RECHTZAKEN Land- en Tuinbouw Sc Samen, die U ttaadig (leeft! u LIED VAN DEZEN TIJD ZATERDAG 5 APR'L 1941 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 9 Qemencfde ffieiicMen DE MOORD OP VAN AERT. Zakenvriend wachtte vergeefs. Nog steeds is het onderzoek in de moord zaak van den Bredaschen koopman Van Aert, die te Rotterdam van het leven werd beroofd, niet beëindigd. De destijds reeds gearresteerde Rotter dammer Sldht, in wiens woning het stoffe lijk overschot van den koopman werd ge vonden, zou op zijn vroegere verklaringen, bij de pblitie afgelegd, gedeeltelijk zijn te ruggekomen. Zooals men zich misschien herinneren zal, heeft Slont destijds tegen over de Rotterdamsche politie verklaard, dat hij in zijn huis ruzie had gekregen met Van Aert, waarna hij hem met een kolen schep op het hoofd zou hebben geslagen, wat den dood tot gevolg had gehad. Thans zou S. echter voor den inmiddels gearresteerden Amsterdamschen koopman Dils bezwarende verklaringen hebben afge legd. Volgens de thans door de politie verza melde gegevens, aldus lezen we in de „TeL", zou Dils weliswaar bij den moord in de woning van Slont aanwezig zijn ge weest, doch niet den doodelijken slag heb ben toegebracht. Toen de Bredasche koopman in het vol ste vertrouwen met Slont en Dils op stap ging, zoogenaamd om een partij pullovers te bezichtigen, moet Slont, nadat hij Van Aert en Dils even alleen in een kamer van zijn woning had gelaten, plotseling zijn binnengekomen. Hij zou hierop niet met een kolenschep doch met een hamer den Bredaschen koopman zulk een harden slag op het hoofd hebben gegeven, dat het slachtoffer direct bewusteloos raakte en doodelijk gewond werd. De menschen, die behalve deze twee ver dachten in dit drama werden gearresteerd, nJL de Bussumsche koopman v. d. Eerg en de Amsterdammer Gerrit Karsten, bi y ken volkomen onschuldig te zijn. Op zijn verzoek verstrekte de Rotterdam sche rechter-commissaris in deze zaak aan Gerrit Karsten de volgende verklaring: „Ondergeteekende verklaart heden als getuige in de strafzaak betreffende den moord op Van Aert te hebben gehoord: Gerrit Karsten, wonende te Amsterdam. Volgens de verklaring van beide ver dachten in deze zaak heeft genoemde Ger rit Karsten met den dood van genoemden Van Aert hoegenaamd niets te .-naken". De Bussumsche koopman v. d. Berg heeft vermoedelijk zijn leven te danken aan het feit, dat hij op den bewusten dag, waarop de moord werd gepleegd, minder geld bij zicb had dan de Eredasche koopman Van Aert, met wien hij aanvankelijk samen de party pullovers zou koopen. Er was een afspraak gemaakt, dat v. d. Berg en Van Aert samen naar Den Haag zouden komen om daar door bemiddeling van den Amsterdamschen koopman Dils een partij van 800 pullovers te koopen. Dils zou bij die samenkomst den koopman mee brengen, die de partij in zijn bezit had. Dit bleek later de Rotterdammer Slont te zijn, die zich echter niet voorstelde toen hy voor het eerst in de 3e klasse wachtkamer van het Hollandsche Spoorstation kennis maakte met de heeren Van Aert en v. d. Berg. Niet Dils doch Slont voerde hier het hoogste woord. Op een vraag van Van Aert of hij ook monsters by zich had van de party, ant woordde Slont: „Ach wat monsters. Laten we de geheele partij gaan zien. Maar hebt u geld? On langs kon ik de partij ook verknopen aan iemand doch toen puntje bij paaltje kwam, had die geen geld bij zich. Daar begin ik natuurlijk niet aan". Hierop liet de heer Van Aert zijn porte feuille vol met bankbiljetten aan Slont en Dils zien. Die zaak was dus in orde Slont wist dus wie het geld had. Weliswaar had ook de heer v. d. Berg een bedrag aan geld by zich, doch dat wist Slont noch Dils. Bven later stelde Slont voor naar Rot terdam te gaan. Daar zat de zaak. De hee ren bezochten in Rotterdam eerst nog een café vanwaar Slont en Dils 's middags al leen met den heer Van Aert weggingen. De heer v. d. Berg werd verzocht maar even te wachten. „Ik kom zoo terug", zei Van Aert nog tegen zijn zakenvriend v. d. Berg. En deze meende ook vast. dat het kijken van de partii niet lang zou duren. Hij wachtte echter tot 's avonds half zeven. Toen zyn zakenvriend ook op dat tijdstip'niet terug was gekomen vertrok hy weer naar huis en liet in het café de bood schap achter, dat men den heer Van Aert, wanneer deze zou terugkeeren, zou vertel len, dat v. d. Berg reeds naar huis was ver trokken. Doch de heer Van Aert kwam niet meer terug. Volgens het politieonderzoek zou de heer Van Aert kort nadat hij met Slont en Dils in de woning van S. was gekomen, om daar de partij te zien, zijn vermoord. Zeer waarschijnlijk had Dils noch Slont een partij pullovers te koop. De prachtige aanbieding zou in dat geval alleen zyn ge daan om den heer Van Aert mee te lokken. SMOKKELARIJ. Gemeentepolitie en ambtenaren van den Landbouwcrisisdienst uit Deventer héb ben dezer dagen een auto aangehouden. Zij konden daarbij beslag leggen op een vat jenever, dat ongedekt werd vervoerd on der de gemeente Olst. Tegen den vervoer der en den eigenaar van den jenever, die zich ook in de auto bevond, werd proces verbaal opgemaakt De aanhouding gaf de politie aanleiding een huiszoeking te ver- HAAGSCH GERECHTSHOF Toen er een aanmerking werd gemaakt A. den U. te Zevenhoven had een paard, dat niet van plan was om te wer ken. Daarom had hij het beest uitgespan nen en had het aan een lang touw in het rond laten ioopen. Toen dat blijkbaar ook niet naar zyn volle genoegen ging, had hij het dier „van dik hout zaagt men planken" gegeven. De betonwerker B. te Alphen a. <L R y n had dit wel een beetje de per ken te buiten gaand gevonden en had zich er dermate aan geërgerd, dat hij er iets van gezegd had en gedreigd, dat hij naar de politie zou gaan. Toen den U. zag, dat E. werkelijk naar de politie zou gaan, had hy B. van hetzelfde recept gegeven als het paard met dit verschil, dat hy tevens getracht had B. by diens keel te grijpen, hetgeen hy by het paard niet geprobeerd had. Wegens mishandeling van mensch en dier had de Politierechter den M. veroor deeld tot twee weken gevangenisstraf.. Aangezien hij zeide onschuldig te zyn ver oordeeld stond hij in hooger beroep te recht voor het Haagsche Hof. Nadat een uitgebreid getuigenverhoor, zoowel voor als tegen verdachte, had plaats gehad, acht te de procureur-generaal het feit wel de gelijk bewezen en vond de straf juist ge wezen, reden om bevestiging daarvan te vragen. Nadat de verdediger, mr. Loef, de uiterste clementie had gevraagd werd de uitspraak bepaald op over 14 dagen. Den steun benadeeld. A. G. te Wassenaar had hetgeen hy verdiende bij J. C. te Wassenaar verzwe gen voor den steun. Dit ging nog gemak kelijker, aangezien C. een valsche verkla ring voor G. had geschreven en geteekend. De procureur-generaal had bevestiging van het vonnis van den Politierechter ge vraagd, zijnde een maand gevangenisstraf. Het Hof legde deze straf opnieuw op. Afgifte van een valsche verklaring. De steenhouwer J. C. te Wassenaar, die voor G. de valsche verklaring had ge- t.eekend was ook tot een maand gevangenis straf veroordeeld. Ook hij was in hooger beroep gekomen, maar ook hier achtte het Hof de straf juist gewezen, zoodat het ook m deze zaak bleef bij een maand gevange nisstraf. De straf verdubbeld. Daarna had A. G. te Wassenaar weer terecht gestaan. Thans omdat hy, belast met de uitbetaling van geld van den straat- makerbond, aan een zieken collega een be drag van 50.had onthouden en dit geld wel in de boeken had verantwoord, maar het ten eigen bate gebruikt. Deswege was hij veroordeeld tot een maand gevangenisstraf, maar het Hof vond dit feit zoo erg dat G. thans veroordeeld werd tot twee maanden gevangenisstraf. Haagsche Politierechter Vroegere vriendinnen. Het is niet prettig als je voor dromme- daris wordt uitgescholden. Temeer niet als zulks gebeurt door een vriendin, die je steeds als je boezemvriendin beschouwd hebt en wie je al je geheimen, plus die van je geheele familie hebt toevertrouwd. Als het echter bij een vergelijking met een drommedaris was gebleven, dan zouden deze regelen nooit geschreven zyn. Maar dit was niet het geval, want via dit schip der woestijn waren er andere woorden ge bezigd. die de aldus betitelde, een dame uit L e i d e n, tot in haar diepste diepten ge" troffen hadden. Zij mocht zulks niet ge- doogen en was op een goeden dag maar eens naar de gewezen vriendin gewandeld. Gearriveerd zijnde volgde er een ruk aan de bel, op welk geluid een raam v/erd op geschoven. Door de ontptanë opening kwam een hoofd naar buiten, dat informeerde „wie is daar en wat mot je". „Kom nou maar us naar buite en zeg ope en bloot in me gesicht, wat je achter me rug geseit heb", zei de bellentrekkende dame. „Minsch.en dicht ging het raam. Een nieuwe ruk aan de bel was het ge- richten hij dien eigenaar van den drank en men vond daarbij ongeveer 60 kg. vleesch en vet van een frauduleus geslacht rund. Men slaagde er tevens in den slager van de koe op te sporen en kon eveneens nog bij twee personen ongeveer 100 k.g. vleesch van deze frauduleuze slachting in beslag nemen. Tegen koopers en slachter is proces-verbaal opgemaakt. „Hbld." Te Deventer zyn twee personen aange houden verdacht van het smokkelen van niet minder dan 1100 kg. koffie. Beiden behooren tot een wijd vertakt complot en verschillende andere personen zyn reeds aangehouden. STEUNFRAUDE. Te Steen wijk is een ernstig geval van steunfraude aan het libht gekomen. Een werklooze, die, naar men meende, in be hoeftige omstandigheden verkeerde, trok geruimen tyd steun. Dezer dagen kreeg men echter argwaan en bij een huiszoeking bleek, dat de man een bedrag van 1800 en een huis bezat. Er is een vervolging te gen hem ingesteld. volg, welke ditmaal geen resultaat ople verde. De dame was nu eenmaal gekomen om het „ope en bloot" te hooren en voelde niets voor een terugtocht. Goed op de hoog te zijnde met den plattegrond van het pa leis van haar ex-vriendin was zy omgeloo- pen en was via de achterdeur alias keu kendeur de „villa" binnengedrongen waar mede de huisvredebreuk geboren was. Zy deed haar inkomste vergezeld gaan van een krijgsgebrul, dat de bewoonster had moeten doen inzien, dat er oorlog op komst was. „Druit, druit", toeterde de villabewoon ster. „Nooit, want nou heb ik je", oordeelde de invalster iets te vroeg, want dat hebben werd even uitgesteld, aangezien de be laagde een strategischen terugtocht vol bracht van de keuken naar de kamer. De achtervolging werd ingezet en ging rondom de tafel. Na drie ronden, waarby eenige zetels van hun plaats gingen, was het jachtter rein verplaatst door .de gang, de trap op, naar boven. Daar kreeg de achtervolgde een kleinen voorsprong, waarvan de in het nauw gedreven dame gebruik dacht te kunnen maken, door den weg terug te aan vaarden. Ze kreeg evenwel gebrek aan adem en net zou ze het veege lijf, via de keukendeur bergen, toen de achtervolgster haar te pak ken kreeg. Allereerst poogde deze haar rivale de ademhalingsorganen dicht te knij pen, hetgeen mislukte. Vervolgens werd de vroegere vriendin verlost van eenige haarplukken. Het sloteffect oftewel de finale was, dat een gevulde melkkoker omgekeerd op het reeds gehavende hoofd werd geplaatst, waardoor haar uitzicht plot seling werd belemmerd. Met een soort stamper werd de sluitings- marsch op de omgekeerde melkkoker, waar in het beschadigde hoofd, geroffeld en uiterst voldaan verdween de bevredigde door de keukendeur naar den openbaren weg. De staart van het muisje verscheen in de rechtzaal, alwaar de melkkokerartiste zich had te verantwoorden wegens huisvre debreuk, mitsgaders mishandeling. Zy vond het gebeurde heelemaal niet erg en de straf expeditie niet de moeite waard om er over te spreken. „Dan had ze maar geen kwaad van me motte spreken. Ik deed niks anders dan ine verdedige", merkte zy op. Jammer voor haar dacht de Officier er een beetje anders over. Deze vond, dat zulke dingen maar niet ongestraft kunnen gebeuren Men mag geen eigen rechtertje gaan spelen. Veertien dagen gevangenisstraf werd de eisch Had men de juffrouw daar eens over moeten hooren. Volgens haar is zij het meest vredelie vende merpch dat on dit onderma arische rondwandelt. Geen kip zal ze kwaad doenmits men haar ook met rust laat. De Politierechter vertelde haar, dat hy ter zitting nu bepaald geen vredelievende houding had kunnen constateeren en ver oordeelde haar tot een week gevangenis straf. De vredeminnende vertelde, dat zij het wel hooger op zal gaan zoeken. Of het haar baten zal. R.-K. LANDBOUWWINTERSCHOOL TE VOORHOUT. Bij de gehouden openbare eindles aan deze school op 3 April 1.1. ontvingen het einddiploma der school: D. v. d. Dries te Heinkenszand (met lof), S. v. d. Geest te Hoofddorp, A. Hartvelt te Langeraar, J. Heemskerk te Lisse, P. Heestermans te Melissant, Th. Hoogeboom te Whrmen- huizen, H. Kraayvanger te Wieringer- werf, J. Kroon te Ursum, J. v. Mil te Nieuw Vennep, Th. Niekerk te Alphen aan den Ryn (met lof), A. Paridon te Katwyk, W. Reijneveld te Leiden, P. Roskam te Sij- becarspel, J. Steijn te Hoedekenskerke, G. Stokman te Sloterdijk, J. Stokman te Vyf- huizen, C. Suidgeest te Nieuw-Vennep, D. Vermue te Heinkenszand, J. Vermue te Kruiningen. M. Vermue te Heinkenszand. C. de Winter te Baarland, H. Zwetsloot te Hoogmade en A. Vermue te Borsele. Eén leerling maakte wegens ziekte het eind examen niet mee. Van de eerste naar de tweede klas wer- „den bevorderd: P. Appelman te Stompe- toren, J. v. d. Bosch te Bleiswyk, A. Droogh te Zoetermeer, J. Groenewegen te Bleis wyk, M. Jacobs te Bleiswyk, C. de Jong te Aarlanderveen, D. v. Kampen te Hoogkar- spel, P. v. Kampen te Spierdijk, Jos. Kern- meren te Middenmeer, M. Kroft te Kor- teraar, S. Kroon te Houtrakpolder, P. Lan- geslag te Leimuiden, P. v. d. Plas te Sas- senheim, A. Schrama te Nleuwveen, P. Smal te Spanbroek, C. Smit te Heemstede, S. Smits, te 'sHeerarendskerke, F. v. Staal duinen te Bergschenhoek, N. v. Stee te Heinkenszand, J. Vermue te Borsele, N. Verwer te Sloterdijk. J. Vollebracht te Zoetermeer, A. v. d. Weijden te Zevenho ven en C. v. Wieringen te Hoogmade. WIELRIJDERS, twee mogen naast elkander rijden, dus meer dan twee moet ge vermijden. Vereeniging voor Veilig Verkeer. ïi ïi 17 10 18 63, 73, 93 15 19 10 07 08 09 117 20 Periode e Periode 9 Bloemkaart) Meel of bloem of brood of gebak (Boterkaart) Boter (Vetkaart) Boter, Margarine of Vet Koffie of Thee Van 7 April t/m 13 April, (20 April) Van 24 Maart t/m 20 April. Van 7 April t/m 13 April. (20 April) Van 7 April t/m 13 April. (20 April) Van 17 Maart t/m 13 April. Van 31 Maart t/m 9 ApriL (13 April) Van 17 Maart t/m 27 April. Van 7 April t/m. 20 April (4 Mei.) Van 7 April t/m 13 April (20 April) Peulvruchten Rijst of Rijste- meel of -gries of Gruttemeel (gemengd meel) Maïzena of Griesmeel of Sago of Aardappel meel of Pudding poeder of Pudding sa us poeder Havermout of Havervlokken of Haverbloem of Aardappelmeel- vlokken Macaroni of "Vermicelli of Spaghetti Tot 30 Maart Van 24 Maart t/m 20 April Van 24 Febr. t/m 20 April Van 24 Febr. t/m i April Van 24 Febr. t/m 20 April Van 24 Febr. t/m 20 April Van 1 Jan. t/m 30 April Van 31 Maart t/m 27 April t.m. 31 Maart t.m. 20 April HOEVEELHEID 100 gram roggebrood of 100 gram ander brood of een rantsoen gebak gram tarwe-meel of -bloem, roggemeel of 50 gram witte brood of 1/2 rantsoen gebak half pond boter half pond boter of margarine of 200 gram vet naar keuze. 1 kilogram 75 gram voor gerookt of gekookt varkens-, rund-, kalfsvleesch, paar den- en schapenvleesch en voor gerookte worstsoorten, 100 gram voor gekookte worstsoorten, rol pens en knakworst, 125 gram voor leverartikelen, ton gen worst en nierbrcod en 150 gram voor bloed worst. 125 gram koffie, of 250 gram koffie- surrogaat of 50 gram thee. £lk der bonnen 100 gram kaas. nog geen nieuwe bon aangewezen. 1 ons. Op twee bonnen mag 1 pakje maïzena van 225 gram worden gekocht, in verpakkin gen welke vóór 22 Juli 1040 zyn vervaardigd. 50 gram scheerzeep, of een tube scheercrême, of kleine tubes, of een pot scheerzeep 120 gram huishoudzeep, of 200 gram zachte zeep oude samenstel ling of 150 gram nieuwe samenstel ling, of 200 gr. vloeibare zeep, of 250 gram zeeppoeder, of zelfwer kende waschmiddelen, of 125 gram zeepvlokken, of 150 gram toiletzeep of 600 gram waschpoeder. nog geen nieuwe bon aangewezen, voor de keuken 2 liter REGELING BRANDSTOFFEN: Bonnen No. 15, 16 en 17 (haarden en kachels); BONNEN 35 t/m 41 (centrale verwarming t/m 30 April één eenheid vaste brand stoffen. Gedurende het tydvak van Zaterdag 1 Maart t/m Maandag 30 April a.s. geven de met „brandstoffen één eenheid vyfde periode" en de met „cokes één eenheid vyfde periode" gemerkte bonnen recht op het koopen van één eenheid vaste brand stoffen. De met „generator anthraciet tweede periode" gemerkte bonnen geven recht op het koopen van één H.L. (max. 75 Kg.) anthracietnootjes V. De met de woorden „generator-turf tweede periode" gemerkte bonnen zullen gedurende bovengenoemd tydvak recht geven op het koopen van 50 stuks baggerturf PAASCHEI Wy worden als het Paschen is, Het feest, dat w* uit de duisternis Weer opgaan naar het blijde licht Getroffen door een bly bericht: Wij krygen by ons Paasch-ontbijtje Nu allemaal een extra-eitje, Als jij je plicht maar niet verzaakt En- ons dit eitje moog'lijk maakt. Ik weet niet hoe dat gaan zal zeg. De hooge Heeren zeggen: leg! En denken maar, dat jij er dan Maar rustig weer voor zorgen kan, Je ziult op hoog bevel der Heeren Meer eiers moeten produceeren. Dat is je plicht en bovendien: Je kunt het aan de bonnen zien. Een ernstig woord tot een kip. Als men jou vraagt om dat te doen, Denk jy vast aan die twaalf milLioen. Familieleden, ongeacht Hun eitjes, die zyn afgeslacht. Maar op bevel der pluimveebazen, Moet jy gaan zorgen voor ons Paschen, Dat is een dubbel eirantsoen, En dat zal jy toch moeten doen. Ga 's avonds niet te vroeg op stok. Want spoedig staan ze aan je hok, En kyken j'n je leghok aan, Of jy je best wel hebt gedaan. Men vraagt je voor den dag- van morgen Voor zooveel eieren te zorgen. Och, doe het maar en niet getreurd En.... lever z'ons meteen gekleurd. Maar krijg jy pas goed op de haan! Nu deze week ook dubbel graan En maïs en die lekkernij? Want daarvan toch maak jy een el Je moet nu wel wat harder werken. Maar laat ons dan met Paschen merken, Dat jij den nieuwen tyd verstaat En twee keer naar het leghok gaat. TROUBADOUR.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 9