Qemengde ffi&tidktm Het meisfe handschoen Land- cn Tumïxniw Wilt U iets welen RECHTZAKEN PAM BIJ DE MAANAPEN MAANDAG 31 MAART 1941 CE LEIDSCHE COURANT TWE^F. Rl.AlV— PAG. 6 DOOR TREIN OVERREDEN. Het lijk langs de spoorbaan gevonden. Zaterdagmorgen is langs de spoorbaan te Heerlen het lijk gevonden van een ouden man. Bij onderzoek bleek het te zijn van de 71-jarige scharenslijper T., die in het Gezellenhuis te Nuth woon V. Vermoed wordt dat de man na 12 uur op straat is geweest en dat hij, om ontdekking door de politie te voorkomen, den weg van Heer len naar Nuth langs de spoorbaan heeft genomen. Hij is daarbij door een trein overreden en gedood. UIT AUTOBUS GESLINGERD. Gistermiddag omstreeks zes üur is op den hoek van de Alkemadelaan en den Wa.se- naarschen weg te 's-Gravenhage een onge val gebeurd, tengevolge waarvan de 26- jarige mej. J. H. M. uit de van der Aastraat een schedelbasisfractuur bekwam. Mej. M., die in de H.T.M.-bus van de lijn T. als passagier meereed, wilde bij de eerst volgende halte uitstappen en s ond reeds op toen de bus nog reed. Juist zwenkte de bus den hoek om, wrardoor z>j haar even wicht verloor en tegen de deur, welke naar buiten open gaat, viel. Zij werd op straat geslingerd met bovengenoemd gevolg. De geneeskundige dienst vervoerde het slachtoffer naar het ziekenhuis aan den Zuidwal. VERDRONKEN. Sedert Vrijdag werd te Zuidhorn d^ veertigjarige B. Epema vermist. Zaterdag vond men zijn fiets aan den kart van het Nieuwe Kanaal, niet lang daarna haalde men zijn lijk op. Men vermoedt, dat de heer E., bij het naar huis gaan als gevolg van de duister nis te watèr is geraakt. UIT EEN FLESCHJE MET VERGIFT GEDRONKEN. Drie-jarig kindje overleden. Het bijna 3-jarig zoontje van de familie van Wert in de Ustelstraat te Oss is het slachtoffer geworden van een noodlottige vergissing. De kleine was in de keuken van de ouderlijke woning aan het spelen en wist door op de vensterbark te klimmen een fleschje te bemachtigen, waaruit het dronk. Onmiddellijk daarna begon het kind hevig te gillen. De moeder snelde toe, doch daar zij in de stel'ige overtuiging verkeer de, dat het flesehie, waaruit het kind ge dronken had, koffie-extract bevatte, schonk deze geen bijzondere aandacht aan het ge val. Toen zich bij den kleine ec%'°r iel: e- verschijnselen vertoonden, werd in allerijl een dokter geraadpleegd. Deze conslateer- de dat het kind vergif moest hebben ge dronken. Het slachtoffertje werd raar het St. Anna-ziekenhuis overgebracht, waar het Zaterdagavond aan de gevolgen is be zweken. De vader van het kind had een fleschje meegebracht, dat naar zijn mee ning gevuld was met koffie-extract. Bij on derzoek is gebleken dat het fleschje een zink-chloraat heeft bevat. „Mnd.Ocht.bld." R.K. Ver. v. Kraamverzorqmg v. alle gezndten te Le'den en Omstreden Plaatsing-Bureau le BINNENVESTGRACHT 30, voorheen Boerliaavestr. verleent hulp door gediplomeerde krachten. Geopend eiken DINGDAG- en DONDERDAG MIDDAG van 2-4 uur tot het verstrekken van de gewenschte inlichtingen, aanmelden van con- tribueerende leden en aanvragen voor kraam hulp - Telef. 23420, b. g. g. inlicht. K08. Aanvragen (schrift.) adres le Binnenvestgracht 30 FEI1LI ETON met de EEN MODERNE ASSCHEPOESTER HISTORIE van MARIA SAWERSKY. (Nadruk verboden). 15) Plotseling werd ze uit haar gepeins op geschrikt. In de aangrenzende kamer klonk de vroolijke lach van een meisje. Haastig raapte ze de paperassen, die op haar schrijftafel lagen, bijeen en spoedde zich naar de woonkamer terug. Op den drempel bleeC ze verbaasd staan. Een oogenblik dacht ze haar oogen niet te kunnen gelooven. Daar stond Vera en schonk den ouden heer een kopje thee in. Zij droeg een eenvoudig zwart jurkje en daaroverheen een wit schortje Anne's uniform als „hulp in de huishouding". Blijkbaar had de notaris zooeven een gji-pie gemaakt, want Vera lachte smake lijk. Het was echter een heel ander lachje, dan Vera gewoonlijk liet hooren. Meisjes achtig bescheiden en hartelijk klonk het. Vera speelde naar rol voortreffelijk. Ik heb inmiddels al kennis gemaakt met uw dochter, mevrouw, zei Hamsen en DE RIJWIELDIEFSTALLEN TE BUSSUM. Nieuwe arrestaties en nieuwe diefstallen. Noch aan de rij wieldiefstallen, noch aan de arrestaties der dieven schijnt te Bussum een einde te komen. Nadat Zondag een 38- jarige Bussummer was gearresteerd onder verdenking van rijwieldiefstallen, volgde de eene arrestatie op de andere, doch ook de eene rijwieldiefstal volgde op den an dere. Gistermorgen kwamen weer vijf aangif ten binnen van rijwieldiefstallen, zoodat het vast staat dat nog niet alle dieven zijn gevat.- Gistermiddag had de politie het geluk wederom een arrestatie te verrichten. Het is. een 20-jarig jongmensch, eveneens uit de beter gesitueerde kringen. Thans zitten dus zeven dieven en een he ler achter slot en grendel. Tot nu toe zijn de diefstallen van tien fietsen opgehelderd. Men vermoedt echter, dat er nog wel mesr tot klaarheid gebracht zullen worden, want alleen al in de afge- loopen weak werden weer ongeveer 20 fietsen gestolen. Het onderzoek wordt dan ook met. kracht voortgezet. VOORRAAD BLOEM NIET OPGEGEVEN. Later builen distributie om verkocht. Twee inwoners van Noordwijk had den indertijd, toen de verplichting tot aan gifte van meelsoorten afkwam, een partij bloem verzwegen. Zij hadden n.i. elk vijf balen achtergehouden van 120 kg. per baal. Geruimen tijd later be loten zij de tien balen te verkoopen en wel aan een 34-jari- gen kelner op de Lange Beestenmarkt te Den Haag. Deze verkocht de bloem aan een combinatie van drie personen, nl. den 26-jarigen teekenaar A. van E., den 28- jarigen handelsreiziger W. J. M. van N., en den 34-jarigen schilder P. M H. Deze mannen sloegen de balen op in de woning van een hunner in de Heemstraat te Den Haag. Dezer dagen kwam de politie in deze woning een kijkje nemen en zij had bij zondere belangstelling voor de bloem. Men vertelde haar echter, dat de bloem afge keurd was en nu zou worden gebezigd alsf. plakmiddel. Dit verhaal geloofde de po- j-.tie evenwel niet en bij inderzoek bleek Inderdaad, dat de bloem van goede kwali teit was en buiten de distributie om. te gen sterk verhoogde prijzen, was verhan deld. De drie mannen alsmede de kelner en de twee inwoners uit Noordwijk werden gearresteerd, terwijl, de bloem in beslag werd genomen. Na verhoor zijn allen voorloopig op vrije voeten gesteld. in den toon, waarop hij dat zei, lag onmis kenbaar een tevredenheidsbetuiging, Aha, daar zijn de documenten, zondei welke een mensch niet door dit gecompliceerde leven kan gaan: vaccinatiebewijs, een uittreksel van het geboorteregister enz. 'Prachtig, u permitteert wel, dat ik de paparassen maar direct bij mij steek. Het wordt langzamerhand al weer mijn tijd. Wanneer mogen wij uw dochter op den Falkenburcht verwachten? Het lijkt mij beter, dat jonkheer Falke dat zelf maar bepaalt." notaris. O, wat Ie betreft, geloof ik, dat ik de jongedame maar het best direct kon meenemen, lachte Hamsen Maar dat zal uw goedkeuring toch waarschijnlijk wel niet kunnen wegdragen? Nee, nee, ik zou eerst mama's huwe lijk nog graag willen meemaken, mengde Vera zich in het gesprek. Dat laat zich begrijpen. U vilt mij den juisten datum dan nog wel even schrij ven, nietwaar? In ieder geval is juffrouw Falke eiken dag welkom. En nu moet i1 tot mijn spijt al weer afscheid nemen, mevrouw! Het doet mij bijzonder genoe gen, dat Jk mijn cliënt den gunstigen af loop van onze besprekinge,n zal kunnen meedeelen. Overigens wat ik nog vra gen, wou, juffrouw Falke bent u muzikaal? Uw grootvader is namelijk dol op muziek. Mijn dochter is zeer muzikaal en heeft een goede stem, antwoordde mevrouw Sta niecki voor Vera. Dat is schitterend. Door de vrouw des huizes vergezeM ging de notaris, nadat hij ook van Vera- aller hartelijkst afscheid had genomen de trap af. Bij de deur hield mevrouw Staniecki hem nog even terug. MUNTEN UIT 1500 IN EEN OUDE KAST. Het verhaaltje van den verborgen schat. Dat het niet altijd een verhaaltje is, is de zer dagen in het Overijsselsche plaatsje Rouveen gebleken, meldt de „N. R.Crt." Een landbouwer aldaar erfde een oude kast. De kast stond een dag of wat bij hem thuis en eigenlijk wist hij niet, wat hij er mee moest beginnen, want plaats er voor had hij niet. Een paar opkoopers waren tot 's mans vreugde bereid die oude kast van hem over te nemen. Thuis gekomen gingen de kooplieden de kast eens wat grondiger onderzoeken om te kijken wat er aan te repareeren viel. In een hoek van de kast troffen zij een zakje aan, dat er heel oud en versleten ^uitzag. Toen ze het zakje openmaakten, kwam er tot hun verbazing geld uit. Het bleken veertig zilveren ryers te zijn, date-erende uit het jaar 1500. Ze zijn onmiddellijk met het geld naar den boer gestapt, die wel heel vreemd op keek, toen hem de vondst ter hand werd gesteld. MARKTTUINDERS Volgens mededeeling van de Groenten- en Fruitcentrale is het in het vervolg aan markttuinders alleen toegestaan aan con sumenten te verkoopen en dus niet meer aan den handel. De teler-markttuinder zal dus voor het kwantum, dat hij voorheen aan den handel verkocht, aangewezen zijn op de veilingen. Verder wordt medegedeeld, dat zaai- uiën, koolrapen, breekpeen en asperges voortaan verplicht moeten worden geveld. Vraag: T. G. V. te A. inzake verhoo ging der huishuren. Antwoord: Dat is krachtens het Huur- prijsbesluit 1940 niet toegestaan. Huurop zegging, is geoorloofd, doch aan een e.v. nieuwen huurder mag geen hoogere huur prijs dan de toegestane in rekening wor den gebracht. Vr a a g: A. v. R. te N. inzake pacht- contact. Antwoord: Inderdaad moet voor een huur als van het onderhavige land' een schriftelijk pachtcontract worden opge maakt. De pachtrechter in dit district is de kantonrechter van Leiden, bijgestaan door de Pachtkamer. Wertd u eerst tot het pachtbureau. Ik heb nog een verzoek aan u. En dat is, mevrouw? Stelt u el jonkheer Falke vooral van in kennis, dat mijn dochter dat Anne een zeer levendig meisje is. Ze is niet aan een eenzaam leven gewend. Ze is levenslustig, bedrijvig, houdt van gezelligheid en Ik begrijp u vólkernen, m'n beste me vrouw, trachtte de oude heer, die wellicht nog nooit in zijn leven een mensch zoo verkeerd had begrepen, haar gerust te stel len. Dat is nu juist, was mijn cliënt r graag wenscht: jeugd, vroolijkheid en zon neschijn op,den ouden Falkburcht. Maakt u zich maar niet ongerust. Juffrouw Fal ke zal bij haar grootveder heusch niet le vend begraven wurden Toen mevrouw Staniecki in de woonka mer terugkeerde, vond zij Vera, die in dol le uitgelatenheid haar witte schortje als een vlag door de lucht zwaaide. Nou, hebben we daar die oude mum mie even heerlijk te pakken gehad, mama? Zeg eens eerlijk: hoe heb ik m'n rol ge speeld? Ik hoop, dat je haar op den Falks- burcht net zoo goed zult spelen, Vera! Reken daar maar gerust op, mama. Ik zal daar wel wat leven in de brouwerij brengen. En juffrouw Falke, wat ik nog vragen wou; bent u muzikaal?'Ha, ha, ha! Zou grootpapaook van operetteschla ger en hot jazz houden? Dat is het eeni- ge, waar ik sterk in ben. Ik denk, dat hij de voorkeur geeft aan klassieke muziek. Dan zal ik het „Gebet einer Jung- frau" nog eens moeten doornemen, ma- muschka. Of dacht je, dat „Grootvader's klok" hem beter zou liegen? Houd toch op met'die grappen, Vera! Duitsche Landgerecht Twisten tusschen man en vrouw. Voor het Duitsche Landgerecht heeft te rechtgestaan een houder van een consump tietent op Ypeniburg, die wegens mishan deling van zijn van tafel en bed gescheiden echtgenoote .vas veroordeeld tot een geld boete van 60,en van die straf in hoo- ger beroep gekomen. Beklaagde, die beweerde dat zijn vrouw verschillende hem toebehoorende goederen zich had toegeëigend, heeft zich op een eigenaardige manier daarvoor op haar wil len wreken. Verschillende keeren heeft hij de vrouw op straat opgewacht en haar dan haar hoed ontnomen, hetgeen dan met be- leedigingen gepaard ging en volgens de vrouw ook hebben mishandeld, welk laat ste door beklaagde werd ontkend, doch door getuigen werd bevestigd. Beklaagde zeide verder genoemde han delingen te hebben gepleegd, omdat hij op ar d ere wijze geen recht zou kunnen krij gen, welke bewering hem van rechter Jcppich een ernstige terechtwijzing be zorgde. Volgens den rechter heeft beklaag de zich gedragen als een klein kind, dat op onbehoorlijke wij-ze is opgetreden. Wan neer beklaagde mieent op zijn vrouw een vordering te hebben, den kan hij zich tot den Hollandse-hen rechter wenden en er I is geen twijfel aan, dat deze ook inderdaad recht zal spreken. Eigenmachtig optreden, zooals beklaagde heeft gedaan, kan in een cultuurstaat ech ter niet worden geduld, en, wanneer be klaagde toch nog mocht voortgaan met de ze ongeoorloofde handelingen, zal hij er niet meer met een geldboete afkomen. Nadat Staatsanwalt Seller verhooging van de boete tot 380 gulden had gevraagd, heeft rechter Joppich hem veroordeeld tot .100 gulden boete met de ernstige waar schuwing zich voortaan in acht te nemen en zijn vrouw verder met rust te laten. Gevolgen van een burenruzie. In een plaatsje in de omgeving van Heer len was tusschen twee buurvrouwen on- eenigheid ontstaan, welke op zekeren dag nogal hoog opliep, als gevolg waarvan een harer 'twee geldboeten kreeg, een van 40 gulden wegens -het trappen van een 4-ja rig kind van haar tegenstandster en een van 30 gulden wegens het gooien met stee- hen naar haar buurvrouw, toen deze het feit van de mishandeling van het kind bij de politie wilde gaan aangeven. De beklaagde in dit overigens niet be langrijke zaakje, die als een ware Kenau Simons Hasselaar de rechtzaal kwam bin nenstappen. bleek bij haar verhoor niet op haar mondje te zijn gevallen er. herhaal delijk moesten rechter en Staatsanwalt haar met nadruk tot de orde roepen. Ook dit hielp echter niet en toen beklaagde I'k ben blij, dat ik dit bezoek achter den rug heb. Ik ril nog als ik aan die comedie denk! Vera wierp haar moeder een verachtelij- ken blik toe. Jij bent een goeie voor een samenzwe ring!, lachte ze spottend. Eerst zet je het 'bedrog in elkaar en achteraf ben je bang! Vera, ik heb het voor jou gedaan! 't Is al' goed, ik weet het wel. Maar je hebt het ten slotte ook voor jezelf ge daan. Geef het maar „eer! ijk toe, de consul is nu niet bepaald verliefd op je aanbid delijke dochter en jij bent dolblij, dat je me kwijt bent.'In den huize Eschental zou ik toch min of meer in den weg hebben ge- loopen! Wat beginnen we nu met Anne? trachtte mevrouw Staniecki het gesprek een andere wending te geven. Je hebt, vóór de notaris kwam, ergens op gezinspeeld, Vera. O, ja! Dat heb ik heelemaal vergeten. Ga maar mee, mama, dan zal ik die be driegster eens aan de kaak stellen. Je zult verbaasd staan! Vera bracht haar moeder naar de zolder verdieping en in Anne's kamer. Verwon derd liet mevrouw Staniecki haar blik door het eenvoudige, maar. keurig onderhouden vertrek dwalen. Wat moet ik dan hier? Dat zal ik je direct laten zient Vera knielde voor de commode en be gon één der laden leeg te halen. Eindelijk hief ze triomfantelijk een zilveren gewaad omhoog, dat mevrouw Stanie"ki een uit roep van verbazing ontlokte. In haar an dere hand zwaaide Vera een met glinste rende steenen bezetten handschoen. Hier is de zilveren onbekende, waar Radio-programma DINSDAG 1 APRIL. HILVERSUM I. 415,5 M. Nederlandsch Programma. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramo- foonmuziek. 7.45 Och tend,gymnastiek. 8.00 Schriftlezing en meditatie (Uitzending voorbereid door de Christ. Radio Stich ting). 8.10 Gewijde muziek (gr.pl). 8.30 Nieuwsberichten ANP. 8.45 Gra mofoonmuziek. 10.00 Molto Cantabile. 10.20 Voordracht. 10.40 Molto Can tabile. 11.15 Viool en piano. 12.00 Gramofoonmuziek. 12.30 Boerenrepor- tage. 12.42 Almanak. 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP. 1.00 Solistenconcert. 1.30 Esmeralda. 2.10 Voor de vrouw. 2.30 Ge vareer d progra- ma. 3.45 Gramofoonmuziek. 4.00 Cy clus „Ons geloof en ons werk" (Uitzending voorbereid door het Vrije. Prot. Kerkco- mité). 4.20 Gramofoonmuziek. 4.30 Gramofoonmuziek (met toelichting). 5.00 Pianosoli. 5.15 Nieuws, economische- en beursberichten ANP. 5.30 Omroep orkest. Intermezzo: De actualiteit van den dag. 6.15 Lezing „De vrijheid van den Katholiek ten aanzien van staat en we reldpolitieke vraagstukken." 6.30 Es meralda. 7.00 Vragen van den dag ANP. 7.15 Gramofoonmuziek. 7.30 Duitsche les. 8.00 Nieuwsberichten ANP. 8.15 Spiegel van den dag. 8.30 Berichten (EngeLsch). 8.45 Harmonie-orkest. 9.15 Gramofoonmuziek. 9.30 Orgelmu ziek (opn.). 9.40 Avondwijding (Uitzen ding voorbereid door het Vrijz. Prot Kerk- comité.) 9.45 Engelsche berichten ANP. 10.00 Nieuwsberichten ANP, sluiting. HILVERSUM U. 301,5 M. Nederlandsch Programma. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramo foonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 Orgelspel. 8.30 Nieuwsberichten ANP. 8.45 Gewijde muziek (gr.pl). 9.15 Gramofoonmuziek. 11.00 Voor dracht. 11.20 Celesta-ensemble. 12.00 Berichten 12.15 Ensemble Bandy Ba- logfa. 12.45 Nieuws- en economische be richten ANP. 1.00 Gerard Leb on en zij n orkest en gramofoonimuziek. 2.00 Kamer muziek. 3.30 Voor zieken 4.00 Gra mofoonmuziek. 4.30 Voor de jeugd. 5.00 Gramofoonmuziek. 5.15 Nieuws, economische- en beursberichten ANP. 5.30 Ensemble Amende. 6.00 Gramofoon muziek. 6.15 Ensemble Amende. 6.45 Gramofoonmuziek. 7.00 Vragen van den dag ANP, 7.15 Amusementsorkest, da meskoor en solist. 8.00 Nieuwsberichten van het ANP. 8.15 Spiegel van den dag af gramofoonmuziek. 8.30 Radiotooneel. 9.30 Orgelspel. 9.45 Gramofoonmu ziek. 10.00 Nieuwsberichten ANP., slui ting. GEM. RADIO DISTRIBUTIEBEDRIJF le' Programma: 6.45—22.00 Hollandsch Programma 22.0024.00 Duitsch Pro gramma, 2e Programma: 6.4522,15 Hollandsch Programma 22.1523.00 Hollandsch Programma, uitsluitend voor Radio-Cen trales 23.0024.00 Duitsch Programma. 3e en 4e Programma: 6.4524.00 Duitsch Programma. bleef doorgaan met interrumpeeren en daarbij zelfs beleeddgende woorden ge bruikte, kwam aan de lankmoedigheid van het gerecht een einde. De Staatsanwalt vorderde twee dagen opsluiting, doch de rechter nam als clementie nog eenigszins de gemoedstoestand van beklaagde in aan merking en veroordeelde haar wegens on behoorlijk optreden voor het gerecht tot een geldboete van 100 gulden, bij niet be taling waarvan te vervangen door twee dagen hechtenis. Overigens bleef beklaagde de haar opge legde boeten van 40 en 30 gulden behou den. voor graaf Grundtvig zich sinds weken het vuur uit zyn sloffen loopt, zei ze snibbig. Onze beste, bravê Anne is die sprookjes- verschiining. Maar dat is eenvoudig niet te geloo ven. Hoe is dat kind aan die japon geko men? Dat geheim zul je haar wel nooit kun nen ontfutselen, al leg je haar op de pijn bank, mama. In zooverre zal je toch. je eigen voorbeeldige dochter wel kennen. Maar als dat geen reden en geen uitge zochte gelegenheid is om die leugenachtige bedelprinses uit huis te jagen, dan weet •ik het niet! Ze heeft ons in één woord schandelijk bedrogen. A'.s ik er aan denk, hoe Grundtvig mij op dat bal het hof maakte vóór Anne in dat idiote, opzichtige ding daar kwam opdagen, loopt me de gal over. Zes maal heeft hij met me ge danst én iedereen heeft het gezien, ik kreeg de mooiste kans van m'n leven, ma ma! En daar verschijnt me plotseling dat mirakel en troggelt hem van me af. Als ik dat alles dien avond geweten had, zou ze nog niet gelukkig zijn geweest Hoe heb je die jurk eigenlijk ont dekt? onderbrak mevrouw Staniecki den woordenstroom van haar woedende doch- ter. Ik ben nu eenmaal' van huis uit nieuwsgierig. Zooals je ziet, kan dat ook' zijn goede zijde hebben. Haar, daar komen ze juist thuis, Ursel en de voorbeeldige Anne. Hoor je ze op de trap? Ik-zal di- ïect. Vera kon niet meer vertellen, wat ze direct zou doen, want de deur werd ge opend en Anne, gevolgd door de oude dienstbode, trad de kamer binr.en. (Wordt v •—'«4). 59. We.dra is hij in drocmenland. Hij woont in een prach tig ka'teel, hoog in de wolken. Het is een echt slot, met veel torens, hooge muren met kanteelen en een groote poort met ophaalbrug. 60. De valurug wordt neergelaten en cp een wolkenpaard gezeten, aan het hoofd van zijn ruiters, eveneens op wol- kenpaarden, snelt Pam door het luchtruim. Wat gaat dat fijn. In snelle vaart gaat het. voort.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 6