DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN dm anze zanden r DONDERDAG 10 APRIL 1941 32ste Jaargang No. 9920 9a £etuLtöh£6oii/fca/itt Bureaux Papengracht 32. Telefoon: Redactie 20015. Administratie 20935. Giro 103003. Postbus 11. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Een ontluisterde kerk, zonder orgelspel, zonder feestelijk belgerinkel en dartel steigerend klokgelui. Zwarte gewaden. En in onze ziel een vreemd schrijnen, een stil verdriet, zooals dat om een sterfkamer hangt. Wij kennen den zin van dit alles, wij herdenken den dood van den Zoon van God, die mensch geworden is. Hij stierf op het kruis, in onbeschrijfe lijke pijnen en doodelyke verlatenheid, na geeseling en verguizing. Och, mocht het gebrand staan in onze ziel als de bloedvlek van Macbeth, die nimmermeer wordt uitgewischt: Hij stierf om onze zonden. De folterende doodsangst van Gethse- mani, het was om onze zonden! De vernedering van de boeien bij de ge vangenneming en het wraakroepende on recht van de veroordeeling, het was om onze zonden! De smart over het verraad van Judas en de laffe verloochening van Petrus, de bespotting bijHerodes, de geeseling, de kroning met doornen, het moeilijke kruis- dragen, het driemaal vallen en alle pijnen en alle smaad en vooral de zielsverplet- terende verlatenheid van Calvarië, het was om onze zonden. Ja, wij kunnen elk voor ons zeggen: het was om m ij ne zonden, het was door mij ne schuld, mea culpa, mea culpa, mea maxima culpa! Die gedachte moet ons diep beschamen, zij moet ons tevens genezing brengen. Want zij moet in ons het hartstochtelijke verlangen wekken, om de zonde voorgoed uit ons leven te bannen. De heidenen willen de zonde uit het le ven bannen, door ze eenvoudigweg als werkelijkheid te loochenen. Er bestaat geen zonde, zeggen ze, want er bestaan voor den mensch geen beperkende gren zen, de mensch is vrij om te doen wat hij verkiest. Arme dwazen! Zij beseffen niet, dat de ontkenning van de zonde juist de ontkenning van de menschelijke vrijheid, maar daarmede ook van de menschelijKe waardigheid is. Zonde immers veronder stelt verantwoordelijkheid, maar verant woordelijkheid veronderstelt natuurnood zakelijk vrijheid. Want als de mensch geen macht over zijn handelingen heeft, dan kan men hem onmogelijk ter verantwoor ding roepen. Maar dan is het ook gedaan met de men schelijke waardigheid. Dan is de mensch niet meer de koning, die heerscht door zijn wil, die spijts alle verlokkingen van het kwaad toch het goede kiest, hij wordt de jammerlijke slaaf van zijn hartstocht, hoogstens een prachtig, maar uiterst ge vaarlijk dier, heen en weer geslingerd door het geweld van wilde begeerten. De loochening van de zonde voert daar om tot verminking van het leven. Zij heeft de huiveringwekkende mensch met het masker gekweekt, de mensch met de val- sche lach en de sinistere oogen en het verwrongen gezicht, de mensch, wiens ver beten trekken verraden, dat zijn uiterlijke bravpur slechts de camouflage van zijn innerlijke onvoldaanheid is. Neen, het geweldige probleem van zonde wordt niet opgelost door de zonde te ontkennen, het wordt slechts opgelost door de zonde te overwinnen. Jezus heeft die overwinning bevochten, zijn heldhaftige dood op het kruis werd een onuitputtelijke bron van kracht, waar aan wij ons allen kunnen laven. Dat moet de sterkende gedachte zijn, die ons op Goede Vrijdag vervult. Dat is vandaag onze Hoop! Hoog staat het Kruis in <fe wereld, de stroom van water en bloed vloeit voort zonder grenzen van tijd of plaats. Voor ons werd dat Bloed gestort, om onze zon den; dat moet ons beschamen, maar ons tevens bezielen met onverwoestbare le vensmoed. Want wij zijn verlost: de macht van de zonde is gebroken! DR. HENRI VAN ROOUEN, Kruisheer. Geen rzden om te wanhopen Het „Handelsblad" wijdt een reeks ar tikelen aan de verhouding tusschen ons volk en zijn dichters. Wij citeeren er een paar zinnen uit: „Dat het hedendaagsche religieuze sectarisme de oorzaak zou zijn van de verdeeling en de degradatie van het volk tot groepen van luisteraars, be twijfelt het „Handelsblad". Het is on eindig zwakker dan bijvoorbeeld de godsdiensttwisten, zooals ze zelfs in on ze gouden eeuw hebben gewoed. En als men bedenkt, hoe snel ons volk den verschrikkelijken broedertwist van den Geuzentijd te boven is gekomen, hoe daarna, ondanks de heftigste we- derzijdsche verkettering, de felste theologische disputen, de veelvuldige gerechtelijke aanklachten en straffen (men denke maar eens aan Vondel en Rembrandt) het nationale gemeen schapsgevoel toch altijd weer alles te boven kwam, dan is er ook nu geen re den om te wanhopen." Er is geen reden om te wanhopen aan een„verbroedering" van ons volk. Zeker niet. Wij hebben gekend de oude politieke- party-tegenstellingen. Die zijn er zeker niet meer in hun onredelijk-scherpen vorm. Maar daarvoor zijn andere politieke te genstellingen in de plaats gekomen fel ler, hartstochtelijker en daardoor van nog nadeeliger invloed op rede en redelijk heid. Maar het staat voor ons vast, dat „er ook nu geen reden (is) om te wanho pen". Geen reden om te wanhopen aan een, alle politieke en andere verschillen over spannende, eensgezinde samenwerking. De tijd van zulk een samenwerking is alreeds héél dicht nabij! De wil om samen te werken, de neiging om „elkaar te vinden" is er bij de over- groote meerderheid van ons volk. Dit ls een verblijdend verschijnsel van dezen tijd. Wie dit verschil nog niet heeft geconsta teerd, schenke maar 'ns zijn aandacht aan uitingen op verscheiden levensterrein, in gesprekken, strevingen, daden. Wij bedoe len niet, dat er een zekere eenheid wordt opgelegd van boven-af, maar dat er in het volk een streven leeft, om, eerbiedi gend eerlijke verstandelijke meenings- verschillen, welke berusten op een over tuiging, over die meeningsverschillen heen te komen tot een eenheid, die is iivliet be lang van het volk, in het belang van het land die is: een eisch van het gezond verstand en van de gezonde moraal! Een kortere verbinding Amsterdam-Rotterdam DE „DEUTSCHE ZEITUNG" OVER JODEN EN NEDERLANDERS. De oudervereenigingvan een gymnasium te Den Haag meende klaarblijkelijk ter handhaving van haar byzonderen Neder- landschen aard. zoo schrijft de „Deutsche Zeitung i. d. Niederlanden" een Jood tot haar voorzitter te moeten maken. En deze Jood meende op zijn beurt, zich door het aannemen van de functie van voorzitter van dezen oudersraad in- de aangelegenhe den van de niet-Joden in het algemeen en van de Nederlanders in 't bijzonder te moe ten indringen. Het gevolg is, dat deze Jood in een Duitsch concentratiekamp over deze demonstratie van een uitgesproken Neder- landsch vrijheidsbegrip kan nadenken. Er zullen nu zeker menschen zijn al dus gaat de Deutsche Zeitung verder die direct zullen beweren, dat nu alweer aan de rechten en belangen der Nederlan ders geraakt wordt. Daarbij valt op te mer ken, dat de Rijkscommissaris nog pas kort geleden heeft verklaard, dat de Joden niet als een bestanddeel van het Nederland- sche volk worden beschouwd. De Joden zijn voor het nationaalrsocialisme en voor het nat.-soc. rijk „de" vijand. De Rijks commissaris heeft ook uitdrukkelijk ver klaard, dat over dit princiep geen verorde ning te verwachten is behalve regelingen van politioneelen aard. De Joden worden getroffen, waar zij gevonden worden en wie met hen meegaat, heeft de gevolgen te dragen. Wanneer ongeacht deze volkomen dui delijke verklaring een Jood zich toch geroe pen gevoelt, om de belangenvertegenwoor diging der Nederlanders op zich te nemen, dan maakt hy zich daarmee tot hoofdda der van een tegen de behangen der bezet tingsmacht gerichte actie en demonstratie. De gevolgen blijven niet uit. De familie van dezen Jood kan echter blij zijn, dat er in dit geval ook nog niet een verorde ning over het vijandelijk vermogen tot gel ding gebracht werd. Men mag er evenwel niet aan twijfelen, dat ten slotte ook eenmaal de Nederlan- Wanneer over enkele maanden de tun nel te Rotterdam voor het verkeer zal kunnen worden geopend, schrijft <1e K.N.A.C., zal de moeizame weg over de bruggen te Rotterdam kunnen worden ont gaan door het doorgaande verkeer, uit het zuiden, dat op Amsterdam is gericht Langs een sterk verbeterde traverse met enkele ongelykvloersche kruisingen zal men al spoedig den specialen autoweg Rotterdam's Gravenhage bereiken, thans nog een aaneengesloten vierbanigen weg, die echter in de toekomst zal worden om gebouwd tot een werkelijken autosnelweg met gescheiden banen, die bovendien nog een natrium verlichting zal worden voorzien. Thans staat het verkeer Rotterdam Amsterdam echter reeds 15 K.M. nadat liet zich aan de traverse van Rotterdam heeft ontworsteld, reeds weer voor de volgende traverse, n.l. die van Rijswijk en 's Graven- hoge tezamen. Weliswaar duidt het nood- bruggetje by den ingang van Rijswijk er op, dat deze entree te zijner tijd (door allerlei tegenwerkende omstandigheden vermoedelijk pas in het voorjaar '1942) zal kunnen geschieden over een trotsche nieu we Hoornbrug, doch daarachter blijft toen altijd de ongeveer 8 K.M. lange staJs- traverse met zijn tallooze kruisingen, waar over een enorm locaal verkeer moet -wor den verwerkt. Voor het verkeer uit noordelijk en ooste lijk Rotterdam, adviseert de K.N.A.C., ten einde de bezwaarlijkste gedeelten van de Haagsche traverse te ontgaan, dan ook dik wijls de route te kiezen over Hillegersberg, Bleiswijk, de Kruisweg en verder het westelijk gedeelte van den autosnelweg Utrecht's Gravenhage, hoewel deze route enkele kilometers langer is. Is men tenslotte aan de grens tusschen 's Gravenhage en Wassenaar gekomen dan vindt men tot Oegstgeest weaer een vier banigen asfaltweg ter beschikking, die echter moet worden gedeeld met veie bak fietsen en bespannen wagens, hetgeen voor albij avond de grootste gevaren mede brengt. Van Oegstgeest tot aan de grens van Amsterdam vindt men een veilige breede baan, die plotseling eindigt op een onge lukkig landweggetje, dat voorloopig nog altijd de toegang vormt tot 's Ryks hoofd stad. In de naaste toekomst zal de route Rot terdamAmsterdam belangrijk worden verkort door den aanleg van een nieuw weg vak tusschen het vliegveld Ypenburg en de Haarlemmermeer polder, waardoor dus de traversen van Rijswijk, 's Graven hage en Wassenaar worden ontgaan. Van dezen nieuwen weg is het zuidelijke gedeelte thans in aanleg. Het loopt van het nieuwe verkeersplein by Ypenburg tot ten Zuid-Oosten van Leiden, waar eerst de aftakking wordt gemaakt naar den be- staanden weg 's GravenhageAmsterdam naby Oegstgeest. L Pas later zal de weg ten Oosten van Leiden worden doorgetrokken naar Bur gerveen in de Haarlemmermeerpolder. Naar aanleiding van desbetreffenden aandrang van de K.N.A.C. werd destijds reeds medegedeeld, dat daarbij zoo moge lijk de weg met een tunnel onder de ring vaart van Haarlemmermeer zal worden doorgevoerd, inplaats van met een be weegbare brug er over heen. De nieuwe weg zal over de spoorbaan en den autosnelweg 's Gravenhage Utrecht worden heen geleid. Ter plaatse zal een hooggelegen, ellips-vormig circu latie-plein worden gemaakt, waardoor de beide wegen in alle richtingen aansluiting op elkaar krijgen. Een overeenkomstig type verkeersplein zy het dat daarbij slechts één der kruisende wegen een autosnelweg is vindt men #thans reeds bij Oudenrijn, waar de aftakking naar Utrecht plaats vindt van den rijksweg 's HertogenboschOudenrijnAmsterdam. Ter hoogte van Leidschendam krijgt de nieuwe weg nog een half-klaverbladvor- mige aansluiting op het wegennet in de omgeving. De aftakking naar Oegstgeest geschiedt eveneens zoodanig, dat er geen kruisingen plaats vinden met het verkeer op den later naar Burgerveen door te trek ken weg. In den zijtak naar Oegstgeest komt ook ders zelf de gevolgen zullen moeten dra gen, welke allen treffen, die nog altijd met de Joden gemeene zaak maken. Door de oprichting van een Jodenraad wordt gezorgd, dat de Joden hun eigen belangen kunnen waarnemen. In de belangen van de anderen hebben zij zich niet meer te mengen. Wanneer de Joden onder elkaar blijven en zich nieat langer met dingen bemoeien, welke hen nu eenmaal niet meer aangaan, dan zal hun nog een draaglijke overgangstoestand gelaten worden, welke onder handhaving van het standpunt, dat de Joden vijanden zijn derhalve met in achtneming van alle voorzichtigheid, welke tegenover vijan den geboden is geen verdere maatrege len tegenover hen noodig maakt dan die, welke uit veiligheidsoogpunt noodzakelijk nog eens een halfklaverblad-vormige aan sluiting op een nieuw aan te leggen weg langs de baan van de „blauwe tram 's GravenhageLeiden. Even ten Oosten van de bekende uitspanning „de Vink", bij de automobilisten vooral bekend we gens het veelal langdurige oponthoud voor de slagboomen in den gelijkvloerschcn overweg en over de spoorbaan 's Graven hageLeiden, om dan bij de Slaag met een ingewikkeld stelsel van elkaar ongelijk- vloersch kruisende wegen aansluiting te vinden op den bestaanden Rijksweg 's GravenhageAmsterdam. 'HEROPENING TECHNISCHE HOOGESCHOOL De rector-magnificus van de Technische Hoogeschool maakt bekend, dat de hooge- school op Dinsdag 15 April a.s. voor stu denten zal worden heropend, met dien verstande, dat op dienzelfden dag de prac tica, teekenzalen, e.d. toegankelijk zullen zyn, en dat de colleges op den volgenden dag, dus Woensdag 16 April, zullen aan vangen. Alsdan zal gewerkt worden volgens den rooster, zooals die zou gelden „na de Kerst- vacantie". Zij, die bij hur. inschrijving slechts de helft van het volle collegegeld hebben ge stort, zullen slechts kunnen worden toege laten, nadat zij ook den tweeden termijn hebben voldaan door storting van 162.50 op postrekening no. 44248, ten name van de Technische Hoogeschool, en daarvan op het bureau van de administratie der Hoo geschool aanteekening hebben doen maken op hun inschryvingsbewijs. COMMISSIE VAN ADVIES VOOR DEN WONINGBOUW INGESTELD De secretaris-generaal van de Departe menten van Binnenlandsche Zaken en van Financiën en de algemeen gemachtig de voor den wederopbouw en de bouw nijverheid hebben een commissie van advies voor den woningbouw ingesteld. In deze commissie ziin benoemd: tot lid, tevens voorzitter, nir P. M. van der Drift, administrateur, hoofd der afdeeling Volks huisvesting van het departement van Bin- nrnlandsche Zaken: tot leden: ir. M. vaa der Kaa, hoofd inspecteur van de Volkshuisvesting; dr. ir. Z. IJ. van der Me^r, algemeen secretaris van den algemeen gemachtigde voor dert wcreropbouw en de bouwnijverheid, en J Bakker, administrateur bij het depaite ment van Financiën: Aan deze commissie is als secretaris toe gevoegd J. M. Hardeman, referendaris by het departement van Binr.enlandschc Zaken. Momentje MEJUFFROUW PAP. Het zijn zoo de innerlijkste gevoe lens van de menschelijke ziel, die kleur blijven geven aan het dagelij k- sche, kleurlooze, grauwe leven. Ge voelens van een ander, die je uit de sfeer halen van oorlog en moordzucht en zoo en die je wankele overtuiging weer verstevigen, dat er ook nog iets anders in dit leven is. Nietwaar juffrouw Pap. Mejuffrouw Pap in Boedapest be mint een jeugdig winkelier, die vreed zaam en gelukkig van achter zijn toonbank drops en chemicaliën ver koopt aan zijn klanten. Als hij juf frouw Pap niet ziet, denkt hij niet aan juffrouw Pap. Dat is de fout. En juf frouw Pap heeft er geen zin in nog langer te wachten. Dus huurt zij twee sterke kerels laat ik maar zeggen van het genre verhuizers om den jeugdigen winkelier te ontvoeren. En nu begaat zy de fout, die mogen wij de schrijvers van detective romans gelooven onvermijdelijk iedere misdadiger maakt. Zij betaalt de verhuizers, die den winkelier voor haar zullen verhuizen, reeds vooraf. Deze zetten dat geld om in drank en gaan dan naar den winkelier en ver tellen hem, dat zij komen in opdracht van juffrouw Pap om hem te ont voeren. Het feest gaat natuurlijk niet door. De politie komt eraan te pas en juffrouw Pap wordt door de politie ontvoerd wegens poging tot ont voering. Ik vind het jammer, dat het mislukt is, maar dat doet verder niets ter zake. Maar het geeft je wel een gevoel van bevrijding te hooren, dat midden tus schen de hevigste gevechten, bom aanvallen op steden, en andere on prettigheden de liefde bloeit op de ruïnen der menschelijke beschaving. God zy dank! NEDERLANDSCHE ARBEIDERS IN DUITSCHLAND Vertrouwenslieden aangesteld In de heden gehouden persconferentie heeft de heer Haas, leider van de afdee ling buitenland van het bureau voor de tewerkstelling van buitenlandsche arbeids krachten in Duitschland van het „Deutsche Arbeitsfront", enkele mededeelingen ge daan betreffende de verzorging van bui tenlandsche, in het bijzonder van Neder- landsche arbeiders in het Duitsche Rijk. Er is allereerst voor de in het gouwge- bied Berlijn werkende Nederlandsche ar beiders een organisatie tot stand gekomen, bestaande uit 50 Nderlanders, die be schouwd kunnen worden als de vertrou wenslieden der in deze omgeving werkende Nederlanders. Deze vertrouwenslieden zijn verdeeld over de bedrijven, waar veel Nederlanders werken of verblijven in kampen, waar uit sluitend of voor het meerendeel Nederlan ders zyn ondergebracht. Zij staan den Ne- derlandschen arbeider met raad en daad terzyde, en, wanneer er moeilijkheden of klachten zyn, welke bezwaarlijk of in het geheel niet met de bedrijfsdirectie opgelost kunnen worden, behandelt de vertrouwens man deze in nauwste samenwerking met het Duitsche Arbeindsfront. Ook in Ham burg, waar eveneens veel Nederlanders werken, zal tot het aanstellen van vertrou wenslieden worden overgegaan, evenals in nog meer plaatsen, waar vele Nederlanders te werk zijn gesteld. De secretaris generaa van het Departement van Volksvooi lichting en Kunsten, dr Goedewaagen. heelt deze week een bezoek gebracht aan 's Herlogenbosch Burgemeester mr. F. van Lanschot (links) geeft dr Goedewaagen uitlegg no omtrent de kuns'schatten «n het *»»d*u'S (Foto H*t 2w*—

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 1