10c frannen, die 1L neadig heeft! CiA6 In, and lillllÉMhki HI. BRINKS INKOOP VM 01(PW tegen de hoityste waarde. Firma GVVANuRUSSEL Visite-, VernKJ Huwelijks- en Gebiroriekaarten. i DONDERDAG 3 APRIL 1941 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 BON WAREN GELDIG HOEVEELHEID 10 Brood of Gebak Van 31 Maart t/m 6 April. (13 April) 100 gram roggebrood of 100 gram ander brood of een rantsoen gebak 6 iBloemkaart) Meel of bloem of brood of gebak Van24 Maart t/m 20 April. 35 gram tarwe-meel of -bloem, roggemeel of 50 gram witte brood of 1/2 rantsoen gebak 10 (Boter kaart) Boter Van 31 Maart t/m 6 April. (13 April) half pond boter 10 (Vetkaart) Boter, Margarine of Vet Van 31 Maart t/m 6 April. (13 April) Half pond boter of margarine. 17 Sniker Van 17 Maart t/m 13 April. 1 kilogram 10 Vleesch en Vleeschwaren Van 31 Maart t/m 9 ApriL (13 April) 75 gram voor gerookt of gekookt varkens-, rund-, kalfsvleesch, paar den- en schapenvleesch en voor gerookte worstsoorten, 100 gram voor gekookte worstsoorten, rol pens en knakworst, 125 gram voor leverartikelen, tongenworst en nierbrcod én 150 gram voor bloed worst 18 Koffie of Thee Van 17 Maart t/m 27 ApriL 125 gram koffie, of 250 gram koffie- surrogaat of 50 gram thee. 62, 72, Kaas Van 24 Maart t/m 6 April (20 April) Elk der bonnen 100 gram kaas. 83 Eieren Van 31 Maart t/m 6 April (13 April) 1 *1 15 Peulvruchten Van 24 Febr. t/m 30 Maart. 1 pond 19 Rijst of Rijste- meel of -gries of Gruttemeel (gemengd meel) Van 24 Maart t/m 20 April X pond 10 Maïzena of 'iriesmeel of Sago of Aardappel meel of Pudding poeder of Pudding sauspoeder Van 24 Febr. t/m 20 April 1 ons. Op twee bonnen mag 1 pakje maïzena van 225 gram worden gekocht, in verpakkin gen welke vóór 22 Juli 1940 zyn vervaardigd. 07 Havermout of Havervlokken of Haverbloem of Aardappelmeel- vlokken Van 24 Febr. t/m 20 April H pond 08 Gort of Gortmout of Grutten Van 24 Febr. t/m 20 April K pond 09 Macaroni of Vermicelli of Spaghetti Van 24 Febr. t/m 20 April 1 ons 117 Scheerzeep Van 1 Jan. t/m 30 April 50 gram scheerzeep, of een tube scheercrême, of kleine tubes, of een pot scheerzeep 20 Zeep Van 31 Maart t/m 27 April 120 gram huishoudzeep, of 200 gram zachte zeep oude Samenstel ling of 150 gram nieuwe samenstel ling, of 200 gr. vloeibare zeep, of 250 gram zeeppoeder, of zelfwer kende waschmiddelen, of 125 gram zeepvlokken, of 150 gram toiletzeep of 600 gram waschpoeder. Periode Periode Petroleum t.m. 31 Maart t.m. 20 April voor verlichting 2 liter voor de keuken 2 liter RECHTZAKEN Dultsche Landgerecht Een brochure ten gunste van de joden Voor het Duitsche Landgerecht hebben dezer dagen terecht gestaan een 57-jarige gepensionneerde burgemeester uit Indië, M. van D., wonende te Deventer en een 25-jarige chemiker. L. E. B., destijds leer ling aan de Middelbare Koloniale School aldaar. Beiden bevinden zich sinds 30 No vember in voorarrest. Bij zijn verhoor zeide beklaagde van D., dat op een avond een pak met ongeveer 300 brochures by hem werd thuisbezorgd. Door de duisternis heeft hij niet kunnen zien, wie de brenger daarvan was. De brochures richtten zich tegen de behande ling van de Joden in Nederland en zij be vatten een aansporing aan de ambtenaren, om alvorens te voldoen aan het verzoek om medewerking bij de vaststelling van de identiteit der Joden, eerst hun geweten te raadplegen. Na lezing van de brochure heeft be klaagde van D. zich met de algemeene strekking daarvan kunnen vereenigen, omdat zij geheel zijn gedachten weergaf, en, aangezien aan het slot een beroep op de lezers werd gedaan, om deze brochure verder te verspreiden, heeft beklaagde ge meend. dat hij als Nederlander en als Christen daaraan gévolg moest geven. Na dit besluit te hebben genomen, heeft hij beklaagde B. bij zich laten komen en de zen verzocht de brochure onder de leer lingen van de Koloniale Landbouwschool uit te-deelen. De rechter, de heer Joppich, wees naar aanleiding van deze uitlatingen den be klaagde er op, dat in de brochure zeer hatelijke opmerkingen voorkomen over het Duitsche Rijk, over den Rijkscommis saris en over de door dezen genomen maat regelen. Nu beklaagde zegt zich met deze brochure te kunnen vereenigen, kan wor den aangenomen, dat hij deze hatelijkhe den onderschrijft en ze, door de versprei ding der brochure te bevorderen, voor zijn rekening heeft genomen. Beklaagde ontkende, dat de brochure be schimpingen bevat. Wel staan er harde waarheden in,' welke, wanneer beklaagde de brochure zou hebben geschreven, wel licht iets zachter omschreven zouden zijn, maar !n het constateeren van deze waar heden heeft beklaagde geen optreden of ophitsing tegen het Duitsche Rijk of te gen den Rijkscommissaris gezien. Beklaagde B. gaf eveneens toe het met den inhoud der brochure eens geweest te zijn en daarom heeft hij de verspreiding ervan op zich genomen. Van deze versprei ding is echter niet veel gekomen, want, nadat eenige collega's hadden geweigerd daaraan mede te werken, is het meeren- deel der brochures vernietigd. De Generalstaatsanwalt dr. Koblitz beti telde in zijn requisitoir deze actie als zeer ernstig. In deze brochure wordt gezegd, dat het bijna te laat is voor den tweeden slag, hetgeen beteekent, dat het Nederlandsche volk wordt aangespoord om. waakzaam te zijn, aangezien het anders te laat zal zijn om nog tegenstand te kunnen bieden. In dit geschrift wordt weliswaar niet aange spoord tot verzet met de wapenen, maar wel tot politieken tegenstand en tegenwer king bij de uitvoering van door de bezet tende macht noodig geoordeelde maatre gelen. Een dergelijke propaganda, welke ge heel verschilt met de tot dusver hier be handelde, noemde dr. Koblitz zeer gevaar lijk voor het Nederlandsche volk, dat nuchter de in de brochure vervatte bewe ringen aanneemt, te meer omdat het ge schrift den schijn heeft een zakelijken in houd te hebben. Maar de strekking van de brochure is verderfelijk en in strijd met de werkelijkheid. Want daarin wordt het Jodenprobleem voorgesteld als een chris telijke zaak. Dat is niet juist. Het Joden vraagstuk is een wereldprobleem en een politiek probleem, dat door Duitschland is opgelost en waarover thans niet meer te discussieeren valt. En nog minder kan de bezettende overheid kritiek toelaten op. maatregelen, welke zij in verband met het' jodenvraagstuk ook hier noodzakelijk acht en het is dan ook de plicht van het ge recht om diegenen, die het jodenvraagstuk gebruiken als middel om op te wekken tot politieken tegenstand streng te straffen, waardoor hun verhinderd wordt ook an deren in de gevangenis mede te sleepen. Thans reeds heeft beklaagde van D. de schuld, dat ook zijn jongere kennis B. in de gevangenis terecht komt. Opdat het ge beurde voor ieder een goede les en een ernstige waarschuwing moge zijn, vorder de dr. Koblitz tegen beide beklaagden een gevangenisstraf van twee jaren en zes maanden. De raadsman der beklaagden, mr. Wij- ckerheld Bisdom, merkte in zijn pleidooi op, dat de christelijke naastenliefde in Ne derland steeds zeer groot is geweest en al tijd hoog is gehouden. Daarom noemde pleiter het ook verklaarbaar, dat de maat regelen tegen de joden in het vrijheidlie vende Nederland pijnlijk zijn ontvangen. Want het betreft hier, aldus pleiter, geen ophitsing tegen Duitschland, doch zuiver een geestelijk vraagstuk en daarom heb ben beklaagden gemeend aan de versprei ding van de brochure te moeten medewer ken. Volgens pleiter heeft beklaagde van D. geenszins aangespoord tot tegenstand. In dit licht bezien noemde pleiter de gevraagde straf ongehoord zwaar en nij vroeg daarom clementie Nadat beklaagde van D. nog uitvoerig zijn zienswijze als christen had uiteenge zet, heeft rechter Joppich vonnis gewezen en daarbij van D. veroordeeld tot een ge vangenisstraf van een jaar en zes maan den en beklaagde B. tot een jaar, voor beiden met aftrek van het voorarrest. In zijn motiveering vah dit vonnis wees de rechter er op, dat geschriften als de onderhavige zeer gevaarlijk zijn voor de orde en rust in een bezet gebied. Het jo denvraagstuk is in het nationaal-socialisti- sche Duitschland eens en voor goed opge lost en het is een groote fout in het bui tenland geweest, dat men nooit geprobeerd heeft zich vertrouwd te maken met de grondslagen van het nationaal-socialisme en dat men zich nimmer heeft verdiept in de beteekenis van het jodenvraagstuk. Dit probleem is geenszins een religieuze kwestie, zooals het helaas nog al te vaak en ook thans nog weer wordt voorgesteld, maar het is een rassenvraagstuk, dat drin gend om oplossing vroeg en door Duitsch land tot oplossing is gebracht. Daarnaast heeft dit vraagstuk internationale betee kenis en daarom is het vanzelfsprekend, dat ook in de bezette gebieden de verder felijke invloed van het internationale jo dendom wordt tegengegaan. Daarvoor wa ren de genomen maatregelen noodzakelijk en wie zich daartegen verzet of tot tegen stand aanspoort, stelt zich aan ernstige straffen bloot. Beklaagden hebben door de verspreiding der brochure daaraan mede gewerkt, waarbij nóg komt, dat het ge schrift verschillende hatelijke opmerkin gen over Duitschland en den Rijkscommis saris bevat. De rechter noemde een derge lijke actie betreurenswaardig, omdat zij slechts onrust kweekt. Men bereikt met zulke propaganda niets, doch draagt er slechts toe bij, dat daardoor de algemeene positie van het eigen volk wordt verslech terd. Hooge straffen zijn hier dan ook op haar plaats, doch bij de bepaling van de strafmaat heeft de rechter ten aanzien van beklaagde D. ditmaal nog in aanmerking willen nemen, dat bij dezen een gewetens vraag heeft voorgezeten, terwijl ten op zichte van beklaagde B. met zijn jeugd re kening is gehouden. De rechter uitte ten slotte de hoop, dat deze zaak voor anderen een ernstige waar schuwing moge zijn, want in de toekomst zal geen clementie meer mogelijk zijn en zullen hoogere straffen moeten worden opgelegd. Haagsche Politierechter De bedoeling was goed, maar kwam te laat. Mej. P. H. van V. te Leiden was op visite geweest bij haar vriendin alias goede kennis, mej. A. V. te Leiden. Er was ge zellig gekletst over koetjes en kindertjes daarvan, mitsgaders kindertjes van buur vrouw die en die en „weet je het al van die", toen het afscheid nemen werd. „Nou, de groeten aan je weet wel, daaag!" Hiermede had deze sok af kunnen zijn als mej. V. geen ring gemist had. „Dat heb dat.gedaan" en „ik sal se die..1" was het commentaar van mej. V. geweest en overborrelend van wraakge voelens en -gedachten was ze naar de po litie gerend. En inderdaad had daten die.... de ring geïnterneerd. Thans stond zij bgvreesd in het beklaag denbankje. Ze had zelfs een getuige a dé charge mee gebracht. Wie, dat raad ge in geen drie eeuwen. Diezelfde wraakgierige juffrouw. Wat of juffrouw V. dan wel had té vertellen, wilde de Politierechter weten. „Of u het wil laten schrappen, want ik was toen erg kwaad", vertelde juffrouw V. Men vond, dat juffrouw V. met haar schrapperij wel een beetje laat was; daar had ze aan moeten denken voor ze naar de politie holde. Gestraft zal er moeten worden, meende de officier, want diefstal is diefstal. Daarbij kwam nog, dat juffrouw van V. ook al eens een paar schoenen verdonke remaand had en daarvoor voorwaardelijk was veroordeeld. Thans werd de eisch een geldboete van 25 subs. 25 dagen. „Ik heb heelemaal geen inkommen en ik ga Zaterdag over een week aanteekenen", probeerde ze iets van den eisch af te krij gen. „Dat aanteekene staat nog niet vast", zei de liefhebbende juffrouw V. met een opgetrokken reukorgaan. „Tegen dien tijd hebt u dan wel inko men", vond de Politierechter en veroor deelde haar tot 15 subs. 15 dagen. Pret tig vooruitzicht voor den toekomstigen echtgenoot. Te laat betaald. De expediteur D. J. B. te Alphen a. d. R ij n had vorig jaar Juni, onder rembours een pak zeep e.d.. ter waarde van 54.77 moeten bezorgen. Hij had het pakket afgeleverd, de 54.77 ontvangen, maar niet afgedragen. Thans moest hij wegens verduistering terecht staan. Hij kwam met een kwitantie op de prop pen, dat hij het bedrag op 17 Februari van dit jaar alsnog betaald had en of de zaak niet ingetrokken kon worden nu het be taald was. Politierechter: „Waarom hebt u dan eerst het politie-onderzoek zoo bemoeilijkt en niet dadelijk in alles meegewerkt?" De officier zeide er niet aan te denken om de zaak in te trekken, na alles wat er gebeurd was en eischte een geldboete van 25 subs. 25dagen. De uitspraak werd een geldboete van 20 subs. 20 dagen. Wist precies de helft. M. S. te Alphen a. d. Rijn had daar in de Julianastraat een beetje erg onder den invloed rondgewandeld. Dit rondwan delen was dusdanig geweest, drt de politie hem te logeeren had genoodigd. Hij had daar niets voor gevoeld en was zich gaan bewegen in andere richting, dan waar" de rterke arm hem wilde hebben. Verzet te gen de politie dus. Het mooiste van het ge val is thans, dat S. zich pertinent kon her inneren, dat hij dronker was geweest, maar dat hij zich verzet had tegen de politie wist hij zich nu juist niet meer te herinne ren. De officier vond, dat het herinnerings vermogen van verdachte er niets toe deed. De politie herinnert het zich nog opperbest en daarbij komt nog, dat S. reeds zes ver oordeelingen wegens dergelijke ruwheids- delicten, achter den rug heeft. Het is dus geen brave jongen. Alles bijeen reden om thans drie maanden gevangenisstraf te eisch en. De Politierechter deed er een maand af, zoodat het werd twee maanden ge vangenisstraf. HAAGSCHE RECHTBANK INBRAKEN IN EEN LEVENSMIDDELEN- BEDRIJF. Zware straffen geëischt. In den nacht van 27 op 28 December heeft er een inbraak plaats gehad in het perceel van het levensmiddelcnbedrijf van ue firma de Gruyter, aan de Hobbemastraat te Den Haag. Een aantal zware jongens hadden een gat in den muur gemaakt, dat mogelijk was, doordat een van hen een garage had naast het pand van de Gruyter. Door dit gat hadden ze balen rijst, koffie, slaolie enz. 1 in de garage getrokken, welke artikelen vervolgens door den garagehouder ver voerd waren. Vijf personen hadden zich deswege voor de Haagsche Rechtbank te verantwoorden. De Officier van Justitie, mr. Blok, zeide in zijn requisitoir, dat hij in deze zaak strenge straffen zal eischen. Het komt te genwoordig meermalen voor, dat er in le vensmiddelenzaken wordt ingebroken, vooral nu verschillende levensmiddelen veel geld waard blijken te zijn. Deze soort inbraken moeten met alle macht worden tegengegaan en de levensmiddelenbedrij- ven en pakhuizen moeten worden be schermd. Zulks kan alleen door zware straf fen te eischen. De eisch te'gen den huisschilder C. J. M. werd twee jaar en zes maanden gevange nisstraf. Tegen den chauffeur J. K. S., die reeds 19 maaj veroordeeld is, werd de eisch drie jaar gevangenisstraf. De koop man G. M., die 10 vonnissen achter den "-ug heeft, hoorde eveneens drie jaar ge vangenisstraf tegen zich eischen. Twee me dedaders, M. G. B., koopman, die de in lichtingen verschaft had, en de meubelma- Ker P. M. hoorden resp. twee jaar en zes maanden en acht maanden gevangenis straf tegen zich eischen. Alle verdachten wonen in Den Haag en in alle zaken zal de uitspraak geschieden over 14 dagen. DOOD DOOR SCHULD. Agent voor den rechter. Voor de Rotterdamsche rechtbank stond gisteren terecht de 47-jarige agent van po litie te Rotterdam L. B., wien dood door schuld was ten laste gelegd. Hij had op 12 Mei 1940 bij het overbren gen van twee arrestanten naar het poli- tie-bureau een der arrestanten dood ge schoten, toen deze een verdachte beweging maakte. Hij reed met zijn collega op de fiets in het noordelijk stadsdeel, toen de politiemannen werden aangehouden door èpn Nederlandsch offiqier, die twee arres tanten by zich had. Deze zouden uit een huis in de Noordmolenstraat op een mu- nitietrein hebben geschoten. De officier gaf den agenten opdracht, de arrestanten naar het bureau te brengen. De politiemannen bevalen den arrestanten de handen om hoog te houden, maar plotseling tastte een van de mannen naar de achterzak. Nadat de agent een waarschuwingsschot in de lucht had gelost, schoot hij op den arres tant, die op slag dood was. De agenten met de arrestanten werden door ongeveer hon derd personen gevolgd en hier en daar werd uit het publiek op hen geschoten. La ter bleek, dat de gedoode arrestant, Fari- naux, geen wapens by zich had. Nadat eenige getuigen waren gehoord, zeide de officier, mr. Wilbrenninck, dat de ten laste gelegde dood door schuld bewezen moet worden geacht en eischte een hechtenis- straf van een maand. Mr. K. W. Zillemans betoogde in een uit voerig pleidooi, dat de verdachte dient te worden vrijgesproken. Uitspraak 15 April a.s. Mjl JhüS. ruOwnftt.. 3 -ift. 22368 HAARL.STI^ATXjJLTEL. 21074 6759 pWikersteeg TURFMARKT)j 1',*- ^E\ 22336 Radio-programma VRIJDAG 4 APRIL 1941. HILVERSUM I, 415.5 M. Nederlandsch Programma. 6.45 Gramofoonmuziek 6.50 Ochtendgymnastiek 7.00 Gramofoon muziek 7.45 Ochtendgymnastiek 8.00 Schriftlezing en meditatie (Uitzending voor Gereid door de Christ. Radio-Stichting) 8.10 Gramofoonmuziek 10.00 Orgelspel 10.20 Voordracht 10.40 Celesta-ensem ble 11.00 Cello met pianobegeleiding 12.00 Puszta-orkest en gramofoonmuziek 12.42 Almanak 12.45 Nieuws- en eco nomische berichten ANP 1.00 Omroep orkest en de Hawaiian Serenaders 2.15 Causerie over het werk van de kinderpoli tie 2.30 Esmeralda en solist 3.00 Kerk orgelconcert 3.30 Musiquette 4.00 „Le zen in den Bijbel" (Uitzending voorbereid door het Vryz. Prot Kerkcomité). 4.20 Gramofoonmuziek 4.30 Gramofoonmu ziek (met toelichting) ö.OO Gramofoon muziek 5.15 Nieuws-, economische- en beursberichten ANP 5.30 Aeolianorkest en solist 6.15 „Jeugd, open Uw oogen" 6.30 Almanak 6.32 Omroeporkest 7.00 Economische vragen van den dag A. N. P. 7.15 Gramofoonmuziek 8.00 Nieuwsberichten A. N. P. 8.15 Spiegel van den dag 8.30 Berichten (Engelsch) 8.45 De Melodisten, dameskoor „Aether- oharme" en solist 9.30 Gramofoonmu ziek 9.40 A vond wijding (Uitzending voorbereid door het Vrijzinnig Prot. Kerk comité 9.45 Engelsche berichten ANP 10.00 Nieuwsberichten ANP, sluiting. HILVERSUM n, 3C1.5 M. Nederlandsch Programma. 6.45 Gramofoonmuziek 6 50 Ochtendgymnasctiek 7.00 Gramofoon muziek 7.45 Ochtendgymnastiek 8.00 Gramofoonmuziek 8.30 Nieuwsberichten A. N. P. 8.45 Gewijde muziek (gr. pl.) - 9.15 Gr?*»"foorm"'iek 10 20 Zang met pianobegeleiding 11.00 Voordracht 11.20 Omroeporkest 12.00 Berichten 12.15 Orgelspel 12.45 Nieuws- en economische berichten A. N. P. 1.00 Gramofoonmuziek 1.30 Revida-sextet 2.00 Omroepsymphonie-orkest en soliste 3.00 Revida-sextet 3.30 Huishoudelijke vraagbaak 3.45 Gramofoonmuziek 4 30 Voor de jeugd 5.00 Gramofoonmu ziek 5.15 Nieuws-, economische- en Leursberictten ANP 5.30 Rococo-octet 6.00 Onder de leeslamp (Uitzending voor bereid door de Christ. Radio-Stichting) 6.15 Esmeralda en soliste 6.45 Gramo foonmuziek 7.00 Economische vragen van den dag A. N. P. 7.15 Amusements orkest én soliste 8.00 Nieuwsberichten A. N. P. 8.15 Spiegel van den dag of gramofoonmuziek 8.30 Gramofoonmu ziek 8.45 Radiotooneel 9.30 Gramo foonmuziek 10.00 Nieuwsberichten A. N. P., Sluiting. GEM. RADIO DISTRIBUTIEBEDRIJF le Programma: 6.4522.00 Hollandsch Programma 22.0024.00 Duitsch Pro gramma. 2e Programma: 6.4522.15 Hollandsch Programma 22.1523.00 Hollandsch Programma, uitsluitend voor Radio-Cen trales, 23.0024.00 Duitsch Programma. 3e en 4e Programma: 6.4524.00 Duitsch Programma. HAARLEyiMgRSTR. 267 Vlugge leverin- ">r!2»»n

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 6