DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WINTERHULPêPNEDERIAND Momentje ZONDAGSBLAD. ZATERDAG 5 APRIL 1941 32ste Jaargang No. 9916 S)e £eid6eh£0ou/fca/nt Bureaux Papengrachfe>32. Telefoon: Redactie 20015. Administratie 20935. Giro 103003. Postbus 11. V Gemeenschappelijk bezit In het maandblad „De R. K. Staatspar tij" wijst V. er terecht op, dat er gezocht I moet worden naar gemeenschappelijke elementen onder de verschillende, geschei den richtingen voor den opbouw van een universeele, mondiale economisch-sociale orde. Hij schrijft o. m.: „Ons oordeel is, dat het gemeenschappe lijke bezit aan economisch-sociale struc- tureele denkbeelden buitengewoon groot is. Zoo troostend die gedachte is, zoo hartver scheurend is het tooneel van een strijd, waarin men zichzelf en elkander belet dat te zien. Er wordt gestreden om Lebens- raum en.... de mogelijkheid tot een we reldplan voor Lebensraum is aanwezig. Wie haalt, nu het een wereld-conflict is, de strijdenden uit elkaar om hen tot gemeen- schappelijken arbeid te brengen na hen van de mogelijkheid eener synthese te hebben overtuigd? Er is maar zelden sprake van een wer kelijke tegenstelling, bij alle geschillen en twisten, die men in het leven tegenkomt. Slechts dan is er een onverzoenlijk ja te genover een onverzoenlijk neen, als de bot sende meeningen hetzelfde object betref fen. Doch hoe dikwijls is dat het geval? Hoe veel vaker staan overigens verstan dige menschen gespannen tegenover elkaar, terwijl elk over het twistpunt een andere voorstelling heeft. Als men ons, waar. de werkelijkheid zoo gecompliceerd is. eens een eenvoudig voorbeeld zou vergunnen, dan zouden wij het beeld willen oproepen van twee twistende lieden, waarvan de een beweert: zilver is een zeer kostbare stof; en de ander: zilver is weinig kost baar. In het opzicht van zijn verhouding tot goud en nog kostbaarder stoffen is zil ver weinig kostbaar. In het opzicht van zijn verhouding tot koper en nog minder kostbare stoffen is zilver zeer kostbaar." Ook wij zijn er van overtuigd, dat de menschen onderling het héél vaak veel meer met elkander eens zijn, dan zij zelf meenen of zelf weten. Het is zeker, dat verschillen veel meer voortkomen uit een misverstand dan uit de realiteit. Maar daarnaast isook waar, dat er wer. k e 1 ij k e verschillen onder de menschen zijn. Verschillen, die niet kunnen worden weggeredeneerd of weggekeken! Zoo is er op economisch-sociaal terrein een w e r k e 1 ij k verschil tusschen het stelsel, dat de winst als eenige norm voor de productie beschouwt, en het stelsel, dat de sociale nuttigheid als d e basis voor de productie aanvaardt. Tusschen het eerste het kapitalistische stelsel en het tweede kan geen over eenstemming worden gevonden. Het eerste zal moeten w ij k e n voor het tweede. En daarom zal bij den nieuwen opbouw van een economisch-sociale orde wat be treft de hoofdgedachten en de diepste grondslagen niet moeten worden gezocht naar de gemeenschappelijke elementen van beide stelsels. Die gemeenschappelijke ele menten zijn er niet! Bij de uitwerking van de hoofdgedachten en bij de concretiseering ervan, en by ondergeschikte vraagstukken is het zaak, om uit de meeningsverschil- len gemeenschappelijke elementen te zoe ken, waarbij men inderdaad tot de con clusie fcal kunnen komen, dat er weinig of geen meeningsverschillen overblijven! Maar wij herhalen, dat tusschen de hoofdgedachten en de diepste grondslagen van beide stelsels geen gemeenschappelij ke elementen zullen kunnen worden gevon den. Het individualisme, het liberalisme, het kapitalisme moet worden uitgebannen. Onze Maastrichtsche collega v. d. Broek zeide dezer dagen op een bijeenkomst van den Limburgschen Journalistenkring: „Wij zullen met vreugde den dag begroeten, waarop het kapitalisme niet slechts met enkele uitwassen, maar met tak en wor tel, met heel zijn verderfelijke leer en practijk, wordt uitgeroeid." Men moet zeker niet pogen, om door al lerlei redeneeringen tot de conclusie .te ko men, „dat het gemeenschappelijke bezit aan economisch-sociale structureele denk beelden buitengewoon groot is, als 't be treft degenen, die bewust of onbewust de kapitalistische theorie of practijk aanhangen en de voorstanders van wat he den dopr velen wordt aangeduid als „so cialisme" Het gemeenscheppelijke bezit van zulkè denkbeelden bij hen, die een kapitalistische structuur voorstaan, en, de anderen en ons is juist buitengewoon klein! Deze aanvulling meenen wij te moeten plaatsen bij het artikel van V. in „De R.K. StaatsDartij". DE KOMENDE LIJSTENCOLLECTE: Zooals gemeld en ook zal blijken uit de nieuwe affiches, welke dringend tot offe ren zullen uitnoodigen, zal van 15 tot en met 19 April a s. in ons land weder een lijs- tencollecte voor Winterhulp Nederland wordengehouden. Daarna volgt ten slotte op 2 en 3 Mei nog een straatcollecte en daarmede wordt dan het werk van Winterhulp Nederland voor den winter 19401941 agesloten. Nu het einde van deze werkperiode zoo-» zeer in het zient is, heeft een verslaggever van het A. N. P. nog eens een kort onder houd gehad met een der naaste medewer kers van den directeur-generaal, teneinde eenige indrukken te krijgen over tot dus ver behaalde resultaten. In de eerste plaats kon worden ge constateerd, da* de. stemming van het publiek, welite in het begin der werk zaamheden nogai eens van tegenzin blijk gaf, zich geleidelijk ten goede heeft gewijzigd. Vooral de laatste huis collecte heeft reden gegeven deze gun stige kentering vast te stellen. Want thans kan reeds worden aangenomen, dat de op.brengst van deze midden Maart gehouden collecte niets onbevre digend zal zijn, al is het uiteindelijk bedrag nog niet met juistheid te zeg gen, omdat van tal van gemeenten de opgaven nog moeten binnenkomen. Wat nu de resultaten van de gehouden collectes betreft, is reeds medegedeeld, dat de opbrengst over de eerste drie maan den der werkperiode bijna 3 millioen gul den heeft bedragen, welk bedrag ook reeds werd uitgekeerd. Over het tweede tijdvak van drie maanden wordt eenzelfde resul taat verwacht en op grond hiervan is tot Mei dan ook in tonaal een bedrag van onge veer 51/2 millioen gulden toegewezen, welke toewijzing bij eenzelfden gang van zaken als tot dusver als redelijk gedekt kan wörden beschouwd. Tot nu toe zijn de opbrengsten geheel in overeenstemming met die verwachting, en het is dan ook te hopen, dat met de twee nog restende col lectes dezelfde lijn worden doorgetrok ken. Als sluitsteen van de actie is daarom de Mei-collecte over en weer een zaak van groot vertrouwen, opdat de mede daarop gebaseerde toewijzingen ook ten volle zul len kunnen worden uitgekeerd. OFFERT GUL VOOR UW BEHOEFTIGE LANDGENOOÏFN. DE WAARDE-BONS VAN WINTERHULP NEDERLAND De directeur-generaal van de stich ting Winterhulp Nederland maakt be kend, dat de termijn, waarbinnen de waardebonnen series a, b, c, d en e bij de winkeliers en handelaren kunnen worden aangeboden, in afwijking van den op de voorzijde vermelden tekst, is verlengd tot uiterlijk 31 Mei 1941. De verzilvering van deze series waardebonnen bij alle banken en spaar banken kan eveneens in afwijking van den op de rugzijde vermelden telkst ge schieden tot 31 Juli 1941. De banken en spaarbanken kunnen de ingewisselde waardebons uiterlijk den 15den Augustus 1941 inzenden bij de kasvereeniging N.V. te Amsterdam. Deze maatregel is getroffen in ver- band met het feit, dat uit het publiek de wensch naar voren is gekomen over een ruimere periode in de gelegenheid te worden gesteld, op deze wijze goederen aan te koopen. De omzetbelasting op peulvruchten.aard appelen en eieren Vereenvoudiging van de heffing Producenten thans vrijgesteld Men schrijft ons van bevoegde zijde: Tengevolge van de bestaande maatrege len op het gebied van de voedselvoorzie ning mogen peulvruchten, aardappelen en eieren uitsluitend door tusschenkomst van bepaalde lichamen of personen worden af geleverd. Ten aanzien van de heffing van omzetbelasting van deze producten is een vereenvoudiging verkregen door de belas tingheffing naar die lichamen of personen te verplaatsen. Hiermede is bereikt, dat de producenten ten aanzien van deze produc ten buiten de heffing van de omzetbelas ting blijven. Peulvruchten. Peulvruchten moeten door tusschen komst van een provinciale inkoopcentrale en akkerbouwproducten (P.I.C.A.) worden geleverd aan de Nederlandsche inkoop centrale van akkerbouwproducten (N.I.C. A.) Aan deze laatste wordt een vergun ning ingevolge artikel 14, tweede lid, van het besluit verleend. De levering van peul vruchten door den producent aan de P.l. C.A. en door de P.I.C.A. aan de N.I.C.A. kan men vrijstelling van omzetbelasting geschieden zonder dat de overlegging van een bestelorder behoeft te worden gevor derd. Aardappelen. Aardappelen moeten door den producent worden geleverd aan de vereeniging ter behartiging van den Nederlandschen aard- appelhandel (V.B.N.A.). Aan de V.B.N.A. wordt een vergunning ingevolge artikel 14, tweede lid, van het besluit verleend. De levering van aardappelen door den produ cent aan de V.B.N.A welke levering als regel door bemiddeling van z.g. kooplie den en commissionnaris plaats vindt kan met vrijstelling van omzetbelasting geschieden zonder dat de overlegging van een bestelorder behoeft te worden gevor derd. Eieren. Eieren mogen ingevolge het crisis- eierenbesluit-1940 niet door de producen ten rechtstreeks aan den consumenten worden afgeleverd, doch moeten worden afgeleverd door tusschenkomst van in vo- renvermeld besluit aangeduide tusschen- handelaren, die als georganiSeerden moe ten zijn aangesloten bij de stichting Ne derlandsche centrale voor eieren en pluim vee. De eieren moeten door de producen ten aan „verzamelaars" en door de „ver zamelaars" aan „handelaren" worden afge leverd. De „handelaren" moeten alle eie ren, behalve die, welke worden uitgevoerd, afleveren aan „grossiers". Alleen de „grossiers" mogen de eieren in het binnen land aan kleinhandelaren en aan bakke rijen en ander eierverwerkende bedrij ven afleveren. In verband met het bepaalde in de arti kelen 14, tweede lid, en 28 van het besluit is ten aanzien van de belastingheffing van eieren het volgende bepaald. De levering van eieien door de producenten aan de „verzamelaars", door de laatsten aan de „handelaren" en door de „handelaren" aan de „grossiers" kan met vrijstelling van omzetbelasting geschieden, zonder dat de overlegging van een bestelorder behoeft te worden gevorderd. In verband met de omstandigheid dat, tengevolge van deze regeling ,van de producenten, „verzamelaars" en „hande laars" geen omzetbelasting wordt geheven, zijn de „grossiers" bij aflevering van eie ren aan kleinhandelaren en aan de eier verwerkende bedrijven anders dan op bestelorder omzetbelasting verschuldigd naar het tarief van een en zeven tiende (1,7) percent. Een vergunning ingevolge artikel 14, tweede lid, van het besluit aan eiken „verzamelaar" en „handelaar" af zonderlijk behoeft niet te worden ver leend. Wel worden zoodanige vergunnin gen uitdrukkelijk verleend aan de „gros siers". In gevallen, dat vorenbedoelde centrale aan producenten ontheffing heeft ver leend van het verbod om rechtstreeks aan consumenten af te leveren is de producent uiteraard op de gewone wijze omzetbelas ting verschuldigd. De heffing van omzetbelasting van peul vruchten, aardappelen en eieren volgens vorenstaande regeling wordt geacht te zijn in werking getreden op 1 Januari 1941. OMZETBELASTING VOOR VEE. Van bevoegde zijde wordt het volgende medegedeeld: In verband met de omstandigheid, dat de heffing van omzetbelasting van vee ge heel overeenkomstig de bepalingen van het besluit op de omzetbelasting 1940 tot vele moeilijkheden aanleiding zou geven en mede in verband met het feit, dat al het voor de slacht bestemde vee moet wor den geleverd door tusschenkomst van de Nederlandsche veehouderij centrale, is ten aanzien van de heffing van omzetbelas ting van vee tot nader order de navolgen- de regeling getroffen. De levering door veehouders van runde ren, varkens, paarden, schapen en geiten hierna kortheidshalve aangeduid als vee is onderworpen aan een heffing naar het tarief van twee en een half per cent. Het vorenstaande lijdt slechts uit zondering in gevallen, waarin de veehou der kan aantoonen, dat Hij als veehande laar is opgetreden. Een veehouder is aan te merken als veehandelaar ten aanzien van ingekocht vee, dat hij binnen zeer korten tijd doorlevert. Ter zake van den eigenlijken handel in vee' wordt omzetbelasting slechts geheven bij levering door de Nederlandsche vee houderijcentrale en wel naar het tarief van een half percent. De levering van vee door veehandelaren behalve de Neder landsche veehoiüierijcentrale is mits dien niet aan omzetbelasting onderwor pen. Hieruit volgt tevens, dat een veehou der, die vee levert, ten aanzien waarvan hij volgens het vorenstaande als veehan delaar kan worden aangemerkt, voor deze levering omzetbelasting niet is verschul digd. Ter zake van het door veehouders voor eigen gebruik beschikken over vee vindt belastingheffing niet plaats. In verband met de omstandigheid, dat de Nederlandsche veehouderijcentrale over het grootste gedeelte van het eerste kwartaal heeft gerekend met betaling door haar aan het rijk van omzetbelasting naar het tarief van twee en een half per cent, is, om redenen van practische aard, goedgekeurd, dat de belastingheffing bij veehouders terzake van de levering van vee een aanvang neemt met ingang van 1 April a.s. EEN BORREL De borrel wordt gerantsoeneerd. Wat moet dat nou? Allen die drank verkoopen krijgen nu voortaan nog- maar 55 van hun omzet over 1939. Dat is dus ongeveer de helft en iemand die gewend was drie glaasjes te drinken, krijgt er nu maar ander half. Ik vraag mij af, waarom dat noodig is. Hier schijnt dat noodig te zijn, omdat wij in onze overmaat van weelde jenever stoken van graan, dat toch feitelijk bestemd is voor brood. Moet dat nou beslist? De oude Germanen, die ons heden ten dage ten voorbeeld worden gesteld, brouw den hun bier van gerst. De Russen sto ken hun jenever van aardappelen, de Grieken van pruimen en de Hongaren van abrikozen en of dat nou jenever, wodka of palinka heet, doet niets ter zake. Maar laten wij dan eens pro- beeren van iets anders jenever te jenever laat stoken. Ik denk zoo bij mij zelf, waarom eten de koeien zoo graag ingekuild gras? Ik heb geen verstand van zulke dipgen, maar da's ook niet voor niks, wed ik. Indien men kans ziet van lindebloesem thee te fabriceeren, dan moet er toch zeker een of ander groei sel te vinden zijn,waaruit zich een jenever laat. Waarom ik zoo ijver voor het be houd van een borrel? "Weet U nog, dat er kort geleden hier in de buurt een bom moet zijn gevallen en wij allemaal zaten te trillen op onze stoelen? Nou, toen heb ik gauw een borrel gevat voor den schrik. Wat moet dat dan, als ik weer eens schrik? .J De oudste schaapskooi van Drente, welke zich te Kralo bevindt, is weer .in bedrijf". De kudde verlaat den stal, om op de heide voedsel te gaan zoeken (Foto Pax-Holland) Weekabonné's die geabon neerd zijn op het Geïllustreerd Zondagsblad moeten dit thans betalen. Verschuldigd bedrag 10.52 MAXIMUM-PRIJZEN VOOR GARNALEN EN MOSSELEN De secretaris-generaal van het departe ment van Landbouw en Visscherij deelt mede, dat met ingang van Maandag 7 April 1941 maximum-prijzen zijn vastgesteld voor garnalen, mosselen en mosselzaad. Wat garnalen betreft, mag den consument voor gepelde garnalen ten hoogste 0.26 en voor ongepelde garnalen niet meer dan 0.08 per ons in rekening wordeh gebracht. De prijzen van mosselen mogen voor den consument niet hooger zijn dan f 0.10 per kg. voor ongeknipte en 0.15 per kg. voor geknipte mosselen. De handelaren, die di rect aan het publiek verkoopen en afleve ren, zijn verplicht op voor de koopers dui delijk zichtbare plaatsen prijslijsten te bé- vestigen. De prijslijsten zullen van flinke afmetin gen moeten zijn en bij winkeliers zijn aan gebracht in den winkel en de étalages. Bij de venters, die bij het verhandelen van voertuigen gebruik maken,, zullen de prijs lijsten op in het oog vallende wijze' daarop moeten worden bevestigd. MAXIMUM-PRIJZEN VOOR ZOETWATERVISCH De secretaris-generaal van het departe ment van Landbouw en Visscherij deelt mede: Met ingang van Maandag 7 April 1941 zijn maximumprijzen vastgesteld voor zoet- watervisch. Voor het geval een consument de visch rechtstreeks van den visscher koopt zal de prijs, waarvoor hij de visch ontvangt, niet hooger mogen zijn dan de prijs, waarvoor de groothandelaar aan den kleinhandelaar aflevert. Voor zoo ver zoetwater visch wordt ver kocht in partijen, waarin verschillende soorten of» sorteeringen voorkomen en één van deze soorten of sorteeringen bedraagt meer dan 20 pet. van de geheele partij, geldt als maximum verkoopprijs de maximum prijs van de goedkoopste in die partij aan wezige vischsoort of sorteering. Ook hier is dezelfde bepaling inzake prijs lijsten gemaakt als boven vermeld.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 1