DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Sie pMitieü aan JaegxMiauië De erfenis van koning Alexander Momentje v DONDERDAG 27 MAART 1941 32ste Jaargang No. 9908 S)e Ccki^obcSoti/ïont Bureaux Papengracht 32. Telefoon: Redactie 20015. Administratie 20935. Giro 103003. Postbus 11. V Levensblijheid. Het geestelijk leven is niet onafhankelijk van het stoffelijke. Dat weten wij, ook uit eigen ondervinding. Voor de materieele levensomstandighe den zijn we dan ook geenszins onver schillig. Maar de bron, de diepe en klare bron van levensblyhid ligt n i e t in die mate rieele levensomstandigheden. De bron van levensblijheid is: levens durf! Voor velen onzer is er, om gelukkig te leven, in dezen tijd méér levensdurf noo- dig, dan in een tijd, dat het leven kalm voortkabbelt. Doch wie nü, in minder gunstige uiter lijke omstandigheden, de levensblijheid weet te vinden, zal dat moeilijk verwor ven goed ook niet meer gemakkelijk ver liezen. Hoe wij er toe komen, om hierover van daag te schrijven? In het door ons meer geciteerde tijd schrift „De Tertiaris" lazen we in de Aprilaflevering een artikel van fr. Natalis Ruijs: „Levensdurf geeft levensvreugd". Ook aan niet- tertiarissen geeft deze be schouwing leerrijke, nuttige gedachten. Wij willen er graag uit citeeren: „Franciscus heeft gehad de levens durf; de moed om van "zijn leven iets moois te maken. Maar dat is niet ge gaan ten koste van zijn levensvreugd. Hij had lol en plezier gehad in zijn jeugdjaren, maar het was maar een oppervlakkige, onstandvastige blijheid geweest, die zijn binnenste niet raakte. Die uiterlijke vreugde heeft na zijn levensverandering plaats moéten ma ken voor een standvastige, innerlijke vreugde, die bij Franciscus kenmerkend Is. Wat is dat goed te begrijpen! Want, afgezien nog van andere heel voorna me oorzaken, als zijn opgaan in God, heeft hij juist door zijn breken met het oude en het durven aanvaarden van dat nieuwe leven zich van alle beletselen, die de ware vreugde in den weg staan, ontdaan. Hoe komt het, dal wij in ons leven zoo weinig echt blij zijn? Let maar eens op: dan zijn wij gekrenkt, dan op de teenen getrapt, dan weer heeft men onze verdiensten niet genoeg erkend, dan weer zijn wij ja- loersch, dan weer vinden wij, dat een ander teveel de baas speelt, enz. enz. Met andere woorden: Ik, ik en nog eens ik. Wij draaien maar in het kleine kringetje van ons eigen persoontje en zijn daarom nooit voldaan. Durven we toch van levenshouding veranderen en geloof me, we zullen be ter gaan leven en meer ware levens vreugd gaan genieten. Levensdurf geeft levensvreugd". Er is geen kostbaarder ding, dan levens vreugd. Hierover zijn we het Allen eens. En daarom heeft het z'n nut 'ns ons te laten zeggen, hoè wij moeten zorgen dat kostbaar bezit te behouden of te verwerven! PRINS-REGENT PAUL. TIJDENS MINDERJARIGHEID VAN KONING PETER. Op Dinsdag 25 Maart 1941 heeft de Joe goslavische rejeering te Ween en in het Belvedère het protocol onderteekend, waar bij het land toetrad tot het Driemogend- hedenpact. Deze gebeurtenis van be teekenis heeft weer eens de aandacht van de wereld ge vestigd op de positie van Joegoslavië, dit merkwaardige Balkanland, dat samenge steld is uit Serviërs, Kroaten en Slovenen. Joegoslovië is een schepping van koning Alexander, die op den 9en October 1934 tezamen met den Franschen minister van buitenlandsche zaken Barthou te Marseille het leven liet onder de kogels van een Kroatischen fanaticus. „Behoed Joegosla vië!" moeten de laatste woorden van den stervende zijn geweest. In zijn testament werd Prins Paul Karageorgewitsj aange wezen als hoofd van het driemanschap, dat tot aan de troonsbestijging van Peter II, die toenmaals 11 jaar oud was, de teugels van het bewind in handen zou nemen. Eerst op 6 September van dit jaar zal hij het regentschap nederleggien, aangezien op dien datum de jeugdige Koning Peter den 18-jarigen leeftijd bereikt en dus meer derjarig wordt Het was een zware erfenis, die Prins Paul kreeg. Na den wereldoorlog was uit het koninkrijk Servië het aanmerkelijk ver- groote koninkrijk der Serviërs, Kroaten en Slowenen gegroeid. Doch de parlementaire verordeningen van de Vidovdan-grond- wet van den 28en Juni 1921 waren niet op gewassen tegen de steeds in omvang toe namende tegenstellingen, welke zich open baarden tusschen Serviërs en Kroaten en ten slotte leidden tot een staatscrisis. Den 6en Januari 1929 had de koning dan ook de Vidovdan-grondwet buiten werking gesteld en vervangen door den autoritairen regeeringsvorm. Het Koninkrijk der Ser viërs, Kroaten en Slowenen werd herscha pen in het Koninkrijk Joegoslavië. Thans was hij door den dood midden zijn werk weggerukt. Prins Paul aan het hoofd der regeering. Prins Paul, die den 27en Aipril 1893 in St. Petersburg was geboren als zoon van den Prins en generaal Arsen Kare- georgewitsj, werd aanvankelijk niet opge leid voor het volgen van een politieke loopbaan. Hij keerde met zijn oom Peter Karageorgewitsj, die den 2en Juni 1903 als Peter I den troon van Servië besteeg, naar Belgrado terug. Voor en na den we reldoorlog, dien hij als jong officier mede- maakte, studeerde hij in Oxford geschie denis en wijsbegeerte en verwierf daar den graad van Master of Arts. Na beëindiging Duitsche opdrachten aan Nederi. Industrieën Gistermorgen had te 's-Gravenhage een bijeenkomst plaats tusschen vertegenwoor digers van Nederlandsche- en Duitsche in dustrieën, ten einde besprekingen te voe ren omtrent vraagstukken, verband hou dende met 't verstrekken van Duitsche or ders aan Nederlandsche industrieën. De bijeenkomst werd door den commis saris-generaal voor financiën en economie, minister dr. Hans Fischboeck geopend, die de Aanwezigen welkom heette. Op het oogenblik krijgt het Nederland sche bedrijfsleven, aldus spr„ een oorlogs kans. In Nederland immers kunnen in vele gevallen nog werkkrachten gevonden wor den, die in staat zijn na een korte techni sche opleiding in industrieele bedrijven te werk te worden gesteld, zulks in tegenstel ling tot Duitschland, waar zulks niet mo gelijk is. Hierin ligt dan ook de oorzaak, dat een verschuiving van Duitsche op drachten naar Nederland plaats heeft, waardoor in hooge mate de bedryfscon- tinuiteit der ondernemingen wordt verze kerd. De oorlogsvoering stelt speciale eischen aan het gezonde verstand. Vandaar de verschuiving van, aan het Duitsche be drijfsleven verstrekte orders naar Neder land, dr Fischboeck sprak in dit verband de wensch uit, dat het Nederlandsche be drijfsleven de tenuitvoerlegging van deze opdrachten met dezelfde nauwkeurigheid en zorgvuldigheid laat plaats vinden, als door de Duitsche industrieelen zou geschie den. In Nederland zal alleen datgene worden vervaardigd wat van oorlogsbelang is. Van oorlogsbelang is alles, wat het Duitsche volk noodzakelijk gebruikt, en noodig heeft. Niet belangrijk is, wat de Duitsche bevol king niet noodig heeft. Hierna voerde de plaatsvervangende lei der van de Reichsgruppe industrie, gene- ral-directeur R. Stahl uit Berlijn hei woord. Deze besprak met een enkel woord de taak, die aan de Duitsche industrieën in oor logstijd is opgelegd, en de daarmede ge paard gaande noodzakelijkheid orders naar elders Ie verschuiven. Vervolgens nam de leidei van de Zen- tralaufuagsstelle, mg. E. Nimtz het woord. Deze corstateerde. dat in ve'e gevallen oe Nederlandsche tndustr tèn reeds tal vin welkome erders hebben gekregen en tak uitvoer gebracht. Vooral de textielindust-ie heeft daarvan in hoogen -nave geprofiteerd Andere industrieën zullen in het vervolg eveneens van werk worden voorzien. Ten slotte sprak nog mr. B. J. M. van Spaendonck lid van de Tilburgsche ver- eeniging van fabrikanten. Deze wees op het brandende vraagstuk van het heden, en voor de naaste toekomst: hoe kan ik er in slagen mijn bedrijf gaande te houden? De huidige bijeenkomst, aldus spreker, staat geheel en al in het teeken hiervan. De Duitsche autoriteiten waarborgen de voor ziening met grondstoffen, hetgeen van de grootste beteekenis is voor de handhaving der bedrijvigheid der Nederlandsche onder nemingen. De Nederlandsche industrieelen hebben nu een schitterende gelegenheid te profiteeren van de ervaringen van hun Duitsche collega's, die hier thans zijn bij eengekomen. Spreker sprak de hoop uit, dat de bijeenkomsten die gisteren met de vertegenwoordigende bedrijfsgroepen plaats hadden, vruchtbare en goede resul taten voor beide partijen mogen opleveren. Hierna hadden afzonderlijke besprekin gen plaats tusschen de vertegenwoordigers van Duitsche en Nederlandsche bedrijfs groepen. van zijn studiën wydde hij zich in zijn va derland, naast zijn beroep als militair, voor al aan de bevordering van kunsten en we tenschappen. Het Prins-Regent-Paul-mu- seum in Belgrado, waarin al de verzame lingen van den Prins zijn ondergebracht, legt getuigenis af van de rijke kennis, welke hun bezi:ter heeft opgedaan. De plotselinge dood van Koning Alexander ontrukte hem aan zijn rustig bestaan en plaatste hem in een ernstige ure aan het hoofd van den staat. Een goed executeur testamentair. De wisseling van staatshoofd bracht nieu we moeilijkheden mee. De oude partijen en machtsgroepen trachtten hun invloed terug te winnen en het voornaamste pro bleem, dat de Joegoslavische binnenland- sche politiek beheerschte: de verzoening met de door Dr. Matsjek aangevoerde Kroaten, kon eerst na jarenlange onderhan delingen tot oplossing worden gebracht, door den Kroaten éen territoriale autono mie te verleenen en de benoeming van Matsjek tot plaatsvervangend minister-pre sident. In deze aangelegenheid bewees Prins Paul, dat hij een goed exécuteur testamen tair was, door op te treden als de man, die het evenwicht trachtte te bewaren tusschen de verschillende aanspraken. Tal van rei zen voerden hem naar bijna alle hoofdste den van Europa. Vermelden wij nog ter loops, dat hij, door zijn huwelijk met Prin ses Olga van Griekenland, vermaagschapt is met het Koninklijke Engelsche huis. Nog tijdens het leven van koning Alexan der was, in Februari 1940, de Balkanbond tot stand gekomen tusschen Joegoslavië, Roemenië, Griekenland en Turkije, ten einde te komen tot een nauwere samenwer king tusschen de Balkanstaten onderling; Bulgarije wenschte er evenwel geen deel van uit te maken. In den zomer yr.n 1940 werden ook we der betrekkingen aangeknoopt met Rus land, die 22 jaren lang onderbroken waren gebleven. Intusschen was, vooral door aan sluiting van Oostenrijk, de noodzakelijk heid opgeworpen om vriendschapsbanden aan te knoopen met Duitschland, dat thans tot de nabuurstaten van Joegoslavië be hoorde. Joegoslavië en de nieuwe orde. Datgene, wat Alexander kort voor zijn dood had voorzien, de verandering, die be zig was zich in Europa te voltrekken, werd verwezenlijkt tijdens het regentschap. Zij stelden Prins Paul voor het probleem, niet alleen te waken over het hem door zijn voorganger nagelaten erfdeel, doch ook Joegoslavië tijdig aan te passen aan de nieuwe machtsverhoudingen. De economi sche factoren in beide landen wijzen in de zelfde richting. Ook in politiek opzicht geldt voor Joegoslavië, wat voor alle vol ken op den Balkan geldt: er bestaat voor hen allen een band met Midden-Europa, zoodra dit centrum de macht tot handelen in handen heeft. SAMENSTELLING VAN ONS BROOD. Naar een kleine verandering. Van deskundige zijde vernemen wij, dat op het oogenblik in eenige groote bakke rijen proeven worden genomen, die, in dien zij slagen, zullen leiden tot een klei ne wijziging in de samenstelling van ons brood. Zooals bekend, bestaat het brood uit 35 pet. inlandsche arwe, 35 pet. rogge en 30 pet. buitenlandsche tarwe. Men zoekt thans in een richting, waarbij de samenstelling zoo zou worden, dat de buitenlandsche tarwe wordt vervangen door een verhoo ging van de percentages inlandsche tarwe en rogge, waar dan een hoeveelheid gerst aan toegevoegd zal worden. Mochten deze proeven tot het gewensch- te resultaat leiden, dan zal, zoo verzeker de men ons nadrukkelijk, aan de voedings waarde van het brood niets veranderen. Mogelijk, dat het volume kleiner wordt, daar de gerst de rijzing van de bloem be lemmert „Vaderland". MEER BLOEMEN NAAR DUITSCHLAND Rozen, seringen en freesia's Van bevoegde zijde deelt men ons me de, dat per 1 April a.s. een belangrijk kwantum Nederlandsche bloemen naar Duitschland zal mogen worden uitgevoerd. Groote kwanta rozen en seringen uit Ne derland zullen het a.s. kwartaal vrijgegeven worden voor den export naar Duitschland, terwijl tevens freesia's zullen mogen wor den uitgevoerd. Voorbereidingen voor distributie van melk en cacao. Uitreiking van melkkaarten en cacaokaarten. Naar wij vernemen zullen de distributie- aiensten in de verschillende gemeenten in de periode, aanvangende begin volgende week tot uiterlijk 13 April overgaan tot de uitreiking van melkkaarten en cacao kaarten ter voorbereiding van de distri butie van deze artikelen. De melkkaart bestaat uit 40 bonnen, ge nummerd 11 tot en met 50, terwijl de cacao- kaart 4 bonnen bevat, met aü opschrift „een rantsoen 1ste periode" enz. Wat de aantallen der uit te reiken kaarten betreft, kan het volgende wor den medegedeeld. Zij, die op 1 April 1941 den leeftijd van 14 jaar of ouder bereikt hebben, ontvangen uitsluitend een melkkaart. Zij, die op 1 April den leeftijd van 4 jaar hebben bereikt, doch nog niet 14 jaar oud zijn, ontvangen twee melk kaarten en een cacaokaart. Voor kinderen beneden 4 jaar wor den 4 melkkaarten en één cacaokaart uitgereikt. Omtrent den datum van inwerkingtre ding van de distributie van deze artikelen of over de te verstrekken hoeveelheden kunnen in dit stadium nog geen mededee- lingen worden gedaan. WANNEER DELFT WEER OPEN? Vermoedelijk over enkele weken Naar aanleiding van het bericht inzake de heropening van de Technische Hooge- school, schrijft de „Tel.": Afgezien van de reeds onlangs afgekon digde maatregelen in zake het bezoeken van hoogere onderwijsinrichtingen door studenten van Joodschen bloede, heeft de bezettende overheid geen verdere voor waarden gesteld, behalve die, welke even tueel door den rector magnificus zelf zul len worden bepaald. Vooraleer de herope ning een feit geworden zal zijn, zullen ver moedelijk nog enkele weken verloopen, daar nog tal van besprekingen gevoerd moeten worden. Naar wij vernemen, is het echter hoogst waarschijnlijk, dat de datum van heropening gesteld zal worden op 15 April a.s., den Dinsdag na Paschen dus. Omtrent hetgeen er in de toekomst beschikt zal worden t.a.v. de destijds ontbonden corpsen, organisa ties en clubs der Delftsche studenten, is nog niets bekend. MAUSOLEUM OP DEN GREBBEBERG? Plan in voorbereiding Het ligt, naar de „Tel." verneemt, in de bedoeling om op den Grebbeberg een groot gemeenschappelijk NederlandschDuitsch mausoleum op te richten. Een ontwerp hiervoor is reeds vervaardigd door den Duitschen kunstenaar prof. Vahrenkamp. Na bezichtiging door de verschillende in stanties hier te lande zijn in de oorspron kelijke maquette enkele wijzigingen voor gesteld, welke thans worden aangebracht Hoewel te dien aanzien nog geen be slissing is genomen, bestaat er een stroo ming, om de stoffelijke resten van alle gesneuvelden naar dit mausoleum over te brengen. DE ACCIJNS OP ZOUT WORDT VERHOOGD De Staatscourant van gisteren bevat eeni ge beschikkingen van den secretarisgene raal van het departement van financiën be treffende wijziging van den accijns op zout en wijziging van het tot de Tariefwet 1934 behoorend tarief. De verhooging van den accijns bedraagt f 6 per 100 kilogram. Voor nadere bijzonderheden verwijzen wij naar de Staatscourant NAGEDACHTENIS DR. MOLLER Plannen tot oprichting van een standbeeld Te Tilburg is een comité opgericht, dat zich ten doel stelt te komen tot oprichting van een standbeeld van dr. H. W. Mol- ler ter nagedachtenis van den grooten emancipator van Brabant, aldus bericht de N. Tilb. Crt Nieuwe voorzitter Nederlandsche Sierteeltcentrale. In de plaats van den heer J. C. M. Men- sing is tot voorzitter der Nederlandsche Sierteeltcentrale benoemd de heer Ver- duyn te Lisse. WAARHEID EN LEUGEN. Waarzeggers hebben te Richmond een congres gehouden, dat zeven da gen heeft geduurd. Je staat er alleen maar verbaasd over, dat er in deze dagen nog voldoende stof is om zeven dagen lang waar te spreken. Even interessant is het te vernemen, dat er 400 waarzeggers aan dat congres deelnamen. Dat valt my mee. Toch altijd nog vierhonderd menschen, die beweren, dat zij de waarheid spreken. Indien er een wereldcongres van leu genaars zou worden gehouden, zou de organisatie waarschijnlijk heel wat moeilijker zijn. Je vraagt je nu af waar die vier honderd menschen zeven dagen lang over gesproken hebben, zonder zich één seconde tot een onwaarheid te hebben laten verleiden. En dan be hoeft het nog niet eens een bewuste onwaarheid te zijn geweest. Je kunt heel goed zelf van de waarheid van je onwaarheid hartelijk overtuigd zijn. Maar daarmee wordt het nog niet waar. Als twee waarzeggers verschil van meening krijgen, is er minstens één beslist een leugenaar met in het gunstigste geval de tragiek van het geval dat hij het niet weet. Dat maakt de zaak veel ernstiger. En hoe ik de zaak ook bekijk, ik kan maar niet gelooven, dat van vierhonderd waar zeggers, die zeven dagen lang met elkaar confereeren, er niet eens twee aan het bakkeleien zijn geraakt of laat ons zeggen: verschil van meening hebben gekregen. En zoo lang ik dit geloof niet heb, kan ik dus ook geen fedu-ie in waar zeggen hebben en houd ik mij maar bij de leugenaars. Al sta ik dan ook heelemaal alleen als leugenaar.... MR. DR. J. A. BARON DE VOS VAN STEENWIJK t. Te Dalfsen is overleden, 85 jaar oud, mr. dr. J. A. baron De Vos van Steenwijk, sinds 25 Februari 1931 staatsraad in bui tengewonen dienst. Hij was geboren 27 November 1855 te Zwolle, en oud- direc teur van het Kabinet der Koningin, welke functie hy, toen hij 65 jaar werd, heeft neergelegd. Sinds 18 Juni 1903 was hij ka merheer in buitengewonen dienst. Baron De Vos van Steenwijk was de oudere broer van den voorzitter der Eer ste Kamer, en tweede zoon van wijlen den commissaris der provincie Utrecht. Directeur postkantoor in Den Haag. Naar wij vernemen is aan den heer G. Wolters, directeur van het postkantoor te 'sGravenhage, als zoodanig op zijn verzoek eervol ontslag verleend met ingang van 16 Juni as. De geneesheer-directeur van St. Antonius- hoeve legt zijn functie neer Met ingang van 1 Mei a.s. is aan dokter Jos. F. Pieck op zyn verzoek door het col lege van regenten van het ziekenhuis St. Antoniushoeve te Voorburg op de meest eervolle wijze ontslag verleend als genees heer-directeur dezer inrichting. De eischen van het groeiende ziekenhuis legden steeds meer beslag op den persoon van den geneesheer-directeur, zoodat de heer Pieck de uitoefening dezer functie niet langer vereenigbaar achtte met zijn particuliere medische practijk. ANTI-ENGELSCHE BETOOGINGEN IN BRITSCH-INDIë. De invoering eener nieuwe omzetbelasting in Britsch-Indië, teneinde een grootere hulpverleening aan Engeland mogelijk te maken, heeft, volgens berichten uit Cal cutta, aldaar en andere' Britsch-Indische steden tot anti-Engelsche betoogingen ge leid. DE TOESTAND IN HET VERRE OOSTEN De „Yomioeri Sjimboen" meldt uit Bang kok, dat de Indische troepen in het grens gebied van Birma en Thailand, benevens in het Noordwesten van het schiereiland Malakka versterkt zyn. De Engelschen, zoo verklaart het Japansche blad, hebben naar het schijnt de hoop opgegeven Thailand voor hun zaak te winnen en voeren nu een po litiek van druk en omsingeling.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 1