Situatie itt ^aegaó£aaië fatyifit anduidetyü DUITSCHE KOLONIE UIT BELGRADO VERTROKKEN Jiwaten namen nag. geen (teóiutt Fransch konvooi aangevallen Matsoeoka's reis föc óitigd tegen de ó.cfieep.ó tonnage Amerjka en de oorlog MAANDAG 31 MAART 1941 CE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 FANATIEKE SERVEN KRIJGEN DE OVERHAND. In Roemeensche politieke kringen, die afgaan op inlichtingen uit Belgrado, ver- Klaart men, dat de door de nieuwe regeering of onder haar bescherming genomen maat regelen steeds sterker het aan de „spil" vyandige karakter van het nieuwe regime toonen. De bezonnen kringen in de nieuwe regeering worden klaarblijkelijk steeds n.eer door ongebreidelde fanatici in het nauw gebracht. Een terugkeer tot de door Zuid-Slavië in Weenen onderteekende po litieke lijn is van de reg.-Simowitsj nau welijks nog mogelijk. MOBILISATIE VINT VOORTGANG. In den gistermiddag te Belgrado gehou den ministerraad, welke zeer lang duurde, is o.a. de binnenlandsche situatie bestu deerd, welke nog zeer onzeker lijkt, vooral als gevolg van het voorbehoud, dat door de Kroaten middels de „Hrvatski Dnevnik", het orgaan van dr. Matsjek, den voorzitter van de Kroatische partij, is gemaakt. In politieke kringen is men van meening, dat ook de buitenlandsche situatie besproken is. Er is geen verklaring gepubliceerd. De staat van beleg duurt voort. Pantserwa gens en mitrailleurs bewaken nog steeds de openbare gebouwen. De mobilisatie vindt voortgang. Sedert 29 Maart zijn van Joegoslavische zijde alle grensovergangen van Stiermar ken naar Joegorlavië, behalve het perso nenverkeer per trein via MarburgSpiel- feld, volkomen afgesloten. WELKE nOUDING NEMEN DE KROATEN AAN? Wat de situatie in Kroatië betreft wordt door D. N. B. uit Agram het volgende ge meld: De vice-voorzitter van de Kroati sche boerenpartij, ingenieur Kosjatitsj is Zondagavond als afgezant van dr. Matsjek naar Belgrado, om zich mét alle gezagheb bende instanties in verbinding te stellen. Het Kroatische volk wacht in de grootste spanning, doch volkomen rustig af, Gisteravond zijn ook te Agram demon straties van geringen omvang voorgeko men. De universiteit is daarop gesloten. De Kroatische politie liqeft alle voorzorgsmaat. regelen genomen om te voorkomen, dat zich soortgelijke incidenten en excessen voordoen als te Belgrado hebben plaats gevonden. De politie te AgTam zou de si tuatie volkomen meester zijn Een later te legram meldt, dat er te Agram voorbeel dige orde en rust heerscht. De politie pa trouilleert gezamenlijk met de strijdorga nisatie van de Kroatische boerenpartij door de stad. Naar aanleiding van de troonsbe stijging van Peter II is alleen van de open bare gebouwen en enkele door Serviërs bewoonde huizen gevlagd. Geen huis van een Kroaat heeft de vlag uitgestoken. Het staatsblad van het banaat Kroatië publiceert nas in het nummer van Zater dag de proclamatie van koning Peter IE Echter zijn tot duiver nóch de officieel uit gegeven lijst van ministers, waarop de lei der der Kroaten, dr. Matsjek, als eerste plaatsvervangende premier voorkomt, of schoon hij zijn toestemming nog niet heeft gegeven en ook den ambtseed nog niet heeft afgelegd, nóch de verklaring van den nieuwen nremier, generaal. Simowitsj, ge publiceerd. Zaterdagmorgen is in den Dom te Agram ter gelegenheid van de troonsbestijging van koning Peter II een te Deum gehouden, dat door den Kroatischen metropoliet en aartsbisschop van Agram, Stepinatsj, werd gecelebreerd. Aanwezig waren ook de Ba mis van Kroatië en de vice-Banus, de le den der regeering van het Banaat, de bur gemeester van A^ram, de generaliteit en het corps consulaire. Te Essegg (Kroatië) heeft de Kroatische bevolking met betoogingen uiting gegeven aan haar sympathie voor de Asmogendhe- den. De Servische politie trad met de blanke wapens tegen de Kroaten op. Verscheiden personen werden hierbij zwaar gewond. Op 28 Maart zijn voorts te Neusatz bij demon straties twee Volksduitschers gewond. Een van hen kon, na door een dokter behandeld te zijn, naar huis terugkeeren, terwijl de ander naar een ziekenhuis moest worden overgebracht. DUITSCHERS EN ITALIANEN VER LATEN BELGRADO. Correspondenten van Italiaansche en Duitsche bladen, behalve de vertegenwoor digers van de officieuze nieuwsagentschap pen. hebben bevel gekregen Joegorlavië te verlaten. Talrijke Italianen hebben reeds een aanvang gemaakt met hun vertrek, vele groepen Duitschers verlaten het land langs den rivierwcg. De kolonie Rijksduitschers te Belgrado, ten getale van 1100 personen, is Zondag avond om 21 uur plaatselijken tijd met het stoomschip „Uranus" via den Donau naar Duitschland vertrokken. Het vertrek geschiedde met bewonde renswaardige kalmte en discipline. Het Duitsche tehuis, dat reeds onderdak verleen de aan de Rijksduitschers uit Egypte, het Nabije Oosten en Griekeniland bij hun te rugkeer naar het Duitsche Rijk, diende tot de centrale plaats, waar de bagage en de personen werden verzameld. De in Kroatië wonende Rijksduitschers hebben eveneens advies gekregen het land te verlaten. De Kroati-che autoriteiten heb ben hierover haar groote spijt betuigd en helpen de Duitsche instanties zooveel mo gelijk bij de organisatie van het vervoer. De regeering van het Banaat heeft zich met het Banaat-bestuur te Leibach in verbin ding gesteld en de toezegging ge kregen, dat de speciale treinen aan de grens zoo snel mogelijk behandeld zullen worden. De eerste speciale trein is Zondag om 20.00 uur met ongeveer 800 Rijksduit schers vertrokken. De tweede vertrok om 1.00 uur 's nachts. Volgens de laatste te Rome ontvangen be richten, beginnen ook de Italiaansche staatsburgers en de Italiaansche journalis ten Joegoslavië te sndaten. Van welingelichte Joegoslavische zijde verluidt, aldus meld* D. N B. uit Sofia, dat de om zijn hoofdartikelen bekende hoofdredacteur van de „Vreme" Gregoritfj, •iie de laatste weken in zijn van verant woordelijkheidsbesef getuigende uiteenzet tingen steeds weer de samenwerking van Joegoslavië met de Asmogendheden heeft gemotiveerd, eergisteravond door gewapen. ae militairen gepresteerd en naar de ge vangenis ovegebracht is. Met hem zijn nog meer journalisten, die als pro-Duitsch be kend stonden, in hechtenis genomen. Be richten uit Belgrado zoo luidt voorts een Stëfani-telegram uit Boedapest melden, aat maatregelen zijn genomen tegen Joego slavische persoonlijkheden, die om hun sympathieën voor Duitschland bekend ston den. In een correspondentie uit Belgrado wijst de „Magarorszag" er op, dat de Kroa tische kwestie thans plotseling op concrete en urgente wijze aan de orde is gesteld. STRAATBEELD VAN BELGRADO NOG ONRUSTIG. Het straatbeeld van Belgrado vertoont nog aanzienlijke onrust. Op alle groote kruisingen van straten staan pantserwagens opgesteld..Desondanks blijft de politie de betoogers slechts met moeite de baas. Op vërsfcheidè plekken in de stad zijn botsin gen ontstaan tusschen aanhangers en te genstanders van de nieuwe regeering. De auto van den Duitschen gezant is eveneens het voorwerp eener demonstratie gewor den. Toen de gezant door de menigte herkend werd, uitte een aantal betoogers dreigkre- ten, anderen antwoordden met hangeklap, waaruit ten slotte een vechtpartij ont stond. Het Duitsche gezantschap heeft te gen de gebrekkige bescherming der auto van den gezant een protest ingedignd. GEZANTEN VAN ATHENE EN BELGRADO BIJ SUMNER WELLES. Zoowel de Grieksche als de Joego-Slavi- sche gezant zijn Zaterdag door den Ameri- kaansche onderstaatssecretaris, Sumner Welles, voor een korte bespreking ontvan gen. Volgens Associated Press werd over de situatie op den Balkan gesproken. Na deze bespreking verklaarde de Joego-Slavi- schë gezant aan de pers, dat hij zich niet over het standpunt van de nieuwe Joego slavische regeering tegenover het door de afgetreden regeering onderteekende drie- mogendheden verdrag, kon uitlaten. De New Yorksche pers, vooral de „New York Times" acht het boven allen twijfel verheven, dat president Roosevelt volledi- gen moreelen steun aan den „nieuwen koers" te Belgrado zal geven. In regee- ringskringen te Washington wordt zonder aarzeling erkend, dat de Amerikaansche in menging in de politiek van Joego-Slavië de revolutionnaire kringen der Serviërs tot hun optreden heeft aangemoedigd. In Belgrado werd Zaterdag stelselma tig het gerucht verspreid, dat er in Ita lië een revolutie was uitgebioken en dat de Duce vermoord was. Men beoogde hier mede duidelijk het ddbl, om de volksmas sa's opnieuw tegen Duitschland op te hit sen en tot onbezonnen daden tegen de spil- mogendheden te verleiden Deze geruch ten waren afkomstig van den Griekschen gezant Bibica Rossetti. Deze had in op dracht van het Engeische gezantschap ver schillende journalisten by zich ontboden en hun dit gerucht verteld. OFFICIEELE BERLIJNSCHE &RINGEN BLIJVEN GERESERVEERD. Van welingelichte Duitsche zijde wordt gemeld: In officieele zoowel als in officieuze krin gen van de Rijkshoofdstad volgt men met bijzondere belangstelling de ontwikkeling van den politieker toestand in Belgrado en dén toenemender, invloed van anti-Duitsche groepen en krachten in Joego-Slavië. In officieele Berlijnsche kringen blijft men tegenover de onopgehelderde toestanden in Belgrado de uiterste terughoudendheid in acht nemen. In de Wilhelmstrasse zeide men evenwel, dat de toestanden in Joego-Slavië op een chaos schijnen te lijken. De verklaringen van individueele personen te Belgrado en van ministers hebben niet tot de ophelde ring kunnen bydragen. Niet woorden, doch alleen daden, zouden opheldering kunnen brengen. Zooals de toestand er op het oogenblik uitziet, valt te constateeren, dat de anti- Duitsche tendens van de onder leiding van chauvinistische Serven staande poli.ieke richting te Belgrado toeneemt. De gebeur tenissen hebben aangetoond, dat deze ten dens het er ook op gericht heeft, de ver houding tusschen Duitschland en Joego-Sla vië te bemoeilijken. Op welke wijze het hier gecontroleer de of ongecontroleerde acties betreft, zoo werd in de Wilhelmstrasse opgemerkt, ont gaat aan de Duitsche beoordeeling. Zeker is, dat de binnenlandsche politieke vraag- ukken zich met die van de buitenlandsche politiek vervlechten. Er kan geen twijfel meer over bestaan, dat thans te Belgrado krachten aan het werk zyn, die er naar streven, de betrekkingen tot Duitschland ■i Italië, ondanks de toetreding an Joego- Slavië tot het Driemogéndhedenpact, te verstoren en slechter te maken. In po'itie- ke kringen houdt men zich eveneens gere serveerd ten aanzien van de vraag, of de toestand als ernstig beschouwd moet wor den. De kardinale vraag is, zoo verklaart men in deze kringen, óf hét te Belgrado gaat om voorbijgaande stuiptrekkingen eener door politieke vraagstukken rijke lijk gecompliceerde situatie, dus om tijde lijke uitingen van het gepeupel, of om de uitdrukking van een politieken richtsnoer. Ook in de Wilhelmstrasse liet men deze vraag onbeantwoord. Evenwel, zöo ver nam men aldaar verder, laat Duitsch'and zich zijn politiek niet door het gepeupel van de straat voorschrijven. Ter gelegen heid van de toetreding van Joego-Slavië tot het Driemogendhedênpact heeft Duitsch land zijn sympathieën voor deze staat tot uiting gebracht en de toetreding als factor der stabilisatie van Zuid-Oost-Europa be schouwd. Wanneer thans bepaalde krachten in Joego-Slavië gelóoven, zich tegen een dergelijke ontwikkelmg te moeten verzet ten, dan moeten zij' uitsluitend de verant woording daarvoor dragen. Wanneer deze krachten gelooven met de grootmoedigheid en kracht van het Duitsche Rijk een spel letje te kunnen spelen, dan hebben zij zich vergist. Duitschland is niet voornemens, zoo besloot men in de Wilhelmstrasse de uiteenzettingen, zich door betaalde krach ten te laten uitdagen en beschimpen. DOOR BRITSCHE ZEESTRIJD KRACHTEN Engeische zeestrijdkrachten hebben, naar van officieele Fransche zijde is medege deeld, Zondagochtend om negen uur in de Fransche territoriale wateren, niet ver van de kust tusschen Nemours en Oran, een Fransch konvooi, bestaande uit vier vracht schepen, dat vergezeld van een torpedoboot- jager van Casablanca naar Oran op weg was, aangevallen. Het konvooi kon zich op het oogenblik van den aanval in de haven van Nemours in veiligheid stellen. De bat teren van de kustverdediging en van het luchtwapen hebben het vuren van de aan vallende Engélsche oorlogsschepen beant woord en deze schepen teruggedreven. De Engeische oorlogsschepen bestonden uit een kruiser en vijf torpedojagers. Van Fransche zijde zijn tot dusver geen verliezen gemeld. Over den nieuwen Engelschen overval op Fransche schepen wordt van bevoegde Fransche zijde verklaard, dat het aange vallen Fransche konvooi onder symbolische escorte, namelijk onder bescherming van een torpedobootjager, voer, zooals dit reeds sedert vele maanden het geval was. Ander zijds wy/t men er te Vichy op, dat de Engeische overval zich niet alleen in Fran sche territoriale wateren heeft afgespeeld, maar zelfs in de onmiddellijke nabijheid van de kust. Het konvooi was op weg naar Algiers, d.w.z. van een punt van het Fran sche imperium naar een ander punt van ditzelfde imperium. Het is dus onmogelijk, aldus onderstreept men in bevoegde Fran sche kringen, de Engeische operatie door een noodzakelijkheid van de blokkade te rechtvaardigen, vooral niet omdat het bij dit konvooi om de voorziening van het Fransche imperium ging. De Fransche sche pen vervoerden rijst, suiker en gerst voor de inboorlingen van Algiers. Het Fransche oorlogsschp, dat het voor de Noord-Afri- kaansche kust aangevallen konvooi escor teerde, was de 1500 ton metende torpedo bootjager „Simoun''. In Fransche marine kringen verklaart men nog, dat de „Si moun" zich ondanks de geweldige over macht van den vijand goed geweerd heeft, zoodat het den vier onder zijn bescherming staande schepen gelukt is, de bocht van Nemours onbeschadigd te bereiken. ZONDAGMIDDAG NAAR ROME VERTROKKEN. Na een verblijf van vijf welbestede da gen in Berlijn, is Matsoeoka, de Japansche minister van buiter landsche zaken, Zon dag naar Rome vertrokken. Tegen 16 uur haalde Von Ribbentrop, de rijksminister van buitenlandsche zaken, minister Mat soeoka af van het gastenhuis der Rijksre- geering, kasteel Belvedère, cm hem te ver gezellen naar het Anhalter Bahnhof. Aan weerszijden van den weg stonden formaties van de Duitsche weermacht en partij op gesteld. Daarachter stond dicht opeen de Berlijnsche bevolking, die den minister geestdriftig toejuichte. Voor het station stond een eereconfpagnie der weermacht opgesteld, die de militaire eerbewijzen DIREDAUA ONTRUIMD DUITSCHE WEERMACHTSBERICHTEN. Van Zaterdag. Het Duitsche weermachtsbericht van Za terdagmiddag luidt als volgt: ,Met buitengewon succes heeft de lucht macht in de zeeën rondom Engeland den strijd tegen de Britsche koopvaardij Voort gezet. Aan den Zuidwestelyken toegang tot het Kanaal van St. George en in h:t Kanaal van Bristol zijn twee koopvaardij schepen, met een gezamenlijken inhoud van vijfduizend ton, tot z'nken geb acht. Een aanval in scheervlucht op een stoom schip ten Westen van New Quay veroor zaakte een ketelontploffing. Een andere geslaagde aanval was gericht op een koop vaarder voor Harwich. Een gevechtsvlieg tuig heeft op den Atlantischen Oceaan, on geveer vijfhonderd Jïilometer ten Westen van Kaap Wrath, een groot troepentrans portschip gebombardeerd. Nadat eeni«e voltreffers waren geplaatst, begaven de troepen zich in de sloepen. In hetzelfde gebied zonk een schip van 2500 ton na ge bombardeerd te zijn. Een groot stoomschip kreeg een voltreffer. In den afgeloopen nacht hebben afdee- lingen Duitsche gevechtsvliegers met suc ces het vliegveld Halfar op Malta gebom bardeerd. Bij een aanval van jachttoestellen op Malta is een Britsche jager van het type Hurricane neergeschoten. De Duitcche afdeeling leed geen verliezen. In den afgeloopen nacht zijn boven Duitschland noch boven het bezette gebied Britsche vliegtuigen verschenen". Van Zondag. Het Duitsche weermachtsbericht van Zondagmiddag luidt als volgt: Onderzeeërs hebben uit een zeer sterk beveiligd konvooi, behalve de reeds gemel de drie tank booten, nog vyf schepen van te zamen 33.000 b.r.t. weg geschoten. Daar mee is meer dan de helft van dit voor En geland bestemde konvooi, en wel acht schepen van te zamen 57.000 b.r.t. vernie tigd. Een onderzeeër bracht bovendien twee ^tankbooten van 18.000 b.r.t. in totaal tot zinken. Waarschijnlijk is, dat nog drie an-, dere schepeen tot zinken gebracht zijn. Gevechtsvliegtuigen onder leiding van majoor Krüger hebben gistermiddag op zee ten Westen van Kreta een sterke Engeische vlootformatie met succes aangevallen. On danks hevigen afweer van luchtdoelartille rie en jagers plaatsten zy op een vliegtu'g- moederschip met bommen drie voltreffers. Bij de luchtgevechten tijdens dezen aanval schoten gevechtsvliegtuigen een Britsrhen jager van het type Hurricane neer. Alle eigen vliegtuigen keerden op hun bases terug. Voor de Engeische Oost- en Zuidoostkust heeft het luchtwapen gisteren een tank boot en een vrij grooten koopvaarder in brand geschoten en twee andere schepen zwaar beschadigd. In het Kanaal van St. George zonk een schip, nadat een bom geworpen was. Vlieg tuigen van de gewapende verkenning bom bardeerden haveninstallaties en barakken kampen aan de Zuidoostkust van En*»elond. Formaties gevechtsvliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht nogmaals voor den oorlog belangrijke doelen in het stad- en havengebied van Bristol met goed resul taat aangevallen. Er ontstonden vrij groote branden. De vijand heeft geen gevechtshandelin gen boven Duitsch gebied verricht. In aansluiting op het weermachtsbericht meldt het D.N.B. uit Berlijn, dat uit een Britscli konvooi aan de Engeische Oostkust in de nabijheid van Harwich een koopvaar dijschip van 4000 b.r.t. door D. itsche ge vechtsvliegtuigen met zware bommen be stookt is. Het schip bleef terstond met slag zij zwaar beschadigd liggen. ITALIAANSCH WEERMACHTBERICHT. Het Italiaansche legerbericht van Zon dagmiddag luidt: An het Grieksch-e front valt niets bij zonders te melden van de sectoren te land. Onze vliegtuigen hebben vijandelijke troe pen aan het front van het elfde leger ge bombardeerd. In den afgeloopen nacht heb ben vliegtuigen van het Duitsche liucht- corps het vliegveld Halfar (Malta) gebom bardeerd. In Noord-Afrika heeft de vijand in den afgeloopen naoht een luchtaanval gedaan op Tripoli. In het Oostelijke deel van de Middellandsche Zee is een sterke vijande lijke vlootformatie herhaaldelijk aangeval len. Ondanks het hevige vuur van het luchtafweergeschut, heeft een Italiaansch torpedovliegtuig een lichten kruiser getrof fen. Tosstellen van het Duitsche luchtcorps hebben met drie bommen van groot kali ber een vliegtuigmosderschip getroffen en een vijandelijken jagsr neergeschoten. In Oost-Afrika wordt de druk van den vijand op het Noordelijke front ten Oosten van Keren doeltreffend in toom gehouden door onze tegenaanvallen. In het gebied van Harrar hebben onze troepen Diredaua ontruimd en namen 'in goede orde' nieuwe, Westerlyker gelegen stellingen in. Itali aansche jagers hebben een luchtaanval on dernomen op het vijandelijke vliegveld van Dzjidzjiga, waarbij vier toestellen op den grond vernield werden. Twee vlieg tuigen van het type Hurricane zijn neerge schoten tijdens een duel met vijandelijke jagers. Twee Italiaansche vliegtuigen zijn niet teruggekeerd. NIEUW ITALIAANSCH AANVALS WAPEN. Het Italiaansche weermachtsbericht van 28 Maart meldde, dat in den nacht van 25 op 26 Maart „aanvalsbooten" van de ma rine in de baai van Soeda (Kreta) binnen gedrongen zijn en zeestrijdkrachten en transportvliegtuigen, die voor anker la gen, hebben aangevallen, waarbij zij den vijand zware verliezen toebrachten. Een vyandelyk oorlogsschip werd tot zinken gebracht. De in dit bericht genoemde scheepseen- heden, juister gezegd aanvalseenheden, zijn, zoo meldt D.N.B. uit Rome, geen mo- tortorpedobooten. Het zijn eerder speciale vaartuigen, die in staat zijn, door moeilijke versperringen heen te komen. Evenals de motorpedobooten, kunnen zij een groote snelheid ontwikkelen, die hen, te zamen met hun geringe afmetingen, tegen het vij andelijke artillerievuur beschermt. Als zij tot op zeer geringen afstand zijn genaderd, schieten zij met groote trefzekerheid een vrij aanzienlijke hoeveel he'd ontplofbare stoffen op het vijandelijk schip af. Deze kleine, snelle en gevaarlijke eenheden zijn met beproef de vrijwilligers bemand. Meer kan over dit nieuwe wapen niet worden gezegd. De resultaten toonen evenwel aan, dat het ten volle aan de verwachtigen heeft beantwoord. Na de operatie heeft de luchtverkenning geconstateerd, dat het op pervlak van de baai van Soeda met een olieuaag hier en daar drie mijl breed, be dekt was. Dit bewijst, dat een der getrof fen schepen een met brandstof geladen tankboot geweest moet zijn. Een oorlogs schip van niet nader vast gesteld type maakt slagzy met den boeg aan den grond en het dek onder water. bracht. Minister Moetsoeoka nam afscheid van elk der bij zijn vertrek aanwezige autori teiten. Vervolgens schudden de Japansche en de Duitsche minister van buitenlandsche zaken elkander voor het laatst de hand, waarop Matsoeoka met zijn gevolg in den trein stapte. Uit het raam van zijn rijtuig wisselde hij met den Rijksminister, Von Ribben trop, hartelijke woorden van af scheid tot de trein uit het station vertrok. MATSOEOKA WOENSDAG BIJ DEN PAUS. Tijdens zyn verblijf te Rome zal Mat soeoka, een bezoek brengen aan den Paus. Dit bezoek, dat geen officieel karakter zal dragen, zal plaats hebben Woensdag 2 April a a WACHTEN OP 27 ITALIAANSCHE SCHEPEN IN V. S. De autoriteiten van de Amerikaansche kustwacht hebben bevel gegeven tot plaatsing van gewapende wachten aan boord van 27 Italiaansche schepen in Ame rikaansche havens, naar men voorgeeft om te beletten, dat de bemanning de machines vernielt. DE UITGELEVERDE DUITSCHE OFFICIEREN In de Duitsche nota, die in verband met de uitlevering der gevluchte Duitsche officieren door de Vereenigde Staten aan Canada is overhandigd, wordt er op ge wezen, dat de beide officieren gebruik hebben gemaakt van hun internationaal erkende recht om uit de krijgsgevangen schap te ontvluchten. Zij zyn, zoo wordt verder in de nota gezegd, als gewone mis dadigers met handboeien aan geleid voor de Special Court in Inquiry, de immigratie- overheid in Clayton. Tegen deze vernedc- ïende behandeling van leden der Duitsche weermacht door Amerikaansche ambte naren wordt nadrukkelijk protest inge diend. Zaterdag is een tweede protestnota aan het staatsdepartement wegens de uitleve ring in strijd met de Haagsche Conventie ingediend. Naar Canadeesche bladen melden, heeft de commandant van het Canadeesche inter- neeringskamp in Fort Henry, kol. Ubert Stetten, toen de door de Amerikaansche ambtenaren geboeide officieren voorgeleid werden, gezegd: „Neemt hun terstond de boeien af. Het zijn geen misdadigers, het zijn officieren". VERKLARING VAN KARDINAAL O'CONNELL De Vereenigde Staten drijven steeds dichter naar den oorlog toe, verklaarde kardiiiaal O'Connell aan het blad „Boston Traveller". De kardinaal sprak de waar schuwing uit, dat het vertrouwen van een volk in zijn regeering geen speelgoed is. Het Amerikaansche volk hééft het gevoel, dat achter de coulissen dingen gebeuren, waarvan het niets weet. Wantrouwen van dezen aard heeft in Europa revoluties ver oorzaakt. Hij hoopt, dat de Vereenigde Staten verre zullen blijven van den oorlog en weet zeker, dat het Amerikaansche volk niet bij den oorlog betrokken wil" worden. De schyn wordt echter gewekt, dat de Amerikaansche regeering geen acht slaat op de wenschen van het volk, terwijl zij tegelijkertijd voortdurend over democratie spreekt. Dit is unfair tegenover het volk. Kardinaal O'Connell verklaarde tot slot, dat hij voor noch tegen de regeering sprak, doch slechts gedachten weergaf, die het Amerikaansche volk in alle deelen des lands openlijk uitspreekt.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 5