STADS $)e fronnett, die *11 nmdiy fieeft! OMGEVING RIJNSTREEK VRIJDAG 4 APRIL 1941 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 VERHUURDERSBOND VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. De voorjaarsvergadering. In het Schuttershof kwamen de leden van den Verhuurdersbond voor Leiden en Omstreken bijeen voor de voorjaarsverga dering. De voorzitter, de heer J. Zitman, deelde in zyn openingswoord mede, dat het be stuur zooveel mogelijk de gemeenschappe lijke belangen van verhuurders en huur ders voor oogen heeft gehouden en ge tracht conflicten, welke maatregelen van de overheid tengevolge zouden hebben, te voorkomen. Het bestuur heeft aan commissarissen van de N.V. Leidsche Duinwater Mij. een adres gericht, inhoudende bezwaren t*gen de hooge minimum-tarieven voor de wa terlevering, waardoor kleine gezinnen, bij normaal watergebruik, veelal het dubbel aantal kubieke meters aan water moeten betalen dan zij hebben afgenomen en zulks alleen omdat het perceel hetwelk zij bewonen, te veel dikwijls leegstaan de vertrekken heeft. Tevens werd gevraagd, dat geen bijbe taling voor waterlevering aan een huis eigenaar in rekening zal worden gebracht, indien in de woningen gezamenlijk niet meer water wordt afgenomen, dan hij voor totaal van zijn ontroerend goed heeft gecontracteerd. Dit adres heeft de directeur van de L. D. M. aan het College van B. en W. van Leiden doorgezonden, omdat dit College de laatste beslissing heeft in tariefskwes ties en daarbij ook de financieele conse quent's daarvan heeft te aanvaarden. Inmiddels heeft het bestuur in zijn laatstgehouden vergadering een commissie benoemd, die tot taak heeft de grieven en bezwaren jegens tarieven en maatregelen van de L. D. M. te onderzoeken en het bestuur hierover voor te lichten. De notulen van de op 10 December 1940 gehouden ledenvergadering werden onge wijzigd goedgekeurd. Het jaarverslag over 1940 werd na le zing onder dank aan den opsteller goed gekeurd. In dit verslag deelt de secretaris, de heer P. T. de Jong, mede, dat de plotse linge oorlogstoestand, waarin ons land den lOden Mei werd betrokken, voor de huis eigenaren vele moeilijkheden van vér strekkende beteeken is heeft gebracht, voor het bestuur vele nieuwe vraagstukken van algemeen belang en voor het kantoor be langrijke uitbreiding van de werkzaamhe den. De eerste week nadat ons land in den oorlog werd betrokken kwamen klachten binnen over niet ontvangen van weekhu- ren. Deze week moest echter rekening worden gehouden met drie omstandighe den. De volgende week werd afgewacht en toen werd aan leden, die bezitters of in casseerders van groote complfexen huizen zijn, geïnformeerd hoe de huurbetalingen waren binnengekomen. De antwoorden waren gunstig. Enkele huurders, bij wie klaarblijkelijk onwil in het spel was, werden bij de Com missie van Advies ontboden, waar zy op hun betalingsverplichtingen werden gewe zen. Inmiddels had het dagelijksche be stuur een onderhoud aangevraagd met den burgemeester van Leiden, met wien de vraagstukken van den nieuwen tijd op dit gebied nader werden besproken. Op deze wijze heeft het bestuur de eerste schokken van dit wereldgebeuren opge vangen. Met dankbaarheid mag getuigd worden, dat de eigendommen van de leden, behou dens een enkel geval te Valkenburg, ge spaard zijn gebleven voor de verwoestin gen. die de bombardementen hebben aan gericht. Met weemoed wordt gedacht aan de zorg en leed, hetwelk de mede-leden van den Nederlandschen Bond van Huis- en Grondeigenaren en Bouwondernemers heeft getroffen, wier eigendommen te Rotterdam, Middelburg en elders werden verwoest. De hypothecaire moeilijkheden zijn na genoeg tot een oplossing gekomen, wel werd nog voor enkele zaken advies ge vraagd, maar van ernstige gevallen kwa men geen berichten in: By de Commissie van degelijksch beheer van de Leidsche Spaarbank, die per 1 Juli 1940 de rente van hypothecaire leeningen heeft verhoogd, werden hiertegen schrifte lijk en later mondeling bezwaren kenbaar gemaakt. In December werden de renten, door het besluit ter voorkoming van op drijving der hypotheekrenten 1940, vast gelegd op het percentage, dat op 9 Mei 1940 werd betaald. Gelijktijdig verscheen het Huurprijsbesluit 1940 tot beheersching der huurprijzen, terwijl de verdubbeling van de hoofdsom der Grondbelasting, de ver hooging van de Winstbelasting met 200 opcenten en de belasting op de waardever meerdering van onroerende zaken zeer zware financieele offers voor het huizen- bezit brachten. Het ledental van den Bond vertoonde een kleine stijging van 760 tot 788 leden. Aan den heer J. de Lange werd opgedra gen voorlichting en bijstand te verleenen aan die leden, die hun arbeiderswoningen met financieelen steun van het Rijk en de Gemeente wilden verbeteren. Door hem werden hierover zes adviezen verstrekt en voor 5 aanvragen bezoeken gebracht aan de betreffende panden en hierna aan de betrokken leden persoonlijk rapport over zijn bevinding uitgebracht. De commissie van advies behandelde 232 vraagstukken. In de wintermaanden werden de adviezen op Maandag gegeven, maar gebleken is, dat de belangstelling op Vrijdagavond veel grooter is. Op het kantoor kwamen 1440 klachten binnen. Ten behoeve van huurders en on derhuurders werden 746 toestemmings briefjes om een woning te huuren uitge- riekt. Aan achterstallige schuld, waaron der bedragen reeds jaren oud, werd 8566.30 ontvangen. In de registers wa ren 8093 woningen ingeschreven. Aan huurders werden 152 aangeteekende huur- opzeggingen gezonden, benevens tien die per exploit gingen, en 12 die gelijktijdig met de ontruimingsdagvaarding werden uitgebracht, totaal dus 174 huuropzeggin gen. Hiervan verlieten 29 huurders onmid dellijk de woning. Voor tot woningontrui ming werd gedagvaard, werden 110 huur- opzeggingen wegens schikking of anderzins ingetrokken. Nadat vonnis was gewezen, verlieten 15 huurders vrijwillig de wonin gen en werd met 13 huurders eerst na het uitspreken van het vonnis geschikt, maar van 2 huurders moésten de 'woningen ge rechtelijk worden ontruimd. In behande ling zijn nog 5 zaken. In de hiervoor in aanmerking komende gevallen werd door den Bond een groot gedeelte van de kosten vergoed. Het verslag eindigt met de wei^ch, dat de Verhuurdersbond voor Leiden en Om streken in den komenden tijd de plaats moge behouden, overeenkomstig de bui tengewone nuttige functie, die zij in onze samenleving voor de Volkshuisvesting sinds 45 jaren heeft vervuld. De penningmeester, de heer J. v. d. Steen, gaf een overzicht van de financiën van den Bond,, waarna de heer L. C. Snel namens de Kaicommissie een gunstig rap port over het beheer uitbracht en de in richting van de administratie roemde. De vergadering verleende daarna den penningmeester décharge over het jaar 1940. Bij de bestuursverkiezing werden de af tredende heeren J. v. d. Steen als penning meester, H. D. van Weizen als 2e voorzit ter H. C. Bouter en Ph. Rosdorff als com missarissen bij enkele candidaatstelling gekozen verklaard. Aan de vergadering werd mededeeling gedaan, dat het bestuur zich tot den Ned. Bond van Huis- en Grondeigenaren en Bouwondernemers heeft gewend, om advies naar aanleiding over moeilijkheden, on dervonden van den kant van autoriteiten bij de ontruimingsacties van woningen van huurders, die ernstig nalatig waren in het nakomen van hun verplichtingen. Hierdoor werd het wettige wapen van op zegging en ontruiming tegenover nalatige huurders krachteloos gemaakt en de maat schappelijke orde en het huizen-exploita- tieJbedrijf ernstig gestoord, tot schade van het algemeen belang. Onmiddellijk werd door den secretaris-redacteur van den Lan- deiyken Bond steun bij deze actie toege zegd. Aan het slot van de vergadering werd gewezen op de verordening ter bestrijding van wandgedierte in woningen, die op 1 April j.l. in werking is getreden. Het be stuur heeft bij de gemeente inlichtingen gevraagd en vernomen, dat de zuiverver- klaringen van woningen en huisraad uit sluitend door den Gemeentelijke Reini- gings- en Ontsmettingsdienst zullen worden afgegeven. De kosten hiervan bedragen 1.03 per onderzoek, welke bedrag voor groote woningen kan worden verhoogd. Het bestuur zal aan de gemeenten in den kring van Leiden informeeren door wie al daar de zuiververklaringen zullen worden afgegeven en welke tarieven gelden. Voor de leden en hun huurders zal het bondskantoor zich belasten met het aan vragen en het doorzenden aan de gemeen te van de zuiververklaringen, terwijl geen huurbriefjes meer zullen worden afgege ven indien niet vooraf de zuiververklarin gen van de betreffende woning en huis raad aan het bondskantoor zijn getoond of afgegeven. Vertoon van het legitimatiebewijs zal van de huurders worden verlangd. Voor de leden zal het bestuur een bij drage verleenen in de kosten van'het zui- veronderzoek van hun onroerend goed. Nadat by de rondvraag enkele vr.agen waren beantwoord werd deze geanimeerde vergadering gesloten. N.V. LEIDSCHE BOUWVEREENIGING. In de gistermiddag gehouden jaarlijksche algemeene vergadering van aandeelhou ders der N.V. De Leidsche Bouwvereeni- ging werden de balans en de winst- en verliesrekening goedgekeurd en het divi dend bepaald op 5 pet. (als vorig jaar). De aftredende commissaris mr. H. R. Goudsmit, werd herkozen. EMISSIE KON. NED. GROFSMEDERIJ. Naar wy vernemen hebben aandeelhou ders der Koninklijke Nederlandsche Grof smederij voor een zoodanig bedrag van hun recht van voorkeur bij de emissie van aandeelen gebruik gemaakt, dat voor toe wijzing op de vrye inschrijving slechts en kele stukken beschikbaar zijn. Voor het examen nijverheidsonderwijs, akte N VII slaagden te Amsterdam de dames A. M. de Jong en W. M. C. v. d. Ven, alhier. BON WAREN GELDIG HOEVEELHEID 10 Brood of Gebak Van 31 Maart t/m 6 April. (13 April) 100 gram roggebrood of 100 gram ander brood of een rantsoen gebak 6 .Bloem kaart) Meel of bloem of brood of gebak Van 24 Maart t/m 20 April. 35 gram tarwe-meel of -bloem, roggemeel of 50 gram witte brood of 1/2 rantsoen gebak 10 (Boterkaart) Boter Van 31 Maart t/m 6 April. (13 April) half pond bóter 10 (Vetkaart) Boter, Margarine of Vet Van 31 Maart t/m 6 April. (13 April) Half pond boter of margarine. 17 Suiker Van 17 Maart t/m 13 April. 1 kilogram 10 Vleesch en VI eesch waren Van 31 Maart t/m 9 April. (13 April) 75 gram voor gerookt of gekookt varkens- rund-, kalfsvleesch, paar den- en schapenvleesch en voor gerookte worstsoorten, 100 gram voor gekookte worstsoorten, rol pens en knakworst, 125 gram voor ieverartikelen, tongen worst en nierbrcod en 150 gram voor bloed worst. 18 Koffie of Thee Van 17 Maart t/m 27 April. 125 gram koffie, of 250 gram koffie- surrogaat of 50 gram thee. 62, 72, Kaas Van 24 Maart t/m 6 April (20 April) Elk der bonnen 100 gram kaas. 83 Eieren Van 31 Maart t/m 6 April (13 April) 1 ei 15 Peulvruchten Van 24 Febr. t/m 30 Maart. 1 pond 19 Rijst of Rijste- meel of -gries of Gruttemeel (gemengd meel) Van 24 Maart t/m 20 April K pond 10 Maïzena of Griesmeel of Sago of Aardappel meel of Pudding poeder of Pudding saospoeder Van 24 Febr. t/m 20 April 1 ons. Op twee bonnen mag 1 pakje maïzena van 225 gram worden gekocht, in verpakkin gen welke vóór 22 Juli 1940 zijn vervaardigd. 07 Havermout of Havervlokken of Haverbloem of Aardappelmeel- vlokken Van 24 Febr. t/m 20 April V7 pond 08 Gort of Gortmout of Grutten Van 24 Febr. t/m 20 April pond 09 Macaroni of Vermicelli of Spaghetti Van 24 Febr. t/m 20 April 1 ons 117 Scheerzeep Van 1 Jan. t/m 30 April 50 gram scheerzeep, of een tube scheercrême. of kleine tubes, of een pot scheerzeep 20 Zeep Van 31 Maart t/m 27 April J20 gram huishoudzeep, of 200 gram zachte zeep oude samenstel ling of 150 gram nieuwe samenstel ling, of 200 gr. vloeibare zeep, of 250 grarn zeeppoeder, of zelfwer kende waschmiddelen, of 125 gram zeepvlokken, of 150 gram toiletzeep of 600 gram waschpoeder. Periode Periode 9 Petroleum t.m. 31 Maart t.m. 20 April voor verlichting 2 liter voor de keuken 2 liter REGELING BRANDSTOFFEN: Bonnen No. 15, 16 en 17 (haarden en kachels); BONNEN 35 t/m 41 (centrale verwarming t/m 30 April één eenheid vaste brand stoffen. Gedurende het tijdvak van Zaterdag 1 Maart t/m Maandag 30 April a.s. geven de met „brandstoffen één eenheid vijfde periode" en de met „cokes één eenheid vijfde periode" gemerkte bonnen recht op het koopen van één eenheid vaste brand stoffen. De met „generator anthraciet tweedé periode" gemerkte bonnen gevén recht op het koopen van één H.L. (max. 75 Kg.) anthracietnootjes V. De met de woorden „generator-turf tweede periode" gemerkte bonnen zullen gedurende bovengenoemd tijdvak recht geven op het koopen van 50 stuks baggerturf OEGSTGEEST Geboren: Martine Hendrika d. van W. S. A. Colenbrander en J. E. Themann Cornelia d. van M. de Mooij en C. E. van de Velde Gerardus Jacobus z. van G. J. Hoogervorst en M. P. v. d. Berg Paulus Jan z. van P. C. J. Voogdt en A. Knappert Reneè Sarina Marie Louise d. van G. A. Kater en S. M. Schouten Janny d. van C. A. Zandbergen en M. van Egmond. Ondertrouwd: N. S. Onderwater en M. C. Juffermans H. A. van Zuijlen en J. Jungerius J. F. L. Fontein en A. M. Velds S. L. Speijer en H. A. van Harte- velt. Overleden: J. M. Dagniaux 57 j. M. H. C. van der Nagel 69 j. M. M. E. Bouma Nieuwenhuis geb. Oppelaar, 75 j. I. van de Velde 77 j. G e v e s t i g d: A. M: Jong van Leiden H. Segaar van Leiden H. M. van Hofwe gen van Gouda P. Holswilder en gezin van Leiden J. P. Vermeul van Hillegers- berg J. R. Terhenne van Arnhem J. J. Rutgers van Warmond J. v. d. Holst van Rotterdam H. W. Kunst van Leiden A. de Mooij van Rijnsburg J. A. Petit dit de la Roche van Leiden G. F. Bar telsman van Leiden M. v. d. Sluijs van Hilversum J. Zwaan van Leiden R. Nemet van Wassenaar A'. Happé van Hoogezand J. C. J. van der Kroft van Wassenaar W. J. de Jongh van Haarlem A. M. Mulder van Leiden. Vertrokken: H. Korenhof naar Voor schoten J. van Lelyveld naar Amster dam G. Luca naar Leiden H. Smit naar Voorschoten C. M. E. van Zelm van Eldik geb. Veder naar Den Haag L. Twiss naar Den Haag Th. A. Noort naar Rijnsburg M. G. van der Hoeven naar Den Haag H. van Egmond en gezin naar Leiden M. E. Mazzrel geb. Bollinger naar Haarlem J. H. Duindam naar Voor schoten A. C. J. Bouwmeester en gezin naar Hazerswoude C. J. Sirag naar Den Haag J. Petiet naar Leiden J. A. Wijnveldt naar Rotterdam Chr. Wijn- veldt naar Den Haag C. A. M. van der Drift naar Zoeterwoude A. K. Vooijs naar Katwijk J. van Sierenberg de Boer naar Den Haag. VOORSCHOTEN Aangewezen tot verzamelaar. Op 2 April 1941 is het bestuur van de vrije vei ling alhier aangewezen tot verzamelaar van eieren, volgens vastgestelde regeerings- prijs a 1.07 p. kg. LEIDERDORP BEKENDMAKING, De uitreiking van MELK en CACAO- KAARTEN zal plaats vinden, KERKLAAN 3, op de navolgende dagen: Maandag 7 April Woensdag 9 April Donderdag 10 de leUfrrs A /tm F. de laders G t/m O. etters P t/m Z. De letters naam $an hei de distributii nen, waarvooi den, overgeli Ieder overtuige toekomende kaar vóór het verlaten daar reclames lat< handeling genome: Aan personen b< gereWhd fT^ar den ishoofdcDaarby moeten [aarten vVn alle ;aarten ga >rden. h wel, §at hij de hem ngen heeft, het jRtreikingslokaal, leen geval in be- 'kunnen worden, len den leeftijd van 15 jaar worden geen kaarten medegegeven. Schoenbonnen worden vanaf heden tot nader order niet meer verstrekt, 6799 BODEGRAVEN OP DE KAASMARKT Wanneer men thans een bezoek brengt aan de kaasmarkten, dan ziet men daar de boeren in groepjes bijeen staan, die de al gemeene toestand in het veehoudersbedryf bespreken. De aanvoeren waren aan het einde van het afgeloopen kwartaal prac- tisch stopgezet. In Bodegraven zagen we meer dan eens slechts één, inmiddels tra ditioneel geworden kaaswagen. Slechts twee aanvoerlooze Dinsdagen hebben we hier meegemaakt. Op de markt te Gouda is een zelfde tafereel. Op de kaasmarkt te Bodegraven werden in de maand Januari van dit jaar 69 par tijen aangevoerd, in Februari 24 en in de maand Maart slechts vier partijen. Teza men in het eerste kwartaal dus 97. En Bo degraven slaat vergeleken bij andere markten lang nog geen slecht figuur! In de maand Maart zijn er twee Dinsdagen geweest, waarop er geen enkele party kaas op de markt werd aangeboden. Het zal den lezer bekend zijn, dat er sinds eind Décember geen kaas geprodu ceerd mocht worden. De oude voorraden werden in de maanden Januari en begin Februari ter markt gebracht. De enkele partijtjes, die in de tweede helft der maand Februari en in Maart aangevoerd werden, zijn van die bedrijven, die ver afgelegen zyn en waar de dagelijksche hoeveelheid melk niet door de melkwagens werd of wordt afgehaald. Bovendien was de melkerij in de afge loopen drie maanden zeer gering, hetgeen zijn oorzaak vond in de ingekrompen vee stapel en voorts in de gemiddeld drie weken latere kalftyd. Verder kan nog gemeld worden, dat er geen krachtvoer was en er was een tekort aan hooi. In doorsnee genomen was het vetgehalte der melk gemiddeld drie procent. Ver schillenden hadden 2.802.90, terwijl an deren tot 3.20 kwamen. Thans gaat het vetgehalte langzamerhand weer omhoog. Op twee Maart werd aan een bepaalde groep weer vergunning gegeven om kaas te produceeren. Hoewel de toestemming er was, kon men eerst in de afgeloopen weekmet het kaasmaken beginnen, daar de hoeveelheid melk dit niet eerder toeliet. Begin deze week heeft bovendien een twee de groep veehouders toestemming gekregen om tot kaasproductie over te gaan. De hoeveelheid melk laat dit trouwens ook toe. De personen, die in de afgeloopen winter geen varkens gehouden hebben, zyn vóór geweest, doch nu er weer vergunnin gen tot kaasmaken zijn afgegeven, kan men de wei, dat zijn de zoete waterdeelen, die na de kaasbereiding overblijven, aan de varkens geven. Volksbond. Op de gehouden leden vergadering, die tevens ontwikkelings avond was, werd allereerst de heer N. van Schaik afgevaardigd om op 15 Mei a.s. naar de centrale raadsvergadering te Den Haag te gaan. Als plaatsvervanger koos men den heer J. de Koning. Door den heer Stein- metz werd het onderwerp: „De Kerk in de keerpunten der geschiedenis" behandeld. Spr. gaf een overzicht van de geschiedenis der kerk en memoreerde de. tegenslagen, dé eeuwen door ondervonden. In de moei lijkste tyden zien we de meeste heiligen ge vormd en groote bloei in bepaalde streken. Christus moet een eereplaats hebben in de maatschappij, ook thans! Spr. besloot met de woorden van dr. Schaepman: Ci^edo, pugno d.i. ik geloof, ik strijd. Nadat nog eenige vragen betreffende vereenigings- aangelegenheden behandeld waren, sloot men de vergadering. KOUDEKERK Diefstallen. Ten nadeele van den kruidenier A. M., wonende in de Lage- waard alhier, zijn des nachts uit diens schuur een tweetal volwassen konijnen ontvreemd, en van den veehouder T. d. J. eveneens in de Lagevaard, een 5 tal kippen. Ten nadeele van den landarbeider W. Z. in den Hondsdijk alhier, zijn dezer dagen ontvreemd, een drietal bonbladen voor levensmiddelen, vermoedelijk door een onbekend persoon, die een oogenblik alleen in de woonkamer was gela ten. De politie stelt naar al deze gevallen een onderzoek in.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 6