STADS NIEUWS Burgerlijke Stand Wilt U iets weten? WOENSDAG 2. APRIL 1941 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 7 Gemeenteraad De Gemeenteraad vergadert op Maandag 7 /April 1941, des namiddags te twee uur, in de aula van het Stedelijk Gymnasium. Te behandelen odnerwerpen: lo. Praeadvies op het verzoek van Dr. W. Stuurman, om ontslag als Directeur van het Openbaar Slachthuis, tevens Hoofd van den Keuringsdienst van Vee en Vleesch. 2o. Praeadvies op het yerzoek van J. Wol- ters, om ontslag als ambtenaar van den Burgerlijken Stand. 3o. Benoeming van een Directeur van het Openbaar Slachthuis, tevens Hoofd van den Keuringsdienst van Vee en Vleesch. 4o. Benoeming van een ambtenaar van den Burgerlijken Stand, bestemd om den ambtenaar, belast met alle aan den ambte naar van den Burgerlijken Stand opgedra gen werkzaamheden, te vervangen. 5o. Benoeming van twee ledep van de Commissie van Toezicht op de Bewaar scholen. 6o. Voorstel tot het bekrachtigen van de aantselling van Mej. M. E. Blok tot tijdelijk leerares in de Staatswetenschappen aan de Hoogere Burgerschool voor Meisjes. 7o. Voorstel tot het bekrachtigen van de aanstelling van Mej. J. Hensbroek tot tij delijk leerares in het Nederlandsch aan de Hoogere Burgerschool met 5-jarigen cur sus. 8o. Voorstel tot het bekrachtigen van de aanstelling van Dr. J. C. de Haan tot tijde lijk leeraar in het Nederlandsch aan de Hoogere Burgerschool met 5-jarigen cursus. 9p. Voorstel tot het bekrachtigen van de aanstelling van Mr. C. de Ru tot tijdelijk leeiaar in de Staatsinrichting aan de Hoo geer Burgerschool met 5-jarigen cursus. lOo. Voorstel tot het bekrachtigen van de de aanstelling van Drs. W. S. A. Colen brander tot tijdelijk leeraar in de Staat huishoudkunde aan de Hoogere Burger school met 5-jarigen cursus. llo. Praeadvies op het verzoek van Me juffrouw M. H. C. Pels, om ontslag als hoofd van de openbare bewaarschool aan de Gortestraat. 12o. Suppletoire begrootingen, dienst 1938 en 1939, van het Heilige Geest- of Ar me Wees- en Kinderhuis. 13o. Rekeningen, dienst 1938 en 1939, van het Heilige Geest- of Arme Wees- en Kin derhuis. 14o. Begrootingen, dienst 1940 en 1941, van het Heilige Geest- of Arme Wees- en Kinderhuis. Begrooting, dienst 1941, van het Gere formeerde Minne- of Arme Oude Mannen- en Vrouwenhuis. 16o. Voorstel inzake het goedkeuren van de rekening, over het exploitatie jaar 15 September 1938/1939, van het plan der oude woningen van de Vereeniging tot Bevorde ring van den Bouw van Werkmanswonin gen. 17o. Voorstel tot het ter beschikking van de Stedelijke Fabrieken van Gas en Electri- citeit stellen van het perceel bouwterrein aar. den oprit van de Rijnzichtbrug, nabij den Morschweg voor een kabel-oliehuisje. 18o Voorstel tot het aankoopen van een strook grond, gelegen bij den Lammen schans weg, hoek Kastanjekade, van de Noord-Zuid-Hollandsche Tramweg Maat schappij. 19o. Voorstel tot het verleenen van me dewerking aan het bestuur van de Gerefor meerde Schoolvereeniging tot het aanschaf fen van leermiddelen ten behoeve van het onderwijs in lichamelijke oefening aan de school voor gewoon lager onderwijs aan de. Driftstraat 49 en tot het vaststellen van den de-betreffenden begrootingsstaat (300 gld.). 20o. Voorstel inzake het vaststellen en uitkeeren van de voorschotten op de ver goeding, bedoeld bij de artt. 101 en lOlbis der Lager Onderwijswet 1920, ten behoeve van bijzondere scholen voor gewoon lager- en uitgebreid lager onderwijs, ov^r het jaar 1941. 21o. Voorstel tot het wijzigen van de ver ordening op de Winkelsluiting. 22o. Voorstel tot het wijzigen van de ver ordening, houdende voorwaarden van op neming en verpleging van lijders in het krankzinnigengesticht „Endegeest" en de af deeling voor jeugdige zwakzinnigen „Voorgeest", te Oegstgeest. 23o. Voorstel tot het beschikbaar stellen van gelden ten behoeve van het uitbreiden van het personeel van het Gemeentearchief. 24o. Voorstel tot het verleenen van sub sidie aan de Leidsche Vereeniging tot Op richting en Instandhouding van Medisch Opvoedkundige Bureaux en tot het vast stellen van den desbetreffenden begroo tingsstaat. 25o. Voorstel tot het verhoogen van den gasprijs. DIRECTEUR SLACHTHUIS Dr. W. Stuurman heeft wegens het berei ken van den pensioengerechtigden leeftijd eervol ontslag gevraagd uit zijn betrekking var. directeur van het Openbaar Slachthuis, tevens hoofd van den Keuringsdienst van Vee en Vleesch alhier. B. en W. stellen voor dit eervol ontslag te verleenen, onder bepaling, dat het ont slag zal ingaan op een nader door B. en W. te bepalen dag. Ter vervuling van de vacature van directeur van het Openbaar Slachthuis, te vens hoofd van den Keuringsdienst van Vtt en Vlech, drage. B. en W. voor een be noeming in vasten dienst als zoodanig voor den heer L. P. de Vries alhier, keurings veearts bij het Openbaar Slachthuis en den Keuringsdienst van Vee en Vleesch, in het bijzonder voor de buitengemeenten. VERHOOGING VAN DEN GASPRIJS Bij Raadsbesluit van 30 December 1940 werden de gasprijzen na daartoe verkre gen toestemming van het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart met H cent per m3 verhoogd in verband met de stijging van de kolenprijzen; zooals u be kend is, aldus B. en W., werd deze verhoo ging berekend aa;. de hand van een door dat Departement in overleg met de Gas- stichting der Vereeniging van Gasfabrikan ten vastgestelde formule. Sedertdien zijn, gelijk Commissarissen der Stedelijke Fabrieken van Gas en Elec- triciteit mededeelen, de exploitatiekosten Van het gasbedrijf weder zood°nig geste gen, dat, volgens dezelfde berekening, thans over het tijdvak 1 December 19401 Maart 1941, een verhooging van den gasprijs van vóór 10 Mei 1940 met 1 cent per m3 gewet tigd is; dit beteekent dus, dat de gasprij- zer thans opnieuw met H cent per m3. kun nen worden verhoogd. Onder mededeeling, dat ook naar de meening van B. en W. met het oog op de financieele resultaten van de exploitatie der gasfabriek van de gegeven bevoegdheid tot verhooging van de gasprijzen weder ge bruik behoort te worden gemaakt, geven B. en W. den Raad te bepale.i, dat i a de opne ming van het verbruik over de maand Maart 1941 de prijs van het gas zal bedragen; I. volgens tarief 9: a. bij levering over de gewonen meter: een aansluitrecht van 40 cent per maand, benevens voor het verbruikte gas 9 cent per m3 (grondprijs) voor de eerste 20 m3 per maand en 8 cent per m3 voor de overige m3 per maand; .b bij levering over den muntgasmeter: 10 cent per m3 voor 'e eerste 20 m3 per maand en 9 cent per m3 voor de overige m3 per maand; H. volgens tarief B: bij levering over den gewonen meter en over den muntgasmeter een aansluitrecht var 40 cent per maand en een vastrecht van 1.85 per maand, benevens 5 cent per m3 voor het verbruikte gas. VERHOOGING VERPLEEGGELDEN GESTICHTEN Zooals B. en W. mededeelden, is van het tekort van de bedrijfsbegrooting van de ge stichten „Endegeest" c.a. voor 1941 ad 40.000 slechts 15.000 (het bedrag nl., be trekking hebbende op „Rhijngeest") in de gemeente-begrooting opgenomen, zulks in verband met het voornemen, om het andere deel van het tekort op de een of andere wijze op te heffen. B. en W. kunnen thans mededeelen, dat het door hen met Gedepu teerde Staten gepleegde overleg, om door verhooging van den verpleegprijs en van het kleedgeld tot dekking van dit deel van het tekort (25.000) te geraken, tot een gun stig resultaat heeft geleid; Gedeputeerde Staten toch hebben onlangs, naar aanleiding van een laatstelijk door B. en W. na overleg met de Commissie van Beheer over*de ge stichten „Endegeest"' c.a. gedaan voorstel, bericht, dat zij zich kunnen vereenigen met een verhooging met ingang van 1 Januari 1941 van den verpleegprijs van het ge sticht „Endegeest" met 40 en van het kleedgeld voor die inrichtinge met f 10 per jaar, als gevolg waarvan de verpleegprijs tot 680 en het kleedgeld tot f 30 per jaar zal stijgen. De verpleegprijs en het kleed geld van de afdeeling „Voorgeest" zullen daarentegen geen wijziging ondergaan en mitsdien resp. 620 en f 20 per jaar blij ven bedragen. MEDISCH OPVOEDKUNDIG BUREAU Van de Leidsche Vereeniging tot Oprich ting en Instandhouding van Medisch Op voedkundig Bureaux is een verzoek inge komen om van de gemeente een jaarlijksche bijfrage te mogen ontvangen ter bevorde ring van het werk van het onder haar res- sorteerend medisch-opvoedkundig bureau te dezer stede. Dit bureau behandelt gedragsmoeilijkhe den en nerveuze stoornissen bij kinderen, waarbij het aan de ouders, onderwijzers en opvoeder^, alsmede aan organisaties de noodige hulp en voorlichting geeft. Hier bestaat een nauwe samenwerking met de Psychiatrische kinderkliniek van de uni versiteit in het sanatorium „Rhijngeest". In vele gevallen worden goede resultaten be reikt, zoodat het bureau steeds meer waar deering ondervindt en er hoe langer hoe meer adviezen worden ingewonnen. Moes ten aanvankelijk de werkzaamheden van het bureau beperkt blijven, in de jaren 1936 t/m. 1940 konden zij, dank zij een rui me subsidie van de Rockefeller Foundation, aanmerkelijk worden uitgebreid. Nu deze bijdrage evenwel is komen te vervallen, dreigt het gevaar, dat het bureau wegens onvoldoende financieele middelen zal moe ten worden opgeheven. Opheffing van het bureau zou evenwel niet in het belang van de gemeente zijn. Tengevolge toch van zijn adviezen wordt door vroegtijdige behande ling genezing en verbetering van kinderen, wier opvoeding moeilijkheden biedt, moge lijk. Aldus wordt de geestelijke volksge zondheid bevorderd, en tevens voorkomen, dat een aantal kinderen later, geheel of ten deele ten laste van de gemeente opgenomen mceten worden in zenuwinrichtingen, ge stichten enz. Met de Commissie voor den Geneeskun digen- en Gezondheidsdienst zijn B. en W. dan ook van oordeel, dat onder bepaalde voorwaarden een gemeentelijke bijdrage in deze behoort te worden verleend. Ook Gedeputeerde Staten dezer provincie heb ben besloten subsidie te geven, en wel ten bedrage van IC pet. van de door hen rede lijk geachte uitgaven. Rekening houdend met deze bijdrage en met het tekort, dat de overgelde begrooting voor 1941 en van het bureau aanwijst, ware het bedrag dat de ge meente jaarlijks voor haar rekening dient te nemen om het bureau in stand te houden, aldus B. en W., te bepaien op ten hoogste 850.—. SLUITING VAN SLAGERSWINKELS OP MAANDAGMIDDAG In de Raadsvergadering van 24 Februari 1941 werd in handen van B. en W. om prae advies gesteld een adres van de Slagers Pa troons Vereeniging voor Leiden en Omstre ken en van de R.K. Slagen'Patroons Ver eeniging „St. Pelagius", houdende het ver zoek om voor alle slagerswinkels een plaat selijken uninformen sluitingsmiddag, en wel den Maandag, vast te stellen. De Commis sie voor de Strafverordeningen heeft B. en W. desgevraagd hieromtrent een advies doen 'toekomen, waarmede B. en W. zich geheel kunnen vereenigen. De verordening bepaalt: Het is verboden een slagerswinkel voor het publiek geopend te hebben op Maandag na des namiddags 1 uur. Het in het eerste lid bepaalde geldt niet: a. op den Maandag van de week, waarin de le Januari valt, wanneer deze dag geen Zondag is; b. op den Maandag van de week, waarin de Hemelvaartsdag valt; c. op den Maandag van de week, waarin de 25e en (of) de 26e December valt; d. op den Maandag van de week, waarin Leiden's ontzet wordt gevierd; 'e. op 14 Augustus pu 31 October. OVERGANG SPOORBAAN LEIDEN— WOERDEN. In verband met den bouw van de nieuwe textielfabriek van de N.V. Gebrs. van Wijk en Co. zal binnenkort worden overgegaan tot den aanleg van een overgang over de spoorbaan LeidenWoerden in het ver lengde van den Lammenschansweg. Hier voor dient een strook grond, groot plm. 375 M2. te worden aangekocht. De eigena- r-sse, de Noord Zuid-Hollandsche Tramweg- Maatschappij, heeft zich bereid verklaard den grond aan de gemeente af te staan voor 1.60 per M2. Commissie Toezicht Bewaarscholen Ter voorziening in de vacatures in de Commissie van Toezicht op de Bewaarscho len, ontstaan tengevolge van het vertrek naar elders van mevr. Z. KruitVermeer en het bedanken van den heer H. Kuipers, bieden B. en W. de volgende voordrachten aan: a. vacature mevr. Z. KruitVermeer: lo. mevr. T. van BerkumSieders; 2o. mevr J. VijlbriefBavelaar; b. vacature H. Kui pers: lo. J. Wijtsma, 2o. H. Schutte. Personeel gemeente-archief In November 1937 werd ter vervanging van den met ziekteverlof zijnder adjunct commies, mejuffrouw A. J. Versprille, ten archieve op arbeidscontract aangesteld me juffrouw) L. J. Ruys. Sinds eenigen tijd heeft mejuffrouw Ver sprille haar werkzaamheden hervat, doch het blijkt, dat er aan de diensten van me juffrouw Ruys ook in de toekomst blijvend behoefte bestaat. De vaste kern van het personeel is thans volledig bezet, terwijl verschillende werkzaamheden, waarvan het nalaten en bruikbaarheid van het Archief, zoowel voor de gemeentelijke organen als voor het publiek, ernstig zou schaden, niet kunnen worden verricht zonder uitbreiding van het personeel, d.w.z. zonder behoud van mejuffrouw Ruys. Waar het hier werk zaamheden van zeer langen duur betreft, zijn B. en W. van oordeel, dat haar een vas te aanstelling dient te worden verleend en wel in den rang van adjunct-commies op het aan dezen arng verbonden maximum-sa laris. Ambtenaren Burgerlijke Stand Tegen inwilliging van het verzoek van den heer J. Wolters, om hem met ingang van 1 April 1941 eervol ontslag te verlee nen als ambtenaar van den Burgerlijken Stand bestaat bij B. en W. geen bezwaar. B. en W. stellen voor, den heer P. A. de Tcmbe, ambtenaar op de bureaux van den Burgerlijken Stand en de Bevolking in de vacature te benoemen. Handelsregister K. v. K. W ij z i g i n g 7462. N.V. Visscherij Maat schappij „Arie Leendert", Katwijk aan Zee Weth. Meerburgstraat 24. N.Comm.: C. de Jong, Katwijk aan Zee; en N. deJong, Katwijk aan Zee. 6923. 31 Maart. N.V. Aannemersbedrijf voorheen L. Verwater. Leiden, Haarlem merstraat 218a. De zaak is verplaatst naar Leeuwarden, Wirdumerdijk 37b. 4132. 31 Maart. A. Maseland, Alphen aan den Rijn, Raadhuisstraat 283. Handel in manufacturen en aanverw. artikelen. Door uittreding van de comm. vennooten op 30 Dec. 1940, is de commanditaire vennoot schap ontbonden. De zaak wordt thans voort gezet in den vorm van een vennootschap onder firma onder den naam: Firma A. Maseland. (B.P.) Venn. S. J. H. Brgukel en A. J. A. Breukel, Alphen aan den Rijn. 6129. 31 Maart. Leidsoh Consumptie Handelsonderneming „Mercurius", Leiden, Levendaal 66. Handel in margarine, vet ten, koffie, thee. Door uittreding van den Vennoot A. J. Hering is de vennootschap on der firma per 1 Jan. 1941 ontbonden en wordt het bedrijf voortgezet door T. Mol, als eenig eigenaar, onder den ouden nnam. De Leidsche Belasting Ophaaldienst heeft In de afgeloopen maand 8775.37 aan den Rijksontvanger afgedragen, benevens 124.49 aan den Gemeente-ontvanger. De aandacht wordt er op gevestigd, dat aanslagen en beschikkingen zoo spoedig mogelijk,, na ontvangst ten kantore van den dienst Nieuwe Rijn 22, moeten worden ingeschreven. LEIDSCH TANDHEELKUNDIG INSTITUUT VOOR ZIEKENFONDS VERZEKERDEN. Maandagmiddag heeft de officieele opening plaats gehad van het Leidsch Tandheel kundig Instituut voor Ziekenfondsverze kerden, Noordeinde 54, hoek Kort Rapen burg. Aangezien de ruimte in dit pand voor deze plechtigheid te beperkt was, vond de opening plaats in Maison Bruyns aan het Rapenburg. Daarbij waren o.m. tegenwoordig de wet houders J. J. van Stralen en M. Verwey namens het gemeentebestuur, nagenoeg al le Leidsche tandartsen en de vertegen woordigers der verschillende ziekenfond sen, dr. M. D. Horst, directeur van den Gem. Geneeskundigen en Gezondheids dienst. de Tandheelkundige Commissie in Nederland, het be^tuür van het Departe ment Leiden tot Bevordering der Phar- macie. De voorzitter der Leidsche Tandartsen vereniging, dr. Lourens Bosch, heette de aanwezigen hartelijk welkom, in het bij zonder de wethouders, dr. Horst, den heer Jongeleen als vertegenwordiger der Com missie van Bijstand en dr. Stark als arbiter tusschen de Ziekenfondsen en tandartsen. Spr. dankte de ziekenfondsbesturen voor de verleende royale samenwerking, de Mij. van Geneeskunde en de collega's, om ver volgens de voornaamste punten van de nieuwe richtlijnen der tandheelkundige verzorging nog eens te releveeren. Als zoo danig noem'de hij de eenheid bij de zieken fondsbesturen en de concentratie in de tandheelkundige kliniek. Bij dit alles heeft voorop gestaan de prima zorg voor de patiënten.. Spr. besloot met hartelijken dank voor de samenwerking aan de heeren Veltman, Tooreman en de la^Rivière. Namens de Tandheelkundige Commissie sprak vervolgens de heer W. D. Veltman, die er op wees, dat bij alle reorganisatie, welke plaats vond, slechts één ding voorop stond: dat van den patiënt en daaraan moesten ziekenfondsen en tandartsen sa menwerken. Deze verbetering in de tand heelkundige verzorging is niet te danken aan het financieel belang van de fondsen, maar aan het feit, dat men harmonie wilde scheppen alleen ten bate van het Leidsch publiek. Spr. dankte ten slotte de heeren Bosch en Brand voor hun medewerking, zonder welke geen overeenstemming zou zijn be reikt. Namens de Ziekenfondsen sprak de heer Th. G. Kooreman, voor wien eigenlijk de heer Kooistra had moeten spreken. Spr. vond het jammer, dat dit wegens een ont- staaan misverstand niet mogelijk bleek, doch van den anderen kant juichte hij het toe zelf te mogen spreken, omdat van hem jaren geleden de eerste stoot was uitgegaan tot ziekenfondshulp voor patiënten. Lang zamerhand is dit werk gegroeid en thans wilde spr. de Leidsche tandartsen geluk- wenschen met een inrichting als waarover thans kan worden beschikt. Ook de ziekenfondsen kunnen gelukge- wenscht worden met deze verbetering, bo venal echter de ziekenfondsverzekerden, diehier uitstekende hulp zullen vinden. Spr. deelde vervolgens mede, dat de zie kenfondsen ter blijvende herinnering een plaat als wandversiering hadden doen aan brengen. Hierna werd het woord gevoerd door den heer J. P. A. Brand, die als directeur van het nieuwe Instituut met den heer Bosch volmacht had der vereeniging om de plan nen in vasten vorm te gieten. Spr. dankte zijn collega voor de verleende medewer king, evenals dr. Stark uit Amsterdam en .hij hoopte, dat deze samenwerking in de toekomst even hartelijk zal zijn als in de laatste 14 jaar. Wethouder J. J. v. Stralen sprak ver volgens namens het gemeentebestuur. Spr. wees er op, dat de vestiging van een insti tuut als dit voor de gemeente van bijzondere beteekenis is. De tandheelkundige zorg heeft nog lang niet die plaats in de gezondheidszorg inge nomen, welke haar toekomt. Er is nog groo- te achterstand in te halen. Het wordt tijd, dat de. overheid ook op dit gebied meer belangstelling toone. Jaarlijks moet nog veel bijgedragen aan tandheelkundige ver zorging voor on- en min-vermogenden. Dit moet veranderen. Dc tandverzorging moet reeds aanvangen bij jonge kinderen. Spr. brengt hulde aan de initiatiefne mers voor deze tandheelkundige concen tratie, die erdanks groote moeilijkheden hun taak ten einde hebben gebracht. Voor de zitkerfondsverzekerden is de opening van dit Tandheelkundig Instituut als een belangrijke verbetering te achten en spr. bes'uit met den wensch, dat het T. L zijn werk tot in lengte van dagen zal mogen voortzetten. Hierna toog men naar het Instituut, waar de inrichting met belangstelling in oogen- schouw werd genomen Voorheen was het Instituut alleen op de bovenverdieping van het pand gevestigd, thans heeft men ook de beredenverdieping hiervoor ingericht waatdoor werd verkre gen, dat steeds een cu) Lvele verzorging ge- l'jkti.'dig kan plaats vinden. Er zijn twee wachtkamers, beneden te vens als administratiekantoor ingericht, twee behandelkamers en verdere bijbehoo- rende vertrekken. Natuurlijk is de inrich ting van de meest moderne machines voor zien. Het -geheel ziet er uitnemend verzorgd uit en kan ongetwijfeld als een belangrijke verbetering in de tandheelkundige verzor ging beschouwd worden. VOLKSBOND-NIEUWS. De Passie-herdenking. Voor den avond, te geven door het Alma Materkoor op Donderdag 3 April a.s. in de Stadsgehoorzaal, waar de welee'rw. LEIDEN. Geboren: Christianus, zoon van H. Boon en A. Willems Jan, zoon van J. Zandbergen en M. Rutert Johann Jakob Bernhard, zoon van J. B. H. Liebregt en L. Kriebel Imkje, dochter van J. Dijk stra en H. Louwsma Johannes Cornelis, zoon van A. C. Oole en A. M. C. van der Basch Robert, zoon van P. J. Majolée en W. L. Blansjaar Wouter Jacobus, zoon van L. Wassing en J. de Bruin Francis James, zoon van J. F. ten Pierick en A. Bailey Tom, zoon van C. van Beek en C. M. Vastenhout Jacob, zoon van J. Verkade en C. J. van den Berg Jan, zoon van T. N. Kerkvliett en J. M. Tuithof Cecilia Wilhelmina Maria, dochter van A. Noordermeer en C. van Sassen Eli zabeth Catharina Margaretha, dochter van D. van Tilburg en M. A. van der Niet Johanna, dochter van T. W. Gottenbos en G. A. Akerboom Carolina Maria Alber- dina, dochter van J. J. Swaan en M., A. Buurman Johanna Maria, dochter van J. J. van Steenbergen en C. C. Compeer Johanna Maria, dochter van P. C. van Zijp en W. C. Crama Pieter, zoon van P. Neu- .teboom en S. Hartvelt Martinus, zoon van L. Bouman en J. G. Oudshoorn Jannetje, dochter van J. Bodijn en J. Ser iier. Overleden: B. J. Favier m., 68 jaar P. van der Pompe, man, 81 jaar J. Oolthuis, dochter 18 jaar J. E. Smits, m. 55 jaar. heer Henri de Greeve de toepasselijke tekst zal spreken, zijn nog slechts enkele kaarten voor de Volksbonders te bekomen, en wel ten huize van den secretaris, Verl. Bloemistenlaan 45, tegen den halven prijs (25 cent). R.K. BOND VAN P.T.T.-PERSONEEL. De Ned. R.K. Bond van P.T.T.-personeel „St -Petrus" afd. Leiden en Omstreken, hield haar jaarvergadering in huize Maria. De bijeenkomst werd door den voorzitter geopend met gebed. In zijn openingswoord sprak hij o.a. den wensch uit dat de leden met hun gezinnen dezen moeilijken tijd goed mogen doorkomen. Vervolgens deel de hij mede, dat ter gelegenheid van het vijfentwintig jarig juibileum van de heeren M. v. d. Broek en L. Schreurs, respectieve lijk Bondsvoorzitter en redacteur van het orgaan in de dekenale kerk een H. Mis te hunner intentie zal worden opgedragen, waarbij de leden uitgenoodigd worden te communiceer en. De datum zal nader be kend gemaakt worden. Drie boekjes, uitgegeven door de „Ka tholieke Actie voor God" en betrekking hebbend op de lezingen, gehouden in de bijeenkomsten van Katholiek Leiden, zul len onder de leden rondgezonden worden. Het'jaarverslag van den penningmeester sloot met een mooi batig saldo. Door de kasnazieners waren de boeken in orde be vonden en den penningmeester werd dank gebracht voor zijn accuraat beheer. Volgden notulen vorige vergadering en jaarverslag secretaresse. Ook deze werden onder dank zegging goedgekeurd. Twee nieuwe leden werden aangenomen. Besloten werd de volgende vergadeyng in Juli te Warmond te houden. Na de rondvraag, waarbij de vraagstel lers op afdoende wijze door den voorzitter beantwoord werden, verkreeg de geestelijk adviseur nog even het woord. Zijn Eerw. beval de lezing van de uitga ven van de Kath. „Actie voor God" warm aan. Men moet de boekjes niet zoo hier en daar maar even inzien, maar den tijd ne men ze te bestudeer en en zich den inhoud eigen maken. Na een dankwoord aan den eerw. spre ker, volgde sluiting, waarna men nog eeni gen tijd gezellig doorbracht. Vraag: Ik ben in betrekking voor den aag en behoef Zondags niet te werken. Heeft mijn mevrouw nu recht om mijn 2- rantsoenen bonnen van brood te houden, ja of neen. Antwoord: Het is duidelijk, dat u recht hebt op een evenredig aandeel bon nen naarmate u niet in de kost bent. OmJ gekeerd, als mevrouw u brood verschaft, heeft zij ook recht op een evenredig deel der bonnen. Vraag: Iemand, die bij zijn eenen pa troon 10.verdient en nog bij een an deren werkgever 1.50 2.ontvangt, komt die in aanmerking voor de nieuwe loonbelasting? Antwoord: De loonbelasting begint bij een weekloon van 11.10 en bij een dag loon van 1.85. Iedere werkgever heeft bij den aftrek der loonbelasting slechts te ma ken met het bedrag, dat de werknemer bij nem verdient en niet met hetgeen de werk nemer mogelijk nog elders verdient. Is het eerste bedrag derhalve een week loon, dan valt de arbeider buiten de loon belasting. Is het tweede bedrag een dagloon dan valt hij er met 2.pfecies onder (indien hij althans vrijgezel is). Vraag: in zake benoodigde bescheiden voor een huwelijksvoltrekking. Antwoord: Daar u den leeftijd van 30 jaar hebt bereikt, hebt i géén toestem ming van een vader en moeder noodig. U behoeft derhalve ook geen bewijs van hun overlijden mede te brengen. Uw aanstaan de echtgenoote heeft alleen een bewijs van de toestemming .van haar moeder noodig.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 7