Duitsche troepen rukken Joegoslavië en Griekenland binnen 51e iixifd op dm. Siatkan ontvlamd Belgrado driemaal gebombardeerd Clpxaep. aan den Süfvt&i DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Aan het Duitsche volk r~ Momentje Winterhulp. MAANDAG 7 APRIL 1941 32ste Jaargang No. 9917 CclcbelieSou'Ya/nt Bureaux Papengracht 32. Telefoon: Redactie 20015. Administratie 20935. Giro 103003. Postbus 1L Zooals gistermorgen bekend werd, heeft de Duitsche regeering Zondag bevel gegeven aan haar troepen om de Joegoslavische en Grieksche grenzen te over schrijden. Tegelijk met de troepen vlogen Duitsche bombardementsvliegtuigen het vijandelijke land binnen. Belgrado, de Joegoslavische hoofdstad was Zondag drie maal het voorwerp van een luchtaanval. Tegelijkertijd vielen ook Italiaansche vliegtuigen de Joegoslavische vliegvel den langs de Adriatische Zeekust aan. De Duitsche regeering heeft in een nota aan Griekenland en in een officieele verklaring aan Joegoslavië de redenen van haar optreden uiteengezet en de daar in aangehaalde argumenten nader gestaafd in twee begeleidende memoranda. Tevens heeft de Führer zich in een proclamatie gewend tot het Duitsche volk en een dagorder gericht tot de JDuitsche soldaten van het Zuidoostelijke front, waarin hij zegt, dat de Duitsche troepen niet strijden tegen het Joegoslavische en het Grieksche volk, doch tegen de Engelschen, die deze gebieden tot oorlogsterrein wilden maken en tegen de regeeringen en samenzweerders, die met de Britten gemeene zaak hebben gemaakt. DE FUEHRER HEEFT DEN VOLGENDEN OPROEP AAN HET DUITSCHE VOLK UITGEVAARDIGD: Aan het Duitsche volk. Sinds het Britsche imperialisme zich opgemaakt heeft om de wereld te ver- overen, was het zijn streven Europa en zijn volkeren in steeds nieuwe oor logen te wikkelen en ze daarmee te verzwakken. Engeland heeft daarbij maar al te dikwijls ten deele verblin de, ten deele omgekochte staatslieden en volksleiders gevonden, die bun lan den in dienst van deze Britsche we- reldbeheersching stelden. Sinds eeuwen was tevens degene, die het meeste profijt trok van deze door Engeland aangestichte veroveringsoor logen, de Joodsche haute finance. On der de leuze „democratie"heeft deze samenzwering van imperialisme en ka pitalisme de wereld en vooral Europa, in tallooae verwikkelingen gebracht. In het jaar 1914 slaagden deze krachten erin, het oude Duitschland te overvallen en tot den strijd te dwingen. Het doel was de vernietiging van het Duitsche, econo mische leven en de uitplundering van de Duitsche economische kracht benevens het weerloos maken van het volk tot dit doel. Destijds evenwel werd de strijd niet ge voerd tegen het nationaal-socialistische Derde Rijk, doch tegen den constitutioneel- democratischen 'Duitschen Bondsstaat. Nauwelijks was het gelukt na een af schuwelijk verval van het Duitsche econo mische leven en het Duitsche leven in het algemeen gedurende vijftien jaar het Duit sche volk door de kracht van den natio naal-socialistische beweging op te heffen en tot nieuwen opbloei te brengen, toen dezelfde krachten terstond weer him oude doelstelling proclameerden: het onafhan kelijke, zich weer oprichtende Duitschland moest opnieuw vernietigd worden. En weer als destijds meende men daar bij het conflict het beste door veile krach ten te kunnen ontketenen. Polen was uitverkoren zonder eenige aanleiding den strijd met Duitschland op touw te zetten en op het streven, om door een verstandig compromis een vreedzame samenwerking te verzekeren, met geweld te antwoorden. Op de kracht van .de intusschen ontsta ne nieuwe Duitsche weermacht van het Derde Rijk is deze aanslag in weinige we ken gestrand. Nu poogde Groot-Brittannië via Noor wegen den aanval op de Duitsche rechter-' flonk uit te voeren. Met een voorsprong van weinige uren kon deze aanslag opgevangen en in een he roïsch en strijd van weken eveneens tot mislukking gebracht worden. Er staan Duitsche soldaten van Kirkenes tot aan de Duitsche Bocht en zij beveiligen daarmee de Duitsche leefruimte. Deze nederlagen dwongen Churchill naar nieuwe mogelijkheden te zoeken. Zoo kwam hij tot het besluit door het met En geland verbonden België en Nederland een aanval te doen op het Roergebied als het hart van het Duitsche bedrijfsleven. Ditmaal was Frankrijk uitverkoren om den voornaamsten last van den strijd te dra gen. In een historisch unieken zegevieren den opmarsch heeft de Duitsche weermacht ook dezen aanval verijdeld, en het Westen van Europa van de Engelschen gezuiverd. Churchill wees mijn hernieuwde vredes voorstel af en besloot thans de kracht van het Engelsch imperium tegen Italië te kee- ren en vooral de Noord-Afrikaansche kust met behulp van Nieuw-Zeelandsche en Australische troepen in zijn macht te krij gen. Ook deze poging kan reeds thans als mislukt gelden, dank' zij de samenwerking van Duitsche en Italiaansche strijdkrach ten. Sedert het begin van den oorlog was het het onmiskenbare streven van Engeland, den Balkan als strijdtooneel te winnen. In derdaad slaagde de Britsche diplomatie er overeenkomstig het voorbeeld van den we reldoorlog in, Griekenland eerst door het aanbod van een garantie te paaien, en daar na definitief voor haar doeleinden te mis bruiken. De thans gepubliceerde dooumenten ver schaffen inzicht in de practijk van een pro cédé, dat volgens de oudste Britsche re cepten steeds weer trachtte anderen voor Engelsche belangen te laten strijden en doodbloeden. DUITSCHLANDS VERHOUDING TOT DEN BALKAN. Daartegenover heb ik steeds betoogd, dat: 1. Het Duitsche volk geenerlei tegenstel lingen tot het Grieksche volk kent. 2. Dat wij evenwel nooit zullen dulden, dat zich evenals in den wereldoorlog op Grieksch gebied een mogendheid zich nes telt met het doel van daar uit te zijner tijd uit het Zuidoosten een aanval op de Duit sche leefruimte te kunnen doen. Wij hebben den Noordelijken flank van de Engelschen gezuiverd, wij zijn besloten, ook in het Zuiden zulk een bedreiging niet te dulden. In den zin van een waarachtige conso lidatie van Europa was het imijn streven, sinds den dag, waarop wij de macht over genomen hebben, ook met Joegoslavië een vriendschappelijke 'verstandhouding tot stand te brengen. Ik heb bewust al datgene vergeten, wat eens tusschen Duitschland en Servië voorgevallen is. Ik heb daarbij niet alleen de hand van het Duitsche volk aan het Servische volk aangeboden, maar daarenboven er naar gestreefd, als behoor lijk makelaar bij de overbrugging van alle moeilijkheden te helpen, die bestonden tusschen den Joegoslavischen staat en af zonderlijke, met Duitschland verbonden volken. Inderdaad is het schijnbaar ook ge lukt inplaatst van een ondraaglijke atmos feer langzamerhand een ontspanning te weeg te brengen en niet slechts een poli tieke, doch vooral ook economische vrucht bare samenwerking te entameeren. En welk ander doel had Duitschland ook kun nen hebben in een gebied, waar het noch territoriale, noch politieke eischen stelde of belangen verdedigde? DE ZIN VAN HET DRIEMOGEND- HEDENPACT. Om aan Joegoslavië elk gevoel te ontne men, dat thans of in de toekomst de door Duitschland ingeslagen politiek zich ten ongunste van dit land zou kunnen wijzigen, had ik gepoogd, den Joegoslavischen staal in te lijven bij die groep mogendheden, die besloten is, het .vasteland van Europa in de toekomst op te bouwen volgens begin selen, die rekening gouden met de gerecht vaardigde belangen van allen in gemeen- schappelijken arbeid, in rust en VTede. Ik meende daardoor ook de beste geruststel ling te geven aan de vrees van Joegoslavië, dat tusschen Duitschland en Italië of Duitschland en Hongarije bij deze doelstel ling tegenover Joegoslavië wellicht ver schil bestond of in de toekomt te duchten was. Ik heb dit gedaan, ofschoon de leiding van den Joegoslavischen staat zoowel als die van den Griekschen naar ons uit Fran- sche dooumenten bekend was op onver antwoordelijke wijze de belangen der Wes- tersche democratische oorlogshitsers on dersteunde. Den 25sten Maart 1941 nu trad Joegosla vië te Weenen plechtig tot het Driemo- gendheden verdrag toe. Ik en het geheele Duitsche volk voelden ons daardoor gelukkig, want daarmede scheen uitbreiding van den oorlog op den Balkan belet en wellicht ook een zwakke hoop gerechtvaardigd te zjjn, het reeds bestaande conflict tenslotte toch nog te kunnen oplossen door een verstandig com promis. Nauwelijks echter kwamen de ministers, die het verdrag hadden onderteekend, te Belgrado aan, toen de in Engelschen loon dienst staande elementen van een militaire clique, die eeuwig staatsgrepen organiseer de, zich gereed maakten om van repliek te dienen. De regeering, die naar vrede piet Duitsch land streefde, werd ten val gebracht en wel met de uitdrukkelijke openlijke ver klaring, dat dit noodzakelijk was wegens haar houding tegenover Duitschland. Daarenboven echter voltrokken zich nu tooneelen, die in het leven der volken een schande vormen en die het Duitsche Rijk als groote mogendheid niet bereid is ge duldig te slikken. De Duitsche gezant werd beleedigd, de Duitsche militaire attaché aangevallen, een officier als assistent van den militairen attaché gekwetst, talrijke amDlenaren, vertegenwoordigers onzer fir.na s enz. publiekelijk mishandeld, Dtitsche ctalageruimicn. winkels, kantoor- geoouwen en firma's benevens scholen, scholen, vemieid en verwoest, tallooze vrouw tti >n mannen vooral ook onze iriin derheids Duitschers afgeranseld, hun win kets e;. wen gen ten ceele uitgepl i'iüerd en een aantal minderheids-Duitschers daarbij vermoord. GEWELD TEGEN GEWELD Deze gebeurtenissen werden in scène gezet door dezelfde creaturen, die reeds in 1914 door den den aanslag van Serajewo de wereld in nameloos ongeluk hadden ge stort en evenals destijds is deze militaire misdadigerskliek door den Engelschen ge heimen dienst gefinancierd en georgani seerd. Als nu ook deze gebeurtenissen de zelfde zijn als destijds, dan is toch iets ge wijzigd: De thans aangevallen staat is niet het toenmalige Oostenrijk, maar het huidige Duitsche Rijk. De nieuwe Servische regeering heeft de algemeene mobilisatie gelast. Zij heeft er kend, dat dit reeds sedert dagen in het geheim het geval was. Zij heeft daarmee te kennen gegeven, dat zij meent, in stede van vredelievende betrekkingen tot het Duitsche Rijk geweld te kunnen stellen. Het geweld, dat zij heeft geroepen, zal haar thans vernietigen. Het Duitsche volk koestert geen haat jegens het Servische volk. Het Duitsche volk ziet vooral geen reden om tegen Kroaten of Slowenen te strijden. Het wil van deze volken niets. Het Duitsche volk zal thans evenwel met die Servische misdadigersclique te Belgrado afrekenen, die meent, den Bal kan voor de tweede maal ter beschikking te kunnen stellen van den Britschen aan slag op den vrede in Europa. Daar ik het nu nogmaals moet beleven, dat pogingen, gedurende acht jaar onder nomen, tot opbouw van een vriendschap, weer vergeefsch zijn, heb ik besloten tot herstel van dragelijke betrekkingen en een orde in dit deel van Europa, die ook reke ning houdt met de volksche beginselen, in overeenstemming met de opvattingen van mijn bondgenoot, de verdere vertegenwoor diging van de Duitsche belangen toe te vertrouwen aan de kracht, die naar thans weer blijkt blijkbaar alleen in staat is recht en reden in bescherming te nemen. Het Duitsche rijk bevindt zich '.sinds vanochtend in strijd met de usurpators van Belgrado en in strijd met de formaties, die Groot-Brittannië weer tracht, van den Balkan uit te laten oprukken tegen den vrede in Europa. De Duitsche weermacht zal de wapens in deze gebieden eerst dan neerleggen, als het troepje samenzweerders definitief ten va! is gebracht en de laatste Brit ook in deze streken het vasteland heeft verlaten. Mogen de ongelukkigerwijs verblinde MELKDÏSTRIBUTIE. Er zijn vele zaken in het leven, waar wij journalisten, P.T.T.-ambte- naren, kamerverhuurders, banketbak kers. postzegelverzamelaars en zelfs professoren geen verstand van heb ben. Heusch! Dat zoudt u misschien zoo niet ge- looven, want u hebt het natuurlijk al tijd gezegd, dat het met Marietje nog eens precies zoo zou afloopen en dat die bepaalde politiek een mislukking moest worden. Dat kon een kind zien. Maar luister nu eens. Zaterdag heb ik in de krant gelezen, dat er een meneer naar het ziekenhuis is ge bracht, die zijn linkerbovenbeen heeft gebroken,-nadat hij een melkpomp op zijn been heeft gekregen. Deze heer moet het mij niet euvel duiden, als zijn linkerbovenbeen mij verder niet interesseert. Het gaat mij om die melkpomp. Zegt u mij nu eens eer lijk: wist u dat er zoo iets als een melkpomp bestond? Ik zeg u eerlijk met de hand op het hart: ik niet. En met het oog op de komende mellc- distributie vind ik het erg prettig, dat die menger zijn linkerbovenbeen heeft gebroken, want ik zou er anders nooit achter zijn gekomen, dat er een melk pomp bestond en nu hoef ik tenmin ste niet bang te zijn, dat mijn kinde ren te weinig melk krijgen. Ik heb drie bloedjes van kinderen, vergeet u dat niet! Ik zal vandaag nog een melkpomp bestellen. Maar dit bericht nog eens overle zend, bemerk ik, dat zoo'n apparaat ongeveer honderd kilogram weegt. Zou ik de werking van dit appa raat soms toch nog overschatten? L1JSTCOLLECTE. Wij staan niet ver meer af van de derde lijstcollecte, die de stichting Winterhulp Nederland als voorlaat ste actie voor dezen winter zal hou den, en wel voor Dinsdag 15 tot en met Zaterdag 19 April a.s. Wederom zal een ieder een offer •worden gevraagd, want de nood is nog steeds zeer groot. Nog steeds stroomen de aanvragen'binnen, en in alle deelen van het land wordt nog armoede geleden. Daarvan moet ieder van ons zich bewust zijn, en dan zal ook niemand zich onttrekken om medg te werken aan de groote taak: het ongedaan maken van deze wantoestanden. Iedere landgenoot kan en moet hierin het zijne bijdragen, ln welken vorm ook. Doet tenminste iets, en blijft niet afzijdig door slechts toe te zien en uw daadwerkelijken steun te onthouden. Zoo gij niet over vrijen tijd beschikt om u in de rijen der collectanten te scharen, offert dan spontaan, wanneer deze laatsten zich andermaal aan uw deur vervoegen. Doch ook vele helpende handen zijn nog noodig en daarom roepen wij allen op, die enkele uren behulp zaam kunnen zijn bij het inzamelen. Meldt u zoo spoedig mogelijk als oollectant bij het plaatselijk bureau van de Winterhulp in uw woon plaatsen. Ook op de werkgevers wordt an dermaal gerekend, dat zij hun per soneel in de gelegenheid stellen om voor de Winterhulp te collecteeren. Laat een ieder het zijne bijdragen voor de komende actie. Toont uw medewerking, in welken vorm ook. Helpt mede den nood in eigen volk te verzachten. volken inzien, dat zij dit slechts te danken hebben aan den ergsten „vriend", die het vasteland in driehonderd jaar heeft be zeten en bezit: Engeland! Het Duitsche volk evenwel kan dezen strijd ingaan met het innerlijke besef, dat zijn leiding alles heeft gedaan, wat men- schelijkerwijs gesproken mogelijk was, om het dezen twist te besparen. Van de Voor zienigheid willen wij thans slechts smeeken dat zij den weg van onze soldaten behoudt en zegent als tot dusver. get. ADOLF HITLER BERLIJN, 6 April 1941. ZIE VERDER PAG 2, 2de KOLOM.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 1