Sielcytada op, 3lacu>xMlag, favzet KRACHT VAN SERVISCH LEGER GEBROKEN Jiaiianen faetaaeten JCmitza Radio-toespraak van den Paus Engelschen verlaten t Griekenland Nieuwe orde op den Balkan Opmarsch duurt voort De luchtstrijd in het Westen DINSDAG 15 APRIL 1941 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 SOLLOEM BEZET DUITSCH WEERMACHTSBERICHT VAN ZONDAGMIDDAG. Het Duitsche weermachts bericht van Zondagmiddag luidt: Zooals reeds in een speciaal bericht be kend is gemaakt, hebben Duitsche troepen onder leiding van den kolonel-generaal von Kleist vroeg in den ochtend van 13 April de Servische hoofdstad en vesting Belgrado uit het Zuiden komende bezet, nadat op 12 April des middags een kleine S.S.-afdeeling der S.S.-divisie „Reich" on der leiding van kapitein Klingenberg uit het Noorden over de Donau de stad was binnengedrongen en de Duitsche vlag had geheschen op het Duitsche gezantschaps gebouw. Bij de zuivering van het bekken van Lai- bach in het gebied rondom Agram zetten troepen van het Duitsche leger hun bewe gingen systematisch voort. Bij Karlstadt hebben zij contact ge vestigd met de Italiaansche strijdkrachten. Het aantal bij Agram gemaakte krijgs gevangenen bedraagt volgens de tot dus ver ontvangen berichten 22 generaals, on der wie twee commandanten van leger corpsen, 300 andere officieren en 12.000 man. Bovendien werden ongeveer 100 stuk ken geschut, 10 vliegtuigen, talrijke op slagplaatsen van munitie en benzine en een nog niet te overziene hoeveelheid in- fanteriewapens en ander oorlogstuig buit gemaakt. De Hongaarsche troepen hebben ten Noorden van Dsijk en tusschen Donau en Theis een doorbraak bewerkstelligd door de vijandelijke grensversterkingen en- ruk ken verder op. In Zuid-Servië is de opmarsch na het overwinnen van den plaatsedijken weer stand van uiteengedreven Servische troe- pendeelen systematisch voltrokken. Het luchtwapen heeft in het Zuidooste lijke gebied ook gisteren voor den oorlog belangrijke doelen met het beste succes bestookt. Het vernielde op vliegvelden en in Herzegowina in totaal 39 vijandelijke vliegtuigen. In het gebied rondom Belgrado gelukte het transport- en materiaaltreinen met neergeworpen bommen te vernielen en op marsch zijnde colonnes uiteen te drijven. In den nacht van 11 op 12 April hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen bij een aan val op de rede van Salamis een vijande lijk koopvaardijschip van 4000 brt. tot zin ken gebracht en bomtreffers geplaatst op nog vier groote schepen. In de haven van den Pyraeus zijn twee benzinedepots, een electrische centrale en een molen met suc ces gebombardeerd, terwijl een vijandelijk vliegtuig van het type Hurricane werd neergeschoten. Andere Duitsche gevechts vliegtuigen hebben den zelfden nacht ben zinedepots en onderkomens van het vlieg veld Venezia op het eiland Malta in brand geworpen. f In Noord-Afrika hebben de Duitsch-Ita- liaansche troepen de omsingeling van To- broek voltooid en met een stoutmoedigen opmarsch het aan de Oostgrens van de Cy- renaica gelegen steunpunt, de haven Bar- dia ingenomen. Bijzondere successen hebben de marine j en het luchtwapen verworven in den jtrijd tegen de ravitaiDeerings-scheepvaart van het Britsche moederland. Duikbooten heb ben in het Noorden en Middeh van de At lantische Oceaan en ten Westen van Afri ka vijftien gewapende vijandelijke koop vaarders tot zinken gebracht met in totaal een inhoud van 75.922 brt. Zij beschadig den verder een groot koopvaardijschip zwaar. Verre afstandsbommenwerpers hebben op ongeveer 400 K.M. ten Westen van de Orkneyeilanden een- koopvaarder van 3800 brt. tot zinken gebracht. Ten Z. O. van Harwich vertoonde een vrij groot koopvaardijschip nadat bommen neerge worpen waren, slagzij. In den afgeloopen nacht is door 't luohtwapen aan den uitgang van het Kanaal van Bristol een koopvaar dijschip tot zinken gebracht, groot 5000 brt., terwijl het ten Westen van Bedford en ten Z.W. van Cardiff met voltreffers twee, groote koopvaarders zwaar bescha digde. Ten Westen van Milford-haven is een convooi met goed succes aangevallen. Andere aanvallen van gevechtsvliegtuigen waren gericht op haveninstallaties aan de Engelsche Zuidkust. Bij aanvallen op vliegvelden zijn verscheidene toestellen op den grond vernield en zijn langdurige branden waargenomen. Bij een poging van den vijand om over dag naar de kust van het bezette gebied te vliegen hebben jachttoestellen een En- gelsch jachttoestel van het type Hurricane en luchtafweer een gevechtstoestel van het type Bristol-Blenheim neergeschoten. De vijand is Duitsch gebied niet binnen gevlogen. De totale verliezen van den vijand gisteren overdag en in den afge loopen nacht zijn 46 vliegtuigen. Twee eigen vliegtuigen worden vermist. DUITSCH WEFRMACHTSBERICHT VAN MAANDAGMIDDAG. Het Duitsche weermachtsbericht van Maandagmiddag luidt: In Zuid-Slavië is het gros van de te gen de Duitsche troepen vechtende vijandelijke strijdkrachten vernietigd. De rest van het Servische leger trekt zich voor de Duitsche en Italiaansche troepen in het Bergland langs de Adria- tische kust terug. Alleen op enkele plaatsen wordt nog tegenstand geboden. Bij het achtervolgen van den versla gen vijand werd de Save overschreden. Over de inneming van Belgrado wordt nog gemeld, dat reeds in den nacht van 12 op 13 April deelen van een pantserdivisie van het Westen uit tot aan het centrum der stad waren doorgedrongen. In Noord-Griekenlan<j. ontwikkelen de operaties zich volgens het opgestelde plan. Het luchtwapen ondersteunde ook op 13 April in het Zuid-Oostelijke gebied de ope raties van het leger door vernietigende aanvallen van afdeelingen jacht- en ge vechtsvliegtuigen en duikbommenwerpers op vijandelijke troepencolonnes in het ge bied om Belgrado, alsmede op troepencon centraties bij Ban ja Luka. Andere succes rijke aanvallen werden ondernomen op vliegvelden in midden-Bosnië en in Herze gowina. Aanvallen op militaire doelen in Serajewo veroorzaakten zware vernielin gen en uitgebreide branden in een groot troepenkamp en in spoorweginstallaties. In Noord-Afrika werd bij den ver deren opmarsch na een gevecht het fort Capuzo, alsmede het op Egyptisch grondgebied liggende Solloem geno men. Duitsche duikbommenwerpers vernietig den by een aanval op vliegvelden op Malta in -den nacht van 12 op 13 April twee op den grond staande vijandelijke jachtvlieg tuigen van het type Hurricane en plaatsten een vollen treffer op het achterste gedeel te van ten Britschen torpedojager. Gisteren werden het vliegveld Luca op het eiland Malta alsmede de haven La Valetta op nieuw gebombardeerd. Duitsche jachtvliegtuigen schoten in een luchtgevecht boven het eiland een Britsch jachtvliegtuig van het type Hurricane neer. In het zeegebied om Engeland bracht het luchtwapen uit gewauende konvooien in het St. George Kanaal drie schepen met een gezamenlijken inhoud van 28.000 brt. tot zinken en beschadigde twee andere groote koopvaardijschepen zwaar. Gevechtsvlieg tuigen brachten in den afgeloopen nacht, een koopvaardijschip van 5000 brt. tot zin ken en bombardeerden haveninstallaties aan de Britsche Zuid-Oostkust. Een duikboot bracht bjj IJsland een Britschen hulpkruiser van ongeveer 10.000 brt. tot zinken. Twee patrouillevaartuigen schoten aan de Noordzeekust van zes aanvallende Brit sche vliegtuigen er twee neer en bescha digden sen ander vliegtuig zwaar. Jacht vliegtuigen schoten bij Dover vier versper ringsballons omlaag. De vijand vloog noch overdag, noch des nachts het Rijksgebied binnen. Bij de gevechten in Zuid-Servië heeft de commandant van een afdeeling pantser- jagers, majoor Stiefvater, zich als com mandant can een vooruitgeschoven afdee ling door persoonlijke actie bijzonder on derscheiden. „EEN VREUGDE-GROET GEMENGD MET SMART. Z. H. Paus Pius Xn heeft op den Eersten Paaschdag een radiotoespraak gehouden, waarin hij den Katholieken in de geheele wereld een „hartelijk Paasch-hallelujah" bracht. In dezen vreugdegroet, zoo zeide de Paus, mengt zich echter een gevoel van smart wegens het droevige schouwspel der volkerentweedracht. Hij riep zijn hoorders op, niet te verzwakken in het gebed voor een vrede, die de eer van alle naties zou bewaren en voldoening zou schenken aan de levensnoodzakelijkheden van allen. „Moge Gods zegen en kracht", zoo riep de Paus uit, „neerdalen op alle slachtof fers van den oorlog, op u, gij vluchtelin gen, geëvacueerden en naar andere land streken verhuisden". De Paus besloot zijn radiorede met den Apostolischen zegen voor hen, „die in vervulling van hun plicht te land, ter zee en in de lucht strij den en voor hen, die door den oorlog hard getroffen worden." DUITSCHE KATHOLIEKEN HELPEN PROTESTANTEN. De Katholieke Kerk in Berlijn houdt de komende Zondagen tijdens de godsdienst oefeningen collectes, waarvan de zuivere opbrengst in zijn geheel afgedragen wordt 5an de Evangelische liefdadigheidsinrich tingen te Bethel by Bielefeld voor den herbouw. Zooals men weet, zijn deze in richtingen, gesticht door den bekenden do minee Bodelschwingh, reeds voor de twee de maal het doelwit van Engelsche lucht aanvallen geweest. Dit is wel de eerste maal, dat de Katho lieke Kerk op deze wijze hulp verleent aan de Evangelische Kerk. EXPEDITIE CORPS WORDT AAN DE KUST INGESCHEEPT. Volgens Maandagavond van Duit sche militaire zijde uit Griekenland ontvangen berichten begint thans het Engelsche expeditiekorps in Grieken land reeds zich op talrijke plaatsen aan de Grieksche kust in te schepen. Het is typeerend, dat dit niet slechts in de havens geschiedt, maar dat de Engelschen zelfs gewoon aan de kust als destijds aan het strand van Duin kerken zich aan boord begeven van de leege transportschepen, die al da gen in de Grieksche wateren gereed liggen. Acht troepen transportschepen hebben, naar Stefani uit Beiroet verneemt, geheel onverwacht hun ligplaatsen in het Suez- kanaal verlaten en zijn naar de Middel- landsche zee, d.w.z. naar Griekenland op- gestoomd, om dé in de afgeloopen dagen door het Duitsche en Italiaansche lucht wapen vernietigde of zwaar beschadigde schepen te vervangen. Hieruit is gemakkelijk de conclusie te trekken, zoo schrijft het Agentschap Ste fani verder, dat de verliezen van de En gelsche vrachtvloot door de luchtaanvallen der spilmogendheden waarschijnlijk zoo groot zijn geweest, dat men het in Londen noodzakelijk oordeelde, om de naar Grie kenland gestuurde Britsche troepen, den terugtocht, naar het voorbeeld van Namsos, Andalsnes en Duinkerken, mogelijk te ma ken en die in het onderhavige geval door de Grieken moet worden gedekt. Naar voorts het D. N. B. uit Berlijn me dedeelt, heeft het Duitsche luchtwapen gisteren een vernietigenden slag toege bracht aan de in den Piraeus verzamelde vijandelijke transport- en approviandee- ringsschepen. In voortdurende aanvallen brachten gevechtsvliegtuigen in totaal 30.000 brt. scheepsruimte tot zinken. Door bomtreffers is een groot aantal andere schepen van omtrent 80.000 brt. zwaar be schadigd. DE LEIDING VAN KROATIë Volgens berichten uit Zagreb (Agram) is dr. Ante Pawelitsj benoemd tot hoofd van den nieuwen Kroatischen staat, generaal Kwaternik tot plaatsvervangend staats hoofd en commandant van de Kroatische strijdkrachten en dr. Boedak tot premier. In een onderhoud, dat de leider van het nieuwe Kroatië, Pawelitsj, aan een specia- len correspondent van Stefani heeft toege staan, heeft hij gelegd, dat de Kroatische staat reeds 1000 jaar leeft en dat vóór de verdragen van Versailles Serven en Kroa- ten nooit een gemeenschapelijken staat hebben gevormd. Het herstel der Kroatische onafhankelijkheid berust evenzeer op histo rische als op ethnische factoren. De bewe ging van het pan-Slavisme had overal ter wereld de overtuiging gevestigd, dat Kroa- ten en Serven slechts één volk vormden. Dat is echter niet juist, aldus Pawelitsj, want de Kroaten zijn geen Slaven maar alleen maar Kroaten. Het Kroatische volk is zeer werkzaam en productie. Het gebied is rijk. De staat beschikt over alle voorwaarden om het volk een behoorlijk bestaan te verschaf fen. En dat wel in den zin van de nieuwe orde, geschapen door Hitler en Mussolini. Op het oogenblik van de proclamatie zijner onafhankelijkheid is Kroatië tot deze orde to.egetreden. De opstandige beweging rustte van den aanvang af op autoritair en tota litair plan. De beginselen dezer beweging en de staat, die daaruit is voortgekomen, zullen de betrekkingen met Duitschland en Italië kenmerken. DUITSCHLANDS BEDOELINGEN OP DEN BALKAN In antwoord op allerlei vragen over de ordening op den, Balkan is Zaterdag in de Wilhelmstrasse te Berlijn verklaard, dat er voorloopig slechts militaire acties zijn. Wat daar ginds zelfstandig ontstaat, zal door Duitschland zorgzaam worden behandeld. Voorloopig heeft Duitschland daar echter slechts één doel: de zoo grondig mogelijke vernietiging van den tegenstander. In politieke kringen van de Duitsche hoofdstad is men de opvatting toegedaan, dat aan dezen strijd ook nog andere verbon den staten zullen deelnemen. Het Servische leger, zoo verklaarde men in deze kringen, zal tot den laatsten soldaat van zijn militaire plichten worden ontheven. De politieke problemen zijn hiertegenover van secundairen aard en zullen te zijner tijd worden geëntameerd. SERVISCHE DEVISIE GEVANGEN GENOMEN Bij de gevechten in Kroatië zijn, naar van bevoegde zijde wordt medegedeeld, 10.000 man van de Servische Moerska-devi- sie, alsmede den staf van de divisie door een enkel Duitsch escadron verkenners gevan gen genomen. Minstens veertien Servische divisies zijn tot dusver bij de gevechten aan het Zuid- slavische front vernietigd, zoo verneemt het D.N.B. van welingelichte zijde. HONGAREN BREKEN DOOR JOEGOSLAVISCHE VERDEDIGINGS LINIE De chef van den Hongaarschen genera- len staf deelt mee, dat de Hongaarsche troepefi Vrijdag in den driehoek van Ba- ranja en Zaterdag tusschen Donau en Theiss op verscheiden* plaatsen door de Joegosla vische verdedigingslinie gebroken zijn. De opmarsch wordt overeenkomstig het ont werp voortgezet. KORITZA HEROVERD Naar het D.1V.B. gisteravond uit Rome berichtte meldt Stefani, dat de troepen van het Italiaansche negende leger de stad Ko- ritza en omstreken weer hebben bezet. DE ITALIAANSCHE WEERMACHTS- BERICHTEN Van Zondagmiddag Weermachtsbericht 310 luidt als volgt: De opmarsch van onze troepen over de Julische grens duurt voort. Een van onae snelle colonnes is Setgna gepasseerd aan de Adriatische kust, bij haar opmarsch naar het Zuidoosten, Segna ligt voorbij Otovac, waar de vijandelijke weerstand is gebro ken. Een tweede snelle colonne heeft bij Karlstadt de uit het Oosten komende Duit sche troepen ontmoet. In den sector van Zara hebben onze troe pen met doeltreffende steun van de lucht macht Bencovazzo bezet, waarbij honder den krijgsgevangenen werden gemaakt on der wie 80 officieren. Het eiland Ugliano is in onze handen gevallen. Onze gemotoriseerde troepen, die uit Al banië waren opgerukt, zetten hun opmarsch op vijandelijk gebied voorbij Ochrida voort. De zuivering rondom het meer wordt voortgezet. Hier zijn duizenden krijgsge vangenen gemaakt, benevens een buit van een aanzienlijke hoeveelheid wapens en materiaal en verscheidene tientallen stuk ken geschut. In de zone van Dibrano heeft de divisie Alpenjagers „Cuneense" ruim duizend krijgsgevangenen gemaakt onder wie twee generaals, benevens achttien zware batterjjen. Van het Grieksche front niet bijzonders te melden. Te Sebenic hebben onze luóhtformaties haveninstallaties en gemeerde schepen ge bombardeerd, terwijl zij opnieuw de instal laties der vlieghaven van Divulje hebben getroffen. Jachtvliegtuigen hebben de jachthaven van Trau onder mitrailleur- vuur genomen. Aan het Zuid-Slavisch- Albaneesche front zijn vijandelijke troe; pen, gemotoriseerde strijdmiddelen en ra- vitailleeringscolonnes met bommen en mi- tra illeurvuur bestookt. In Noord-Afrika hebben de Duitsch-Italiaansche troepen den terugtrekkenden vijand achtervolgd en die is thans rondom Tobroek omsingeld. Formaties van het Duitsche vliegercorps hebben de haveninrichting en gemeerde schepen te Salamis gebombardeerd. Een stoomschip van middelgroote tonnage werd tot zinken gebracht, terwijl nog vijf sche pen ernstig werden beschadigd. De haven inrichtingen bekwamen zware schade. In den nacht van 11 op 12 April hebben Britsche vliegtuigen een aanval gedaan op Rhodos. Gemeld wordt, dat er geringe schade is aangericht en dat geen enkel slachtoffer is gevallen. In Oost-Afrika is een vijandelijke aan val op Giarso afgeslagen. ENGELSCH VLIEGTUIG NEERGESCHOTEN. Maandagmiddag heeft, naar het D.N.B. verneemt een Duitsch jachtvliegtuig aan de kust oen vijandelijk gevechtsvliegtuig van het type Bristol Blenheim, dat naar Nederland wilde vliegen, neergeschoten. De Engelsche luchtcommodore heeft voor de Engelsche radio een verklaring over den Engelschen luchtoorlog afgelegd. Hij ver klaarde, dat Britsche vliegers in den loop van den oorlog tiennduizenden Duitsche woningen in puin gelegd of althans onbe woonbaar gemaakt hadden. Daarmee erkent de Britsche luchtcom modore ondubbelzinnig, naar te Berlijn wordt geconstateerd, dat de Britsche vlie gers steeds weer stelselmatig woongebie den bombardeeren en den strijd uitbreiden tot de burgerbevolking. BRITSCHE OVERVAL IN NOORWEGEN. Een Engelsche torpedojager is in den nacht van 12 April, naar het D. N. B. van bevoegde zijde verneemt, ver ten Noorden van Tromsoe een armelijk plaatsje van en kele hutten genaderd. De bemanning maak te zich meester van een Noorsch vissche- rjjigebouwtje en vernielde 'het. Nadat de bemanning de aanwezige voorraden had geroofd, stak zij het gebouwtje in brand en liet het in vlammen opgaan. Daar de weersomstandigheden niet veroorloofden, dat gevechtsvliegtuigen opstegen om de zen overval af te weren, kon de Britsche jager voor het ochtendgrauwen in volle zee ontkomen. MISLUKTE LUCHTAANVAL OP HAVEN VAN BORDEAUX. Naar het D. N. B. verneemt, hebben in den nacht van 12 op 13 April Engelsche bommenwerpers getracht de haven van Bordeaux aan te vallen. Militaire resulta ten leverde de aanval niet op. De Britsche vliegers kozen als doel een barakkenkamp te Souge, ten Westen van Bordeaux, waar in zich, zooals ook te Londen bekend is, Fransche krijgsgevangenen bevinden. Na- Van Maandagmiddag. Het communiqué van het Italiaansche hoofdkwartier, Maandagmiddag gepubli ceerd, luidt: In Zuid-Slavië duurt de opmarsch van het tweede leger voort. Afdeelingen van dit leger zijn tot voorbij Kospitsj opgerukt, Uit Zara oprukkende troepen hebben, na sterken tegenstand van den vijand te heb ben overwonnen, het spoorwegcentrum Khin bereikt en aangevallen: Zij hebben gevangenen gemaakt en veel materiaal is in hun handen gevallen. Bovendien hebben, zij de eilanden Setrugno, Eso, Raviana en Puntadura bezet. Ten Noorden van Skoetari in Albanië, is de vijandoelijke aanval gebroken door onze troepen, die tot den tegenaanval zijn over gegaan en den vijand zeer zware verliezen hebben toegebracht. Meer dan 500 gevan genenen, onder wie talrijke officieren, en een groote hoeveelheid materiaal zijn in onze handen gevallen. Bij deze actie heeft het 31ste regiment tanks van de divisie Centauro zich bijzonder onderscheiden. Aan het Grieksche front rukte het elfde leger, na den vijandelijken tegen stand te hebben gebroken, sinds gister morgen op in de zone van Koritza. De terugtrekkende Grieksche colonnes worden door onze vliegtuigen voortdu rend met machinegeweervuur bestookt, terwijl afdeelingen bommenwerpers in actie zijn tegen vijandelijke stellingen, kampementen en verbindingswegen. De brug bij Perat werd vernield. Militaire deelen te Cattaro (Koto) zijn in golven ge bombardeerd door oize afdeelingen vlieg tuigen. In het tuighuis werden zware bran den en ontploffingen veroorzaakt. Te Lipoi werd een voorraad brandstof vernietigd, een stoomschip geraakte in brand, een tor pedojager werd ernstig getroffen. Ten noorden van Skoetari zijn dè vijan delijke troepen bestookt met bommen en machinegeweervugur. Onze bommenwer pers en jagers hebben het vliegveld te Mostar verscheidene malen met buitenge wone kracht aangevallen, twee hangars en een opslagplaats voor brandstof geraakten in brand. De installaties van het vliegveld werden beschadigd. Twee-en-zestig vijan delijke vliegtuigen werden vernield, vijf tien beschadigd. Een vijandelijk watervlieg tuig is tot zinken gebracht. Bij luchtgevech ten is een Gloster neergeschoten. Een on zer vliegtuigen is niet teruggekeerd. In den nacht van 12 op 13 en in dien van 13 op 14 April hebben vliegtuigen van het Duitsche vliegerscorps vliegvelden en vlootbases op Malta gebombardeerd. Een torpedobootjager werd getroffen. Vroeg in den ochtend van den 14den April hebben onze jachtafdeelingen het vliegvelden Mi- kabba met machinegeweervuur bestookt en verscheidene vliegtuigen op den grond beschadigd. In Noord-Afrika hebben de Duitsch-Ita liaansche afdeelingen Bardia bezet en de oostgrens van Cyrenaica bereikt, die bezet werd na twaalf dagen harde en zegevie rende gevechten. Te Tobroek blijft een En- gelsch garnizoen, dat door onze troepen wordt belegerd en zonder ophouden door de luchtmacht wordt bestookt, tegenstand bieden. Steeds vallen gevangenen in onze handen. Uit Oost-Afrika geen nieuws van betee- kenis. dat lichtfakkels waren uitgeworpen, lieten de vliegers 20 tot 25 brisantbommen op het kamp vallen. Een bom trof een barak en doodde op slag 19 krijgsgevangenen. Ver der werden 22 Franschen zwaar en 14 licht gewond. Duitsche hospitaalsoldaten boden onmid- delijik hulp. Ook de kampbewoners hielpen naar beste krachten. De opwinding onder de krijgsgevangenen over de handelswijze der Britsche vlieger!" is groot. Ook de be volking van Bordeaux is zeer verontwaar digt over den aanval op het krijgsgevan genenkamp, dat ver van elk militair doel verwijderd ligt. DE STAATSGREEP IN IRAK. Associated Press meldt uit neutrale di plomatieke kringen te Istanboel, dat de jongste staatsgreep in Irak veroorzaakt is door den eisch van Engeland om aan Brit sche troepen het recht te verleenen, dé controle op de spoorwegen en de petro- leumvelden over te nemen. Eden heeft, toen hij den minister van buitenlandsche zaken van Irak te Cairo ontmoette, dezen eisch gesteld. Het overgrootste deel van het Iraksche leger was echter tegen dit plan. De Iraksche nationale vergadering te Bagdad heeft den gevluohten vroegeren regent Emir Abdallah van den troon ver vallen verklaard. In zijn plaats is met al- gemeene stemmen onder groote bijval als regent gekozen Sjerif Sjaraf, de vroegere gouverneur van den Hedsjas. Sjerif Sjaraf heeft deelgenomen aan den Arabischen opstand in den wereldoorlog cegen de Engelschen onderkoning Hoes- .sein. Hij is verwant met koning Feisal. In Bagdad hëerschte groote vreugde. De vorming van een grondwettig kabinet is spoedig te verwachten. Dit kabinet zal in de plaats komen van het huidige overgangs kabinet. NEDERLANDSCH INDIë EN DE OORLOG OP DEN BALKAN. Naar U. P. uit Batavia meldt hebben de autoriteiten van Nederlandsch Indië ver scherpte verblijfsbepalingen voor alle Hongaansche, Roemeensche en Bulgaarscht onderdanen genomen.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 5