ffietCifa wacht foeg,aö£aai&cfae ue%kCaütig, af Vluchtelingen vertellen hun lotgevallen De reis van Matsoeoka De stakingsactie in de V. S. Amerika en de buitenlandsche schepen DONDERDAG 3 APRIL 1941 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 DREIGEMENTEN DER SERVEN BERLIJN IN „TOESTAND VAN WAARNEMING" De houding van Berlijnsche officieele en officieuse kringen tegenover den toestand in Joegoslavië heeft geen wijziging onder daan.'In de WilheLmstrasse preciseert men de Duitsche houding tegenover Belgrado als een „toestand van waarneming''. Van Berlijn uit, zoo werd verklaard, kan men over de politieke positie van Joegoslavië in geen geval een oordeel vellen. Alleen valt het toenemen van de anti-Duitsche hou ding te constateeren. Op een vraag, wat de wenschen van Duitschland zijn, werd van Duitsche zijde geantwoord, dat Duitschland niets anders wenscht dan dat Duitsche dorpen niet ver brand, Duitsche menschen niet afgeranseld worden, den Engelschen geen gehoor ge schonken wordt en overigens in Joegosla vië niets gedaan wordt wat den vijanden dienstig is. In politieke kringen hield men zich gis teren ook met het bericht bezig, dat de Joegoslavische regeering heden een verkla ring over den toestand zal afleggen. In deze kringen hoorde men de opvatting verkon digen, dat Belgrado een dergelijke verkla- irng reeds sinds vijf dagen wil afleggen. In de Wilhelmstrasse werd in dit verband de vraag gesteld, of de nieuwe regeering te Belgrado geen verklaringen heeft afge legd tegenover den Duitschen gezant. Hierop werd van Duitsche zijde gezegd, dat den Duitschen gezant veel te verstaan gege ven werd, wat echter niet bewaarheid is. VON HEEREN TE BERLIJN; ANDRITSJ TERUGGEKEERD In officieuse kringen werd te Berlijn he den bevestigd, dat de Duitsche gezant te Belgrado,, von Heeren, reeds te Berlijn is aangekomen. Hoe lang hij hier zal blijven, kan nog niet gezegd worden. In politieke kringen hoorde men, dat aan de Joegosla vische regeering geen mededeelingen ge daan zijn, op welker beantwoording men te Berlijn wacht. Naar in Berlijnsche politieke kringen ver luidt, is de Joegoslavische gezant Andritsj, die zich zooals bekend voor het uitbrengen van rapport naar Belgrado begeven had, weer in de rijkshoofdstad teruggekeerd. GEVLUCHTE DUITSCHERS OVER HUN ERVARINGEN Met twee Donaubooten zijn te Pressburg Rijksduitschers uit Belgrado aangekomen, die hun indrukken hebben weergegeven over de gebeurtenissen in Joegoslavië. Bin nen enkele uren moesten zij gereed staan om te vertrekken. Hun havé en goed moes ten zij achterlaten. De Engelsche propaganda was erin ge slaagd gebruik te maken van op macht be luste elementen en door een gewetenloozen leugenveldtocht de breede volksmassa op te hitsen. In bijna elk dorpje was een En gelsche agent aanwezig. Sinds den staats greep weerklonken de straten van de hoofd stad van met haat vervulde liederen en spreekkoren als „Weg met Hitier" en „Weg met Duitschland". Onder de oogen van po litie en militairen drong het gepeupel de kantoren van het Duitsche verkeersbureau binnen en probeerde daar drukwerken en inboedel in brand te steken. Zelfs in de voorsteden van Belgrado zag men later stukken uit het verkeersbureau op straat liggen. De rêgeering deed niets om deze uit spattingen tegen te gaan. De Joden hadden groote sommen gelds onder de sokols en zelfs onder scholieren verdeeld. Een uitspraak van generaal Meditsj: „Binnen twee dagen ben ik met mijn noor delijke leger in Weenen", is een gevleugeld woord geworden. Te Graz per trein aangekomen Duitsche vluchtelingen deelden, naair het D. N. B. uit die stad bericht, eenstemmig mede, dat de Serven hun bij het vertrek woorden heb ben nageroepen als: „Zeg aan je Führer, dat wij oorlog willen, dat wij bloed willen zien. Nu zullen wij de Zwaben martelen en in kleine stukken snijden. Karintië, Stier marken en Triëst willen wij hebben, dat be hoort ons. Wij zullen oprukken tot de Sem- mering en tot Weenen". Verder vertellen de vluchtelingen, dat de Serven met steenen naar de Duitsche volks- genooten geworpen hebben, ja zelfs naar kleine kinderen. Het huis van den evange- lischen predikant te Marburg is vernield, terwijl de predikant zelf bedreigd werd. De politie zag bij de uitspattingen lachend toe, terwijl de officieren tot de soldaten zeiden: „Wanneer wij julie het bevel ge ven, dan moeten jullie erop in slaan, zoo dat men het in den hemel kan hooren. Wij zullen ze wel afslachten, daar kunnen ze zeker van zijn". Bovendien wordt nog gemeld, dat Duit sche eigendommen in beslag genomen zijn. JOEGOSLAVISCHE GRENS HERMETISCH GESLOTEN. De Joegoslaviërs hebben de grens met Hongarije hemetisch gesloten. Volgens be richten, ontvangen door de Hongaarsche militaire autoriteiten, zijn de grensverster- kingen door Joegoslavische soldaten op oorlogssterkte bezet. Minderheids-Duit- schers uit Soeboditsa en Kelebia melden, dat de vervolging en terreur tegen al wat Duitsch is stelselmatig georganiseerd wordt door de Serven. Ook een groot aantal Ma- gyaarsche vluchtelingen is hier uit het Joegoslavische grensgebied aangekomen. Zij spreken van uitbreiding van de terreur tot de leden van de Magyaarsche volks groep in Joegoslavië. KATHOLIEKE KLOOSTERS VERLEENEN ONDERDAK. Verscheidene Duitsche Katholieke kloos ters hebben voor de uit Joegoslavië aanko mende geëvacueerde Rijks- en Volksduit- schers huisvesting ter beschikking gesteld en wel tot dusver drie in de Noordmark, twee in Middel-Duitschland en een in de naaste omgeving van Berlijn. Ook een Ka tholiek Ziekenhuis te Weenen werd voor de geneeskundige behandeling van geëva- cueerden ter beschikking geste1 d. De be handeling en huisvesting geschiedt gratis. ZWETKOWITSJ EN MARKOWITSJ HEBBEN HET LAND VERLATEN. Volgens een bericht van de „Corriere del-la Sera" uit Sofia hebben de afgetreden Joegoslavische minister-president Zwetko- witsj, Cincar Markowitsj, de minister van buitenlandsche zaken en Pantitsj, de mi nister van binnenlandsche zaken, Joego slavië verlaten. EDEN DOOR GRIEKSCHEN KONING ONTVANGEN. Koning George van Griekenland heeft den Britschen minister van buitenlandsche zaken Eden in audiëntie ontvangen. (Hierdoor wint de ontkenning van het Joegoslavische persbureau, dat Eden zich te Belgrado zou bevinden, aan waarschijn lijkheid. Echter merkt United Press in een bericht uit Berlijn op. dat men het er daar op houdt, dat Eden Dinsdag een bezoek aan Belgrado heeft gebracht en dat hij daarna weer te Athene zou zijn teruggekeerd). TWEE JOEGOSLAVISCHE SCHEPEN VERGAAN. Door een ernstig ongeluk is de Joegosla vische koopvaardijvloot gisteren van haar beide grootste, snelste passagiersschepen beroofd. Deze schepen, de „Karadjordje" (1204 ton) en de „Prestonasljednik Petar" (1726 ton) waren op weg van Soesjak naar Split. De zee was erg woelig, daar er een sterke Zuiderstorm stond. Aan boord van beide schepen bevond zich slechts de bemanning, benevens de directeur-generaal van de Ja- dranska Plovidba (Adriatische scheep vaart-maatschappij), waaraan beide sche pen toebehoorden, Rismondo met zijn vrouw. Tegen vier uur des middags ontmoette de „Srbin" de beide schepen bij het eiland Brgade en seinde mijnengevaar. Aan boord van deze schepen begreep men echter de signalen verkeerd en vatte ze op als een aansporing om de dichtsbijgelegen haven binnen te loopen. Daarom zetten zij koers naar Tslarin. In het kanaal tusschen de eilanden Tiat en Tslarin liep de ..Presto- nasljednik Petar" op een mijn. Bij de ex plosie werd het achtergedeelte verwoest en het schip zonk binnen tien minuten. De be manning begaf zich in de red^ingsbooten en bereikte per geluk den oever. Het tweede schip, waar men het ongeluk had gadegeslagen, wierp terstond het an ker uit. Doch het werd door den storm los gerukt en in het mijnenveld gedreven, waar het enkele minuten later op een mijn liep en eveneens zoo zwaar beschadigd werd, dat het binnen enkele minuten zonk. De bemanning en Rismondo met echtge- noote werden gered. NIEUWE OVEREENKOMST DER AS- MOGENDHEDEN? In de „Giornale d'ltalia" verklaart Gay- da, dat Italië, Duitschland en Japan tijdens Matsoeoka's bezoek aan Berlijn en Rome een nieuwe overeenkomst hebben gesloten, die verband houdt met een mogelijk toetre den van Amerika tot den oorlog. Gayda zegt woordelijk: „Over de over eenkomst, die gedurende Matsoeoka's be zoek aan Berlijn en Rome bereikt is, kan niets gepubliceerd worden. De leden van het driemogendhedenverdrag zijn, hoewel zij besloten hebben den oorlog te lokalisee- ren, te zelf der tijd vastbesloten tegen iedere nieuwe interventie samen te werken. Daar de Angelsaksische wereld het driemogend hedenverdrag aldoor vijandiger wordt, zul len de leden van het driemogendhedenver drag zich aldoor sterker op een gemeen schappelijke actie voorbereiden. Iedere ac tieve oorlogshandeling zal het driemogend hedenverdrag in de geheele wereld in wer king doen treden. De overwinningen van de as in Europa en Afrika fcijn Japarsche overwinningen, terwijl Japansche over winningen ook overwinningen van de as zijn". VERLIEZEN DER BR1TSCHE SCHEEPVAART AANVULLING OP HET WEERMACHTS- BER1CHT In aanvulling op het Duitsche weer- machtsbericht van gisteren verneemt het D.N.B. nog het volgende: De maand begint met een „zwarten dag" voor de Engelsche scheepvaart. Elf vijan delijke schepen met een totalen inhoud van 77.300 b.r.t. zijn, volgens het weer- machtsbericht van gisteren, tot zinken ge bracht. Zes andere schepen, met een in houd van 38.000 b.r.t werden zwaar be schadigd. Vooral het uiteenjagen en de gedeeltelijke vernietiging van een convooi tankschepen, dat niet ver van de Engel sche Westkust in het St. George-kanaal werd aangevallen, treft de Engelsche olie voorziening zwaar. Zes groote tankschepen met een inhoud van 42.000 b.r.t., zijn alleen door afdeelingen van een gevechts-eskader vernietigd. Daar het weermachtsbericnt van 30 Maart de vernietiging heeft ge meld van vijf groote tankschepen door duikbooten, zijn binnen enkele dagen elf tankschepen met in totaal 84.000 b.rt. voor de Britscne koopvaardijvloot verloren ge gaan. Hel laadvermogen van deze eif tankschepen bedraagt rond 110.000 ton of 110 millioen liter vloeibare brandstof, die thans voor de Engelsche weermacht en oorlogseconomie verloren zijn gegaan. ITALIAANSCHE LUCHTAANVALLEN Een speciale verslaggever van Stefani seint, dat na enkele dagen van gedwongen werkeloosheid als gevolg van zeer slechte weersomstandigheden Italiaansche bom menwerpers gisteren een vlucht onderno men hebben naar de luchtbasis van Fiorina, die aan een zeer hevig bombardement on derworpen werd. Ooievaar-escadrilles wierpen in snel opeenvolgende golven bommen van elk kaliber op het vliegveld van Fiorina. Korten tijd later herhaalde een ander ooievaars-escadrille den aanval cp het vliegveld van Volos. De uitwerking van het bombardement was ontzaglijk. Uit Lissabon wordt gemeldt, dat de in Fransche kringen heerschende vrees voor een nieuwen Engelschen coup tegen Dakar nieuw voedsel gekregen heeft door berich ten uit de Engelsch-West-Afrikaansche haven Freetown, die afkomstig zijn van passagiers van de „Njassa", die Zaterdag te Lissabon is aangekomen. Hierin wordt gemeld, dat in de haven van Freetown Engelsche oorlogsschepen van alle afmetin gen voor anker liggen, terwijl Engelsche troepen in de stad en omgeving samenge trokken zijn. De passagiers van de „Njassa" verklaren, dat Freetown zich in een kamp gemetamorfoseerd heeft. Voorts zijn te Lissabon berichten van de West-Afrikaansche kust ontvangen, dat de Franschen zich op de mogelijkheid van nieuwe incidenten met Engelsche oorlogs schepen voorbereiden. De passagiers van de „Njassa" vertellen, dat in de Fransche haven Casablanca ongeveer veertig Fran sche oorlogsschepen liggen, waaronder de pantserkruiser „Richelieu". Aan passagiers en matrozen van de „Njassa" werd niet toe gestaan te Casablanca aan land te gaan. DE OORLOG IN AFRIKA De Londensche berichtendienst geeft toe, dat de Italiaansche en Duitsche strijd krachten de Engelsche troepen tot twintig mijl ten Öosten van El Agheila hebben teruggeslagen. VLEKTYPHUS IN SPANJE Tot gisteren zijn in Madrid achthonderd gevallen van vlektyphus geconstateerd. De Spaansche regeering heeft voor het be strijden van de ziektegevallen een crediet van dertig millioen pesetas uitgetrokken. Op verscheidene plaatsen der stad zijn ont smettingsstations geopend. Alle gevange nissen en kazernes zyn grondig ontsmet. De schoolvacanties in verband met de heilige week zijn voorloopig tot 15 April verlengd. MATSOEOKA ONTVANGT DE JOURNALISTEN. De Japansche minister van buitenland sche zaken, Matsoeoka, heeft gistermiddag de vertegenwoordigers der Duitsche en Ita liaansche pers ontvangen. Het gesprek met den Duce en de zeer vrijmoedige gedachten wisseling met graaf Ciano, zoo verklaarde Matsoeoka, hebben op mij een zeer diepen indruk gemaakt. Mijn audiëntie bij den keizer en* koning Victor Emmanuel III, welke eveneens tot een openlijke en vriendschappelijke ge- dachtenwisseling aanleiding gegeven heeft, zal voor mij de gedenkwaardigste gebeur tenis van mijn Europeesche reis 'lijven. Het Japansche volk gevoelt zich-met het Italiaansche volk nauw verbonden en ik kan verzekeren, dat deze banden duurzaam zullen zijn. Met den Paus heb ik een zeer openhartig onderhoud van een uur gehad. Ik ben er van overtuigd, dat al deze ge sprekken van groote waarde zijn en ook vrucht zullen dragen. Ik ben er ook van overtuigd, dat Japan, Duitschland en Italië elkaar nooit zullen loslaten en vast aan eengesloten zullen blijven om het gemeen schappelijke doel te bereiken. Ik beschouw hot Driemogendhedenpact als een bondgenootschap, dat eenig is in de geschiedenis der menschheid. De natuur lijke bijzondere belanden van de drie deel nemende staten staan in dit pact volkomen op de tweede plaats. De beslissende grond slag van het pact wordt gevormd door de verwezenlijking van het in de irleiding tot het pact vastgelegde groote gemeenschap pelijke ideaaL Gevraagd naar zyn verder reisprogram, deelde minister Matsoeoka mede, dat hy op de terugreis als zuiver particulier een be zoek van eenige dagen aan Berlijn zal bren gen om de hoofdstad, die hij nog niet kent, en vr,-~n0r>i< epni<?e slagvelden te OOK IN DE STEENKOOLINDUSTRIE WORDT GESTAAKT. De staking in de steenkoolindustrie der Vereenigde Staten is officieel begonnen. De ze staking omvat naar gemeld wordt, 450.000 mijnwerkers. President Roosevelt heeft aan den leider van den vakbond Le wis en aan de bedrijven een dringend tele gram gestuurd, waarin zy verzocht wor den, de steenkoolproductie niet te onder breken. De vakvereeniging van mijnwerkers (United Mine Workers), die bij de C. I. C. aangesloten zijn, heeft bevolen den arbeid neer te leggen in de bruinkoolmijnen in acht staten ten Westen van de Apallachen. Het aantal stakers omvat omstreeks 350.000 man. Bij de staking in de' mijnen van de Um- mies Creek Coal Company te Harlan in den staat Kentucky hebben zich gisteren weer ernstige botsingen voorgedaan. Het kwam tot een levendige schietpartij, toen een groep georganiseerde arbeiders ver gaderingen hield in de mijnen, waar ten gevolge van de staking niet gewerkt werd. Volgens de tot dusverre ontvangen berich ten zijn vier personen doodelijk en vyf lichter gewond. Naar Associated Press uit Buffalo meldt, hebben het C I. O. en de bond van vak lieden gisteren gemeenschappelijk een staking geproclameerd voor veertienhon derd arbeiders der American Car and Foun dry Co. De fabriek in kwestie, die acht jaar heeft stil gelegen, vervaardigt sedert het midden van 1940 granaten voor Enge land. Op bevel van den gouverneur van den staat Michigan, Hill, hebben de Allis Chal mers fabrieken, waar gestaakt wordt en het tusschen stakers en politie tot botsin gen gekomen is, naar gemeld, het bedrijf stil gelegd. In een telegram aan president Roosevelt, waarin Hill den president van het bevel tot sluiting verv/ittigde, verklaarde hij, dat de beschikbare politie niet meer in staat was rust en orde te handhaven. Hij liet derhalve aan Roosevelt over, de stappen te ondernemen, die deze noodzakelijk achtte. Associated Press meldt een nieuwe ern stige botsing tusschen politie en stakers bij de Allis Chalmers fabrieken. Volgens op gave zijn ertot dusver twintig gekwetsten, onder wie negentien politiemannen. Juist toen een fabriekspoort van de bedrijven, waar gestaakt wordt, geonend werd en de gouverneur de menigte door luidsprekers toesprak, deden zich- incidenten voor. De politie bracht weer tanks in actie en trad met traangasbommen tegen de stakers op, die dezen aanval met een woedenden ha gel van steenen beantwoordden. De burgemeester en de politiechef van Daerborn (Michigan) hebben volgens een bericht van Associated Press den gouver neur telegrafisch om uitzending van staats- militie verzocht, ten einde vele duizenden Cio-arbeiders, die een zitstaking houden, uit de Fordfabrieken aldaar te verwyde- >n. Terwijl de fabrleksleiding van slechts on geveer 8.000 stakers spreekt, verklaart de voorzitter van de United Automobile Wor kers. dat 20.000 man het werk hebben neer gelegd. De Fordfabrieken hebben, naar Associa ted Press mededeelt, in totaal voor 145 millioen bewapeningsopdrachten uit te voe- bezichtigen. Zijn officieele bezoeken zijn met het verblijf in Rome afgeloopen. Drin gende ambtsbezigheden maken zijn spoe dige terugkeer naar Tokio noodzakelijk. Ook in Moskou zal hij op de terugreis een of meer dagen zuiver als particulier ver toeven. Op de heenreis heeft hij reeds zijn officieel bezoek bij de Russische regeering afgelegd. Deesordanks is het mogelijk, dat hij nog eenige Sovjet-Russische personen zal ontmoeten, doch de dan te voeren ge sprekken zouden geen officieel karakter dragen en niet van openbare beteekenis zijn. Of deze gesprekken vruchtbaar zullen zijn, of niet, kon hij niet beoordeelen. ARGENTINIë DOET NIET MEE. De middagedities in New-York hebben het feit, dat thans ook op twaalf Duitsche en Italiaansche schepen in de Mexicaansche wateren beslag is gelegd, groot opgemaakt. Volgens berichten, die te New York uit Lima (Peru) zijn ontvangen, hebben twee Duitsche schepen de haven Callo verla ten, om te voorkomen, dat op deze sche pen beslag zou worden gelegd. In kringen van het Argentijnsche mini sterie van buitenlandsche zaken werd Dins dagavond vernomen, dat Argentinië niet net voornemen heeft, het voorbeeld van de Vereenigde Staten met betrekking tot het in beslag nemen van buitenlandsche scher pen te volgen. Dezelfde kringen wijzen er op, dat de re geering der Vereenigde Staten, ter recht vaardiging van het in beslag nemen, een oude wet uit den vorigen oorlog te voor schijn heeft gehaald, doch dat een derge lijke wet in Argentinië niet bestaat. De meening overheerscht, dat de Ver eenigde Staten die oude wet te voorschijn hebben gehaald om de bepalingen van de Panama-conferentie te omzeilen, welke tot overleg verplichten. DENEMARKEN PROTESTEERT BIJ CHILEENSCHE REGEERING. De Deensche gezant te Washington heeft, naar het Deensche ministerie van buiten landsche zaken meedeelt opdracht gekre gen bij de regeering der Vereenigde' Sta ten te protesteeren tegen de maatregelen die zijn genomen met betrekking tot de op gelegde Deensche schepen, die zich in de havens van Amerika en de Philippijnen be vonden. De Deensche gezant te Buenos-Aires, die tevens bij de Chileensche regeering is geac crediteerd, is op aanwijzing van de Deen sche regeering 31 Maart per vliegtuig naar Santiago de Chili gegaan, in verband met de beslaglegging op drie Deensche sche pen door de Chileensche regeering, waar tegen de Deensche reeds heeft geprotes teerd. Naar United Press uit Washington meldt, is vergunning gegeven dat aan boord van elk der bezette Deensche schepen zes le den van de bemanning terugkeeren. Ook de overigen zullen spoedig verlof krijgen r.aar hun schepen terug te*keeren. Over het verdere gebruik van de Deensche schepen ts tot dusverre nog geen beslissing getrof- fem men neemt echter aan, dat zij op Ame- rikaansche of neutrale routes zullen wor den gebruikt, waarop „het gevaar dat zij door vijanden worden aangevallen", niet zeer groot is. Uit Bengalen en Waziristan zijn nieuwe berichten over ernstige onlusten ontvangen Bij botsingen tusschen politie en betoogers in Dacca zijn 30 menschen om het leven gekomen en 150 gewond. Er werden 250 arrestaties verricht. De Bengaalsche pers staat onder strenge censuur. Krijgers van de Waziristammen zijn het dorp Amakhel binnengedrongen. Bij Mandra Kehl raakte een andere groep Waziri's slaags met de Britsche troepen. Bij Miransjah is een postauto in brand ge stoken. Goel Nawaz, de bekende aanhanger van den fakir van Ipi, heeft bij Bannoe weer eens een overval ondernomen. De Britsche troepen schijnen bij deze bot singen aanzienlijke verliezen te hebben geleden. in Bulgarije. Duitsche gemotoriseerde troepen op weg naar de strategische punten, welke thans bereids door de daarvoor aangewezen aldeelmgen bezet zijn (Foto We'tbild)

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 5