Weerbericht „GCRLIHO (böQRHS AALD" L. VA W GEELEN Burgerlijke Stand STADS MEERPOEL ZATERDAG 5 APRIL 1941 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 Abonnementsprijs:, voor Leiden 20 cent per week; 2.63 per kwartaal. Bij onze agenten 21 cent per week; 2.73 per kwartaal. Franco per post 3.10 per kwartaal. Geïllustreerd Zondagsblad 0.52 per kwartaal. Losse nummfers 5 cent, met geïll. Zondagsblad 9 cent. Advertentiën: 32 cent per regel. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 55 cent per plaatsing, alléén Woensdag en Zaterdag. ZONS OP- EN ONDERGANG. Zon onder 8.20 uur. Zaterdagavond. Zon op 7.04 uur Zondagochtend. Zon onder 8.22 uur Zondagavond. Zon op 7.02 uur Maandagochtend. i MAANSTANDEN. I* 5 April: De maan komt Zaterdagmiddag om 12.39 uur op en gaat Zondagmorgen om 4.08 uur onder. 6 April: De maan komt Zondagmiddag om 1.44 uur op en gaat Maandagmorgen om 4.45 uur onder. 7 April: De maan komt Maandagmiddag 2.54 uur op en gaat Dinsdagmorgen 5.28 uur onder. 8 April: De maan komt Dinsdagmiddag 4.08 uur op en gaat Woensdagmorgen 5.48 uur onder. 9 April: De maan komt Woensdagmiddag 5.26 uur op en gaat Donderdagochtend 6.18 uur onder. 10 April: De maan komt Donderdagavond om 6.47 op en gaat Vrijdagmorgen om 6.48 uur onder. (Volle maan). 11 April: De maan komt Vrijdagavond om S.ll uur op en gaat Zaterdagochtend om 7.17 uur onder. 12 April: De maan komt Zaterdagavond om 9.33 op'en gaat Zondagochtend om 7.52 uur onder. 13 April: De maan komt Zondagavond om 10.54 uur op en gaat Maandagochtend om 8.32 uur onder. .'TD11 CD 11 CD 11011 CD 11011 CD 11 CD 11 CD 11 C"_ - 5 Verduisteringstijden 0 Er is bepaald, dat er verduisterd moet v/orden tusschen zonsonder- 0 gang en zonsopkomst. 0 Deze tijden zijn voor hedenavond en morgenochtend: 0 ZONSONDERGANG 8.20 uur. ZONSOPKOMST y 7.04 uur. y Tusschen deze beide tijden dient Q er dus verduisterd te worden. -bfionoiionoiföiioiioiioiit Voor Pick-ut en f-amoflcn, f A OC NO stute I I.Z3 SPAART UW X)URf PLATEI- Speciaal voor liet hebBhrs jvan Klasjfeke Muziek. Haarlemr TELEF. 20593 6838 •rstraat 55 t.o. Rex-theater NACHTELIJKE MINISTERRAAD- ZITTING IN BELGRADO. BELGRADO, 5 April. (Stefani). Heden nacht is een vergadering gehouden van den ministerraad, die verscheidene uren bijeen was. Men verwacht ieder oogenblik een officieele verklaring. LEIDEN Geboren: Johanna Wilhelmina d. van P. Moenen en C. J. de Boer David z. van J. van Rossen en M. Nieuwenburg Alida d. van Th. A. Kalshoven en L. Schakel Johanna d. van P. Kolderman en A. M. Arnoldus Johannes z. van J. Korenhof en R. de Roode Cornelia z. van J. Vooijs en J. Varkevisser Magdalena Josina d. van A. J. van Kempen en A. M. de Groot Ondertrouwd: J. J. Rozier, jm., 27 j. en K. C. enen, jd., 23 j. S. K. Opdam, jm., 28 j. en M. C. E. Dols, jd., 26 j. C. Smit, jm., 21 j. en C. Verstraaten, jd., 21 j. Overleden: P. J. H. van den Berg, wedn., 74 j. J. B. Roemers, m., 68 j. OBLIGATIEHOUDERS DER LEMVOG WEER.BIJEEN DISCUSSIE OVER 20 PCT.-UITKEERING MET FINALE KWIJTING Het bestuur gemachtigd tot verkoop van het bezit In de gisteren te Amsterdam gehouden vergadering van obligatiehouders der N.V. Leldsche Exploitatie Mij. van Onroerende Goederen in de veilingzaal der Koopmans beurs waren 11 obligatiehouders aanwezig, vertegenwoordigende 72.000 aan obliga ties, recht gevende op het uitbrengen van 48 stemmen. Deze wordt niet beschouwd als een twee de, maar als een eerste vergadering, als ge volg van het destijds uitgevaardigde over- heidsverbod omtrent het vergaderen. Blijkens het deskundigenonderzoek is de toestand veel gunstiger geworden voor obli gatiehouders, als gevolg van de hoogere waardeering van de bezittingen der maat schappij. Het rapport werd door een der aanwezige deskundigen nader toegelicht. Deze spreker is van meening, dat de meeste panden der maatschappij een aanzienlijke hoogere waarde bezitten, dan veelal wordt aange nomen. Op dit oogenblik is de taxatie te beschouwen als zijnde aan den lagen kant. De waarde der bezittingen worden thans blijkens het jongste rapport getaxeerd op 632.500 tegen een bedrag van 607.850 blijkens de vorige waardeering. Het bestuur meent thans op grond van de laatste taxatie een voorstel ter tafel te kunnen brengen van een percentage van 20 pet. aan obligatiehouders tegen finale kwijting van hun vordering. Ter nadere toelichting deelde het bestuur nog mede, dat wanneer biedingen op de bezittingen worden uitgebracht, die aannemelijk ge acht worden, deze zullen worden geaccep teerd. Naar aanleiding van de mogelijkheid ter discussie omtrent het voorstel va uitkee- ring van 20 pet. tegen finale kwijting, was een der obligatiehouders van meening, dat ook dit percentage ofschoon 10 pet. hoo- ger te laag geacht moet worden. Spre ker wenscht de toekomst af te wachten. Van bestuurszijde werd hierop geant woord, dat een dergelijke opvatting een speculatieve overweging als grondslag heeft. Het moment, waarop verkocht moet wor gden, is moeilijk te bepalen. Zoodra een gunstig bod wordt uitgebracht, vooral wan neer dit boven taxatie is, moet hierop wel worden ingegaan. De obligatiehouder blijft evenwel van meening, dat de tijden bijzonder ongeschikt geacht moeten worden tot verkoop der goe deren. De bewindvoerder nam vervolgens het woord, en verklaarde, dat hij steeds de be langen van de 'crediteuren voor oogen ge houden heeft. Spreker heeft zich steeds ge kant tegen „afstooting van het bezit". Wan neer nu een bod tegen de hoogere tweede taxatieprijzen wordt uitgebracht, "dan moet hiermede ernstig rekening gehouden wor den. Men moet de belangen van alle obli gatiehouders in het oog houden. Ook een .andere obligatiehouder is van meening. dat thans nog niet moet worden verkocht. De meeste onrc^rende maatschap pijen verkoopen nu geen bezit. Spreker is eveneens van meening, dat dient te wor den afgewacht met verkoop. Na een onderlinge discussie tusschen pro- en contra-obligatiehouders nam de bewind voerder weer het woord. Deze keerde zich tegen de opvatting, dat afwezige obligatie houders geen belang zouden stellen in de besprekingen. Men zegt nu aan het bestuur: doet niets. Moet nu het bestuur bij reëele biedingen rustig afwachten? Moeilijke beslissing. Spreker adviseert overleg met de commissie ter behartiging der belangen van obligatie- houders. De kwestie van verantwoordelijkheid is buitengewoon groot. Men dient derhalve het deskundig rapport als grondslag te aanvaarden. Wordt op een pand een hooger bod dan de taxatiewaarde uitgebracht, dan moet dit ernstig onder oogen worden ge zien. De bewindvoerder concludeert uit het standpunt van de voormelde obligatiehou ders, dat deze geen genoegen willen nemen met het van 10 pet. tot 20 pet. verhoogde bod aan obligatiehouders, maar willen af wachten. Een andere obligatiehouder informeert, of de 20 pet. aan obligatiehouders een bin dend voorstel beteek^nt. Dit wordt van bestuurszijde ontkend. Wanneer de prijzen ineens terugloopen, dan kan op een percentage van 20 pet. niet worden gerekend. .Uitdrukkelijk wordt van bestuurszijde vastgesteld, dat dit percentage geen bindende toezegging vormt. Biedingen tegen 20 pet. kunnen thans nog niet worden aanvaard. Zulks kan slechts worden aangenomen met toestemming van alle obligatiehouders. Een verdere vergadering zal niet worden uitgeschreven. Het bestuur blijft derhalve voorzien van de machtiging tot verkoop van het bezit, indien dit hun wenschelijk voor komt. ZILVEREN JUBILEUM. Dinsdag a.s. herdenkt de heer H. van der Velden den dag, waarop hij 25 jaar geleden als winkelbediende in dienst trad bij den ijzerhandel van de firma H. Vroom, Morsch- straat 2, alhier. Geveilde perceelen. Ten overstaan van notaris B. H. Stum- pel alhier het huis en erf Oranjegracht 111 t.o. het Waardkerkplein alhier in bod: 3.800, kooper de heer J. J. P. Brinkman qq. alhier voor 4000. WAARSCHUWING De ingezetenen, die op de een of andere manier connectie hebben met de stichting „Winterhulp" worden gewaarschuwd tegen z.g. ambtenaren dezer instelling. Gisteren zijn n.l. twee aangiften bij de politie bin nengekomen van diefstal van textielkaar- ten. De oplichter of oplichters gaan op de volgende wijze te werk. Zij zeggen te ko men van Winterhulp en belast te zijn met inzage te nemen van de distributie beschei den. Na deze controle bleken de textiel- kaarten verdwenen.... men zij dus op zijn hoede en geve zijn kaarten niet zonder zich te vergewissen dat de „heeren" een legiti- matiekaart bij zich hebben. BEEN GEBROKEN Gistermorgen te 11 uur is de 30-jarige A. G. v. d. B. op het erf van de boerderij v. d. Stoel in de Genestetstraat bij het verzetten van een melkpomp gestruikeld. De man kreeg daarbij het 100 k.g. wegen de gevaarte op het linkerbovenbeen, dat brak. Door den E.H.D. werd het slachtoffer naar het St. Elisabethziekenhuis vervoerd. De politie-brandweer heeft hedenmorgen een schoorsteenbrandje gebluscht in het perceel Vrouwenkerkhof 2. Voor het doctoraal examen scheikunde slaagde aan de Vrije Universiteit te Amster dam de heer P. G. Fohr, alhier. FILMVOORSTELLING K. F. A. Op Zondag 20 April geeft de Katholieke Film Actie wederom een filmvoorstelling in het Trianon-theater. Deze voorstelling begint precies om half twaalf. Als hoofd film zal vertoond worden: „Robert Koch", de strijder tegen den dood. In deze film zal men ervaren welk een moeite het ge kost heeft de tuberculosebacil te ontdekken en te bestrijden. Dag en nacht werkt Robert Koch en hij ontvangt voor al zijn werk slechts laster en hoon. Pas veel Tater kan hij bewijzen welk een weldaad hij den menschen bewezen heeft door zijn ontdek king. Alle leden van de K. F. A. wordt aan geraden, deze film te gaan zien. Reeds nu kunt u zich van een plaats ver zekeren door deze te bespreken bij den vertegenwoordiger der K. F. A. voor Lei den, P. A. Rijsbergen, Pasteurstraat 27a. Bioscopen Casino WATT EN M WATT ALS CIRCUS-GASTEN Dit is geen drama. Het merkwaardige is, dat de meeste circusfilms gruwelijke dra ma's zijn van jaloezie, echtbreuk, gebroken touwen en andere treurige evenementen. Maar als Watt en Watt in een circus ko men, kan men dezen on verkwikkelij ken gang van zaken, gelukkig, niet verwachten. Het tweetal wandelt een circus binnen op zoek naar een baantje; het circus verhuist en Pat en Patachon, door een wonderbaar lijk instinct geleid, duiken opnieuw op, ter wijl het „paardenspel" in een andere stad zal worden opgevoerd. Nu wil de loop der omstandigheden, dat een der circus-directeuren (Hans Moser) een dochter heeft, dat de dochter een snoe zig kind op dezelfde boot reist, waar mede Watt en Yi Watt zich kosteloos laten vervoeren, en dat die boot meert juist en precies in de stad, waar het circus is op geslagen. De dochter heeft een minnaar, en dat is de kleinzoon van zijn grootmoeder daar kan niemand iets tegenin brengen en deze grootmoeder is de sinds lang gestor vene, maar nog steeds dapper-razende Adèle Sandrock, zooals altijd gekleed in een uitdragerswinkel van oude rokken en kan ten lorren, en nu wil dezelfde goedertie- rene loop der omstandigheden, dat de doch ter van den circus-directeur komt logeeren bij de grootmoeder van den jongeman, die zij met Watt en M Watt op de boot heeft ontmoet. Mén ziet, de wolken trekken zich reeds samen, want iedereen, die Adèle Sandrock kent, weet, dat zij filmisch in 't geheel niet gesteld is op circus-directeuren en nog min der op losloopende types als Watt en H Watt. Er broeit iets, en de donderbui komt inderdaad tot ontploffing tijdens de circus voorstelling. En zooals gebruikelijk na don derbuien klaart de lucht en wordt alle mis verstand opgehelderd. Nu zou deze vertel ling niet compleet zijn, als wij vergaten mede te deelen, dat Hans Moser als circus directeur een compagnon had, en-die com pagnon is.... Leo Slezak. Zoodat in deze ééne film dus vyf bekende „komieken" samenspelen: Watt, Watt, Adèle Sandrock, Hans Moser en Leo Slezak. Geen wonder dus, dat „Casino" volle zalen trekt en men zich een genoegelijke paar uurtjes kan ver schaffen, door deze film te gaan bekijken. Ook het voorprogramma is op vroolijk- heid afgestemd: een prentenboek-op-zang door Louis Noiret en een dubbele huwelijks tragedie, die, als goed en wel beschouwd, zich als een blijspel ontpopt. Lido. IN DE SCHADUW DER DUISTERNIS. In de schaduwen van den nacht sluipen lichtschuwe elementen rond en bloeit de bleeke woekerplant van de misdaad. Een auto glijdt 's nachts over den weg, totdat plotseling een boom omvalt en den wagen ineendrukt. Een individu berooft den inzittende, die gedood werd. In het costuum van den vermoorde en voorzien van diens papieren en portefuille, lo geert hij in een dorpsherberg, waar de man van wien wij tot nu toe nog weinig we ten een aanvang maakt met een serie wandaden, welke de toeschouwer met klim mende beklemming ziet gebeuren. Het wordt meer en meer duidelijk, deze man is een van de zwaarste misdadigers, welke ooit in de annalen van de politie zijn op- geteekend. Hij is een koel berekenende, gewetenlooze beroepsmisdadiger. Een in breker, brandstichter, moordenaar, auto bandiet. Hier wordt ons een kijkje gege ven in de onderwereld, in de sluwe sluip- gangen van de misdaad; een kijkje, dat ons het leven van den misdadiger bloot legt in al zijn afzichtelijke verwording. Maar tevens zien wij, hoe geleidelijk de politie de lucht krijgt van het misdaden- weefsel. Aanvankelijk is het nog slechts een vermoeden, dat de gepleegde daden één samenhangend geheel uitmaken, doch geleidelijk wordt dat vermoeden tot waar- schijnlykheid en als de boef eindelijk een fout begaat en zijn pet verliest, is het eer ste spoor gevonden. Geduldig wordt dit nagegaan en als men eenmaal de ware identiteit van het individu kent, wordt het net langzaam toegehaald, totdat er geen ontsnappen meer aan is. Na een drama tisch revolvergevecht, wordt de man ge arresteerd, in de gevangenis gesloten en door het gerecht ter dood veroordeeld. Als de man is'weggeleid om terechtgesteld te worden, zien wij de laatste sigaret, wel ke hij rookte, tot het puntje toe opgebrand, de cel is gevuld met rook. Zoo verging een misdadigersleven. Het is een film vol sensatie, vol span ning, die tevens het tegengif voor het be derf, dat zij zien laat, verschaft. De straf volgt op het misdrijf. Vóór de pauze zien wij de gebruikelijke journaals, alsmede een kort filmpje over de genoegens van een dagje naar buiten. Een komisch verhaal van een jong ge trouwd stel, dat het week-einde in z'n bui tenhuisje wil doorbrengen, maar niet met rust wordt gelaten door al te opdringerige kennissen. Voorts bevat het programma ook nog een tweetal variété-nummers, nl. een acrobaat en jongleur, die wonderbare staaltjes van evenwichtskunst ten beste geeft, en een hoornblazer met een fantastische vaardig heid op z'n instrument. Een goed gevuld en onderhoudend pro gramma. 1 Trianon. „D Hl 88" De Tobisfilm, welke deze week in het Trianon-theater wordt vertoond, is een filmepos van heldenmoed, volharding en kameraadschap. M§n vermoedt ongetwij feld reeds waar het hier omgaat: het is een vliegerfilm. In deze film maken we kennis met twee jonge vliegers, die deel uitmaken van een bemanning van vier. Zij hebben een oefenvlucht tijdens de manoeuvres, maar een der bommen zit klem, landen met den bommenlast is niet mogelijk. De com mandant-onderofficier wacht de bevelen var zyn commandant op den grond: sprin gen is het bevel en allen maken zich ge reed. De jonge korporaal Eckhard evenwel waagt het avontuur om de machine te doen landen, zonder dat zijn commandant zulks weet. Onder groote spanning van superi euren en kameraden slaagt Eckhard in zijn pogen, hij is de held der vliegerij, terwijl zijn collega met leede oogen toeziet. Hij voelt wrok tegen Eckhard, hij neeft geen goed woord voor hem over en wanneer zij beiden weer eens op een nachtvlucht zijn en in zwaar weer geraken, dat zij op bevel van dienst moesten verlaten, krijgt Eckhard bet verwijt te hooren, dat hij nu er geen publiek isbang is om door te vliegen. Eckhard laat zich dit niet aanleunen en zet door, maar de machine verongelukt bij een noodlanding. De bemanning komt er vrij goed af, doch beiden vliegers wordt een startverbod opgelegd door hun c mandant. Eerst wanneer bij nieuwe oefe ningen hun hulp dringend noodig is, mo gen zij weer opstijgen en waar anderen in hun opdracht faalden, daar volbrengen zij de opgedragen taak naar behooren. Motor- pech overvalt hen echter, de machine stort in zee, de radioverbinding is verbroken. Dan komt de bereids voor den dienst afge keurde werkmeester van de vlieghaven actie, hij houdt van de jongens, hij houdt van de vliegtuigen, hy houdt van zyn be roep en vreest niets zoozeer als de afkeu ring van het werk, dat hem lief is. Hij bestijgt de oude „D Hl 88", een machine, die reeds vele overwinningen had bevoch ten en die tenslotte zijn bestuurder nage noeg dood thuisbracht.De werkmeester zoekt de zee af, speurt en.... vindt, het geen de redding der twee jonge vliegc: tot gevolg heeft, maar op zijn beurt krijgt de oude „D III 88" motorpech en de be stuurder komt om. Trouwe plichtsvervulling en eerlijke kameraadschap, onverschrokken moed en ijzeren volharding liggen aan deze film ten grondslag en Heinz Wenzel met Hermann Braun zorgen voor een uitnemende tolking der hoofdrollen. In het voorprogramma een uitstekend geslaagd filmpje over het Westland met zijn glazenpaleizen en zijn heerlijkheid aan groenten en fruit. Rex MORGEN WORD IK GEARRESTEERD. Een misdadiger maakt steeds een fout, die hem vroeger of later noodlottig wordt. Dit is een stelregel, welke menigen politie man een riem ondet het hart steekt. Zoo is het ook in de film, „Morgen word ik ge arresteerd", die deze week in Rex draait. Alleen wordt de fout in dit geval, v/el héél erg laat noodlottig voor den dader. In 1929 namelijk wordt, zooals deze film ons laat zien een operazangeres vermoord; eerst tien jaar later wordt de dader gevat. Een voor- Gemeentel. Aankondiging DISTRIBUTIE VASTE BRANDSTOFFEN. (Alleen voor houders van speciale Brandstof-Identiteitskaarten Houders welke bel strie), wo: a.s. hun 7e pei len aan het Dist: stoffen. Voorts wordt l >ke hen, welke behoc en en D GEEN toew de voor ruimtevi uitgereikt. LEIDEN, 5 April 1941. doelde kaarten, (Kleinindu- gesteld, dat aan •pen B, C de 6e perio- in,g zullen worden Weth. loco-Burgemeester. Agenda LElfoEN. Zaterdag, R. K. Reclasseeringsvereeniging Afd. Leiden, bureauzitting St. Vin- centiusgebouw, Hoogl. Kerkgr. 32, 4 uur nam. De Zondagsdienst der huisartsen te Lei den wordt waargenomen door de dokters: van Alphen, v. d. Hoeven, Hovens Gréve, Jasperse, Renaud en Teeuwen. De Zondagsdienst der huisartsen te Oegstgeest wordt waargenomen door dr. Hugenholtz, Tel. 390. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken té Leiden wordt van Zaterdag 5 April 20 uur tot Zaterdag 12 April 8 uur waargenomen door: de Apotheek van Drie- sum Mare 110, Tel. 20406 en de Zuider Apo theek Lammenschansweg 4, Tel. 23553. Te Oegstgeest door: de Oegstgeestsche Apotheek Wilhelminapark 8, Tel. 26274. pnjs REESTRAAT 171 Van onze Adverteerders ZAADHANDEL GEBES. JONKER. In perceel Doezastraat 39 is vandaag een nieuwe zaak geopend door de Gebrs. Jonker, die reeds aan den Hooge Rijndijk een zaadhandel hadden en een kweekerij v^n vaste planten en heesters te Leider dorp. Beide ondernemende jongelui zijn in Juli van het vorig jaar uit militairen dienst gekomen en hebben, wijl zij vroeger in het tuinbouwvak gevolontaird hebben, on middellijk getracht zioh een bestaan te verzekeren» In den geheel gerestaureerd en winkel zijn thans alle zaden voor groenten- en bloementeelt voorradig, zoodat men te kust en te keur kan uitkiezen. Nu het voorjaar blijkbaar zijn intrede gedaan schijnt te hebben is daaraan meer dan ooit behoefte. Den ondernemers veel succes. werp van ondergeschikt belang, dat op de plaats van de misdaad achterbleef, ver raadt hem. In die tien jaar hebben andere menschen ook het gewicht van een ver denking van moord op zich voelen rusten enhet geluk van velen vernietigd. De ma nier waarop de moordenaar zich gedraagt en zijn handelingen, zijn van dien aard, dat niemand ook maar de minste verden king tegen hem koestert Het is dan ook een uitermate knap staaltje van recherchewerk dat ten slotte den dader in den val doet loo- pen. Veel kunnen wij natuurlijk van deze de tective-film niet verraden, wij zouden daarmee het werk van de regie, die er op zulk een goede wijze in geslaagd, is, het- publiek zoo lang mogelijk in onzekerheid te laten,' ongedaan maken. Ferdinand Marian vertolkt op zelfbewus te en vaste wijze de hcofdrol van den vio list Burger, alias Perez, terwijl Kathe Dorsch en Gisela Uhler als zijn vrouw en dochter de familie completeeren. Vermel ding verdient voorts nog het werkelijk goede spel van Paul Klinger als de na ijverige collega van Burger. Het voorprogramma, veelomvattend als gewoonlijk, toont ons onder meer een filmpe over canoën in de bergrivieren in Zwitserland, waarvoor nog heel wat meer komt kijken, dan het „peddelen" op onze rustige meren. Luxor. KORA TERRY De avonturen van twee meisjes, die ten slotte verwikkeld raken in een spionnage- affaire, hebben zooveel belangstelling ge trokken, dat de film nog een week op het doek blijft. Deze film ls voor volwassenen toelaat baar geoordeeld.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 2