Wilt U iets Weten? PAM BIJ DE MAANAPEN QemengxLe Si&dchten Het meisje handschoen DINSDAG 15 APRIL 1941 DE LE1DSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 9 de bunker weer verhit geraakt en thans met ernstiger gevolgen. In de buurt van den bunker stond een vat machine-olie, dat in brand geraakte en explodeerde. De olie stroomde over de kolen en binnen weinige oogenblikken ontstond een reusachtige vuurhaard. De balken vatten vlam, er was een hevige rookontwikkeling en het zag er naar uit, dat de brand ernstige afmetingen zou aannemen. Het bleek, dat het. blusschen een bijzon der moeilijke taak was. In verband met de aanwezige voorraden carbid en carbidafval was het immers niet mogelijk de vlammen met water te dooven. De motorspuiten moesten dus ongebruikt blijven. Men trachtte daarom het vuur te bestrijden met schuimpoeder, doch ook dit gelukte niet, daar deze nog te veel waterdeelen bevatte. De brandweer heeft daarop met kleine beetjes poeder de vlammen gedoofd. Deze afbeid vorderde zooveel tijd, dat men in de middaguren nog niet met het blusschen gereed was. De hevige rookontwikkeling bemoeilijkte het werk bovendien. De brandweerlieden, die zich op loffelijke wij ze van hun taak kweten, waren door het roet bijna onherkenbaar. De fabriek, waarin een continubedrijf gevestigd is, ondervond weinig schade, daar de brand tot de carbidafdeeling be perkt bleef. DE MOORD TE RENSWOUDE. Meer licht in het drama? In het tot dusver zeer geheimzinnige drama, dat zich Zondag 6 April in de z.g. „Schans" op de grens der gemeenten Ede en Renswoude afspeelde en waarbij het lijk van een door revolverschoten en messteken om het leven gebrachten onbekenden man werd gevonden, is thans, dank zij den ove rigen nasporingen der politie, eenig licht gekomen, al is men nog ver van de alge- 'beele opheldering. Het is in de eerste plaats gelukt vast te stellen, dat het rijwiel, dat zich in de na bijheid van den verslagene bevond en klaarblijkelijk door dezen was gebruikt in het laatst der vorige week ontvreemd is te Stouteniburg bij Amersfoort. Een oproep van den politie-commissaris te Ede om inlichtingen aangaande den naam en de persoon Helmut Wetzko had, volgens het „Volk", verder tot resultaat, dat •kwam vast te staan, dat deze persoon sinds geruimen tijd spoorloos was verdwenen. Of Helmut Wetzko en de vermoorden man in den Schans identiek zijn, moet thans nog ander worden uitgemaakt, maar, als de teekenen niet bedriegen, is een goede stap gedaan in de richting van de identi ficatie van het slachtoffer. Omtrent de(n) dader(s) en de motieven tot het misdrijf tast men echter voorshands nog in het diuister. SPOORWEGDIEFSTALLEN TE ROTTERDAM OPGEHELDERD. Elf personen gearresteerd. volgenden nacht terug te komen om nog een derde baal te stelen. De amandelen, die aan den bakker v. d. S. verkocht werden, konden in beslag genomen worden, terwijl de dieven, de gebroeders J. W. G. L. en Th. N. L. aangehouden werden. Wegens heling van vet is toen de slager M. van T. aangehouden, die van den 43- jarigen colporteur S. V. en van den 24-jar- rigen bakker A. H. een partij van diefstal afkomstig vet had gekocht. Vervolgens is de 20-jarige varensgezel H. L. v. d. K. aangehouden, die aan bak kers in het Westelijk en Noordelijk stads deel vaten roomboter had verkocht, die eveneens uit spoorwegwagons afkomstig waren. Ook is de 21-jarige expeditieknecht H. P. aangehouden, die eveneens een kin derwagen had gestolen, terwijl voorts de 23-jarige mastieker C. L. en de 27-jarige grondwerker J. A. H. J. werden gearres teerd. Behalve S. V., en M. van T. werden alle arrestanten overgebracht naar het Huis van Bewaring. ONAANGENAME PAASCH- VERRASSING. 25 kippen te Loenen gestolen. Toen de veehouder K., woonachtig on der de gemeente Loenen aan de Vecht, Za terdagmorgen zijn kippen wilde gaan voe ren, kwam hij tot de onaangename ont dekking, dat niet minder dan 25 legkippen waren gestolen. Op zeer brutale wijze wa ren de dieven, waarschijnlijk in den nacht, te werk gegaan en hadden zich door ver breking van een deur toegang verschaft tot het kippenhok, staande in de onmiddellijke nabijheid van den rijksstraatweg Amster damUtrecht. De politie werd terstond gewaarschuwd en stelde een uitgebreid onderzoek in. Ver schillende personen werden reeds aan een verhoor onderworpen, doch tot nog toe is het niet gelukt de dieven op te sporen. DE „VLEESCHSCHUIT" VAN DEN HAAG. Een ongeloofwaardig verhaal. Een tweetal waakzame agenten zagen Vrijdagmiddag op den Noordwal, voor een daar gemeerd schuitje, een bakfiets weg rijden, met zorgvollen blik nagestaard door den schuitjesvoerder. Wij zeiden reeds, dat het waakzame agenten waren, dus gingen de mannen eens een^kijkje nemen in de bakfiets. Van onder het dekzeil vandaan kwam een groote partij ongestempeld, dus ongekeurd varkensvleesch te voorschijn. Dit was aanleiding voor de beide politie ambtenaren om den bestuurder van de bak fiets, de 132 kilogram varkensvleesch en het rijwiel zelf aan te houden, respectieve lijk in beslag te nemen. Het vleesch werd naar het openbaar slachthuis vervoerd. R.K. Ver. v. Kraamverzorging v. alle gezindten te Léiden en Omstreken PlaatsingWeau BINNENVESTGRACHT 30. voorheen Boerhaavestr. verleent fculp dool gediplomeerde krachten. Geopend eiken DtySDAG- en DONDERDAG MIDDAG v#n 2—4 uar tot het verstrekken van de gewenschte inlichtingen, aanmelden van con- tribueerende leden en aanvragen voor kraam hulp - Telef. 23420, b. g. g. inlicht. K08. Aanvragen (schrift.) adres le Binnenvestgracht 30 Ook de schuitjes voer der, die nu eenmaal in het schuitje zat en dus mee moest varen, werd aangehouden en naar het hoofdbu reau van politie overgebracht. De politie was uiteraard zeer nieuwsgierig naai- de herkomst van het vleesch en de schipper, de 52-jarige F. W. S., gaf hiervoor de vol gende verklaring: Hij had een lading sin tels vervoerd naar Voorburg. Op den terug weg, op den Vliet, werd hij door een man met een handkar aangeroepen en deze vroeg hem de partij vleesch mee te nemen naar Den Haag. „Geld krijg ik wel", had hij nog gezegd. Ook had de man verteld, dat het vleesch zestig cent per pond moest kosten. Een redelijke prijs, dus had de schipper het vleesch mee naar den Noord- wal genomen. Daar had hij een familielid gewaarschuwd, om het vleesch af te komen halen. Dit familielid is de 27-jarige A. K. Het laat zich hooren, dat de politie geen geloof aan dit verhaal schenkt. Het onder zoek wordt dan ook nog voortgezet. A. K. is inmiddels weer op vrije voeten gesteld. Hij krijgt een proces-verbaal ter zake ver voeren van ongekeurd vleesch. F. W. S. is echter in bewaring gesteld. ONGESTEMPELD VLEESCH IN BESLAG GENOMEN. De politie te Den Haag heeft een inval gedaan in een perceel in de Copernicus- straat. Daar is negen kilogram ongestem peld vleesch in beslag genomen. De bewo ner is een 39-jarige moffelaar, dia beweert zijn woning ter beschikking van een be kende van hem, wiens naam hij weigert te noemen, ter beschikking gesteld te hebben, om daar vleesch op te slaan en uit te bee- nen. In afwachting van de aanhouding van dezen onbekende is de moffelaar in voor- loopige bewaring gesteld. Het .vleesch is naar het openbaar slachthuis vervoerd. Vraag: B. H. te L. inzake hypotheek rente. Antwoord: In uw geval kan de maximaal toelaatbare rente gevorderd worden. Deze is de rente, welke op 9 Mei 1940 voor soortgelijke leeningen algemeen geldend1 was. 83. Hij noodigt Pam uit, om het inwendige van de raket te gaan bezichtigen en beiden stappen het metalen toestel binnen. De deur wordt hermetisch gesloten en de groote tocht zal weldra aanvangen. 84. De talrijke zper ingewikkelde instrumenten en ma chines wekken Pam's bewondering en verbazing. Professor Heelal verklaart hem verschillende dingen en begint dan verschillende handles en knoppen te bewerken. ERNSTIGE VERKEERSONGELUKKEN. Zondagavond om ongeveer half elf heeft een doodelijke aanrijding plaats gehad op den Parallelweg, op de kruising van de Jacob Catsstraat te 's-Gravenhage. De 34- jarige F. J. C. van E. uit de Ravesteynstraat werd in de duisternis aangereden door een motorwagen van lijn 12. Van E. werd hier bij zóó zwaar gewond, dat hij bij aan komst in het ziekenhuis bleek te-zijn over leden. In de Vijzelstraat te Amsterdam is gistermiddag'een ernstig ongeluk gebeurd, dat een achttien jarigen jongeman uit de Boetonstraat het leven heeft gekost. Uit dé richting Vijzelgracht naderde een groote autobus. De jongen, die op zijn fiets uit de Kerkstraat kwam, wilde overste ken. Hij trachtte, hoewel daartoe de gele genheid niet meer bestond, voor den auto bus om te rijden. Zijn onvoorzichtigheid moest hij zwaar boeten. Hij werd door het voertuig gegrepen, de wielen reden hem over het hoofd en hij werd op slag ge dood. OUDE MAN VERDRONKEN. Gistermorgen omstreeks half negen is de 77-jarige W. B., wonende op den Loe- venhoutschendijk te Utrecht op het zand pad ter hoogte van de Israëlietische be graafplaats door onbekende oorzaak te wa ter geraakt en verdronken. Hoewel het slachtoffer vrij spoedig op het droge kon worden gebracht en ruim een uur kunst matige ademhaling werd toegepast, bleken de levensgeesten reeds te zijn geweken. Het stoffelijk overschot werd naar het hoofdbureau van politie overgebracht. GEVAL VAN KOLENDAMP VERGIFTIGING. Echtpaar bewusteloos op bed gevonden. In het perceel Molenstraat 36 te Den Haag heeft zich een geval van kolendampvergif tiging voorgedaan, dat ernstige gevolgen had kunnen hebben. Het gezin v. d. L., be staande uit den 27-jarigen groentehande laar van der L., zijn even oude echtgenoote en hun drie maanden oud zoontje, had zich reeds lang ter ruste begeven, toen op de slaapkamer van het gezin, vermoedelijk door een defect aan de schoorsteen en het te dicht afsluiten van den haard, die op de slaapkamer stond, kolendampvergiftiging ontstond. Toen het dienstmeisje den vol gende morgen belde, kreeg zij geen ge hoor. Zij waarschuwde een agent, die via een ladder in de slaapkamer drong. Daar vond hij het echapaar bewusteloos op bed. De baby was nog bij kennis. De genees kundige dienst werd gewaarschuwd, dié den toestand van het echtpaar niet zoodanig vond, dat opneming noodzakelijk was. BRAND IN CARBIDFABRIEK TE AMSTERDAM. De vlammen moesten met poeder worden gedoofd. Paaschmaandagmorgen, omstreeks ne gen uur, is brand uitgebroken in de carbid- afdeeling van de electro zuur- en water- stoffabriek aan den Distelweg in Amster dam-Noord. In deze afdeeling, die op de eerste verdieping ligt, staat een kolenbun ker, welke den fabrieksoven voedt. Deze bunker is zoo ingericht, dat de kolen auto matisch in den oven vallen. In den loop van den Zondag was de bunker warm geloopen. Men had dit be merkt en direct maatregelen getroffen, waardoor onheil voorkomen werd. Waar schijnlijk zijn die maatregelen echter niet voldoende geweest, want in den nacht is FEUILLETON met de EEN MODERNE ASSCHEPOESTER HISTORIE van MARIA SAWERSKY. 27) Dat is zoo! Maar je oefent zelfs op Dod een goeden invloed uit. Het kind is lang zoo wispelturig en nonchalant niet meer als vroeger. Laatst heeft ze zelfs ge probeerd zakdoeken te borduren. Het re sultaat was wel niet schitterend, maar men telle het doel alleen. In ieder geval zie je zelf wel, Anne, dat je in het atelierhuis onmisbaar bent geworden. Het is best mogelijk, Senta, maar ik zou toch zoo graag een taak, een doel heb ben. Nou, tot Kerstmis zullen we het on derwerp maar laten rusten. Voorloopig heb ik trouwens nog wel iets, waar je je mee bezig-kunt houden. Anne keek haar vriendin vragend aan. Hesterberg en gravin Grundtvig heb ben mij dringend in overweging gegeven cm het eens met portretschilderen te pro- beeren. Ik heb er veel zin in, want ik voel zelf, dat me dat ligt. Zou jij nog eens voor me willen poseeren, Anne? Met genoegen, Senta! Mij dunkt, dat behoef je niet eens te vragen. De Rotfcerdamsche politie heeft na maan denlange nasporingen een groot aantal spoorwegdiefstallen tot klaarheid weten te •brengen. Niet minder dan elf mannen wer den in verband hiermee aangehouden. De laatste maanden werden regelmatig spoor wagons, die op het emplacement linker Maasoever stonden, opengebroken en leeg geplunderd. Hierbij werden zoowel par tijen levensmiddelen als andere artikelen 'buitgemaakt Het gelukte de politie den 36-jarigen timmerman E. v. d. G. aan te 'houden, die in het 'bezit bleek te zijn van een gestolen kinderwagen. Bij dezen man is een groot aantal gestolen goederen ge vonden, terwijl op zijn aanwijzingen ver schillende andere dieven en helers konden worden gearresteerd. Terwijl het onderzoek gaande was, wer den in den naoht van 2 op 28 Maart we derom diefstallen gepleegd; ditmaal waren het twee balen amandelen, die op de ge bruikelijke wijze verdwenen. De dieven waren echter zoo brutaal om den daarop- Ik heb een bepaald idee in mijn hoofd. Ik wou je eigenlijk in dat zilveren toilet schilderen, waarmee ik je toen naar dat bal bij Eschental heb gestuurd. Anne kreeg een kleur. Ze aarzelde even. Ik weet, dat je aan die jurk niet de aangenaamste herinneringen bewaart, ver volgde Senta Bratt. Het werd er later de oorzaak van dat je je ouderlijk huis ver liet, maar je zag er zoo allerliefst in uit en die zilverkléur was zoo mooi, dat ik me er geweldig veel van voorstel. Ik zou het portret naar de tentoonstelling kunnen stu ren. Voel je er wat voor, Anne? Nog was Anne het niet geheel met zich zelf eens. Ze kon dit verzoek van de vrouw, die zich zoo goed voor haar be toond had, niet zonder meer weigeren. Maar wat zou er gebeuren als graaf Grundt vig of Grottkau het portret te zien kre gen? Ik zal voor je poseeren, Senta, zei ze, eindelijk tot een besluit komend, maar ik heb één verzoek. Ik zou niet graag willen, dat iemand het portret te zien krijgt, voor het klaar is. Als het anders niet is! Je verzoek past zich geheel aan bij m'n rotsvaste gewoon te om nooit half afgemaakt werk aan an deren te laten zien. Zelfs tegenover gra vin Grundtvig maak ik daarop geen uit zondering. Het atelierhuis zal je conter- feitsel dus pas op de tentoonstelling kun nen bewonderen. Anne slaakte een zucht van verlichting. Tot de tentoonstelling duurde nog een heelen tijd. Hoe graag ze Senta Bratt ook mocht, ze was vast besloten een of andere betrekking te zoeken en geld te verdienen. Senta moest zelf dat had ze tijdens haar verblyf hier wel bemerkt te veel op de kleintjes passen. Zij mocht van haar gulle gastvrijheid geen misbruik maken. Tegen het tijdstip, waarop het schilderij op de tentoonstelling prijkt, zou ze dit huis en misschien zelfs wel de stad al lang hebben verlaten. Dan mochten ze het portret gerust zien. Wat denk je er van? Zullen we maar direct beginnen? drong de schilderes aan. Als ik eenmaal iets in m'n hoofd heb, ga ik maar liefst zoo gauw mogelijk aan het werk. Je hebt die japon toch nog? Anne knikte. Ik heb haar meegebracht en ik zal me direct gaan verkleeden. Prachtig, dan zal ik intusschen het doek en de verf vast klaar maken. Vooruit, Anne, gord je ten strijde! Een kwartier later keerde het meisje te rug en ook ditmaal voelde Senta Bratt zich gedrongen aan haar bewondering uiting te geven. Schitterend, Anne! Ik zie het portret al voor me. Hier ga in dezen blauwen stoel zitten. Het zilver komt tegen dat blauwe fluweel prachtig uit. Eenvoudig kostelijk, zooals 'die kleuren ineen vloeien. Senta Bratt was een en al enthousiasme er. blaakte van werklust. Je hoofd was meer naar rechts, kind! Zoo, ja! Nu valt het licht op je haar, zoo als destijds in Elsmhorn, toen je voor Asschepoester poseerde. Waar heb je je anderen handschoen? Anne had met den eenen handschoen gespeeld, waarvan de kralen in het licht flonkerden. Het spijt me, Senta, mar den heb ik op het bal verloren. Hindert niet.Houd dien eenen dan maar in je rechterhand, zoo losjes moge lijk alsjeblieft. Zoo, nu kunnen we be ginnen. En Senta Bratt begon met een Ijv.er, die het beste deed verwachten. Op haar wan gen teekenden zich weldra roode vlek ken van inspanning af, ze schetste de ge stalte, mengde de verf en telkens weer klonk haar vermaan: „Stil zitten!" Anne zat stil, niettegenstaande al spoedig al haar botten zeer deden. Poseeren is een vermoeiende bezigheid, maar Senta Bratt was zoo in haar werk verdiept, dat ze geen tijd had aan de martelingen, die haar mo del doorstond, noch aan haar eigen ver moeidheid te denken Ursel klopte en maakte aanstalten om binnen te komen. Senta Bratt vloog naar de deur, draai de den sleutel om en riep: Loop naar de maan, Ursel! De oude gedienstige stond paf. Maar het eten is klaar, protesteerde Laat het eten ook maar naar de maan loopen! luidde het antwoord van de schil deres, die alweer doorwerkte. Ursel slofte weg. Na een poosje raapte ze al haar moed bijeen en deelde voor de tweede maal door de gesloten deur mee. dat het middagmaal op tafel stond, met het gevolg, dat ze voor den tweeden keer de bons kreeg. Verontwaardigd ging Ursel naar beneden om gravin Grundtvig haar nood te klagen. Wel Ursel, wat scheelt er aan? vroeg deze. Je trekt zoo'n ongelukkig gezicht. Neemt u me niet kwalijk, mevrouw, maar ik geloof, dat juffrouw Bratt krank zinnig is geworden. Radio-programma WOENSDAG 16 APRIL 1941 NederlandSch Programma, HILVERSUM I, 415,5 M. 6.45 Gramofoonmuziek 6.50 Ochtendgymnastiek 7.00 Gramofoonmu ziek 7.43* Ochtendgymnastiek 8.00 Gra mofoonmuziek 8.170 Gewijde muziek (gr. pl.) 8,30 Nieuwsberichten ANP. 8.45 Gramofoonmuziek 10.20 Declamatie 10.40 Orgelconcert 11.05 Gramofoonmu ziek 11.15 Pianovoordracht 12.00 Gra mofoonmuziek 12.25 Voor de boeren 12.42 Almanak 12.45 Nieuws- en econo mische berichten ANP. 1.00 Amusements orkest, dameskoor „Aethercharme" en so listen 2.15 Voor de vrouw 2.30 Viool, piano en gramofoonmuziek 3.15 De Ram blers 3.45 Gramofoonmuziek 4.00 Christelijke Radio Stichting: Bijbellezing 4.20 Voor de kinderen 5.00 Gramofoon muziek 5.15 Nieuws-, economische- en beursberichten ANP 5.30 Luchtvaart- praatje 5.45 Omroeporkest 6.15 Voor de binnenschippers 6.30 Omroeporkest 7.00 Economische vragen van den dag ANP 7.15 Volkszang 7.40 Gramofoonmu ziek 8.00 Nieuwsberichten ANP 8.15 Spiegel van den dag 8.30 Berichten (En- gelsch) 8.45 Omroeporkest en solisten 9.40 Christelijke Radio Stichting: Dagslui ting 9.45 Engelsche berichten ANP. 10.00 Nieuwsberichten ANP, sluiting. Nederlandsch Programma, HILVERSUM n, 301,5 M. 6.45 Gramofoonmuziek 6.50 Ochtendgymnastiek 7.00 Gramofoon muziek 7.45 Ochtendgymnastiek 8.00 Gramofoonmuziek 8.30 Nieuwsberichten ANP 8.45 Gramofoonmuziek 10.00 Vrijzinnig Protestantsch Kerkcomité: Mor genwijding 10.20 Gramofoonmuziek II.00 Voor de'kleuters 11.30 Ensemble Rentmeester 12.00 Berichten 12.15 Omroeporkest 12.45 Nieuws- en economi sche berichten ANP 1.00 Esmeralda en Frans Wouters en zijn orkest 2.00 Gra mofoonmuziek 2.30 Cabaretprogramma 3.15 Hollandsch Kamermuziek-ensemble 4.15 Ensemble Tonny Roxini 5.00 Vrijzin nig Protestantsch Kerkcomité: Cyclus „Het geestelijk karakter van ons volk" 5.15 Nieuws-, economische- en beursberichten ANP 5.30 Sylvestre-trio 6.00 Gramo foonmuziek 6.45 Reportage 7.00 Bra- bantsch praatje ANP 7.15 Vioolvoor dracht 7.30 Causerie „Rijksacademie voor beeldende kunsten" 7.45 Viool en piano. 8.00 Nieuwsberichten ANP 8.15 Spie gel van den dag of gramofoonmuziek 8.30 Gramofoonmuziek 8.45 Amuse- mentsorgest en solist 9.15 Gramofoon muziek 9.30 Causerie „Kleine oorzjften -groote gevolgen" 9.45 Gramofoonmu ziek 10.00 Nieuwsberichten ANP, slui ting. GEM. RADIO DISTRIBUTIE-BEDRIJF le programma: 6.4522.00 Hollandsch programma 22.0024.00 Duitsch pro gramma. 2e programma: 6.4522.15 Hollandsch programma 22J523.00 Hollandsch pro gramma, uitsluitend voor Radio Centrale. 23.00—24.00 Duitsch programma. 3e en 4e programma: 6.4524.00 Duitsch programma. Nou, nou, Ursel, hoe kom je daar bij? Ze heeft zich met juffrouw Anne in het atelier opgesloten, moppert verschrik kelijk en heeft mij en het middageten naar "de maan gestuurd. De gravin lachte. Arme Ursel, ik merk al dat je met de merkwaardigheden van artisten nog niet vertrouwd ment. Juffrouw Bratt is waarschijnlijk aan het werk en dan mag je haar niet storen. En wat. doet juffrouw Anna dan in dat gesloten atelier? Waarschijnlijk poseeert ze voor juf frouw Bratt. Eten ze dan vanmiddag heelemaal niet? Als een kunstenaar eenmaal aan het werk is, heeft hij geen tijd aan zulke ba nale dingen als een middagmaal te den ken, of hij eet later, als hij klaar is. Nu, als ik dat geweten had, dan had ik geen roastbeef gebraden, mevrouw. Die wordt natuurlijk zoo taai als leer. Wanneer juffrouw Bratt straks van vermoeidheid het penseel uit de hand valt, zal ze gebraden leer eten zonder dat ze er iets van merkt, Ursel. Eet smakelijk, zal ik dan maar zeggen, besloot Ursel berustend en meewarig het hoofd schuddend, slofte ze weg. De gravin lachte. Ze lachte nog, toen Ernst Grundtvig en Jens Grottkau, die te eten waren gevraagd, hun entrée maak ten. Het tweetal verscheen met elk een paar schaatsen onder den arm en hc*. hoofd vol plannen voor den middag. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 9