Laatste berichten Marktberichten ZATERDAG 5 APRIL 1941 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 PAROCHIEKERK VAN O. L. Vr. ONB. ONTVANGENIS KERKNIEUWS Zondag, 6 April, Palm-Zondag, te 10 uur de plechtige Palm wij ding en Palmprocessie waarna de Hoogmis met Gregoriaansche volkszang. Onder de Hoogmis wordt het Evangelie: het lijden onzes Heeren Jesus Christus volgens den H. Mattheus (XXVI, 1XXVn, 66), gezongen. Alle. kerkbezoe kers vinden op hun plaats een palmtakje, dat men mee naar huis neemt. Schaal- collecte voor het H. Land. 'sAvonds 'te 6 uur is de zesde en laatste lijdensmeditatie, door den Zeereerw. Pater L. Zonderland. Heden na de Hoogmis Jeugd Derde Orde, afdeeling Meisjes. Maandag, 's avonds te 6 uur Lof voor de overledenen van het Zielenboek. Tevens gelegenheid om te Biechten. Dinsdag, van 7 uur tot na de Hoogmis Uitstelling van het Allerheiligste; te kwar tier voor 8 uur Gez. H. Mis ter eere van den H. Antonius van Padua; 's avonds te 6 uur Lof ter eere van den H. Antonius. Woensdag, te 7.30 uur, gemeenschappe lijke H. Paaschcommunie voor alle school kinderen der parochie. De ouders gelieven te zorgen, dat allen hieraan kunnen deel nemen. Donderdag, Witte Donderdag, te 6 uur, gelegenheid om te communiceeren en ver volgens elk half uur. Te 8 uur de Plech tige Hoogmis, waarna in Processie het Allerheiligste naar het zij-altaar gedragen wordt. Dag van aanbidding van het Aller heiligste. Te 8 uur algemeene Oefening van Aanbidding, afgewisseld door gebed en zang. Vrijdag, Goede Vrijdag, vanaf 7 uur aanbidding van het Allerheiligste. Te 8 uur de Plechtigheden. Te 3 uur gemeen schappelijke H. Kruisweg-oefening, waarna vereering der relikwie. Te 7.30 uur ge meenschappelijke oefening ter vereering van het Heilig Kruis, afwisselend met ge bed en zang. Het lijdensverhaal van O. H. Jesus Christus volgens den H. Joannes. De kerk is ter vereering van het H. Kruis den geheelen dag geopend. Zaterdag, Paasch-Zaterdag, 's morgens te 7.30 uur beginnen de Plechtigheden. Te ongeveer 8.30 uur de Hoogmis, waaronder gelegenheid om te communiceeren. Zondag, Hoogfeest van Paschen, de Verrijzenis van onzen Heer Jesus Christus. De schaalcollecte voor kleeding van eerste H. Communie-kinderen. De collecte wordt dringend en. warm aanbevolen. De Plech tige Hoogmis begint te 10 uur (heden niet te 10.15 uur). Geen congregatie, 's Avonds te 6 uur plechtig Lof met feestpreek, waarna Te Deum. 's Morgens steeds gelegenheid om te biechten, behalve op Witten Donderdag en Goeden Vrijdag, op welke dagen geen biecht gehoord wordt. In de Goede Week: op Maandag en Dins dag onder het Lof. Woensdag vanaf 4 uur. Zaterdag vanaf 4 uur tot 9.30 uur. Op den eersten Paaschdag wórdt 's morgens geen biecht gehoord. Agenda NED. R. K. VOLKSBOND, AFD. LEIDEN CENTRALE VAN DE R.K. ARBEIDERS BEWEGING. Secretriaat: Veii. Bloemistenlaan 45. Heden, Zaterdag, inleveren van spaar boekjes ten name van R. K. Volksbond en Centrale Volksbank, ter bijschrijving-rente 78 uur Kantoor. - Zondag: Ledenver gadering R. K. Kappersbedienden „St. Cos- nias", v.m. 11 uur. (Zaal 6). Maandag: Repetitie R.K. Gem. Zangvereeniging „Pulchri Studio", 7.30 uur. (Zaal 6). Vergadering Dag. Bestuur 'R. K. Volks bond met Kath. Leiden én Commissie. Dag van den Arbeid, 7 uur (Kantoor) Dins dag:. Rechtskundig Adviesbureau voor. de leden van de Afdeeling Leiden en Omstre ken op het Kantoor van het Bondsgebouw Steenschuur 15, nam. van 6.307.30 uur Woensdag: Biljartclub De Poedelaars, 8 uur (Zaal 9) Vrijdag: Repetitie R.K. Leidsch Symphoniei-Orkest 8.30 uur (Zaal 6). Uitbetalingen te 6 uur Metaalbewer- kersbond; te 7 uur Transportarbeidersbond Zaterdag 68 uur kaarten verkrijgbaar óp het Kantoor voor de Cult'ureele avonden te geven door het Alma Materkoor en Pul chri Studio, voor leden van den R. K. Volksbond Zaterdag: Bibliotheek 6.30 8.00 uur (Zaal 5) Spaarbank op het Kan toor, 78 uur Uitbetalingen: 10 uur v.m. Fabriekarbeidersbond; te 10 uur Textielar. beidersbond; 3.30 uur nam. Houtbewerker,s- bond: 56 uur nam. Fabrieksarbeidersbond 56 uur R. K. Bouwvakarbeiderbond Mededeelingen: Wacht niet tot de laatste dagen voor het 'afhalen van kaarten voor 4 Mei (Pulchri Studio „Zigeunerleven") en voor 8 Mei (Alma Materkoor „De Blan ke Dageraad"), dit voorkomt teleurstelling!! Kaarten tegen halve kostprijs voor de leden. ST. JOSEPHSGEZELLENVER. Maandag 7 April: 8 uur maandelijksche afrekening van de zelateurs van het St. Petrus-Liefdewerk en zelatrices Kemper- manfonds. Dinsdag 8 April: bijeenkomst voor de afd. GehuwdenGezellen. Aller op komst verzocht. Voor de gezellen gesloten. Tevens om 8 uur op de bovenzaal bijeen komst tooneelclub Adolf Kolping. SINT ODO-KOORKNAPEN Zondag, Palm-Zondag kwart voor tien zingt de kleine Schola bij de Palmwijding en daarna in de Hoogmis. Des avonds 7 uur geheele Schola in de meditatie. Maandag geen repetities. Dinsdag zes uur: geheele Schola, na afloop kleine Schola. Woens dag van drie tot vier uur is de St. Odo- Klok verkrijgbaar in de Gymzaal en is er gelegenheid voor de Cresc. Gr. II (oude ren) hun eischenkaarten te laten af teeke nen. 7 uur Lof: St. Ambrosiusgroep. Donderdag de kleine Schola zingt om half negen in de ochtendplechtigheden; des mid dags half zes: kleine Schole repetitie. Des avonds zingt de geheele Schola bij de Aan bidding. Daarna korte repetitie met de heeren. Vrijdag de kleine Schola zingt in de ochtendplechtigheden om half acht. 11 uur: repetitie voorzangers in de pastorie; des middags 3 uur: kleine Schola zingt de Kruisweg daarna korte repetitie; des avonds zingt de geheele Schola in de Me ditatie. Zaterdag de kleine Schola zingt de ochtendplechtigheden om zeven uur. Om 11 uur: voorzangers in de pastorie. Hallo boys! Een heele agenda, zooals je ziet. Knip deze uit en draag die steeds bij je of hang dit lijstje thuis op, vergeet er dan ook niet op te kijken, anders heb je er nog niets aan! Tot kijks! Houdt je taai! Kapelaan E. A. M. PAAP. PAROCHIE O. L. VR. HEMELVAART EN ST. JOSEPH Maria-Congregatie 't Gaat uitstekend met het congregatie-bezoek van Afd. A. Ife In Afd. B. waren 20 absenten. Is dat niet veel? Het bestuur komt dat deze week 'ns uitzoe ken. Daarom is 't wel jammer, dat er eenige afspraken in het water vallen. We hebben nl. gesproken van een groot en grootsch triduum, we waren al aan 't voorbereiden en aan het oefenen. En nu élijken voorloo- pig alle weken besproken; dat komt door de conferenties voor niet-katholieken, door de feesten van HemelvaartPinksteren, door de Meiviering, enz. We spreken daar a.s. Dinsdag verder over. 't Is dan octaafdag van 1 April. Een bijzondere congregatie dus. We zullen dien avond 'n bespreking houden over „de Goe de Week"-en „Witte Donderdag" Er is deze komende week week aspiran ten-oefening cn geen zangrepetitie. Iedere congreganist zal van deze week iets moois maken. De meest verheven mysteriën van ons geloof vallen hierin samen. Christus of fert zich aan ons in het Avondmaal en aan het Kruis; Christu.1 verrijst in heerlijkheid. Volgt, als ge kunt, de plechtigheden en denkt in dankbaarheid aan Christus' on metelijke liefde^)verdenken wij: Sta nu uw eigen leven af, En geef uzelven weer, aan Die zich- zelven gaf. Bidt nuen voedt uw ziel. Laat niets u nog ontglippen! De wohde bloedt.Zet uwe lippen aan dit voor u doorstoken Hart. En ken 't verblijden na dit groot lijden! Drinkt mee van deze smart. W. J. A. MULDER, Pr. Dir. M. C. Zeg, congreganisten, 8 April nadert! De verjaardag van onzen Directeur. Natuurlijk wordt julie allen verwacht in de H. His van zeven uur. 't Bijwonen der H. Mis en 't ontvangen der H. Communie tot zijn intentie zal voor hem 't beste bewijs zijn, dat we zijn werken voor ons weten te waardeeren. Afgesproken dus! Prefecte. KRUISVAART. Cohort Sint Pancras Zondag: om 7.30 uur algemeene H. Com munie, onder de H. Mis, dus niet meer om 6.45 uur. Men neme plaats in de kinder kapellen, de Maria Congreganisten denken aan hun linten. Er is geen gemeenschappe lijk'ontbijt. Maandag: om 7 uur gedia- logeerde H. Mis. Deze week vervallen de gewone banuren vanwege de Goede Week- plechtigheden. Dinsdagavond om 8 uur Passieherdenking in de Burcht. Donder dag: gaan allen naar de plechtigheden eveneens Vrijdagmorgen. Vrijdagmid dag naar de Kruisweg en Zaterdagmorgen zij we weer tegenwoordig, alle dagen in uniform. Kruisvaarders, we verwachten dat je van die dagen iets moois zult maken voor jezelf. Toont je echte Kruisvaarders, ook in het laatste gedeelte van je wet., we zijn een voorbeeld voor allen. De e rant-St. Jansknapen nemen natuurlijk ook deel aan alle plechtigheden van de Goede Week. Die je best, en dan komen we Za terdagmiddag om 3 uur Paascheieren ra pen, maar., niet van de kip dit jaar! Cohort Aeternus Pater Zondag: 11 uur Tooneelclub; 3.30 uur Willibrordüs-, Bonifatiusban. Maandag: 7 uur Gregorius-, Aloysius- en aspiranten- ban. Dinsdag: 7 uur Tarcisiusban. Woensdag: 7 uur Paschalisban. Donder dag: Aanbiddingsuur volgens rooster. Cohort St. Petrus Zondag: 3.30 uur Postzegelclub. Bladen en postzegels medebrengen. Maandag: 7.15 uur St. Sebastiaanban. Dinsdag: 7.30 uur St. Tarciusban. Woensdag: 7 uur Ring verband. Vrijdag: Goede Vrij dag 's middags om 3 uur onderbreken wij onze bezigheden en overwegen Christus' Kruisdood. Sleutelkoor. Dinsdag: 5.45 uur Schola-, Kruisvaarders! Wij werken ge stadig door aan ons werktornier! VROUWELIJKE JEUGDBEWEGING VOOR KATHOLIEKE ACTIE Parochie O.L. Vr. Hemelvaart en St. Joseph Maandag: 7.158.45 uur Marg. Sinclair- groep. Dinsdag 7 uur H. Mis en Alg. INTERPAROCHIEELE ST. JOSEPHSGEZELLEN VEREENIGING TE LEIDEN AAN MIJN GEZELLEN Na de „Vormingsweek", die door jullie zoo pittig is gehouden: in trouwe opkomst, in onverzwakte aandacht, en die jullie voleind hebben met energieke voornemens, met de aanzet van edelmoedigen wil, in het bijzonder met hernieuwd uitspreken van doopbeloften.... nu mag worden ver wacht de bijvende manifestatie van vol gehouden goeden wil, óók als Gezel, óók in je vereeniging. In dezen Passie- en Paaschtijd is het be tamelijk om eens ietwat ernstiger gedachten dan anders te verwerken, en in dit ver band, nu jullie zoo goed gestemd bent door de Vormingsweek, laat ik met bedoeling dus Adolf ifcolping zelf spreken. Het gaat over de dégelijkheid van den Gezel als Christen en over diens Godsdienstzin. En, Jongens, leest 'ns hoe simpel, maar ook hoe werkelijk uw praeses Adolf Kol ping tot jullie spreekt: „Degelijke Christenen willen jullie dus „zijn en je hebt gelijk! „Zonder krachtig levendig Christendom „is het met den mensch niets gedaan, en „zal het niets worden, ook. v „Zonder degelijk Christendom: geen „stevig houvagt in het leven, geen ware „tevredenheid, geen echte deugd, geen „duurzame rechtschapenheid; zonder leven - „dig Christendom geen geluk. „Het Christendom is de geëigende ge- „zonde kracht in het leven, waar 't ont breekt is het leven ziek. „Laat U daarom in uw geloof meer en „meer onderrichten, en inderdaad, hoe „meer men het leert kennen, des te liever „beleeft men het. „Nu nog 'n vriendelijk woord. In de „vereeniging hebben jullie elkander als „broeders tezamen gevonden. Hetzelfde „willen brengt de harten van nature bij „elkaar. Die eensgezinde broederschap „heeft zich tot vandaag ook in daden om- „gezet. Maar de liefde, de band dier een- beid, is het meest vrije en edelste in den „mensch. Daardoor zal uw gezegende hulp vaardige werkzaamheid onder elkander „bevorderd worden. Broederlijk woont gij „Zondags allen de H. Mis bij, broederlijk „knielt gij allen aan de tafel des Hoeren. „Broederlijk bewaart gij elkander voor „het kwaad, broederlijk kweekt gij in el kander het goede. En is er iemand onder „jullie ziek;, dan komt uwe liefde hem in „alles ter hulp, waartoe gij in staat zijt. „Sterft iemand, geleidt hem broederlijk „naar het graf en gedenkt hem ook daarna „in uw gebeden. „Deelt jullie vreugde zooveel mogelijk „aan anderen mede, dan zal uw smart ook „door anderen begrepen worden, daarbij „siere eerlijke, hartelijke oprechtheid uw „heele leven, uw godsdienst en uw arbeid. „Ze is een teeken van gezondheid niet „enkel van het lichaam, maar vooral van „rust en vrede der ziel. „Een vrome, frissche, blije, pientere „jeugd, die het hart rein en de hersens „koel houdt, is de zekerste, zoo niet dé „eenige waarborg voor het geheele toe- „komstige levensgeluk, de edelste bloem „die het leven siert. „En aan jullie levensgeluk mee te wer- „ken, u te dienen, dié mij dubbel en dwars „dierbaar zijt, zal met Gods Genade, mij „een ernstige, gewichtige taak zijn, mijn „leven lang." Elberfeld, Oct. 1848. Uw Praeses ADOLF KOLPING, kapelaan GEMEENTERAAD VAN NOORDWIJK De Raad der gemeente Noordwijk kwam 1 Vrijdagmiddag onder voorzitterschap van burgemeester van de Mortel in openbare vergadering bijeen. De voorz. deelde mede, dat de gemeentesecretaris wegens een lich te operatie voor eenige weken afwezig was. Spr. hoopte, dat de secretaris weer spoedig hersteld en zijn werkzaamheden zou kunnen hervatten. Hierna bracht de voorz. den Raad dank voor de belangstelling bij de begrafenis van zijn vader ondervonden. De heer de Witt sprak nog eenige hartelijke woorden. Door de Slagerspatroonsvereeniging „Kat wijk en Omstreken" is aan den Raad het verzoek gedaan bij verordening te bepa len, dat slagerswinkels in deze gemeente op de Woensdagmiddagen na één uur voor het publiek gesloten moeten zijn. Alle sla gers op één na hebben geantwoord met dit verzoek gaarne accoqrd te gaan, echter met het verzoek, die weken, waarin erkende christelijke feestdagen vallen en waarin de slagerswinkels toch al een.of twee dagen gesloten zullen zijn, deze bepaling niet te laten gelden. De heer Caspers vraagt of ook voor de week van 15 Augustus en 1 November geen uitzondering zou kunnen worden gemaakt. De voorz.. antwoordt, dat dit wel geen er kende christelijke feestdagen zijn, maar in het belang van verschillende slagers be staat er geen bezwaar er ook deze dagen aan toe te voegen. Verbindingsweg naar de badplaats. Hierna schryven B. en W. aan den Raad, dat, zooals bekend is, bij de vaststelling van het uitbreidingsplan dezer gemeente, bij de R. K. begraafplaats vanaf den Gooweg een hoofdtoegangsweg geprojecteerd werd naar Noordwijk aan Zee. In verband met den voorgenomen aanleg van den provincialen weg ScheveningenNoordwijkNoordhol- landsche grens heeft het provinciaal be stuur deze zaak ter sprake gebracht. In het ontwerp van aanleg van dezen weg werd door het provinciaal bestuur slechts opge nomen de kruising bij de Schiestraat en bij café de Nachtegaal, een verbinding van de parallelwegen. Bij een zoodanigen aanleg zou de in het uitbreidingsplan geprojecteer de verbindingsweg geen directe aansluiting geven op den provincialen weg en daardoor zijn beteekenis verliezen, daar zijn voor naamste bestemming juist is: het verkeer, komende van de richting Haarlem en Am sterdam, buiten de kom van Noordwijk- Binnen, rechtstreeks naar de badplaats te leiden. Bij herhaald aandringen hebben G. S. zich echter thans bereid verklaard om voor bedoelde verbindingsweg een rechtstreek- sche aansluiting op den provincialen weg te geven, mits de gemeente de extra kos ten, welke deze wijziging met zich brengt, voor haar rekening neemt. Deze extra kos ten betreffen verandering in den aanleg van den weg en aankoop van grond. Voor den aanleg wordt een meer kosten van 12.500 en voor grondaankoop maximaal 5000.gerekend. B. en W. zijn van mee ning, dat voor de toekomst der gemeente, vooral van de badplaats het van het groot ste belang is, dat de verbindingsweg 'op de voorgestelde wijze tot stand komt en stel len daarom voor het aanbod van het pro vinciaal bestuur te aanvaarden. Na eenige discussie wordt het voorstel met elf tegen drie stemmen aangenomen. Hierna wordt de openbare vergadering gesloten en gaat de Raad in besloten zit ting over. H. Communie. Nieuwe leden kunnen zich op de club aanmelden. Parochie St. Petrus Zaterdag: 2.15—3.30 uur Muloclub. Maandag: 7.15 uur repetitie Meispel aan de Heerensingel. Dinsdag: 7.15 uur precies Passieviering voor alle leidsters en leden. Liederenbundels „Lumen Christin mede brengen. Woensdag: 7.158.30 uur Jongste groep en 7.30 uur repetitie Paasch- spel. Aanmelding van nieuwe leden op de clubs. Clubhuis Hoogewoerd 53. Binnenland ENGELSCHE LUCHTAANVALLEN. Enkele Engelsche vliegtuigen vlogen het bezette gebied binnen en wierpen in het wilde weg hier en daar brisant- en brand bommen alsmed eliohtkogels uit. Een enkel woonhuis werd gedeeltelijk verwoest, en kele schuren werden beschadigd. Voorts werd wat glasschade aan. enkele woonhui zen toegebracht. Dooden of gewonden zijn /niet te betreuren. Opgemerkt werd, dat de Engelsche lucht- activiteit den laatsten tijd in deze streken afgenomen is. Buitenland BENGHASI THANS BEZET. BERLIJN, 5 April. (D. N. B.) In Cyrenai- ca hebben de Duitsche en Italiaansche troe pen gisteren van Chemines de achtervol ging van den naar hét Noorden wijkenden tegenstander voortgezet. Eenghasi is door Duitsch-Italiaansche troepen ingenomen. DE GEBEURTENISSEN IN ZUIDSLAVIë. BOEDAPEST, 5 April. (D. N. B.). Vol gens berichten in de bladen uit Fuenfkir- chen 'is in den grenssector tusschen de Do- nau en de Drava, ten' Zuid-Oosten van Fuenfkirchen, een z.ware Zuidslavische pant serdivisie opgemarcheerd. Langs de Hon- gaarsch-Zuidslavische grens zijn aan den Zuidslavischen kant, naar verder gemeld wordt, alle wegen en bruggen ondermijnd. In de nabijheid van de. mijnen bevinden zich overal voor optreden gereed staande pion nierstroepen. BOEDAPEST, 5 April. (D. N. B.). De Zuidslavische regeering heeft op den Zuid slavischen Donausector, naar het Hongaar- sche Telegraafagentschap meldt, het scheep vaartverkeer stop gezet. STOCKHOLM, 5 April. (D. N. B.). „Da- gens Nyheter" publiceert een bericht uit Boedapest, Volgens hetwelk de Zuidslaviërs de grens naar Hongarije zouden hebben ge sloten. Volgens hetzelfde bericht trekt Zuid- slavië zware gemotoriseerde eenheden aan de Zuidslavisch-Hongaarsche grens ten Zuiden van Pees sameri. ZUIDSLAVISCHE WEERMACHT IN TOESTAND VAN BEREIDHEID. BELGRADO, 5 April. (D. N. B.). Bij de- creet van koning Peter II is de geheele weermacht van Zuidslavië te rekenen van af 1 April geplaatst in den toestand van bereidheid. .DE ENGELSCHE TERUGTOCHT IN LIBYE GENEVE, 5 April. (D. N. B.). Exchange Telegraph meldt uit Cairo, dat in Libye ae terugtocht der Britsche troepen syste matisch wordt voortgezet. Van af het oogenblik, waarop generaal Wavell heeft gemerkt, dat de Duitsche pantserstryd- krachten voelbaar sterker waren, dan zijn ramingen aangaven, heeft hij besloten, Benghasi te ontruimen. De troepen zijn te ruggetrokken en geconcentreerd in een streek, die aanzienlijk achter Benghasi ligt. Men verheelt geenszins de moreele en mi litaire consequenties, welke de ontruiming van de hoofdstad van Cyrenaica ten gevol ge zal hebben, maar men is van meening, dat deze terugtocht „noodzakelijk is ge weest om strategische overwegingen." DE DUITSCHE AANVALLEN OP ENGELAND. BERLIJN, 5 April. (D. N. B.). Het zwaar tepunt van de Duitsche luchtaanvallen op Engeland heeft, naar de Britsche berich tendienst meldt, in den af|eloopen nacht gelegen op een provinciestad in het Wes ten. Zeer vele bommen zijn neergeworpen en schade is aangericht. De luchtafweer was gedwongen intensief te vuren. Van Engelsche zijde zijn voor den afweer ook nacht jagers in den strijd geworpen. MISLUKTE ENGELSCHE AANVALSPOGING. BERLIJN, 5 April. (D. N. B.). Zwakke Engelsche luchtstrijdkrachten zijn in den nacht van 4 op 5 April West-Duitschland binnengevlogen. Reeds spoedig na het passeeren van de grens werden zij door het sterke Duitsche afweervuur wegge drongen. De diepte, waarover zij Rijri- landsch-Westfaalsch gebied binnendrongen was niet meer dan 80 tot 100 km. De tegen stander kwam niet tot het welgericht neer werpen van bommen. Eenige brand- en brisantbommen, die lukraak op het vrije veld werden uitgeworpen, richtten geen schade aan. WEYGAND NAAR TUNIS. VICHY, 5 April. (D. N. B.). Generaal Weygand heeft zich van Algier naar Tunis begeven, waar hij diepgaande besprekin gen zal voeren met de protectoraatsauto riteiten. DE BESLAGLEGGING OP ITALIAAN SCHE SCHEPEN IN DE V. S. NORFOLK (Virginia), 5 April (IXN.B.) Vier kapiteins van de Zondag jl. in Hampton Roads in beslag genomen Italiaan sche vrachtschepen zijn gisteren op bevel van den feneralen commissaris Brinkley ge arresteerd en naar de stedelijke gevangenis van Norfolk overgebracht, omdat zij de ge- eischte cautie van 20.000 dollar per hoofd niet konden storten. In het arrestatiebevel wordt de meening uitgesproken, dat de ge zagvoerders de vernielingen aan hun sche pen hebben doen uitvoeren, met de bedoe ling het schip en de lading te beschadigen of in gevaar te brengen. Maandag zullen de Italiaansche kapiteins verhoord worden. DE STAKINGEN IN DE VER. STATEN. WASHINGTON, 5 April (D. N. B.). In een conferentie van drie uur heeft Roose velt gisteren met het kabinet den huidi- gen stakingstoestand besproken. Deze is thans vooral verscherpt doordat de Ford Motor Company tot nader order haar 16 over het geheele land verdeelde fabrieken heeft moeten sluiten, omdat zij tengevol- ge van het uitblijven van materiaalleve ranties uit de in staking zijnde fabriek in Dearnboón niet kunnen doorwerken. Een nieuwe botsing dreigt in de River Rouge- fabriek der Fordondernemingen, waar meer dan 100 negerarbeideis belegerd wor den, zoodat zij de fabriek niet kunnen ver laten. De fedei-ale scheidsrechter voert op het oogenblik onderhandelingen om toch nog een vrij vertrek van deze werkwilli gen, tegen wie door de stakers felle drei gementen zijn geuit, mogelijk te maken. Tengevolge van het door het uitblijven van materiaal noodzakelijk geworden stilleggen van de River Rouge-fabriek zijn nog twee duizend arbeiders buiten werk gekomen. Bovendien is in de rubberfabriek Schacht in Huntington in den staat Indiana, welke gasmaskers vervaardigt, een staking onder het personeel uitgebroken. LEIDEN, 4 April, Groentcnveiling. Per 100 kg.: Boerenkool 69. rapen 2.70 3.50, prei 8.50, kroten 3.50, kroten, ge kookt 915, uien 4.806.00, peen f 4.70 13.50, spruiten 1214, andijvie 11 18, Nero 2.305.20, spruiten geschoond 4647, witloof 920, postelein 49, spinazie 1424, per 100 stuks: bloemkool 13—29, salade 3.80—10.—, per 100 bos: pieterselie f 26, selderie 1.303.30, ra barber 718, raapstelen 2.102.60. UTRECHT, 5 April. Vee. Totaal aanvoer: 2000 stuks vee, o. a. 900 runderen. Prijzen: vaarzen 300430, pin,ken 200—285, melkkoeien 330540, kalfkoeien 350 560, varekoeien 220380 per stuk, handel redelijke prijzen vrijwel gelijk; 650 nuchte re kalveren; 360 schrammen f 2036 190 biggen 1320 per stuk, handel rede lijk, prijzen gelijk. Kleinhandel: 200 kg. kaas 1.401.80' x 2000 eieren 1.07 p.er kg. OFFICIEELE VALUTAKOERSEN DER NEDERLANDSCHE BANK. 5 APRIL. Valuta's (schriftelijke en tel. transacties): New Work 1.88 3/6—1.88 9/16 Brussel 30.11—30.17 Helsinki 3.813.82 Stockholm 44.8144.90 Zuerich 43.63—43.71 Bankpapier: New York 1.86 1/2—1.90 1/4 Brussel 30.08—30.20 Stockholm 44.7644.94 Zuerich 43.59—43.75

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 3