STADS NIEUWS DINSDAG 15 APRIL 1941 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 EERSTE PLECHTIGE II. MIS PATER DAMASUS CASTELEIN O.F.M. Paschen 1941 was voor de parochie van O. L. Vr. Onbev. Ontvangen aan de Haar lemmerstraat een dubbel vreugdefeest. Weliswaar kon geen stemmig klokgebeier dit feest verkonden, maar de parochianen hebben desniettemin een bijzondere ker kelijke plechtigheid kunnen meevieren. Het Paaschfeest, de opstanding van Christus-uit den dood en een eerste plech tige H. Mis van een der parochie-zonen wa ren de reden van dit dubbel feest, dat met grooten luister op Zondag Paaschmorgen kon worden herdacht. De herder der parochie, pastoor Smitz, had kosten noch moeiten gespaard om dit feest met den daarvoor vereischten luister te vieren. Het hoogaltaar was rijk met bloemen en groen en waslicht voorzien en ook in de majestueuze breede bogen om den ommegang boven het hoogaltaar straal den de flikkerende kaarsenvlammen in het rond. Deze eerste plechtige H. Mis werd aan God opgedragen door den weleerw. pater fr. Damasus Castelein O.F.M., die op Zondag „Laetare" de H. Priesterwijding te Weert had ontvangen. De neomyst werd tegen 10 uur van de bereidkamer afgehaald door diaken, sub diaken, ceremoniarius en acolythen, mede vergezeld van den pastoor der parochie', door het midden der kerk naar het hoog altaar geleid, waar na een plechtig Veni Creator het H. Offer begon. De celebrant werd bij het H. Misoffer ge assisteerd door den zeereerw. pater Suitber- tus Smitz, pastoor der parochie, als presby ter assistèns, door zijn beide heerooms, den zeereerw. pater dr. Ephrem Sloots, lector in de patrologie en oude kerkgeschiedenis aan de Philosophicum der Paters Minderbroe ders te Weert, als diaken en den zeereerw. pater Cunibertus Sloots, archivaris van de Provincie der Minderbroeders en biblio thecaris te Weert, als subdiaken; ceremo niarius was de weleerw. pater Redemptus Dijkstra, kapelaan der parochie. Het H. Of fer werd in het priesterkoor mede gevolgd door een vriend en studiegenoot van den neomyst, den eerw. frater Theogenes- Koes- nèn, O.F.M., uit Weert, een Javaan- en be schermeling van het St. Petrus Liefdewerk. De kerk was geheel gevuld "met geloovi- gen, terwijl op de eerste rijen hadden plaats genomen de ouders en de grootmoeder van den jongen priester, broers, zusters en ver dere familieleden. Onder leiding van den dirigent, den heer S. J. J. H. Theelen, zong het parochieele zangkoor de Missa in honorem Sanctae Ma- riae Magdalenae, van Ph. Loots, voor acht stemmig mannenkoor. Deze machtige zang, uitnemend en met toewijding vertolkt, zette het geheel grooteren luister bij. De feestpredicatie werd gehouden door den jongsten oom van den neomyst, den zeereerw. pater dr. Ephrem Sloots, die naar aanleiding van de Paaschliturgie tot tekst had gekozen de woorden uit Psalm 138 (Introitus): „Adhuc tecum sum", „nog ben Ik bij u", In de inleiding tot zijn predicatie schet ste de eerw. redenaar de jubel van de Kerk over de verrijzenis van Christus en haar diepe innerlijke vreugde, dat Christus leeft en met haar is. Het woord van Christus: „Ik ben nog bij u" heeft voor deze parochie nog een ande ren vex-heven zin door het feit, dat we derom een harer zonen tot het verheven ambt van priester werd geroepen. Zoo wordt ons Paaschlam, Christus, geofferd door de handen yan een pas gezalfden - priester. Het Evangelie toont de waarheid aan van de voorspelling van Isaias: „Imma- nuël, God met ons, is Zijn Naam''. Nu eens is Hij bij particuleren in huis, bij Martha en Maria, een ander maal verschijnt Christus in het openbaar op het marktplein, in de zuilengangen van den tempel, in de stads poort, in een boot op het meer, op den berg. Christus is altijd bij de menschen, met de menschen om Hem heen. 's Nachts is Hij met Nicodemus, overdag met velen, soms met duizenden. Bij de menschen, om ze te leeren: Zalig de armen van geest, de zui veren van harte, zalig, die weenen. En visioenen van bovenaardsch geluk, van het rijk, dat zij zullen erven, van het land, dat zij zullen bezitten, gaan op in de harten der menschen. Hij was bij hen, om hen te helpen naar het lichaam: Hij genas de zie ken, gaf licht aan blinde oogen, deed de stonnen spreken en de lammen gaan. Maar bovenal was Hij op het zieleheil be dacht. En als Hij de massa lichamelijk ge spijzigd heeft, klinkt de vooi'spelling: „Ik zal u Mijn vleesch 'te eten geven, die dit brood eet, blijft in eeuwigheid". Zijn hoogste zorg gold den zondaar: laat de phariseeën zich ergeren, Hij gaat de wo ning van den zondaar binnen en eet met hem. Dan wordt Hij mild eri teer als een moe der maar zijn kan bij het ziekbed van haar kind. Nu komt het teèderste woord: Ik ben de goede Herdei-, Ik geef Mijn leven voor Mijn' schapen. Heel de kudde laat Ik achter in de woestijn om fiet eene verloren schaap te zoeken. Zoo gaf Christus Zijn geheele le ven voor den zondaar en zijn bekeering en zoo was Hij bij den mensch om het zielen heil. Toen sloeg het uur, dat Hij moest terug gaan naar den Vader. Was dit leven, deze zorg slechts voor één volk? Mocht maar één geslacht het heil aanschouwen? Maar één Martha hem dienen, één .Maria zitten aan zijn voeten, één Zacheus hem ontvangen in zijn huis, één Magdalena zijn voeten zalven, één hoofdman roepen: „Deze is waarlijk de Zoon Gods", één Johannes rusten aan zijn borst? Werd maar één menigte gespijzigd, mocht alleen Judea het Evangelie hooren? De eerw. redenaar komt dan tof de roe ping der priesters als hij zegt: ziet, wit zijn de velden van den oogst, de wijngaard bloeit, het vischnet is vol, het scheurt. Toen is de eeuwige liefde te rade gegaan bij de eeuwige wijsheid. En deze twee von den het middel om zijn zielzorg uit te brei den over a 11 e volkeren en alle tijden: de roeping der Apostelen. „Aan u, apostei len, geef Ik mijn macht; gaat dan en onder wijst alle volkeren, doopt en en leert hen onderhouden alles wat Ik u bevolen heb; wie u hoort, hoort Mij; wie u versmaadt, versmaadt Mij; wier zonden gij vergeeft, hun zijn ze vergeven, wier zonden gij houdt, hun zijn ze gehouden; neemt en eet, dit is Mijn lichaam, doet dit tot mijne gedachtenis. Daar staan ze, de apostelen, twaalf arme visschers, gewijd en gezalfd, twaalf zielzorgers, twaalf herders. Als Petrus doopt, is het Christus, die doopt. Als een nieuwe priester doopt, con sacreert, absolveert, dan is het Christus, die doopt, consacreert, absolveert, want Chris tus roept ons toe: „Ik ben nog bij u". Zich tot den jongen priester wendend, ging de eerw. spreker verder: Ook gij hebt eenmaal de stem gehoord: „Kom volg Mij". De jaren van uw verborgen leven zijn voor bij, gekomen is thans de tijd van uw wij ding en zalving. Wees dan een goede herder en geef als het moet uw leven voor uw schapen. Wacht als de Vader den verloren zoon op, spijzig de menigte met het lichaam en bloed des Heeren, ga zegenend onder de menschen rond, dan zal wederom Christus onder de menschen zijn. Een hartelijken gelukwensch richtte spr. tot de grootmoeder van den jongen priester, die na zelf drie zonen als priester aan God te hebben gegeven, thans het geluk mag smaken in haar 82ste levensjaar een klein zoon priester te mogen noemen. Tot de ouders en familieleden, die jaren lang hun zoon en broeder op den weg naar het priesterschap hebben begeleid met ge bed en offer, zeide de eerw. spreker, dat hun huis thans is vervuld met priesterlijke vreugde en hij vraagt hun voor den jongen priester te blijven bidden en offeren, opdat hij een andere Christus mag zijn. Tenslotte wenschte hij de parochianen van de Hartebrug geluk, want deze pries ter is hun priester, voortgekomen uit hun midden. Spr. vraagt in dit uur te bidden voor de priesters, dat zij bij hen mogen blij ven om hen te zegenen en te te sterken, dan zal Christus met allen zijn. Des middags recipieerde de neomyst in het Parochiehuis aan de Mare, waar talrijk vele vrienden en bekenden den jongen priester, zijn ouders, broers en zusters en verdere verwanten kwamen gelukwenschen. De dag werd besloten met een plechtig Lof in de Hartebrugskerk. De neomyst werd daarbij geassisteerd door zijn beide heerooms, de zeereerw. paters Cunibertus en dr. Ephrem Sloots O.F.M., resp. als dia ken en subdiaken. Na de Paaschpredicatie door den zeer eerw. heer pastoor S. Smitz zong een broer van den jongen priester, de heer Jan Cas telein, een feestlied „Eer-ste Missielied". Het koor der parochie zang vervolgens de achtstemmige „Te Deum" van Hub. Cuy- pers, terwijl de plechtigheid werd besloten met de Priestercantate van Elb. Jos. Frans- sen. De vader van den neomyst, de heer A. I. Castelein, die reeds zoovele malen de bariton-solo had vertolkt bij de eerste H.H. Missen van andere jonge priesters, smaakte nu het genoegen dit loflied op de verhevenheid van den priester en zijn grootsche taak voor zijn eigen zoon te mo gen zingen. Het was een treffend besluit van een schoonen dag. EERSTE PLECHTIGE H. MIS. Op Zondag 4 Mei hoopt de eerw. frater Godefridus Martijn, .Passionist in de kloos terkerk te Mook, uit. handen van Z. H. Exc. Mgr. dr. J. H. G. Lemmers de H. priester wijding te ontvangen. Op het Hoogfeest van Pinksteren (1 Juni) zal de jonge priester zijn eerste plechtige H. Mis aan God opdra gen in de parochiekerk van O. L. Vrouw Hemelvaart en St. Jozef. GOUDEN HUWELIJKSFEEST. Dinsdag 29 April a.s. is het vijftig jaar geleden, dat Lambertus Goddijn en Maria Elisabeth van Snickt, wonende Geeregracht 35a, zijn gehuwd. Beiden de bruidegom is 75 jaar, de bruid 73 jaar oud mogen hun gouden huwelijksfeest vieren, licha melijk zeer gezond en frisoh en opgewekt van geest. Het huwelijk is gezegend met zeven kinderen, die van hun ouders in het leven hebben meegekregen het voorbeeld van een eenvoudig en waar leven, van oprecht katholiek geloof en degelijke gods dienstzin. ZILVEREN JUBILEUM VAN DEN R. K. BOND VAN HOUTBEWERKERS. Afdeeling Leiden. FEESTREDE DOOR DEN BONDS VOORZITTER. Maandag hebben de leden van den R. K. Bond van Houtbewerkers, Meubelmakers-, Behangers en aanverwante vakken „St. Antonius van Padua", afd. Leiden, het vijf- en twintig jarig bestaan van deze afdee ling gevierd. De dag werd ingezet met de kerkelijke viering. In de St. Petruskerk werd om half elf door den geest, adviseur kapelaan W. Bende een plechtige Hoogmis opgedragen. Het koor zong onder leiding van den heer A. Devilé de drie-stemmige mis van Perosi en voerde na deze mis het Jubilate Deo van Theo A. Smit uit. Des middags om half vier had in het ge bouw van den R. K. Volksbond aan den Steenschuur de herdenkingsvergadering plaats. Onder de aanwezigen bevond zich ook Pastoor Th. Beukers. Het was de voorzitter, de heer J. A. M. van Oijen die dezen middag met de Chris telijke groet en een kort woord opende. Spreker dankte in het bijzonder die ver- eenigingen welke door hun afvaardiging op deze feest vergadering van een bijzon dere belangstelling hebben blijk gegeven, zooals de Katholieke Volksbond, de Sint Josephsgezellenver., Propagandaclub „St. Petrus", de Coöperatie „de Eendracht" en de Christelijke Bond van Houtbewerkers, van welke laatste vereeniging men tevens een fraai bloemstuk had mogen ontvangen. Spr. wierp voorts een terugblik op de afgeloopen 25 jaar en wees erop hoe het bestuur er steeds naar gestreefd heeft de prachtige richtlijnen van Quadragesimo Anno in de practijk toe te passen. Vijf en twintig jaar vereenigingsleven; toen Euro pa in brand stond werd de Leidsche afdee ling opgelucht, thans nu het 25-jarig jubi leum wordt gevierd is weer het oorlogs monster losgebroken. Hoe zal de toekomst voor ons en onze vereenigingen zijn? Wie zal het kunnen zeggen? Maar onze Werklieden vereen iging bestaat nog en zal naar wij hopen blijven bestaan. Dan zul len wij onze principieele richtlijnen hand haven. Op ons vaandel staat een kruis. Haal het kruis eraf en het vaandel zal geen waar de meer hebben. Vasthoudend aan onze ge. xoofsovertuiging weten we dat d^ toekomst in de hand ligt van Hem die het Lijden van den Goeden Vrijdag heeft willen dragen om de vreugde van den Paaschmorgen te smaken. Nadat allen het Strijdlied van het R. K. •Werkliedenverbond hadden gezongen las de voorzitter enkele schriftelijke gelukwen schen voor w. o. van den geestelijk advi seur kapelaan Bende, den hoogeerw. heer A. Homulle, deken van Leiden, pastoor R. Smitz van de Hartebrugparochie, Rector Bernefeld en van kapelaan Hofstede. Vervolgens was het woord aan den bonds voorzitter voor het uitspreken van zijn groote feestrede. Rede van den bondsvoorzitter. De bondsvoorzitter, de heer Th. de Groot wees er in den aanvang van zijn feestrede op dat de wereld behoefte heeft aan verandering; maar dan verandering ten goede. Hoe zouden wij in normale om standigheden op 15 Mei 1939 met honder den Nederlandsche mannen naar Vaticaan stad zijn opgetrokken om daar den onver- getelijken Paus Leo XIII te danken voor zijn Rerum Novarum, die hij ons 50 jaar geleden schonk. Waren zijn woorden in practijk gebracht, de wereld zou zoo slecht niet zijn als zij vandaag is en wij zouden den oorlogsramp van heden niet hebben beleefd. Wij hebb'en ze in den afgeloopen tijd ge zien, die uit vrees en angst hun overtui ging hebben verloochend, maar wij, wij zullen onze beginselen nooit verkwanselen voor een bord linzensoep, nooit zullen wij ons katholiek zijn verloochenen, ook niet in ons vereenigingsleven, nooit, (applaus). Wij zullen ons dat woord van den grooten Thomas More „dooft het licht in de katho lieke kerken en de wereld zal in het duis ter gehuld zijn" weer moeten herinneren. Men mag aan onze katholieke arbeiders beweging niet raken. Wij, katholieke arbeiders, wij zijn de eerstgeroepenen om een nieuwe orde op te bouwen. Hebben wij in de laatste 25 jaar niet veel bereikt? Is het geen heei-lijke gedachte dat het groote gezin niet meer miskend wordt! Hebben we thans geen kinderbij slagwet? Een wet, waar, aldus spr., één fout aan kleeft; wie weinig verdient krijgt b.v. per kind een dubbeltje bijslag en wie veel verdient een kwartje ik zou, aldus spr., dat nu graag willen omkeeren. Zouden wij in de 25 jaar niets bereikt hebben? Hebben .wij geen goed functio- neerende ziekte-regeling gekregen? Thans nu wij de tweede kwart eeuw in gaan is weer de oorlog uitgebroken. Had den wij God niet vergeten, er zou vrede heerschen, hadden de katholieken zich 50 jaar geleden schouder aan schouder aan eengesloten, om de woorden van Rerum Novarum in het maatschappelijke leven tot werkelijkheid te maken, men zou de wapens niet hebben opgenomen. Ja, katholieke arbeiders, hoe mooi uw arbeid in de voorbijen tijd ook geweest is, er is nog heel wat te doen! Wij zullen een nieuwe wereldorde dienen te maken, .een wei-eldorde, die berust op liefde en recht vaardigheid. Wij, katholieken van Nederland, zullen onze eenheid moeten bewaren en zullen ons en onze geestelijke leiders niet ver loochenen. Denk niet dat het gemakkelijk zal zijn om een wereld van liefde en rechtvaardig heid op te bouwen! Katholieken bereidt U en U kinderen op dezen strijd voor. Wees een voorbeeld, een lichtend voorbeeld van den daad. Laten wij bouwen aan het levensgeluk van onze kinderen. Wat een heerlijke gedachte, als die jongen, straks man geworden, zal kunnen zeggen: ik volg de voetsporen van mijn vader. De fundeering van onze vereeniging is hecht. Maar wij zijn nog aan het begin van den bouw. Ons huis van liefde en rechtvaardigheid zal groot en schoon die nen te worden. Laat in die wonig licht en geluk stroomen. Spr. besloot zijn rede: „Onze arbeidei'sbeweging zal moeten blij ven een sieraad en een steun van onze Katholieke' Kerk. Onze Katholieke Kerk, niemand heeft haar in de afgeloopen 20 eeuwen kunnen overweldigen. Als wij die Kerk moeten verdedigen, dan zullen wij B. N. O. GAAT s MORGENS WEER OM ACHT UUR UITZENDEN. De berichtendienst van den Nederland- schen omroep deelt mede, dat met ingang van Maandag 21 April de eerste uitzending om 8 uur zal geschied'-n. inplaats van 8.30 uur. dat doen, dan zullen wij pal staan en onze rug krommen. Daarom katholieken voor waarts, moedig voorwaarts ondanks de woedende golven". Een langdurig applaus volgde op deze begeesterende rede en de woorden van dank door den voorzitter gesproken waren ongetwijfeld naar den geest van den aan wezigen. Twee jubilarissen. Hierna had de huldiging plaats van de zilveren jubilarissen de heeren J. Lut en J. W. Vuurpijl welke laatste al deze jaren in het bestuur van de vereeniging heeft zitting gehad. Met welgekozen woordien schetste de heer van Oyen het vele werk dat deze beide oude getrouwen hebben tot stand gebracht. Spr. dankte hen mede na mens alle leden der vereeniging. Aan bei den werd het diploma der bond uitgereikt. Aan die echtgenooten van beide jubilaris sen werden bloemen aangeboden. Namens de leden weid aan de jubilee- rende penningmeester, de 'heer Vuurpijl een leeren actetasoh aangeboden. Ook de bondsvoorzitter, de heer de Groot sprak woorden van gelukwensch aan. het adres van de beiden zilveren ju bilarissen. Na deze huldiging was er gelegenheid het bestuur te complimenteeren. Hiervan werd gebruik gemaakt door afgevaardig den van het Bondsbestuur en de Christe lijke Houtbewerkersfbond. De heer Strijk sprak namens het Bonds bestuur de jubileerende vereeniging toe. Spr. wees in het bijzonder op de belang rijke taak van de Katholieke Vakbeweging niet in het minste ten opzichte van de H. Kerk. De 'heer Biesbroek die als afgevaardig de van de Christelijke Houtbeweikers sprak, constateerde de goede samenwer king van beide vereenigingen. Moge die samenwerking ook in de toekomst besten digd blijven. De verdere middag werd gevierd met enkele attracties, waaronder ook een tom bola, waarbij de aanwezigen gratis o.a. krentenbrooden en rookworsten konden winnen. Daar men deze artikelen zonder geld en zonder- bonnen mee naar huis kon nemen laat het zich begrijpen dat iedere keer als een worstwinner uit de bus kwam er in de zaal een daverend hoeratje op ging. Er waren verder nog enkele anderen attracties w.o. het succesvol optreden van „Het Leidsch Alzanido Trio." De R.K. Bond van Houtbewerkers kan de viering van zijn zilveren jubileum in alle opzichten geslaagd noemen. BEGRAFENIS G. IJSPELDER Zaterdagmiddag vond op de begraaf plaats „Rhijnhof" de teraardebestelling plaats van het stoffelijke overschot van wij len den heer G. IJspelder, in leven voorzit ter der Leidsche Harley Davidson Club, oud-wachtmeester bij het 6e Reg. Veld Ar tillerie hier ter stede, die vorige week on verwacht is- overleden. Onder de vele aanwezigen merkten wij o.a. op: het bestuur der L. H. D. C. en vele leden der club. Vervolgens de heeren F. W. J. Groeneveld, oud-mechanicien der Lucht vaart te Soesterberg, A. J. van Thiel en J. N. R. v. Maarle, beiden gep. adj. onder-offi cier van het 6e Reg. Veldart. en vele vrien den, kennissen en oud-collega's van den overledene. Voordat de stoet zich naar „Rhijnhof' begaf, heeft ds. van Katwijk, em. ger. pred. uit Oegstgeest, ten sterfhuize een rouwdienst geleid. Toen op „Rhijnhof" de kist in dé groeve was nedergelaten, sprak de heer J. N. R. van Maarle als oud vriend en oud-collega woorden ter nage dachtenis en afscheid. Tenslotte sprak ds. van Katwijk, die in het kort den ontzagwekkenden ernst van het leven besprak. Hierna werden bloemen in het graf ge strooid, waarna de heer H. W. Ranselaar namens de weduwe dankte voor de betoon de belangstelling. ONVERBETERLIJKE INBREKERS. Zooals wij Zaterdag berichtten, zijn van de acht inbrekers, die door de politie wer den gearresteerd in verband met de inbra ken bij de firma's Biesiót en de Unilever, eenigen ter beschikking gesteld van den Officier van Justitie en eenige anderen op vrije voeten gesteld. Deze laatsten hebben van hun vrijheid onmiddellijk gebnxik gemaakt om een nieuwe inbraak in scène te" zetten. Hiervan was de politie echter iets ter oore geko men. Eenige rechercheurs stelden zich ver dekt op in het pand, waarin de inbraak zou plaats vinden, nl. in de grossierder ij van tabaksartikelen van den heer v. Ap pel aan de Oude Vest. Zij hadden succes, want in den nacht van Zondag op Maan dag kwam de 16-jarige H. J. S. het pand binnen. Hij was tegen een regenpijp op- geklomen en wist via enkele daken een ruitje te bereiken, dat hij opende en waar door hij naar binnen klom. De recheurcheurs lieten hem zijn gang gaan, maar arresteerden hem eerst toen hij reeds een aantal pakken met cigaretten gereed had gelegd om mee te nemen. Zijn medeplichtige, de 24-jarige A. G., die op den uitkijk had gestaan en op den loop was gegaan, toen hij onraad bespeur den werd later van zijn bed gelicht. Gemeentel. Aankondiging UITREIKING VAN MELK- EN CACAO- KAARTEN. Op Donderdag 17, op Vrijdag 18 en op Zaterdag 19 April a.s. zullen op onder staande adressen worden uitgei'eikt: Voor kinderen, die geboien zijn in Fe bruari en Maart 192 7, één melk- kaart en één cacaokaart. Voor kinderen, die geboren zijn in- Fe bruari en Maart 1937 twee melk- kaarten. Voor beide categorieën kinde ren zal afgekruist wjfden het vakje Y 10 van de stamkaart. De buieaux vafcj uitreilj Donderdal en Vrijf^g gea 9 tot 12 uur en vaifcj2 tot,; Zaterdag l tigd: Christel 34; vroeg' vroeger Bui*(?5u van 3; vroeger Gebouw Utrechtsche Veer 3 stadwijk: gebouw ichweg ést 36; ;tille Rijn de Burgerwacht: festuursgebouw Tuin- Hyacinthenstraat 18; Bestuurs- an de Eendracht: Lombok straat 49. Zij, die tot dusver om welke reden ook in gebreke zijn gebleven hun melk- en cacaokaarten af te halen, worden daartoe op de bovengenoemde dagen en aan de bovengenoemde adresse nalsnog in de ge legenheid gesteld. Men bedenkt wel, dat na 19 April a.s. in het geheel geen mogelijkheid zal bestaan melk- of cacao kaarten af te hélen. De Burgemeester van Leiden, A. TEPE, Weth. loco-Burgemeester. Leiden, 15 April 1941. Engelsche bommen op Nederland Gedurende de afgeloopen dagen sinds de laatste mededeelingen, vonden enkele En gelsche luchtaanvallen plaats. Een aantal brisant- en brandbommen werden omlaag geworpen. Eenige woningen kregen scha de, Van een spoorweg werd de bovenlei ding beschadigd. In totaal werden helaas 5 burgers gedood, 2 zwaar en 13 lichtge wond. Beslagneming radio toestellen Op grond van paragraaf 1 der verorde ning van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied over de straf baarheid van overtredingen van militaire of politionaire maatregelen, mede in aan merking genomenpai\ 1 der verordening nr. 26 van 1941 over bijzondere veiligheids maatregelen op radio-gebied, verordent de commissaris-generaal, S.S. Brigadeführer Rauter het volgende: De in het bezit van Joden in Nederland zich bevindende radio-ontvangtoestellen gelden met onmiddellijken ingang als door de politie in beslag genomen. Als Joden gelden alle personen, die in den zin van par. 4 der verordening 189 .van 1940 Joden zijn of voor Joden te houden zijn. De radioontvangtoestellen moeten in on- schadigden toestand binnen 14 dagen na de publicatie in de pers bij de gemeente- autoriteiten, waar de bezittter van het ra dioapparaat zijn woning en zijn zaak heeft, worden ingeleverd. Het herstellen van be-, schadigde apparaten moet op kosten van den bezitter geschieden. Handelingen in strijd hiermede worden bestraft. Ter persconferentie ir medegedeeld, dat de radio-distributie niet valt onder bo venstaande verandering. TWEE MANNEN HET WATER INGELOOPEN Een ervan verdronken Gisteravond zijn de 27-jarige Volendam- mer S. Schilder en J. Buiten uit Edam, toen zij uit café „Nicolai" kwamen, door de duis ternis misleid, bij de trambrug het water ingeloopen. Onmiddellijk stelde de heer Hooijberg,die het ongeluk zag gebeuren, alle pogingen in het werk om de twee man nen op het droge te brengen. Inderdaad ge lukte het hem met behulp van den caféhou der, den heer Nicolai, den heer Buiten be houden uit het water te halen. Naar den heer Schilder moest worden gedregd. Ten slotte slaagde men er in ook deze op te ha len, maar toen bleken de levensgeesten reeds geweken te zijn en kon kunstmatige ademhaling niet meer baten. WAGON ONTSPOORD. Vanmorgen omstreeks 9 uur is van den sneltrein uit Leeuwarden op het emplace ment te Meppel de laatste personenwagon ontspoord. De wagon kreeg nogal schade, terwijl de rails van het uitgaande spoor naar het Noorden werd vernield, alsmede electrische draden en een lichtmast. De oor zaak is waarschijnlijk gelegen in het te vroeg overhalen van een wissel. Persoon lijke ongelukken kwamen gelukkig niet Voor. Door omleiding wordt de vertraging in het spoorwegverkeer tot een minimum beperkt.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 3