Raadgevingen ten aanzien van een juiste verzorging van rijwielbanden STADS NIEUWS DONDERDAG 27 MAAKT mi DE LETOSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 Abonnementsprijs: voor Leiden 19 cent per week; ƒ2.50 per kwartaal. Bij onze agenten 20 cent per week; 2.60 per kwartaal Franco per post ƒ2.95 per kwartaal. Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal. Losse nummers 5 cent, met geïll. Zondagsblad 9 cent Advertentiën: 32 cent per regel. Ingezonden mededeellngen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 55 cent per plaatsing, alléén Woensdag en Zaterdag. .9 Weerbericht ZONS OP- EN ONDERGANG. Zon onder 8.04 uur Donderdagavond. Zon op 7.26 uur Vrijdagochtend. MAANSTANDEN. 27 Maart: De maan komt Donderdag morgen om 7,21 uur op en gaat Donderdag avond om 7.52 uur onder. (Nieuwe maan). 28 Maart: De maan komt Vrijdagochtend om 7.44 uur op en gaat Vrijdagavond om 8.54 uur onder. 29 Maart: De maan komt Zaterdagmorgen om 8.08 op en gaat Zaterdagavond om 8.57 uur onder. 30 Maart: De maan komt Zondagmorgen om 8.34 op en gaat Zondagavond om 10.58 uur onder. 31 Maart': De maan komt Maandagmor gen om 9.01 uur op en gaat Maandagavond om 11.59 uur onder. 1 April: De maan komt Dinsdagmorgen 9 32 uur op en gaat Woensdagnacht om 0.57 uur onder. 2 April: De maan komt Woensdagmorgen om 10.09 uur op en gaat Donderdagnacht om 1.51 uur onder. 3 April: De maan komt Donderdagmorgen om 10.52 op en gaat Vrijdagsnachts om 2.44 uur onder. .OIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIC^ - Verduisteringstijden 0 Er is bepaald, dat er verduisterd moet worden tusschen zonsonder- 0 0 ïang en zonsopkomst jj 0 Deze tijden zijn voor hedenavond r en morgenochtend: U O ZONSONDERGANG n fj 8.04 uur. r - 0 ZONSOPKOMST Z r 7.26 uur. 0 0 Tusschen deze beide tijden dient Q n er dus verduisterd te worden. 0 J3I\Oil Oil Oil OII Oil CDU OII OHO De Textieldistributie Afgifte speciale punten en leveringsvergunningen Zooals bekend is worden sinds 1 Febr. j.l. in het algemeen geen speciale vergun ningen meer afgegeven. Hierdoor is het noodzakelijk geworden een andere rege ling te treffen, opdat kan worden voorzien in die gevallen, waar textielproducten die nen te worden aangeschaft, waartoe de textielkaart of bijslagkaart niet in staat stelt. De plaatselijke distributiediensten zullen hiervoor afgeven: a. speciale punten, b. le- Veringsvergunningen. A. Speciale punten. Speciale punten worden afgegeven nadat daartoe een aanvraagformulier hetwelk kosteloos bij de distributiediensten ver krijgbaar is door den verbruiker is inge vuld en ingediend bij den distributiedienst. Wordt een aanvrage toegestaan, dan ont vangt de aanvrager het noodige aantal punten. In tegenstelling met het vermelde in handleiding 5 van het Rijksbureau voor de distributie van textielproducten door den handel (D.T.H.), zijn er 7 soorten speciale punten, nl.: A.K. algemeene kleeding, B.K. beroepskleeding, H.A. huishoudelijke arti kelen, G. garens, B.G. bijzondere gevallen, V.V.w. punten voor artikelen, waarvan de verkoop in het algemeen verboden is (wol), V.V.a. idem (andere grondstoffen). Op de A.K. punten kunnen uitsluitend artikelen gekocht worden, opgenomen in de lijst van puntenwaardeering van Algemee- nen Kleeding, voorkomende in bijlage 2 van handleiding no. 5, behalve de daarin ver melde beroepskleeding, waarvan hieronder een opstelling volgt: bakkersbuis, bakkersbroek, boezeroen (van keper of drill), doktersjas, kapman tel (lang), kappersjas, kiel, koksbroek, la boratorium jas, mouwvest (van stof), mijn- werkershemd (van stof), mijnwerkershemd (tricot of gebreid), overall, serveerschor tje, sloof, uniformen 2-deelig (alle soorten), uniformen 3-deelig (idem), verpleegsters- japon, verpleegstersschort, voorschoot, werkbroek van keper of drill, werkhemd zonder boord, werkjas (van keper of drill), werkpak (van keper of drill). Op de B.K. punten kunnen uitsluitend de hierboven vermelde artikelen, welke on der beroepskleeding vallen, worden ver kocht, eventueel met aanvulling van de punten der textiel- of bijslagkaart Op de H.A. punten kunnen uitsluitend „huishoudgoederen" worden gekocht (2e lijst van bijlage II van handleiding no. 5). Op B. G. punten, welke in bijzondere gevallen worden verstrekt kunnen uitslui tend artikelen worden gekocht, welke in die gevallen door het Rijksbureau worden toe gewezen. De V.V. punten zijn bestemd voor en kele speciaal aangewezen groepen van ar tikelen, welke uitsluitend op V.V. bewijzen worden gekocht en dus niet op punten van textiel- of bijslagkaart of op een der an dere soorten speciale punten. Tot dusverre zijn hiervoor aangewezen: 1. katoenen lakens (ook graslinnen), 2. wol len dekens (vallende onder groep W. der puntenwaardeering), 3. winterjassen, win termantels of stof daarvoor, 4 luiers. De V.V. punten zijn verdeeld in Ww en Wa punten. Op de Ww punten mogen uitsluitend de hierbovengenoemde artikelen worden ge kocht, voor zoover zij geheel of gedeelte lijk van wol zijn vervaardigd, zooals b.v. wintermantels en wollen dekens. Op de Wa punten uitsluitend de ge noemde artikelen, indien uit andere grond stoffen vervaardigd, dus katoenen lakens en luiers. Op G punten mogen uitsluitend worden afgeleverd garens, genoemd in de 3e lijst van bijlage II van de handleiding no. 5, eventueel met aanvulling van punten der textiel- of toeslagkaart. De handel dient de speciale punten per soort op afzonderjijke opplakvellen te plak ken. Ingeleverd moeten worden tenminste 200 punten in totaal, dan wel veelvouden van 200 punten. Het totaal is niet noodza kelijk, dat van elke soort 200 punten wor den ingeleverd, indien het totaal slechts 200 of een veelvoud van 200 punten is. Om een voorbeeld te geven, kan een win kelier b.v. 7 opplakvellen inleveren met resp. 110 textielpunten voor mannen, 70 voor vrouwen, 120 voor jongens, 40 voor meisjes, 30 punten van de toeslagkaart, 40 AK punten en 190 BK punten of totaal 600 punten. B. Leveringsvergunningen Zooals medegedeeld in handleiding 5 zijn er een aantal artikelen waarvan de her- bevoorrading voor den handel niet ge schiedt op in te leveren punten, doch op quoteeringsbasis. Deze artikelen zijn: A. meubelstoffen, glasgordijnen anders dan uit- kunstzijde en/of celvezel; afge paste glasgordijnen anders dan uit kunst zijde; overgordijnen; afgepaste overgordij nen; matrassen, kussens en peluws, of stof fen daarvoor; matrassen voor kinderledi kant j es; donzen, gestikte en gewatteerde dekens of stoffen daarvoor; gestikte en ge watteerde spreieen. Donzen, gestikte en ge watteerde dekens voor kinderledikantjes; kaasdoek; zeildoek; tenten en rugzakken; markiezendoek; vlaggendoek; lampekap- stoffen; karpetten, tapijten, tapijtstoffen, loopers, matten; kleedjes en cocosartike- len, grooter dan 90 x 160 cm.; tusschenvoe- ring; pantalonlinnen; paardehaarvoering en andere haarvoering en daaruit vervaardigde voeringstukken kleermakerslinnen, waar op watten; kleermakerswatten; wattine (binnenvoering); kragenvilt; pocketing van kunstzijde keper van kunstzijde. B. bestreken en gedrenkte boekbinders- stoffen; in olie gedrenkte stoffen; doeken voor transportriemen, doorvoersingels e.d.; binddoeken voor garven; vüterdoek en an dere textielproducten voor technische en chemische doeleinden; voor- en meeloo- perstoffen; stoffen voor de passement- industrie; poetskatoen e.d.; schoen- en pantoffelpluche; waschnetten. De kleinhandel is verplicht, van de onder A genoemde artikelen een voorraad-staat aan te leggen, waarop wordt afgeschreven wat op leveringsvergunningen wordt afge leverd, onder vermelding van het nummer van deze leveringsvergunning en waarop de ingekomen goederen worden bijgeschre ven. De leveringsvergunning en de factu ren dienen ter controle van de voorraad- staten bewaard te blijven. Voorraadadmi nistratie is voor de onder B genoemde ar tikelen niet noodig. Agenda Donderdag, Ramblers, Stadsgehoorzaal 7.30 uur. Donderdag, Jong Rotterd. TooneeL Candida, Schouwburg 7.30 uur. Zaterdag, 5e Abonnementsconcert Residen tie-orkest, Stadsgehoorzaal, 3 uur. Zondag. Vereeniging „Kath. Leiden" 7.45 uur H. Mis kapel St. Elisabeth-zie- kenhuis, ontbijt en derde lezing: „God en de Arbeid". Zondag, De Leidsche Kunstkring „Voor Al len'', Nieuw Hollandsch Strijk- 1 kwartet, Stadsgehoorzaal, 2.30 uur. Zondag, Charlotte Kohier, Frasquita, Schouwburg 2 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden, wordt van Zaterdag 22 Maart 20 uur tot Zaterdag 29 Maart 8 uur, waargenomen door: de Apotheek Her. drngh en Blanken, Hoogewoerd 171, Tel. 20502 en de Apotheek Reijst, Steenstraat 35 Tel. 20136. Te Oegstgeest door: de Oegstgeestsche Apotheek, Wilhelminapark 8, TeL 26274. De economische voorlichtingsdienst deelt mede: Nu een eind-e is gekomen aan den vrijen aankoop van banden en de overheid we gens de slechte positie van onze rubber, is moeten overgaan tot een zeer straffe distributie van alle soorten binnen- en bui tenbanden van rijwielen en transportfiet sen, zal menigeen zich hebben afgevraagd, hoe hij zijn band moet verzorgen, om er zoo lang mogelijk plezier van te hebben. Zorg voor uw band, door voor uw fiets te zorgen. Een goede verzorging van den band om vat niet slechts goed oppompen en het vrij waren voor schuren en schaven van den band, maar strekt zich uit tot de geheele fiets. Dikwijls heeft de wijze, waarop men rijdt, of de spanning der spaken grooteren invloed op den levensduur, dan de behan deling van den band zelf. Rem niet plotseling. Start niet als een racer. De banden rollen niet zoomaar voort dat gebeurt alleen, wanneer men de fiets aan de hand meevoort waarbij zij nauwe lijks slijten maar zetten zich af aan den weg, wat met meer of minder kracht ge paard gaat en dus noodzakelijk eenige slij tage veroorzaakt. Het sterkst is die slij tage natuurlijk, wanneer zoo hard op het pedaal wordt getrapt, dat het wiel door schiet en de band over het wegdek schuurt. Bij sterk en plotseling remmen geschiedt hetzelfde: het wiel schuift over den weg. Dat beide gevallen zeer schadelijk zijn, be hoeft geen betoog. Maar wel moet de aan dacht worden gevestigt op de omstandig heid, dat zich in geringere mate hetzelfde voordoet, wanneer de fiets te snel in be weging komt of te hevig wordt afgeremd. Men doet daarom goed steeds geleidelijk aan te remmen en niet als een racer te starten, maar het rijwiel de gelegenheid te geven langzaamaan vaart te krijgen. Slingerende en slecht sporende wielen. Ook het wiel moet zich in goeden toe stand bevinden. Daartoe moet erop worden gelet, dat de wielen niet slingeren, goed sporen (d.w.z. precies in eikaars verlengde staan en niet het len loodrecht op den weg en het andere scheef) en worden gesteund door behoorlijk strak aangedraaide spaken. Het wiel heeft den steun, dien het van de spaken ontvangt, noodig om zijn juisten ronden vorm te bewaren. De roestende velg. Het tweede onderdeel, waar het critisch oog vaak vele fouten ontdekt, is de velg. De velg mag niet roestefi, want roest vreet den binnenband aan en de velglinten moe ten behoorlijk op hun plaats liggen om daar den band tegen de spaakeinden te be schermen. Smeer spaarzaam. Overvloedig smeren is gevaarlijk, want bij stilstand van het wiel kan de olie via de spaken door den nippel den binnenband aantasten. Rjjd niet op. Tenslotte den band zelf. Repareert men een band zelf, dan moet erop worden gelet, dat de dradenbescherming niet wordt be schadigd en de binnenband niet tusschen velg en buitenband stuk geknepen kan worden. Is de band lek geworden door een spijker, een stuk glas of een ander scherp, puntig voorwerp, dan behoort men, vóór het rij wiel naar den reparateur wordt ge duwd, het kwaad, dat de lekkage veroor zaakte, te verwijderen. Doet men dit niet dan is de kans groot, dat het scherpe voor werp, vastgeklemd als het is in den buiten band, den binnenband op talrijke plaatsen doorboort en hem zoo waardeloos maakt Rijden op een gesprongen band is natuur lijk uit den booze. Men moet ook in ander opzicht voorzich tig zijn met het vervoeren van een rijwiel op een lekken band, want dan dreigt op- loopen van den binnenband. Het is name lijk zoo, dat een niet onder spanning staan de buitenband eenigszins gaat rondschui- ven en daarbij den binnenband mee trekt. Deze heeft, doordat hij met het ventiel aan de velg vastzit niet eenzelfde bewegings vrijheid. Hij wordt dus eensdeels van het ventiel af uitgerekt en anderdeels naar het ventiel toe opgepropt, hetgeen afbreuk doet aan zijn duurzaamheid. De dynamo. Voorts is een dynamo, die niet juist ge steld is, funest voor den band, want het aandrijf wielt je draait dan niet soepel langs den band, maar schuurt en schuift er langs. Dit is gemakkelijk te controleeren. Met een touwtje kan men zonder moeite nagaan of de lengte-as van de dynamo heen wijst naar de as van het wiel. Staat het aandrijf- wieltje scheef op den band, dan komt bin nen korten tijd het canvas bloot te liggen. Behandelt uw band zorgvuldig. Een vanzelfsprekende constateering is, dat veel meer kilometers kunnen worden afgelegd op een goed opgepompten dan op een te slappen band en dat nooit op een leegen band mag worden gereden. Daarom dient iedere wielrijder over een behoorlij ke pomp te beschikken en er geregeld ge bruik van te maken. Ook tegen stoepjes oprijden of door glas of andere scherpe voorwerpen fietsen is schadelijk. Iedereen weet dit, en toch ziet men het,' vooral bij de jeugd, nog herhaaldelijk. Zware belasting van een band is even min goed, een regel waartegen vooral wordt gezondigd door hem, die iemand op de ba- gagedragen laat meerijden. Als laatste, veel voorkomende euvel, m oet het aanloop en van d en band worden genoemd. Spatbordstang, jasbeschermer (door vocht van vorm veranderd) en ket- tingkast helpen den band veel sneller aan zijn einde dan noodig is. Een schurend ge luid moet voor ieder een waarschuwing zijn niet langer zoo door te rijden, maar het euvel op te heffen. Bovenstaande wènken zullen voor wei nigen iets nieuws inhouden. Wie echter op straat zijn oogen goed den kost geeft, weet, dat zij geenszins overbodig zijn. Banden voor invaliden en zwakken. Over de vraag, wie in aanmerking komt voor een nieuwen band, zij in aansluiting aan het vroeger bekend gemaakte nog ver hield, dat invaliden en zwakken, wanneer zij een bon voor een nieuwen band willen verkrijgen, aan het plaatselijk distributie kantoor een doktersverklaring dienen over te leggen, dat zij hun rijwiel of invaliden- wagen noodig hebben om zich langs den openbaren weg te kunnen voortbewegen. MAATSCHAPPIJ VOOR TOONKUNST. Ir. J. J. G. van Hoek tot voorzitter benoemd. De Maatschappij voor Toonkunst hield gisteravond haar jaarvergadering in het Toonkunstgebouw aan het Rapenburg al hier. Nu goedkeuring der notulen van de vorige algemtene ledenvergadering las de secretaris het jaarverslag over het 106de maatschappelijk jaar voor. Aan dit verslag over de periode 1 Sept. '39 tot met 31 Aug. '40 wordt het volgende ontleend: Over het geheel genomen kan worden geconstateerd, dat het 106de maatschappe lijk jaar, ondanks de zeer moeilijke tijds omstandigheden, niet ongunstig is ge weest. De officieele opening van het nieu we Toonkunstgebouw aan het Rapenburg heeft helaas achterwege moeten blijven. Hulde moet worden gebracht aan den heer Bernard Huurman, die het oude laborato rium van professor Storm van Leeuwen herschapen heeft in -een frisch, modern gebouw. Uit de Leidsche burgerij werd een gift bijeengebracht, te besteden voor de inrichting van het nieuwe Toonkunst gebouw. Dit ruime gebouw bleek in het gebruik uitstekend te voldoen. De lokalen leenen zich zeer goed voor leskamers. Het concertzaaltje werd gebruikt zoowel voor de schooluitvoeringen als voor de repeti ties van het Gemengd Koor en van het Kamerorkest. Dit jaar voor het eerst werd aan de Mu ziekschool een declamatie-cursus gegeven, ten doel hebbende in clubverband de wel sprekendheid te beoefenen. Leidster van dezen cursus was mejuffrouw Roosje Driessen. Voorts werd opgericht een „Kameror kest der Maatschappij voor Toonkunst" onder leiding van den dirigent Jan van Epenhuysen. Reeds spoedig bleek, dat het enthousiasme voor dit orkest zeer groot was; weldra had zich een dertigtal leden aangemeld. De heer Franco Mendes heeft met me dewerking van mevrouw Luger en den heer de Klijn een zeer interessante lezing gehouden over den componist Max Reger. Deze lezing vond een enthousiast gehoor. Voor de af deeling der Muziekschool te Oegstgeest was de belangstelling dit jaar even groot als het jaar daarvoor. Ook het Volksmuziekonderwijs, vanwege de Maat schappij gegeven op het Leidsche Volks huis, leverde goede resultaten op. Dit jaar werden gegeven twee concer ten in den „Leidsche Schouwburg", één concert in de Stadsgehoorzaal en boven dien een Voordrachtavond in de kleine zaal der Stadsgehoorzaal. Het ledenaantal is stationair gebleven. Het aantal muziekwerken in de Muziek bibliotheek is dit jaar gestegen tot 4014 nummers. Een groote collectie klassieke en moderne Fransche vioolmuziek werd aangekocht. Van de uitleening werd goed gebruik gemaakt. Boekengeschenken werden in dank ontvangen van de dames H. van der Harst te 's-Gravenhage, N. van der Plas-Schaffer, M. van Geer, Escher- Brozy te Oegstgeest, A. de Loos, Bijvanck- Hintzen, A. van der Feen te Leiden en Kan-Peelen te 's-Gravenhage, benevens van de heeren ter Haar en E. Gorter te Leiden en van H. Franco Mendes te Oegst geest. Het jaarverslag werd onveranderd goed gekeurd. Na het uitbrengen van dit verslag legde de penningmeester zijn rekening over dat jaar aan de vergadering over. De rekening van den penningmeester werd goedge keurd onder dankzegging aan den pen ningmeester voor zijn accuraat beheer. In de vacature, ontstaan door het perio- WIJZIGING ABONNEMENTSPRIJS In verband met de op 1 Januari ingegane wijziging van de om zetbelasting zijn wij genood zaakt met ingang van Maandag a.s. het abonnementsgeld met toestemming van het Departe ment van Handel, Nijverheid en Scheepvaart onder no. 14-952 N.P. d.d. 22 Maart 1941 te ver- hoogen met één cent per week. De abonnementsprijs van ons blad, inclusief de omzetbelasting wordt hierdoor als volgt: Zonder Met Zondags- Zondags blad blad Stad: kwartaal 2.63 3.15 week 0.20 Agenten: kwartaal 2.73 3.25 week 0.21 Postkwartaal: 3.10 3.62 Geïllustreerd Zondagsblad 0.52 per kwartaal. Losse nummer? 0.05, met geïll. Zondagsblad 0.09. DE DIRECTIE. diek aftreden van den voorzitter, dr. C. de Jong, werd vervolgens tot bestuurslid der Maatschappij gekozen de heer ir. J. J. G. van Hoek, die deze benoeming aan vaardde. Na het benoemen van een Commissie tot nazien der rekening en verantwoording over het 107de maatschappelijk jaar en na de rondvraag, 'die niets van belang ople verde, wendde vervolgens de vice-voorzit- ter, dr. A. J. Koster Hzn., zich tot den scheidenden voorzitter en bracht in herin nering, hoe deze vijf jaar geleden onder zeer moeilijke omstandigheden het presi dium op zich g.enomen had. Veel is in deze jaren veranderd en verbeterd, waarbij wel in de eerste plaats de aankoop van een eigen gebouw mag worden gememoreerd. Gij hebt, aldus spreker, gemeend ter voor koming van verstarring uw taak thans aan een ander te moeten overdragen en wij hebben dit standpunt te respecteeren. Het bestuur dankt u voor wat gij in het belang der Maatschappij hebt gedaan en hoopt u ook na uw aftreden nog vele malen in den Toonkunst-kring te mogen begroeten. De heer de Jong bedankte hierna met enkele woorden. Vervolgens heette de heer Koster den heer van Hoek welkom in het bestuur, waarna .hij de vergadering sloot. Daarna werd een bestuursvergadering gehouden, waarin de heer van Hoek tot voorzitter der Maatschappij werd gekozen. LEIDSCHE UNIVERSITEIT. Benoeming privaat-docenten. Bij beschikking van den secretaris-ge neraal van het departement van opvoeding wetenschap en cultuurbescherming zijn dr. P. J. Kooreman en dr. J. J. de Jong te Lei den, tot wederopzeggens toegelaten als pri vaat-docent bij de faculteit der geneeskun de aan de Rijks Universiteit te Leiden om onderwijs te geven in: de urologie en de ziekten van het bloed, de spijsvertering en de stofwisseling. HAAGSCHE TRAM RIJDT VROEGER. In verband met de verleende vergunning tot vroeger vertrek uit de remises, vertrek ken de trams en autobussen der H.T.M. met ingang van heden vroeger. Ook voor de intercommunale lijnen is de rijtijd ver vroegd. De eerste vertrektijden der tram vanuit Leiden zijn thans: 6.30, 7.10 en 7.50. Van Den Haag naar Leiden vertrekken de eer ste trams: 6.40, 7.20 en 7.40. DOOR DE DUISTERNIS TE WATER. Gisteravond om half tien zijn op de Mare twee personen door de duisternis misleid te water gereden. Door voorbijgangers werden de drenkelingen op den wal ge bracht. Een ervan bleek zekere R. te zijn, de ander was al verdwenen toen de agent zijn identiteit wilde opnemen. Misschien had hij zijn legitimatiekaart niet bij zich? Handelsregister K. v. K. Wijziging. 7433. N.V. Nederlandsche Mengvoederfabriek Muskator, Oude Wete ring, A. 186. Uittr. Dir.: A. O. Rijsdijk, Oegstgeest. Gisteravond te kwart over elf is de 34- jarige mej. J. de G.-L. in de tramrails op de Haarlemmerstraat geslipt. Bij den val heeft zij vermoedelijk den rechterenkel gebroken.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 2