te goed had gedaan, herinnerde Grundtvig zijn tante aan den toegezegden dans maar de gravin wees het aanbod lachend van de hand. Ik ben met m'n mond meestal moe diger dan met m'n daden, bekende ze eer lijk. Het idee alleen, dat ik me op mijn jaren nog met een jongeman op den dans vloer zou wagen, lijkt me eenvoudig ab surd. Tante, je bent een lafaard! Dat wil ik niet ontkennen, maar vergeet niet, dat ik die moderie dansen alleen maar van naam ken. Ik zou me belachelijk maken. Dans maar liever met Anne; die zal er wel minder moeite mee hebben. Eenige oogenblikken later gleed Anne in Grundtvig*s armen over het spiegelgladde parket. Toevallig speelde de muziek den- zelfden dans, dien ze in Elmshorn samen gedanst hadden en wederom voelde Grundtvig de zeldzame bekoring, die er bij elke aanraking van het meisje uitging. Zij beheerschte hem zoodanig, dat hij alles om zich heen vergat. Kon het dan werkelijk mogelijk zijn, dat twee geheel verschilende vrouwen dezelfde aantrekkingskracht op hem uit oefenden? Graaf Grundtvig! Van een der tafeltjes, die den dansvloer begrensden, werd zijn naam geroepen. Grundtvig keerde zich half om. Hij zag een ietwat gezette dame, die hem wenkte. Haar gezicht kwam hem bekend voor. Ook de heer, die zich in haar gezelschap be vond, doch waarvan hy slechts een glimp Tabak van eigen bodem In het land van Maas en Waal worden de voor bereidingen voor de tabaksteelt 1941 getroffen De jonge plantjes, die spoedig zullen worden uitgezet, worden nauw keurig gecontroleerd (Pax-Holland) sneeuw gevonden had en er mede op weg was naar het politiebureau. Voor dit excuus werd hy niet vrijgesproken maar wel omdat er een fout in de dagvaarding stond. Bezwaar tegen inenten. C. P. R. te Zoeterwoude had be zwaar tegen het inenten van zijn kind en daarom had hy het voorloopig niet laten doen. Hij was herhaalde malen ge waarschuwd maar had er zich niet aange- stoord. Op de zitting zeide hij, dat hij in enten zeer gevaarlijk vond. De ambtenaar was van meening, dat de wet voorschrijft, dat kinderen ingeënt moeten worden in het algemeen belang. Verdachte is in ge breke gebleven en spr. eischte daarom een geldboete van 6.subs. 3 dagen. Omdat het kind inmiddels was ingeënt werd de uitspraak 3.subs. 1 dag. Nachtelijke wandelaars. De boekhouder J. B. K. te L e 1 d e n had afgesproken om tot vier uur ergens te blijven feesten, maar aangezien de gast heer de klok een half uur voor liet loopen, was verdachte een half uur te vroeg de straat opgegaan en natuurlijk gesnapt. Drie gulden kost hem dit thans. De dienstbode A N. de J. te Leiden had midden in den nacht ruzie met haar ouders gekregen en boos was zy de straat opgewandeld in de armen van een politie agent, die een bon uitreikte. Ook al drie gulden boete betalen. opving, had hij stellig al eens eerder ge zien. Anne had niets gehoord. Zij ging geheel op in den slependen dans. Zij dacht aan dien avond in Elmshorn, aan de verloving van haar moeder, aan den optocht door den tuin en aan haar dwaze vlucht. Zy iheld haar oogen half dicht. Nooit had ze kunen denken, dat ze nog eens met Ernst Grundtvig zou dansen! De muziek zweeg. Grundtvig bracht An ne naar hun plaats terug. Jullie willen me wel een oogenblik excuseeren, ja, vroeg hij? Er was onder het dansen iemand, die me wenkte. Waar schijnlijk een of andere kenis. Ik moet eens even gaan zien, wie dat was. Grundtvig verdween naar het tafeltje vanwaar men zooeven zijn naam had ge roepen. „Goedenmiddag graaf Grundtvig, riep de dame, wel wat al te luid. Ik blijk tooh wel goed gezien te hebben! Wat toevallig, dat we u hier ontmoeten. Mijn man is dol gelukkig, dat hij eindelijk een bekende ge zicht heeft ontdekt, maar ik zag u het eerst! En nu herkende Ernst de dame, die zich zoo over zijn aanwezigeheid scheen te ver heugen. Het was mevrouw Eschental, de vroegere weduwe Staniecki! Prettig, dat we elkaar weer eens zien, Grundtvig! zei Eschental, terwijl hy den jongen officier zijn hand toestak. Oiga, ik bedoel m'n vrouw, heeft me voor de Kerstdagen van Elmshorn weggelokt. (Wordt vervolgd). 93. Drie dagen later zegt de professor tegen Pam: „Zie nu 94. Vol ontroering kijkt Pam door de telescoop. Het valt eens door deze kijker, jongen. We zijn nog slechts eenige hem echter een weinig tegen, want hij ziet niets anders dan uren van de maan verwijderd en onze reis door het heelal bergen en kraters. Van eenig levend wezen is niets te zal beëindigd zijn." bespeuren.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 8