SPORT PAM BIJ DE MAANAPEN Het meisje handschoen DINSDAG 1 APRIL 1941 CE LEIDSCHE COURANT TWttut BLAD PAG. 7 (gemengde ffiexichten VROUW IN BRAND GERAAKT. Gisteravond is de 63-jarige vrouw M. T. M. Crispijn uit de Zwarte Paardenstraat te Rotterdam, die in de Gouvernedwarsstraat op bezoek was, in brand geraakt, doordat haar kleeren tegen een potkachel aankwa men. De vrouw vluchtte bij buren binnen, waar haar brandende kleeren werden ge doofd. Ze had echter ernstige brandwon den aan rug en onderlijf opgeloopen en werd naar een der hospitdalschepen aan de Leuvehavan gebracht, waar zij in zorg- wekkenden toestand is opgenomen. AAN VERWONDINGEN OVERLEDEN. De 23-jarige metselaar P. Goudswaard, te Ridderkerk die eenige dagen geleden van een dak viel, is aan zijn verwondingen bezweken. CLANDESTIEN GESLACHT VEE OPGESPOORD. Onbewoonbaarverklaarde woning als slachtplaats. De politie te Arnhem heeft een inval ge daan in een onbewoonbaar verklaarde wo ning aldaar, waar twee geslachte koeien en drie varkens werden aangetroffen. De be woners van een aangrenzend huis verleen den den clandestienen slachters hun mede werking. Zij hadden o.a. een waarschu wingsbei laten aanbrengen. In verband hiermede zijn vyf personen gearresteerd. Vastgesteld is, dat minstens vijf koeien en twintig varkens clandestien zijn geslacht. De hoofddader is ter beschikking van de justitie gesteld. HAM IN DE BEDSTEE. De landbouwer Vos op den Litherweg te Oss had een varken geslacht en, omdat hij wel wist dat hammen en gerookt spek een fel begeerd artikel zijn, had hij zijn vleesch- voorraad niet in de schouw gehangen, doch in de bedstee verstopt.. Toen de familie Zondagmorgen uit de kerk kwam, ontdek te men, dat ongewenschte bezoekers te gast waren geweest. De deur van de bed stee was open en al het kostelijke spek en de hammen waren verdwenen. Het was de dieven alleen om het vleesch te doen ge weest, want verder werd' in de boerderij niets vermist. ONGEWONE DIEFSTAL VAN BOOMEN. Dief plantte ze in zijn tuin. Door den opzichter van het Buurtbosch te Lunteren werd enkele dagen geleden ge constateerd, dat in een bepaald boschge deelte verschillende jonge boomen waren verdwenen. Bij onderzoek bleek, dat hier geen gewone houtdieven aan het werk wa ren geweest, want de boomen waren netjes gerooid, terwijl de daardoor ontstane kui len keurig met mos en bladeren waren aan gevuld. Hierdoor viel het aanvankelijk niet op, dat er boomen verdwenen, maar toen de boschwachter het terrein nauwkeurig in specteerde, vond hij tientallen van deze ge camoufleerde boomgaten en kwam hij tot de slotsom, dat deze ontvreemding niet van onschuldigen aard was. Bij een onderzoek, dat in samenwerking met de gemeentepolitie in de omgeving werd ingesteld, rees verdenking tegen ze keren B. te Lunteren, die zich meermalen in het bosch ophield. Toen de politie pools hoogte nam in den tuin en op het ei' van B. werden daar inderdaad tientallen beu ken, Amerikaansche eiken en douglasspar- ren aangetroffen, alle afkomstig uit het Buurtbosch. B. is aangehouden en legde reeds een vol ledige bekentenis af. DADERS VAN INBRAAK GEGREPEN. Door de politie van het bureau Singel te1 Amsterdam zijn heden aangehouden de daders van de Donderdagnacht gepleegde inbraak in een boekwinkel, annex siga- renhandel, in de Kalverstraat. Het bleken te zijn twee jongens, van resp. zestien en zeventien jaar oud. Het gestolen geld, een bedrag van ongeveer 2600 gulden is vrij wel geheel terecht. INBREKER AANGEHOUDEN. Eenigen t(jd geleden is ingebroken in het kantoor van een bouwvereeniging aan de Krusemanstraat te Amsterdam, Er is daarbij ongeveer negenhonderd gulden ge stolen. Thans heeft de politie van het bu reau Overtoom in Alkmaar een man aan gehouden, die tezamen met twee anderen aan deze inbraak schuldig was. Deze bei de andere mannen waren reeds opgesloten ter zake van andere feiten. De thans aange houdene zal morgen worden voorgeleid. DE RIJWIELDIEFSTALLEN IN BUSSUM. Het aantal oirestaties inzake de rijwiel diefstallen te Bussum is wederom uitge breid. Nadat Zaterdagmiddag een acht- tienpjarig, jongmer.sch was aangehouden, die inmiddels een bekentenis heeft afge legd, is thans wederom 'een zestienjarige scholier aangehouden, die eveneens bekend heeft verschillends rijwieldiefstallen te hebben geleegd. Intusschen is gebleken, dat eenige leden van het complot zich ook schuldig hebben gemaakt aan diefstal van kleedinpstukken uit een café. Het aantal arrestaties bedraagt thans acht dieven en één heler. ANTIEK SCHILDERIJ VERDWENEN UIT TREINZENDING. Tusschen 6 en 16 Maart is uit een zen ding antiek meubilair, die per spoor is vervoerd van Eindhoven over Venlo, Kal- denkirchen naar Kleef, een antiek schil derij verdwenen, voorstellende een glazen bloemenvaas, waarin bloemen, zooals licht- rose pioenrozen, tulpen en eenige ouder- wetsche bloemen, welke tegenwoordig zel den worden gekweekt. Op de bloemen ko men een paar vliegen en een rups voor. De vaas staat geplaatst op een zwarten tafel rand. Het geheel is geschilderd op een eikenhouten paneel. In de bovenste helft van rit paneel loopt dwars een groeve, waarin vroeger een klamp heeft gezeten om dit paneel in de lijst te drukken. Deze klamp is niet meer aanwezig, waardoor de groeve duidelijk zichtbaar is. In de Klamp hebben houlen pennen gezeten, die tegen het paneel zaten aangedrukt. Het paneel is gezet in een vergulde lyst. Het stuk wordt toegeschreven aan B. v. d. Ast en heeft een waarde van zestienhonderd gulden. WIELRENNEN SWIFT-COMBINATIE. Ondanks de kou is de trainingsrit Zon dag weer eens doorgegaan. De animo on der de renners was echter nog niet erg groot Slechts 7 renners verschenen er aan den start. Of de koude daar nu de schuld aan heeft, dan wel dat 10 uur nog voor enkelen te vroeg is, weten wij niet. Dit kleine' groepje trok er echter op uit en heeft een rit gemaakt van 58 km. Hoewel we nog aan het begin van het seizoen staan zijn de meeste renners al goed in vorm. J. Schuller was de snelste en wist als eerste de streep te passeeren. Fr. van den Berg werd 2, R. Riethoven 3. Van de B-klasse was het H. Noest die als eerste aankwam. De Competitie voor de wielerverenigin gen in Zuid-Holland vangt 20 April aan. De Swift-Comb. komt dan uit tegen Hol- landia uit Den Haag en de week daarop de Leeuw in Rotterdam. Dit wordt wel een van de zwaarste opgaven in de heele Com petitie. VERGADERING VAN DE N. W. U. De Uederlandsche Wielren Unie hield Zondag te Utrecht haar zestiende alge meen e jaarvergadering. De verschillende jaarverslagen werden ter kennis gebracht van de vergadering en goedgekeurd, In het jaarverslag van den secretaris werd gewezen op het ttrugloopen van het leden tal aLs gevolg van het kleine aantal in ex ploitatie zijnde banen. Gememoreerd wer den de verschillende kampioenschappen van Nederland en tenslotte het 12% jarig bestaan van de N. W. U. Hierbij vestigde de secretaris speciaal de aandacht op het bestaan van de N. W. U. De verschillende aftredende leden van het hoofdbestuur waaronder de voorzitter werden alle bij acclamatie herkozen, zoo dat het hoofdbestuur geen wijziging onder- ging. Tot leden van verdienste werden gekozen de hoeren G. J. M. Hogenkamp en A. van Lier. Aan het einde van deze vergadering sprak de voorzitter nog een kort slotwoord, daarbij met vreugde gewag makend van het feit, dat van de zijde van de overheid in de toekomst op meer steun kan worden gerekend ten aanzien van de beoefening van de sport en de lichamelijke opvoeding. BILJARTEN BILJARTCLUB T. E. P. De demonstratie, te geven door den heer v. d. Hulst, welke a.s. Woensdagavond zou gehouden worden is door omstandigheden uitgesteld tot a.s. Donderdagavond. De competitie-wedtsrijden welke Donderdag gespeeld zouden worden, zijn verplaatst op Woensdag 2 April. ALGEMEENE VERGADERING NED. ZWEMBOND. Zwemmen als verplicht leervak. Onder groote belangstelling kwam Zon dag in het jaarbeurs restaurant te Utrecht de Nederlandsche zwembond in zijn jaar- lijksche algemeene vergadering bijeen on der voorzitterschap van den heer Jan de Vries. De voorzitter wijdde eenige gevoelvolle woorden aan de heeren G. Langelaar jr., W. A. Coerengel, H. Th. Manger, A. A. Bierlee en G. Bohlander, die aan den bond door den dood zijn ontvallen. Verheugend is het, dat spreker mede- deeling kon doen, dat hij van het departe ment van opvoeding opdracht heeft gekre gen tot het samenstellen van een rapport inzake het schoolzwemmen. Definitief staat vast, dat dit jaar reeds het schoolzwemmen voor de beide hoogste klassen der lagere soholen verplichtend is gesteld. In verband met de voeding achtte spr. het noodig dat alle wedstrijd zwemmers medisch worden gekeurd. Over de fusie deelde spr. mede, dat met den Nederland- schen bond tot het redden van drenkelin gen besprekingen zijn gevoerd, die echter tot geen resultaat hebben geleid. Niettemin zal de samenwerking met dezen bond op de meest vriendschappelijke wijze worden gevoerd. Tot eerelid werd de bondssecretaris de heer C. Altink benoemd, tot lid van ver dienste de heer L. Bouman, die bij de in voering van het waterpolo, nu 4 jaren ge leden, zooveel propagandistisch werk heeft verricht. Het bonds-eereteeken werd aan den heer P. C. Bergh (Amsterdam) uitgereikt. Voor het vele werk, verricht bij de organisatie van de zwemwedstrijden voor O. en O., werd de heer J. J. Th. de Kok de Moeder Triebels-beker uitgereikt. Het voorstel van de afdeeling Utrecht van het dagelijks bestuur steeds herkies baar te stellen werd door een amendement van de afdeeling Noord-Holland in dier voege gewijzigd, dat alleen voorzitter, se cretaris en penningmeester steeds herkies baar z\jn. De voorstellen van de waterpolocomimis- sie bepalende, dat adspiranten beneden 13 jaar in het geheel niet, en die van 1316 jaar slechts mogen deelnemen indien zij in het bezit zijn van een medische verklaring werden zonder hoofdelijke stemming goed gekeurd. De bestuursverkiezing had tot resultaat dat de heeren Jan de Vries (voorzitter) en H. Wesselo (commissaris) werden herbe noemd. In de vacature ontstaan door het bedanken van den heer K. S. v. d. Holk werd voorzien door de benoeming van den heer A. J. v. d. Zwaan (Breda), Tot leden van de technische commissie werden her benoemd de heeren A. W. Sabel (voor zitter) en mevr. F. L. A. Suttorp-v. d. Berg. Tot voorzitter van de waterpolo-commissie werd de heer ir. L. Pot gekozen. 61. Na een langen tocht komt hij met zijn wolkenpaard voor een groote poort, die gesloten is. „Wat zou zich achter de groote deuren bevinden?" vraagt Pam zich af. Plotse ling schuiven ze open en.... 62. Pam schrikt plotseling wakker. De deur van zyn slaapkamer is opengegaan en er komt iemand binnen. Hij gaat rechtop in bed zitten en kijkt, wie of hem in zijn heerlijke droomen is komen storen. VOETBAL VAN NISPEN. Van Nispen heeft het nog zeer kleine kansje op het kampioenschap versneld door op eigen terrein met 3—4 van NAS te verliezen. De grootste kans werd echter reeds verleden Zondag verspeeld door uit v&n het zwakke HBC 3 te verliezen. NAS staat thans bovenaan in haar afdeeling en deze plaats komt haar ten volle toe. NAS is een ploeg waar pit in zit, goed samen spel en allen werken van begin tot eind als paarden. Van Nispen speelden slechts een matig partijtje voetbal met het be kende luk raak trappen, als de bal maar weg is. Wel had de thuisclub een tegen valler wegens het niet meespelen van L. v. Maris en D. Hoogkamer, maar dat kan de nederlaag geenzins goedpraten. Vanaf de aftrap neemt NAS het spel in handen en belegeren de Meerbewoners het Van Nispen heiligdom. Na 10 minuten spelen geeft P. de Groot zijn club de lei ding 01. Vrij spoedig hierop maakt S. Klinkenberg er met een fraai schot 02 van. Nog voor rust weet Theo er 12 van te maken, na een mooi staaltje samenspel. Na rust maakt Van Nispen binnen een minuut de stand gelyk 22 en in het Van Nispen-kamp wordt een overwinning geens uit te sluiten. NAS gooit er echter een schepje op en weer is het hun snelle linksbuiten, die de stand op 23 brengt. Nog is het NAS niet voldoende en volgt aanval op aanval. Er hangen meer doel punten in de lucht. Eindelijk is het NAS, dat door J. Pijpers de score verhoogt 24. Voor Van Nispen is het reeds een verloren partij. Toch weten de Zilkers de achter stand nog te verkleinen d«or er 34 van te maken, met welke stand einde aanbreekt en NAS verdiend heeft gewonnen. BRIDGE BRIDGECLUB „DE SLEUTELS." Bridgepraatje. Er zijn echter ultzonderingsspellen voor een antwoord na de double van de tegen partij. Juist met minder dan 1% top, doch met een zeer lange kleur of met een langen troefsteun. Voorbeeld; Uw partner opent met 1. in klaveren, de tegenpartij doubleert en u heeft in handen: Sch. H. B. 10. 9. 7. 4. 3. Harten Ruiten B. 10. 9. 7. KI. 3. 2. Uw antwoord is dan 4 in sch. (stopbod). Dergelijke knock-out biedingen geven zwakte aan, en geven te kennen, dat uw spel zich alleen leent voor het spelen met schoppen als troef. Nog een voorbeeld: Met Soh. V. 8. 7. 4. 3. 2. Harten 2. Ruiten V. 10. 8. 7. 5. 4. KI. biedt u als partner van den openings bieder van 1. in Sch.; Kwetsbaar of niet, 4 in schoppen. Ook hiermede geeft men zwakte in tops aan, doch lange troefsteun en grillige dis tributie. (Stopbod). Met een zwak spel, waar geen koek-out bod is te doen, passe men onherroepelijk. Ook probeert men nooit een zoogenaamd red-bod te doen op b.v.: Sch. 3. 2. Harten B. 10. 7. 3. 2. Ruiten V. 8. 4. 3. KI. 10. 3. en hierop met 2 in harten te bieden. Uw part ner wordt dan misleid, biedt door en het wordt een catastrophe. Indien u geen 2% top bezit, handelt u alsof de tegenpartijen, niet gedoubleerd heeft Met 2top of meer redoubleeren. WANDELSPORT R.K. SPORTVER. „ST. WILLIBRORD." Nu het voorjaar weer aanbreekt en het bestuur van verschillende dames het ver zoek bereikt de wandelsport weer te gaan beoefenen, heeft het gemeend, al de da mes, die zich voor de wandelsport interes seeren, uit te noodigen tot een bijeenkomst in het St Willibrordiusgebouw te Oegst- geest op Woensdag 2 April 1941 te 8 uur n.m. ter bespreking wandel programma 1941. Met het oog op deelname aan de bloem bol lenmarsch op 20 April a.s. worden al de dames dringend uitgenoodigd, aan deze bespreking deal te nemen, ook diegenen, die het vorig jaar niet hebben meegewan deld. FEUILLETON met de EEN MODERNE ASSCHEPOESTER HISTORIE van MARIA SAWERSKY. (Nadruk verboden). 16) Al het bloed week uit Anne's gezicht, toen zij haar moeder en zuster en de ver dachte baljapon zag. Vera echter stoof als een furie op haar af. Jij was in dat ding daar op het bal, jy huichelaarster! Je hebt ons allemaal stuk voor stuk bedrogen, gemeene bedrieg ster, die je bent. Anne, zei mevrouw Staniecki hard, vertel me onmiddellijk hoe je aan die japon bent gekomen. He meisje zweeg hardnekkig. Geef antwoordl Ik heb 't je immers wel gezegd, mama, krijschte Vera. Je kunt haar desnoods een pak slaag geven, maar zeggen doet ze het toch niet. Als hier geslagen moet worden, mada me Stan'ecki, mengde zich nu de oude ge dienstige in het dispuut, dan kunt u het op mijn rug uitmaken. Ik heb juffruuw Arne die jurk gegeven en haar overgehaald naar dat tuinfeest te gaan. Waarom? Wel, dat is heel eenvoudig, madame omdat het kind jarig was en ik haar een pleizier wilde doen. En behalve dat, was er nog een reden. Daar zijn we geweldig benieuwd naar, hoonde Vera. Mogen we vragen, welke die reden ook was, of is dat soms een ge heim? Een geheim is het allerminst, ant woordde Ursel met ingehouden pret. Ik wou alleen u maar eens flink ergeren, juf frouw Vera. Het was me er maar om te doen u eens te laten zien, hoe een knap meisje er werkelijk uitziet, nadat u zich jarenlang hebt verbeeld ter een te zijn! In blinde woede vloog Vera op de, niet op haar mondje gevallen, gedienstige aan, maar deze weerde 't meisje eenvou dig met haar ellebogen af, waarop Vera in een hysterisch gekrijsch uitbarstte. Mama, dat laat je je toch zeker niet welgevallen in je eigen huis?! Van een krankzinnig geworden dienstmeid en haar leugenachtige handlangster?! Wie weet, waar ze die jurk vanc'aan heeft! Bah, wat een gespuis! Ursel, je bent op staanden voet ont slagen, zei mevrouw Staniecki kort. Als Ursel weggaat, ga ik ook! Het was het eerste, wat Anne over haar lippen bracht Ja, ja, ja, er uit jullie, allebei! schreeuwde Vera, buiten zichzelf van woede. Mevrouw Staniecki maakte een eind aan de scène door haar lievelingsdochter bij den arm te pakken en haar met zich mee te trekken. Nu en dan kon zij werkelijk energiek optreden en in zulke gevallen bleef Vera niets anders over dan zich te onderwerpen. Jij gaat naar je kamer en houd je stil, Vera! Ursel wendde zich gelaten tot Anne. Nu is het dan zoover, juffrouw Anne. De bom is gebarsten. Wie weet hoe die twee die beroerde jurk gevonden hebben. Nou, gelukkig komt het voor ons niet on verwacht en hebben we samen alles be sproken. Gaat u nu maar direct uw koffer pakken. Als u zich een beetje haast, halen we den trein van zeven uur nog. Ik behoef mijn grooten koffer alleen nog maar te sluiten en mijn reismanden te pakken. Bij deze bezigheid trof mevrouw Sta niecki haar ontslagen dienstbode. Ik sta in een woord perplex, be gon ze. Ik niet, madame, antwoordde Ursel kalm. Met mij behoeft u geen comedie te spelen. U hebt. dat theater alleen maar opgezet om juffrouw Anne voor uw hu welijk kwijt te raken. En u zult haar kwijt zijn. Wij gaan met ons beiden. We heb ben al wekenlang op die poppenkast ge wacht. Nu hebt u den knuppel eindelijk in het hoenderhok gegooid en dat verrast ons heelemaal niet. Geeft u mij m'n loon maar u bent nog drie maanden ten achter en dan kunt u rustig den consul trouwen, of wien u maar wilt. Houd je brutale opmerkingen voor je, jij jü onbetrouwbaar scnepsel. Windt u zich maar niet op, madame Staniecki. Mij rnt u toch niet beleedigen. En wat die onbetrouwbaarheid betreft, dat woord zou ik maar liever niet in den mond emen. Anders zou ik nog wel eens een paar lastige vragen kunnen stellen. Bij voorbeeld, waar die erfenis gebleven is, die meneer Falke zijn dochter heeft nagelaten? Het zou eigenlijk niet meer dan billijk zijn dat u het kind betaalde voor de Assche- poesterdiensten, die ze hier verricht heeft. En behalve dat, heb ik nog wel een paar dingen op m'n hart, madame Staniecki. Alles dingen, die je niets, maar dan ook totaal niets aangaan, begrijp je dat? Nou, zooals u wilt. Mogelijk dat een advocaat er zich wel voor zal interessee ren, waar het geld van juffrouw Anne ge bleven is Mevrouw Staniecki schrok zichtbaar. Ik ben een arme vrouw. Anne's er fenis heb ik noodig gehad voor haar op voeding. Maar ik zal Anne een paar hon derd kronen geven voor den eersten tijd. Die kunt u mij wel geven en dan maar liefst direct. De juffrouw zou hel in haar goedhartigheid nog klaar spelen het geld te weigeren en we zullen het misschien hard noodig hebben. Misschien wilt u zich wel een beetje haasten me vrouw Staniecki, want we zouden graag den trein van zeven uur nog halen. Als hij niet, zooals gewoonlijk te laat is, krijgen we hem toch al niet meer en dan hebt u ons nog langer op uw hals. Ik geloof niet, dat dat in uw voordeel zou zijn, want dan kan ik er nog wel eens over gaan denken om morgen afscheid te gaan nemen van den consul en hem onder vier oogen eens een en ander te vertellen. Mevrouw Staniecki verdween, zonder nog een woord aan de plotseling zoo opstan dige gedienstige te verspillen cn deze liet zich met een zucht op haar koffer vallen. Oef, steunde ze, terwijl ze met haar hand over haar voorhoofd streek, dat was me een slag. Bepaald netjes heb ik me niet gedragen, maar zonder grof ge schut zou ik het zeker niet hebben klaar gespeeH. En voor Anne was 't noodig, dat ik behoorlijk terug k atste. Of we nog tijd zullen hebben van het station een telegram aan juffrouw Bratt te sturen? Neen, voor een telegram was geen tijd meer. Ursel en Anne haalden nog juist den boemeltrein, die Elmshorn met de gebrui kelijke vertraging op het locaallijntje ver liet. Notaris Hamsen verwenschte deze eeuwi ge vertraging, toen hij zich in een tweede klas coupé heesch. Maar Ursel en Anne, die bescheiden van de derde klas gebruik maakten, waren heel blij, dat het treintje ook ditmaal der traditie getrouw bleef. Eindelijk konden zij Elmshorn, mevrouw Staniecki en Vera den rug toekeeren. Adventavond met zelf gebakken koek, gebraden appelen en punch. Dat is een buitengewoon idee van je tante, graaf Grundtvig. Voor mijn geestesoog doemen de mooiste herinneringen van mijn jeugd op, mitsgaders bedorven magen en wat daar nog meer toe behoort. Ernst Grundtvig Bagesén lachte en weer de zyn vriend af, die op een of andere hardhandige manier van zijn enthousiasme scheen te. wille nblijk geven. Kalm aan, Jens. Betuig tante Klara maar je erkentelijkheid door om haar hals te vallen. Ik hoop overigens van harte, dat je niet te veel zult eten. Wat een onzinnige vrees bij mijn maag. Gun me tenminste uat beetje culi nair genot. De gedachte aan een behoorlij ken adventavond alleen maakt me al twin tig jaar jonger. Twintig jaar? Dan zal ik er schielijk op uit moeten om een paar luiers voor je te koopen, mijn jongen. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 7