De spanning om Belgrado stijg! tDuitócfte g,ezant friengt ue>c&tag. uit te Üiwtyn Houding der Kroaten nog onzeker De zee- en lucht oorlog WOENSDAG 2 APRIL 1941 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 TEEKENEN VAN EEN ALGEMEENE MOBILISATIE IN ZUID-SLAVlë Het D.N.B. meldt uit Berlijn: De militaire voorbereidingen in Zuid- Slavië,zoo meldt de Times uit Belgrado, worden voortgezet. Steeds meer reservisten worden opgeroepen. Gisteren zijn de scho len gesloten, hetgeen de Times-correspon dent te Belgrado de laatste voorbereiding noemt voor de algemeene mobilisatie. De Tribune de Lausanne bevat een be richt van het Engelsche persbureau Ex change Telegraph uit Belgrado, volgens hetwelk in Zuid-Slavië weer twee lichtin gen ten spoedigste zijn opgeroepen. De be trokken reservisten zijn reeds Maandag de kazernes binnengerukt. De laatste twee da gen zouden er aanzienlijke transporten van troepen hebben plaats gehad in de rich ting van de Bulgaarsche grens. Stefani meldt uit Boedapest, dat volgens betrouwbare berichten de Joegoslavische mobilisatie op 24 Maart is begonnen en op 3 April gereed zal zijn. Een groot gedeel- is op het oogenblik in den sector van Nisj geconcentreerd. De correspondent te Belgrado van de New York Times Sulzberger, beweert in een uitvoerig bericht uit Bitolj, dat de Grieken een offensief voorbereiden van het Ochrida-meer tot aap de Adriatische Zee. De Britsche strijdkrachten komen Griekenland binnen, terwijl Zuid-Slavië een aanzienlijk leger heeft samengetrok ken van de Grieksche grens töt aan Mon tenegro. Van Zuid-Slavische zijde heeft men op Griekschen bodem gemotoriseer de Britsche eenheden in de nabijheid van Albanië gezien. De Zuid-Slavische strijd krachten in deze streek zijn practisch op oorlogssterkte. Het tijdstip voor het offen sief hangt voornamelijk van Belgrado af. Onder de jonge Zuid-Slavische officieren bestaat er geen twijfel over, dat men tegen Italië zal optrekken. Reeds bevinden zich verscheidene Grieken als verbindingsoffi cieren in Zuid-Slavië, terwijl Britsche waarnemers tusschen Belgrado en Athene op en neer reizen. Ten Zuiden van de Grieksch-Zuid-Slavische grens heeft de cor respondent zelfs een Engelschen generaal aangetroffen, die de streek inspecteerde. EDEN ZOU TE BELGRADO ZIJN Naar in Berlijnsche politieke kringen verluidt, aldus een bericht van het A.N.P. uit Berlijn, is de Britsche minister van bui tenlandsche zaken, Anthony Eden, te Bel grado aangekomen. Men neemt hier aan: dat hij door generaal Dill vergezeld wordt en houdt het voor mogelijk, dat hij reeds contact met Zuid-Slavische regeering ge kregen heeft. Het agentschap Stefani meldt, dat Eden's activiteit in Zuid-Slavië niet alleen ten doel heeft rechtstreeksch contact tot stand te brengen met de vertegenwoordigers van het nieuwe Zuid Slavische regime, maar vooral, zooals de aanwezigheid van generaal Dill bewijst, de militaire en strategische mogelijkheden van een gemeenschappelijke Engelsch-Grieksch-Zuidelavische actie onderzoeken. EDEN NIET IN BELGRADO Avala deelt mede, dat men in welin gelichte Zuidslavische kringen niets weet van een aankomst of verblijf van den En gelschen minister van buitenlandsche za ken, Eden, en den Britschen chef van den generalen staf, generaal Dill, in Belgrado,. Het bericht omtrent een beweerde reis van Eden naar Belgrado was in de eerste plaats door Amerikaansche journalisten in Bel grado verspreid. DE ANTI-DUITSCHE TENDENZ NEEMT STEEDS TOE. Het D.N.B. meldt uit Szegedin: Betrouwbare berichten van de overzijde van de grens vermelden, dat de kreet: „maakt jacht op de Duitschers" de politie ke leuze geworden is van Servische stu denten en militairen, wier optreden tegen de Duitsche en Italiaansche, roch ook te gen de Hongaarsche en Bulgaarsche volks groep steeds gewelddadiger vormen aan neemt. Vooral de Duitschers en Italianen zijn in de steden en dorpen van het Servische en Sloveensche gebied op het oogenblik hun leven en bezit niet zeker. Daarentegen wordt in de berichten uit het Kroatische en Dalmatische gebied vermeld, dat de Duit schers en Italianen zich niet alleen onge hinderd in het openbaar kunnen bewegen, doch dat in tal van Kroatische dorpen de betoogingen ten gunste van de spil worden voortgezet. De Servische politie en gendar merie probeeren echter betoogingen voor Duitschland tegen te gaan, terwijl zij de uitspattingen tegen de Duitschers laten gaan en niets ondernemen tegen de demon straties tegen de mogendheden van de spil, welke door den orthodoxen clerus en Ser vische militaire kringen worden gesteund. Elfhonderd uit Belgrado geëvacueerde rijks-Duitschers zijn even na 9 uur gister ochtend met de stoomschepen Uranus en Schönbrunn in Boedapest aangekomen. In het begin van den middag zetten zij hun reis naar Weenen voort. Een groep volks-Duitsche vluchtelingen uit Zuid-Slavië heeft slechts dank zij het optreden van Roemeensche grensbeambten de grens van Roemenië kunnen passeeren, daar Servische soldaten hen wilden tegen houden. In den nacht van Maandag op Dinsdag zijn weer volks-Duitsche vluchte lingen uit Zuid-Slavië in het Roemeensche banaat aangekomen. In het nachtelijke duister was het hun op verscheidene plaat sen gelukt, de grens te passeeren. Onder de vluchtelingen bevonden zich ditmaal ook vrouwen en kinderen, alsmede dienstplich tige mannen. Naar de vluchtelingen mel den, heeft de Servische militaire overheid alle personen die de belangen der Duitsche volksgroep in Zuid-Slavië behartigen op geroepen, teneinde de volksgroep van haar leiding te berooven. Men vermoedt, dat de opgeroepen Duitsche leiders niet naar hun militaire eenheden gebracht worden, doch naar het Zuiden van Sevrië vervoerd en in kampen ondergebracht worden. In Gross- Kikinda hebben de autoriteiten tien voor aanstaande Duitschers als gijzelaars vast gezet. Servische militairen zijn bezig de gemeenten aan de grens door de bevolking te laten ontruimen. Andere gemeenten, vooral Duitsche. en Roemeensche zijn door militairen omsingeld. In de meeste Duit sche gemeenten heeft men afdeelingen ko- mitadjis van 10 tot 20 man sterk gelegd. Te Gross-Sredisjte bij Wersjetz werd een Duitsche boer door Serven overvallen, waarna hem op elke wang een hakenkruis werd ingebrand. In de onmiddellijke nabijheid van de Roemeensche grensplaats Staramoa is op Zuidslavisch gebied een geweldige bosch- brand uitgebroken. Volgens verklaringen van over de grens gevluchte personen hou den zich in dit bosch nog talrijke volks- Duitschers verborgen. Aangenomen kan worden, dat de brand door de Servische grenstroepen is aangestoken om de Duit schers gemakkelijker te kunnen grijpen en hen te verhinderen de grens te overschrij den. DUITSCHE GEZANT NAAR BERLIJN Naar men in politieke kringen te Berlijn verneemt, aldus het AN.P., was de Duit sche gezant te Belgrado gisteren naar Ber lijn onderweg om verslag uit te brengen. Het liet zich aanzien, dat hij in den loop van den dag te Berlijn zou aankomen. „De algemeen anti-Duitsche tendentie in Zuid-Slavië is sterk toegenomen" aldus hoorde men gistermiddag in politieke krin gen te Berlijn. In deze kringen verluidt ver der, dat in Zuid-Slavië een mobilisatie heeft plaats gehad, die op het oogenblik nog voortduurt. Aan de uitlatingen, die tot dusver gedaan zijn, over de politieke vraag stukken en de gebeurtenissen in Zuid-Slavië heeft men niets toe te voegen. De ontwik keling in Zuid-Slavië staat in het teeken van oncontroleerbare, van haat vervulde ophitsers, die dorpen in brand steken, vrouwen mishandelen, menschen vermoor den en Duitschers verjagen. In dezelfde politiek kringen constateert men, dat de Zuid-slavische regeering steeds weer tracht, berichten over demonstraties, die in het land gehouden zijn, tegen te spreken. Zoo heeft men van Belgrado uit b.v. het be richt verspreid, dat dè pro-Duitsche Zuid- Slavische journalisten met aan het hoofd den hoofdredacteur van de Vreme, dr. Gre- goritsj, weer vrijgelaten zijn, terwijl in werkelijkheid vaststaat, dat deze personen zich nog steeds in arrest bevinden. Van Zuid-Slavische zijde blijkt duidelijk de po ging om wel bepaalde maatregelen te men, doch in theorie een zekeren afstand daarvan in acht nemen. Welke bedoelingen Belgrado hiermede heeft, is voorloopig slechts zeer moeilijk vast te stellen. Vol gens berichten die gisteren in Berlijn zijn ontvangen, zijn ook de leiders van de Duit sche volksgroepen gearresteerd. Het feit, dat de wederzijdsche gezanten naar Berlijn resp. Belgrado zijn gegaan, noemt men in politieke kringen alhier een bewijs voor den ernstigen toestand, waarin de Duitsch- Zuid-Slavische crisis is geraakt. Het A.N.P. meldt uit Berlijn: Het ligt voor de hand, zoo heeft men gis teren in de Wilhelmstrasse verklaard, dat Duitschland in nauw contact met al zijn bondgenooten staat ten aanzien van al die gebeurtenissen, welke een in gevaar bren gen van de stabiliteit in het Europeesche Zuid-Oosten, by welker instandhouding Duitschland in zoo hooge mate geïnteres seerd is, tengevolge zouden kunnen heb ben. In politieke kringen te Rome wordt op nieuw vastgesteld, dat Italië het verder verloop van de gebeurtenissen in Zuid-Sla vië met de grootste terughoudendheid volgt. Ten aanzien van de enkele anti-Italiaansche incidenten, die in verscherpte mate de laat ste dagen zijn voorgevallen, heeft de Ita liaansche gezant opdracht gekregen een protest in te dienen bij de Zuid-Slavische regeering, zonder dat echter tot dusver een algemeen formeel protest uitgesproken is. Men verklaart hier, dat het thans een zaak der Zuid-Slavische regeering is de onver mijdelijk geworden volledige en bevredi gende opheldering van haar houding jegens de mogendheden van de spil te verschaf fen. „HET BULGAARSCHE LEGER HOUDT DE WACHT AAN DE GRENZEN" Naar de omroeper van de radio te Sofia verklaart, blijft Bulgarije in deze dagen van spanning volkomen kalm, aangezien het zich in de eerste plaats niet wil men gen in de internationale poiltiek en ten tweede, omdat het bereid is zich tegen iede- ren aanval te verdedigen. De sterkte van Bulgarije heeft steeds bestaan uit zijn kalm te en bereidheid tot verdediging. Het Bul gaarsche leger belichaamt de beste deug den des volks en houdt de wacht aan alle grenzen. Tegelijkertijd wordt door de re geering gezorgd voor de familieleden der opgeroepen reservisten. DE EERSTE VERORDENING VAN SIMOWITSJ De bladen te Belgrado publiceeren, vol gens D.N.B., op de voorpagina een eerste verordening van den nieuwen minister-pre sident, generaal Simowitsj, waarin hij waarschuwt tegen onrustbarende berichten, die door buitenlandsche agenten worden verspreid om onrust te zaaien. De regee ring voert een politiek van vriendschap met alle buren en onderneemt in dien zin alles wat binnen de perken der mogelijkheden valt. Het verlaten van woonplaatsen en hui zen is verboden. De belangen van land en volk eischen, dat ieder zijn huis verdedigt. Leger, luchtmacht en vloot zijn bereid hun plicht te doen. De bevoegde ministers zul len slechts de vastgestelde ontruimingen toestaan waarvoor de voorschriften worden gegeven. De minister van binnenlandsche zaken zal de noodige maatregelen treffen om alle vergaderingen, die niet door den toestand worden vereischt, te verbieden evenals alle samenscholingen. DE BESPREKINGEN VAN DE KROATEN Het D.N.B. meldt uit Agram: Gisterochtend zijn in het banuspaleis onderhandelingen gevoerd, waaraan deel de banus, de president van de Kroa tische boerenpartij, ds. Matsjek, de vice- president Kosjoetitsj, de secretaris-gene raal Krnjewitsj en de drie in Agram ver toevende Kroatische minister dr. Andres, dr. Schutte en dr. Smoljan. Kosjoetitsj bracht rapport uit over den toestand in Belgrado en over de besprekingen, die hij Maandag ais afgezant van dr. Matsjek in Belgrado heeft gevoerd. De beraadslagin gen duurden tot 1 uur gistermiddag. Er is nog geen beslissing gevallen over de vraag, of dr. Matsjek zitting neemt in het kabinet. Naar steeds weer in partijkringen wordt verzekerd, zal deze beslissing eerst vallen na een volledige bestudeering van den bin nen- ên buitenlandsch politièken toestand en na zeer rijp overleg. Het Kroatische pu bliek is er zich evenzeer als de 'politieke leiding, volkomen van bewust, dat met de beslissing in de kwestie van dr. Matsjeks medewerking aan de tegenwoordige regee ring in Belgrado ook de beslissing valt over het toekomstige lot van het Kroatische volk. Het is daarom begrijpelijk, dat de Kroaten met de grootste spanning de ont wikkeling der zaken volgen. Volgens inlichtingen uit Kroatische krin gen mag men wel aannemen, dat Matsjek vast besloten is, volstrekt te weigeren zich door militaire kringen te Belgrado den oorlog te laten opleggen. De Kroaten eischen waarborgen voor den bir.nenland- schen toestand. In de eerste plaats eischen zij onmiddellijke demobilisatie om rust aan het land en vertrouwen aan de buren te hergeven. Voorts zou de buitenlandsche propaganda onmiddellijk gestaakt moeten worden. Het bewind te Belgrado bevindt zich aldus voor een dilemma van enorm belang. De onderhandelingen met de nationale oppositie. De onderhandelingen, die op het oogen blik te Agram gevoerd worden door Mat sjek met vertegenwoordigers van de na tionale Kroatische oppositie, zouden, naar de correspondent te Belgrado van de „Zei; tungsdienst Graf Reischach" meldt, een gunstig verloop nemen. Hoewel over het resultaat geen authentieke inlichtingen zijn ontvangen, acht men het niet uitgeslo ten, dat een overeenkomst tusschen de Boerenpartij van Matsjek en de naar ge tal zeer sterke nationale oppositie tot stand komt. Dit zou de eenwording van de Kroa ten beteekenen. De nationale oppositie, waarvan de leider, dr. Ante Pawelitsj, na den koningsmoord te Marseille naar Italië is uitgeweken, stuurt op 'n totale losmaking van Servië aan. In dit verband is het op merkelijk, dat de anti-Servische stemming in Kroatië toeneemt. Een gedeelte van de Kroaten, die zich in Belgrado ophouden, is naar Agram vertrokken, daar voor hun veiligheid niet kan worden ingestaan. De treinen naar Agram zijn zoo overvol, dat talrijke Kroatische reizigers moesten ach terblijven. Naar uit Sofia wordt gemeld hebben twaalf Kroatische soldaten gisteren de Bulgaarsche grens overschreden en zich bij de Bulgaarsche autoriteiten gemeld. Zij verklaarden, dat zijn niet wilden vechten voor de „Servische chauvinisten." BETOOGINGEN IN BULGARIJE. Groote, spontane nationale jeugd- en studentendemonstraties zijn gisteren te Sofia voor het koninklijk paleis gehouden, Na zulk een demonstratie, die aan den Bulgaarsche militairen gewijd was, trokken de deelnemers door de hoofdstraten, zongen patriottische liederen en deelden pam fletten uit, die in scherpe bewoordingen TANKSCHEPEN TOT ZINKEN GEBRACHT In het kader der gewapende verkenning hebben Duitsche lange afstandsverken ningsvliegtuigen gisterochtend in het ge bied van het St. George-kanaal ten Westen van Pembroke (Wales) drie tankschepen met een totalen inhoud van 24.000 b.r.t. door voltreffers vernietigd. Bovendien werden twee andere tankschepen met een totalen inhoud van 16.000 ton zoo zwaar beschadigd, dat aangenomen kan worden, dat zij verloren zijn gegaan. Zoodoende is opnieuw 40.000 ton voor de Britsche koop vaardij verloren gegaan. Naar het D.N.B. verneemt, is gisteren nog een tankboot van 3000 b.r.t. door Duit sche gevechtsvliegtuigen tot zinken ge bracht. DE ACTIES VAN HET DUITSCHE LUCHTWAPEN Gistermiddag hebben Duitsche gevechts vliegtuigen een vliegveld met sterke be zetting aan de Engelsche Zuidkust in een verrassende scheervlucht vanuit een hoog te van vijftien meter aangevallen. Twee groote hangars met hierop aansluitende onderkomens en barakken werden met bommen van middelmatig en zwaar kaliber bestookt en totaal vernield. Minstens 12 a 14 bommenwerpers, alsmede 8 a 10 jachtvliegtuigen werden op den grond ver nield. Gp andere beschadigingen en vernielin gen kan bij de ondubbelzinnig waargeno men krachtige branden als gevolg van den aanval worden gerekend. De deelnemende gevechtsvliegtuigen zijn allen op hun steunpunten teruggekeerd. BRITSCHE POGING TOT AANVAL OP BREST Gistermiddag hebben afzonderlijk vlie gende vijandelijke toestellen getracht bij Brest het kustgebied binnen te vliegen. Duitsche jachtvliegtuigen schoten hierbij twee tweemotorige vliegtuigen neer. Eigen verliezen zijn daarbij niet ontstaan. DE BRITSCHE VERLIEZEN IN DE M1DDELLANDSCHE ZEE De Britsche admiraliteit, aldus verklaart men in Italiaansche militaire kringen, heeft volgens haar gewoonte de zware verliezen, welke zij de beide laatste weken in de Middellandsche Zee heeft ge leden, genegeerd, terwijl zij de Italiaanscne verliezen, welke met de grootste nauw gezetheid zijn: opgegeven in het Italiaan- weermachtsbericht van gisteren, tracht te vergrootert. Het is dus wensche- lijk, aldus verklaart men hier, een nauw keurige opsomming van de Engelsche ver liezen te geven: 10 Maart: Twee slagschepen getroffen door torpedo's van het Duitsche vlieger corps. 22 Maart: Voltreffers op de in de Golf van Soeda liggende schepen. 23 Maart: Een kruiser door Italiaansche vliegtuigen getorpedeerd, een convooi door het Duitsche vliegercorps in duik vlucht aangevallen, een tankschip van 12.000 ton in brand geraakt en andere met machinegeweervuur bestookt. 25 Maart: Een stoomschip bij Korfoe tot zinken gebracht, een ander beschadigd, een schip van 10.000 ton tot zinken bracht in het Oosten van de Middelland sche Zee. Vier in convooi varende stoom schepen door Duitsche vliegtuigen getrof fen. Een kruiser en vijf stoomschepen te La Valetta door zware bommen getroffen. Een tankschip van 6000 ton in de Middel landsche Zee tot zinken gebracht, een ander beschadigd. 26 Maart: Een kruiser en verschillende stoomschepen te La Valetta getroffen, een het Servische chauvinisme en de onder drukking van Kroaten, Macedoniërs en Slowenen afkeurden. De jeugd eischte in spreekkoren bevrijding van Thracie en die langs die straten geschaard stond, Macedonië. Een groote menschen menigte, stemde hiermee in. Te Sofia zijn in den loop van gisteren Bulgaarsche studenten uit Belgrado aange komen, die verklaarden, dat zij de Joego slavische hoofdstad hadden moeten verla ten, omdat zy daar aan vervolgingen van de zij-de van Servische elementen bloot stonden. Ook de vrouwen van neutrale buitenlandsche diplomaten en talrijke Bul gaarsche gezinnen hebben Belgrado verla ten, daar zij zich niet langer veilig voel den. Radio Ankara meldt, dat volgens een telegram uit Belgrado alle Engelsche vrou- wen op verlangen van het Engelsche ge zantschap de Joegoslavische hoofdstad v r- laten en zich naar Istamboel begeven heb ben. DECREET VAN PREFECT VAN FIUME. De prefect van Fiume heeft een decreet uitgevaardigd, waarbij aan personeel van officieele en particuliere instellingen ver boden wordt zich zonder speciale vergun ning uit Fiume te verwijderen. Aan motor voertuigen, voorzien V3n een rijvergun ning, wordt verboden de grenzen der pro vincie zonder speciale machtiging te over schrijden. Vrouwen en kinderen zijn gisteravond begonnen Fiume te verlaten. tankschip van 10.000 ton en een groot troepentransportschip in het Oosten der Middellandsche Zee gebombardeerd, een patrouillevaartig tot zinken gebracht. 28 Maart: Twee stoomschepen door bom men van het Duitsche vliegercorps recht streeks' getroffen. 30 Maart: Een vliegtuigmoederschip en 'een kruiser in de Aegeische Zee getorpe deerd. Een andere kruiser tot zinken ge bracht, verschillende koopvaarders ge troffen, één in brand geraakt, een lichte kruiser door een Italiaansch vliegtuig ge torpedeerd. Maart: In de Golf van Soeda een oor logsschip door onze strijdkrachten tot zinken gebracht, een tankschip tot zinken gebracht en andere voor anker liggende schepen getroffen. 31 Maart: Bij dn grooten slag in het cen trale bekken van de Middellandsche Zee een groote kruiser tot zinken gebracht door de volle laag van ons zwaarste geschut Twee andere kruisers ernstig getroffen. By dit alles, aldus zegt men, moet nog worden gevoegd de andere nog niet precies vast gestelde verliezen en de Engelsche of in Englschen dienst varende schepen, die op den Atlantischen Oceaan door duikbooten tot. zinken zyn gebracht VREEMD OPTREDEN DER PERUAANSCHE AUTORITEITEN. Vliegveld der Lufthansa bezet. De Peruaansche autoriteiten hebben de werkplaatsen en vliegtuigen van het Pe ruaansche filiaal der Duitsche Lufthansa verzegeld. Voorts hebben Peruaansche troepen het vliegveld der Lufthansa in Lijatambo bezet. Hier bevonden zich twee Junkers vliegtuigen. Redenen voor dit op treden zyn tot dusver niet officieel be kend gemaakt. DUITSCHE SCHEPEN IN PERU BEZET EN DOOR BEMANNING IN BRAND GESTOKEN. Peruaansche militairen hebben het Duit sche schip „Leipzig" bezet. Op gelijke wij ze is naar het schijnt het s.s. „Montserra- in beslag genomen. Beide schepen werden daarop door hun bemanningen in brand gestoken. De leden der bemanning werden door de Peruaansche autoriteiten gearresteerd. Ook het in een Noord-Pe- ruaansche haven liggende Duitsche schip „Friesland" is door zijn bemanning in brand gestoken en bevindt zich in zinken den toestand. DUITSCHE EN ITALIAANSCHE SCHEPEN IN MEXICO IN BESLAG GENOMEN. Het Duitsche vrachtschip „Hameln" en de Italiaansche tankboot „Giorgio Fassio" zijn gisterenmiddag in Vera Cruz door Mexicaansche troepen bezet met de moti veering, dat men een eventueele „sabota ge" wilde voorkomen. Ook het .in de ha ven van Tampico liggende Duitsche passa giersschip Orinoco is door militairen be zet. AMERIKA EN DE LEVENS MIDDELENVOORZIENING VAN FRANKRIJK. De onderhandelingen over verdere leve ranties van levensmiddelen aan Frankrijk, zoo meldt United Press uit Washington, staan op het punt ineen te storten. In di plomatieke kringen wordt verklaard,' dat alle verdere verschepingen waarschijnlijk op Engelschen tegenstand zouden stuiten en dat de Amerikaansche regeering zich waarschijnlijk zal schikken naar dit Brit sche streven. DE AMERIKAANSCHE TOEZEGGINGEN AAN ZUID-SLAVlë. De correspondent van International News Desider Geleji meldt uit Belgrado, dat Zuid-Slavië van de Vereenigde Staten opnieuw de toezegging van materieelen steun gevraagd heeft. De minister van buitenlandsche zaken, Nintsjitsj, heeft tweemaal met Washington getelefoneerd. De gezant te Washington Fotitsj, heeft daarop een bevestiging overgebracht van de officieele belofte, dat de Amerikaan sche regeering bereid is Zuid-Slavië steun te verleenen in het kader van de wet tot hulpverleening aan Engeland. DE FRANSCHE SCHEPEN IN AMERIKAANSCHE HAVENS. De Fransche ambassadeur te Washing ton heeft na zijn bezoek aan het departe ment van buitenlandsche zaken de pers medegedeeld, dat hij aanneemt, dat de Vereenigde Staten geen maatregelen zul len nemen met betrekking tot de in Ame rikaansche havens liggende Fëransche schepen. De Amerikaansche regeering, al dus de ambassadeur, zal misschien alle buitenlandsche schepen onder bewaking stellen, doch de Fransche schepen zullen waarschijnlijk niet worden bezet zooals de Duitsche, Italiaansche en Deensche. Ten aanzien van het Fransche protest tegen den Engelschen aanval op een con vooi verklaarde de ambassadeur, dat hier sprake is van een rechtstreeksche schen ding der Fransche wateren door Engelsche oorlogsschepen.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 5