DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Wat er met Paschen gebeurde Japansch-Russisch neutraliteitspact Momentje DINSDAG 15 APRIL 1941 32ste Jaargang No. 9923 S)e Gcld^eHeSou^cimt Bureaux Papengracht 32. Telefoon: Redactie 20015. Administratie 20935. Giro 103003. Postbus 11. Y Wij verlangen niet naar een isolement „Het streven naar beëindiging van de groote gescheidenheid, welke er tusschen de verschillende groepen van ons volk was ontstaan, zal in de Nederlandsche katho lieken warme voorstanders vinden". Dit is geciteerd uit een artikel van L. Beumer in de laatst-verschenen aflevering van „De Nieuwe Gemeenschap". Wie „De Leidsche Courant" leest, weet, dat ook wij dat meermalen hebben ver klaard. Het is ee^feit, dat de Nederland sche katholieken niet wenschen een iso lement om het isolement, maar alleen, wanneer en inzooverre de omstandigheden daartoe dringen. Zeker, wanneer men onder isolement wil verstaan een eigen visie op de wijze, waarop het algemeen tijdelijk welzijn be hartigd en nagestreefd moet worden, dan verklaren wij, een isolement als zoodanig niet verwerpelijk te achten. Maar dèt is niet een isolement. Dèt is verscheidenheid. En: er is een car- dinaal verschil tusschen ge- en vérschei- denheid? De katholieken hebben een eigen visie omtrent de wijze, waarop het tijde-, lijk welzijn behartigd en nagestreefd moet worden, inzooverre zij dat tijdelijk alge meen welzijn zien als ondergeschikt aan 's menschen einddoel en den mensch in zijn strven naar het tijdelijk welzijn als ge bonden aan zedelijke wetten. Doch die eigen visie behoeft de practi- sche samenwerking indien aan alle kan ten het klare inzicht en de goede wil aan wezig is volstrekt niet in den weg te staan. In het geciteerde artikel zegt de heer L. Beumer zeer juist: waarom niet. „Omdat de christelijke levensgedachte geenszins het monopolie is van de katho lieken, vervolgens omdat de katholieke levensbeschouwing meerdere beginselen en waarheden bevat, welke ook door het ge zonde verstand kunnen worden achter haald en aanvaard (natuurrechtelijke be ginselen) en tenslotte omdat practische sa menwerking dikwijls ook een kwestie is van maatregelen, welke slechts op grond van hun technische doelmatigheid beoor deeld kunnen worden". Wij hebben eenigen tijd geleden van harte toegejuicht den tot stand gekomen vorm van samenwerking in de kringen van de georganiseerden middenstanders en van de georganiseerde werkgevers. Nadien is op het terrein van den landbouw een eenheid verkregen ten aanzien van de pro ductieslag, ten behoeve dus van de voed selvoorziening; voor dit doel is een com missie gevormd, waarin naast den voorzit' ter, dr. Posthuma, de vier landbouworga nisaties zitting hebben, de drie oude en Agririsch front. Wij herhalen, dat de katholieken een iso lement slechts verlangen, wanneer en in zooverre zij daartoe, om den beginsels- wille worden gedrongen. Y Ons bijzonder Onderwijs Wij hadden het bovenstaande geschreven, toen onze aandacht werd gevestigd op een pleidooi voor de openbare school in „De Arbeid", orgaan van het N.V.V. In dat pleidooi lazen we o.m. het vol- 'gende: „Deze (de openbare school) toch is een school, die ons volk als eenheid on gerept laat. Voor haar is de eenheid der natie, zonder onderscheid van geloof en gezindte, doel van de opvoedkundi gen arbeid. Dit nu is voor de bijzondere school niet mogelijk. Krachtens haar aard en wezen moet zij de jeugd op voeden in den geest van den eigen re ligieuzen kring, terwijl de openbare "school daarentegen ten opzichte van de religie de noodige objectiviteit in acht neemt". Ziehier nu een frappant staal van door- eenhaspeling van gescheidenheid eenerzijds en verscheidenheid of onderscheid ander zijds. Als de openbare school leert „de eenheid der natie, zonder onderscheid van geloof en gezindte", dan leert zij iets onwerkelijks en onwaars! Want dat onderscheid is, hoe zeer men 't ook moge betreuren, een feit. De Paaschdagen zijn rijk aan gebeurte nissen geweest. Wanneer wij de krijgsver richtingen aan een globaal overzicht on derwerpen, komen de volgende feiten als de voornaamste naar voren: Vooreerst is op den Paaschmorgen de Joego-Slavische hoofdstad Belgrado bezet door Duitsche pantsertroepen, welke uit het Zuiden kwamen. Daarmede is het lot van Joego-Slavië symbolisch reeds beze geld, want de bezetting van een hoofdstad is altijd nog het teeken geweest van den nederlaag en in negen van de tien geval len is het meer dan een teeken. Zoo ook hier. Het Servische leger schijnt nog slechts weinig tegenstand meer te bieden; het gros van de Servische strijdkrachten is verslagen. Een aanduiding daarvan is het bericht, dat de Duitsche vliegers boven Joego-Slavisch gebied de laatste dagen geen tegenstanders meer in de lucht ontmoe ten. De Kroaten hebben zich onafhankelijk verklaard en aan alle kanten rukken ook Italiaansche en Hongaarsche troepen het land binnen. De Italianen rukken vooral vanaf het Noorden, de Julische grens, naar het Zuiden op, terwijl de Hongaren het hun door het vredesverdrag van Trianon ontnomen gebied weer in bezit nemen. Onder dezen druk trekken de verslagen Serven zich in het bergland langs de Adria- tische kust terug, waar zij door de Duitsche Stuka's onbarmhartig met bommen worden bestookt. Dat de Grieken ook beginnen te wijken, volgt uit de herovering door de Italianen van Koritz in Albanië. Tevens wordt ge meld, dat de in Griekenland aan land ge brachte Britsche expeditie-troepen alween druk bezig zijn, zich in te schepen. Zij zul len in het ontschepen en inschepen lang zamerhand wel een ruime ervaring hebben opgedaan! In de haven van Tobroek zijn zij er even eens mee bezig. De Duitsch-Italiaansche strijdkrachten hebben Tobroek (in Cyre- naica) ingesloten, waarna zij verder naar de Egyptische grens zijn opgerukt. Achter eenvolgens is Bardia en nu ook Solloem (dat reeds op Egyptisch grondgebied ligt) bezet. Terwijl het overschot van het versla gen Britsche Lyfcië-leger zich in de haven van Tobroek inscheept, welke haven zij voor dat doel nog hardnekkig verdedigen, worden de transportschepen door de Duit sche bommenwerpers heftig aangevallen. Een ander feit van beteekenis is de on- derteekening te Moskou van het Japansch- Russische neutraliteitspact. Het pact be helst een niet-aanvalsverklaring en er is een verzekering aan toegevoegd van de grenzen der Mongoolsche volksrepubliek en van het keizerrijk Mandsjoekwo. Met dit laatste wordt een eind gemaakt aan al lerlei kleine grensconflicten, die aanlei ding gaven tot voortdurende wrijving. Naar de Russische „Prawda" verklaart, effenen zoowel het pact als de gegeven verzekering den weg voor de regeling van andere, nog niet opgeloste vraagstukken tusschen beide landen, zooals de visscherij, een handelsverdrag enz. De Japansche pers wijst er o.a. op, dat het pact van Moskou ten aanzien van het Driemogenhedenpact en leemte heeft op gevuld, doordat Japan thans evenals Duitschland en Italië zijn betrekkingen met Moskou b|j verdrag heeft geregeld. Het pact van Drie is dus opnieuw versterkt door nauwere betrekkingen tusschen Ja pan, Duitschland, Italië en de Sovjet- Unie. Het pact beteekent verder veiligheid in het Noorden, en daardoor een versterk te druk op Tsjoengking. Ten slotte verklaarde de Japansche pre mier prins Konoje: „Het is mijn vaste geloof, dat het pact in de betrekkingen tusschen de beide lan den een historische beteekenis heeft en dat het tot de bevordering van den we reldvrede essentieel zal bijdragen." En, als de openbare school leert de eenheid der natie boven alle onderscheid van geloof en gezindte, dan leert zij hetzelfde als de bijzondere school. Laten wij 't nu nog 'ns constateer en: de katholieke school (om ons tot deze bijzon dere school hier te beperken) voedt op in derdaad „in den geest van eigen religieuzen kring", maar met „de noodige objectivi teit" ten opzichte van andere levensover tuigingen, maar in den geest van een practische verdraagzaamheid! Wij willen in gepaste bescheidenheid ver klaren, dat wij in de verdraagzaamheid, die wij van de schoolbanken op de bijzondere school af van onze opvoeders hebben ge leerd, ons in het latere leven niet door an deren hebben behoeven te laten overtref fen.... DE INHOUD VAN HET PACT. Zondagmiddag is in het Kremlin te Moskou een neutraliteitspact tusschen Japan en de Sovjet-Unie onderteekend. De onderteekening geschiedde door MatsoeokA, den Japanschen minister van buitenlandsche zaken en Molotof, den voorzitter van den raad van volks commissarissen en volkscommissaris van buitenlandsche zaken en wel om 14 uur 30 Moskouschen tijd. Het bureau voor de inlichtingen te Tokio heeft Zondagavond een communiqué uit gegeven, waarin wordt medegedeeld, dat de kern van het Japansch-Russische neu traliteitspact als volgt luidt: Het Japansche Rijk en de U.S.S.R., be wogen door den wensch tot versterking der vreedzame en vriendschappelijke betrek kingen, die.tusschen de beide landen be staan, hebben besloten een neutraliteits pact te sluiten en zijn wederkeerig het vol gende overeengekomen. Art. 1. De beide hooge contracteerende partijen komen overeen de vreedzame en vriendschappelijke betrekkingen tusschen haar te handhaven en elkanders territoriale integriteit en onaantastbaarheid te eerbie digen. Art. 2. In geval een van beide hooge con tracteerende partijen het voorwerp wordt van militaire actie door een of meerdere derde mogendheid (-heden), zal de andere partij gedurende de geheele periode van een dergelijk conflict de neutraliteit in acht nemen. - Art. 3. Het onderhavige pact zal van kracht worden van den dag der voltrek king van zijn ratificatie door de beide hoo ge verdragsluitende partijen af en het zal geldig zijn voor een tijd van vijf jaar. In geval geen van beide hooge verdragsluiten de partijen het verdrag niet een jaar voor den afloop opzegt, zal het pact geacht wor den automatisch aoor de volgende vijf jaar te zijn verlengd. Art. 4. Het onderhavige pact zal zoo spoe dig mogelijk worden geratificeerd. De uit wisseling der ratificaties zal geschieden te Tokio, zoo spoedig zulks mogelijk is. Tegelijk met de onderteekening van het pact hebben de regeeringen van Japan en de Sovjet-Unie een gemeenschappelijke verklaring uitgegeven van de volgende strekking: De regeering van het Japansche Rijk en de regeering der U.S.S.R. eerbiedigen, ten einde de vreedzame, vriendschappelijke, tusschen haar bestaande betrekkingen te verzekeren óp de basis van den geest van het tusschen de beide landen gesloten neu traliteitspact, van de zijde van het Japan sche Rijk de territoriale integriteit en on schendbaarheid van de Mongoolsche Volks republiek, en van de kant van de Sovjet- Unie de territoriale integriteit en onschend baarheid van het keizerrijk Mantsjoekwo. VERKLARING VAN MINISTER HULL. De Amerikaansche minister van buiten landsche zaken, Cordel Huil, heeft in een persconferentie op een commentaar op het Russisch-Japansche pact de volgende offi- cieele verklaring afgelegd: „De beteekenis van het pact tusschen de Sovjet-Unie en Japan met betrekking tot de neutraliteit, zooals dit in de pers is weergegeven, moet niet overschat worden. Dit verdrag maakt den indruk overeen te komen met de situatie, die in wezen sedert eenigen tijd tusschen beide landen bestaat. Derhalve vormt zij geen verrassing, of schoon er twijfel bestond, of de beide re geeringen haar al dan niet op schrift zou den stellen. Natuurlijk blijft de politiek van onze regeering ongewijzigd". UITNOODIGING VAN MATSOEOKA AAN MOLOTOF. Naar Domei meldt, heeft Matsoeoka bij het afscheid op het station te Moskou tot Molotov gezegd: „Komt u in ieder geval spoedig naar Japan". Zoowel Stalin als Mo lotof had zich tot aan het vertrek van den trein in den wagon van Matsoeoka bevon den. Een oordeel over Nederland DR. CONTI'S INDRUKKEN VAN NEDERLAND. Het Nederlandsche perskantoor te Berlijn meldt: „De Duitsche rijksgezondheidsleider dr. Conti, die, zooals men weet, op uitnoodiging van den rijkscommissaris rijksminister dr. Seyss Inquart met zijn staf een bezoek aan Nederland heeft gebracht, heeft van de Ne derlandsche instellingen op het gebied der volksgezondheid een uitstekende indruk ge kregen. Zijn hooggespannen verwachtingen blijken nog te zijn overtroffen". De „Volkskrant" teekent hierbij o.m. aan: „Geen nieuws, zal men zeggen. Inder daad, maar het oordeel van deze Duitsche autoriteit en deskundige moet aan de zwartkijkers in ons eigen land iets zeggen. Dezen erkennen, dat ons land in het verre verleden groot is geweest, maar daarna en met name de laatste tientallen jaren dit is de gebruiketijke tijdsaanduiding is ons land onder het demo-liberale bewind op elk terrein jammerlijk te kort geschoten. En nu komt de Duitsche deskundige ver zekeren, dat de Nederlandsche instellingen op het gebied der volksgezondheid scheppingen juist van de laatste tientallen jaren een uitstekende indruk op hem hebben gemaakt en zijn hooggespannen verwachtingen nog hebben overtroffen. Zoo is er meer, dat den vreemdeling stof tot lof en hulde heeft gegeven; men denke slechts aan ons koloniaal beleid, dat ieder ander tot voorbeeld wordt gesteld- Geen Nederlander zal zoo dwaas zijn te beweren dat het Nederlandsche bewind feilloos is geweest, maar tusschen dit en de minachting die men voor het verleden en de mannen van het verleden aan den dag legt, ligt een groote afstand. De rechtschapenheid van den Duitscher, die waardeering betuigt voor wat waardee ring verdient, steekt gunstig af bij hetgeen sommige „volksgenoten" ten nadeele van het jongste verleden aanvoeren". DE HONGAARSCHE TROEPEN OP DEN BALKAN. BOEDAPEST, 15 April (D. N. B.). M. T. I. meldt uit Maria Theresiopel (Szabadka), dat de illegale Tsjetniki-bonden met alle middelen trachten onder de bevolking een paniek te verwekken en daden van sabo tage te plegen. Afdeelingen van de Hon gaarsche Honvéd maken deze organisatie onschadelijk. ENGELSCH VLIEGTUIG NEERGESTORT. PARIJS, 15 April. (D. N. B.). Een En- gelsch vliegtuig is, naar de Fransche bla den melden, midden in het dicht bjj Vire gelegen plaatsje Saint Sever neergestort. Er ontstond een brand, die vijf huizen ver- knielde. In een der huizen werden negen menschen onder de puinen bedolven en ge dood. De beide inzittenden van het vlieg tuig zijn verbrand- DE WERELD Op reis op tweeden Paaschdag. De perrons zijn vol met haastige men schen, die niet wachten willen, maar reizen: Voort! Weg van de plaats van hun inwoning naar een andere' plaats, waar misschien straks bommen zullen vallen. Wie zal het zeggen? Zij zijn op zoek naar vreugde, naar familiehereeni- ging, naar uitwisseling van gedachten, terwijl er niets meer hemelsch, niets rustigers, niets diep-gelukkigers bestaat dan de zoete rust en de diepe stilte rond den eigen haard. Maar verandering schynt<.het wezen van den mensch te zijn. En dit wezen openbaart zich op zulke dagen. Daar om zijn de perrons vol, de treinen vol en drukkend warm. En over het land daarbuiten koepelt een grijsgrauwe hemel, waaruit zelfs de regen valt. De wind waait en het is buiten koud. En er gaan verhalen door den trein en langs de drukke perrons, dat er luchtalarm is geweest en dat er weer bommen gevallen zijn. En het is allemaal zoo weinig Paschen, zoo weinig het feest der opstanding. Het is kil en koud en regenachtig en somber en oorlog. Maar ik kjjk naar buiten, over het land, dat nog dezelfde stille vrede draagt als altijd. En ik zie de eerste bloemenvelden. Paars en geel. En midden door regen' en wind en somberheid herhaal ik het hardnekkig in mij zelf: En tóch is de wereld mooi. ZOON VAN PRESIDENT ROOSEVELT GETROUWD. NEW YORK, 15 April. (D. N. B.). Jamos Roosevelt, de oudste zoon van president Roosevelt, is op den tweeden Paaschdag met de verpleegster, Romelle Schneider, die hem in een ziekenhuis van Buenos Aires, toen hij geopereerd moest worden, heeft verpleegd, in het huwelijk getreden. NEDERLANDSCHE R. K. TEXTIEL- ARBEIDERSBOND. Naar de 13.000. Het „Hoog-Ambacht", orgaan van de Ne derlandsche R. K. Textielarbeidersbond, deelt mee, dat de actie, in de aanvang van 1940 gevoerd tot vermeerdering van het ledental, een prachtig resultaat beloofde, maar onderbroken werd door de Mei-ge beurtenissen. Kon toen het doel: de 13.000 leden halen, niet worden bereikt, een hernieuwde actie zal thans worden ondernomen, en het be stuur vertrouwt met aller medewerking het ledental zelfs boven de 13.000 te brengen. In veertien dagen tijds zijn in een aantal afdeelingen tweehonderd nieuwe leden ge wonnen. HOARE NAAR GIBRALTAR, MADRID, 15 April. (Stefani). Uit La Li- nea wordt gemeld, dat de ambassadeur van Groot-Brittannie, Hoare, vergezeld van zijn vrouw en een secretaris de grens heeft overschreden naar Gibalta, waar zich de militaire en vlootattaché's der ambassade reeds bevinden. Ondank» het slechte weer heeft men drukke bewegingen kunnen waarnemen van Engelsche schepen in de straat van Gibral tar, waar een pantserschip en eenige tor- pedobootjagers benevens twee duikbocten zijn gepasseerd. De uitgang van de straat naar den Atlantischen Oceaan word* scherp bewaakt door schepen en vliegtuigen. Temidden van het moeilijk begaanbare berglandschap van Joegoslavië woedt de oorlog. Een overzicht van het Lajezerom-dal bij Sattel Hribovce (Foto Weltbild)

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 1