DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Organisatiebesluit Voedsel voorziening Mamentfe WOENSDAG 2 APRIL 1941 32ste Jaargang No. 9913 S)e £cid)6ch^(Soi4/ï<Mit Bureaux Papengracht 32. Telefoon: Redactie 20015. Administratie 20935. Giro 103003. Postbus 11. Oit nummer bestaat uit twee bladen. c V Een schoone uitvoering „Wanneer wij een nieuwen tijd tegemoet treden, dan moge neen dan moet dit een tijd zijn, waarin de menschheid zich wee te verheffen boven materialisme en egoïsme. Een tijd, waarin het stoffelijk be lang ondergeschikt gemaakt wordt aan het geestelijk beginsel. Een tijd, die zich wat minder blind staart op rijkdom en mach tige posities en die wat meer waardeering heeft voor de dapperen, de edelmoedigen, die de geestelijke beginselen uitdragen in de maatschappelijke samenleving, welke daaraan meer dan ooit behoefte heeft". Aldus pater dr. Siegfried Stokman O.F.M. De menschen dus wij! moeten zich weten te verheffen boven materialisme en egoïsme. In onze courant hebben wij gelukkig nog dezer dagen kunnen wijzen op ver schijnselen, waaruit mag worden geconclu deerd, dat er onder ons, katholieken, is een verdieping en verlevendiging van de belangstelling voor, de waardeering van hoogere dingen. Wij memoreeren succes volle Moederweken, prachtig-geslaagde Vormingsweek voor mannelijke jeugd. Ook bij anderen, niet-katholieken, kun nen verschijnselen van een dergelijken aard worden geconstateerd. Ook in het buiten-kerkelijke le ven moet typeerend zijn voor onze mentaliteit, onze geestesgesteldheid, dat wij belangstelling toonen voor geestelijke din gen, zooals de kunst in haar verheven en mensch-verheffende uitingen. En mogen wij in dit verband er nog even aan herinneren voor hen, die het vergeten mocht zijn dat er morgen avond (Donderdag) een avond is van gees telijke schoonheid, van edele kunst, in de Stadsgehoorzaal te Leiden, een passie- herdenkingsavond. Deze simpele herinne- rihg is voldoende om de nog open plaatsen te doen bezetten door schoonheid en kunst waardeerenden belangstellenden. Bedrijfsorganisaties worden gevormd VERORDENENDE BEVOEGDHEID MOGELIJK. In het Verordeningenblad is verschenen een besluit van den secretaris-generaal van het departement van Landbouw en Visscherij betreffende den opbouw van een organisatie voor de voedselvoorziening. Hierin wordt bepaald, dat genoemde se cretaris-generaal regelen stelt omtrent den opbouw' van zoodanige organisatie, zoome de omtrent de aan deze toe te kennen be voegdheden. Tot de voedselvoorziening worden geacht te behooren de voortbrenging van den handel in en de be- en verwerking van alle producten van de voedselvoorziening met inbegrip van genotmiddelen zoo mede van die producten van den Neder- landschen landbouw, welke niet voor de voedselvoorziening zijn bestemd. Hierbij wordt onder landbouw verstaan: a. Akkerbouw, tuinbouw of eenige an dere tak van bodemcultuur, met uitzonde ring van boschbouw. b. Veehouderij en pluimveehouderij. Tot de voedselvoorziening wordt voorts 'geacht te behooren de handel in die arti kelen, welke als grondstoffen en hulpmid delen voor den landbouw en de visscherij van bijzondere beteekenis zijn. Ten behoe ve van de organisatie voor de voelselvoor- ziening worden lichamen in den zin van artikel 152 van de Grondwet ingesteld. Deze liohamen (organisaties) kunnen zijn bedrijfsorganisaties, onderbedrijfsorga- nisaties, vakorganisaties, vakgroepen en ondervakgroepen. De bedrijfsorganisaties en onder bedrijfs organisaties omvatten: a. producenten in den landbouw en in de visscherij, b. vakorganisaties of vakgroepen en zoo noodig ondervakgroepen van handelaren, bewerkers en verwerkers op het gebied van de voedselvoorziening. Als vakgroepen en ondervakgroepen van handelaren, bewerkers en verwerkers op het gebied van de voedselvoorziening wor den gebezigd organisaties, ingesteld of er kend op grond van het besluit no. 206/1940 betreffende den opbouw van een zelfstan- DE ZONE VAN DIREDAOEA. Volgens de laatste Italiaansche weer- machtsberichten hebben de Italianen na Harar ook Diredawa (Diredaoea) ont ruimd. Dit gebeurde om strategische redenen, ten eerste om de steden te behoeder voor hevige luchtaanvallen en om dez-> steden te sparen voor de Inlandsche bevolking; ten tweede om betere stellingen in de om geving te kunnen betrekken. De Italianen terekken zich terug langs de rivier de Awasj (Hawash) en betrekken ten Wes ten van Diredaoea nieuwe stellingen. Op de kaart zijn met zwaarte pijltjes aan gegeven op welke wijze de Britten den spoorweg hebben bereikt. Dit geschiedde nadat zij versterkingen uit Britsch-Soma- liland hadden gekregen. Van uit Dzjidzjiga begon den opmarsch naar Harar, dat in- tusschen reeds ontruimd was. Door de ont ruiming van Diredaoea controleeren de Britten thans een klein gedeelte van den Addis-Abeba-Dzjiboeti spoorweg. dfge organisatie ter ontwikkeling van het bedrijfsleven. Deze vakgroepen en ondervakgroepen kunnen tot vakorganisaties worden samen gevoegd. Behoudens ten aanzien van de zoo juist genoemde vakgroepen en ondervakgroepen geschiedt de instelling van een organisatie door den secretaris-generaal, waarbij tege lijk wordt vastgesteld een reglement, re gelende haar samenstelling, inrichting en bevoegdheid. De taak van de organisaties is advisee- rend, uitvoerend en besturend. Een organisatie omvat alle deelnemers ongeacht den rechtsvorm, waarin het bedrijf wordt uitgeoefend die werk zaam zijn op het gebied der voedselvoor ziening, waarvoor de organisatie is inge steld. Aan de organisaties kan verordenende bevoegdheid, als bedoeld in artikel 153 der Grondwet, worden verleend. Indien aan een organisatie verordenen de bevoegdheid is verleend, maakt zij de verordeningen, welke zij voor het belang van het gebied der voedselvoorziening, waarvoor zij is vastgesteld, noodig oordeelt. Deze verordeningen kunnen onder meer de volgende onderwerpen betreffen: A. Regeling van de voortbrenging, den invoer, den afzet waaronder mede be grepen dat de uitvoer de verdeeling en aan wending waaronder mede begrepen de opslag en de be- en verwerking van producten van de voedselvoorziening. B. Regeling van de vestiging, uitbrei ding, beperking, reorganisatie, tijdelijke of blijvende stillegging, fusie, vervreemding of het verpachten van bedrijven op het ge bied der voedselvoorziening, waarvoor de organisatie is ingesteld. C. Het verleenen van vergoedingen aan hen, die door eenigen maatregel als be doeld onder B., ernstig economisch nadeel ondervinden, zoomede het opleggen aan hen, die door eenigen maatregel, als be- nomisch voordeel ^..nieten, van de ver plichting tot het betalen van een geldsom. D. Vaststelling van prijzen en marges zoomede van betalings- en leveringsvoor waarden met betrekking tot producten van de voedselvoorziening. E. Vaststelling van voorschriften voor de tot de organisatie behoorende onderne mers betreffende het voeren van hun boek houding en administratie, zoomede betref fende het verstrekken van mondelinge en schriftelijke gegevens *an de organisatie. De regelingen als bedoeld onder A kun nen onder meer inhouden: 1. Het opleggen van de verplichting tot het betalen van een geldsom ter zake van het verrichten van een handeling op het gebied van de voedselvoorziening. 2. Het opleggen van de verplichting tot inlevering van eenig product. 3. Het brengen van de aan de uitvoering der regeling en het daarop uit te oefenen toezicht verbonden kosten ten laste van alle personen, voor wie de regeling ver bindend is. De organisatie kunnen bij dwangbevel, medebrengende 'het recht van parate executie, invorderen al hetgeen haar ter zake van een krachtens bovengenoemde bepalingen opgelegde verplichting ver schuldigd is. Indien de'organisatie bevoegd zijn tot het uitvaardigen van verordeningen betref fende de vaststelling van prijzen enz., vindt het bepaalde in artikel 3 van het besluit in zake de benoeming van een gemachtig de voor de prijzen overeenkomstige toe passing. Het algemeen toezicht op de organisaties, voor zoover betreft haar werkzaamheden, •geregeld in dit besluit, berust bij den se cretaris-generaal of een of meer door hem daartoe gemachtigden. VIJF RADEN. Voor de coördinatie van de werkzaam heden der organisaties worden vijf raden ingesteld, elk bestaande uit twee of meer leden en wel: A. Een raad voor de organisaties, inge steld voor het gebied van de producten van den akkerbouw en daarmede gelijk te stellen prelucten. B. Een raad voor de organisaties, inge steld voor het gebied van de producten van dt veehouderij, zoomede van margarine, vetten en oliën. C. Een raad voor de organisaties, inge steld voor het gebied van de producten van den tuinbouw. D. Een raad voor de organisaties, inge steld voor het gebied van de visscherij. E. Een raad voor de organisaties, inge steld voor het gebied van de grondstoffen en hulpmiddelen. De besluiten en verordeningen, van de organisaties kunnen door den secretaris generaal of door een door hem aan te wij zen instantie worden geschorst of vernie tigd, waarbjj tevens de gevolgen worden geregeld. Verordeningen in zake prijzen, marges, betalings- en leveringsvoorwaarden zijn steeds aan de goedkeuring van den secre taris-generaal onderworpen. In de be voegdheden van den gemachtigde voor de prijzen wordt geen wijziging gebracht. Geschillen tusschen een organisatie en eer. of meer ondernemers worden bij uit sluiting in eerste instantie beslist door een scheidsgerecht, ingesteld bij den raad, waartoe de betrokken organisatie en de ondernemer behooren. Van de uitspraak van een scheidsgerecht staat binnen 20 da gen beroep open bij den secretaris-gene raal. Deze beslist niet dan nadat een com missie van advies is gehoord. Het scheidsgerecht beraadslaagt en' be slist met drie leden, waaronder een rechts geleerd I'd moet zijn. Geschillen tusschen organisaties onder ling worden bij uitsluiting beslist door den secretaris-generaal, gehoord den betrokken raad of de betrokken raden. Aan bedrijf organisaties of onderbedrijfs- organisaties^kunnen aparte lichamen wor den verbonden, welke bevoegd zyn tot het arn- en verkoopen en opslaan van produc ten van de voedselvoorziening, zoomede tot het doen van andere daarmede verband houdende handelingen deze lichamen zijn rechtspersonen. Hun instelling geschiedt door den secretaris-generaal. Zij worden in en buiten rechte door een of meer di recteuren vertegenwoordigd. De aecretaris-genaal stelt voorts een Raad van de Voedselvoorziening in, welke hem van advies dient en welke in de plaats treedt van het college voor de voedsel voorziening. De directeur-generaal van de voedselvoorziening is voorzitter van den Raad. STRAFBEPALINGEN. Hij, die in strijd handelt met een bij of krachtens dit besluit of in een op grond van dit besluit uitgevaardigde verordening gesteld verbod of vastgesteld voorschrift, of aan een opgelegde verplichting niet of niet behoorlijk voldoet, wordt gesiraft met hechtenis van ten hoogste een jaar of geld boete van ten hoogste 25.000 gulden. Hij, die opzettelijk handelt in strijd met zoodanig verbod of voorschrift of opzette lijk niet of niet behoorlijk voldoet aan een opgelegde verplichting, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste acht ja ren of geldboete van ten hoogste 50.000 gulden. Ter zake van niet-nakoming van door de organisatie uitgevaardigde regelen kan door of namens de organisatie tuchtrecht worden uitgeoefend, waarvan de regeling door de organisaties de goedkeuring van der. secretaris-generaal behoeft. Hangende de totstandkoming van vak groepen en ondervakgroepen worden in de bedrijfsorganisties en onderbedrijfsorgani saties de handelaren en be- en verwerkers op het gebied der voedselvoorziening ver tegenwoordigd door personen, die hen in de rechtspersoonlijkheid bezittende licha men, als bedoeld in artikel 13 van de land; bouwcrisiswet, vertegenwoordigen. De han del in grondstoffen en hulpmiddelen wordt daarin vertegenwoordigd door daartoe door den secretaris-generaal in overleg met zijn ambtgenoot van# Handel, Nijverheid en Scheepvaart aan te wijzen personen. De producenten worden in de bedrijfsorgani saties en onderbedrijfisorganisaties tot na dere voorziening eveneens vertegenwoor digd door hun huidige vertegenwoordigers in de rechtspersoonlijkheid bezittende li chamen, als bedoeld in artikel 13 van de Landibouw-crisiswet. Dit besluit treedt heden in werking. DE „09" VLEESCHBONNEN KUNNEN WORDEN VERNIETIGD De Secretaris-Generaal van het De partement van Land en Visscherij maakt naar aanleiding van het feit, dat voor de loopende periode niet de met „09" doch de met „10" gemerkte bonnen van de vleeschkaart werden aangewezen bekend, dat ook in de toe komst de met „09" gemerkte bonnen niet voor het koopen van vleesch en vleeschwaren zullen worden aange wezen. Alle met „09 vleesch" en „09 worst en vleeschwaren" gemerkte bon nen van de vleeschkaart kunnen der halve worden vernietigd. VOORLOOPIG GEEN NIEUWE BONNEN VOOR VASTE BRANDSTOFFEN Over geldigheidsduur van oude bonnen nog geen beslissing Naar wij van officieele zijde ver nemen, zullen voorloopig geen nieuwe bonnen worden aangewezen voor het verkrijgen van vaste brandstoffen, zoo dat men met zijn aanwezige voorraden erg zuinig zal dienen om te springen. Over een eventueele verlenging van den geldigheidsduur van de oude bonnen, die gisteren afliepen, is nog geen beslissing genomen. „Vaderland" HONDENVLEESCH Er stond een advertentie in de krant. En ik schrok er werkelijk een beetje van. Er stond met dikke, vette letters: „Hondenvleesch zonder bon". Het eerste waar ik aan dacht, was die jongeman in Leiden, die sinds jaar en dag met een soort koe over de Bree- straat kuiert. Met het oog op den leef tijd van het dier lijkt mij zijn vleesch wat taai, maar er zit een beste kluif aan. Maar zulke zijn er niet veel. De andere leden van het hondengeslacht, die je zoo op straat tegenkomt met een verbindingslijntje naar een kleine da meshand, zijn meer haren dan bout. Een balletjb poetskatoen, waar moeilijk een fricandeau van te snijden valt. En ik dacht: is het al zoo ver, dat wij ons zullen moeten vergasten aan hondenvleesch? Nu is het antuurlijk heel goed mogelijk, dat er van een biefstuk van een herder een smakelij- ken maaltijd te bereiden valt. En waar om zou een Deensche dog niet wat sma kelijke lappen kunnen opleveren. En wat dunkt u van een schoteltje haze windhondenpeper? Ik weet bijna zeker, dat er zullen zijn, die dit in deze sombere tijden maar lugubere grapjes zullen vinden en die er van nu af angstvallig voor zullen waken, dat hun fox-terrier of smousje binnen blijft. Bij nadere informatie kan ik hen echter gerust stellen. Het hon denvleesch, waarmee geadverteerd werd, was geen vleesch van honden, maar vleesch voor honden. Voorloopig kan Puckie dus weer rus tig in zijn mandje slapen HET KOFFIE- EN THEEBESLUIT GEWIJZIGD In verband met de aanwijzing van kof- fie-surrogaat als distributieartikel, en het vaststellen van een geijkte samenstelling voor dit artikel, is het Koffie- en Thee-be sluit gewijzigd. Aanvankelijk was o.m. bepaald, dat op de verpakking de samenstelling of het num mer, waaronder de machtiging van het de partement van Sociale Zaken was ver leend, tot het vervaardigen van koffiesurro- gaat vermeld moest worden. Thans zal krachtens het Koffie- en Thee- besluit op de verpakking het nummer van de vergunning, welke door de stichting Nederlandsche Meelcentrale is verleend, vermeld moeten worden. Voorts zal op alle verpakkingen de on onderbroken aanduiding „koffiesurrogaat" moeten voorkomen, in letters van onder ling gelijkmatige grootte. Op de verpakkingen mogen geen andere dan de krachtens eenig wettelijk artikel verplichte aanduidingen zijn aangebracht, noch de woorden koffie, mocca of samen stellingen of geringe wijzigingen van deze woorden, behoudens wat de voorgeschreven aanduiding betreft, noch andere aanduidin geen of opschriften, welke omtrent de sa menstelling van de in de verpakking aanwe zige waar een onjuisten of misleidenden indruk zouden kunnen wekken. ER ZUN NIEUWE POSTZEGELS In zes verschillende waarden Aan de postkantoren zijn de nieuwe postzegels verkrijgbaar gesteld "in de waarden van 5, 7%, 17y3, 25, 30 en 50 cent. Deze nieuwe zegels hebben hetzelfde uiterlijk als de oude zegels beneden de waarde van vier cent. De verschillende waarden worden zoowel door ingedrukte waardecijfers als door kleurverschillen duidelijk kenbaar gemaakt. De verkoop van oude zegels met guilloche-opdruk is in dezelfde waarden gestaakt. Met ingang van 16 April verschijnen de nieuwe zegels ook in de waarden van 10, 12 15, 20, 22 y, en 40 cent. Van dien datum af zijn de zegels met guilloche- opdruk van waarden boven 50 cent niet meer verkrijgbaar. De oude zegels blijven voorloopig voor frankeering geldig. NIEUWE BEPALINGEN DER UKWET Oude benamingen niet meer geoorloofd In verband met de op 1 Januari j.l. in werking getreden nieuwe bepalingen der IJkwet zal bij goederen, die bij de maat of het gewicht worden verkocht, hetzij in bladen, tijdschriften of aanplakbiljetten, op etiquetten, welke aan de goederen of haar verpakking gehecht zijn, dan wel op de verpakking zelve, hetzij in eênig ander middel tot bekendmaking, gebruik moetén worden gemaakt van de thans geldige be namingen, zooals: meter, decimeter, hecto liter, liter, kilogram, hectogram, gram eri veelvouden hiervan, enz., enz. Het gebruik van de benamingen el, palm, mud, vat, kan, pond, ons, enz. is dus niet meer geoorloofd.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 1