UMózfi&tpte zee-aw&ag. De situatie op den Balkan De stakingsactie in de V.S. Het aandeel van het luchtwapen Matsoeoka te Berlijn DONDERDAG 27 MAART 1941 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BUD - PAG. 5 GROOTE AANVALLEN OP ENGELSCHE KOOPVAARDIJ. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: Het luchtwapen heeft gisteren bij goed aanvalsweer de Britsche koopvaardij op nieuw zware slagen toegebracht. Volgens tot dusver ontvangen berichten is in totaal 31 500 brt. vijandelijke scheepsruimte ver- metigd en 6000 brt. zwaar beschadigd. Op den Atlantischen Oceaan, vele hon derden kilometers ten eWsten van de Shet- landeilanden, heeft een Duitsch gevechts vliegtuig met grooten actieradius ten bij zonder krachtig beveiligd konvoo' aange vallen en een vrachtboot met volle lading van omtrent 10.000 brt. door Voltreffers tot zinken gebracht. In dezelfde omgeving zijn twee andere vrachtbooten van 9000 brt. en 650 brt. hel slachtoffer geworden van de aanvaLen van ardere gevechtsvliegtuigen met grooten actieradius. In de bocht van de Theems, vlak order de Engelsche kust, heeft een licht gevechts vliegtuig een tankboot van omstreeks 6000 brt vernietigd. Het schip stond n.» eer. ver metel uitgevoarden schee'aar val waarbij ook de boordwapens in actie kwamen, in lichte laaie. Aan de Britsche Zuid-Oostkust is boven dien een koopvaarder van 3000 brt. na bom- toeffers met slagzij blijven liggen. In aanvulling op het weermachtsbericht van gisteren verneemt het D. N. B. nog het volgende: Het is opmerkelijk, dat in den laatsten tijd in het zeegebied rondom En geland het aantal tot zinken gebrachte kleine schepen varieerende van één tot drieduizend ton aanzienlijk gestegen is. De oorzaak hiervan ligt in de reeds van Engelsche zijde gepubliceerde maatregelen om tengevolge van de aanzienlijke vernie lingen in de groote Britsche havens de aan voeren naar Engeland meer en meer naar de kleine havens te dirigeeren. Deze klei ne havens kunnen echter slechts door klei. ne schepen met geringen diepgang worden aangedaan. In dit verband krijgt het ver hoogde aantal tot zinken gebrachte kleine schepen een heel bijzondere be teekenis. ITALAANSCHE AANVAL OP PREVEZA. Een speciale verslaggever van Stefani seint: Een escadrille Italiaansche bommenwer pers heeft gisteren met zichtbaar succes een aanval gedaan op de vlootbasis van Preveza, Hevige branden, die reeds op groote afstand zichtbaar waren, ontston den in het getroffen gebied. Formaties jagers hebben aan het Griek- sche front autocolonnes van den vijand met mitrailleurvuur bestookt. Joego-Slavië is de vijfde Europeesche staat die tot het driemogendhedenpact is toegetreden. In 1937 had Joego-Slavië reeds een bij zonder pact gesloten met Italië, later sloot het land vriendschapsverdragen met Bul garije en Hongarije. Aangezien Joego-Slavië geen eischen naar buiten heeft te stellen, eischen de vi tale belangen van zijn bestaan en zijn voor uitgang, dat het Zuid-Oosten voor een nieuwe uitbreiding van den oorlog behoed blijft en de door den bestaanden toestand ernstig benadeelde economische samen werking op het Europeesche v steland ver sterkt wordt. Joego-Slavië telt op heden 15.703.000 in woners en is 247500 v. k.m. groot; het be staat uit 8 Banaten die op ie kaart met stippellijn zijn aangegeven. Joego-Slavië is een belangrijk doorvoer- land vooral op het oog met de vertakkingen ENGELSCHE AANVAL OP ASMARA. Een speciale verslaggevei van Stefani meldt, dat gistermiddag om even over twaalf drie Engelsche bommenwerpers van Let type Blenheim Asmara hebben gebom- oardeerd. Het gebouw van de missie en de kerktoren kregen twee voltreffers. De oom op den toren ontplofte niet, maar het gebouw v&n de missie werd zwaar bescha digd. Een kind en een zuster werden zwaar gewond. In totaal vielen er vijf dooden en achttien gewonden onder de Italianen te betreuren en vier dooden en vijf gekwet sten onder de inheemsche bevolking. ZUID-AFRIKA EN DE OORLOG. Volgens een Reuterbericht uit Kaapstad, r.eeft de premier, Smuts, in de Kamer ver klaard, dat de Zuid Afrikaansche regeering voornemens is zich strikt te houden aan Let besluit, dat het parlement aan het be gin van den oorlog genomen heeft. Dit t.ield in, dat de regeering aan den oorlog deelneemt om de Unie en naar belangen te verdedigen, doch dat zij niet als in den vo- rigen oorlog een expeditiecorps overzee zal zenden. DUITSCHE OFFICIEREN UIT CANA- DEESCH KAMP GEVLUCHT. Berichten uit Amerika melden, dat twee Duitsche marine-officieren, wien het ge lukt was uit een Canadeesch gevangen kamp te ontvluchten, en die zich door de bevroren St. Laurens rivier over te ste- xen op neutraal grondgebied der Vereenig. de Staten hadden gesteld, door de Ameri- kaansche autoriteiten zijn gearresteerd, in de boeien geslagen en aan de Britsche auto riteiten in Canada zyn uitgeleverd. Het is moeilijk aan de waarheid van deze ontstel lende gebeurtenis te gelooven. Soldaten, wien het gelukte de krijgsgevangenschap met levensgevaar te ontvluchten, hebben te allen tijde de bewondering der wereld opgewekt Politieke sympathieën of anti pathieën speelden hierbij geen rol. Het waardeeren van een menschelijke houding, van den moed en van de vaderlandsliefde, die tot dergelijke acties inspirceren, stond hooger. Tijdens den wereldoorlog is de figuur van den vlieger van Tsingtau, die herhaalde malen uit Britsche gevangen kampen wist te ontvluchten, in Engeland evenzoo beroemd geworden als het Duitsche volk dergelijke acties van Britsche krijgs gevangenen in Duitschland zijn bewonde ring niet onthield. Zoowel in Engeland als in Duitschland werden dergelijke ac ties met een sportieve belangstelling ge volgd, die geheel vrij was van politieke ge voelens. Neutrale landen echter waren er juist trotsch op aan de helden van dergelij ke ondernemingen aryl te verleenen. Al leen al wat betreft den eersten luitenant, von Werra, wien het gelukte uit Canada naar de Vereenigde Staten te vluchten, hebben de Amerikaansche autoriteiten zich meer dan eigenaardig gedragen. De Duit sche vlieger werd onder de beschuldiging een cano „gestolen" te hebben, in de ge vangenis geworpen, waaruit hij eerst door tusschenkomst van de Duitsche ambassade werd bevrijd. van den „Orient-Express" spoorweg en de' rivier de Donau. De verbindingen van de zee naar het binnenland is lastig, de kust is gesloten en heeft weinig inhammen, goede havens zijn er dus weinig, enkele zooals Sebennico en Spalata (Split) die onder beschutting van er voor gelegen eilanden liggen en vlucht- havens kunnen genoemd worden. De bevolking behoort tot de Zuid-Sla ven en wordt verdeeld in Serven, Kroaten en Slowenen. De grootste hoofdverkeerslanden voor den uitvoer zijn het Duitsche rijk, Enge land en de Ver. Staten, uitvoer hout, vleesch, varkens en koper. Tot de groote steden behooren Belgrado (266.800) inw., Agram (185.000) inw. Maria Theresiopel (100.000) inw., Sarajevo (78.200) inw., Skopje (68.000) inw., Neu- satz (64.000) inw., Laibach (59.800) inw. en Esseg (40.300) inw. GROOTE BELANGSTELLING VAN BERLIJNSCH PUBLIEK. De Keizerlijk-Japansche minister van buitenlandsche zaken, Matsoeoka, is gis teravond on\ 18.00 uur met een specialen trein voor een officieel bezoek in Berlijn aangekomen. Op het feestelijk versierde Anhalter Banhof werd hij door den rijksminister van buitenlandsche zaken, von Ribbentrop, hartelijk begroet. De hierop volgende rit door de met tal rijke vlaggen versierde straten der Ryks hoofdstad vond plaats temidden van dich te ryen, gevormd door tienduizenden Ber- lijners, die den hoogen Japanschen gast een zeer hartelijke ontvangst bereidden. Gereden werd naar het kasteel Belle- vue, dat de rijksregeering voor gasten ter beschikking' heeft, waar de minister van buitenlandsche zaken Matsoeoka voor den duur van zijn oponthoud te Berlijn zal ver blijven. Nadat de Japansche minister in het kas teel Bellevue was aangekomen, stroomden de menschenmenigten naar den Wilhelm- platz voor de rijkskanselarij, waar zij den Fuehrer hoopten te zullen zien. Spreek koren wisselden af met geroep als „Wij danken onzen Fuehrer" en „Wij willen on zen Fuehrer zien". Plotseling trad toen de Fuehrer op het balcon der rijkskanselarij om de geestdriftige menigte te begroeten, welke bij zijn verschijnen in onbeschrijf- lijken gejubel losbarstte, dat zich voort plantte tot in de zijstraten, waaruit steeds nieuwe menschenmassa's naar den Wil- helmplatz stroomen. BOODSCHAP VAN MATSOEOKA AAN HET DUITSCHE VOLK. De Japansche minister van buitenland sche zaken, Matsoeoka, heeft de volgende boodschap tot het Duitsche volk gericht: „Nu het Driemogendihed en verdrag een feit is geworden, zal de Japansche natie met u zijn in vreugde en leed. Zij gelooft on voorwaardelijk aan de groote persoonlijk heid van Hitier en de uitnemende eigen schappen van het Duitsche volk. Zij zal niet bij u achterblijven in trouw, moed en vastberadenheid om de wereld op grond van een nieuwe orde op te richten. Wij moeten in de toekomst en niet in het verleden leven. Laat ons voorwaarts en niet achterwaarts blikken. Het ideaal, dat het Japansche volk bovenal dierbaar is, wordt belichaamd in „Hakko Ichi^e", de harmonische wereldgemeenschap met plaats voor alle volken ter verwezenlijking van hun wenschen en vervulling van hun roeping een ideaal, dat aan het Japan sche volk sinds onheüglyke tijden als erf deel is vermaakt en waarop het fundament van het Keizerrijk rust Dit ideaal komt in de preambule van het Driemogendhedenverdrag duidelijk tot uitdrukking,, ja het ia feite de grondslag van het pact. Ons volk vertrouwt er op, dat ook het Duitsche volk den geest en het doel van het Driemogendhedenpact trouw blijft. Ik behoef hieraan nauwelijks toe te voe gen, dat de harten van ons volk voor de Duitsche natie kloppen in den gigantiscnen strijd, die thans wordt gevoerd Het bidt, dat de kracht en de moed van de dappere Duitsche natie tot een spoedige zege van haar zaak moge leiden. Ik kom op uitnoodiging van ie Duitsche en de Italiaansche regeering en hoop door mijn verblijf in de beide landen te leeren en daaruit voordeel te trekken, zoodat het mij vergund is nog meer bij te dragen tot de nauwere samenwerking tusschen de verbonden naties." ONDERHOUD VAN JAPANSCHEN ZAAKGELASTIGDE MET DARLAN. Naar uit Viohy wordt gemeld, heeft de zaakgelastigde der Japansche ambassade in Vichy, Harada, Dinsdag een onderhoud gehad met admiraal Darlan. Harada, zoo wordt verder gemeld, be geeft zich zonder verwijl naar Berlijn, op uitnoodiging van den Japanschen minister van buitenlandsche zaken, Matsoeoka. In Berlijn zal onder voorzitterschap van Matsoeoka een conferentie worden gehou den van de diplomatieke vertegenwoordi gers van Japan in Frankrijk, Duitschland, Italië en Turkije. Naar Domei uit Tokio meldt, heeft de Italiaansche ambassadeur te Tokio vandaag een bezoek gebracht aan den plaatsvervan- genden minister van buitenlandsche zaken, Ohasji, met wien hij een onderhoud had van een half uur over den internationalen toestand, in het bijzonder met betrekking tot de Japansch-Italiaansche betrekkingen. DE KRIJGSVERRICHTINGEN IN CHINA. Bij de uitbreiding van hun successen heb ben de Japansche strijdkrachten, naar Do mei meldt, na op 24 Maart Tsjauyang te hebben ingenomen, thans de haven Hau- mensatsjeng aan de Noordkust van de Hai- menbocht op 10 km. ten Zuiden van Tsjau yang bezet. CHELEENSCHE REGEERING VER STREKT CAROL EEN VERBLIJFS VERGUNNING De Amerikaansche dagbladen publicee- ren een bericht uit Santiago de Chilie, waarin wordt gemeld, dat de Chileeensche regeering den ex-koning van Roemenië een verblijfsvergunning heeft verstrekt. In dit verband verluidt te Bpenos Aires, dat ex-koning Carol het voornemen heeft voor zichzelf, mevr. Lupescu, zijn vroege- ren hofmaarschalk-Urdarianu en den vroe- geren Roemeenschen gezant in Lissabon, Pnagal, de Argentijnsche regeering verlof voor doorreizen te vragen. OFFICIEELE JOEGOSLAVISCHE VERKLARING. Het officieuze Joegoslavische nieuws agentschap Avala is van bevoegde zijde gemachtigd op de meest besliste wijze on ware, met boosaardige bedoelingen rond gestrooide berichten te loochenen, volgens welke het in Joegoslavië gekomen is tot excessen en openlijke betoogingen tegen de toetreding van dit land tot het Drie- mogendhedenverdrag. In tegenstelling tot deze verzonnen be richten, aldus verklaart Avala, heerscht in geheel Joegoslavië volkomen rust. De Joe goslavische openbare meening heeft vast vertrouwen in de bestuurders, die in deze ernstige uren de staatszaken leiden en heeft de daad op het gebied van de bui tenlandsche politiek, verricht door de Joegoslavische regeering, met volledig begrip en instemming opgenomen. DE ENGELSCHE NOTA AAN JOEGOSLAVIë. De Engelsche onderstaatssecretaris But ler heeft gisteren in het Lagerhuis bijzon derheden bekend gemaakt omtrent de no ta, die de Engelsche gezant te Belgrado enkele dagen geleden aldaar heeft over handigd. Butler betoogde daarbij o.a., dat de En gelsche gezant, toen het er naar uitzag, dat de toetreding van Joegoslavië tot het Drie- mogendhedenverdrag voor de deur stond, zijn nota -tot de Joegoslavische regeering heeft gericht Daarin werd verklaard, dat de Engelsche regeering onaangenaam ge troffen was, toen zij vernomen had, dat Joegoslavië voornemens was een overeen komst te teekenen, waarmee het niet al leen zijn neutrale houding zou opgeven, doch ook openlijk tot het stelsel van de vijanden van Groot-Brittannië zou toetre den. De nota vervolgde, dat indien een dergelijke overeenkomst gesloten zou wor den, de Britsche regeering zich genoopt zou zien tot de opmerking, dat het Joego slavische volk in het licht van de jongste geschiedenis bijna met zekerheid in dit vijandelijke stelsel getrokken zou worden. ITALIë EN TURKIJE. Naar aanleiding van de uitwisseling der Turksch-Russische verklaringen doet men in politieke kringen te Rome opmerken, dat Italië jegens Turkije steeds een zeer gereserveerde houding in acht heeft geno men. De Italiaansche pers heeft nooit ge reageerd op de aanvallen van de Turksche pers en zich bepaald tot het aanteekenen van vijandige manifestaties. Men geeft de meening te kennen, dat de Russisch-Turk- sche verklaring in niets wijziging brengt in den toestand der betrekkingen tusschen Moskou en Ankara. Ook is men van mee ning, dat door deze verklaring de Sovjet- Unie wederom haar wil heeft willen be vestigen niet te worden betrokken in het hudige conflict. ZENDELINGEN IN KOREA GEARRESTEERD Naar uit Korea wordt geméld, zijn daar 15 Engelsche en Amerikaansche vrouwe lijke zendelingen gearresteerd. In een offi- cieele verklaring van de Koreaansche vei ligheidsautoriteiten wordt geconstateerd, dat vele der Engelsche en Amerikaansche zendelingen zich den laatsten tijd zeer heb-, ben bezig gehouden* met anti-Japansche propaganda onder de Koreaansche Christe nen. Dat is sterker geworden, nadat de Ja pansche betrekkingen met Engeland en de Vereenigde Staten gespanen waren gewor den door de ontwikkeling van den interna tionalen toestad. In opdracht van de Inter national Prayer Association, aldus de offi- cieele verklaring, zijn in geheel Korea dui zenden vlugschriften versprend, die een anti-Japansche strekking hadden en zich in het bijzonder uitspraken tegen den oorlog in China. Ter handhaving van orde en rust hebben de autoriteiten zich gedwongen ge zien de verantwoordelijke personen te ar resteeren. Het is vooral te betreuren, aldus vervolgt de verkklaring, dat in weerwil van de scherpe waarschuwingen en maatrege len van den herfst 1940 opnieuw samen zweringen zijn voorgekomen. De autoritei ten zijn niet voornemens zich in religieuze aangelegenheden te mengen, doch zij zul len op de scherpste wijze optreden tegen iedere politieke en anti-Japansche actie, die ce zendelingen voeren onder den dek mantel van den godsdienst. ONTEIGENING VAN JOODSCH GROND BEZIT IN ROEMENIë. De Roemeensche staatsleider zal van middag een wet afkondigen, waarbij het Joodsche grondbezit in de steden onteigend wordt. Het Joodsche grondbezit op het platteland was reeds door een wet van 5 October 1940 onteigend. Krachtens de nieuwe wet wordt al het stedelijke grond bezit van Joden onteigend, behalve de grond, waarop gebouwen van een indus- trieele of handelsonderneming staan. Ont eigening geschiedt ook, wanneer de grond bezitter een Joodsche maatschappij is, d. w. z. een maatschappij, waarin tenminste een onbeperkt aansprakelijke Jood is of waarbij het kapitaal voor meer dan de helft aan Joden behoort. Als schadeloosstelling betaalt de staat in staatspapieren met een rer.te van 3 procent een prijs, die door een bijzonder orgaan wordt bepaald. De wet laat de mogelijkheid van het in stellen van Joodsche wijken in de steden uitdrukkelijk bestaan. In dergelijke wijken zullen de Jcden grond kunnen bezitten. BIJ DE BETHLEHEM STEEL GEVECHTEN MET DE POLITIE. Bij de gemelde groote staking by de Bethlehem Steel Co. te Pennsylvanië heb ben versterkingen der staatspolitie, waar onder een aantal bereden manschappen, de keten van stakingsposten doorbroken en voor het eerst sinds Maandagmiddag de toegang tot de fabriek weer geopend. Meer dan honderd politie-agenten traden in formatie met politieknuppels tegen de stakingsposten op, die bij de toegangen tot de werkplaatsen door een groote men- schenmenigte versterkt waren en dreven de stakers uiteen. Verscheidene politie agenten werden licht gewond. Bij den te rugtocht gooiden de stakers nog een do zijn auto's, die waarschijnlijk behoorden tot de in de fabrieken aanwezige stakings brekers om. Anderen bestormden de tram en sleurden de stakingbrekers, die zich naar hun werk wilden begeven, uit de tram. De staatscommissaris van politie, ko lonel Adams, heeft aan gouverneur James verklaard, dat hij opgetreden is, nadat de federale regeering de vraag gesteld had of Pennsylvanië in staat was om de orde te herstellen. Tevoren hadden, de plaatse lijke autoriteiten van den gouverneur van den staat medegedeeld, dat zij den toe stand niet meester konden worden. Tegen het einde van den eersten sta kingsdag verklaarde Howard Curtiss, de districtsleider van den stakenden staalar- beidersbond, dat slechts 2000 van de 8000 te werk gestelden Dinsdag aan hun werk zijn- gegaan. Er wordt gestaakt om den le den van den arbeidersbond het recht te geven eigen vertegenwoordigers in arbei derskwesties te benoemen. Om dezelfde redenen dreigde gisteren een staking uit te breken in de Johnstown-fabriek van de Bethlehem Steel Co. De C.I.O.-vakbond aldaar heeft aangekondigd, dat 15.000 ar beiders in de staalindustrie drie dagen in staking zullen gaan voor het geval de eischen van den vakbond niet in overwe ging zullen worden genomen. Directie weigert bespreking. Nader wordt gemeld: De toestand bij de Bethlehem Steel Co. is nog ernstiger ge worden, nadat de directie een bespreking met vertegenwoordigers der metaalbewer kers had geweigerd. Intusschen heeft de federale politie de vakorganisaties toege staan de stakingsposten weer te betrekken, nadat de leiders der staking hadden beslo ten deze posten desnoods met geweld te herstellen. Na een massavergadering van stakers zijn vlugschriften verspreid, waarin gezegd wordt, dat de staking zal worden voortge zet, zelfs wanneer „bereden kozakken door de straten van Bethlehem zouden rijden, vrouwen en kinderen neerslaan, in parti culiere woningen binnendringen en ieder constitutioneel recht der Amerikaansche arbeiders zouden schenden, waaronder het recht op stakingsposten, vergadering en het wandelen op straat". DE BEKLAAGDEN VAN RIOM. Omtrent de verschillende in het buiten land opgedoken geruchten, dat de beklaag den van het Hooggerechtshof te Riom ten deele in vrijheid zijn gesteld resp. uit de hechtenis ontslagen zullen worden, ver klaart men op het Fransche ministerie van Justitie, dat vrijlatingen niet zijn voorge vallen en evenmin in het voornemen lig gen. De verdachten van Riom, Daladier en Guy la Chambre, bevinden zich. nog steeds in hechtenis. Daarentegen zijn enkele „ad ministratief geinterneerden", d. w. z. per sonen, die min of meer voor eigen veilig heid in verzekerde bewaring zyn gesteld, den laatsten tijd vrijgelaten. Buitenlandsche Berichten IEDERE 21 SECONDEN EEN MISDAAD De Ver. Staten hebben een nieuw, record gevestigd, waarop echter geen enkel land jaloersch zal zijn. Het ministerie van jus titie heeft naar de U. P. meldt, medege deeld, dat in 1940 liefst 1.517.026 zware misdaden zijn begaan, d.i. 2,2 procent meer dan in het voorafgaande jaar. Uit deze ge gevens kan men berekenen, dat gemiddeld iedere 21 seconden een ernstig misdrijf ge pleegd wordt. Gespecificeerd kan men zeg gen dat iedere 10 minuten een roof, ieder kwartier een inbraak en iedere 44 minuten een moord wordt gepleegd. Diefstallen zijn om de 25 seconden en autodiefstallen om de drie minuten aan de orde. DRIEVOUDIGE TREINBOTSING IN JAPAN Als gevolg van een drievoudige treinbot sing ten Westen van het station Tsoegamoto bij Osaka meent men, dat velen gedood of gewond zijn, hoewel de juiste aantallen nog onbekend zijn. De eerste botsing ge schiedde gisteravond om even over negen, toen een passagierstrein met bestemming r.aar Mimedzji in botsing kwam met een goederentrein. Tien minuten later liep een electrische trein, onderweg van Osaka naar Akascji, op deze beide treinen. Als gevolg van de botsing werd het geheele treinver keer op deze lijn gestaakt. Nader wordt uit Tokio gemeld, dat by de botsing meer dan 140 menschen gewond zijn. Het aantal dooden schijnt overigens gering te zijn. LIGGING VAN JOEGO-SLAVTë.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 5