STADS NIEUWS Laatste Berichten Burgerlijke Stand MARKTBERICHTEN BIOSCOPEN TE LEIDEN VRIJDAG 4 APRIL 1941 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 3 GELOOFT DIE GERUCHTEN NIET! Gisterenavond deed het dwaze gerucht den rondgang in Leiden, als zou de Jeugd beweging zijn opgeheven! Welk verstandig mensch kan nu zulk een dwaasheid gelooven? De jeugdbewe ging is een voornaam element van orde en de Kerk heeft haar opgericht en leidt haar als middel tot goede voltooiing van de opvoeding. Het eenigste wat mij bekend is betreft een onderzoek, dat wordt ingesteld in het werk van de Verkenners. Dit is dus heelemaal geen verbod voor heel de jeugdbeweging; dit is ook geen verbod voor de Verkenners, maar een onderzoek, dat ongetwijfeld geen slechte dingen zal uitbrengen. In opdracht van de Kerk, die alleen zou kunnen opheffen, en iri het belang van de burgelijke samenleving gaan wij rus tig door, al zullen de Verkenners hun spel voorloopig moeten staken. L. BEUNE, pr, PAROCHIE O.L.V. HEMELVAART EN ST. JOSEPH. Maria-Congregatie, afd. A. Een eerste halte na de vormingsweek is !n aantocht a.s. Zondag. Dan sta je een oogenblik stil om den weg te bekijken, dien je zoojuist gegaan bent. Kun je tevreden zijn? Was het in orde? Dan moet het zoo blijven. Was het niet zoo, bedenk dan dit: Zoolang je van God te leven krijgt, zoo lang ook ontvang je daarbij ruime moge lijkheden om van dat leven iets te ma ken. En daarbij kan de recollectie helpen, 'ns een oogenblik alles opzij zetten om zich uitsluitend en alleen te richten op z'n laat ste doel. A.s. Zondag heeft weer de drie maandelij ksche recollectie plaats, ditmaal in de zaal Maria Gijzensteeg. Je kunt je hiervoor nog opgeven tot Zaterdagmiddag bij den Prefect, Maresingel 32 of bij den secretaris Heerensingel 8. De regeling is iets gewijzigd. Ze is als volgt: Om 7.30 uur K. Mis, waaronder algemeene H. Commu nie. Men neme zooveel mogelijk plaats in familiebank. Na de H. Mis in stilte naar het gebouw. Je kiest daar uit den ruimen voorraad lectuur iets en bewaart het stil zwijgen tot 9 uur. 9 uur ontbijt. 9.30 uur eerste conferentie. 10.15 uur recreatie met verfrissching en gelegenheid tot ontspanning. 11 uur tweede conferentie. 11.45 uur geestelijke lezing. 12.10 Rozenhoedje, waarna sluiting. 12.45 uur Congi-egatieoefening in de kerk. Denk in de kerk aan je congregatielint, ook 's morgens. In verband met de distributiemaatregelen kan niet voor ontbijt gezorgd worden. Dit brengt dus ieder voor zichzelf mee en kan dat vóór de Mis reeds in de zaal neerleg gen. Ook de congreganisten, die aan de recol lectie niet deelnemen, worden toch zeker verwacht bij de algemeene H. Communie onder de H. Mis van 7.30 uur. Kapelaan GEVEN, Dir. M. C. afd. Jongemannen. ALMA MATER-KOOR. PASSIE HERDENKINGSCONCERT. Als naar de gewoonte van de laatste ja ren zijn wij naar het Passie Herdenkings concert van het Alma Materkoor gegaan. Zoo ongemerkt wordt als vanzelfsprekend deze diep religieuse muzikale pelgrimstocht tot een (althans zoo behoort het) diep ern stig en stil samenkomen van de velen om de gedachtenis van het lijden en ster ven van onzen Heer Jesus te overwegen. De tijd nadert, de goddelijke smarten en vreugden in ons op te nemen, het zielont roerende gebeuren te beleven. De uitvoe ring van een reeks van uitgelezen koorwer ken door Alma Mater onder leiding van Willem Mizée, met een aansluitende tekst, saamgesteld en gesproken door den zeer- eerw. heer Henri de Greeve heeft den toe hoorder hoog gestemd. Er over schrijven! De woorden muzikaal verslag klinken haast te gewoon, evenals het terloops vermelden van een oneffenheid of een kleine détona- tie hier of daar. De eerw. spreker heeft ons een „halt"- toegeroepen, hij heeft aan ons, die het le ven aanstaren met angst en beven, het pas siemysterie als een troost en heil aanbren gende'gebeurtenis opnieuw aangetoond en voorgehouden. Zijn tekst had de spreker in aansluiting op of in voorbereiding tot het gezongen woord geschakeerd. Eerst naar het kruis op Golgotha, zoo roept en wijst een stem binnen in ons. En zoo ko men jaarlijks verlangende zielen .naar het gesproken en zingende verhaal van Jesus' lijdenswonder luisteren, met stille devotie den indruk opvangend en koesterend. Op „Aenhoort, ick sal beginnen" (oud-Neder- landsche wijze door Julius Röntgen voor vierstemmig koor getoonzet) als proloog, volgde de proloog van den spreker. Twee liederenjuweeltjes van eenvoud en poëzie „Joseph, lieber Joseph mein" en „Maria durch ein Dornwald ging" van Kaminski bloeiden in bekoorlijkheid op. De muzikali teit van den dirigent werkte evoceerend. Toen volgde het verhaal, hoe Judas, ver blind, zich niet boog maar door zijn harts tocht met zijn Meester brak en Dezen over leverde. Andere klanken werden gehoord. „Pange Lingua" van Kodaly Zoltan, een temperamentvol vooruitstrevend Hon- gaarsch componist. Voortreffelijke momen ten werden onder de geestdriftige visie van Mizée gegeven. De klankverhouding was over 't geheel mooi in evenwicht. Hier en daar de mannenstemmen nog wat te dik. De begeleiding was bij Bram Martijn in goede handen. Dan, van or zen tijdgenoot terug naar da Victoria met „Calligaverunt", wat minder slaagde, en naar Rolandus La- seus in Velociter, waarin voortreffelijke re vanche genomen werd. Dan volgde de pauze. Jammer zoo'n onderbreking van stemming en ontroering. Als wij da Pales- trina's „Popule Meus" aanhooren, dan lijkt het ons alsof de muziek er expresselijk voor geboren is om de overdenking van Jesus' lijden te helpen doorleven, r Van den religieusen romanticus Bruck ner hoorden wij „Christus factus est", een ontroerend werk, dat wij gaarne nog eens van Alma Mater hooren. Daarom heeft God Hem verheven en Hem een naam gegeven die is boven allen naam. Hierop ging de spreker door, wijzend op 't kruis, als teeken, waarschuwing, wet. Wie Christus afwijst wijst God af. Deze gedachte werkte spr. uit. Dan het onvergelijkelijk mooie Grego riaans „Haec Dies". Zonder eenige inmen ging van lager orde gaat alles van ziel tot ziel en men luistert ingekeerd. Warm belicht klonk het, hooggestemde Palestrinakoor „Laudate Domino". Alma Mater" heeft ons van Palestrina's ware devote muziek-credo doen genieten. „Hij was waarlijk Gods zoon" zoo riep de Romeinsche hoofdman onder het kruis staande uit. Dit was de erkenning, die ook van ons wordt gevraagd, zoo besloot de spreker. Laten wij de afmetingen van het wereldgebeuren niet te klein zien en Chris tus volgen in Zijn geestelijk koninkrijk! Besloten werd met „Cantieum fratis so- lis" van van den Sigtenhorst Meyer, een koorwerk, dat een bijzondere plaats ver dient onder de werken van de huidige Ne- derlandsche componisten. Prachtig de aan hef, prachtig de strofe over het water, zoo kostelijk en kuisch. Dat doet denken aan De bussy, terwijl de overige strofen Italiaansch gedacht zijn. En wat is de tekst van de hymne van Sinte Frans ongelooflijk mooi. Mizée geeft een rustige en bewuste inter pretatie in stijl en muziek-materie. Het koor heeft de groote opgave „Passie herdenking" met lofwaardige toewijding vervuld en de avond is goed geslaagd. J. K. Tooneel Lastige mannen. N. V. Het Ne- derlandsch Tooneel. Het programma verklapte, dat het spel, hetwelk het Nederlandsch Tooneel gister avond in den Leidschen Schouwburg voor het voetlicht bracht, eerder was opgevoerd onder den naam „Opzicht". Deze titel geeft den inhoud van het spel van den schrijver Fred. Lonsdale veel beter weer dan de niey_ we titel. Niet omdat het tweetal mannen, dat in het stuk voorkomt, geen lastige ke rels zouden zijn; dat zijn ze inderdaad. De hertog van Bristol is een ongelooflijke egoist en de arme Richard Halten is beslui teloos. Maar de vrouwen zijn al evenmin engelen en met name is de rijke weduwe Wislack weinig meer dan een feeks. De zaak zit zoo, George, zevende hertog van Bristol, zit diep in de schulden en moet een rijk huwelijk sluiten om er uit te ko men. Helen Hayle, de schatrijke dochter van een augurkjeskoning, is verliefd op hem. Daarnaast hebben we de schatrijke maar onmogelijk lastige en egoïstische we duwe Wislach, waarop de doodgoede maar arme Richard Halton al twintig jaar ver liefd is. Voor de weduwe met Richard trouwt, wil zij eerst een maand met hem optrek ken, van 's morgens vroeg tot 's avonds laat. Een maand moet hij op zicht komen als echtgenoot, alleen 's nachts moet hij de deur uit en in een hotelletje gaan slapen. Dit alles om te onderzoeken of zijn goede eigenschappen schijn of werkelijkheid zijn. De duce of Bristol vergezelt zijn vriend IVchrrd en Helen esat met haar vriendin, de weduwe, mee. Zoo zitten de vier elkan der op zicht hebbende aanstaande echtge- nooten in het Schotsche Hoogland. Na drie weken hebben ze schoon genoeg van elkaar. Men zou verwachten, dat het stel. uit elkaar zou gaan, maar merkwaar diger wijze gebeurt dat 'niet. Helen en Richard maken gebruik van de sneeuw, om de twee onhebbelijkheden, de weduwe en den hertog, een lesje in verdraagzaamheid te geven, door er met den eenig aanwezigen wagen tusschenuit te trekken en het twqg- tal, ingesneeuwd, een paar weekjes moe derziel alleen achter te laten. Hét experiment schijnt geholpen te heb ben, want als ze na 14 dagen weer eens komen kijken, zijn de twee onhebbelijken heel wat opgeknapt en bereid met de res pectievelijke twee uitknijpers een gelukkig huwelijk aan te gaan. Het slot is in zooverre niet heelemaal be vredigend, dat de omkeer weinig aanneme lijk wordt gemaakt, maar over het geheel is het een amusant spel, vol geestige zet ten en dwaze situaties, welke den toeschou wer doen schudden van het lachen. Het stuk wordt in z'n geheel sléchts door vier spelers gespeeld, hetgeen een prestatie ge noemd mag worden. Cor van der Lugt Melsert was de egoïsti sche en verwende hertog en hij typeerde den onhebbelijken vent allerkostelijkst; hij flapte er op zijn bekende manier van alles uit tot groot vermaak van de toe schouwers. Zijn tegenspeelster was Mien Duymaer van Twist, die hem in onhebbe lijkheid niets toegaf. De goeie Richard was Anton Roemer, een en al gedweeheid tot de omkeer volgde. Josephine van Gasteren was een heel charmante erfdochter, waar dig om hertogin te worden. De amusante opvoering had veel succes. ZIE VERDER VOOR STADSNIEUWS PAG. 6. Binnenland BOMMEN VEROORZAAKTEN GLASSCHADE. EngelscKe vliegers hebben in den afge- loopen nacht hier te lande weder eenige bommen uitgeworpen. Met uitzondering van één geval, waarin een brandbom lichte brandschade veroorzaakte, hebben deze bommen alleen schade aan glasruiten van woonhuizen toegebracht. Personen werden niet getroffen. VERBOD BEURSHANDEL AMERI- KAANSCHE CERTIFICATEN. De Vereeniging voor den Effectenhandel maakt het volgende bekend: 1. In opdracht van de Duitsche autoritei ten deelt het departement van financiën mede, dat met ingang van 1 Mei 1941 de certificaten van aandeelen, welke in de prijscourant van de Vereeniging voor den Effectenhandel onder het hoofd: Amerika, zijn genoteerd, zullen worden aangemerkt als buitenlandsche fondsen in den zin van het Deviezenbesluit 1941. Derhalve komen zij vanaf dien datum te vallen onder het verbod van beurshandel in buitenlandsche fondsen, bekendgemaakt in de Staatscou rant van 11 Juli 1940 no. 133. Zy vervallen dan uit de dagelijksche noteering en zul len met ingang van 1 Mei 1941 slechts met een vergunning van het Deviézeninstituut xunnen worden verhandeld. 2. Van heden tot en met Dinsdag 8 April 1941 zullen geen noteeringen in deze fond sen plaats vinden. 3. In afwachting van nader vast te stellen bepalingen omtrent geldleeningen, waar van het onderpand, geheel of gedeeltelijk uit dergelijke certificaten bestaat, wordt bepaald, dat zoodanige geldleeningen niet opzegbaar zijn. Buitenland HET DUITSCHE WEERMACHTSBERICHT BERLIJN, 4 April. (D. N. B.). Het op- perbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: Duikbooten hebben in het Noordelijke deel van den Atlantischen Oceaan 88.616 brt. vijandelijke koopvaardijscheepsruim- te tot zinken gebracht. Daarvan werden alleen van een voor Engeland bestemd krachtig beschermd konvooi tien schepen met 58.000 brt. beschoten en tot zinken ge bracht. Bovendien werd een schip van on geveer 12.000 brt. zwaar beschadigd. Zooals reeds in een extra bericht is ge meld, is de achtervolging der in Noord- Afrika bij Marsa el Bregu door Duitsche en Italiaansche formaties bestookte Engel- schen op den 2en April voortgezet. Ageda- bia is ingenomen en Zuetina bereikt. De vijand bevindt zich op haastigen aftocht naar het Noorden. Het aantal gevangenen alsmede de buit aan gepantserde en onge pantserde voertuigen zijn aanzienlijk. De eigen verliezen zijn buitengewoon gering. Op 3 April hebben de Duitsch-Italiaansche troepen bij het verdere oprukken Chemi- nes bereikt. Tijdens zijn terugtrekkende be wegingen heeft de vijand, volgens zijn eigen bericht, ook Benghazi ontruimd. Aanvallen van het luchtwapen op scheepsdoelen in het zeegebied om Enge land en in het gebied van de Middelland- sche Zee hadden ook gisteren goed succes, Vóór de Schotsche Oostkust brachten ge vechtsvliegtuigen twee koopvaardijschepen met tezamen 10.000 brt. tot zinken en be schadigden twee andere groote schepen op ernstige wijze. Ten Westen van Kreta werd een door kruisers en torpedojagers krachtig beschermd konvooi aangevallen. Een groot transportschip geraakte na twee bomvoltreffers in brand. Hij moet als waar schijnlijk verloren beschouwd worden. Binnen het bestek der gewapende ver kenning werden vliegvelden van het Brit- sche eiland doeltreffend met bommen be stookt. Sterke formaties gevechtsvliegtui gen bombardeerden in den nacht van 3 op 4 April opnieuw de havenwerken van Bristol. Een reeks groote branden kon wor den waargenomen. Andere doeltreffende aanvallen waren gericht op belangrijke militaire installaties aan de Zuid- en Oost kust van het eiland. Stelselmatig werd voortgegaan met het leggen van mijnen /oor Engelsche havens. De vijand vloog ook gisteren noch over dag noch des nachts naar het gebied van bet Duitsche rijk. Bij de jongste successen op de Britsche kooovaardijscheeovaart in het Noordelijke deel van den Atlantischen Oceaan hebben zich de onderzeebooten onder leiding van den luitenant ter zee 1ste klasse Rosen- baum en den luitenant ter zee tweede klasse Endrass bijzonder onderscheiden. HET ITALIAANSCHE WEERMACHTSBERICHT. ERGENS IN ITALIë, 4 April. (Stefani). In zijn weermachtsbericht no. 301 maakt het Italiaansche opperbevel het volgende bekend: Grieksche front: Activiteit van de artil lerie. Een onzer formaties jachtvliegtuigen viel opmarsch zijnde troepen aan langs den weg van Koritza naar Pogradec. Den vijand werden gevoelige verliezen toege bracht en verscheidene gemechaniseerde strijdmiddelen werden in brand geschoten. Een onzer verkenningsvliegtuigen haalde een vijandelijk jachtvliegtuig: neer ten Westen van Sardinië. Noord-Afrika: De operaties der gemecha niseerde Italiaansch-Duitsche afdeelingen in Cyrenaica duren voort. Onze luchtmacht is zeer bedrijvig. Een vijandelijk vliegtuig werd brandend bij Benghazi neergehaald. Britsche vliegtuigen deden een aanval op Tripolis. Er vielen circa vijftien slachtof fers in de Jodenwijk. Andere Engelsche vliegtuigen beschoten onze op marsch zijn de colonnes met mitrailleurs, waarbU lich te verliezen ontstonden. Oost-Afrika: Zoowel in Erytrea als in het gebied van Harrar wordt verder ver zet geboden. DUITSCHE LUCHTAANVALLEN OP ENGELAND BERLIJN, 4 April (D.N.B.) Naar de Britsche berichtendienst meldt, waren de Duitsche luchtaanvallen in den afgeloopen nacht voornamelijk gericht op een stad in het Westen van Engeland, waar, aldus de berichtendienst, door brand- en brisant bommen een zekere schade is aangericht. Er brak een reeks branden uit. Afzonder lijke bomaanvallen werden gedaan op ver scheidene plaatsen in Zuid-Engeland, die Midlands en aan de Oostkust. Daardoor is eenige schade aangericht. Hoewel te Lon den tweemaal luchtalarm is gemaakt, zijn nog geen berichten over bommen op Lon- densch gebied binnengekomen. STOCKHOLM, 4 April. (D. N. B.). Uni ted Press meldt uit Bristol, dat een armada van verscheidene honderden Duitsche vliegtuigen, bij een poging om deze belang rijke haven aan eenzelfde verwoesting te onderwerpen als Plymouth, duizenden bom men vannacht en Vrijdagavond heeft la ten vallen. Slgchts één van de groote vloot vijandelijke machines, die massa's brand en brisantbommen in een aanval van vier uren uitwierpen, is neergeschoten. ENGELSCHE AANVALSPOGING OP BREST. BERLIJN, 4 ApriL (D. N. B.). In den nacht van Donderdag op Vrijdag hebben zwakke strijdkrachten van de R. A. F. een aanval op de Kanaalhaven Brest onderno men. De sterke Duitsche luchtafweer dwong de Engelsche machines tot een spoedigen terugkeer. Daarbij wierp de vijand eenige niet gerichte brisantbommen uit, die groo- tendeels op een open terrein terechtkwa men. Er ontstond geen militaire schade en ook de schade aan woonhuizen was onbe- teekenend. Een Engelsche bommenwer per is neergeschoten. ROME, 4 April. (D. N. B.). Den stil stand in het Engelsche offensief na de ver overing van het Cyrenaica noémt Ansaldo in het blad „Telegrafo" een ernstige stra tegische fout van den opperbevelhebber der Britsche strijdkrachten in Noord-Afri ka, generaal Wavell. Alleen door een snel leren opmarsch tot Tripolis, aldus An saldo, had het den Engelschen kunnen ge lukken, de asmogendheden van het Afri- kaansche continent te verdrijven. Den stil stand in het Britsche offensief bij Agheila verklaart Ansaldo ten eerste door een ze kere uitputting van het leger van generaal Wavell, niet in de laatste plaats door het heldhaftig verzet van de Italianen, en ten tweede door de versnippering der krachten van het Empire op andere fronten van het Italiaansche rijk en Griekenland, na de besprekingen van Eden. LEIDEN Geboren: Geertje, dochter van H. Borgerding en F. van der Mark Neeltje Maria, dochter van S. M. Brugman en W. S Vooijs Elizabeth Maria, dochter van C. J. Verver en J Knaap. O v e r 1 e de n H. J. Hooimeyer wedn. 82 jaar L. F. Boebei, m. 54 jaar. DE PLANNEN VAN WHEELER. WASHINGTON, 4 April. (D. N. B.). De democratische senator Wheeler heeft op een persconferentie medegedeeld, dat 57 leden van Senaat en Huis van Afgevaar digden zich bereid verklaard hebben, deel te nemen aan de reusachtige campagne, die ten doel heeft door het houden van re devoeringen te verhinderen, „dat de re geering de enkele laatste stappen doet, die zouden leiden tot een daadwerelyke deelneming aan den oorlog" In. alle deelen des lands, aldus zeide Wheeler, wil men massabijeenkomsten houden. Er is een spe ciale uitvoerende commisse gevormd ter organiseering van het verzet van het Ame- rikaansche volk tegen deelneming aan den oorlog. Wheeler zal voorzitter dezer com missie zijn, verscheidene bekende senato ren en afgevaardigden zullen er in zitting hebben. LEIDEN, 4 April. Vee. Aanvoer: 7 stie ren; 125 kalf- en melkkoeien 300575, en 124 varekoeien e. a. 200370 per stuk handel tamelijk vlug; 23 pinken 170260 en 22 graskalveren 100210, handel ma tig; 340 nuchtere slachtkalveren; 50 vette schapen, en 467 weideschapen f 3650 per stuk, handel vlug; 79 lammeren, 275" mest- varkens 2440 en 351 biggen f 1420 per stuk. handel tamelijk vlug; 15 bokken en geiten 2035 per stuk, handel matig. Kaas. Prijzen: le soort Goudsche kaas 15 per 50 kg. prijs bepaald door de N. L. C. LEEUWARDEN, 4 April. Vee. Aanvoer: 23 stieren, 425 vette koeien, 1222 melk. en kalfkoeien 180430, 225 pinken 95 240, 4 vette kalveren. 8 graskalveren, 1312 nuchtere kalveren, 349 vette schapen, wei deschapen en lammeren, 34 magere var kens, drachtige en looper, drachtige f 130 —200, loopers 24—60, 102 kleine biggen 1422, 19 bokken of geiten. Totaal aan voer 2723 stuks. OFFICIEELE VALUTAKOERSEN DER NEDERLANDSCHE BANK. 4 APRIL. Valuta's (schriftelijke en tel. transacties) New York 1.88 3/16—1.88 9/16 Brussel 30.11—30.17 Helsinki 3.81—3.82 Stockholm 44.81—44.90 Zuerich 43.6343.71 Bankpapier:: New York 1.86 1/2—1.90 1/4 Brussel 30.0830.20 Stockholm 44.76—44.94 Zuerich 43.59—43.75 Theater Hoofdfilm Inhoud Aanvangsuur Keuring Lido: Schaduwen der duis ternis. (Rudolph Fernau, Fritz Kam pers). Sensationeel lederen avond 8.15 u. Zondag 2.30 en 4.30 uur. Woensdag en Zaterdag matinée 2.30 uur. Toelaatbaar v. volwassenen Luxor: Kora Terry (Mari- ka Rökk). Vroolijk, spannend lederen avond 8 uur. Zondag 26.30 uur. iederen dag 2 uur matinée. Toelaatbaar v. volwassenen Trianon: D III. 88. (Heinz Wenzel). Sensationeel Iederen avond 8 u. Zondag van 26.30 uur. Iederen dag matinée 2 uur. Goedgekeurd Rex: Morgen word ik ge arresteerd (Kathe Dorsch, Paul Klin- ger). Detectivefilm Iederen avond 8 u. Zondag van 2—7 uur Iederen werkdag 2 uur matinée. Toelaatbaar v. volwassenen Casino: Circusgasten. (Watt en Half Watt). Klucht Iederen avond 8 uur. Zondag 2 uur, en 8 uur Zaterdag en Woens dag 2 «4 uur matinée Goedgekeurd Geen Paasèh\ieren ..maar tóch Pasch^i, tó® vernieuwing! En velerlei ynrdwljnt, voor Iets sfide\, iets fr Moderne pandwerlichtll werk, anders] <mn anc anders daAa^ders, tï dan andere, meer mc schemerlampen, |lateel-j U weet het, voor lty anderen is fcats te maken kunstsmeed- rvleswerk tebeurlen, anders xneAquarellen, ewerk, enz. ht aparts, anders dan b(j Au Bon Gout 1 waarlijk eenlg! En bovenal óók voor andere byooterieën dan overal anders voert Uw weg naar 1274 TeL 22.437 Winkelgalerij 't Gangetje no. 8

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 3