Weerbericht NIEUWS De waterleiding voor Leiden voor dé verre toekomst veilig gesteld VRIJDAG 18 APRIL 1941 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 ZONS OP- EN ONDERGANG. Zon onder 8.42 uur Vrijdagavond. Zon op 8.35 uur Zaterdagmorgen. MAANSTANDEN. 18 April: De maan komt Vrijdagnacht om 3 uur op en gaat Vrijdagmiddag om 12.17 onder. (Laatste kwartier) 19 April: De maan komt Zaterdagnacht om 3.38 uur op en gaat Zaterdagmiddag om 1 22 uur onder. 20 April: De maan komt Zondagmorgen om 4.12 uur op en gaat Zondagmiddag om 2.29 uur onder. 21 April: De maan komt Maandagmorgen om 4.39 op en gaat Maandagmiddag om 3.35 uur onder. 22 April. De maan komt Dinsdagochtend om 5.04 uur op en gaat Dinsdagmiddag 4.40 uur onder. 23 April: De maan komt Woensdagoch tend 5.27 uur op en gaat Woensdagnamid dag te 5.43 uur onder. 24 April: De maan komt Donderdagoch tend om 5.49 uur op en gaat Donderdag avond om 6.46 uur onder. 25 April: De maan komt Vrijdagmorgen om 6.13 uur op en gaat Vrijdagavond om 7.49 uur onder. tiioiioiioiioiioiioiioiioiicr. Verduisteringstijden Er is bepaald, dat er verduisterd moet v/order. tusschen zonsondeT- U gang en zonsopkomst. Deze tijden zijn voor hedenavond r en morgenochtend: U ZONSONDERGANG q 0 0 Tusschen deze beide tijden dient Q er dus verduisterd te worden. 8.42 uur. ZONSOPKOMST 6.35 uur. _MICDIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIO DISTRIBUTIEVOORSCHRIFTEN. De secretarissen-generaal van de depar tementen van landbouw en vissoherij en van handel, nijverheid en scheepvaart, vestigen er in verbaind met het feit, dat nog steeds gevallen worden geconstateerd, waarin distribu' iegoederen zijn afgeleverd, zonder dat daarbij de noodige geldige bon nen in ontvangst zijn genomen, nogmaals met den meesten nadruk de aandacht op, dat zulks onverschillig of het levens middelen, reep, textielwaren, brandstof fen, schoenen, rijwielbanden of welke in distributie gebrachte artikelen dan ook be treft ten strengste verboden' is. De ban nen moeten bij het afleveren der goederen door den kooper worden afgegeven en door desn verkooper in ontvangst 'worden geno men. Het is derhalve verboden distributie- goederen af te leveren op bannen, die reeds voor de aflevering aan den verkoo per ter hand zijn gesteld of op bonnen, die achteraf nog bij den verkooper zullen wor den ingeleverd. Het bovenstaande is niet geheel van toe passing op hotels, restaurants e.d., aange zien in deze instellingen de bonnen uiter aard reeds voor de levering der maaltijden te weten bij het bestellen daarvan, in ont vangst genomen moeten worden. Zoowel aan het voorschrift, dat bonnen moeten worden in ontvangst genomen, als aan het voorschrift, dat dit by de afleve ring en niet daarvoor of daarna moet ge schieden, zal streng de hand worden ge houden, zoodat ingeval van geconstateer de overtreding een strafvervolging tegen de betrokkenen zal worden ingesteld. Ten slotte worct er nog de aandacht op gevestigd, dat ook aflevering van in distri butie gebrachte goederen aan onderdeelen of leden van de Duitsche weermacht uit sluitend is toegestaan, indien daarbij de noodige militaire distributiekaarten (Wher- machtsbezugscheine) of militaire distribu tiebons (Wehrmachtsmarken) in ontvangst worden genomen. Leveranciers, die zich hieraan niet houden, stéllen zich derhalve eveneens aan strafrechtelijke vervolging bloot. SANEERING VAN HET KAPPERS- BEDRIJF. Eenheid in tarieven en loonen. De Nederlandsche Kappersbond heeft bij het bureau van den bedrijfsraad voor het kappersbedrijf een ontwerp ingediend, re gelende de tarieven voor de dames- en heerenkappers en de loonen. voor het per soneel. Dit was aanleiding voor den be drijfsraad een vergadering te beleggen, waarvoor werden uitgenoodigd de hoofd besturen van alle organisaties, zoowel van werkgevers als van werknemers. Op deze vergadering, die te Utrecht heeft plaats gevonden is het geheele project besproken. Alle partijen konden zich vereenigen met de ontworpen loonschaal, waarover reeds eerder overeenstemming bereikt was tus schen den Ned. Kappersbond en het N. V. V., waarbij de Nederlandsche bond van Kapperspersoneel is aangesloten. Betref fende de tarieven kon men niet tot een vergelijk komen, aangezien de standpunten te ver uiteen liepen. Dezer dagen heeft 'n vergadering plaats De melkdistributie begint Het Rijksbureau voor de voedselvoorzie ning in oorlogstijd deelt het volgende mede: Met ingang van 21 April as. zullen twee maatregelen van kracht worden, die juist met het oog op het seizoen aan de Nederlandsche bevolking teleurstel ling zullen brengen. Deze maatregelen bestaan in een verlaging van het vet- rantsoen van 250 op 200 gram per week en een rantsoeneering van de melk op kaarten. Men zal misschien verwonderd zijn, dat deze beide maatregelen tegelijkertijd ge nomen worden en nog wel op een moment, waarop de melkproductie weer begint toe te nemen. De reden hiervan is gelegen in de moeilijkheden, die de vetvoorziening voor ons land biedt. Deze moeilijkheden zijn van tweeërlei aard. In de eerste plaats is de melkproductie in de afgeloopen maanden door het ont breken van voldoende krachtvoeder zeer sterk achteruitgeloopen en bevindt deze zich ook nu nog op een, laag peil. In som mige gebieden, waar men gewoon was in den winter veel krachtvoeder aan de koeien te voeren is deze achteruitgang wel 50 pet. geweest. Daar komt nog bij, dat met het oog op den moeilijken voedertoestand ge durende de wintermaanden den veehou ders de raad is gegeven het afkalven der koeien zoo laat mogelijk te stellen; dit brengt mede, dat de grootere melkproduc tie dit jaar geruimen tijd later zal intre den dan in andere jaren. Deze omstandig heden nu hebben tot gevolg, dat er in de afgeloopen maanden veel minder boter is kunnen worden gemaakt den onder nor male omstandigheden en dat ook in den eersten tijd de boterproductie niet zoo snel zal toenemen als anders het geval is. Een tweede moeilijkheid voor de vetpo- sitie van ons land is in het volgende ge legen. In normale omstandigheden wordt in de behoefte aan vet in ons land voorzien door boter, margarine, olie en vetten. Voor de botervoorziening van ons land was onze eigen productie steeds ruim voldoende; groote hoeveelheden (in 1939 was dit 62.5 millioen K.G.) werden buitendien nog uit gevoerd. Voor de voorziening van marga rine, vetten en oliën het totale gebruik hiervan was in het aan den oorlog voor afgaande jaar pl.m. 100 millioen K.G. zijn wij steeds aangewezen geweest op bui- tenlandsche grondstoffen, die van over zee moesten worden ingevoerd. Sinds het intreden van den oorlogstoe stand voor ons land staat deze invoer ech ter geheel stil en zijn er dus in het ge heel geen grondstoffen voor de fabricage van margarine, vetten en oliën ingevoerd. Dientengevolge is men hier te lande sinds dien voor deze fabricage geiiPC- aangewe zen op de aanwezige voorraden. Deze voor raden. worden dus niet grooter, maar zijn daarentegen door het gebruik van marga rine en oliën gedurende de afgeloopen maanden voortdurend verminderd. Met het oog op de hier omschreven om standigheden en om de vetvoorziening van ons land zoo lang mogelijk op een eenigs- zins redelijk peil te houden, is het nood zakelijk, de beide genoemde maatregelen te treffen: de verlaging van het rantsoen tot 200 gram en de melkdistributie. De verlaging van het vetrantsoen maakt n.l. ook een rantsoeneering van de melk noodig. Immers, indien dit niet zou geschie den, zou men voor de mindere hoeveel heid vet, die men krijgt, trachten een ver goeding te vinden in een grooter melkge bruik. Hierdoor zou weer minder melk tot boter kunnen worden bereid, hetgeen weer de vetvoorziening van ons land nadeelig zou beinvloeden. In de laatste maanden heeft eveneens reeds een zekere beperking van het consumptiemelkverbruik plaats gevonden, welke aan den melkhandel werd overgelaten. Waar noodzakelijkerwijze hierdoor onbillijkheden voorkwamen, is een distributie op kaarten beter te ach ten. De melkdistributie zal waarschijn lijk in totaal tot eenige verhooging van het gebruik leiden. Wel zullen sommige huisgezinnen, die gewend waren zeer veel melk te gebruiken, minder ontvangen, maar dit kan met het oog op een regelma tige verdeeling niet voorkomen worden. Bij de vaststelling van het melkrant- soen is met de verlaging van het boter- rantsoen rekening gehouden. Het melk- rantsoen dat per week voor personen van 14 jaar en ouder beschikbaar wordt ge steld, bevat n.l. ruim' 50 gram vet. Zooals uit het voorgaande volgt heb ben de beide aangekondigde maatregelen voor de huidige vetvoorziening direct be- teekenis. Echter is in het bijzonder ook de melkdistributie voor onze vetpositie in de komende maanden van belang. Immers gevonden ten kantore van den Ned. Kap persbond te Amsterdam, waarbij vertegen woordigers aanwezig waren van den Ned. Kappersbond, den R. K. Patroonsbond St. Franciscus van Assisië, de Federatie van Kapperspatroonsvereenigingen en de kap- persgroep van het Front van Nering en Ambacht. Op deze vergadering is men ten slotte tot volledige overeenstemming ge komen aangaande de tarieven. Er is een commissie benoemd, bestaande uit de hee- ren J. Huis, L. J. Henskens en H. H. de Weert, welke opdracht heeft gekregen de vastgestelde plannen tot uitvoering te bren gen. Eerst zal toestemming moeten verkre gen worden van den gemachtigde voor de prijzen om de tarieven over de geheele linie te verhoogen, waarna zal worden gepoogd op de vastgestelde tarieven een verbindend verklaring te verkrijgen. hierdoor kan de boterproductie in de a.s. zomermaanden in ons land nog meer wor den opgevoerd eri dit is om tweeërlei re denen van beteekenis. 1. Gedurende dezen tijd kan dan uit sluitend boter worden gedistribueerd, waardoor de nog" aanwezige grondstoffen vóór de bereiding van margarine, veten en oliën voorloopig gespaard kunnen blijven lot den tijd, waarin deze door het gemis aan voldoende boter meer noodig zullen zijn. In verband hiermede zal over eenigen tijd wederom de maatregel worden ingevoerd, dat ook op de vetkaarten uitsluitend boter verkrijgbaar zal zijn, waarvoor dan een re ductie op den prijs zal worden gegeven. 2. Er kan in de koelhuizen gedurende de zomermaanden boter worden opgesla gen, waarover dan beschikt kan worden in de a.s. wintermaanden, wanneer de melk productie en dus ook de boterproductie door het ontbreken van krachtvoeder wel zeer gering zal zijn. Onder de melkdistributie valt uit sluitend koemelk met een vetgehalte van ZV2 pet. (zoogenaamde gestandari- seerde melk) of meer dan 2H pet. Bui ten'de distributiebepalingen vallen dus o.a. chocolademelk, gecondenseerde melk, melkpoeder, taptemelk en karne melk, alsook met behulp daarvan ver vaardigde producten. Bij de distributie zal gebruik worden ge maakt van de inmiddels uitgereikte melk- kaarten. Elke nader aan te wijzen bon van deze kaart zal recht geven op het koopen van IA L. melk per week. Deze hoeveelheid behoeft niet ineens te worden afgenomen. In tegenstelling met hetgeen bij andere in dis tributie gebrachte artikelen is bepaald, moet bij de melkdistributie de bon niet gelijktij dig met het afleveren van de melk, maar reeds vóór het afleveren van het week- rantsoen hetgeen, zooals vanzelf spreekt, vrijwel steeds bij gedeelten door het pu bliek zal worden betrokken aan den meikleverancier worden afgegeven. Deze kan dan iederen dag van de week een ge deelte van het rantsoen van IA L. afleve ren. Door dit systeem wordt bereikt, dat de dagelijksche melkleverantie gehand haafd blijft. Degenen, die terstond de volle hoeveelheid in ontvangst wenschen te ne men, kunnen dit evenzeer doen. De hoe veelheid van 1A liter per week komt over een met een gemiddelde van A L. per dag. Aangezien kinderen beneden 4 jaar 4 kaan- ten ontvangen hebben, krijgen deze een rantsoen van gemiddeld 1 L. per dag. Kin deren van 4 tot 14 jaar hebben 2 kaarten, dus gemiddeld H L. per dag. De bonnen van de melkkaart zullen slechts een week geldig zijn, zij zullen dus niet zooals b.v. die voor eieren nog de daaropvolgende fveek gebruikt mogen worden. BIJZONDERE RANTSOENEN Aan vrouwen zal op attest van een me dicus of vroedvrouw gedurende het tijdvak van drie maanden vóór tot drie maanden na de bevalling een extra rantsoen van 1A L. per week, beschikbaar gesteld worden. Personen, die bij de uitoefening van hun beroep aan de inwerking van giftige stoffen zijn blootgesteld, zullen eveneens voor ex tra melk in aanmerking kunnen komen. Aanvragen hiervoor ten behoeve van ar beiders dienen collectief door de betrokken bedrijven te geschieden bij de plaatselijke distributiediensten. De staats- en particu liere mijnen moeten zich evenwel hiertoe wénden tot de Nederlandsche Zuivelcentra- le, afd. Zuivel te 's Gravenhage. De aan dacht wordt er op gevestigd, dat personen, die zwaren of zeer zwaren arbeid verrich ten, uit dien hoofde niet voor extra melk in aanmerking komen. Zieken zullen, evenals zulks voor de ove rige distributie gebrachte goederen is be paald, op gecontroleerd medisch attest in aanmerking kunnen komen voor extra rantsoenen. INSTELLINGEN. Het centraal distributiekantoor zal aan ziekenhuizen, sanatoria e.d. voor April en Mei toewijzingen verstrekken op grond van het aantal verpleegden. In Mei en de daar na volgende maanden zullen de toewijzin gen worden verstrekt op de voor andere distributiegoederen gebruikelijke wijze. Voor het eerst zullen de administraties van deze instellingen zich dus tusschen 5 en 10 Mei a.s. tot den plaatselijken distributie- dienst dienen te wenden. Er zullen z.g. „wisselbonnen" voor VA L. melk beschikbaar worden gesteld van in stellingen, die glazen melk voor direct ge bruik aan de klanten verstrekken (b.v. melksalons en café's). Deze bonnen mogen echter uitsluitend in deze instellingen ge bruikt worden. Voor melkleveranciers heb ben zij geen waarde. Hotels, café's, restau rants en cantines e.a. zullen geen toewij zingen voor melk ontvangen. Voor het schenken van glazen melk zullen deze in stellingen op aanvrage in beperkte mate van den plaatselijken distributiedienst een voorschot in den vorm van bovengenoemde wisselbonnen ontvangen. Zij zullen dus bij de bereiding van spijzen en dranken ge bruik dienen te maken van taptemelk of andere buiten de distributie vallende melk producten. Huishoudscholen, voorlichtingscursussen e.d. kunnen zich ter verkrijging van bon nen wenden tot de plaatselijke distributie diensten. Aan uitklaring onderworpen schepen die nen zich ter verkrijging van toewijzingen te wenden tot de afdeeling Zuivel van de Nederlandsche Zuivelcentrale te 'S Gra venhage. De zuivelindustrie kan op de gewone wijze, met inachtneming van de geldende bepalingen, melk blijven verwerken, de an dere melkverwerkende industrieën mogen uitsluitend gebruik maken van taptemelk of karnemelk, welke buiten de distributie vallen en zullen derhalve geen toewijzingen ontvangen. BEVLOEIING DER DUINEN WERD EEN GROOT SUCCES De duinen als natuurlijke reinwaterkelder Het- stond er eenige jaren geleden met de Leidsche Duinwatermaatschappij maar somber voor. Reeds vanaf haar oprichting had deze maatschappij regelmatig met wa tertekort te kampen, zoodat zij steeds weer verplicht was, teneinde voldoende water te kunnen leveren, haar waterkapitaal, d.w.z. het zoogenaamde diepwater, aan te spreken, met het gevolg, dat vele bron nen ernstig verzoutten. Het had niet lang meer kunnen duren of de L.D.M. was ko men te staan, voor een watertekort, dat door geen enkele van de totnogtoe ge- bx-uikte middelen aangevuld had kunnen worden. Men mocht dan voor korten tijd de waterwinmogelijkheden nog kunnen vergrooten, hiermede verkreeg men zelfs geen voorloopige oplossing van het steeds brandender wordende vraagstuk. .Het is aan het initiatief en de voort varendheid van den directeur <ter L.D.M., ir. p. C. Lindenbergh, te danken, dat er op 't oogenblik geen waterleiding-vraag stuk voor Leiden meer bestaat. Het is op gelost. De watervoorziening voor Leiden era omgeving is voor de verre toekomst veilig gesteld en het is zelfs niet onmo gelijk, dat het verzorgingsgebied van Leiden belangrijk zal worden uitgebreid. De oplossing van het vraagstuk is gevon den door de toepassing van de duinbe vloeiïng, een experiment, dat voor het eerst door Leiden is toegepast en dat met volledig succes is bekroond. Het was op 10 April 1940, dat deze duinbevloeiing in wer king werd gesteld. Zij is dus thans een jaar in bedrijf geweest. De resultaten heb ben de verwachtingen verre overtroffen. Zooals wij indertijd reeds hebben uit eengezet loopt een groot gedeelte van het water, dat door den regen in de duinen komt, naar den polder gf verzamelt zich daar allereerst in een sloot, die op korten afstand langs den voet van de duinen loopt. Uit deze sloot, die dus practisch duinwater bevat, wordt het water opge pompt en door een persleiding naar de duinen teruggebracht, waar het in een door de duinen gegraven kanaal loopt om op die manier weer in het zand weg te zakken en door de waterwinmiddelen van de L.D.M., althans gedeeltelijk, te worden opgevangen. Het oppompen van het water geschiedt uitsluitend wanneer het gehalte goed is, zooals op regenrijke dagen. In tij den van droogte zal het zoutgehalte veelal te groot zijn. In het jaar, gedurende het welk de duibevloeiïng thans werkt, is in 't geheel ongeveer twee a drie maanden ge pompt. In dien tijd is er rond 1 millioen M3. water in de duinen gepompt, dat op snelle wijze in het zand is weggezakt en daardoor zijn de grondwaterstanden in het bevloeiïngsgebied tot 5 M. toe gestegen. Daardoor zijn ook in de waterwinmiddelen van de L.D.M., in de kanalen en in de put- tenreeksen de waterstanden ongekend hoog, hetgeen weer een verhooging in de grondwaterstanden in het geheele duinge bied heeft veroorzaakt. Mede door de nieuwe uitbreidingswerken langs de zeezijde, die medehelpen het bo venwater te winnen, is voor het eerst in de geschiedenis van de L.D.M. een dusda nige invloed van water in de duinen aan wezig. dat niettegenstaande de wateront trekking de grondwaterstanden in de dui nen voortdurend blijven stijgen, waardoor groote waterreserves worden gevormd, zoodat de diepwateronttrekking nu ook geheel kon worden stopgezet. Toen wij, onder leiding van ir. Linden bergh, de bevloeiïngs installatie en de re sultaten daarvan, in oogenschouw namen, bleek zelfs, dat de L.D.M. op 't oogenblik eerder met een teveel dan met een te wei nig aan water te kampen had. Men heeft het oppompen moeten stil zetten omdat men anders binnenkort met het water geen raad meer zou weten. Het principe van de bevloeiïng rust een voudig hierop, dat men in 1 M3. zand on geveer 1/3 M3. water bergen kan. Met een duinwaterleiding is het zoo gesteld, dat men in den regel over het minste water beschikt als men het meeste noodig heeft, d.w.z. in' dagen van droogte. Dan leveren de duinen niet genoeg op en het zoutge halte van ander water wordt te hoog. Door middel van de duinbevloeiïng nu bergt men in dagen, die daarvoor het meest ge schikt zijn, een 'enorme waterreserve in de duinen op, waarvan men dan later, in droge tyden, profijt kan trekken. Een gelukkige omstandigheid daarbij is, dat door middel van de bevloeiïng het wa ter een belangrijke kwaliteitsverbetering ondergaat. De groote vrees bij het toepassen van het experiment van de duinbevloeiïng was, dat de kanalen waarin het water ge pompt wordt, binnen korteren of langeren tijd verstopt zouden raken, doordat de meegevoerde stoffen zich op den bodem zouden vastzetten en op den duur een voor het water ondoordringbare laag zouden vormen. Deze vrees is gelukkig geheel on gegrond gebleken. De organische stof, die op den bodem achterblijft, wordt in de da gen, waarin er niet gepompt wordt weer tijdig door de natuur afgebroken, zoodat er van verstopping geen sprake is. De duinbevloeiïng heeft, behalve, dat de watervoorziening er door veilig gesteld wordt, ook nog andere voprdeelen. Zooals men weet is aan de voet der duinen een terrein van ongeveer 50 H.A. afgegraven. Een groote hoeveelheid water stroomt naar dezen grond en naar verder gelegen grond, die daardoor in vruchtbaar teelland wordt veranderd. Daarmede zijn tevens al lerlei kwesties tusschen de L.D.M. en een aantal landbouwers, die meenden, dat zij door de Maatschappij werden benadeeld, opgelost. De klachten over wateronttrek king zijn verdwenen. De grond heeft thans water in overvloed. Ook de duinflora onderwindt den gunsti- gen invloed van de bevloeiïng. Op som mige plaatsen komen, evenals in vroeger tijd, weer drassige duinpannen voor en de plantengroei heeft zich daaraan onmiddel lijk aangepast. Op haar beurt wordt daar door ook de fauna weer verrijkt. Allerlei vogels, die zeer zeldzaam geworden waren keer en weer terug. De bekende natuurvor- scher Jac. P. Thijsse heeft reeds een en andermaal het Katwijksche duinterrein be zocht uit interesse voor het nieuwe plan ten- en dierleven, dat zich daar thans ont wikkelt. Zoo heeft dus de nieuwe duinbevloeiïng aan alle kanten winst gebracht. De Leid sche bevolking, die enkele jaren geleden telkens moest worden opgewekt om erg zuinig te zijn met het duinwater, zal deze tijding geruststelling geven. Het is en blijft natuurlijk verkeerd het water te ver morsen, maar voor hygiënische doeleinden kan men er ruimschoots over beschikken. De duinen zitten vol en met een druk op de knop kan ir .Lindenbergh er voor zor gen, dat ze vol blijven. GOBELIN VOOR HET STADHUIS. In de kunstweverij van Edmond de Cneudt te Soest is thans een begin ge maakt met de vervaardiging van een 80 90 vierk. meter groot gobelin, dat bestemd is voor het Leidsche stadhuis. Dit gobelin naar ontwerp yan den Hagenaar Christian de Moor, bestaat uit verschillende taferee- len, o.a. voorstellende „de tijd", „de voor zorg", enz. Op het oogenblik staat het gedeelte van het gobelin, uitbeeldende „de tijd", op het getouw. A.s. week verwacht men, dat de ontwerper met het tweede gedeelte gereed zal zijn, zoodat met de vervaardiging van dat gedeelte van het gobelin een begin kan worden gemaakt. Het bijzondere bij dit go belin is, dat daarvoor wol wordt gébruikt, welke met de hand is gesponnen. Hierdoor bereikt men veel meer effecten, waardoor het geheel aan warmte wint. TWEE TRAMWAGENS ONTSPOORD. Gisternamiddag te ruim half zeven is op het stationsemplacement alhier de derde wagen van een N.Z.H.T.M.-trein ont spoord, waardoor de tweede wagen werd meegetrokken. Een vluchtheuvel, de be strating, de trekstellen der wagens en een seinpaal werden beschadigd. DE NIEUWE ZOMERDIENSTREGELING BIJ DE SPOORWEGEN. Niet veel wijziging, wat Leiden betreft. Met de a.s. nieuwe Zomerdienstregeling der Ned. Spoorwegen, aanvangende 5 Mei a.s. komt er weinig verandering in den treinenloop RotterdamLeidenAmster dam wat Leiden betreft. Op den lijn Lei denWoerdenUtrecht zal een drie uur dienst ingevoerd worden, en zal dan de laatste trein om 21.05 naar Utrecht ver trekken, wat een belangrijke verbetering is, daar nu de laatste trein van hier reeds om 18.14 naar Utrecht vertrekt. In den treinenloop LeidenAlphen a. d. Rijn—Gouda komt ook weinig verande ring. SPORTCLUB ACTIEF." Langs dezen weg maken we onzen oud leden van de damessportclub „Actief" erop opmerkzaam, dat de tijd weer is terugge bracht op 7.30 uur Vrijdagsavonds, inplaats van 6.30 uur, zoodat de bezwaren weer zijn weggenomen. We verwachten jullie van avond dan ook zonder een enkele uitzon dering weer in de Ursulasteeg. Denkt aan de wedstrijden, jullie mogen die niet mis sen. Bestuur „Actief." Handelsregister K. v. K. W ij z i g i n g: 5391. J. Buitenhuis, Ha- zerswoude (Dorp), C. 104. Handel in land- bouwartikelen en ijzerwaren. OverL E.: J. Buitenhuis, Hazerswoude, dd. 11 Maart 1941. Wijz. handelsn. in: Wed. J. Buiten huis. N. E.: Wed. N. A. Buitenhuisvan der Vis, Hazerswoude. 4560. C. F. Meerpoel. Leiden, Breestraat 171. Detailhandel in naaimachines; engros- handel in huishoudnaaimachines en handel in speciaaimachines voor fabrieken. De en- groshand^l in huishoudnaaimachines en handel in speciaaimachines voor fabrie ken is met ingang van 15 April 1941 ver plaatst naar Hooigracht 58/58i., Leiden. De detailhandel, blijft gevestigd Breestraat 171 en zal aldaar worden gedreven door J. L. Meerpoel, onder den naam: N.V. Meer- poel's Naaimachine Bedrijf, in oprichting. Nieuwe inschrijving: 7644. Firma Ln. Blitz Co (f). Leiden, Haar lemmerstraat 42. Hoofdz.: 's-Gravenhage, Westeinde 63. Papierhandel.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 2