Weerbericht RECHTZAKEN WOENSDAG 2 APRIL 194i DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 Abonnementsprijs: voor Leiden 20 cent per week; 2.63 per kwartaal. Bij onze agenten 21 cent per week; 2.73 per kwartaal. Franco per post 3.10 per kwartaal. Geïllustreerd Zondagsblad 0.52 per kwartaal. Losse nummers 6 cent, met geïll. Zondagsblad 9 cent. Advertentiën: 32 cent per regel. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 55 cent per plaatsing, alléén Woensdag en Zaterdag. ZONS OP- EN ONDERGANG. Zon onder 8.14 uur Woensdagavond. Zon op 7.12 uur Donderdagochtend. MAANSTANDEN. 2 April: De maan komt Woensdagmorgen om 10.09 uur op en gaat Donderdagnacht om 1.51 uur onder. 3 April: De maan komt Donderdagmorgen om 10.52 op en gaat Vrijdagsnachts om 2.44 uur onder. 4 April: De maan komt Vrijdagvoormid dag om 11.43 op en gaat Zaterdagnacht om 3.28 uur onder. (Eerste kwartier). B April: De maan komt Zaterdagmiddag om 12.39 uur op en gaat Zondagmorgen om 4.08 uur onder. 6 April: De maan komt Zondagmiddag om 1.44 uur op en gaat Maandagmorgen om 4.45 uur onder. 7 April: De maan komt Maandagmiddag 2.54 uur op en gaat Dinsdagmorgen 5.28 uur onder. 8 April: De maan komt Dinsdagmiddag 4.08 uur op en gaat Woensdagmorgen 5.48 uur onder. 9 April: De maan komt Woensdagmiddag 5.26 uur op en gaat Donderdagochtend 6.18 uur onder. jJD 11 CD 11 CD 11 CD 11 CD 11 CD 11 CD 11 CD 11 CD 11 C~_ Verduisterlngstijden 0 Er is bepaald, dat er verduisterd moet v/orden tusschen zonsonder- 0 0 gang en zonsopkomst. 0 Deze tijden zijn voor hedenavond r en morgenochtend: U li ZONSONDERGANG 7\ Q 8.12 uur. U 0 ZONSOPKOMST Q 7.14 uur. q y Tusschen deze beide tijden dient n Q er dus verduisterd te worden. II CD 11 CD 11 011 CD 11 CD 11 O 11 CD 11 CD 11 cP DE ACCIJNS VERHOOGING VOOR TABAKSFABRIKATEN Aanwezige voorraden worden tegen de oude prijzen verkocht Naar men weet, is de reeds aangekondigde verhooging van den accijns op tabaksfabri katen in werking getreden, als gevolg waarvan de winkelprijzen voor sigaren, si garetten en tabak hooger zullen worden. Het zal echter velen rookers, die hun da- gelijksche inkoopen deden, opgevallen zijn, dat den winkelier voor zijn artikelen nog den ouden prijs berekende en zij zullen zich met verwondering hebben afgevraagd, hoe dit mogelijk was. De verklaring hiervoor is echter eenvou dig en is gelegen in het feit, dat vanwege het Departement thans geen navordering van accijns heeft plaats gehad, zoodat do thans nog bij grossiers en winkeliers in den vrijen handel aanwezige voorraden tegen de oude prijzen kunnen worden uitver kocht. Het spreekt vanzelf, dat deze voor raden niet zeer groot zijn, zoodat dan ook wel spoedig aanvulling uit de fabrieken zal moeten volgen. De fabrieken echter mogen thans geen fabrikaten tegen de oude prijzen meer af leveren en bij verdere leveranties zullen de artikelen dan ook voorzien moeten zijn van de nieuwe banderolles en zal het pu bliek de daarop voorkomende hoogere prij zen moeten betalen. Derhalve een kwestie van nog slechts korten tijd. In het gisteren vermelde uittreksel van het geblokkeerde markenbelastingbesluit 1941 is vermeld, dat o.m. niet onder Duit- sche beleggingen en vorderingen in den zin der verordening vallen: „regelmatige aflossingen indien de verplichting tot be taling daarvan voor den onder punt 1 af te lezen datum is aangezien en voor zooveel het bedrag der jaarlijksche aflossing 10 procent niet overschrijdt" Deze omschrijving moet echter als volgt luiden: Regelmatige aflossingen, indien de ver plichting tot betaling daarvan voor 1 Mei 1940 is aangegaan en voor zooveel het be drag der jaarlijksche aflossing 5 procent niet overschrijdt. DE STUDENTENSOCIËTEIT TE DELFT. Naar de „D. Cverneemt, zou het in de bedoeling liggen de sociëteit „Phoenix", die tijdelijk met de ontbinding van het Delftsch Studenten Corps gesloten werd, binnenkort te heropenen en dan voor alle studenten open te stellen. RIJKSMARK IN NEDERLAND GEEN WETTIG BETAALMIDDEL. De opheffing van de deviezengrens tus schen Nederland en Duitschland heeft niet tengevolge, dat de Rijksmark in Nederland wettig betaalmiddel wordt. Betaalmiddel in Nederland is uitsluitend de gulden en de Reichskreditkassescheine. Uit het Duitsche rijk kunnen natuurlijk betalingsmiddelen naar Nederland worden overgebracht, die tegen de geldende clea- ringkoers kunnen worden ingeruild. Ieder een kan derhalve marken in betaling aan nemen, want zij kunnen bij iedere bank worden ingeruild. DE POSTCHèQUE- en GIRODIENST GAAT OVER NAAR STAATSBEDRIJF DER P. T. T. Staatsbedrijf zal alle verplichtingen van dezen dienst nakomen. In het Verordeningenblad is opgenomen eer. verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Nedorlandsche gebied, be treffende de organisatie van het Staatsbe drijf der Posterijen, Telegrafie en Telefonie. Hierin is met ingang van heden o.m. het volgende bepaald: Alle goederen, rechten en verplichtingen van het Rijk der Nederlanden, het Staats bedrijf der Posterijen, Teelgrafie en Tele fonie betreffende, gaan me4- de goederen, rechten en verplichtingen van den Post- chèque- en Girodienst krachlens deze ver ordening over op een rechtspersoon, welke optreedt onder den naam „Staatsbedrijf der Posterijen, Telegrafie er. Telefonie" en die te 'sGravenhage is gevestigd. De directeur-generaal is belast met het dagelijksch bestuur van het staatsbedrijf. Hij ressorteert onder den secretaris-gene raal van binnenlandsche zaken en is dezen ter zake van de regelmatige leiding van het bestuur verantwoording verschuldigd. Hij wordt door den secretaris-generaal van bin- ner.landsche zaken benoemd en ontslagen. De bepalingen betreffende de voorwaar den en de kosten voor het gebruik van de instellingen van het staatsbedrijf der P. T. T. worden door den secretaris-generaal vastgesteld. Hij kan deze bevoegdheid op den directeur-generaal cverdrage. De ambtenaren van het staatsbedrijf met inbegrip van den directeur-generaal wor den beschouwd als rijksambtenaren. Na afloop van ieder begrootingsjaar dient het staatsbedrijf het Rijk een uitkee- ring te doen. De secretaris-generaal van Financiën en van Binnenlandsche Zaken steller, gezamen lijk de richtlijnen vast voor het geldelijke beheer van het staatsbedrijf en voor het toezicht op dit beheer. Het Rijk stelt het staatsbedrijf zoo noodig de vereischte kasmiddelen ter beschikking. Het Rijk waarborgt voorts de volledige nakoming door het staatsbedrijf van al zijn verplichtingen welke voortvloeien uit den Postchèque- en girodienst. Voor het geven van adviezen in aange legenheden, het staatsbedrijf betreffende, wordt in de plaats van den bij de Post- raadwet ingestelde Postiaad een uit vier leden bestaande commissie van advies ge vormd, welke in principieele en buitenge woon belangrijke aangelegenheden dient te werden gehoord. Voorzitter dezer commissie is de direc teur-generaal. De leden van de commissie we rden op voorstel van den directeur-gene raal van Binnenlandsche Zaken voor den duur van drie jaren benoemd. Zij genieten geen bezoldiging. De commissie wordt zoo veel zulks noodig is, bijeengeroepen. DE VERBEURDVERKLARING VAN WAPENS ENZ. Het Verordeningenblad bevat een veror dening van den rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied, houdende wijziging en aanvulling van de verorde ning no. 220/1940 betreffende de verbeurd verklaring van wapens, munitie en spring middelen. Zooals bekend werden in laatstgenoemde verordening de bepalingen over de ver beu rdverklaring niet van toepassing ver klaard op wapens, welke voor de jacht be stemd zijn. Volgens de heden van kracht wordende wijziging is deze uitzondering ech ter niet toepasselijk op voor de jacht bestemde wapens, welke bij onder genoemde personen in beslag zijn geno men of aan zoodanige personen toebehoo- ren: a. personen, die op grond der veror dening no. 6/1941 betreffende den aanmel dingsplicht van personen van geheel of gedeeltelijk Joodschen bloede dierten aan te melden, met uitzondering van diegenen, die slechts van een paar ras vol joodschen grootouders in den zin van bedoelde ver ordening stammen; b. personen, die tot de Joodsch-ker- kelijke gemeenschap behooren. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDS- BANK N.V. Heden werd te Amsterdam onder voor zitterschap van ir. M. C. E. Bongaerts de jaarlijksche algemeene vergadering van aandeelhouders der Nederlandsche Midden- sfandsbank gehouden. Ter vergadering was een bedrag ad. 326.900.aan aan- deelen vertegenwoordigd, uitbrengend 277 stemmen. Het verslag over het dertiende boekjaar en de balans en winst en verliesrekening over 1940 werden behandeld en goedge keurd. Besloten werd over het preferente kapitaal een dividend van 5 uit te keeren. Als commissarissen werden herbenoemd de heeren J. M. H. Schoonbrood te Maas tricht, L. de Groot te Rotterdam en mr. J. W. Goedbloed te Middelburg. HONDEN- EN KATTENBROOD. Het Rijksbureau voor de Voedselvoorzie ning in Oorlogstijd deelt mede, dat van 1 tot en met 30 April 1941 op bon no. 8 van de voederkaart voor honden beschikbaar wordt gesteld: voor groep I 10 kg. hondenbrood n 10 UI 8 VI 3 Óp bon no. 8 van de voederkaart voor katten wordt over dezelfde periode 11/2 kg. kattenbrood beschikbaar gesteld. Na 30 April 1941 is bon no. 8 van be doelde kaarten ongeldig en mag deze niet# meer worden aangenomen. DE VERHOOGING VAN PRIJZEN IN VERBAND MET DE OMZETBELASTING. Kruideniers mogen sommige prijzen naar boven afronden. Op grond van het Besluit op de omzet belasting 1940 mag de omzetbelasting niet meer afzonderlijk aan de afnemers in re kening worden gebracht. Dit houdt in, dat de leveranéier den prijs inclusief omzetbe lasting moet vaststellen. In het desbetref fende persbericht van 8 Januari 1941 is voorgeschreven, hoe de nieuwe prijzen moeten worden berekend. Een van de voor schriften luidt, dat indien bij de doorbe rekening afronding van de prijzen nood zakelijk is, deze afronding naar beneden moet geschieden. In afwijking van dit voorschrift mogen de kruideniers met ingang van heden de noodzakelijke afronding naar boven uit voeren voor zoover betreft artikelen met een verkoopprijs van 10 cent of meer, doch minder dan 20 cent. Bij de beoordeeling of een artikel be hoort tot de prijsklasse 10 cent of meer, doch* minder dan 20 cent moet eerst de nieuwe prijs inclusief omzetbelasting en zonder afronding worden berekend. De al dus berekende prijs is beslissend voor de indeeling van het artikel in de genoemde prijsklasse. Een artikel waarvan de nieuw bereken de prijs vóór afronding uitkomt op 9.99 cent of lager, valt er derhalve buiten en de afronding blijft voor dit artikel naar beneden geschieden. Bij de berekening van de nieuwe prijzen meet de kruidenier het volgende in acht nemen: 1. In de berekening mag als bruto winst geen hooger geldbedrag worden opgeno men dan het bedrag, dat op 9 Mei hiervoor werd gecalculeerd. 2. Zoowel de afronding naar boven als die naar beneden moet tot op een halve cent geschieden. 3. Het doorberekenen van de omzetbe lasting is niet geoorloofd: a. Ten aanzien van die artikelen bij welker verkoop de kruidenier gebonden is aan vaste of. maximum prijzen inclusief omzetbelasting, welke door of vanwege de overheid na 1 JanuSri'zijn vastgesteld of goedgekeurd of alsnog worden vastgesteld of goedgekeurd. b. Ten aanzien van die artikelen bij welker verkoop de kruidenier gebonden is aan vaste of maximum pry zen inclusief omzetbelasting, welke door of vanwege den fabrikant of leverancier van die goe deren na 1 Januari 1941 zijn vastgesteld of alsnog worden vastgesteld. ZIEKENHUIS VERPLEGING IN HET BISDOM HAARLEM Stichting van R.K. Centrale Commissie van Verzekeringsinstellingen Tydens een conferentie van Katholieke Ziekenhuisverplegingsfondsen te Haarlem, dezer dagen op initiatief van het fonds „St. Joannes de Deo" te Den Haag gehouden, heeft men, overwegende, dat onderlinge samenwerking noodzakelijk is, besloten tot stichting van een R.K. Centrale Com missie van Verzekeringsinstellingen voor Ziekenhuisverpleging in het Bisdom Haar lem. Deze Commissie is inmiddels gevormd en stelt zich o.m. ten doel: het bevorderen van een zoo groot mogelijke eenheid van optreden der samenwerkende instellingen, het verstrekken van voorlichting aan de aangesloten vereenigingen, samenwerking met andere organisaties, die de bevorde ring der volksgezondheid beoogen, het be vorderen van uniformiteit in de bepaling, welke diensten en verstrekkingen bij de diverse ziekenhuizen in den verpleegprijs zijn inbegrepen. Van belang voor de leden der Fondsen is ongetwijfeld de bepaling, die reeds is vastgelegd, dat de samenwerkende in stellingen verplicht zijn, elkanders ver zekerden bij verhuizen naar elders zonder betaling van entreegelden of toepassing van wachtgeldregelingen, over te nemen. De Centrale Commissie is gevestigd te Den Haag, Varkensmarkt 19. Zij bestaat uit de heeren Coelemij (voorzitter), Le- feber (secretaris) en Havermans (penning meester), allen te Den Haag, en de com missarissen Mannes, Alkmaar, Veerkamp, Poeldijk, Krom, Sassenheim en van der Meer, Bovenkerk. Katholieke Ziekenhuisverplegingsfondsen die zich wenschen aan te sluiten, kunnen dit alsnog doen. Een beduidend aantal heeft zich reeds aangesloten „Tijd." WESTLANDSCHE TRAM EN N.Z.H.TJVL Plannen voor fusie. Zooals gemeld, is jhr. ir.. J. J. Röell, directeur van de Westlandsche Stoomtram- Mij., toegetreden tot de directie der N.Z.H.T.M. Deze benoeming beteekent tevens een samenwerking tusschen beide maatschappijen. Het ligt verder in het voornemen in de toekomst een fusie aan te gaan. Besprekingen hierover zijn gaande. „Telegraaf' ZWARE STRAFFEN VOOR OVER TREDINGEN VAN HET PRIJZEN- BESLUIT. Ofschoon de maximumprijs voor hout blokken is vastgesteld op 4.per 100 kg. thuis bezorgd, zijn er blijkbaar nog han delaren, die zich hieraan niet houden. .De inspecteur voor de prijsbeheersching te Den Haag heeft eenige tuchtbeschikkingen gewezen, waarbij dergelijke overtredingen werden gestraft. A. H. de M., koopman te Hillegersberg, verkocht eiken kachelblok- ken voor niet minder dan f 6.per 100 k.g. Hem werd een boete opgelegd van 300.De inspecteur voor de prijsbeheer sching te Amsterdam legde voor een der gelijke overtreding, waarvan de omvang echter grooter was, een N.V. te Amsterdam een boete op van 700. De kaashandelaar J. te Alkmaar, die zijn waren hoofdzakelijk verkocht in de om- stroken van Haarlem, bood boter te koop aan voor 6.50 per kg., 2 Edammer kazen verkocht hij voor 1.50 per pond. Voor de ze artikelen had hij niet meer mogen be rekenen dan 2.30 per kg. en 0.75 per pond. Hij werd veroordeeld tot een geld boete van 150. De kruidenier v. d. V. te Rotterdam liet zich in met den clandestien en vleeschhan- del. Hij verkocht een varken voor 1.25 per pond. De winst, welke hij maakte, ver liest hij weer ruimschoots, doordat hij een geldboete zal móeten betalen van 250. De inspecteur voor de prijsbeheersching te 's-Her togen'bos ch vervolgde den grossier G. L., omdat hij een zwarte kloosterstof voor 7.per meter had verkocht. Hij was zich ervan bewust, dat deze prijs te hoog was. Zijn inkoopprijs was 3.85 per meter. Hij werd veroordeeld tot een geld boete van 500.terwijl openbaarmaking van de tuchtbeschikking werd gelast. M. L. te 's-Hertogenbosch verkocht in haar winkel tobralcostof voor 1.60 per meter. Dezelfde stof verkocht zij voor 9 Mei 1940 voor 1.20 per meter. Zij maakte zich dus schuldig aan overtreding der prijs- voorschriften en werd voor dit feit ver oordeeld tot een geldboete van 500. De bakker B. te Laren (N.H.) meende er wat by te kunnen verdienen door koffie, een artikel dat hij voor den oorlog niet verhandelde, te gaan verkoopen. Hij vroeg hiervoor echter niet minder dan 5.50 per poi.d. Voor deze overtreding werd hij be boet met een bedrag van 200. HAARLEMSCHE BEPERKINGEN VOOR JODEN Wering uit openbare inrichtingen en verbod van vestiging. De regeeringscommissaris voor Haarlem heeft ter bevordering van de handhaving van de openbare orde bepaald, dat het aan Joden verboden is hotels, restaurants, ca- feé's, bioscopen, schouwburgen, openbare leeszalen, openbare vergaderlokalen, open bare zwem- en badinrichtigen en openbare badhuizen binnen de gemeente te betreden of in die inrichtingen te verblijven. Inrich tingen, waarin het verblijf aan Joden zal zijn toegestaan, zullen nader door den re- regeeringscommissaris worden aangewe zen. De eigenaars, exploitanten of bestuur ders in deze bedoeld, zijn verplicht binnen 24 uur na de afkondiging van dit voor schrift in deze inrichtingen op een voor bezoekers duidelijk zichtbare plaats, een met het stempel der politie gewaarmerkt biljet aan te brengén en aangebracht te houden met het opschrift: Verboden voor Joden. Verder is het aan Joden verboden hun woonplaats binnen .de gemeente te vesti gen of aldaar hoofdverblijf te houden voor zoover zij op het oogenblik van de in wer- kingtreding van dit voorschrift aldaar geen woonplaats of hoofdverblijf zullen hebben. Joden, die na 25 Febr. jl. hun woning of verblijfplaats binnen de gemeente Haarlem hebben gevestigd, zijn verplicht onverwijld ter gemeentesecretarie 6de afd. vergunning aan te vragen om binnen die gemeente te wonen of aldaar hoofdverblijf te houden. Degenen, die binnen acht dagen na het in werking treden van dit voorschrift hier aan niet voldoen, stellen zich aan strafver volging bloot. Het is aan Jbden verboden binnen de gemeente Haarlem te verhuizen, tenzij zij daartoe van te voren toestemming zullen hebben gekregen van den regeerings commissaris voor Haarlem. Het niet in acht nemen van deze voor schriften wordt gestraft. DIRECTEUR GEWESTELIJK ARBEIDSBUREAU TE HAARLEM. Tot directeur van het gewestelijk ar beidsbureau te Haarlem is benoemd W. H. M. Niënhuis Ruysch te Bloemendaal. De heer Niënhuis is secretaris geweest van de Nederlandsch Baltische vereeniging. Hij maakte daarvoor reizen naar de Baltische randstaten en Rusland. Tijdens zijn ver blijf te Dantzig trad hij op als vice-consul en tevens was hij koerier van de Baltische randstaten. De laatste 12 jaren is de heer Niënhuis werkzaam geweest by de Shell, bij welke onderneming hij een leidende functie te Haarlem vervulde. De heer Niënhuis is 42 jaar. HET EERSTE HUWELIJK VOOR DEN DUITSCHEN BURGERLIJKEN STAND. Voor den Duitschen burgerlijken Stand werd gisteren te 's-Gravenhage het eerste huwelijk voltrokken. De Duitsche ambtenaar Baumbach vol trok n.l. gistermorgen om 11 uur het hu welijk van den heer J. P. Boumans, cor respondent van de Essener National Zel- tung en mej. Chr. Jena. Als bijzonderheid vermelden wij, dat bij dit Duitsche huwelijk als getuigen optra den de commissaris-generaal voor bijzon dere aangelegenheden Fr. Schmidt en de heer C. van Geelkerken, plaatsvervangend VEILINGEN EN OMZETBELASTING. Het verrichten van diensten door veilingexploitanten vrijgesteld. Ingevolgd beschikking d.d. 28 Maart 1941, nr. 1 van den secretaris-generaal van Financiën, is in verband met de omstan digheid, dat van producten, welke over veilingen en afslagen worden verkocht, omzetbelasting wordt berekend over de veilingverkoopprijzen, in plaats van over de door de fabrikanten ontvangen bedra gen, goedgekeurd, dat terzake van het ver richten van diensten tegen vergoeding als het veilen, sorteeren, verpakken, koelen, verhuur van fusten enz., door exploitanten van veilingen en afslagen heffing van om zetbelasting achterwege blijft. Haagsche Politierechter Jeugd tegen ouderdom. De houtbewerker H. J. te Bodegra ven liep op 21 Februari in de Wiilem- straat daar ter plaatse. Tevens liep daar de 63-jahge H. van Z. met zijn klein hond je. En hoe zijn kleine hondjes soms hé! Zoo ook dit hondje, want het sprong speelsch ;,egen J. op. Of misschien was het geen speelschheid, maar wat anders, want J. nad in de zak van zijn jas zijn boterham zitten en misschien zat er tusschen deze boterham' nog wel ham of iets dergelijks, waardoor de reukorganen van het hondje werden aangetrokken. Hoe het ook zij, J. hield niets van dit bezoek en probeerde het hondje een schop cadeau te doen. Ham wilde het beest hebben en geen schop. Hondjes zijn zeer doortastend, dus kwam net hondje nog eens terug. Gevolg weer een schoen in zijn richting. Raak. Gejank en gekletter eenerzijds teweeg gebracht aoor het viervoetertje en anderzijds, het gekletter, doordat J. zijn thermosflesch uit zijn handen liet vallen. Op dat moment achtte de eigenaar van het hondje het gewettigd om iets ter ver dediging van zijn huisvriend te zeggen, en hij zei: „Jij m'n hond trappen, ik zal je." „Jij zal niks", zal J. wel geantwoord heb ben „ik zal" en tegelijk had het oude heer tje al een peuter op zijn gelaat te pakken, welke dusdanig aankwam, dat hij over het plaveisel rolde. De peuter had bloederigheid tengevolge gehad, want het verbaal sprak van bloed vlekken en andere lugubere dingen, zoo als afmetingen van den wond etc. Het meest tegen verdachte spraken even wel de inlichtingen door de politie van Bo degraven verstrekt. Het wettig gezag kent het oude manne tje (al is 63 jaar nu niet bepaald oud) zoo ongeveer 20 jaar en in die 20 jaar heeft hij nooit iemand lastig gevallen. Integendeel hij staat bekend als vriendelijk en goed hartig. Het hondje dito, dito heeft nog nooit iemand kwaad gedaan. De algemeene ver ontwaardiging over het optreden van ver dachte is dan ook zeer groot. De Officier vond het optreden van ver dachte meer dan schandalig geweest. Een jonge sterke kerel tegen een ouden man. Spr. eischte dan ook wegens mishandeling drie weken gevangenisstraf. Ook de Politierechter vond het optreden hoogst onbehoorlijk geweest en veroor deelde J. tot twee weken gevangenisstraf Teen schoonmoeder jarig was. J. van E.'s schoonmoeder te Bodegra ven was jarig en dus toog hij daar naar toe om haar geluk te wenschen. Hij was evenwel niet de eenige, want diverse fa- xnilieleden waren ook derwaarts getogen met hetzelfde doel. De bedoeling was een gezellig bakje leut met een zoetigheidie of een zoutigheidje met wat pittigers. Maar zoals het meer gaat, in de deftigste fami lies komt Nhet voor, eenige familieleden konden elkaar niet zoo erg goed zien. Zoo van E. en zijn zwager Klaas de K. uit Bodegraven. Klaas zei iets en van E. zei iets. Klaas zei weer iets, iets onnets, en van E. zei niets maar deed, n.l. zijn vuist nederkomen op het oor van zijn zwager Klaas. Klaas brulde dat zulks van E. geld zou kosten, vanwege de geldboete, en de an dere zwagers en zwagerinnen kozen partij. Inplaats van de vuile wasch binnenshuis te wasschen, zooals van E. het raak op merkte, moest het aan de openbaarheid prijs gegeven worden en nu van E. in het openbaar terecht stond vertelde hij, klare wijn te zullen schenken. Figuurlijk natuur lijk. Deze klare wijn bestond hierin, dat hij allereerst ontkende zijn zwager Klaas geslagen te hebben. Hij noemde het een oorveeg oftewel draai om de ooren. Twee- dens bestond deze draai om de ooren in het oplossen van een zeer oudé veete. Al deze feiten gingen eigenlijk buiten het heele geval om, want een storno blijft een draai om de ooren hoe men het ook bekijkt m. a. w. mishandeling blijft mis handeling en daarvoor eischte de Officier een geldboete van 15subs. 15 dagen. De uitsnraak werd f 10 subs. 10 dagen en verdachte zeide daarmede accoord te kun nen gaan. Dus geen hooger beroep. Zijn hart gelucht. In figuurlijken zin had W. B. K. te Leidschendam, zijn hart gelucht, door zijn plaatsgenoot v. d. Broek eens lek kertjes uit te schelden. Tevens had hij daarvoor een bonnetje gekregen wegens beleediging, want men mag nu eenmaal niet schelden. Dat wil natuurlijk niet zeg gen. dat men het tweemaal mag doen. Kosten dezer hartluchting bedragen een bedrag van tien gulden. leider der nationaal-socialistische bewe ging. Voorts was ook graaf E. von Schwe- rin, hoofdredacteur van de National Zei- tung aanwezig.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 2