Qemeng,de ffivdcfiten DONDERDAG 10 APRIL 1941 DE LEICSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 De strijd in Noord-Afrika ZES GENERAALS EN 2000 MAN GEVANGEN GENOMEN Het Opperbevel der Duitsche weermacht deelt mede: „Op 7 April, den dag van de verovering van Derna, dat pas na harden strijd onder bevel van luitenant-generaal Rommel ge nomen werd, is ook El Mechili, 80 kilo meter ten Zuidwesten van Derna, in de handen der Duitsche en Italiaansche troe pen gevallen. Daarbij zijn zes generaals en twee als generaal fungeerende kolonels, alsmede ruim 2.000 man vijandelijke troe pen gevangen genomen. Het buitgemaakte materiaal is nog niet te overzien". AARDSCHOK IN ITALIë. Gisteren is om 8.22 uur in Terni een he vige aardschok gevoeld, waarop nog een tweede volgde. De bevolking bleef kalm. Door de aardschokken is geen schade aan gericht. Kaart v. Pelt GEVAARLIJK SPEELGOED Te Drunen trekken de schooljongens na de oefeningen van de weermacht er op uit om de afgeschoten projectielen te zoeken en ze mee naar huis te nemen. Bij den ar beider W. wierp een knaap een nog niet geheel tot ontploffing gekomen projectiel in de kachel met het gevolg, dat deze met een geweldigen knal uit elkaar vloog en een groot deel van het huisraad vernielde. Twee der knapen werden ernstig ver wond; waarvan een zóó ernstig, dat hij naar het ziekenhuis te Den Bosch moest worden overgebracht. ONTPLOFFING DOOR HOUTGAS? In aansluiting op het bericht, dat de Schiedamsche politie vier p^rsonen had gearresteerd, die zich gedurende de laatste maanden hadden beziggehouden met ver- valschen en uitgeven op groote#schaal van bonnen van de Nederlandsche veehouderij- centrale te 's-Gravenhage, waarbij de daders ruw geschat een bedrag van onge veer 20.000 hadden geïncasseerd, kan worden bericht, dat bij nader onderzoek is gebleken, dat de heeren ongeveer vier honderd valsche bonnen hebben doen ver vaardigen. Deze werden verkocht voor ge middeld 90 per stuk, zoodat er een totaal van ongeveer 36.000 had moeten zijn ge incasseerd. In verband met het feit, dat een aantal bonnen moest worden afge keurd, die vernietigd zijn, kan het totaal bedrag dus op minder dan 36.000 worden gesteld. Een berekening van de Schiedam sche politie kwam tot een totaal van 30.000. De vier aangehoudenen echter konden niet meer dan 20.000 bij elkaar brengen, zoodat het duidelijk was, dat nog een vijfde man in het complot moest zijn. Dank zij ijverig speuren is thans ook deze vijfde man opgespoord. Hij was een vee handelaar, E. A. van P. genaamd, uit Rijs wijk, die op verzoek van de Schiedamsche politie op de veemarkt te Groningen werd aangehouden en naar Schiedam werd over gebracht. Uit het onderzoek is komen vast tc staan, dat de laatst aangehoudene de man was, die achter de schermen had ge werkt. Van hem was het plan tot het uit geven van de valsche bonnen uitgegaan en hij was het, die het contact onderhield met den in Den Haag aangehouden H. G. P. S. Voor zijn bemoeiingen had hij tienduizend gulden in den zak gestoken. DE BEHULPZAME POLITIE-AGENT. Frauduleus geslacht vleesch in beslag genomen. Gisteravond reed de heer V. met een kar door de gemeente Zaandam, toen hij de steile Hoopbrug moest passeeren. Daar dit een zwaar karwei was, risp hij de assi:t3n- tie in van eenige voorbijgangers. Ook een politie-agent, die daar surveilleerde, h elp een handje. Maar bij het voortduwen van de kar bemerkte deze laatste dat zich in het voertuig varkensvleesch bevond. De Zaan- daamsche politie stelde zich onmiddellijk in verbinding met de gemeente-politie van Oostzaan, zoodat vannacht nog huiszoeking werd gedaan bij den stiefvader van ge noemden V., een zekeren K., vroeger sla ger van beroep. Ei.i het onderzoek trof men aldaar drie geslachte kalveren aan. Het vleesch werd o imiddellijk in beslag geno men en ter griffie van het kantongerecht te Zaandam gedeponeerd. Vandaar werd het vervoerd naar het slachthui^ Tegen V. en K. is procesverbaal opgemaakt. EEN BRUTALE DIEF Op 20 Maart j.l. werd bij de politie te Zwolle aangifte gedaan van de diefstal van drie fototoestellen, ter gezamenlijke waarde van 100.—, uit een etalagekastje van een winkel in de Diezestraat. Eenige dagen later kwam in een fotohandel een man, die een fototoestel wilde laten rep.a- reeren. Het bleek een der gestolen toestel len te zijn. De eigenaar van de zaak waarschuwde dc politie, maar de dief, bemerkende, dat men hem wantrouwde, nam de vlucht. Hij wist zich tot heden schuil te houden, doch werd thans, op grond van 'het signalement van den fotohandelaar door de politie aan gehouden. Het bleek J. C. van B. uit Zwolle te zijn. De man zal ter beschikking van de justitie worden gesteld. De fototoe stellen zijn bij hem in beslag genomen. KERKNIEUWS BROEDER CHRISPINUS Te Drunen is in het St. Franciscushuis overleden de Eerw. Broeder Chrispinus, die het vorig jaar zijn gouden kloosterfeest mocht vieren. Broeder Chrispinus is overste geweest te Hapert en onderoverste van de congrega tie. Wilt U iets weten? Vraag: Vaart de veerdienst Kralingsche VeerIJsselmonde op Zondag? Antwoord: Er is ons geen dienst regeling van dit veer bekend. De K.N.AC, maakt er in haar jaarboek geen melaing van. Vraag: Welke is de kortste weg per fiets van Nieuwkoop naar Steenwijker- wold? Hoeveel K.M Antwoord: Nieuwkoop, Wilnis. Nieu wer Ter Aa, Nieuw cn Oud Lcosdrecht, Hilversum, Nijkerk, Putten, Ermelo. Har derwijk, Elburg, Zwolle, Meppel, Steen- wijk, Steenwijkerwold. Afstand 175 K.M. De productieslag 1941 DR. POSTHUMA STELT RICHT LIJNEN VAST Als voorzitter van de commissie ter on dersteuning van de maatregelen, getroffen voor de regeling van de landbouwproductie, ingesteld bij besluit van den rijkscommis saris voor het bezette Nederlandsche ge bied, daartoe bevoegd volgens bedoeld be sluit, heeft dr. F. E. Posthuma een aantal richtlijnen vastgesteld. Aan de toelichting, welke dr. Posthuma hierop heeft gegeven, wordt het volgende ontleend: De productieslag is aangevangen op een tijdstip, waarop het land vrijwel poot- en zaaiklaar was. Het teeltbed was gereed. Ook het zaaiplan zal bij de meeste landbouwers wel gereed zijn geweest. De vraag was dus, is er nog iets in de richting van het ver krijgen van de meest gewenschte gewassen te doen? Het antwoord op deze vraag kan volgens dr. Posthuma toestemmend gege ven worden, en er kan dan worden gezegd: „Bouwt zooveel mogelijk aardappelen". Dr. Posthuma zegt verder, dat hij wel weet, dat het niet zoo eenvoudig is goed gekeurde poters te krijgen, dat het ook niet eenvoudig is poters te krijgen van de meest gewenschte grootte en dat, als dit wel mogelijk is, de poters nog al duur zijn, doch trots al deze bezwaren is zijn eersten oproep tot de akkerbouwers in Nederland: „Bouwt zooveel mogelijk aardappelen". De aardappelen, die er nog zijn, en als poters kunnen worden gebruikt, leveren voor de voeding van mensch en dier het beste re sultaat. als zij in den grond worden gezet en niet in de maag van mensch of dier verdwijnen. Dr. Posthuma moet natuurlijk raden: „gebruikt goedgekeurde poters", doch als deze niet in de gewenschte maat en te gen een behoorlijken prijs verkrijgbaar zijn, en men meent, dat iemand in de om geving poters van een gezond gewas heeft, die dan weliswaar een andere maat heb ben, dan is zijn dringend advies: „gebruikt deze poters". De organisatie. Door den rijkscommissaris voor het be zette Nederlandsche gebied is een commis sie ingesteld ter ondersteuning vhn de maatregelen, getroffen voor de regeling van de landbouwproducten. Deze commis sie bestaat uit: den voorzitter van den Christelijken Boeren- en Tuindersbond in Nederland, den voorzitter van den Katho lieken Nederlandschen Boeren- en Tuin dersbond, den voorzitter van het Neder- landsch Agrarisch Front en den voorzitter van het Nederlandsch Landbouw-comité, terwijl dr. Posthuma als voorzitter van deze commissie is aangewezen. Bovendien kan dr. Posthuma meer leden van de com missie benoemen. Deze organisatie voor het geheele land wnscht dr. Posthuma gewestelij k voort te zetten. In ieder van deze gebieden wijst ieder der vier landbouwveree.nigingen iemand aan, nl. den voorzitter of den onder-voorzit ter, van het in deze gebieden werkende on derdeel van hun vereeniging. Van de dan gevormde gewestelijke commissies wordt door dr. Posthuma de voorzitter benoemd. De taak van deze gewestelijk, commissies is in de eerste plaats hun gebied in streken te verdeelen, waarin weer op dezelfde wijze als hiervoren omschreven streekcommissies worden benoemd. Met deze streekcommis sies houdt de gewestelijke commissie ^voort durend contact, opdat de voor den produc tieslag noodige propaganda, die uiteinde lijk plaatselijk „al moeten worden gevoerd of althans gesteund en bevordeiJ, zoo in tensief mogelijk zal zijn. De groote lijnen. Om een goed gewas te krijgen zoo zaat de toelichting vercter moet men den grond goed bewerl en. Dat weet iedere boer. Verder moet men goed mesten, hetzij met natuur, hetzij met kunstmest, moet men de gewassen goed verplegen en moet men goed oogsten. Ook van dit alles kan men rustig zggen: iedere boer weet het. Bemesting. Nu zit het met de bemesting zoo, dat men maar niet te kust en te keur kan gaan. Va:: de kustmest kan men niet zeggen, dat men zooveel krijgen als men meent noodig te hebben. Het eerste is dus, goed na te gaan of de meening, welke men heeft, wel juist is, en of het ook niet eens met iets minder kunstmest kan. En het tweede wat men te deon heeft is, nagaan, of er iets anders is, wat de kunstmest kan aanvullen. Dit zal natuurlijk in de eerste plaats zijn de op de boerderij voortgebrachte natuurmest, maar misschien is hier en daar ook nog wel in den vorm van compost of iets dergelijks een aanvulling voor de natuurmest van de boerderij te verkrijgen. Zaaien en verplegen. Reeds het zaaien dient zoo te geschieden, dat de opbrengst de meeste kans heeft groot te zyn. Nu laat het zich denken, dat daarvoor een zaaimachine moet worden ge bruikt, terwijl de boer de zaaimachine niet heeft, misschien ook een veel te klein be drijf heeft om er een aan te schaffen. Het is natuurlijk bekend, dat in sommige, misschien vele streken, aan dit bezwaar reeds is tegemoetgekomen door gezamen lijk een zaaimachine aan te schaffen. Waar dit niet het geval is, doei dr. Posthuma een beroep op de gemeenschappelijke hulp, die den boeren in bloed zit en eigen is. Helpt in dezen elkander. Helpt uw buurman en geeft elkander steun. Bij de verpleging van het gewas doen zich dergelijke vraagstukken voor. Som mige gewassen, in het bijzonder hakvruch- ten, eischen dikwijls veel handenarbeid. Nu is deze handenarbeid in menig geval door een werktuig te vervangen. Ook hier kan het zijn, dat een buurman in het gelukkige bezit is van een dergelijk werktuig en het op eigen boerderijtje nog ontbreekt. Welnu, vraagt vriendelijk om hulp. En tot de rij ker gezegenden zegt dr. Posthuma: „Helpt uw broeder". Vooral bij de verpleging van het gewas, misschien ook wel reeds vroe ger, zal zich het gebrek aan arbeidskrach ten kunnen voordoen en ook daarom is het zoo noodig, overal waar dit mogelijk is, de machine te hulp te roepen. Oogsten. In den tegenwoordigen tijd gaat het er om, bij het oogsten van het gewas alle maatregelen te nemen, die genomen kun nen worden, om den oogst zoo goed moge lijk binnen te brengen. Ook hier zullen hulpmiddelen hun dienst kunnen doen. B.v. de z.g. klaverruiters, die ook voor andere gewassen, misschen in eenigszins anderen vorm, bruikbaar kunnen zijn. Doch met of zonder hulpmiddelen zal het bij het oog sten op de grootste zorgvuldgheid aanko men. Ho.ofdgewas en nabouw. Voor het hoofdgewas was het zaaiplan en de bodembereiding voor een overgrobt deel gereed, toen de productieslag een aan vang nam. Bij den nabouw kunnen wij nog alle mogelijke voorbereidingen treffen. Dr. Posthuma zegt, dat hjj hierop later terug komt, doch hij zou nu al wel willen op merken, waar dit nog mogelijk is, vlinder bloemige gewassen te zaaien. Hij denkt in de eerste plaats aan wikken. Behalve nl. dat dit nuttig is als nabouw kunnen we hier ook nog als nevenvoordeel een soort stik stofbemesting van den grond verkrijgen. En juist in verband met gebrek aan stik stof kunnen we hiervan dan het noodige voordeel trekken. Weidebouw. Op den weidebouw vestigt dr. Posthuma 3 tenslotte opzettelijk afzonderlijk de aan dacht. Als er iets is in het landbouwbe drijf, wat in vele streken nog in hooge mate kan worden verbeterd, dan is het de weidebouw. En het betreft niet alleen de behandeling en verpleging van de weide, maar ook in hooge mate het gebruik van den daarop gegroeiden oogst. Zoowel bij het weiden van het vee, als bij het oogsten van het gras, kan men veel doen om het nuttig resultaat van den weidebouw te ver- grooten. Wat het weiden van het vee be treft, is de hoofdzaak deze: „Zorgt dat hel vee zoo min mogelijk vertrapt en zooVeel mogelijk alles opeet, wat er groeit". Bij de behandeling van de weide is een belangrijke zaak deze: „Zorgt dat de ge maakte pannekoeken zoo spoedig mogelijk over de weide verdeeld worden, liefst ter stond, hetgeen nu eenmaal bezwaarlijk is maar dan toch zeker eens per dag". Wat di oogst van het gras betreft, zullen ensilagi en drogen den gewonen hooibouw moeten aanvullen. Op dit gebied zoo besluit dr. Posthumi is nog veel te doen en dit is te meer aai te bevelen, omdat een vruchtbare oogst hiel ook de melkproductie in den winter zeei ten goede komt. NA CYRENAICA EGYPTE? U.P. meldt uit Rome: In verband met de groote snelheid waarmede de Duitsch- Italiaansche gemotoriseerde troepen in Noord-Afrika Oostwaarts oprukken, is men hier in wijden kring van meening dat de Engelschen, die hun troepen door het zen den van sterke contingenten naar Grieken land, Joegoslavië en Oost-Afrika ver zwakt hebben, niet in staat zullen zijn, een Duitsch-Italiaansche actie over de Egypti sche grens te verhinderen. Dit schept de mogelijkheid van een ernstige bedreiging van Cairo en het Suezkanaal. Men ver klaart dat 'het inzetten van de modernste oorlogsmiddelen op oorlogstooneelen waar tot dusverre slechts koloniale strijdmetho- den werden toegepast, welke tactiek in December voor het eerst door de Engel schen werd gevolgd, wel eens een boeme rang zou kunnen blijken te zijn. De Duit- schers zijn wellicht niet zoo met den kolo nialen oorlog vertrouwd, des te grondiger echter kennen zij de moderne Europeesciie oorlogvoering, hetgeen de Engelschen in Noord-Afrika bemerkten. De doelen van het Noord-Afrikaansche offensief zijn weliswaar noch van Duitsche, noch van Italiaansche zijde bekendge maakt, maar men gelooft algemeen dat de strijdkrachten van de spil niet tevreden zullen zijn met de herovering van geheel Cyrenaica, doch bovendien zoo ver en zoo snel Egypte binnen zullen dringen als de Britscne tegenstand dit veroorlooft. Het bereiken van -het Suezkanaal zou als een antwoord van de spil op Roosevelts aan kondiging werken, dat men in de toe komst mogelijk handelsschepen van de Ver. Staten tot Suez zal laten varen. De leveran ties van de Ver. Staten voor Griekenland, Joegoslavië en de in het Oostelijk deel van de Middellandsche Zee opereerende Engel schen zouden dan hun doel niet kunnen be reiken. Bovendien zouden de land- en zee- strijdkrachten van Engeland in de Ooste lijke helft van de Middellandsche Zee in gevaar geraken afgesneden te worden. Matsoeoka's reis OPNIEUW BESPREKING MET MOLOTOV De Japansche minister van buitenland- sche zaken, Matsoeoka, zou Woensdag middag, na een noenmaal bij den Italiaan- schen ambassadeur Rosso, een tweede be zoek brengen aan den voorzitter van den Russischen raad van volkscommissarissen en volkscommissaris van buitenlandsche zaken, Molotov. INCIDENT TE SJANGHAI Twee Japansche soldaten zijn gisteren middag in de door de Japanners bezette Sjanghaische wijk Hongkjoe op een pa trouilleronde door Chineezen neergescho ten. Deze aanslag, de eerste sinds om streeks twee maanden, heeft in de Japan sche kolonie groote verbittering teweeg gebracht. Deze is te grooter, daar van Japansche en Nankingsche zijde gister ochtend door de vrijlating van over de honderd employé's van Tsjoengkingsche banken, die vorige week waren gearres teerd, een verzoenende houding was ge demonstreerd. In een woonhuis aan den Statenweg te Rotterdam is een ontploffing voorgekomen, welke wonder bóven wonder geen slacnt- cffers heeft geëischt. De bewoner van het pand, de heer C. J. van den Rijn, stookte in een haard houtblokken. Waarschijnlijk verzamelden zich houtgassen in den schoorsteen, waardoor zich om 7 uur een ontploffing voordeed, welke den schoor steen vernielde, een stuk daklijst van het pand, nabij den uitgang van den schoor steen, van het dak op straat deed storten en een groot deel van het meubilair ver woestte. Er is geen brand ontstaan. GROOTE HEIDEBRAND IN AMERSFOORT. Gisteravond omstreeks 6 uur heeft op de Leusdensche heide tusschen de Pyramide van Austerlitz en Amersfoort een groote heidebrand gewoed. De leden van den ar beidsdienst in het kamp Waterloo begaven zich direct naar het terrein van den brand en werden spoedig geassisteerd door leden van de Duitsche weermacht. De brand was echter zoo hevig, dat het noodig bleek assi stentie in te roepen van de brandweer te Amersfoort en de boschbrandweer te Zeist. Gezamenlijk is men er in geslaagd na twee uur den brand te biusschen. Een groot aan tal hectaren heide is verloren gegaan. De oorzaak van den brand is onbekend. JEUGDIGE DREIGBRIEFSCHRIJVER Hij eischte 100.doch werd gearresteerd Dezer dagen werd bij de politie te Enschede door eenige personen aangifte gedaan, dat zij dreigbrieven hadden ont* vangen, geschreven in drukletters, waarin hun werd medegedeeld, dat zij zich op een bepaalden avond naar een aangegeven plaats moesten begeven om daar een enve loppe met honderd gulden te deponeeren. Op het genoemde tijdstip posteerden zich eenige rechercheurs ter plaatse, maar de dreig briefschrijver kwam niet opdagen. Eenige dagen later ontving een der be trokkenen weer een brief, waarin hem met klem werd aangeraden, den volgenden avond honderd gulden in een doosje te deponeeren in de gang naast zijn woning. Op advies van de politie werd er inder daad een doosje met honderd gulden neer gelegd, waarna eenige rechercheurs op den uitkijk gingen staan. Men zag echter nie mand, maar toch bleek het doosje verdwe nen te zijn. Hieruit concludeerde de politie, dat het geld door een bewoner van het naastge legen pand moest zijn weggenomen, on middellijk werd in die woning een onder zoek ingesteld en een achttien-jarig jong- mensch, dat daar werd aangetroffen, werd eens duchtig aan den tand gevoeld. Hij ont kende met klem, maar daar de jongen vroe ger ook al eens dreigbrieven had geschre ven, en bovendien de honderd gulden in de wening werden gevonden, werd het jong- mensch in arrest gesteld. Toen uit het onderzoek verder bleek, dat briefpapier van den patroon van den aangehoudene was gebruikt voor de dreigbrieven, legde de jongeman na eenig^ dagen een bekente nis af. DE BONNENVERVALSCHING Een vijfde medeplichtige aangehouden PAM BIJ DE MAANAPEN 77. Na eenige minuten stopt de lift en bevindt Pam zich, na te hebben uitgestapt, in een klein vertrek, dat een wachtkamer blijkt te zijn. Aan den wand bevinden zich prenten van bergen en kraters. 78. Op de tafel ziet Pam boeken en tijdschriften liggen en om den tijd van het wachten wat te bekorten gaat hij daarin wat bladeren. Doch hij begrijpt niet erg veel van den geleerden inhoud.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 6