DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Geen loonbelasting meer op uitkeeringen ingevolge sociale verzekeringswetten Nieuwe bonnen Officieele Publicatie Momentje VRIJDAG 28 MAART 1941 32ste Jaargang No. 9909 S)e £cld6ch^0oii/ïatit Bureaux Papengracht 32. Telefoon: Redactie 20015. Administratie 20935. Giro 103003. Postbus 11. V Een verblijdend toekomst-beeld Waarom wij zoo bijzonder blij zijn met het slagen van de Vormingsweek voor jongemannen in Leiden en Oegstgeest? Omdat van de vorming van de jongeman nen zoo b ij zonder veel afhangt. Julius Langbehn schreef zeer terecht: „Altoos zal het hoofdtaak van het Katho licisme blijven, voor den strijd om de hoog ste goederen van alle zielen, die in de we reld leven, degelijke, gezor.de, jongvoelen- de menschen te vinden''. Er staat hier „jongvoelende" cn er staat niet „jonge" menschen. Ook menschen, die niet meer jong zijn, kunnen tot de jongvoelenden behooren. Gelukkig. De „strijd om de hoogste goederen van alle zielen" behoeft niet te worden gevoerd uitsluitend door de jonge menschen, maar moet worden gevoerd door alle jongvoe lende menschen. En voorzoover dezen behooren tot de ouderen hebben zij in dien strijd óók de kostbare wapenen van meer kennis, meer ondervinding, meer wijsheid. Maar de vorming van die oudere strij ders moet in het algemeen geschieden in de jeugd. Daarom is de jeugdvorming van zulk een eminent belang. Een verheugend verschijnsel heeft zich bij bedoelde Vormingsweek geopenbaard rector Beune wees er reeds op nl. dat er onder de jonge mannen belangstelling blijkt te zijn voor hoogere dingen. En dat is natuurlijk niet alléén zoo bij de jongemannen in Leiden en Oegstgeest. Daarom willen wij ons veroorloven, om voorzoo ver 't nog noodig mocht zijn naar aanleiding van het slagen van de Vor mingsweek in Leiden en Oegstgeest aan te sporen, om in iedere parochie bijzondere maatregelen te treffen, teneinde de jeugd een meer dan gewone vorming, een meer dan gewone godsdienstige ontwikke ling te schenken. 't Behoeft niet overal te geschieden door een „Vormingsweek" als hier is gegeven. Trouwens, men zal hier met deze „Vor mingsweek" alléén niet mogen volstaan. Er moet méér op volgen. De belangstelling voor hoogere dingen, bij de jeugd zoo klaarblijkelijk aanwezig, moet worden bevredigd. En kan zoo heer lijk worden bevredigd. Met een jeugd, doortrokken van zulk een mentaliteit, durven wij met frisschen moed en met blijde hoop een nieuwen tijd ingaan. Die jeugd zal, afschuddend rt het fari zeïsche, geaffecteerde, afgeleefde, verlan gen naar een nieuwen tijd, zélf vormen een nieuwen tijd maar daaraan +en grond slag leggen, wat is de onmisbare basis voor al wat goed wil zijn: de Godsdienst, een consequente Godsdienst-beleving, een alles- doordeesemenden Godsdienst-zin! DE COMMISSIE-POSTHUMA Naar wij vernemen is de commissie wel ke de opdracht heeft gekregen de samen werking van den Nederlandschen Land bouw in het belang van een zoo groot mo gelijke voedselproductie te organiseeren, Woensdag haar arbeid begonnen. lot het oudheidkundig architectonisch schoon, dat in Amsterdam gerestaureerd zal worden behooren ook de geve tjes van de perceelen Bloemgracht 87. 89 en 91 Ze zijn opgetrokken in baksteen en versierd mat natuursteenen banden en cartouches, waarop het bouwjaar 1642 staat vermeld (Foto Pax-Holland) OP RECHTEN VAN RENTEN VAN NAGELATEN BETREKKINGEN ZAL DE BELASTING WEL WORDEN INGEHOUDEN Naar het A.N.P. verneemt heeft de se cretaris-generaal van het departement van financiën een zeer belangrijke beslissing genomen ten aanzien van de toepassing van de loonbelasting over de uitkeeringen ingevolge de sociale verzekeringswetten. Bij gepleegd overleg met de organen, welke met de uitvoering van deze wet ten zijn belast, is namelijk gebleken, dat aan de inhouding van loonbelasting over bedoelde uitkeeringen zoodanige administratieve bezwaren zijn verbon den, dat een goede uitvoering van de desbetreffende wetten daardoor in ge vaar zou worden gebracht, hetgeen daarop zou kunnen neerkomen, dat de spoedige uitbetaling van de gelden aan de rechthebbenden niet meer gewaar borgd zou zijn. Bovendien is gebleken, dat het finan cieel belang, dat voor den staat aan de in houding van de loonbelasting bij deze uit keeringen is verbonden, niet zeer groot is. Immers in da meeste gevallen zijn de uit keeringen zoodanig, dat daarop volgens de belastingstabel geen loonbelasting behoeft te worden ingehouden, waartegenover staat, dat toch. in al deze gevallen de uit voeringsorganen met allerlei administra tieve beslommeringen in verband met de loonbelasting zouden worden bezwaard, af gezien nog van andere bezwaren. Na afweging van het aan de inhouding van loonbelasting verbonden financieel be- lapg tegen de daaraan voor de uitvoerings organen, de verzekerden en den fiscus ver bonden bezwaren is dan ook de secretaris generaal tot de conclusie gekomen, dat het wenschelijk is, in het algemeen de inhou ding van loonbelasting op de uitkeeringen, wélke ingevolge de sociale verzekerings wetten worden gedaan, achterwege te laten. Daarbij is bovendien de consequentie aanvaard, dat ook geen inhouding behoort plaats te vinden in de gevallen, waarin de uitkeering door tusschenkomst van den werkgever geschiedt. Op grond van het voorgaande heeft de secretaris-gei-eraal aan de uitvoe ringsorganen voor de sociale verzeke ringswetten doen weten, dat de uit keeringen, vergoedingen en verstrek- gen ingevolge de Ongevallenwet, de Land- en Tuinbouwongevallenwet, de Zee-ongevallenwet, de Ziektewet en de Kinderbijslagwet niet aan de loonbelas ting zijn onderworpen. Een uitzondering is echter gemaakt voor de z.g. blijvende rechten en» de renten aan de nagelaten betrekkingen, welke ingevol ge de genoemde Ongevallenwetten worden uitgekeerd. Deze uitzondering is gebaseerd op het feit dat in de gevallen, waarin zoo danige renten worden toegekend, er in den regel een duurzame betrekking beste ~t tus- schen den uitkeerder van de rente en den genieter, terwijl voorts in den regel de vroegere dienstbetrekking is verbroken, waardoor de in den aanvang opgesomde bezwaren, aan de inhouding van loonbelas ting verbonden, nagenoeg geheel wegval len. In verband hiermede is bepaald, dat van 1 Juli af bij de uitbetaling van deze renten de loonbelasting zal behooren te worden ingehouden. Voorts verneemt het A.N.P., dat bij de uitvoering van de nieuwe inkomstenbelas ting zal worden overwogen, in hoeverre het wenschelijk is, dat een aanslag wordt opgelegd in de gevallen, waarin in een kalenderjaar aan denzelfden werknemer voor een belangrijk bedrag uitkeeringen, waarop geen inhouding heeft plaats ge vonden, zijn gedaan. Ten einde misverstand te voorkomen kan nog worden opgemerkt, dat de nieuwe re geling niet tot gevolg heeft, dat, indien de eigenlijke werkgever bijv. tijdens ziekte nog aanvullende uitkeeringen doet, hierop geen loonbelasting behoort te worden inge houden. Betaalt derhalve een werkgever, door wiens tusschenkomst de uitkeering in gevolge de Ziektewet wordt uitbetaald, bij ziekte het volle overeengekomen salaris uit, dan behoort dus inhouding van loonbelas ting plaats te vinden over het bedrag, waarmede het salaris de uitkeering ingevol ge de Ziektewet overtreft. Van belang is ter ...jtte de bepaling, dat de thans getroffen regeling de werkgevers, die tot nu toe op de door hun tusschen komst betaalde uitkeeringen ingevolge de sociale verzkeringswetten loonbelasting be hooren in te houden, niet ontslaat vari de verplichting om de ingehouden loonbelas ting af te dragen en dat deze regeling van werknemers geen aanspraak geeft op terug gave van loonbelasting, welke in het ver leden op de genoemde uitkeeringen is in gehouden. Gerstebrood als volksvoedsel Het voorlichtingsbureau van den Voe dingsraad schrijft ons: De samenstelling van het brood zal een wijziging ondergaan in dezen zin, dat het 10 pet, gerst zal bevatten. Het is niet van belang ontbloot eens na te gaan welke beteekenis dit heeft voor de voedingswaarde van ons brood. De samenstelling van het nieuwe brood zal worden 65 pet. tarwe, 25 pet. rogge eri 10 pet. gerst. In Nederland kent men het gerstebrood niet meer. In de oudheid werd gerstebrood o.a. bij de Grieken, Phoeniciërs en Bata vieren algemeen gegeten. In Noordelijke streken maakt het gerstebrood ook thans nog deel uit van het volksvoedsel. Meestal bestaat ook daar het brood niet uitsluitend uit gerstemeel, doch is dit gemengd met andere meelsoorten, zooals in Noorwegen het geval is. Voor het fijner Zweedsche gebak wordt gerstemeel gebruikt, terwijl aan het brood vaak gerstemeel wordt toe gevoegd, om de smakelijkheid te verhoogen In het zoogenaamde „Knackebrot" wordt vaak gerstemeel gebakken. Gerst in den vorm van gort wordt door vele Neder landers met smaak genuttigd. Zooals gebruikelijk is dit brood van te voren getoetst op zijn voedingswaarde en veerteerbaarheid. In het Centraal Instituut voor Voedingsonderzoek te Utrecht en het Nederlandsche Instituut voor Volksvoeding in Amsterdam zijn proeven genomen naar de samenstelling en verteerbaarheid. Uit deze proeven blijkt, dat de voedingswaar de gelijk is gebleven en dat het door den mensch uitstekend verdragen wordt. Ook maagpatienten verdragen het zeer goed, terwijl de smakelijkheid van het brood ver hoogd is. Nog steeds is het fabeltje, dat gemalen bloembollen in het brood gebruikt worden de wereld niet uit, evenmin ak de meening, dat men van het huidige brood schurft zou krijgen, hetgeen geheel onjuist is. BENOEMING R.K. UNIVERSITEIT Het bestuur der St. Radboudstichting heeft met ingang van 18 Maart j.l. toege laten als privaat docent in de faculteit let teren en wijsbegeerte aan de R.K. Universi teit te Nijmegen dr. B. Knipping te Nij megen om onderwijs te geven in de Ikono- grafie van de middeleeuwen en den tijd. BROOD EN GEBAK Gedurende het tijdvak van Maandag 31 Maart tot en me' Zondag 6 April a.s. geeft elk der met „10" genummerde bonnen van de broodkaart recht op het koopen ongeveer 100 gram brood. Voorts geeft elk der met „10" genum merde broodbonnen recht op het koo pen van een rantsoen gebak. De op 6 April nog niet gebruikte bonnen blijven voorts nog geldig gedurende de week van 7 April tot en met 13 April a.s., met dien verstande, dat zij gedurende laatstgenoemde week niet mogen worden gebruikt in hotels, restaurants e.d. BOTER EN VETTEN Gedurende het tijdvak van Maandag 31 Maart tot en met Zondag 6 April a.s. geeft de met „10" genummerde bon van de boterkaart recht op het koopen van 250 gram boter. De met „10" genummerde bon van de vetkaart geeft gedurende bovenge noemd tijdvak recht op het koopen van 250 gram boter of margarine naar keuze. De met „10" genummerde bonnen, die op 6 April nog niet gebruikt zijn, blijven voorts nog geldig tot en met Zondag 13 April a.s. VLEESCH. Gedurende het tijdvak van Maandag 31 Maart tot en met Woensdag 9 April a.s. geeft elk der vier met „10 vleesch" gemerkte bonnen van de vleeschkaart recht op het koopen van 100 gram vleesch, been inbegrepen, of één rant soen vleeschwaren.' De met „10 worst, vleeschwaren" gemerkte bon geeft uit sluitend recht op het koopen van een rantsoen vleeschwaren. De bonnen, welke op 9 April a.s. nog niet gebruikt zijn, blijven nog geldig tot en met Zondag 13 April a.s. EIEREN Gedurende het tijdvak van Maandag 31 Maart tot en met Zondag 6 April a.s. geeft de met „83" genummerde bon van de „bonkaart algemeen" recht op het koopen van één ei. De bonnen, welke op 6 April nog niet gebruikt zijn, blijven geldig tot en met Zon dag 13 April as., met dien verstande, dat zij gedurende de week van 7 April tot en met 13 April niet gebruikt mogen worden in hotels, restaurants e.d. PEULVRUCHTEN Omtrent de distributie van peulvruchten zullen zoo spoedig mogelijk bij een afzon derlijk persbericht nadere bijzonderheden worden bekend gemaakt. TOILET- EN HUISHOUDZEEP. Gedurende het tijdvak van Maandag 31 Maart tot en met Zondag 27 April a.s. geeft de met „20" genummerde bon van de „bonkaart algemeen" recht op het koopen van 150 gram toiletzeep (nieuwe samenstelling) of 120 gram huishoudzeep of 200 gram zachte zeep (oude samenstelling van vóór 1 Janu ari 1941) of 150 gram zachte zeep (nieuwe samenstelling van na 1 Janu ari 1941) of 300 gram zachte zeeppasta of 250 gram zeeppoeder of 600 gram waschpoeder. Volledigheidshalve wordt er op gewezen, dat waschpoeder niet gekocht kan worden door het publiek, doch uitsluitend wordt beschikbaar gesteld ten behoeve van was scherijen. Voorts blijft de bepaling van kracht, dat de oude voorraden zeepvlokken, zelfwer kende waschmiddelen en vloeibare zeep, welke zeepsoorten thans niet meer worden aangemaakt, nog mogen worden uitver kocht, met dien verstande, dat elke bon recht geeft op het koopen van 125 gram zeepvlokken of 250 gram zelfwerkende waschmiddelen of 200 gram vloeibare zeep. Zeep voor wasscherijen. De bestaande regeling ten aanzien van de wasscherijen blijft onverminderd van kracht. De wasscherijen zijn derhalve verplicht voor elke twintig kilogram droge vuile wasch een zeepbon van het publiek in ont vangst te nemen. Zooals reeds voorgeschre ven is dienen de wasscherijen eerst een bon van hun klanten in ontvangst te nemen en pas daarna een hoeveelheid van 20 k.g. waschgoed, hetzij ineens, hetzij bij gedeel ten in behandeling te nemen. De wasch van kantoren, hotels, café's enz., voor zoover het handdoeken, poets en stofdoeken, servetten, tafellakens e.d. betreft, kan ter behandeling worden geven, zonder dat daarbij bonnen behoeven te worden afgegeven. van den gemachtigde voor de prijzen. VASTGESTELDE MAXIMUMPRIJZEN Bericht No. 3. De volgende prijzen mogen ten hoogste aan het publiek in rekening worden ge bracht: Eieren: a. versche eieren klasse 1 (65 gr. en meer) 8 ct. per stuk versche eieren klasse 2 (6065 gr.) 7 y2 ct. per stuk versche eieren klasse 3 (5560 gr.) 7 ct. per stuk versche eieren klasse 4 (5055 gr.) 6J4 ct. per stuk versche eieren klasse 5 (4550 gr.) 6 ct. per stuk versche eieren klasse 6 (minder d. 45 gr.) 5*4 ct. per stuk b. Kalkeieren 5 ct. per stuk Het vragen van hoogere prijzen is straf baar. Bewaar deze opgave en gebruik haar. Nieuwe opgaven kunnen de vroegere on geldig maken. 6609 KOFFIE-BOMBARDEMENT Wij hebben enkele dagen-geleden op onze koffiebonnen voor het laatst koffie kunnen koopen. Wat een geluk! 't Is heel goed mogelijk, dat U het anders beziet. U hebt het misschien diep betreurd, dat U zich in de toe komst tevreden zult moeten stellen met een Ersatz, welke U er slechts aan zal herinneren, dat onze onvolprezen koffie vroeger anders smaakte. Maar dat zoudt U niet gedaan heb ben, indien U hadt geweten, dat er een uitvinding ts gedaan welke het mogelijk maakt van koffie vliegtuigen te maken. Dat klinkt wel wat vreemd, maar dat moet U natuurlijk niet aldus op vatten, dat een of andere goochemerd een machientje heeft geconstrueerd, waar koffie ingaat en vliegmachines uitkomen. Er is voorloopig nog een tusschenvorm. Van de koffie wordt een zeker materiaal „Caserite" ge maakt en daarvan weer vliegtuigen. Stel U toch eens voor, dat men die uitvinding een jaar geleden zou hebben gedaan. Dan zouden wij nu al niet meer weten wat koffie was. Wij zouden deze kostelijke drank waarschijnlijk al dien tijd reeds heb- hen moeten ontberen en zelfs het woord koffie zou ons nu reeds vreemd geklonken hebben. Maar erger is, dat dan nu onge veer de tijd rijp zou zijn geweest om met de heerlijkste koffie te worden gebombardeerd. V» -»» HET NEDERLANDSCHE VOLK EN DE BEZETTENDE MACHT In een interview, dat een medewerker van de „Volkskrant" heeft gehad met mr. Aalberse naar aanleiding van diens 70sten verjaardag, werd ook als vraag gesteld „Hebt u nog iets tot ons volk te zeggen?" Het antwoord luidde: „Laat het dit zijn. Ons volk moet beden ken, dat ons land bezet gebied is, wat het plichten oplegt, ook al kan het zwaar val len, die plichten te vervullen. De menschen moeten dit toch vooral goed begrijpen. Alleen daardoor kunnen ern stige rampen voorkomen worden. Het is dan ook van het grootste belang, dat van weerszijden gevoeligheden zooveel moge lijk worden ontzien en er niets moet gebeu ren, wat een der partijen kan prikkelen. De toekomst is in Gods hand. Deze gedachte moet ons de noodzakelijke kalmte geven". TOESLAG VOOR GEPENSIONNEERDEN. Naar aanleiding van het verzoek, door het R.K. Werkliedenverbond gericht tot het College van Secretarissen-Generaal, om ook voor de van een laag pensioen levende oud- overheids- en semi-overheidsdienaren, in verband met de stijging der kosten van het noodzakelijk levensonderhoud een toeslag in overweging te nemen, ontving het be stuur de mededeeling, „dat aan een toeslag op pensioenen voorloopig niet kan wor den gedacht". Daarmee kan naar het oordeel van het R.K. Werkliedenverbond, ook voorloopig, de voor deze noodlijdende gepensionnecr- de overheids- en semi-overheidsdienaren zoo belangrijke aangelegenheid r.iet als af gedaan worden beschouwd. Men zal zich dienen te beraden over het doen van ver dere stappen, die tot het gewenschte doel kunnen leiden. DUURTETOESLAGEN BIJ TRAMWEGEN. Geruimen tijd is de beslissing van hoo- ger hand inzake de tijdelijke maatregelen tegen de duurte voor het personeel van de zes dochterondernemingen van de N.S., n.l. de N. Z. T. M., de N. B. M., de L. T. M., de Gooisohe T. M. en de A. T. O. uitgebleven. Thans zijn de voorstellen goedgekeurd, waarbij wordt vastgesteld, dat de toelage van zes pet. tot 1900 salaris (voor de eerste loonklasse, voor de lagere klassen resp. 1845, 1786, 1729) zal worden toe gekend van 1 December 1940. Bovendien wordt vanaf 1 Januari 1940 af toegekend (onafhankelijk van ev. reeds bestaande kindertoelagen) een kindertoeslag van 50 per jaar voor ten hoogste twee kinderen beneden den leeftijd van 18 jaar. voor hen wier loon per jaar in de eerste klasse standplaats een bedrag van 2500 niet te boven gaat. Voor de tweede, derde en vier de klasse resp. 2425, 2350 en 2275. Bij gebrek aan een standplaatsindeeling wordt de klasse-indeeling van het Rijk aange houden. De maatregelen zullen van tijdel ij ken aard. HET MOND- EN KLAUWZEER In de week van 16 t/m 22 Maart j.l. zijn tengevolge van het mond- en klauwzeer een rund en twee kalveren gestorven.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 1