HET KOMENDE ROEISEIZOEN Voor de Kinderen ZATERDAG 5 APRIL 1941 DE LEIDSCHE COURANT TIERDE BLAD - PAG. 12 Na de vervallen Varsity en Laga-wedstri jden hoop op een normaal programma Met de intrede van de Lente zijn alls roeiers in ons land weer in beweging ge komen. Van verschillende kanten is ge meld, dat de oefeningen op het water zijn begonnen en deze bedrijvigheid is voor het A.N.P. aanleiding geweest bij den enthou siasten secretaris-penningmeester van den Nederlandschen Roeibond, den heer W. Jongejan, eens te informeeren naar de plannen voor het komende seizoen. De heer Jongejan was van meening, dat er een groote opbloei van de roeisport in ons land te wachten staat. Tal van ver- eenigingen hebben een grooten toeloop van nieuwe leden. De oorzaak hiervan zal waarschijnlijk wel gelegen zijn in het feit, dat de menschen in hun vacanties minder reizen, terwijl bovendien de sport en de lichamelijke opvoeding steeds meer in het middelpunt der belangstelling komen te staan. Doch deze vermeerdering van leden brengt voor de besturen in een tijd, dat het roeimateriaal schaarsch is, vele moei lijkheden met zich mee en het is dan ook zaak om zoo zuinig mogelijk met de aan wezige booten om te gaan. Vooral de in structeurs en afroei-commissies hebben hierdoor een zware taak. Behalve de be ginnelingen zullen echter ook de meer er varen roeiers en roeisters hun volledige medewerking moeten verleenen. Alhoewel het zich aanvankelijk liet aan zien, dat door het roeiverbod aan Laga en Njord het wedstrijd wezen dit seizoen niet tot zijn'volle recht zou komen, is hierin door tijdige opheffing gelukkig wijziging gekomen. Beide vereenigingen zijn pas weer met de oefeningen begonnen en door dit tekort aan voorbereiding de lange vorstperiode is eveneens schuldig was het noodzakelijk de traditioneele Varsity en de jubileum wedstrijden van Laga te laten vervallen, doch de rest van het vast gestelde programma zal echter afgewerkt kunnen worden. Helaas kan ook dit jaar geen gebruik gemaakt worden van de boschbaan, zoodat behalve het lange af standskampioenschap en de wedstrijden om den Telegraafbeker ook de Koninklijke en de Hollandbeker weer op den al ouden Amstel gehouden moeten worden. „En wat dit beteekent" aldus de heer Jongejan „weten we van verleden jaar". Van een zuivere krachtuiting kan men dan ook hier niet spreken al blijft er van deze baan een speciale bekoring uitgaan. In verband hiermede is dan ook de plaats, waar op 20 Juli de nationale kampioen schappen gehouden zullen worden nog niet definitief bepaald. Ongetwijfeld verdient de baan op het Amsterdam-Rijnkanaal bij Jutphaas de voorkeur boven de Amstel- baan. Aan de jubileumwedstrijden van Triton op 21 en 22 Juni hecht ik dan ook uit roeitechnisch oogpunt de meeste waar de. Dat we niet direct besloten hebben de kampioenschappen op deze baan te houden, ligt, behalve aan de groote kosten voor de organisatie, ook aan de beperkte en dure vervoergelegenheid voor deel nemers en materiaal; in dit opzicht is Am sterdam als centrum meer te verkiezen". „Een groote moeilijkheid voor de wed strijdroeiers is de kwestie van de voeding. In normale tijden worden er 5000 calorieën verbruikt, terwijl met het momenteele bonnenstelsel slechts 1800 calorieën ter be schikking staan. Het bestuur is bezig extratoewijzing te krijgen, daar anders de training zeer in het gedrang zou komen. Iedere instructeur dient dan ook de leden van zijn ploeg in dit opzicht nauwkeurig gade te slaan en het is zelfs zeer aan te bevelen op vaste tijden iederen wèdstrijd- roeier aan een strenge medische controle te onderwerpen". „Voorloopig hebben we nog niet gebrek aan belangstelling te klagen, want de inschrijving voor het lange afstands kampioenschap van den Amstel, dat als in zet van het seizoen op 13 April zal plaats hebben, zijn zeer talrijk. In ieder geval zullen we trachten het peil van het vorig jaar, dat voor ons land zeer behoorlijk was, te handhaven en dit is, gezien het gemis van internationaal contact, geen geringe opgave". „De dames zullen dit seizoen voor het eerst officieel aan de kampioenschappen deelnemen. Bij vroegere gelegenheden kwamen de damesnummers alleen als bij- nummers op het programma voor, ditmaal zullen zich de winnaressen in de Skiff, Vier, Acht en Dubbel Vier in stijl- en snel- roeien, werkelijke kampioenen mogen noemen". „Het toerroeien", aldus de heer Jongejan, „heeft ook weer de volledige aandacht van het bestuur. De gemeenschappelijke toch ten, welke we vorig jaar uitgeschreven hebben, bleken geen suces. In overleg met de commissie voor het toerroeien hebben we nu speciale tochten voor Noord- en Zuid-Holland en Friesland uitgeschreven. Ieder kan deze tochten individueel maken en indien alle controleposten gepasseerd zijn, ontvangen de deelnemers, die dus nu niet aan één bepaalden dag gebonden zijn, een plaquette. Op deze wijze hopen we het toerroeien dien stimulans te geven, welke het zoo zeer noodig heeft. Bovendien wordt er nog van 1219 Juli een gemeen schappelijke roeitocht naar Friesland ge houden waarvoor reeds nu goede belang stelling bestaat." Ook de kwestie van het jeugdroeien werd nog door den heer Jongejan aan geroerd. Door vele vereenigingen wordt aan dit punt nog niet genoeg aandacht be steed en vooral aan goede instructeurs ontbreekt het nog in vele gevallen". „In overleg met de betreffende com missie is besloten, dat bij de wedstrijden om den Hollandbeker, van het Spaarne en op de Hollandia de veteranen zullen uit komen". 13 April zal voor de eerste maal het lag klaar.... af" klinken en met span ning zien we de resultaten van het komen de seizoen tegemoet. LAWNTENN1S NEDERLANDSCHE LAWNTENNISBOND. De competitie-indeeling. De belangrijkste afdeelingen van de ver dere competitie-indeeling luiden als volgt: Overgangsklasse Afd. 1.: Park Marlot n (Den Haag), Leimonias III (Den Haag), Sobri I (Voorburg), Never Mind-Waals- dorp I (Den Haag). Afd. 2.: Westrust I (Haarlem), Leiden I, TCG I (Heemstede), TCH I (Haarlem). Nieuwe clubs in deze afdeelinig zijn: Ne- veT Mind-Waalsdorp, Westrust Leiden (oud eerste klasser). Tweede klasse A Zuid West. Afd. 1.: Cocktail I (Leiden), Thor n (Den Haag), Oranje TC I (Den Haag), De Metselaars II (Den Haag). Afd. 2.: Pit I (Den Haag), Aoe I (Den Haag), Nieuwe Marlot Club H (Den Haag). Never Mind-Waalsdorp II (Den Haag). Afd. 3.: Thor Hl (Den Haag), Rood Wit II (Den Haag), Park Marlot III (Den Haag), Leimonias TV (Den Haag). Afd. 4: Nieuwe Marlot Club n (Den Haag), Park Honingen I (Rotterdam), Siod II (Rotterdam), Delft L TAFELTENNIS „TREFFERS"„WINFRIED". Te Roelofarendsveen zal morgenmiddag om twee uur een belangrijke gebeurtenis in de tafeltennissport plaats hebben. „Win- fried" uit Haarlem komt met een buiten gewoon sterk team om den strijd aan te binden tegen „Treffers", welke club de laatste jaren den scepter zwaait in het Leidsche tennisdistrict. Het zal zeker een spannende wedstrijd worden in de St. Pan- cratiuszaal. Toen de Veenders den vorigen keer tegen „Winfried" speelden, werd met klein verschil, n.l. 46, verloren. De spel- kwaliteiten zijn echter intusschen geste gen, maar het is niet te schatten in welke mate ook „Winfried" is vooruitgegaan. Overwinning of nederlaag zijn derhalve aan geen van beide partijen toé te schrij ven, en deze open vraag verhoogt juist het interessante van deze ontmoeting. Voor „Treffers" komen uit: C. Heemskerk en N. Heemskerk en C. van Klink. Het is een medaille-wedstrijd, welke voor iedereen vrij toegankelijk is. KORFBAL NEDERLANDSCHE KORFBALBOND. Wedstrijdprogramma voor sls. Zondag. Eerste klasse N.H.: SportiefBlauw Wit; OosterkwartierSwift; Koog Zaandijk SVH. Eerste klasse Z.-H.: Ons EibernestHSV; DeetosHKV; FluksAchilles. Tweede klasse A.: Achilles 2Vicus Orientis; HSV 2De Kweek; Gymnasiasten Ready. Tweede klasse B.: SpangenQuick; OSC RRegenboog; RozenburgHet Zuiden 2; Ons HuisDeetos 2. Derde klasse A.: AioOns Eibernest 3; Fluks 2Achilles 3; ZuiderkwartierPhoe nix. Derde klasse B.: Gymnasiasten 2De Al- gemeene; EmmaOlympiaan. Eerste klasse Gelderland: Wilskracht— Onder Ons; EKCA—Steeds Hooger; ZKC— Vada. Eerste klasse Overijsel: Zwart Wit Groen ZwartNaasRigtersbleek; Oranje ZwartDOS. Eerste klasse Noord: HermesNic; Club BrothersWordt Kwiek; WWMDRood Zwart. Eerste klasse Zuid: OnaRood Wit. BILJARTEN SCHAAKCLUB „WOERDEN" Groep I. Daar de afgebroken party J. v. BreukelenA. Peerdeman nu met een overwinning voor de eerstgenoemde is geëindigd, heeft deze zijn kans om de hoogste plaats te bereiken behouden. Zeer belangrijk was daarom de partij T. Ruben A. Peerdeman, die deze week gespeeld werd, daar de heer Ruben eveneens zijn kans op de bovenste plaats heeft, die hij door het verlies zelfs van een half punt ernstig zou verkleinen. Deze partij werd afgebroken. De heer Ruben beschikte toen nog over een dame, een paard en vier pionnen, terwijl de heer Peerdeman nog een dame, een looper en ook vier pionnen heeft. De stelling van den heer Peerde man is iets zwakker. De uitslagen van de overige partijen in deze groep luiden: A. v. LeeuwenG. Westerhuis afgebroken; D. v. Mourik wint van C. Breunesse; C. Guldemond wint van J. Peerdeman, zoodat de stand is: J. v. Breukelen T. Ruben C. Breunesse A. Peerdeman D. v. Mourik J. Peerdeman C. Gudemond G. Westerhuis A. v. Leeuwen Groep IL De heer J. G. Verlaat schijnt hier onverbiddelijk winnaar te willen wor den, maar hij wordt nog steeds op den voet gevolgd door den heer H. Folmer, die slechts een half punt op hem achterstaat. De uitslagen van deze week luiden: J. v. d. Horst wint van N. v. d. Horst; J. Ver laat wint van N. v. d. Horst; J. Nap wint van W. Maas; Th. Oortwijn verliest van J. v. d. Horst en H. Folmer wint van N. J. Verheul. Hier is de stand: 6 4 2 0 5 5 4 0 1 4 6 3 1 1 VA 5 3 0 2 3 6 3 0 3 3 6 2 0 4 2 6 2 0 4 2 6 1 1 4 IA 4 1 0 3 1 BILJARTCLUB „T.E.P." Onder groote belangstelling vond Don derdag j.l. de biljartdemonstratie plaats door den heer v. d. Hulst. Ondanks het I vreemde biljart slaagde hij er in 'n mooi ge middelde te behalen. In de 4de beurt no teerde hij een serie van 25, gevolgd met 48 waarmede in 5 beurten het aantal ge stegen was op 91. In de 12e beurt bracht hij het aantal op 15 met een serie van 29. Met enkele kleine series stond de partij in 18 beurten op 198 car. De volgende beur ten werden beter benut, want hij noteerde achtereen volgens 31, 76, poedel 18, 12, 34, 16, waarmede in 25 beurten 385 car. ge haald waren. In de 27ste beurt maakt hij een mooie serie van 71, waarin eenige prachtige staaltjes van biljartkunst ver toond werden. Met eenige kleine series werd de zeer vlot gespeelde partij uitge maakt. De heer Ouwerkerk speelde als te genpartij ook een goede partij. De volledige uitslag was: car. brt. h.s. gem. v. d. Hulst „Oud-Ade" 500 32 76 15.62 Ouwerkerk „Poedelaars' 131 32 18 4.09 De voorwedstrijd, welke naar het gemid delde gespeeld werd, eindigde in een over winning voor H. Devile. prt car. brt. ih.s. gem. C. v. d. Meer „Oud-Ade" 180 171 33 22 5.18 H. Devilee ,,TEP' 75 75 33 8 2.27 J. Verlaat H. Folmer J. v. d. Horst N. Verheul W. Maas N. v. d. Horst J. Nap A. de Jonge Th. Oortwijn 5 10 5 A 7 0 0 3 4 7 3 0 4 3 10 5 1 In verband met de simultaanséance, die a.s. Woensdag door den sterken Haagschen speler, den heer J. B. N. Ruben zal wor den gegeven wordt nog meegedeeld, dat zij, die een uitnoodiging ontvingen, voor Zondag bericht moeten hebben gezonden, dat zij gaarne meedoen. Zij, die geen uit noodiging ontvingen, kunnen zich nog wenden tot dien dag tot den wedstrijd leider: Haven 10, alhier. R.-K. SCHAAKCLUB „ZOETERWOUDE". Gisteravond zijn slechts weinig part, ij en beslist. Niet minder dan 6 partijen werden afgebroken. E. van Niekerk wist remise te gen pater C. Kauling te forceeren. gesp. D. van Gelder 17 A. Paardekooper Czn. 20 C. Paardekooper Czn. 21 Pater C Kauling 19 P. Schouten 18 P. «Tanson 22 H. Paardekooper Czn. 19 H. Sieverding 12 A. Paardekooper Pzn. 16 W. van Velsen 19 Jac. van Haaster 17 W. Vink 19 E. van Niekerk 17 L. van den Akker 21 G. van Bemmelen 15 Joop de Boer 20 W. Fontyn 12 C. Broxterman 15 Jan de Boer 21 Jules Grossat 21 A.Berg 21 K. Schrader 18 Jan Grossat 22 gew.rem vl.pnl. 1717 16 2 2 17 15 3 3 1612 14 2 3 15 12 i s uy2 ii i iiy2 10 2 4 11 11 8 11 10 7 10 10 9 10 5 16 2 1 18 2 1 18 2 16 2 i 120 i y2 SCHAKEN CORRESPONDENTIE Woensdagavond a.s. 9 April, wordt een algemeene ledenvergadering gehouden. Aanvanghalf acht. Na afloop zal waar schijnlijk een gongwedstrijd worden gehou den. 13 Mei wordt de tweede vijftientallen- wedstrijd tegen de R.-K. S. C. „De Twee Koningen" gehouden. Deze wedstrijd heeft te Leiden plaats. Ieder houde deze avond dus vrij: KAMPIOENSCHAP VAN LISSE. De uitslagen van de 4e ronde van het schaakkampioenschap van Lisse luiden: H. v. WamelG. Zeestraten 1/21/2 J. Th. KoppenM. de Blieck uitgest. J. G. SnelH. T. Lamers 10 W. SieverdingJ. A. v. d. Velden uitgest. K. RasenbergG. Dekker 10 C. v. d. LipJ. Brauckman 1/21/2 De stand is nu als volgt: gesp. pnt. C. v. d. Lip 3 2'A K. Rasenberg 3 1 G. G. Sne 3 1 H. v. Wamel 3 VA J. Brauckman 4 i'A G. Gekker 4 VA G. Zeestraaten 4 VA J. Th. v. Koppen 2 1 M. de Blieck 2 1 W. Sieverdi"<? 1 K De onbekende uit N'Hout, Wie was de onbekende? Ik zal haar zelf aan 't woord laten, dan is het geval zoo opgelost. Daar is Ina v. d. Ploeg, de maak ster van 't vers uit een vorig nummer. EEN ONBEKENDE door Ina v. d. Ploeg. Et stond een versje in de krant i't Was van een onibekeende. 't Was geschreven met een hand, Die Oom Wim niet kende. „Bob wou eens uit visschen gaan", Zoo begon het eerste zinnetje Wie zou hiervan de maakster zijn? Wie wel dat onbekend vriendinnetje? Ik wil geen onbekende zijn, En zal mijn - naam U noemen. En breng bij voorbaat U reeds dank En wil aan 't slot U roemen. Ik zeg U dank, oh groote kindervriend Van allen en van mij, Uw trouwe nidhtje. God zegene Uw mooie werk," Zoo zegt de maakster van dit klein gedichtje. Ziezoo, nu kennen we de onbekende en blijf mij over haar dank te brengen voor haar goede wenschen in haar laatste cou plet en ik zal haar voor dezen keer verge ven, dat ze haar naam vergat, al was het dan ook uit bescheidenheid. Dag Ina! Groe ten aan Vader en Moeder en tante en de broertjes en zusjes! Voor jou de hand! Janny Overdijk Leiden. Dat versje van de „Doktersvisite" heb ik ook eens ergens gelezen, maar herinner me niet meer, waar? Kun jij terecht helpen, Janny! Heb je het zelf verzonnen, dan laat ik alsnog plaatsen. Dag Janny! Veel groe ten aan alle huisgenooten. Jannie de Bruyn, Leiden.— Zooals je gezien hebt, is je naam genoteerd. In den geest was ik ook van de partij. Moeder heeft groot gelijk; een meisje van 12 jaar kan moeder al heel wat uit de hand nemen. Jij zult wel op de Mulo slagen en dangaat op de heele Hoogewoerd de vlag uit, misschien tot op de H. Rijndijk. Wie weet? Dag Janny! Tot later! Veel groeten aan alle huisgenooten en ook aan tante! Ja Gussenhoven, V'schoten. Ja, ja, kleine kinderen worden groot en groote menschen passen niet meer in die lijst. Maar je vergat iets, Jan! Wanneer is jouw verjaardag, ook weer. Schrijf dat even. Dag jongen! Veel geluk in je latere leven. De hand voor u allen en veel groeten ook aan Vader en Moeder! Annie enToosMooymanZoe- terwoude. Ik wensoh jullie beidjes Gods besten zegen in uw verder leven. Wat zijn nu jullie groote plannen? Je blijft zdker ons krantje volgen en vooral de raad sels voor de grooten en de rubriek „U vraagt, wij antwoorden" niet overslaan. Dag Annie! Dag Toos! Groeten thuis! Cor van Wijk Alphen. Ja Cor, ik wist, dat het uitstekend loopen zou en dat je er blij mee was, begrijp ik. De verjaardagen zijn ingeboekt, maar alleen de schoolgaande kinderen dus Truusje niet. Dag jongen! Groet vader en moeder en Co en Henk en Gijs en Jan en Toni en Truusje en Ria. De hand voor jou apart Hierbij zullen we het laten. De volgende week gaan we door. Met hand en groet Oom WIM. GOEDE VRIJDAG door Greet Krol. Komt menschen, knielt biddend ter neder, Ziet op naar Uw lijdende God! Hij hangt aan het schandhout te sterven Hij hangt daar tot bittere spot. Wie drukte die kroon op dat voorhoofd? Wie maakte die wond in Zijn zij? Die nagelen in Zijne handen? O, mensch, toon berouw, dat deedt gij. Uw zonde deed Hem daar zoo lijden, Verwondde Hem telkens weer, O mensch, loon berouw en kniel neder En keer tot Uw Heiland nu weer! PASCHEN H. Hoort menschen, weest blij en weer vroolijk: De Christus verrees uit het graf Tot schande van Pontius Pilatus De landvoogd, met heel zijnen staf Het Paaschfeest is aangebroken* Het lijden ven God is voorbij. En nu Christus weer is verrezen, Nu zingen en jubelen wij. En allen gaan op weer ter tafel, Vereenigen zich met hun Heer. En luide zingt orgel en klokken Het „Halleluja" nu weer. Wie zijn jarig? Van 6 tot en met 12 April Op 6 April Wim Overdijk- N. Rijn 110. Clazien Ammerlaan, Weip. Z'woude. Corrie v. d. Hulst, Musschenbr.str. 19. Wim de Haas, Offenw. 69, Noorw. B. Rietje Vlasveld, Oranjestr. 35 Ria Jagers, D 164 R. Wetering Annie Habraken, Molenstr. 19. Corrie v. d. Hulst, G 42 Nieuwveen Marietje Paddenburg, N. Rijn. Corrie Zwetsloot, H. Rijnd. F 14, Z'woude. Op 7 April Apolonia Doeswijk Gasthuispola^. Nora Kaak, de Genestetstr. 65 To Paardenkooper, Miening E 131, Z'woude Joseph Touw B 187 R'veen. Nico Stouten, Staalw.str. 29. Ali Warmerdam, 's Grav.weg 43, Voorh. Lena Bosman, N. B. 170 Z'woude Jan Eldérhorst, Kerkw. 79, Nootdorp Adri Grimbergen Vondell. 13. Annie Blom, Hoogstr. C 97 Z'woude. Nico Wijsman, Achterw. 6 Katwijk Op 8 April Jan de Wekker, Javastr. 6. Louis Creyghton, Hooigr. 46. Jos. Hoogenboom, B 209 R'veen. Piet van Steijn, Maria Hoeve, N'hout. Jac Neyenhuis, Haarl.str. 63. Adriaan Vollebregt, Zeg.weg 39, Z'woude. Corrie Ammerlaan, W.P. B 76, Z'woude. Op 9 April Jopie Alkemade, Pickestr. 46, Noordwijk B. Nico v. Bohemen, Dr. van Noortstr. 75, Stompwijk Jan Bernsen, Breestr. 157. Nellie v. d. Walle, Hansestr. 13 Wout v. Schooten, IJmuidestr. 21, Noordw. Herman Habraken, Molenstr. 27. Sues van Beukering, de Sitterl. 19 Gerard Otto, A 154, Langeraar Marietje v. Rijn, Meerl.weg 7, Leidschend. Op 10 April Agatha Vlasveld, Schenkelw. C 84 Z'woude Annie Kluivers, Schoolstr. 8 Piet de Jong, B 234, Benthuizen. Arina Siebert, Celebesstr. 37. Piet van Zijp, Wald. Pyrmontstr. 70 Kees van Lent, Biezen 95, Boskoop. Lena de Jong, A 3, Gelderswoude. Nico van Ruiten, B 203, Z.B. R'veen. Op 11 April Rika v. d. Meer, B 166 R'veen. Martinus de Hey, Meerlaan 55, Stompwijk. Gr eet je en Wim Nijssen, Prinsen weg 11 Voorhout Jan v. d. Berg, Begijnhof 9 Roosje van de Poel, Miening 113, Z'woude Corrie Berg, Dorpsstr. 65 Z'woude. Jannie Brugman, v. d. Werfstr. 27a. Cornelia Meyers, Oost Havenstr. 11. Corrie Bisschop, Langebrug 40. Piet v. d. Burg, Geeregr. 19. Hennie van Rijn, Os- en Paardenl. 34 Agnes v. Meijgaarden, Bijd.str. 13, Voorsch. Reinier v. Vliet, Pr. Hendr.str. la Alphen. Albert v. Warmerdam 's Grav.weg, Voorh. Theresia Venne, Pr. Hendr.str. 47, Alphen. Kees Slobbe, Haven 112, Hillegom. Op 12 April Cor Meyers, Oost Havenstr. 11. Jan v. Bemmelen, Dr. van Nootstr. Stompw. Theodora Senne la O. Wetering. Rika van Munster, Nipponstr. 30. Pleuni Bunnig, Meredijk 8 Ali van Velzen, Kort Galgew. 19. Jopie Rodewijk, Weip. B 56, Z'woude, Toosje van Es, Clarastr. 20a. Ik feliciteer de jarigen. Wie zijn of haar naam in deze lijst wil opgenomen zien, schrijve me dit minstens 14 dagen vóór den verjaardag. Zoo ook wie de school verlaten heeft, met opgave van zyn of haar geboortedatum. Ook wie ver andert van woonplaats, straat of huisnum mer, of wie in de lijst een fout ontdekt. Oom WIM. U VRAAGT. 1. Wat is een recidivist? Vader vraagt dit. 2. En wat is corruptie? Dit woord stond ook in de krant. 3. Wat verstaat men onder „respijt"? 4. Hoeveel inwoners heeft Japan en hoe veel Christenen? en China dan? 5. Hoeveel Joden zouden sedert 1933 uit Duitschland vertrokken zijn en zijn er nu nog veel over? 6. Ik las hij heeft een „stentorstem". Wat is dat voor een stem? WIJ ANTWOORDEN. 1. Dat is een misdadiger, die reeds een vonnis achter den rug heeft. Zoo bet. re cidive een herhaling eener misdaad. 2. Dat is Latijn bet. verdorvenheid, ver leiding omkooping. In de krant zal het woord wel beteeke- nen: door geld iemand overhalen iets te doen, of te zeggen wat niet mag. 3. Dat is uitstel. Zoo spreekt men van respijtdagen (uitsteldagen om bijv. een wissel te betalen. 4. Japan telt 69.254.148 inwoners, waar van 291.000 Christenen. China heeft 422.707.868 inwoners en heeft 2.3 millioen Christenen. 5. Sedert 1933 zijn 390.000 Joden uit Duitschland vertrokken. Er zijn er nog 330.892 over, dus de kleinste helft is er nog. De helft hiervan woont in Berlijn en Ween en. 6. Dat is een zware, forsche stem. Eenstentor is een schreeuwer of omroe per.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 12