Luchtalarm van tien uur. Aan het Oostelijk front. Hoe Londen brandde. Londen hevig bestookt. Dalmatfsche kust geheel bezet. VRIJDAG 18 APRIL 1941 OE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 DE GROOTE AANVAL VAN GISTERNACHT Da groote aanval van gisternacht op Londen stelt alle vroegere luchtaanvallen op de Britsche hoofdstad en andere plaat sen in Engeland in de schaduw. De be manning van vliegtuigen, die reeds meer dan 100 vluchten naar Engeland achter den rug hebben en 20 tot 30 aanvallen op Lon den hebben ondernomen, verklaart, dat by den overweldigenden indruk der mas sale branden te Londen alle vroegere ge- vechtsindrukken verbleeken. De weer schijn van de brandende stad was aan de Belgische kust, op een afstand van 250 KM. te zien. De aanvallen op Londen, zoo meldt 't DJT.B. nog, hebben meer dan tien uur ge duurd. Óm negen uur des avonds weer klonken de sirenes reeds en pas vanochtend halfacht werd het signaal „alles veilig" gegeven. Ook in den nacht van 17 op 18 April zijn weer zeer sterke formaties van het Duit- sche luchtwapen opgestegen voor den aan val op de Engelsche eilanden. In verschei dene vluchten werd een belangrijke haven stad aan de Engelsche Zuidkust zeer doel treffend met bommen van allerlei kaliber bestookt. Volgens de tot dusver ontvangen berichten der bemanningen zijn in werven en loodsen uitgebreide branden waarge nomen. De National Broadcast Company meldt, dat haar gebouw in Londen door een bom is vernield. Er is niemand om het leven gekomen. Ook de Columbia Broadcasting company meldt, dat haar Londensche cen trale door bommen vernietigd is. Het personeel bleef ongedeerd. AANVALLEN OP DUITSCH GEBIED De Royal Air Force heeft in den nacht van 17 op 18 April, naar aan het D.N.B. wordt medegedeeld, met zwakke strijd krachten aanvallen ondernomen op Noord-' Duitsch gebied. Op eenige plaatsen werden brisant- en brandbommen neergeworpen, die echter geen schade van grooten om vang aanrichtten. Eenige vliegtuigen dron gen tot Berlijn door en slechts heel enkele kwamen door de afweerversperring van de rijkshoofdstad heen. In Berlijn ontstonden in woonwijken eenige branden. Bovendien werden opnieuw plaatsen van cultureel be lang beschadigd. Drie vliegtuigen konden reeds bij hun nadering door het afweer geschut neergeschoten worden. Twee ande re stortten bij Berlijn brandend neer. De R.A.F. verloor dus volgens de tot dusver bekende berichten reeds 5 vliegtuigen. Teruggekeerd van een succesvolle vlucht, verhaalt de commandant van een Duitsch vliegtuigeskader de offi cieren van den Bulgaarschen generalen staf van zijn wedervaren (Foto Weltbild) DE SLAG OP DEN OCEAAN De „New York Times" wijst op den em- stigen toestand, waarin Engeland door den duikbootoorlog is gekomen. Dat de Engelsche scheepsverliezen nu nog slechts eens per maand gepubliceerd worden, be wijst, dat de slag Op den Atlantischen Oce aan inderdaad het beslissende moment in dezen oorlog is. Ook in den wereldoorlog is Engeland overgegaan tot een maande- lyksche publicatie der verliezen en het Engelsche volk heeft zeer wel bemerkt, dat dit geschiedde op een oogenblik, dat die verliezen zoo hoog gestegen waren, dat Engeland bijna op de knieën was gedwon gen. In scheepvaartkringen te New York ver neemt men, dat het Fransche passagiers schip „Commissaire Ramel", dat 10 000 ton meet en in Engelschen dienst vo p den Indischen Oceaan tot zinken gv. -*ht is door een Duitsch oorlogsschip, waarschijn lijk de vestzakkruiser „Admiral Scheer". Bij de reeds gemelde acties van Duitsche snelbooten, die zich eergisteren en gister nacht voltrokken, zijn in de nabijheid van de Zuid-Oostkust van Engeland, naar het D.N.B. verneemt, van een Britsch konvooi vier gewapende vrachtbooten van 13.000 b.r.t. in totaal tot zinken gebracht. BRITTEN LEGGEN BESLAG OP FRANSCH SCHIP In bevoegde kringen is men van mee ning, dat de Britsche marine beslag heeft gelegd op het Fransche mailschip „D'Artag- nan" (15.105 ton) van de Messageries Maritimes. Het schip wordt sedert zijn ver trek uit Sjanghai op 16 Maart vermist. Later werd gemeld, dat het te Hongkong was aangekomen. In dezelfde kringen ver klaart men, dat de Britten het schip in beslag hebben genomen als vergeldings maatregel tegen het feit, dat de regeering van Fransch-Indo-China weigerde vergun ning te geven aan het Britsche s.s. „Leigh- ton" (7.412 ton) om rijst te laden, als ge volg van de JapanscheIndo-Chineesche overeenkomst. De „Leighton" is daarop op 9 April uit Saigon vertrokken. Intus- schen wacht men af wat de Britten zullen doen met de „D'Artagnan", aangezien het onlangs is omgebouwd voor troepentrans port. LORD STAMP OMGEKOMEN Reuter meldt, dat „als gevolg van vijan delijke actie" een van de belangrijkste economen van Groot-Brittannië, Lord Stamp en zijn vrouw cm het leven zijn gekomen. Lord Stamp werd kort voor het uitbreken van den oorlog door de Britse ie regeering benoemd tot haar voomaamsten financieelen adviseur. EEN RUBENS ONTDEKT? In de St. Johannes-kerk van St. Aman- dus in Fransch Vlaanderen is een schilde rij ontdekt, dat deskundigen eenstemmig voor een werk van Rubens houden. Het is een in klein formaat uitgevoerd exemplaar van het bekende doek ,,De lanssteek", dat zich in een museum in Antwerpen be vindt. Deskundigen zijn van meening, dat men hier te doen heeft met een ontwerp voor het groote, beroemde schildery in Ant werpen. Deze opvatting wordt versterkt door het feit, dat Rubens ook andere beroemd ge worden schilderijen op gelijke wyze placht te ontwerpen als het geval is met deze schets, die thans in de St. Johanneskerk in St. Amandus is gevonden. In het Fransche staatsblad van gisteren is een decreet verschenen, dat de orde van de Karthuizer monniken weer in haar vol le rechten herstelt. Het eigendom van de orde, dat z.g. Grande Chartreuse, was bij de wet van 12 September 1781 geseculari seerd. Bij koninklijk besluit werden de monniken in 1816 weer in hun bezit her steld, maar dit besluit werd in 1903 bij de creet herroepen. DUITSCH WEERMACHTSBERICHT. Het Duitsche weermachtsbericht van gistermiddag luidt als volgt: Als vergelding voor den Britschen lucht aanval op het woon- en cultuurcentrum van de rijkshoofdstad in den nacht van 9 op 10 April, heeft het Duitsche luchtwapen in den afgeloopen nacht een grooten aan val gedaan op de Britsche hoofdstad. Tal rijke Duitsche gevechtseskaders wierpen gedurende den geheelen nacht ononderbro ken tallooze brisantbommen van alle kali bers en brandbommen neer. Bij goed zicht op den grond konden de bomontploffin gen en de gevolgen hiervan ondubbelzin nig waargenomen worden. In de havenwij ken, alsmede in andere deelen van de stad ontstonden reeds by het vertrek van de eerste formaties groote branden, die zich voor een deel vereenigden tot branden van groote uitgestrektheid. Het schijnsel van dit groote vuur was reeds van het Ka naal en voor een gedeelte van de Belgische kust af te zien. Voortaan zal iedere Brit sche luchtaanval op woonwijken in Duitschland in versterkte mate vergolden worden. Zooals reeds in een extrabericht is me degedeeld, heeft het in ontbinding zijnde tweede Servische legercorps in het gebied rondom Serajewo gecapituleerd. De zuive ring van het land van uiteengejaagde on- derdeelen vindt stelselmatig voortgang. De tegenstand, die op enkele plaatsen nog geboden werd. is snel gebroken. In Dalmatië zijn Italiaansche formaties via Spalato (Split) op weg naar het Zuid- Oosten. In Zuid-Albanië werd het nabij de Grieksche grens gelegen Erseke genomen. Andere strijdkrachten vielen van Nord- Albanië uit aan en trokken aan weerskan ten van het meer van Skoetari op ver scheidene plaatsen over de Servische grens. In Griekenland blijven de troepen van het Duitsche leger in Zuidelijke richting in den aanval en namen het ten Zuiden van Alakman gelegen Servia. Talrijke ge vangenen werden binnengebracht. Aan de Grieksche Oostkust vielen strijd krachten van het Duitsche luchtwapen schepenconcentraties aan, brachten in to taal 19.000 ton scheepsruimte tot zinken en beschadigden andere schepen. Ook in den strijd tegen de appro vian- deeringsscheepvaart van het Britsche moe derland boekte het luchtwapen bijzondere successen. In het kanaal van St. George beschadigden vliegtuigen van de gewapen de verkenning vier schepen van 28.000 ton in totaal. Op zee, 400 K.M. ten Westen van Ierland, beschadigden zij een vrachtboot van 5.000 ton in een scheeraanval zoo doeltreffend, dat haar vernietiging zeker geacht kan worden. Andere luchtaanvallen richtten zich te gen havens en werfinstallaties aan den benedenloop van de Theems, benevens te gen enkele vliegvelden. Bij een aanval op Great Yarmouth troffen verscheidene bom men van zwaar kaliber een groote maal derij met daarbij behoorende pakhuislood- sen. De vyand liet 's nachts op verscheiden plaatsen in Noord-West-Duitschland bri sant- en brandbommen vallen, die echter geen noemenswaardige schade veroorzaak ten. De verliezen onder de burgerbevol king zijn gering. Vier Britsche vliegtuigen werden door nachtjagers en luchtdoelar tillerie neergeschoten. Bij de inneming van Skoplje (Uskub) op 7 April heeft kapitein Buschhausen, compagniescommandant bij een regiment infanterie, door persoonlijke dapperheid te genover een numeriek veel sterkeren vy'and, zich bijzonder onderscheiden. Een gevechtsgroep onder kolonel Bazing, sa mengesteld uit pioniers, deelen van het luchtwapen en speciale formaties, is 6 April by het ochtendkrieken den Donau bij den IJzeren Poort in de omgeving van Orsova onder zeer moeilijke omstandig heden overgestoken. Door een vermetele coupe werd de Joe- go-Slavische oever genomen, taaie tegen stand gebroken en alle vijandelijke po gingen om de vaargeul te versperren, ver- yde'd. Daardoor is door het vastberaden aanpakken van weinige Duitsche soldaten een vitale scheepvaartgeul beveiligd en onttrokken aan het voorgenomen vijande lijke optreden. MONTENEGRO DOOR ITALIANEN BLZET. Een der bijzondere correspondenten van Stefani meldt van het front, dat de Italiaansche troepen Montenegro definitief van de Servische onderdruk kers hebben verlost. Terstond nadat de Italiaanscne troe pen de Montenegrijnsche Hoofdstad Cettinje waren binnengerukt, werd een telegram gezonden aan de koningin keizerin om haar op de hoogte te bren gen van de vreugde der soldaten en van het Montenegrijnsche volk over deze grootsche en gelukkige gebeurte nis. De intocht der Italiaansche troepen ging met grootsche manifestaties van geestdrift gepaard. Een hooge commissaris van het Italiaan sche burgerlijke bestuur heeft onverwijld een aanvang gemaakt met de reorganisatie van het door de Italiaansche troepen be zette gebied in Dalmatië. In alle plaatsen bevindenzich reeds burgerlijke commis sarissen, die de bevolking hulp verleeneri. NIEUWE REGEERING IN KROATIë. Volgens berichten in de bladen is gister avond een Kroatische regeering gevormd. De nieuwe regeering bestaat uit de vol gende personen; Hoofd van den staat, minister-president en minister van Buitenlandsche Zaken: dr. Awelitsj Pawelitsj, plaatsvervangend hoofd van den staat, almede oppperbevelhebber van de Kroatische weermacht, marine, luchtwapen en gendarmerie, generaal Kva- temik; plaatsvervangend minister-presi dent dr. Ozman Kelenowitsj; minister van Justitie dr. Mirko Puch; minister van Bin- nenlandsche Zaken, dr. Andrija Barduko- witsj; minister van Openbare Gezondheid dr. Petritsj; minister van Economische Za ken Lowro Stuibitsj; minister van Eere- dienst dr. Mile Budak, minister van Land en Boschbouw Ivo FSrankowitej; minister van het Vereenigingswezen dr. Domants- jitsj; regeeringscommissaris van Justitie dr. Djanitsj. Nadat de ministers benoemd waren, heeft allereerst dr. Pawelitsj den eed afgelegd. Hierna hebben de nieuwe ministers in hém den van het staatshoofd den eed afgelegd. STRUD IN NOORD-THESSALIE. In het bergachtige gebied van Noord- Thessalië voeren snelle Duitsche troepen met succes een aanvéil uit. Zij zijn diep in vijandelijke kolonnes doorgedrongen en hebben Grieksche en Britsche strijdkrach ten gedwongen tot den strijd. Hevige ge vechten, die voor de Duitschers succesvol verloopen, hebben het den Engelschen on mogelijk gemaakt de voorgenomen plaat sen van inscheping tijdig te bereiken. Tal rijke gevangenen zijn binnengebracht. ARCHIEVEN GEVONDEN. Naar gisteren in de W ilhelmstrasse ver nomen werd, zijn den Duitschei, troepen te Belgrado ook de archieven van het voor malige Joegoslavische ministerie van bui tenlandsche zaken in handen gevallen. In o vereens teming met de zienswijze van de Egyptische regeering en met het advies van het Britsche opperbevel, heeft het Egyptische parlement volgens S.P.T. éénstemmig besloten, dat Egypte zijn hou ding van n iet-oorlog voerende zal handha ven. Naar A.N.P. meldt, heeft het bestuur vérn de Egyptische Wafdïstenparty volgens be richten uit Cairo een oproep gepubliceerd, waarin wordt aangekondigd, dat zij onder alle omstandigheden zal blijven vasthouden aan de politiek om geen oorlog te voeren. Duitschland slaat met groote belangstel ling het streven van de Egyptische regee ring gade tot het voeren van een politiek, die het land als staat en natie verre houdt van de oorlogsgebeurtenissen. Deze ver klaring werd vandaag in de Wilhelmstras- se afgelegd. In politieke kringen in de Duit sche hoofdstad vulde men haar aldus aan, dat Duitschland ongetwijfeld niet het voor nemen koestert de Egyptische regeering te belemmeren in deze pogingen. In dit verband wordt evenwel gewezen op het bekende feit, dat Duitschland de Engel schen overal zal slaan, waar het ze aan treft. ENGELANDS POSITIE IN DE MIDDELLANDSCHE ZEE. De militaire medewerker van de „Ti mes", kapitein Cyrill Falls, heeft gisteren voor de Britsche radio een voordracht ge houden, waarin hij een pessimistische uit eenzetting gaf over de positie vsm Enge land in het Oostelijk deel van de Middel- landsche Zee. Het Duitsche pantserwapen iin Noord-Afrika, zoo zeide hij, is meer dan een gewone verzameling tanks. Het heeft in zijn strijdwijze een zoodanige prachtige organisatie vertoond, dat men geen recht meer heeft het nog op eenigerlei wijze te onderschatten. Maar niet alleen de eerste linie van het Duitsche pantserwapen, ook de tweede linie is in alle totdusver gele verde gevechten schitterend gebleken. Nog heeft Engeland, zoo ging kapitein Cyrill Falls verder, geen slag in Noord- Afrika verloren, want Engeland heeft den strijd in het geheel niet aangebonden. De troepen van generaal Wavell zijn eenvou dig uitgeweken, hetgeen wellicht om stra tegische redenen juist is, maar dit veran dert niets aan het feit, dat het prestige van generaal Wavell een zwaren slag daardoor heeft geleden. Verder zeide de spreker: „Ik beken open lijk, dat ik nog steeds niet begrijp, hoe de Duitsche aanval in Noord-Afri'ka zoo snel van stapel kon loopen en hoe de ravitail- leerinig ongestoord kon geschieden. Wij kunnen niet anders dan den toestand', waarin generaal Wavell zich r Noord- Afrika bevindt, als zeer kritiek achten. Cyrill Falls zeide over den toestand in Griekenland o.a., dat thans de 'beide be slissende slagen in de geschiedenis van Engeland in Griekenland en Noord-Afrika geleverd zullen worden. In geen geval mag thans de stand van zaken met een of ander lichtzinnig optimisme beoordeeld' worden. „Ik voel heel goed, dat wy in de komende weken en maanden een harden stryd voor den boeg hebben", zoo zeide de spreker. Wij moeten iedere overdreven op timisme achterwege laten. Dit komt wer kelijk niet meer te pas". ITALIAANSCHE LOOCHENING. Van toonaangevende Italiaansche zijde wordt categorisch verklaard, dat de pers agen tschaipsberichten, gepubliceerd in de Zwitsersche pers over wapenstilstandon- derhandelimgen van den hertog van Aosta met de Engelschen, onjuist zijn. De hertog van Aosta, zoo wordt voorts verklaard, be vindt zich nog steeds by den Ilaliaanschen troep, die de gevechten met de Engelschen met onverminderde hevigheid- voortzet. In toonaangevende Italiaansche kringen wordt het uiterst betreurenswaardig geacht, dat de pers van een neutraal land zich leent tot de verspreiding van dergelijke onjuiste berichten, doch anderzijds poogt de over winningen van de asmogendlheden te ver heimelijken. Deze partijdige houding van de Zwitsersche pers heeft in Italië groote verontwaardiging teweeggebracht Buitenlandsche Berichten INCIDENTEN IN DE GEVANGENIS VAN NISJ. Bulgaarsche studenten werden, naar het blad „Sora" meldt, in de gevétngenis van Nisj mishandeld en met den dood be dreigd. Op den dag van den Duitschen in tocht heeft de Servische stadscommandant gelast, dat alle in de gevangenis opgeslo ten Bulgaren moesten worden doodgescho ten. De beide cipiers hadden echter gewei gerd dit onwettige bevel na te komen. De cipiers en de gevangenen hadden afgespro ken, dat de studenten zouden doen alsof ze waren doodgeschoten en dat de cipiers, na den intocht der Duitsche troepen, niet gearresteerd zouden worden. De Duit schers hebben toen de cipiers niet eens naar een gevangenenkamp vervoerd. In dezelf de gevangenis, zoo besluit het blad, heeft aanvankelijk ook de vroegere minister president van Joego Slavië, Tswetkowitsj, gevangen gezeten. Een nieuwe lenteDe pruimeboomen staan op beschutte plekken reeds in bloei. Een voorjaarsidylle in Breukelen (Foto P.x-HolUnd) Een oeroud bedriji Op enkee plaatsen in Drente treft men nog de heide- boendermakerijen aan, waar de fijne dopheide voor de fabricatie der kleine boenders gebruikt wordt. Het productieproces is geheel handwerk (Foto Pax-Holland)

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 5