DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Met £i£den do&cuwt Nieuwe bonnen Momentje. VRIJDAG 11 APRIL 1941 32ste Jaargang No. 9921 S)e Ccid^eh^Soii/Ya/tit Bureaux Papengracht 32. Telefoon: Redactie 20015. Administratie 20935. Giro 103003. Postbus 11» Al in de liturgie van Goede Vrijdag is iets van een overwinningstemming: de ko ningsbanier wordt vooruitgedragen; de Kruisgeheimenis schittert Toch hangt over alles nog de sluier van een stil verdriet, omdat de Meester gestorven is. Maar op Paaschzaterdag breekt de vreugde los in zijn volle, onweerstaanbare gloed. Opengegaan als een pure, heldere wintermorgen groeit deze feestvreugde uit tot een breed, triomfantelijk stralen. Het orgel ruischt weer, klokken luiden uitbun dig, het alleluia steigert als een hemelsche jubel omhoog. Ja, Paaschzaterdag is de dag van de verloste menschheid, er is nieuw licht en nieuw leven, wij baden ons jui chend in de glansen der goddelijke goed gunstigheid. En terwijl we stralend-gelukkig en over weldigend door dankbaarheid ons opma ken om het witte, gezegende Paaschfeest té gaan vieren, willen we ons toch nog een oogenblik bezinnen op de wonderlijke wij ze, waarop God's leidende Voorzienigheid ons deze vreugde geschonken heeft. Zij werd ons geschonken door het Lijden van Jezus. Zoodat het Paaschfeest terecht het feest van de overwinning van het Lijden genoemd kan worden. Dood en Leven streden een wonderlijke strijd; de vorst van het Leven heerscht levend, nadat Hij gestorven is. Dat is een strophe uit de zegezang van het Paaschfeest En in de processie van Goede Vrijdag werd de geheimenis bezon gen van dat Krtiis, waarop „het Leven den dood doorstond en door den dood het leven voortbracht." Hier staan we inderdaad voor het Myster rie van het Kruis, hier wordt ons de ver lossende kracht van het lijden geopen baard. En dit is werkelijk de eenige ver klaring van het lijden, die de mensch heid uiteindelijk met het lijden verzoenen kan. Want ofwel bezit het lijden een ver lossende kracht, die de enge grenzen van dit aardsche leven overstijgt, ofwel stelt het ons voor mysteries, die niet te ontraad selen zijn en die het menschelijk leven met vloek en verschrikking vervullen. De heidenen kunnen wel schetteren met groo- te, dikke woorden over cultuur en voor uitgang, zij kunnen zwijmelen over aard sche grootheid en aardsche macht, dit al les heeft toch in werkelijkheid niets te be- teekenen, zoolang de tegenstrijdigheid en de schijnbare onrechtvaardigheid niet wor den weggenomen van het feit, dat vaak de besten zonder schuld het hevigst moeten lijden. Dit praat men niat goed met groote woorden over de heroiek der zelfvernie tiging omwille der gemeenschap, omdat ten slotte iedere mensch een persoonlijke ge- luksdrang in zich draagt, die om bevredi ging roept. De waarlijk wijze mensch zal hier al be vroeden, dat de natuur als geheel niet on rechtvaardig kan zijn en dat er, boven de zichtbare wereld uit, een hiernamaals met een hoogere vergelding en een hoogere ge rechtigheid moet bestaan, de Christen be zit hier de middagklaarte van hemelsch licht: hij weet, dat het lijden in de we reld kwam als een straf voor de zonde, de opstand tegen God; hij weet ook, dat God's ondoorgrondelijke Wijsheid en allesover- treffende Liefde het wapen, dat tegen den mensch gericht was, heeft omgesmeed in een sleutel van heil: want de Zoon van God, die zichtbaar op aarde kwam, heeft, hoewel Hij zelf onschudig was, vrijwillig de schuld van de menschheid op zich ge nomen en ze uitgeboet op het Kruis. „Hij heeft onze schuldbrief vernietigd door ze aan het kruis te slaan." Zoo werd Hij de bron van ons Heil, niet van een heil, dat aan deze begrensde we reld gebonden is, maar de oorzaak van eeuwig Heil, een Heil, dat alle grenzen van tijd en plaats overstijgt en eeuwige vreugde in zich besluit. Hij, de Hoogepries- ter, is door zyn eigen Bloed het heiligdom binnengegaan en heeft er „eeuwige ver- KAMPEEREN IN TENTEN EN OVERNACHTEN IN KAJUITEN 'S NACHTS NIET TOEGESTAAN. In een circulaire van den secretaris generaal van Justie aan hoofdcommis sarissen en commissarissen van politie wordt medegedeeld, dat de hoogere S.S.- en politieleider heeft bericht, dat naar zijn oordeel zulks in overeenstemming met de zienswijze van den weermachts- befehlshaber in Nederland het kam peeren in tenten in de open lucht alsme de het overnachten in kajuiten van jachten moet .worden beschouwd als een verblijf in den open lucht in den zin van verordening nr. 188/1940, artikel 2 en derhalve gedurende den in die verorde ning genoemden tijd (van middernacht tot 4 uur) niet is toegestaan. DISTRIBUTIE VAN MELK EN CACAO WELKE KINDEREN ALSNOG MEER KAARTEN KRIJGEN De secretaris-generaal van het Departe ment van Landbouw en Visschery maakt bekend, dat kan worden goedgekeurd, dat ook aan ieder kind, geboren in Februari of Maart 1927 alsnog één melkkaart en één cacaokart zal worden verstrekt. Kinderen welke tot deze groep behooren, komen dus in totaal in aanmerking voor twee melk kaarten en één cacaokaart. Voorts komt ieder kind, geboren in Fe bruari of Maart 1937 alsnog in aanmerking voor twee melkkaarten, zoodat kinderen, die tot deze groep behooren in totaal voor vier melkkaarten en één cacaokaart iin aanmerking komen. Deze aanvullingen zullen de plaatselijke distributiediensten op nader bekend te maken dagen uitreiken op vertoon van de distributie-stamkaarten van de betrokken kinderen. TEXTIELDISTRIBUTIE Leveringsvergunningen voor gordijnen enz. Artikelen zooals gordijnen, matrassen, karpetten, tapijten, loopers en matten kun nen uitsluitend betrokken worden op een „leveringsvergunning", afgegeven door den plaatselijken distributiedienst. Uit de vele brieven, die de Economische Voorlichtings dienst dag in dag uit ontvangt van perso nen, die bij de distributie moeilijkheden ondervinden, is gebleken, dat dit nog on voldoende bij het publiek bekend is. Bij den aankoop der goederen moet de leveringsvergunning aan den winkelier worden afgegeven. Wil men de artikelen koopen in meer dan één winkel, dan is het noodzakelijk meer dan een vergunning aan te vragen. Men houde dit goed in het oog, daar er anders voor den kooper moei lijkheden en voor de distributiediensten veel extra werk ontstaat. Vraag dus twee vergunningen, indien in twee zaken ge kocht moet worden. HONGAARSCHE TROEPEN RUKKEN ZUIDSLAV1SCH GEBIED BINNEN BOEDAPEST, 11 April (D.N.B.). De rijksbestuurder heeft een procla matie tot het Hongaarsche volk gericht, waarin hij mededeelt, dat hij bet Hon gaarsche leger bevolen heeft, de Hon gaarsche bevolking van het Zuidslavi- sche gebied, dat in 1918 door Honga rije tverd afgestaan, tegen de anarchie in bescherming te nemen. MOTORBRANDSTOF. DRASTISCHE BEPERKING NOODZAKELIJK. De secretaris-generaal van het departe ment van Handel, Nijverheid en Scheep vaart, in overleg met den secretaris-gene raal van het departement van Waterstaat, maakt bekend: De huidige benzinesituatie in ons land maakt voor het oogenblik een drastische beperking dringend noodzakelijk. Van overheidswege moeten in dit verband de volgende maatregelen genomen worden: Het bij beschikking van 31 Maart 1941 aangewezen tijdvak Van 1 tot en met 30 April 1941, zijnde de 10e motorbrandstof- distributieperiode, wordt verlengd tot en met 31 Mei 1941. Als 11e distributieperiode wordt niette min aangewezen het tijdvak van 1 tot en met 31 Mei 1941. Als gevolg hiervan zullen wederverkoo- pers van 1 tot en met 31 Mei a.s. zoowel de thans geldende löa coupons met zwar ten letteropdruk en ingedrukt in paars het cijfer 10 mogen accepteeren als de voor Mei ontworpen coupons van licht bruine kleur met zwarten letteropdruk en ingedrukt in bruin het cijfer 11. Speciale aandacht van wederverkoopers wordt gevraagd voor den thans verscho- ve datum van laatste inzending aan leve ranciers van opplakvellen met coupons. De uiterste datum, waarop April-coupons nog aan leveranciers ter aanvulling van den voorraad mogen worden ingezonden, wordt bepaald op 2 Juni 1941. De bedoeling van de hier weergegeven maatregelen is, dat verbruikers van mo torbrandstof zich er reeds thans op zullen hebben in te steller, dat zij met de hun voor April toegewezen hoeveelheden mo torbrandstof zullen moeten uitkomen tot en met 31 Mei a.s. Toewijzing voor de maand Mei kan uitsluitend plaats hebben ten behoeve van het goederenvervoer, het meest vi tale personenvereeer, alsmede voor tractoren en stationaire motoren voor land- en tuinbouw-doeleiftden en voor stationaire motoren in de industrie. MEN ONDüRHOUDE DE VERDUISTERINGS VOORSCHRIFTEN! Niet voor niets maken wij eiken dag in de courant melding van het tijdstip, waar op en tot wanneer er verduisterd moet worden! De verduisteringsvoorschriften zijn he den natuurlijk! evenzeer bindend als in den aanvang van den oorlog. Helaas is het oorlogsgeweld niet geweken en ook niet verminderd. Men denke er dus aan, dat tusschen zonsonder- en zonsopgang geen licht uit de woningen mag stralen noch aan den weg- nocht aan den achterkant. Wie zich hieraan niet houdt, loopt ge vaar bestraft te worden. lossing" gevonden. Dat is het, waarnaar het menschenhart haakt: eeuwige Verlossing, een geluk, dat geen grenzen meer kent. De heiden tracht zich vroolyk te maken over wat hij de naieveteit van den Christen noemt: zijn twijfelachtige vroolijkheid is de vrucht van oppervlakkige domheid of boosaardige leu gen. En terwijl wij vol zuivere, zielslichte vreugde het heilige Paaschfeest vieren, moeten we bidden voor deze armste onder al onze broeders, opdat ook hem de oogen geopend worden. Laat ons dan 2ielsverheugd Paschen vie ren, het heilige verlossingsfeest, in het be sef, dat het voorbijgaande Paaschfeest hier op aarde slechts de schemering van het eeuwige Paaschfeest in den hemel is. Dr. HENRI VAN ROOIJEN, Kruisheer. OPBOUWDIENST-UNIFORMEN In de week na Paschen inleveren Aan het op 22 Maart ontslagen personeel van den voormaligen opbouwdienst wordt medegedeeld, dat het dit personeel van Dinsdag 15 April a.s. af verboden is nog het uniform van dezen dienst te dragen. Op dien dag moeten dus allen, die d*jn op- bouwdienst hebben verlaten zich in het bezit hebben gesteld van burgerkleeding en vóór Zondag 20 April a.s. moeten zij hun uniform bij de daartoe aangewezen Instanties hebben ingeleverd. VORDERING VAN MIJNHOUT. De productiecomimissaris voor den bosoh- bouw en de houtteelt deelt mede, dat de vrijwillig aangeboden hoeveelheden mijn- hout niet voldoende zijn om de behoefte der mijnen te dekken. In verband daarmede is het noodzake lijk, thans op grond van de bodemproduc tie wet 1939 mijnhout voor velling en af levering voor de mijnen aan te wijzen. De ze aflevering zal uitsluitend mogen ge schiede door erkende mijnhouthandelaren. De aandacht wordt in het bijzonder ge vestigd op den voor mijnhout vastgestel- den maximumprijs van 11.50 per M3 op stam. Er zal streng op worden toegezien, dat deze maximum prijs niet wordt over schreden. PROTESTANTSCHE KWEEKSCHOLEN Adres tegen opheffing van vijf. scholen De Bond van protestants-christelijke kweekscholen heeft aan den secretaris generaal van Opvoeding enz. een adres gezonden, waarin hij opkomt tegen de eventueele opheffing van vijf der twintig protestantsche kweekscholen. ZWENDELGERUCHTEN Van bevoegde zijde wordt er opmerk zaam op gemaakt, dat het dwaas is om op z wen delgeruchten in te gaan. Zoo loo- pen er bijvoorbeeld in Zeeland opkoopers rond, die den Zeeuwschen boerinnen wijs maken, dat haar gouden sieraden door óe overheid opgevorderd zullen worden, met als gevolg dat deze sieraden voor een appel en een ei van de hand worden gedaan. Deze geruchten missen eiken grond. Naar de herkomst wordt een politie-onderzoek ingesteld. UITGESLOTEN SLAGERS. Het rijksbureau voor de voedselvoorzie ning in oorlogstijd maakt bekend, dat weer een dertigtal slagers wegens frau duleuze slachtingen of het voorhanden hebben van vleesch, afkomstig van frau duleuze slachtingen, voor geruimen tijd van het verkrijgen van een toewijzing van een toewijzing van vee en vleesch door de Nederlandsche Veehouderijcentrale zijn uitgesloten. Onder deze slagers is er één te Hillegom, zijn er twee te Haarlemmer meer en twee te Lisse. Zooals gebruikelijk zal de geldig heidsperiode van de bonnen op Maan dag beginnen, doch het is voortaan toegestaan reeds den Zaterdag daaraan voorafgaande de daarop verkrijgbare goederen te koopen. Derhalve kan op de bonnen, welke met ingang van Maandag 14 April a-s. geldig zullen worden verklaard, reeds op Zaterdag 12 April worden gekocht. Dit geldt voor alle bonnen, dus ook voor die, welke een langeren geldig heidsduur hebben dan één week. BROOD EN GEBAK. Gedurende he1 tijdvak van Maan dag 14 April tot en met Zondag 20 April a.s. geeft elk der met „12" genum merde bonnen van de broodkaart recht op het koopen van ongeveer 100 gram brood. De op 20 April nog niet gebruikte bon nen blijven voorts nog geldig gedurende de week van 21 April tot en met 27 April a.s., met dien verstande, dat zij g:eduren- de laatste genoemde week -niét mogen worden gebruikt in hotels, restaurants e.d. Gedurende het tijdvak van Maandag 14 April tot en met Zondag 20 April a.s. geven de met „12" genummerde bonnen van de broodkaart elk recht op het koopen van een rantsoen gebak. Dit omvat voor de hierna genoemde bak kerijproducten telkens ten minste het daarachter geplaatste aantal grammen: .Beschuit 75 gram, biscuits en wafels 90 gram, speculaas 140 gram, andere koekjes 200 gram, koek 160 gram, cake 300 gram, gevuld klein korstgebak (b.v. amandel- broodjes) 400 gram, gevuld groot korstge bak (b.v. boterletter) 500 gram, taart en gebakjes 600 gram. Voor geheel of ten deele uit meel of bloem gebakken producten welke hierbo ven niet genoemd zijn geldt, dat een rant soen een hoeveelheid omvat, waarin 70 gram meel of bloem is verwerkt. Op de met „12" genummerde bonnen mag dus reeds op Zaterdag 12 April a.s. wor den gekocht en de bonnen, die op 20 April nog niet zyn gebruikt blijven nog geldig in de week van 21 tot en met 27 April, met dien verstande, dat zij gedurende die week niet in hotels, restaurants e.d. mogen wor den gebruikt. BOTER EN VETTEN. Gedurende het tijdvak van Maan dag 14 April tot en met Zondag 20 April a.s. geeft de met „12" genummer de bon van de boterkaart recht op het koopen van 250 gram boter. De met „12" genummerde bon van de vetkaart geeft gedurende bovengenoemd tijdvak recht op het koopen van 250 gram bo ter of margarine. De met „12" genummerde bonnen, die op 20 April nog niet gebruikt zijn, «blijven voorts nog geldig tot en met Zondag 27 April a.s. EIEREN. Gedurende het tijdvak van Maandag 14 April tot en met Zondag 20 April a.s. geeft de met „84" genummerde bon van de „Bonkaart Algemeen" recht op het koopen van één ei. De bonnen, welke op 29 April nog niet gebruikt zijn, blijven- geldig tot en met Zondag 27 April "s., met dien verstande, dat zij gedurende de week van 21 April tot en met 27 April niet gebruikt mogen worden in hotels, restaurants e.d. SUIKER. Gedurende het tijdvak van Maan dag 14 April tot en met Zondag 11 Mei a.s. geeft de met „21" genummerde bon van de ,3onkaart Algemeen" recht op het koopen van 1 'logram su'ker. TOTALISATOR. De secretaris-generaal van het de partement van justitie heeft het rad der fortuin, dat jaren geleden op onze renbanen door den minister van ju stitie was stilgezet, weer een duw ge geven. Het rad draait weer. Wij kun nen weer ryk worden of nog armer. Al naar het rad draait en de paarden loopen. Het apparaat, dat bij dit gok spel wordt gebruikt, heet totalisator. Ik erken, dat ik er geen verstand van heb en mijn naïviteit heeft zelfs deze verklaring gevonden, dat het aldus wordt genoemd, omdat men zijn cen ten totaal verspelen kan. Ik heb tot nu toe heel ouderwetsch mijn jaar- lij ksche gave geofferd aan den Staat der Nederlanden via de Nederland sche Staatsloterij en aan allerlei lief dadige instellingen via loten van 10 cent tot 1 gulden waarop men respec tievelijk een koffiemolen, een radio toestel en een paar boekensteunen kon winnen. Maar nu krijgen wij weer zoo iets als onze eigen Nederlandsche Sweep stake, nu ja niet heelemaal precies zoo, maar het is toch ook een loterij met paarden. Ik zei U al, dat ik van dat wedden op renbanen geen verstand heb, maar' ik redeneer aldus: Ons le ven is nu eenmaal afhankelijk van het geld en wie gaat wedden op den ren baan, echt wedden, maakt zijn geld afhankelijk van de paarden. Diens le ven is dus evenveel waard als de snelheid van een bepaalden knol. Neen, laat men ons dan maar liever reeds op de lagere school les geven in sjoelbakken DERTIGDUIZEND GULDEN BOETE WEGENS PRIJSVERHOOGING VAN MELKPOEDER. De inspecteur voor de prijsbeheersching te Amsterdam heeft een coöperatieve fa briek van melkproducten veroordeeld tot een boete van 30.000, wegens overtreding der prysvoorschriften van melkpoeder. Tusechen November en Februari bracht deze fabriek groote partijen magere melk poeder in den handel, waarvoor prijzen werden gevraagd, welke .belangrijk uit gingen boven den geldenden maximum prijs. Zoo vroeg men voor doozen, bevat tende 12 blikken van 34 kg. melkpoeder, een bedrag van f 5,41 per doos, terwijl de fabriek, indien zij binnnen de grenzen van het prijzenbesluit 1940 (zuivelproduc ten) was gebleven', slechts 3.35 had mo gen bedingen. Een nog grootere marge be stond tusschen den prijs, welken zij vroeg voor doozen, inhoudende 24 blikken 34 kg. en den toelaatbaren prijs. De verschil lende transacties hadden betrekking op meer dan 100.000 k.g. melkpoeder. In haar verweer beriep verdachte er zich op, dat een belangrijk gedeelte van de door haar verkochte melkpoeder vóór de vast stelling van den maximumprijs op 21 No vember van het vorige jaar was gekocht. Zij meende ten aanzien van deze hoeveel heid te moeten worden beschouwd aLs han delaar in melkproducten. Zij zou dus den door haar betaalden inkoopsprijs mogen verhoogen met de gebruikelijke, op 9 Mei 1940 geldende, in geld uitgedrukte winst marge. De inspecteur voor de prijsbeheersching verwierp evenwel de opvatting,, dat ver dachte niet uitsluitend als producent doch ook als handelaar te beschouwen zou zijn. Een dergelijke opvatting zou ertoe leiden, dat de prijzen van melkpoeder oneindig zouden kunnen worden verhoogd, indien zich maar voldoende schakels zouden be vinden in den keten tusschen producent en consument. Dat dit niet de bedoeling is, blijkt uitdrukkelijk uit het prijzenbesluit 1940, waarin wordt verbbden gebruik te maken van andere handelskanalen dan vroeger. Ten aanzien van alle transacties, dus, welke verdachte verrichtte, valt zij als producent te beschouwen, en, daar zij als tusschenschakel fungeert, dient zij haar winst te zoeken in een korting op den door haar te betalen inkoopsprijs. In de tweede plaats werd het verweer verwor pen, omdat een eventueele in geld uitge drukte winstmarge slechts mag worden berkend binnen den vastgestelden maxi mumprijs en niet boven den in afwijking daarvan betaalden hoogeren inkoopsprijs. By de bepaling van de strafmaat hield de inspecteur rekening met de overwegin gen, welke verdachte ertoe hadden bewo gen de overtredingen te begaan. Voor haar fabriek waren door den sterk verminder den aanvoer van melk geringere p:x>ductie- mogelijkheden van melkpoeder en een daarmede gepaard gaande daling van in komsten. Bij het bepalen van de boete op 30.000,is verder rekening gehouden met de financieele draagkracht van ver dachte en met de overweging, dat van de betaling van dit bedrag het personeel niet de dupe mag worden. Als bijkomende straf werd publicatie van het vonnis opgelegd.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 1